Kerknieuws Onderwijs. Ingezonden Stokken. Lan#- en Tninbonv. Zoeklichtjes. Kinderen in hun Groei 14260.89. Daarbij komt nog, dat de eerste jsom is yerhoogd met f2268.72 voor bij werk, dus ongeveer 30 pet., de kosten Iran verbouw der klassekamers met J 1748.98 of ongeveer 20 pet. De inrichting ■was geraamd op f 2000 en is in werkelijk heid f 4260.89 geworden, wat de com missie veel te royaal noemt. Voor de installatie is het geheele kapi taal der stichting (nom. groot f51.850 ien reëel f31.889.51) ten gelde gemaakt ter dekking van de totale kosten ad #33.626.06, ofschoon den raad was mede gedeeld, dat de totale koster), naar raming #20.000 aouden bedragen. Gezien het verloop van deze geheele ""Haak, komt de commissie tot de con clusie, dat de leiding in deze niet steeds in vaste banen is geweest. De financiëela zijde is dan ook nimmer in haar geheel loverzien. De commissie meent, dat maat regelen moeten worden genomen om een 'jen ander in het gevolg te voorkomen, maar stelt nu voor het gevraagde bedrag te vo- teeren. Riliand-Bath. Gisteren geraakte het s.s. „Svinta" na hoogwater op de Schelde bij Bath aan den .grond. D oor de sleepboot Vulcain Remorawaye werd assistentie ver leend, aan welke het gelukte het schip vlot te sleepen. lerseke. Alhier is gearriveerd de Gro- ningsche motor-zeilschoenter „De Vrijheid" tot het innemen van een lading zaaioesters voor Engeland. De candidaten der Staatk. Geref. Partij voor den Gemeenteraad zijn: C. Hartoog en M. Mol aftredend; H. Slot boom; C. Hirdes; J. C. Waverijn en Jan Ever se. De heer J. L. Bom, die al tien jaar wethouder is, heeft voor een nieuwe candidatuur voor den gemeenteraad be dankt. Nisse- Maandagavond werd de jaarver gadering gehouden van de afdeeling alhier der vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Verslag over 1926 werd uitgebracht door den secretaris en den penningmeester. Hieruit bleek, dat het ledental verminderd was door over lijden en vertrek met 5 en vermeerderd door toetreding met 3 leden, zoodat het laantal thans 34 bedraagt. De ontvangsten der afdeeling bedroegen in 1926 f 28.90 en de uitgaven f32.35, alzoo een kwaad slot #3.45. Aangewezen werden als afgevaar digden naar de alg. verg. te houden op Vrederust de leden Jan Slabbekoorn en G. Nieuwenhuijze Az. als primi en Joh. Bommetje en G. Nieuwenhuijze Jz. als secundi. Borsselen. In de gisteren gehouden Alg. Vergadering van het „Groene Kruis" bracht de secretaris het jaarverslag uit. Volgens de rekening dienst 1926 bedroegen de ontvangsten f245.52 en de uitgaven J. 187.38, dus een batig slot van f58.15. Als afgevaardigde naar de Prov. Zeeuw- sche Vereen, het Groene Kruis wordt aan gewezen de heer C. Allaart en als plaats vervangend lid ds J. C. Elenbaas. Krabbentlijke- „Gebroken Aardewerk", was het onderwerp waarmee .Ds Mantz van Wolphaartsdijk Vrijdagavond in de Ned. Herv. Kerk optrad voor het Comité van Christelijke Winterlezingen. „Gebroken Aardewerk" is een boekje van een Ameri- kaansch schrijver, waarin over menschen gesproken wordt, die in de achterbuurten van het W-e^jEnd van Londen, een mis dadig leven leiden en behooren tot hen, die in roof en moord hun bezigheid zoe ken: de allerdiepst gevallenen. Over zulke gebroken menschen sprak Ds Mantz, typen die in verschillende boeken voorkomen, lo.a. in „Mathilde Vrede", de engel der Gevangenen van Ingeborg Sick, in Ulfers' „Oostloorn", in „Francesco Campana" van Scharten-Antink. Spreker bracht hiermede in verband de verwording en ontaarding van den tegenwoordigen tijd. Hem waren gevallen bekend, van menschen, die op '20-jarigen leeftijd al over levensmoeheid klaagden. Vele gebrokenen zijn er in de hedendaags che maatschappij, menschen, die door de zielkundigen als hopelooze gevallen worden beschouwd. Met kracht poneerde spreker de stelling, dat het Christendom voor deze gebrokenen een oplossing heeft. Nietzsche wist voor hen geen beter middel, dan, als gebroken aar dewerk, vertreden en vertrapt te worden, waar spreker tegenover stelde, dat de liefde van Christus in de harten van die allerlaagste individuen wonderen kan ver richten. Met groote aandacht luisterden de aan wezigen naar deze boeiende lezing. De gehouden Collecte in deze ge meente voor het tehuis voor alleenstaande blinden te Wjolfhezen heeft opgebracht de som van f 68.05 en te Waarde f 21.90. Driewegen. Vrijdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank haar jaarl. algemeene ver gadering. Uit het verslag van den kassier bleek, dat het ledental van 158 gestegen was tot 172. Het aantal uitgegeven spaar boekjes bedroeg 1 Jan. 1926 314 nieuw uitgegeven 30, ingetrokken 12, dus op 31 Dec. uitgegeven 332. Hierop was totaal gestort f262.450.49, dus gemiddeld per boekje f 1131.24. Het aantal boekjes voor loopende rekening steeg van 53 tot 58, door uitgeven van 7 stuks en intrekking van 2. Hiervan hadden een saldo te-goed voor leden 24 stuks met een totaal gede poneerd bedrag van f 33548.83, dus gemid deld per boekje f 1397.87. De overige 34 stuks wezen een schuld aan van de leden tot een gezamenlijk bedrag van f73779.79 of gemiddeld per boekje van f2170. Aan spaargelden was ontvangen f 103.817.66 en terugbetaald f 74719.70, waarna het saldo bedroeg f 262.450.49. Aan voorschotten was terugbetaald f 15655 en opnieuw uit- die door veel huiswerk of drukke studie op school overspannen zijn en een ver sterkend middel moeten gebruiken vinden Dr. HOMMEL'S HAEM ATOGER-TABLETTEN heerlijk. De fijne smaak der Zwitsersche chocolade doet hen vergeten, dat zij een geneesmiddel innemen. - - - Per Doos fl.90j bij Apotb. en Drogisten. Dr. HOMMEL'S HAEMATOGEN - het be.tr bloedvormende en versterkende middel sedert 35 jaar. gegeven f 32465, het saltlo bedroeg f 89775. In loopende rekening was door leden ge stort f84818.70 en terugbetaald 94.4H7.02 waarna het saldo gedeponeerde gelden be droeg 133548.83 en het saldo uitgegeven gelden bedroeg f 73779.97. Van de Centrale Bank was ontvangen f93930.40 en aan haar adres verzonden f97115.30, hel saldo tegoed bedroeg na dien f42534.10. Het vast depot was van f 60.000 ingekrompen tot f 40.000. Uit de Winst- en Verliesrekening bleek, dat uit betaald was aan rente voor spaargelden! f8795.97 en aan leden in loopende reke ning f923,76 zoodat in totaal aan rente werd uitbetaald f9719.73. Aan rente is ontvangen van voorschotten f 4227.52, van leden in loopende rekening f3197.85, van de Centrale Bank f 855.31 en van het vast depot f 1758.33. Het saldo winst bedroeg f 848, dit bedrag wordt in het reservefonds gestort, dat daardoor stijgt tot f4056.83. Tot bestuurslid wordt herkozen dhr J. G. Nieuwenhuize en tot lid van den Raad van Toezicht dhr Dr H. R. Folmer. Medegedeeld wordt, dat door het be stuur onder goedkeuring van den Raad van Toezicht het percentage voor opge nomen gelden bepaald is op 3.84 pet en dat voor uitgegeven gelden op 45/g pet. Koudekerke. De Chr.-Historische Kies- vereeniging heeft tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren A. J. Stop pels (afr.), A. de Lange, J. Jasperse, P. Dekker, M. Verhage, M. Huison, W. Maas, P. J. de Pachter. (M. C.) St. Laurens. Door de Staatkundig Ge reformeerde Kiesvereieniging werden de volgende candidaten voor den Gemeen teraad gesteld: 1. W- Wiisse, 2- P- Pie- terse, 3. A. Abrahamse P.Az-, 4. J. Lou- werse, 5. M- Kaljouw. Vee re. Gisteravond had de sluiting plaats van den tweejarigen algemeenen landbouwcursus. Nadat een onderzoek was ingesteld naar de kennis der leerlin, gen, kon door den heer Hofstra, namens den Rijkslandbouwconsulent, aan de veer tien deelnemers een rijksdiploma worden uitgereikt. Het zijn; Pieter Aarnoutse, Ja cobus Acda, Pieter Besuijen, Bartel v. d. Bosse, Jacobus Brasser, Pieter de Buck, Adriaan Gideonse, Krijn Janse, Ja cobus Janse, Pieter Jobse, Gomelis Lan. gebeeke, Adriaan Melis, Jan de Nood en Jaeebus Pouwer. Namens de commissie van Toezicht werd het woord gevoerd door den heer F. J. Castel, die wees op het groote nut der cursussen voor den landbouw, door den heer Jac. Kasse, die verband legde tusschen cursussen en coöperatie, door de oudste der leerlingen, die den dank overbracht van de cursisten en hls blijk van waardeering een aandenken ïn den vorm van een "bronzen pendule met coupes aanbood aan den onderwijzer, 'den heer De Wolf, eindelijk nog door een der ouders en ten slotte door den heer De Wolf, die zijn erkentelijkheid uitsprak je gens commissie, landbouwvereen. en leer lingen. G rijpst; erke. Vrijdag hield de A.R. Prop. Club liaar zesde en tevens laatste verga, dering in de wintercampagne. Behandeld werden op dezen laatsten avond Partijbe- leid en Samenwerking, Art. 21 ons Pro gram, door J. Vlieger, en Antirevolutio nair en het Huisgezin, door A. P. Kos ter, waarna de voorz. allen opwekte om het behandelde in dezen winter tei "benut ten bij de a.s. verkiezingen. '(Pas Dinsdag, morgen ontvangen. Red.) Eikerzee. Van Anti-Rev. zijde, zijn tot leden van den raad gecandideerd de hee ren: 1. C. Padmos (aftr.') 2. Jac. Spits (aftr.); 3. Joh. de Jonge; 4. N. van der Linde; 5. Joh. van de Vaate; 6. A. Stoel 7. B. de Jonge: 8. J. van Dommelen. (Z. N.) Terneuzen. Vervolg verslag Kamer van Kooopliandel. Bij de daarop volgende verkiezing van een voorzitter werd de heer Van Rompu met algemeene stemmen herkozen. Het oudste lid der Kamer feliciteerde den voorzitter met deze herbenoeming, welke door hem onder dank voor het gestelde vertrouwen gaarne werd aangenomen. Tot voorzitter der afdeeling grootbedrijf werd herkozen dhr P. A. Neeteson, tot plaatsverv. voorz. dhr L. de Feijter. Tot voorz. resp. plaatsverv. voorz. der afd. kleinbedrijf dlirn Stevens en Oggel. Nadat de leden dei' gemengde financi- eele commissies en de commissie voor het Handelsregister bij acclamatie herkozen waren, kwam punt 4 der agenda aan de orde: Ingekomen stukkon. Het verzoek van de Kamer te Deventer aan den Min. van Binnenl. Zaken en Landbouw, om de mogelijkheid tot heffing eener zakelijke bedrijfsbelasting uit de Ge meentewet te doen verdwijnen, door schrapping van art. 242 1 der Gemeente wet, werd door een adhaesiebetuiging der Kamer gesteund. Met betrekking tot de ingekomen mede- deelingen van bet Comité van Actie tot be strijding van den verkoop met cadeaux, werd besloten een afwachtende, doch be langstellende houding aan te nemen, ter wijl het verzoek om een financieele bijdra ge alzoo werd afgewezen. Bij de dienstregeling van de Nederl. Spoorwegen, traject Roosendaal-Vlissin- gen, kon worden opgemerkt, dat er, na ge voerde besprekingen, goede hoop bestaat dat de dienstregeling van Mei 1925, welke zoo bizonder gunstig was, wederom zal worden ingevoerd. Bij de besprekingen met Z.Exc. den Mi nister van Waterstaat bij zijn bezoek aan Zeeuwsch-Ylaanderen werd op verschil lende belangen de aandacht gevestigd, ter wijl de teleurstelling der Kamer werd uit gesproken, aangezien op de Staatsbegroo- ting voor 1927 een post ontbrak voor uit breiding der los- en laadplaatsen te Ter- neuzen. Z.Exc. zegde voor een en ander overweging toe en gaf in verband met het laatste te kennen, dat zijn bezoek aan de haven hem van de noodzakelijkheid der uitbreiding van de los- en laadplaatsen heeft overtuigd. Dhr Ij. de Feijter stelde bij de omvraag de Kamer voor, dat het bureau een onder houd aanvraagt met B. en W. om zoo mo gelijk door samenspreking een oplossing te vinden met betrekking tot den toestand bij de Axelsebe brug te Terneuzen, waar ver andering dringend noodzakelijk wordt ge acht. Dhr Van Melle wees nogmaals op het ongeluk op de ponton bij de Prov. boot te Vlissingen en liet groote gevaar voor automobilisten, aan deze te kleine ponton verbonden. De voorz. deelde in verband hiermede mee, dat aan de Staten van Zeeland in den loop van 1927 het voorstel zal gedaan wor den een ponton aan te brengen ter lengte van 45 M., breedte 20 M. De toestand in de oude haven liet geen vergrooting toe, doch nu de haven naai de landzijde verlengd wordt, schenken Ged. Staten aan deze urgente kwestie voldoende aandacht. Op de provinciale begrooting voor 1927 komt f 100.000 voor voor een ponton, welke aan de eischen voldoen zal. Nadat door dlirn Van Melle en Wind van Merkesteyn nog enkele nadere inlich tingen gevraagd waren, sloot de voorz. de openbare zitting, om in geheime vergade ring over te gaan. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te Bedum, J. Boonstra te Gie ten en J. C. Wissing te Vught. Bedankt voor Burum en Munnekezijl P. Hofstede te Noordwijkerhout. Geref. Kerken. Tweetal te Hoorn, J. D. Boerkoel te Velsen en G. Kuiper cand. te Kampen. Te Boskoop, W. A. Wiersinga te1 Wormer en G. B. Wurth te O. en W. Souburg. Beroepen te Boskoop, W. A. Wiersinga te Wormer. Te Franeker, W. Seinen Je 'Opperdoes. Te Sleeuwijk, R. van Reenen te Putten. Te Surhuisterveen, J. H. Meule- man te Hoogersmilde. Te Wommels, H. de Zwart te Twijzel. Te Dronrijp, Kielwinde- weer, Achlum, Paesens en Midwolda, S. Wouters, cand. te Exmorra. Geref. Gemeente. Bedankt voor Paterson N. J. (Noord- Amerika): ds H. A. Minderman te Lisse. D r J. H. J e n n e s. f Op ongeveer •75-jarigen leeftijd is ie Lochem over leden dr J. H. Jennes, die vijftien jaar schoolopziener is geweest in het district Rotterdam. „Lukas" De vereeniging „Lukas", ter ondersteuning van long-, borst- en ze nuw-patiënten onder de Christelijke onder wijzers, zaï in de algemeene vergadering in de Pinksterweek te 's Gravenhage te hou den, haar 25-jarig bestaan feestelijk her denken. Geslaagd voor examen apothekers assistent de dames M. v. d. Hooft en J. C. v. d. Garde beiden te Middelburg. Lager Onderwijs. Benoemd tot inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Rotterdam A. Smit Jzn, inspec teur van liet Lager Onderwijs in de inspec tie Neuzen; idem te Neuzen IJ. van de Weyer, schoolopziener bij het Lager On derwijs in de inspectie te Amsterdam. Staatsex. toelating Univer siteit. Zij, die zich in 1927 wenschen te onderwerpen aan het Staatsexamen ter toelating tot de universiteit, bedoeld in art. 12 der H.-O. wet, moeten daarvan vóór 1 April doen blijken aan den inspec teur der gymnasia te 's Gravenhage (Ver- hulststraat 60). School en beleefdheid. Té Vlaardingen heeft de wethouder van On derwijs aan alle leerkrachten bij! het on derwijs een circulaire gericht, waarin 'hij er op wijst, dat het herhaaldelijk voor komt, dat de jeugd automobilisten en voerlieden met vuil gooit. Ook gebeurt het dat mannen en vrouwen met uitheem, scbe, of althans van de gewone afwijkende kleederdracht worden gemolesteerd, uitge scholden en hinderlijk gevolgd. Mishande ling van dieren is eveneens een vaak voor komend envel. Het kwaad, zegt de wethouder, ïs zoo algemeen en zoo diep geworteld, dat heit opzettelijke en regelmatige bestrijding be hoeft. Op grond hiervan verzoekt hij den onderwijskrachten op regelmatige tijden en voorts telkens als zicli de gelegenheid ongezocht biedt, bij de leerlingen op1 be hoorlijke publieke gedragingen aan te drin gen en hen op het ongepaste van daden als bovenvermeld, met ernst én aandrang te wijzen. (Buiten verantwoordelijkheid der redaetic.f Mijnheer de Redacteur, Mag ik, naar aanleiding van liet in gezonden stuk over de Schoolkwestie ta Nieuw- en St. Joosland doorNds B. J. van Garderen, opgenomen in uw blad van 19 Maart 1.1., voor een enkele aan merking misschien óók een bescheiden plaatsje vragen in „De Zeeuw"? „Terecht wordt m.i. in het hoodafrtikel opgemerkt, dat het niet van goeden zede mag worden geacht om beschuldigingen toe te laten en te uiten tegen personen, die niet in de gelegenheid zijn zich daar tegen te verdedigen. Zoo te doen is goed koop." Aldus uit zicli ds Van Garderen?! Dit lezende, schoot mij ineens in de gedachte het spreekwoordDe pot verwijt den ketel, dat hij zwart ziet! Ik vond het leuk, een persoon als ds Van Garderen, zichzelf te hooren vonnissen. Is dominee vergaten, dat ook hij zoo „goedkoop" gedaan heeft? Herinnert dominee zich nog die vergade ring voor omzetting der O.L. school in een Christelijke, die gehouden werd in de catechisatiekamer en waar alleen hoofden van gezinnen genoodigd waren? Weet do minee nog wel, dat hij toen een onder wijzer, die daar niet aanwezig mocht zijn, ging beschuldigen op zóó'n manier, dat iemand uit de vergadering, die door ds Van Garderen zelf geleid werd, hem in de rede viel met de woorden: „Dominee, als U Vermeulen in een volle vergadering wilt beschuldigen, liad hem dan ook uit- genoodigd, dan had hij zich kunnen ver dedigen"? Ja dominee, ook dat was beslist „goed koop". „De beschuldigingen tegen mij geuit, ga ik niet bestrijden", zegt U. Doch dat vind ik nu „goedkoop". U hoopt zeer, dat de lieeren, die be schuldigingen tegen U uiten, in de ge legenheid gesteld zullen worden, die te bewijzen, en in „De Zeeuw" openbaar te maken. Welnu: U zult, waar ik de bewijzen voor bovenstaande, in groot getal kan aan voeren, er nu dan wel geen moeite mee hebben, te erkennen, dat U toen allesbe halve fair gehandeld hebt! U dankend, Mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend, P. VERMEULEN. Nieuw- en St. Joosland, 21 Maart 1927. Een leg-record! Naar wij in „De Veldbode" lezen is op den laatsten (zevende) -Nederlandschan legwedstrijd een record voor ons land geslagen. Dit record betreft een toom van 7 witte Leghorns, waarmede het hoenderpark „De Brugwal" op den legcontröle-wedstrijd, ge houden door de A. N. P. V. te Nijmegen, den eersten prijs behaalde. Deze toom produceerde in het tijdvak van 1 Nov. 192514 Oct. 1926 niet minder dan 1759 eieren! Dit komt overeen met 251 eieren per hen in 348 dagen, dat is een pro ductie van 72.2 pCt. van het aantal da gen. Het totaal gewicht der eieren was 99,6 K.G. of per hen 14,228 K.G. Onze Boerenleenbanken. De „Raiffeisenbode" behandelt in het Febr.-nummer de vraag of de meer al gemeene bankinstellingen de taak der boe renleenbanken zouden kunnen overnemen. Het antwoord luidt ontkennend en ,wel op de volgende gronden: Ten eerste niet omdat er in den land bouw bijna uitsluitend behoefte bestaai aan een groote hoeveelheid kleine pos ten; kleine voorschotten en credieten in rekening-courant, waarop weinig omgaat. Deze posten bezitten daardoor voor de commerciëele banken geen aantrekkelijk heid. In de tweede plaats kumien de gewone banken geen geld uitleenen tegen de be trekkelijk lage rente, die de boeren kun nen betalen. Omdat deze instellingen winst beoogen en haar bedrijf haar van tijd tót tijd flinke verliezen doet lijden (factoren, welke bij de boerenleenbank niet be staan), zijn zij gedwongen tot bet bereke nen van een hoogere rente dan de ge middelde boer kan betalen (dat hij niet meer dan ongeveer 5 pCt. kan betalen, kan als vaststaand worden aangenomen). In de derde plaats kan de landbouwer, gezien den aard van zijn bedrijf, niet ge holpen worden met credieten van zeer korte looptijden (een, twee, drie maan den), zooals dat bij den handel het geval is, maar heeft hij behoefte aan credieten, die langer kunnen loopen, zooals credieten voor aankoop van meststoffen; voeder- artikelen, zaai- en pootgoed, ter beta ling van arbeidsloonen enz,. Deze credie ten kunnen niet eerder worden terugbe taald in normale omstandigheden, dan na het te gelde maken van den oogst. Credie ten voor aankoop van vee, landbouwioven- taris enz. moeten uit hun aard nog lan ger loopen, .wil de boer er mede gehol pen zijn. Ten slotte kan de landbouwer slechts zeer zelden die soort van zekerheid bie den welke de commerciëele banken ge woon Czijn van haar cliënten te nemen, ofschoon de in den landbouw gegeven zekerheids stelling en practisch zeker niet onderdoen voor die van den handel en de nijverheid, integendeel meestal prac tisch solider blijken. Dit zijn de voornaamste redenen waar om de commerciëele banken de taak van 't Is lang stil geblevenin dsn polities ken winkel. Maar er begint nu toch wat leven en beweging te komen. Van verschillende kanten bereiken mij berichten, die er op wijzen dat onze Kiesvereenigingen en propagandaclubs flink aan liet werk zijn. Nu ,dat mag ook wel. Want als er niet heel hard gewerkt wordt, dan staat het vast, dat we een van onze Statemzetels verspelen en dat als gevolg daarvan onze positie zoowel hij de verkiezing van Gedeputeerden als van leden der Eerste Kamer bedenkelijk wordt verzwakt. We hebben nu nog precies veertien dagen den tijd. Welnu, laten we die dagen g e b r u i ken. We zijn van Gods zegen afhankelijk. Maar laten we nooit meenen, dat we zegen kunnen venvachten als we zelf werkeloos blijven en maar opzien komen spelen. OPMERKER. de boerenleehbaken niet kunnen overne men. Voor het bestaan van laatstgenoemde hebben zij dan ook weinig of niets voor het crediët aan den boer gedaan, die eertijds veelal door handelaren op voor het hedrjjf te bezwarende voorwaarden moest geholpen worden. Men kan dus zelfs zeggen ,dat de boe renleenbanken voor den landbouw onmis baar zijn. Aardappelen naar Duitschland. De Duitscli Nationale Volkspartij heeft in den Pruisischen Landdag een mgtie ingediend, aldus bericht de Nederl. rijks landbouwconsulent te Berlijn, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd er bij de Rijksregeering op aan te dringen, dat het tegenover Polen vastgestelde véchtiarief voor aardappelen van 2 M. per 100 K.G. in bet nieuwe tarief als minimum zal worden beschouwd, en dat de bepalingen van de Duitsch-Nederlandsche handels overeenkomst, voor zoover zij op aard appelen betrekking hebben, zoo spoedig mogelijk worden gewijzigd. De boven-ge- noemde partij maakt zich hierbij tot tolk van de Kertoffelbaugesellschaft, welke in haar laatste vergadering een "resolutie in dezen geest aannam. Middenstander en boer. Steeds meer wordt den laatsten tijd betoogd, dat middenstanders in het alge meen een te hooge winstmarge berekenen ten nadeele zoowel van den voortbrenger als van den verbruiker. Het komt veel voor, dat op een koe of varken 55 pCt. winst wordt gemaakt en op een H.L. tarwe en rogge 80100 pCt. AVaaraan dit moet worden toegeschre ven, is door den heer H. D. Louwes op de laatste ho o f db e stuurs vergaderi n g van de „Groninger Maatschappij van Landbouw" uiteengezet, meer in het bij zonder ten aanzien van de slagers. Deze spr. meent, dat er prijsafspraken bestaan, hetgeen liij afleidt uit verschillende feiten. In de eerste plaats uit de omstandig heid, dat de omzet der slagers in de laatste jaren gering is en dat zij toch een goed bestaan schijnen te hebben. In de tweede plaats uit de geringe geneigd heid om hun volledige prijslijst mede te deelen en in de derde plaats uit de sa menvallende prijsverliooging of -verlaging over groot gebied of plaatselijk mededin ging- Een en ander is, zegt de heer Louwes, voor een groot deel toe te schrijven aan het feit, dat er te veel middenstanders zijn. In de gemeente Ulrum bijv., met ongeveer 3900 zielen, heeft men 9 sla gers, 15 bakkers en ongeveer 50 kruide niers groot en klein. De spr. ziet daarin een schrikbarende verspilling van gebou wen en bedrijfskapitaal en een hopeloos elkander narijden van de eene deur naar de andere. Een groote tegenstelling daarmede ziet men in Frankrijk, waar stadjes van onge veer 3900 inwoners slechts twee bakkers bezitten. Ten slotte stelde de heer L. enkele conclusies vast, waarvan wij de volgende overnemen: 1. Zoowel werkgevers als werknemers in het landbouwbedrijf hebben als verbrui kers eenzelfde belang bij een economische warenverdeeling op het platteland. 2. De landbouwende stand kan zoo goed als geen invloed op zijn inkomen oefe nen door middel van prijsafspraken of soortgelijke middelen; hij is derhalve ge dwongen zich te verdedigen, wanneer an dere groepen door deze middelen hem het leven duur maken. - 3. Bij allo waardeering voor den mid denstand kan niet worden ontkend, dat door zijn te groote talrijkheid eenerzij is en door de neiging tot het maken van prijsafspraken en hooge provisie-regelingen anderzijds, vele waren op het platteland óf te duur óf (en) van minder goede hoedanigheid worden geleverd. 4. De landbouworganisaties kunnen hier tegen voorloopig weinig anders doen dan omlijning en bestudeering van het midden standswezen en zijn misstanden; deze be- studeering is noodzakelijk te achten. Fruitbewaring. Onlangs maakten wij melding van proe ven welke in Eist werden genomen met een z.g. conservator, een dubbelwandigs bewaarplaats voor fruit, waarbinnen elec- trische spanningen zijn opgeheven. Ter vergelijking werden dezelfde fruitsoorten bewaard in een vruclitenschuur te Eist en in het koelhuis te Nijmegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2