Kerknieuws Onderwijs. Schoonmaak Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes. Heinkenszand. Vrijdagavond gaf dhr Clement, landbouwonderwijzer alhier, da eindles van den landbouwcursus en wel in tegenwoordigheid van beide heeren wet houders (de burgemeester was verhin derd) en dhr Hofstra, Ieeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Nadat de onderwijzer de leerlingen de laatste les had gegeven, sprak de heer Hofstra de leerlingen toe en stelde hen tal van vra gen. Hij moedigde hen aan ook in den zo mer in praktijk te brengen wat in den win ter was geleerd. Zaterdagavond hield de muziekvere niging „Euterpe" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer H. v. Iwaarden. Tegenwoordig waren 33 leden. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat ontvangen was f 655,83, uitge geven f 469, alzoo een goed slot van f 186,83. Vier aandeelen, groot f 10 ieder, werden, evenals vorig jaar, uitgeloot. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Griep, Jansen Verplanke en de Baar en gekozen in de plaats van den heer A. Rijk Dz., die zich niet herkiesbaar stelde, de heer Ch. Impens. Op een verzoek van de meisjesvereeniging, om op 14 April a.s. gebruik te mogen maken van het tooneel voor een te houden voordrachtenavond, werd gunstig beschikt. Besloten werd om f 25 toeslag te geven op het honorarium van den directeur. Bij de rondvraag ves tigde de directeur de aandacht van het be stuur op het feit, dat dit jaar de vereeni- ging haar 35-jarig bestaan zou vieren. Na eenige bespreking werd besloten af te wachten of uit de burgerij stemmen zullen opgaan om dit jubileum feestelijk te her denken. Mocht dit 't geval zijn, dan zullen bestuur en werkende leden daaraan haar volle medewerking verleenen. Gisteren vonden eenige kna pen spelendenvijs de busjes die vorige week uit de Geref. Kerk zijn ontvreemd. Deze lagen in effn sloot tusschen de gei meenten *s H. Abtskerke en Heinkenszand. Van de daders nog niets bekend. lerseke. De verschillende kreeftenvisi schers en handelaren hebben zich tot üesn voorzitter van het Visscherijbestuur ge wend met een i request ten einde kreeften te mogen bewaren in een daarvoor geu schikte en onder controle staande oester, put. Tot heden was dit verboden. Hansweert. Den heer J. L. Geerlings, Rijkshavenmeester alhier, is tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend met toeken, «ing van pensioen. Borssele. In een vergadering der Kies- vereeniging der Staatkundig Gereformeer de Partij is de navolgende candidatenlijst ter verkiezing van leden voor den gemeen teraad samengesteld: 1. M. Dek; 2. A. van Overbeeke (aftr.); 3. A. de Muijnck; 4. lob Walhout Joh.z.; 5. Jan van Schaik. Kruiningen. Voor de a.s. Gementeraads- verkiezing zijn als candidaten van de Vrijz. partij gesteld de heeren J. Kostense (aftr.), A. Dek (aftr.) en P. Karelse. Wemeldinge. Zaterdag werd door de rijkspolitie van hier te Hansweert in be slag genomen een stalen motorboot, ge naamd „Vivet", eigenaar J. Jegen te Dor drecht. Genoemde boot was in den nacht van Donderdag op Vrijdag onder de ge meente Rotterdam ontvreemd en was bij na het laatste station op weg naar België gepasseerd. De daders zijn voortvluchtig, doch hun aanhouding wordt binnen een zeer kort tijdsbestek verwacht. Driewegen. Door de A.-R. Kiesvereen. alhier zijn candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing van leden voor den Gemeente raad: 1. W. Noels (aftr.);2. Jb. Krijger (aftr.); 3. G. de Dreu; 4. J. Moerman en 5. J. de Muijnck. Rilland-Bath. Donderdag kwam de Ver eeniging tot bevordering van de verkrij ging van onroerend goed door landarbei ders in jaarvergadering bijeen onder voor zitterschap van dhr P. A. Schwartz. In zijn openingswoord vermeldde de Voorzit ter de parlementaire gebeurtenissen rond om de Landarbeiderswet in het afgeloopen jaar, betreurde het dat het, ondanks den wensch der vereeniging om langs den min nelijken weg uitvoering der wet na te stre ven, blijkende uit de onafgebroken onder handelingen, tot onteigening zal moeten komen en drong aan op sociaal besef. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer Rijk, maakte melding van teleurstel ling der bij den aanvang van het jaar ge koesterde hoop op succes, waarom de ver eeniging haarsondanks tot onteigening wordt gedwongen. De rekening van den penningmeester wees een batig slot aan van f 921.52. De pachten beliepen f 697.50. Het honorarium voor secretaris en penningmeester werd onveranderd vastgesteld. Besloten werd het jachtrecht op de gronden der vereeniging weer voor een jaar te verpachten. De aftredende be stuursleden W. Lobbezoo, R. Rijk en J. de Bokx werden herkozen. Over de onteige ning van enfitele perceelen werd gediscus sieerd en de te dien aanzien te voeren ge dragslijn vastgesteld. Daarna sluiting. Aagtekerke. In ons verslag van de eind les van den landhouwcursus is vergeten de namen van L. Bosselaar en J. Simonse als geslaagden te vermelden. Veere. Vrijdagavond werd een vergade ring gehouden van de Christ. Hist. Kies- vereeniging, waar de candidatenlijst voor den gemeenteraad werd vastgesteld als volgt: 1. F. J. Gastel; 2. Jac. Poppe; 3. W. Kasse; 4. J. Mesu; 5. W. de Buck. Sereoskerke (W.). Vrijdagavond 1.1. wer den op de vergadering der Anti-Rev. Kies- vereeniging alhier de volgende heeren in volgorde op de in te leveren candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing ge plaatst: 1. P. de Visser; 2. Johs. Wonder- I gem; 3. Adr. Melis; 4. Adr. Goedbloed (al- j len aftr.); 5. P. Melis Wz.; 6. P. Kesteloo; 7. H. Tavenier; 8. W. Louwerse Gz. Door de Chr.-Hist. Kiesvereeniging zijn tot candidaten voor den gemeenteraad bij de a.s. verkiezing gesteld; 1. W. G. Al- laart (aftr.)2. L. Cornelisse (aftr.)3. W. Jobse; 4. L. Melse Jz.; 5. P. Maljaars. Souburg. Vrijdag vierde de Geref. Jon. gelingvereen. „Repos Aiüeurs" haar 35- jarig bestaan in Rehoboth, De ëerei vaorz., ds Wurth, opende de vergadering1, verwelkomde de aanwezigen en sprak ver. Volgens een kort openingswoord naar aan. leiding van het gezegde van Paul us: „De kennis maakt opgeblazen, de liefde sticht". Hij wees daarbij1 op het gevaar, dat bij het vermeerderen van de kennis, ofschoon, op zichzelf niet af te keuren, toch altijd dreigt n.l. het gevaar van den hoogmoed. Meer dan naar kennis, moeten we daarom zoeken naar liefde, die niet opblaast, maai' sticht, d.w.z. opbouwt- Die liefde sluit de kennis niet uit. Neen, ze dringt juist tot kennis. Uit de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en bibliothecaris bleek, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar 48 keer beeft vergaderd en 92 onderwer pen werden behandeld. Het ledental be droeg 35, doch is nu geklommen tot 45, de bibliotheek telt 550 nummers, de ont vangsten en uitgaven bedroegen f29201 en 212.68- Het overige van den avond werd besteed aan een Mem or isati eiwed- strijd (4 personen), 2 opstellen, voordrach ten en een samenspraak „Hoog Bezoek". Voor den wedstrijd waren 4 boekwerken beschikbaar. De Ie prijs werd toegekend aan F. Huson, de 2e aan W. Ra&sie, da 3e aan D. Tange, de 4e aan S- Kaljouw. Uit alles bleek, dat de jonge lingen flink hadden gewerkt. Felicitaties werden overgebracht namens den Geref. Kerkeraad, den Ring, Patrimonium, de Knapenvereóniging en de Herv. Jonge1- lingsvereen, Ds Wurth eindigde dit ge zellig feestelijk samenzijn met dankgebed. St. Laurens. In een Vrijdagavond ge houden vergadering werd door een aantal kiezers besloten voor de a.s. verkiezingen voor den gemeenteraad van St. Laurens uit te komen met een vrije lijst, waarop als candidaten zullen worden gesteld: 1. F. Kwekkeboom, 2- J. Wondergeto, 3- A- Zandec, 4- A. Bommeljé, 5. W- Roose', 6. K. A. Hamelinck- Zierikzee. Vrijdagavond vergaderde de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje alhier, welke flink was bezet. Na opening op gebruikelijke wijze door den voorzitter las de secretaris het jaarverslag hetwelk getuigde van een bloeiend en op gewekt vereenigingsleven. De penning meester deed hierop verantwoording van zijn financieel beheer en mocht, ondanks de het vorige jaar getroffen regeling, wel ke de inkomsten deed verminderen, een batig saldo boeken. De aftredende Be stuursleden, de heeren W. den Boer en L. van As, werden herkozen. Hierna volgde verslag van den afgevaardigde naar de laatst gehouden Centrale vergadering. In verband en naar aanleiding daarvan kwam in bespreking de te voeren propa ganda voor de a.s. verkiezing. De voor zitter deelde mede, dat voor verspreidings materiaal voldoende zorg zal worden ge dragen en ook de eere-voorzitter, dhr D. Mulder, kon in verband daarmee nog een en ander aanvullen. Ten slotte werd de candidatenlijst voor den Gemeenteraad vastgesteld, die wij Zaterdag reeds publi ceerden. Oostburg. De lijst van de anti-rev. kies vereen. alhier voor de candidaatstelling bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing vermeldt: 1. P. de Bruijne (aftr.); 2. W. G. Vermeu len; 3. J. de Puijt en 4. J. Boidin. Terneuzen. Zaterdagmiddag kwam de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen in algemeene vergadering alhier bijeen. De voorzitter, de heer J. A. van Rompu, opende de vergadering onder de mededee- ling, dat bizondere persoonlijke omstan digheden oorzaak waren, dat de eerste ver gadering in 1927 eerst thans kon plaats hebben. In de eerste plaats wil spr. deze gelegenheid benutten, om de beste wen- schen voor het ingetreden jaar uit te spre ken voor de leden persoonlijk, voor him gezin en hun ondernemingen. De gewoonte getrouw wil de voorzitter een blik werpen op het afgeloopen jaar en zijn indrukken omtrent den toestand van handel en industrie weergeven, in 't bi zonder met betrekking tot het gebied der Kamer. Het uitblijven van verbetering, waarop we in 1926 hoopten, kan oorzaak zijn, al dus spr., dat het vertrouwen op de toe komst vermindert. Op één punt komen verschillende be zwaren samen: den druk van het buiten land. En die druk wordt in een grensstreek als de onze ondervonden zoowel door de industrie als door den groot- en klein handel. En het is niet alleen de lagere valuta in andere landen, die dezen druk verwekt. Er zijn ook de klac.hten omtrent de ongunsti ger verhoudingen voor onze industrie met betrekking tot de toepassing der sociale wetgeving in ons land tegenover die in het buitenland. Belangrijke factoren zijn voorts: lagere levensstandaard in het bui tenland, lagere loonen, de bescherming die verschillende industrieën in 't buiten land genieten, enz. Van concurrentie uit het buitenland, die vermindering van werkgelegenheid tenge volge had, kan ook in 't gebied der Kamer gesproken worden. Ternauwernood behoeft hierbij gewezen te worden op de vlasbewerking, die voor enkele jaren nog tal van personen arbeid gaf, doch thans zoo goed als verloopen is. In het belang der kwestie heeft het bureau zich bij vernieuwing tot de Regeering ge wend, welke thans weer een onderzoek heeft ingesteld. Doch ook tijdens de laat ste campagne der suikerfabrieken kon men dit waarnemen. De uitzaai der bieten was belangrijk minder dan vorige jaren en de fabrieken hadden geen grooten toevoer te vervrachten. Door den in het najaar hoogeren prijs der suiker en gesteund door een premie, was het aan Fransche fabrie ken mogelijk, voor aanvulling van hun campagne-voorraad hier een kwantum suikerbieten weg te koopen tegen prijzen die door de Nederl. fabrieken bij 't con tracteeren in het voorjaar niet konden be taald worden en die ook de coöp. fabrieken op hun volle campagne niet konden uit- keeren. Het gevolg was een korte campag ne met vroeger ingetreden werkloosheid voor een groot deel der betrokken werklie den. Meerdere industrieën in het gebied der Kamer, die hun bedrijf, dank zij doorzicht en energie, op peil wisten te houden on danks de buitenlandsche concurrentie, ga ven als hun gevoelen te kennen dat zij bij vestiging in het buitenland of bij productie onder dezelfde voorwaarden, tot grooteren bloei zouden komen. Overgaande tot de bizonderheden, wijst, de voorzitter er in de eerste plaats op, dat de aanvoer van hout en ijzer voor de ha ven van Terneuzen achterbleef bij die van vorige jaren. De uitvoer eohter is sterk toegenomen. Vertrokken in 1925 76 sche pen met lading naar zee, voor 1926 was dit aantal tot 311 gestegen. Voor het groot ste deel was deze toename te danken aan den uitvoer van steen over de haven van Terneuzen; niet minder dan 110 schepen met steen geladen voeren van hier uit, me tende gezamenlijk 135.956 scheepston. De binnenvaart kan als stationair be schouwd worden. Wat de toekomst voor het havenbedrijf brengen zal, is nog een open vraag. De speciale spoorwegtarieven zijn voor de ha ven van bizondere beteekenis. Aangezien deze in het laatste jaar ten nauwste ver bonden zijn aan het bij de Eerste Kamer in behandeling zijnde Nederl.-Belgisch Ver drag, moet worden afgewacht wat de be slissing zijn zal. De in 1925 gestichte scheepswerf te Ter neuzen heeft, zoowel voor nieuwbouw als herstelling, steeds druk werk. De spiegel- glasfabriek te Sas van Gent jverkte een deel van het jaar op volle caplciteit. Ook de resultaten van de phosphaatfabriek wa ren niet ongunstig. Aan de cokesfabriek te Sluiskil werd aangevangen met den bouw van nieuwe ovens, waardoor de capaciteit zal verdubbelen en per jaar 500.000 ton kolen kunnen verwerkt worden. De toe stand der te Breskens gevestigde fabrieken bleef gunstig. De stabilisatie van den Belgischen franc heeft verandering ten goede gebracht in den trek van de Zeeuwsch-Vlaamsche be volking om over de grens „koopjes" te doen. De tramlijnen in het gewest ondervon den, voor wat betreft het goederenvervoer, den invloed van de verminderde teelt van suikerbieten. Bij circa 128.000 ton was dit voor de Z.-V. T.-Mij een nadeelig verschil met het vorige jaar van 30.000 ton, voor de Mij Hulst-Walsoorden bij ruim 14.000 ton een verschil van 5000 ton. Het personenvervoer steeg voor de Z.-V. T.-Mij met 33.000 (ruim 283.000 totaal) en daalde voor de Mij Hulst-Walsoorden met 10.000 (ruim 80.000 totaal). Het passagiersvervoer voor de stations op het Nederl. gedeelte bleef bij de spoor weg-Mij Terneuzen-Mechelen vrijwel sta tionair. Voor de lijn Gent-Terneuzen viel een toenemend verkeer te boeken. De cij fers van den stoombootdienst op de Wes ter Schelde waren vrijwel stationair met die van 1925. Op de lijnen Breskens-Vlis- singen-Borssele-Neuzen v.v. werden ver voerd 255.463 passagiers, de lijn Neuzen- Hansweert v.v. c.a. 40.000, id. Walsoor- den-Hansweert c.a. 58.000 passagiers. Met betrekking tot de werkzaamheden der Kamer kan o. m. worden opgemerkt dat onder verschillende andere belangen ook de ferry-dienst tusschen Breskens en Vlissingen de aandacht vroeg. Vanwege 's Rijks Waterstaat is aangevangen met het maken van aanlegplaatsen voor de ferrybooten zoowel te Vlissingen als te Breskens. De voltooiing der boot (in aan bouw op de scheepswerf van J. en K. Smit te Krimpen a. d. Lek) kan tegen Juni a.s. worden tegemoet gezien. Zijn overzicht beëindigend, bracht de heer Van Rompu alle leden dank voor de wijze waarop zij hem bij de leiding der Kamer hebben gesteun. (Wordt vervolgd.) Hoek. Zaterdag vergaderde de afdeeling „Hoek van 't Groene Kruis. De voorz., bur gemeester Wolfert, opende de vergadering. De secretaris Ds E. Raams leverde daarna zijn jaarverslag. De penningmeester J. J. van Doeselaar deed rekening en verant woording der financiën. Er was een batig saldo van f 520,69. Besloten werd een cur sus te doen houden voor huisverpleging op kosten der vereeniging. De begrooting werd vastgesteld op f 650,48. Herkozen werd als bestuurslid dhr A. Wolfert, bur gemeester en gekozen in de plaats van dhr J. F. Kense, die bedankte, dhr M. J. Nieu- wenhuize, die deze benoeming aannam. Door de Liberale Burgerpartij wer den candidaat gesteld voor den Gemeente raad: J. D. de Feijter (aftr.), Jb. van 't Hoff (aftr.), J. D. Haak, J. J. de Bruijne, W. J. de Feijter en J. D. Jurrey. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hedel, J. Bus t« Aalburg en Heesbeen. Geref. Kerken. Beroepen te Veere, P. van Strien, cand. te Terneuzen. Aangenomen naar Haarlemmermeer Oostzijde, B. A. Bos, cand. te Uithuizen. Bedankt voor Wategraafsmeer, Dr E. D. Kraan te Vlaardingen. Voor Baarland, Zoutkamp, Houwerzijl, Sellingen, Waard huizen, Achlpm en Schoonoord, B. A. Bos, cand. te Uithuizen. Ds J. O. Da ge vos., Aan ds J. 0- Dagevos, predikant bij de Geref. Kerk van Ouderkerk a. d. Amstel is wegens ongesteldheid een volstrekte rust van min stens drie maanden voorgeschreven. Ds W. Goedhuys DB W|. Goed- huys, Geref. predikant te Eestrum, her dacht Zondag dat hij vóór 1® jaar te Ocstburg in het ambt bevestigd werd. Do jubilaris diende o.m. ook de kerk te Haamstede. De Geref. Bond. Verschenen is de agenda van de 22ste jaarvergadering van den Gereformeerden Bond tot verbrei ding en verdediging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref..) Kerk, op Dori- derdag 31 Maart a.s. in het gebouw voor K. en W. te Utrecht te houden.. De morgenvergadering vangt te 11 uur aan. In deze vergadering zal ds K- J- v. d. Berg van Amersfoort refereeren over: „Over het wezen der Kerk." De middagvergadering, die te 2 uur aanvangt, is alleen toegankelijk voor le den van desn Geref. Bond. Er zullen o.m. enkele voorstellen van de afd. Rotterdam behandeld worden!; a. De Geref. Bond neme het Bvangei lisatievraagstuk ter hand, met lialme in de Noordelijke Provinciën, waar nu alleen do Bond van Evangelisaties werkt in. ethit schen geest. b. De Geref. Bond stelle een eligen examen in voor godsdienstonderwijzers met acte, om na door de Kerk te zijn toegelaten ook van den Gereformeerden Bond een getuigschrift te kunnen ontvan gen. c. De Geref. Bond benoeme door het Hoofdbestuur een Oommissie van zeven om bet vraagstuk van de verhouding van Kerk en Staat onder da oogen te zien en in een rapport neer te leggen wat onze wenschen zijn tot oplossing van het han gend vraagstuk der financieele verhou ding, zoowel wat aangaat de Kerk als wat betreft den Staat Een Hervormd predikant schrijft aan „De Rott Als bet getal Theologische candidateni van Gereformeerde beginselen, dat zich voorbereidt voor het predikambt in de Nederlandsch Hervormde Kerk, zich niet aanzienlijk uitbreidt, ziet het er voor vele roepende gemeenten donker uit. Er zijn wel een veertig a vijftig flinke Gemeenten vacant, die Gereformeerde prediking beu geeren. Naar we vernemen, komen 'in Mei a.s. maar enkele candidaten tot den H. Dienst .die vart Gereformeerd beginsel zijn, welke na afgelegd examen kunnen propdneeren. Een eigenaardige kwestie houdt te Hoornsterzwaag de ouders der bij zondere school bezig. De onderwijzeres dier school denkt eerstdaags te trouwenhierin vond het schoolbestuur aanleiding orai haar, met een beroep op de wet, ontslag te ver leenen. Velen wenschten deze leerkracht echter te handhaven en ook de betrokkene zelf bleef liever. Een lijst circuleerde bij de ouders om haar te behouden, en hierop kwamen vele handteekeningen te staan, echter allemaal van niet-gereformeerde ouders (hoewel de school Gereformeerd heet, sturen blijkbaar vele niet- gereformeerden hunne kinderen ook naar deze school). Op een gehouden oudervergadering is over deze kwestie uitvoerig en vaak nogal heftig gediscussieerdMoest het beginsel ge handhaafd worden, of moest de sympathie voor de onderwijzeres de overhand hebben? De zaak is echter niet tot oplossing gebracht: het bestuur houdt vast aan het beginsel, het meerendeel der (niet-gereformeerde) ouders wil de onderwijzeres houden. Middelburg. De voordracht ter benoe ming van een leerkracht met akte En- gelscb aan school J alhier, luidt: 1. H. W. Plomp, hoofd der openb. lagere school te Empe, gemeente Brummen; 2. mej. W. Preijs, volontaire aan een openb. lagere school te Doorn. (M. G.) Ongelukken. Te Gassel hij Gra ve heeft een 4-jarig kind een pot met ko kend water omgetrokken en daarbij zoo danige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen is bezweken. Te Rotterdam is een 34-jarigè man met zijn fiets geslipt. Hij kwam onder een autobus terecht. Met zeer ernstige verwondingen is hij in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Dezer dagen reed mej. B. v. d. B. te Oos- tendam des avonds met haar rijwiel tegen een wagen, die geen licht voerde. Zij moest worden opgenomen in het ziekenhuis te Dordrecht, waar zij is overleden. Te Amsterdam is een man naar het gasthuis vervoerd, die uit een raam op een binnen plaats was gevallen en op zijn hoofd was terecht gekomen. Zijn toestand is zorg wekkend. Zaterdagmorgen is uit de Vliet onder de gemeente Stompwijk een lijk opgehaald, hetwelk herkend is te zijn van Dat is toch wei teekenend wat Vrijdag te Alkmaar gebeurde. Dn afdeeling van den Vrijheidsbond be. sloot n.l. Mr Thomson, een man dj9 reeds jaren in den Alkmaarschen gemeen teraad zitting heeft, van 3e reeds opga maakte candidatenlijst af te voeren. Wat hij dan wel op z'n kerfstok had; Wel hij had zich' voorstandervei klaard van een gemeentelijk subsidie voor een R. K. Lyceum en ook had hij, uit financieele overwegingen, eten voorstel ge, daan tot opheffing der openbare meisjes, school voor U.L.'O. Dit werd ontoelaatbaar geabht. Van een liberaal raadslid wordt blijk, baar verwacht, dat hij het bijzonder ón. derwijs zal bestrijden en tegenwerken, ea dat hij ten koste van alles de openbare school zal bevoordeelen. En wie niet door dik en dun deze onvrijzinnige politiek wenscht te volgen, hij mag dan nóg zooveel verdiensten heb. ben wordt in naam der vrijheid, sma. del ijk uitgeworpen. "OPMERKER. den 17-jarigen scholier B., woonachtig te Den Haag. Zaterdagavond is te Rot terdam een 9-jarig kind spelenderwijs in de Goolhaven te water geraakt en verdron ken. De moord aan 'tBezuiden- h o u 1 In verband met den moord op Mej. Wilk op het Bezuidenhout te 's-Gra- venhage 15 Jan. j.l. gepleegd, is aangehou den de 52-jarige weduwe J. G. geb. Z., die woont op de bovenverdieping van het perceel waar de misdaad is gepleegd. Bij het voorloopig verhoor heeft zij ont kend iets met den moord te maken ta hebben. Omtrent deze aanhouding kunnen nog de volgende bijzonderheden wqrden mede gedeeld: Denzelfden dag, dat de misdaad ge pleegd werd, rees reeds bij de politie een flauw vermoeden, dat de bovenbe- woonster er misschien wel iets meer vafi weten zou. Een ingesteld onderzoek had echter geen enkel resultaat. Maar de politie gaf het niet op en korten tijd na den bewusten Maandag werd aan de overzijde van den winkel van den heer Wilk door de politie een ka mer gehuurd, van waaruit door eenige rechercheurs het perceel en de bewoners onafgebroken gade werden geslagen. Niets bijzonders werd echter opgemerkt. De weduwe G. is de eigenares van hef perceel, den winkel bad zij aan Wilk ver huurd op voordeelig contract. Wilk meen de .echter, dat het voor zijn zaak beter was, als hij in een ander stadsgedeelte zich vestigde. Hij kon een voor zijn bran che zeer geschikten winkel in da Witte do Withstraat huren en ook zijn vrouw voelde er veel voor. Zij besloten daarom de huur van het perceel BezuidsnhouS 105a op te zeggen. Echter hadden zij een borgsom van f 180 bij de weiduwe G. gestort en deze zou nu dit bedrag terug moeten betalen. Deze had echter door loopend geldgebrek en het gebeurde meer malen, dat zij bij Wilk, die enkele dagen in de week met een kraam op de markt stond, kwam om een voorschot op de huur te vragen. Wilk en diens echtgenoote oordeelden het dan ook raadzaam om een gedeelte van de huur in te houden, daar zij vrees den anders niet hun borgtocht terug te krijgen. Dit werd door Wilk en zijn vrouw- besloten op Zondag 14 Januari. De bovenbewoonster placht 's Maandags in den loop van den ochtend de huur te komen halen en de afspraak luidde, dat juffrouw Wilk dan meteen aem gedeelte zou inhouden. Wilk zeide nog tegen zijn vrouw: „Ik benijd je morgein niet, als je dit tegen haar zegt. Wat zal ze ta keer gaan." Enkele dagen na den moord kreeg Wilk een brief van zijn buurvrouw, waarin deze mededeelde, dat zij het gebeurde voor Wilk treurig vond, te meer, daar zij nog dien Maandagochtend een „kort maar har telijk onderhoud" met zijn vrouw had gehad en dat „niet over de huur had geloopen." Deze laatste opmerking verbaasde Wilk zeer! Immers, hij verklaarde stellig, dat als de buurvrouw een onderhoud met zijn vrouw had gehad, er ongetwijfeld over de huur gesproken zou zijn. Op zijn zachtst uitgedrukt, vond hij dit schrijven zonderling! In een en ander vond de politie aan leiding een huiszoeking te doen in do woning van de weduwe G. Daar werd het volgende gevonden: Een schort, dat duidelijk de sporen vertoonde, zeer on langs uitgewasschen te zijn. Een bepaalde plek was zelfs uitgebeten, waarschijnlijk door het reinigen met een scherp-bijtend vocht. Ook werd nog medegenomen een jumper, welke de weduwe dikwijls droeg, welke eveneens sporen vertoonde korten tijd geleden gewasschen te zijn. Nog kwam de politie een getuigenverklaring ter oore, welke er op wees, dat de gearresteerde altijd een donker schort droeg, dat in beslag genomen is, terwijl zij op den middag na den moord met een schoon schort gezien is. Op een verborgen plaats werd een bijl gevonden. Aan den steel van de bijl wer den bloedsporen gevonden. Een zeer nauw gezet onderzoek is door drie deskundigen ingesteld om na te gaan of dit monschen- bloed was. Eenstemmig waren zij van oordeel, dat het bloed, dat aan den steel van de bril kleefde, mensclienbloed was. De achterkant van de bijl past precies ia de wonden, welke op den schedel zij* A-V---Ï

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2