Goes DPASTA BANK MAART 21 No. 145 Maandag 21 Maart 1027 41e Jaargang :rstoffen. AAR a 991. KWATT4BK Irl ABDIJSIROOP Dat's KWATTAl EL endrechf en f lflü.-, Buitenland. Binnenland. it de Provincie. VOLLE-MELR REEPEN Tel. 366 'AEEEREN 'EMMEN ÏRHÜREN VB UILEN ENZ. EL ilenzaad, Jlenzaad, Groenkop, Uaverzaad. ig. ar ten kantor® 8. DRIJF, begin der lente. AKKER's Voor de borst. Slechts ééntngk kan aan de spits sta— ster, 100 cM. breed, ién jaar schriftelijke enummerde vouw en wordt in Dr. iek, Den Haag, be reinigende werking oliën, die er den c aan geven. Niva of bacterieculturen, chaden. EN F 0.75 EN F 0.25 RANT. 'W roeven oogst, ebouwenl Spoed ge Courant te Goes. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij, die zich met 1 April a-s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nrs gratis. Verkeerde strijdwijze. Wij hebben ons van meet af op het standpunt gesteld, dat alles wat tot broe derstrijd bij de komende verkiezingen aan leiding zou kunnen geven, zooveel mogelijk dient te worden vermeden. Al is de samenwerking van de recht- sche partij en tot de vorming van een Kabinet op dit oogenblik verbroken, toch achten wij bet noodzakelijk, dat de partijen die staan op den bodem van de Christe lijke beginselen niét hun kracht zoeken in ouderlingen strijd, maar dat zijl tegen over de óók in Zeeland van revolutio naire zijde dreigende gevaren, dicht naast elkaar hebben te staan. In de Provinciale Staten is evenals in vele gemeenteraden de samenwerking nog niet verbroken en naar onze opvatting moet ook alles worden vermeden wat in de toekomst die samenwerking zou kunnen schaden. Er zijn tusschen Antirevolutionairen, Christelijk Historischen en Staatk. Gerefor meerden nu eenmaal zekere verschillen, maar bet schijnt ons ongewenscht die ver schillen onnoodig toe te spitsen. Wij hebben wat beters te doen. Tot onze teleurstelling kwamen wij tot de ontdekking, dat men in Christelijk- Historische kringen een andere opvatting toegedaan is. In het propagandanummer van „Het Protestantsche Zuiden" van 11 Maart komt een artikel voor over „Waarom niet Anti revolutionair", van de hand van den heer De Zwaan, zóó misleidend en zóó ver be neden peil, dat het ons een raadsel is hoe zulk een artikel door de redactie kon worden geaccepteerd. Ziehier een staaltje van de wijze waarop de A.-R. partij bestreden wordt: t>T „Wij hebben eigen karakter, trekken eigen lijn, ook als wij die lijn vaak naast de A.-R. kunnen uitstippen. Want w ij zijn Christelijk-Historisch en zij zijn Anti-Revolutionair. Die twee namen zeggen 't al. De eer ste naam is een positief getuigenis, de tweede is een negatie. Zij is de ne gatie van iets, dat wij ook allerminst liefhebben, maar toch een negatie. Een „anti-standpunt" nu lijkt ons bij' alle waardeering en respect voor onze zus terpartij en met allen eerbied voor haar waardigheid en vermogen in som mige opzichten een ongewenscht stand punt. Wat toch is het kenmerkende en het gevaarlijke van ieder anti-standpunt? De praktijk leert het: de anti-Semiet zegt neen waar de Jood ja zegt; de anti- Rome man wil niets waar Rome vóór is; de anti-Socialist vervalt in 'tmalste conservatisme; de anti-Reactionnair in de zotste doordraverij. Waarom? Om dat een anti-standpunt een door den tegenstander be paald standpunt is. Wie „anti" is, is de schaduw van een ander." Na dan vervolgens op het kenmerkende van den revolutionairen geest van Rous seau en de zijnen gewezen te hebben vervolgt de schrijver: „Wanneer men nu „Anti"-dit-alles is, loopt men het gevaar, dat men hetzelfda in 't omgekeerde gaat doen. Als ik on deugend en onbillijk zou willen zijn, kon men, zelfs bij onze Antirevolution- nairen, deze omgekeerde revolutionnaire trekken gemakkelijk aantoonen. Laten we "t, in scherts, maar eens doen: 1. Het geloof in „de Rede" daar- tegenover: het geloof in het Neo-Cal- vinisme. i 2. De illuzie van het revolutionnaire politieke systeem daartegenover 't po litieke systeem van „Ons Program". 3. Alleenheerschappij van den „groo- 1 tea man" in het centrale comité daartegenover het partijbewind en de deputaten rondom den leider. Het is scherts en al onvriendelijke bedoeling is hier absoluut afwezig. Maar zelfs da mogelijkheid van deze scherts doet uitkomen, waarom en waarin wij, Christelijk-Historischen anders zijn." En tegenover de Antirevolutionairen; 'die feitelijk geen eigen standpunt hebben en die van de negatie leven, worden dan gesteld de Chr. Hist, die niet anti- iof dat zijn, maar positief, omdat zij („staan in Gods werkelijkheid". Met de grootste verbazing hebben wij van dit artikel kennis genonfen. Een van twee toch: of de schrijver is absoluut onkundig, maar dan had de redactie hem niet aan het woord moeten laten, of hij is wel op de hoogte, en dan hebben we hier een poging tot opzettelijke misleiding, maar dan is het onbegrijpelijk hoe de redactie zulk een artikel kon laten .passeeren. Wij gaan geen poging doen om dit 'artikel, dat in niets herinnert aan de strijdwijze van een figuur als wijlen den heer Lphman en dat deze nobele staats man met verontwaardiging van zicli zou hebben geslingerd, te bestrijden. Te minder, omdat wij ons overtuigd houden, dat de overgroote meerderheid van onze Chr. Historische vrienden zulk een .strijdwijze verfoeit. Wij twijfelen dan ook niet of de redactie van „Het Pret. Zuiden", op het mis leidende van dit artikel attent gemaakt, zal zich haasten te verklaren, dat zij de opname betreurt. Naar een nieuwen oorlog? Het Italiaansche telegraafagentschap Ste- fani zendt onrustwekkende berichten de wereld in over booze oorlogsplannen van Zuid-Slavië. De berichten berusten op me dedeelingen van het „Giornale d'Italia", die zeer sensationeel» onthullingen doet over militaire voorbereidingen van den Zuid-Slavischen generalen staf, onder de persoonlijke leiding van den koning. De correspondent van het Italiaansche blad te Belgrado spreekt zelfs van een mobilisatie en beweert dat langs de gren zen met Italië en Albaniëi groote troe penmachten worden samengetrokken, ter. wijl langs de andere grenzen maatregelen worden getroffen ter grootere beveiliging. En de oorlogzuchtige bedoelingen van de Zuid-Slavische regeering zouden dan verder blijken uit groote en dringende bestellingen van wapens en munitie, zoo wel in het binnenland als in het buiteiv land, speciaal in België. c Men zou in de bureelen van den gene. ralen staf, waar in den laats ten tijd met koortsachtigen ijver zou worden gewerkt, rekening houden met de mogelijkheid van een oorlogmet Italië natuurlijk en om Albanië. Een telegram uit Parijs meldt echter, dat het ag. Avala een mededeeling uit Belgrado publiceert, waarbij verklaard wordt, dat het Italiaansche krantenbericht over z.g. militaire toebereidselen van; Zuid. Slavië van a tot z verzonnen is. Hoe de situatie in werkelijkheid is, zal dus nog nader moeten blijken. Maar daar elke, ook de kleinste, vredes. verstoring in Oost-Europa, noodlottige ge volgen kan hebben, moet dit nieuwe oor logsgerucht toch wel eenige bezorgdheid wekken. Voor den Volkenbond zou er weer werk aan den winkel kunnen komen. Van officiëele Zuid-Slavische zijde wor den de berichten over militaire voorbe reidingen van Zuid-Slavië tegenover Al banië uitdrukkelijk gedementeerd. Er wordt aan toegevoegd, dat hoegenaamd geen reden voor een dergelijke actie be staat en Zuid-Slavië geen trioepen aan de Albaneesche grenzen concentreert en ook niet van plan is Albanië aan te vallen. Het contingent van 't Zuid-Slavische leger is tegenwoordig nog geringer dan twee of drie jaar geleden. Aan de Albaneesche grenzen heerscht rust. De oorrespondent van de Vossische Zei- tung te Belgrado seint aan zijn blad, dat men aldaar de mededeelingen van de Ti mes als een Italiaansche propaganda be schouwt onder de leiding van de Zuid- Slavische democratische partij. Deze oor respondent meent, dat volgens zijn mee ning Italië iets op den Balkan voorbereidt, en dat het tegen Zuid-Slavië intrigeer! ten einde dat land ragde verantwoorde lijk te maken. Zuid-Slavië zal echter Italië niet het genoegen doen het te provoceeren. .De bedoelingen van Italië zijn duidelijk: het wil de openbare meening van Europa tegen Zuid-Slavië ophitsen; indien echter It alië geen einde aanhet provoceeren maakt zal Zuid- Slavië weten wat het te doen heeft. De gas-oorlog. De Amer. regeering heeft aan den Vol- kenbond laten weten, dat zij niet bereid is haar voorbereiding voor een mogelij'ken gas-oorlog te staken, wat ook de houding van de rest van 'de wereld ten opzichte van het gas-oorlogsvraiagstuk moge wezen. Deze mededeeling zou heieit het eem volkomen officieel karakter hebben ge. dragen. Een boodschap van boschjesnegers aan den Volkenbondi Door tusschenkomst van de Nederland- sche regeering heeft sir Eric Drummond eenigen tijd geleden de volgende stellig een sympathieken indruk makende bood. schap van de Boschjesnegers van Suri name ontvangen, d.d. 23 November 1926: „Wij, de Saramoccanen, Boschjesnegers aan de Boven-Suriname, hebben van den groeten oorlog gehoord, dien de men- schen ginds aan den overkant van den groeten Oceaan hebben gestreden. Wij hebben ook van den grooten nood gezien, welken deze oorlog heeft jgebracht, zelfs tot ons. Nu zend ik, Adjankoeso, groot opperhoofd van de Saramaccaner Bosch, negers te Asidomhopo, deze boodschap tot u; Wij zijn blijlde, dat de groote oorlog tot een eind is gekomen en dat ér nu vrede is. Doodt elkander niet meer! Leeft in vrede met elkander! Zoo spreken wij, niet ons verheffend, maar uit ootmoedige genegenheid. Ik groet u allen met een sterken groeit uit naam van de kapiteins en van ge. heel mijn volk." Uit China. De Cantonneesche troepen zijn tot op 20 KM. van Shanghai opgerukt Eten ineenstorting van het geheel» front der Noordelijke troepen, dat 125 K.M- lang is, wordt waarschijnlijk geacht. Door het aankomen van gedemoraliseerde troepen te Shanghai wordt de toestand aldaar ernstig. De algemeene staking zal, naar de vakvereenigingsleiders hebben bekend gemaakt, duren, totdat de Cantonneesche troepen Shanghai zullen zijn binnengerukt. Korte berichten. Gemeld wordt, dat de politie te Belgrado weer een sensation e ei 1 e sp Tonnage-affaire op het spioor is. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld en naar het blad zegt, zou reeds gebleken' zijn, dat meerdere hooggeplaatste persoon;, lijkbeden te Belgrado bij' de affaire betrok, ken zijn. De spionnage stond in dienst van een naburigen staat. De algemeene raad der Engelsch'e vakvereenigingen heeft besloten, dat c o ra ni u n i s t e n voortaan ge e n lid van een vakvereeniging mogen zijn. Vakver. eenigingen, die toch communisten toela. ten, zullen uit. den bond worden gestooten. Te Langemark in de voormalige frontstreek zijn alweer twee mannen, die een schietgranaat hadden opgegraven, ten gevolge van ontploffing van het pi r ,o j.e ct i e 1 gedood. Ook te Hollebeka bij Yperen heeft een dergelijk ongeluk plaats geliad, dat eveneens aan twee men- schen, een man en zijn ze.ventienjarigen zoon, liet leven heeft gekostT De staking in de vlasnijver heid in West-Vlaanderen, die reeds meer dan twee maanden heeft geduurd en aan leiding tot vrij woelige bijeenkomsten en .tal van aanslagen op de vrijheid van ar beid heeft gegeven, is thans geëindigd. De werkgevers blijken een kleine loonsver- hooging te hebben toegestaan. Volgens inlichtingen, ingdtvoimen bij den Zwitsersclien hondsprocureur, zijn de geruchten, welke uit twijfelachtige bron (afkomstig zijn, over een .uitgebreiden spionna gedienst der Sovjets, zooals zij in Zwitsersche en buitenland- scbe bladen verspreid werden, niets dan fantastische verzinsels. Faillissementen in Neder- i land. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Maart in Nederland uitgesproken 73 faillisse menten tegenover 90 faillissementen in dezelfde week van. het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Maart 1927 843 faillissementen tegenover 833 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Tweede Kamer. De voorzitter der Tweede Kamer zal morgen voorstellen dé behandeling van het wetsontwerp houdende nadere voorschriften ten aanzien van de uitoefe ning der geneeskunst niet voort te zetten vóór, maar na het wetsontwerp betref fende de Naamlooze Vennootschappen. Kiezers in den Kieskring GOES, stemt op 6 April a.s. op No. 1 van lijst 5. Deze lijst luidt als volgt: 1. C. P. Vogelaar, Krabbendijke. 2. J. A. Dominicus, Wemeldinge. 3. P. A. Schwartz, Krabbendijke. 4. J. W. Goedbloed, Goes. 5. L. W. B. A. Mulder, Ovezand. 6. J. J. de Jager, Nieuwdorp. 7. A. de Lange, Goes. 8. B. C. Sliggers, Goes. 9. P. Oosterbaan, Goes. 10. C. Haverhoek, Krabbendijke. Waarschuwing. Op de vergadering van Zaterdag 19 Maart j.l. van de Centrale Vlissingen van de A.-R. Kiesvereenigingen werd medege deeld, dat op de dorpen door een persoon met een lijst gewerkt wordt om gelden te verzamelen voor verkiezingsonkosten voor de Centrale Middelburg-Vlissingen. Er wordt voor deze verkiezing namens de Centrale Middelburg-Vlissingen niet met inteekenlijsten gewerkt. Men zij gewaarschuwd. Verleden week verloor een inwoner van Souburg eeni portefeuille met onge. veer f300 aan papieren geld en loten. De portefeuille werd door iemand uit Middelburg gevonden. De eerlijke vinder kreeg 'f20 belooning. Velen laten zich nu door een let tezonnetje verlokken in te dunne kleeding uit te gaankoude vatten is 't gevolgMaart heet niet zonder reden een gevaarlijke maand. Blijf niet doorloopen totdat CJw verkoudheid verergert tot influen za of bronchitis. Stuit dat voort schrijdend gevaar. Verzacht dade lijk Uw ontstoken slijmvliezen, zuiver Uw keel van de slijm, die ziektekiemen bevat. Verzorgt U onmiddellijk met het middel, dat even verrassend als snel kan helpen. Neemt de bekende Rij Kon. besluit is met ingang van 1 April 1927 benoemd tot adjunct-direc teur bij den dienst der posterijen, W. F- Dhont, thans hoofdcommies der posterijen en telegrafie. Bij beschikking van: den Minister van Marine a.i. is de officier van den Marine. Stoomvaartdienst der le klasse A. van der Harst den leiï April a.s. geplaatst aan boord van de Gelderland. De kap.-luit. ter zee J. P- Remijnse zal 22 dezer optreden als commandant van het vliegkamp De Kooy nabij Helder. De off. van gez. 2e kl. der zeemacht K. M. Slotboom, die bestemd is voor den dienst ira Oost-Indië zal 23 dezer daar heen vertrekken'. De torpedobooten; Z 5 en) 6 zijn van Nieuwediep naar Vlissingen vertrokken; a.s. Maandag gaat ook de Z 7- Vertooning Oogstfilm te Rilland. De voorbereidingen voor de Vertooning der Oogstfilm te Rilland op 25 Maart a.s. nemen een goeden voort gang. Van alle zijden, oök bijj het Provin. ciaal Bestuur en in Landbouwkringen, blijkt, dat men groote belangstelling er. voor koestert. De toeloop zal dus groot zijn. Het is te hopen, dat het weer dra. gelijk is. Een flinke jas is anders wel op zijn plaats. Evenals een goed werkende pas gevulde zaklantaarn. Voor velen zal het vraagstuk van het vervoer een bezwaar zijn geweest. Heen zou men makkelijk per trein kunnen gaan tot Rilland. De hoeve van den heer P. Nieuwenhuijzen is slechts een kwartier, tje van het station. Maar terug??? Door bemiddeling van den heer Jenny Wayer- man is nu van de zijde van het Bestuur der Nederl. Spoorwegen toestemming ver. kregen, pm op 25 Maart a.s. trein 156 te Rilland te laten stoppen voor het opnemen van reizigers. Dit blijk van medewerking wordt dan ook zeer op prijs gesteld. Want hierdoor zullen velen alsnog in de gelegenheid zijn het interes. Isante filmwerk te komen zien en de buitengewoon mooie muzikale begeleiding te hooren. Bij' Kon. besluit is benoemd tot In specteur der P. en T. te Dordrecht de heer C. A. van den Briel, thans adj.-inspecteur te Middelburg. Door den Commissaris der Konin, gin is voor den tijd van vijf jaren herbei. noemd tot secretaris van de gezondheids. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abennementsprii*: Per 3 maanden, franca per post f3.—* Losse nummertf 8J» Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 rt* Bij abonnement belangrijke korting. commissie, zetel Kruiningen, de heer M. v. d. Vliet, aldaar. Gewest Zeeland van „Pa trimonium". Zaterdagmiddag werd in het Militair Tehuis te Middelburg een goedbezochte jaarvergadering gehouden van het Gewest Zeeland van „Patriniou nium", onder voorzitterschap van den heer W. A. den Hollander. Na opening op de gebruikelijke wijze, deed dei voor zitter nog enkele mededeelingen over 'de gevoerde actie voor het .Jubileumfonds. Vergaderingen zijn nog gehouden te Veere en St- Laurens. Te Veere is eenig 'con. tact verkregen, dooch St. Laurens gaf geen resultaat. Verder sprak ds Douma van Oostkapelle te Domburg en Aagtekerke; op laatstgenoemde plaats is de kans groot volgenden winter een afdeeling op te kunnen richten. Met voldoening consta teerde de voorzitter dat de resultaten voor het Jubileumfonds op Walcheren verblij dend zijn te noemen en met ingenomen heid werd gewag gemaakt van da gift van den heer J. H. Blum. Het totaal bedrag voor Walcheren zal echter pas in Mci bekend zijn. Nog wees de vooïz. er op, dat Zeeland een afzonderlijke cir. culaire heeft verspreid, daar die Van het jubileum-comité minder geschikt werd ge acht. Er kwam zelfs geen erikele Zeieiuw- sche naam op voor. De heef Nederband deelde mede, dat ook te Goes da actie voor het Jubileumfonds goeden voortgang heeft en dat voor de afdeeling als spre ker optrad ds Kruijswijk van Vlissingen. De voorz. bracht een woord van dank tot de verschillende predikanten, die door het vervullen van spreekbeurten, krachtig aan de propaganda hebben mee gewerkt. Dezen zomer zal op ruime schaaf pro. paganda-lectuur worden verspreid om in het winterseizoen den practischen arbeid voort te zetten. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer K. Louwerse van Oostkapelle, bleek dat in alle alfdea. lingen een opgewekt leven hteerschte, en meerdere afdeelingen in ledental toet. namen. Het financieel verslag van den penning meester, den heer F. de Rijke van Koude- kerke gaf aan ontvangsten f317.12, uit. gaven f 145.28, batig saldo f171.84- Hierna hield de ambtenaar van1 het Verbond, de heer J. Hermans uit Amster dam, een onderwerp over „Patrimonium's Luctor et Emergo". Spreker wees oip de overeenkomst tusschen .de Zeeuwsche wa penspreuk „Ik worstel en ontzwem" met den arbeid van het Verbond „Patri monium", en gtond stil bij het ontstaan en de geschiedenis van het Verbond en de beginselen welke het Verbond voor staat. Op deze rede volgde nog een drukke bespreking, waarna de heer Hermans de bijeenkomst met dankzegging eindigde. Middelburg. De Christelijk-Historiscbe Kiesvereeniging alhier beeft tot candida- ten voor den gemeenteraad gesteld de hee- ren H. Streefkerk, aftr.; Mr H. van der Beke Callenfels, aftr.; J. Dronkers, W. F. van Meerendonk, Mr W. F. E. baron van der Feltz, G. K. A. Nonbebel en mej". Mr Else de Visser. Goes. Op 78-jarigen leeftijd is over leden de heer A. R. Breetvelt, oud-hoofd der O. L. school A en eere-voorz. van den kerkeraad der Doopsgez. Gem. alhier. Naar wij vernemen hebben alle be woners van de Lange Kerkstraat (één uitgezonderd) zich schriftelijk bereid ver klaard de stoepen voor hun woningen aan de Gemeente af te staan, als het Gemeentebestuur zorgt voor den aanleg en het onderhoud van trottoirs. Een succes voor onzen Directeur van Gemeentewer ken Welke straten volgen nu nog? lerseke. Gandidaten van de Vrijz.-Dem. Kiesvereen. voor den Raad zijn: J. Osse- waarde, G. de Jager, J. Bakker, M. Wes- dorp, J. J. van der Peijl, Izaak Hage. Kapelle. Op de gehouden eindles van den Tuinbouwcursus werd aan de navol gende leerlingen door den Rijkstuinbouw. consulent Ir v. d. Plaissche, het diploma uitgereikt: ,L. Oele, Jac. Baas, Jac. Evers- dijk Mz-j Jac- Eversdijfc Hz., Jac. Evers, dijk Nz., D. Schipper Lz., J. Stabbo- koorn Hz., Joost Verhage, Jan Bierman, M. Verhulst, L- Vermue en Jacob Wisse, waarvan de laatste de onderwijzers, de hoeren F- P- de Graaf en W. Glas dankte v;oor h«t genoten onderwijs.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1