Zaterdag 10 Maart 101? 41e Jaargak; ukken. KLEERMAKERIJ. UITSLUITEND 1AATWE UK. Oh! een M4, Buitenland. B«nlanil. BANK VOOR ZEELAND MORIAAN-BAY N-. 144 J. D9NNER-MEIJLER BIOQELAAR'S EERSTE SLAP. en kieze daarom. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET PROVINCIAAL BESTUUR. LEVERING VAN PRIMA Franco toezending Stalen. GOES. Telefoon 130. ereerde", uit ja. idgeschoten. te Hummie 1 0 fis te ren gehouden iad der gemeente rd met al gem enne heeir G. M. v. tf. erechteljjk onder! 'i.jn functies van mbtenanr van den ichillende raadsle. g van den burge. daar hij de ju. e, zonder hiervan ede het toezicht tnciën hebben, in ad benoemde ten Van enquête, dis ek zal instellen. egraf e n i s. Do lieten de wol ver. vindingrijk brein geest, waarover ie dp een morgen- zij dezer dagen aar weg van een >legen hospitalen, i eien aanwijzing, van eSn anonie. vond zij in de ion inhoud, doch wittebrood. Daar bereid in Italië de koetsier ga. lei dat hem de door den welbe. egraf ©nissen, wed. van een hakker, uxuensen inhoud agegaan, dat deze ;seha.p haar be. en uitoef einde tot en, en £ot vreugde milies. vontuur. Een- i politie in Zuid leren politieman, een inlandschen genaamd, op een in Machona-land i geregeld baden diepen, hreeden aarvan zich een- mi 5 uur namen ion bad," schrijft i onze breede po- dit vroege mor- irm in Rhodesia, ibank en, toen ik ?aan om terug te itseling een voor- n grooten houten- de inboorlingen- vaarts dreef, itusschen in het dat de paal" met de hand he- bemerkte ik, dat. 1 de grootste kro nen had. Ik stiet die reeds tot de teerde terug, jd, want andere der en één stak zijn geweldigen vreeselijke tan- i. Wij waren on- ïder genade aan Maar Lawrence en steentjes en ie reeds half op een, in de oogen erblind, deinsd d klapperen van zich om en dook De drie kroko- Is weer de zand- inten te beklim- werk om ze met ;er te verdrijven ce door de hitte en had ik alleen een afstand te; ik mijn bewus- toe, zoo goed ik 9 uur geweest n oever der ri— t eens meer roe- illen en stijf en lippen, die ge- nog slechts de ig in de hoogte p spoedig de si- de onmiddellijk terug. Zijn eer precies in den ui grootsten on- )an roeide Uni- ns te hulp. Wij ice uit het zand, keerden naar- ikte ook ik be- ontwaakte eerst der redaotfrï T Ifl. ons ingekomen schillende plaat- cteerd voor en. 'erkversch ailing iden en andere straat 2, Am- is geen in- ijk hulpbetoon, re onderneming Igemeen belang rdient. Armenraad te B. TJEBBES. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij, die zich met 1 April a-s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nrs gratis. Zijn, zooals we in een vorig artikel de den uitkomen, de komende Statenverkie zingen van belang in verband met de sa menstelling van de Eerste Kamer, ze zijn het niet minder met het oog op de directe taak van de Staten, het provinciaal bestuur- De Staten hebben niet meer de macht die zij vroeger bezaten toen de provinciën feitelijk staatjes in den Staat waren en iedere provincie zelfstandig en vaak dwin gend optrad. Van die vroegere macht is niet veel meer overgebleven. Maar toch hebben de Staten nog een zeer belangrijke taak te vervullen. Aan de Provinciale Staten is opgedra gen bet maken van de verordenin gen die zij voor het provinciaal belang noodig achten. Dat is al een zaak van veel belang. Er wordt in hunne vergaderingen ge handeld over wegen en wateren en het spreekt vanzelf dat dit in ons polderland een zaak van veel beteekenis is. Zij hebben de macht om in de inrichting der waterschappen enz. verandering te brengen, of desnoods nieuwe waterschap pen of veenschappen op te richten en nieuwe reglementen vast te stellen. Dat zijn zaken, inzonderheid voor het platteland van belang, waarom het noodig is, dat er in de Staten zitting hebben man nen met een breeden blik, die met de eigenaardige behoeften van ons gewest be kend zijn. Daarnaast vragen andere punten de aandacht. Het maakt een groot verschil of er een meerderheid is die meent dat het particu lier initiatief voorop moet gaan of dat al les van bovenaf door de Overheid moet worden geregeld. Wij denken hierbij o.a. aan de krankzin nigenverpleging. Een der idealen van althans een deel der linksche groepen is, dat men voor de ver pleging van deze ongelukkigen moet heb ben provinciale gestichten. In Noord-Holland is men dien weg op gegaan. De provincie heeft daar een eigen ge sticht. En een duur gesticht, dat schatten ver slindt. In verschillende andere provinciën waar de rechtsche partijen in de meerderheid zijn heeft men de zaak anders aangepakt, en heeft men contracten gesloten met par ticuliere inrichtingen. Dat heeft in de eerste plaats dit voor, dat het veel goedkooper is, zoowel voor de provincie als voor de gemeenten en bovendien, dat bij de verpleging met de godsdienstige richting der pa tiënten rekening kan worden gehouden. Een ander punt waarop in dit verband de aandacht moet worden gevestigd betreft de electriciteitsvoorziening. Dat is inzonderheid voor Zeeland met zijn verschillende eilanden een uiterst las tige kwestie. Het ideaal is zeker wel, dat bij derge lijke zaken de provincie zich zooveel mo gelijk op den achtergrond houdt en er zich als in Zuid-Holland toe bepaalt door het maken van een doelmatige verordening het ontstaan van anarchie in de electrici teitsvoorziening te voorkomen. Dat is in de practijk gebleken de b e s t e en de goedkoopste weg te zijn, die ook het meest in overeenstemming is met de Antirevolutionaire beginselen. In bijzondere gevallen heeft daar de pro vincie steun verleend, maar overigens laat men het platteland bedienen door de ste den die de electrische centrales onder houden. In Zeeland heeft de provincie gemeend zich meer direct met de electriciteitsvoor ziening te moeten bezig houden. Het is echter duidelijk dat wij niet ver der moeten gaan in die richting. En 't is eveneens duidelijk, dat wij pas aan 't begin staan van dezen weg indien de partijen die met de z.g. Overheidsbedrij ven dwepen het voor het zeggen krijgen. Wij zouden op nog meer andere punten ook van principieelen aard, Zondagsrust enz. kunnen wijzen, maai' voor ditmaal willen wij 't hierbij laten. Ook zonder dat wij over deze dingen verder uitweiden is het wel duidelijk, dat de komende verkiezingen ons niet onver schillig mogen laten. Wij zijn, als we kiesgerechtigd zijn mee verantwoordelijk voor den uitslag van de verkiezingen en voor de richting waarin het provinciaal bestuur wordt geleid. Moge die verantwoordelijkheid door alle kiezers, mannen en vrouwen, diep worden gevoeld. Samenwerking geboden. Op de wenschelijkheid van plaatselijke samenwerking hebben wij in een vorig ar tikeltje de aandacht gevestigd. Die samenwerking is bij de verkiezingen slechts zelden mogelijk, en ook slechts bij uitzondering noodig. Wel is het hier en daar gepoogd en is dat pogen ook met goeden uitslag be kroond, maar dat zijn dan ook 'uitzon deringen die den regel bevestigen. In enkele plaatsen ook in Zeeland heb ben de protestantsch-Christelijke partijen gepoogd tot samenwerking te komen om op die wijze verlies van overschotten te voor komen en een rechtsche meerderheid te verkrijgen, maar daar verbinding der lijs ten niet mogelijk is en het uitkomen met ééne lijst eigenaardige moeilijkheden met zich brengt, is 't in de meeste gevallen bij een pogen gebleven. Dit behoeft, vooral daar er in zulk een samengaan altijd een speculatief element zit, niet al te zeer te worden betreurd. Erger is dat de samenwerking ook op moeilijkheden schijnt te stuiten in plaat sen waar de protestantsch-Christelijke partijen alleen door samen te werken een vertegenwoordiger in den Raad kunnen verkrijgen. Zoo b.v. te Oöstburg. De Chr.-Historischen die daar in 1925 slechts 56 stemmen behaalden schijnen voornemens te zijn thans met een eigen lijst uit te komen. De kans dat van den kiesdeeler zal worden bereikt, schijnt vrijwel uitgesloten, met het gevolg dat al deze stemmen verlo ren gaan, niet alleen, maar dat ook de eenige Antirevolutionaire zetel in gevaar wordt gebracht. Het is te hopen, dat het gevaarlijke van een gescheiden optrekken nog tijdig zal worden ingezien en dat niet door eigen schuld de eenige vertegenwoordiger van het protestantsch-Christelijke volksdeel zal uitvallen. In gevallen als deze is samenwerking ge boden. Terneuzen. Men maakt er ons op opmerkzaam, dat wat wij onlangs omtrent den uitslag der verkiezingen in 1925 te Terneuzen schre ven niet juist is, doordat ons verkeerde op gaven werden verstrekt. Het verlies der Antirevolutionaire partij zou niet bedragen 141, maar 41 stemmen. In 1922 werden hier op de A.-R. candi- daten uitgebracht 643 stemmen. Bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten daalde dit cijfer tot 591. Bij de daarop vol gende verkiezingen voor den Gemeente raad klom het tot 598 en bij de Kamerver kiezingen in 1925 tot 602. Uit deze nadere gegevens blijkt, dat het Antirevolutionaire kiezerscorps te Terneu zen vrij constant is en dat er gezien de om standigheden geen reden is tot klacht. Met genoegen vestigen wij op een en an der de aandacht. En wij voegen daaraan toe de wensch dat het straks gelukken mag de stemmen die sinds 1922 verspeeld werden, terug te winnen. Onmogelijk schijnt ons dit niet. Maar dan zal er g e w e r k t moeten worden. Dan zullen alle krachten moeten wor den ingespannen. De vroolijke kant van den burgeroorlog in China. Bij al de sombere verhalen over roof, moord en doodslag in den Chineeschen burgeroorlog, doet het goed eens even iets vroolijkers te lezen, dat een eigenaardig licht werpt op het operetteachtige karak ter van dezen toch in wezen zoo ernstigen strijd. Sir Percival Philips, de correspondent van de Daily Mail te Sjanhai, weet te ver tellen, wat de reden is, dat de -vloot der Noordelijken, wier komst te Sjanghai was aangekondigd, aldaar niet verschenen is. De officieren hebben n.l. geweigerd in hun lompen te verschijnen voor de net-gekleede vreemde marine-officieren te Sjanghai. Zij zeiden niet te zullen vertrekken als zij geen nieuwe uniformen kregen en de beman ning, die al in vier maanden geen gage heeft ontvangen, sloot zich bij hen aan. De Chineesche soldaat trekt niet te vel de als hij niet voorzien is van een regen scherm, dat een van zijn kostelijkste uit rustingsstukken is. Nu wil het geval, dat Hangtsjou, dat Tsjang prijs heeft moeten geven, het centrum is van de militaire re- genschermfabricage. Niettemin is Tsjang's opper-intendant er in geslaagd een order van 40.000 regenschermen voor de Noor delijke troepen te plaatsen. Als deze nu niet op zullen rukken leperen. Twee spoorwagens, geheel gevuld met de Iepersche kunstschatten, welke in 1915 bij de beschieting van deze West-Vlaam- sche stad tijdig konden worden gered en te Parijs in veiligheid gebracht, van waar zij na den wapenstilstand naar Brussel werden verzonden, zijn te Ieperen aange komen. De schilderijen en kunstvoorwer pen, voor het meerendeel afkomstig van de Hallen en de Sint Maartens- en Sint-Pie terskerken, zullen nu in het stedelijk mu seum worden bewaard. De slakingen in Polen. Zooals gemeld, dreigt in Lodz in ver band met de textielstaking, welke thans reeds meer dan tien dagen duurt en 200.000 man omvat, een algemeene sta king, tenzij gisteren nog het conflict in de textielindustrie tot een oplossing zou wor den gebracht. Volgens een bericht uit Warschau zijn de onderhandelingen tusschen de verte genwoordigers der werkgevers en arbei ders te Lodz afgebroken, zonder tot een resultaat te hebben geleid. Tenzij dus nog een onverwachte wending plaats heeft, zal vandaag in het district van Lodz de alge meene staking uitbreken. De ministerraad kwam gisteren in buitengewone zitting bij een, om den toestand te overwegen. De Vesuvius weer in werking. Uit Napels wordt gemeld, dat de Vesu vius gisterenavond na 10 uur plotseling weer is begonnen te werken. De heele golf van Napels was door een rossigen schijn op de wolken als met Bengaalsch vuur verlicht, wat een prachtig gezicht bood. De directeur van het observatorium op den Vesuvius verklaart, dat er geen gevaar be staat. Russisch graan in Italië. De export van graan uit Rusland is vooral naar Italië sterk toegenomen. Se dert Augustus 1926 tot Februari werd naar genoemd land 160.000 ton uitge- gevoerd, tegen 50.000 ton over dezelfdei periode van het vorige oogstjaar. Er wordt Onderhandeld tusschen de kamer 'van koophandel te Venetië en de Lloyd Tries- tino om te Venetië groote opslagplaatsen voor Russisch graan op te richten, van waaruit dan tevens Zwitserland en Zuiid- Duitschland zoiuden kunnen worden voor zien. Korte berichten. De algemeene vakbond te Shanghai heeft, met ingang van heden, de alge meene staking afgekondigd. Naar wordt uitgelegd, zal de staking een uitslui tend politiek karakter dragen. Nu Christiania als vanouds weer Os lo heet, wil ook Drontheim haar ouden naam terughebben. Bij den raad is een voorstel ingediend om de stad weer Nidaros te noemen. (Waafscitiifnlijke verlaging van het Briefport. Iu de Memorie van Antwoord op het V.V- der Eerste Kamer betreffende! de Posterijehbegrooting 1927'beantwoordt de minister ontkennend de vïaag, of hij be reid is een gunstiger regeling voor den Zondagsdienst (in den zin van uitbreiding) te treffen en voor verschillende gemeenten het aantal bestellingen op weekdagen üit ta breiden. Tegen wederinvoering der stempeling (met plaats, datum en uur) op de heli. terzijde der correspondentie bestaat Ik'. zwaar, daar het nut er van niet evenL redig is aan de arbeidskosten. Het is waarschijnlijk, dat in 'het 1 no pende jaar tot verlaging van het enkel voudig briefport zal kunnen worden over gegaan, indien de bedrijfsuitkomsten daar tegen geen beletsel vormen. Een onderzoek is gaande nopens de wenschelijkheid om voor do locale brieven een verder gaande verlaging in ta voeren. Onafhankelijk van den uitslag van dat onderzoek wordt het niet wenschelijk ge acht, om in groote steden aan een par ticuliere ondernemer concessie tot het ver voer van stadsbrieven te verleenen. Met het automatiseeren van telefoon netten is reeds een aanvang gemaakt. Heit ligt in het voornemen op dezen weg voort te gaan. Het vervangen van vrouwelijke telefo nisten doior mannelijk personeel verdient blijkens de daarmede elders reieds eerder opgedane ervaring geen aanbeveling en ligt dan ook niet in het voornemen. Mailvluoht naar Marseille- Het vliegtuig H-NADP, van de Kon. Luchtvaartmij., met als eersten bestuurder Beekman en als tweeden bestuurder Te- pas, beiden van de K. L. M., en voorts met den werktuigkundige Bruinestein aan boord, is gistermorgen 3 .uur 5 min. van Waalhaven vertrokken. Als passagiers bevonden zich aan boord mej. v. d. Stadt, die om 12 uur met de Indrapoera van Marseille vertrekt naar Indië, verder de heer Poons uit Rotterdam, die reeds ver over de 100 reizen met de K. L. M. heeft gedaan en zich thans naar Nizza begeeft, en dr Groeneveld Meijer, als secretaris van het comité Vliegtocht NederlandIndië, dat deze mailvlucht heeft georganiseerd. Bovendien bevonden zich 112 K.G. mail aan boord, hetgeen overeenkomt met ongeveer 7000 brieven, bestemd voor de Indrapoera. Als passagier bevond zich ten slotte nog in het vlieg tuig een foxterrier, die zich in Nizza' op een tentoonstelling moet laten kijken. Het weer op de route naar Marseille was redelijk, doch niet zoo mooi, als de weervoorspellingen hadden doen verwach ten. Doordat ook de Engelsclie radio-sta tions Croydon en Pulham opengebleven waren, heeft het radio-station Waalhaven tot Dijon voeling kunnen houden met de vliegers. De laatste positiebepaling was om 6 uur 50 min. gistermorgen, toen zij zich bij Dijon bevonden en door het wolken dak waren gedaald, omdat de route verder --helder was. Vóór Dijon heeft het toestel een langen tijd boven da wolken, buiten zicht van de aarde, moeten vliegen. Het vliegtuig is te 9 uur 42 min. Fran- sche tijd (dat is 10 uur 2 min. Nederland- sche tijd) te Marseille aangekomen. De H. N. A. D. P. is gisteravond om 7 uur op Waalhaven teruggekeerd. Op één dag is dus een afstand van ongeveer 2000 kilometer afgelegd, door een gewoon verkeerstoestel. De heen- en terugreis zijn zonder tusschenlanding gedaan. Enkele belangstellenden, o.w. de voor zitter van het comité vliegtocht Neder landIndië, gep. generaal Snijders, heb ben gisteravond het toestel opgewacht. Kantoor Groote Siarki SI. Gö£S> Telefoon 74 (2 lijnen) VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: F er 3 maanden, franca psr post, Losse tsummtrsf 3j9S Prijs der Adverientiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. C3$2> CS2> A.vdBIGGELAARsCe ROOSENDAAL. Tegen half zeven kwam het bericht, dat de II. N. A. D. P. Antwerpen gepas seerd was en nog geen twintig minuted later weerklonk het dof geronk van ded motor; een blauwe liclitkogel schoot als sein door de avondlucht en bijna tege lijkertijd werden toen ook de roode, groene! en witte lichten zichtbaar, welke de uiter ste punten van het toestel aangaven. Iri wijden boog cirkelde de II. N. A. D. P. boven het terrein; toen daalde het toe stel en licht' en sierlijk kwam de blauwe vogel op het effen veld neergestreken. Even later „taxide" de machine tot vlak voor het restaurant en niet zoodra; wa ren de piloten te herkennen in het felle! licht van de lampen, welke door enkels helpers weiden bijgehouden, of er weer klonk een spontaan applaus.. De piloten vertelden, dat zij gedurende! de geheele reis vrij goed weer hebbed gehad. Op de heenreis, zoo zeide de heer Beekman, waren de weerberichten beter dan het weer in werkelijkheid was; latoil was het net andersom. In Marseille waren; de consul en de vice-consul bij de aan komst van het toestel aanwezig. Toekennen van premiën voor het dpoden van zeehonden. Onder overweging, dat het wenschelijkf, is, weder bepalingen vast te stellen om trent het toekennen van premiën voor hef dooden van zeehonden binnen het water gebied van het Rijk, is te rekenen van! 1 Jan. j.L, bq Kon. Besluit o.m. bepaald- Voor het dooden van zeehonden binnen het watergebied van het Rijk wordt een] premie toegekend van f3 per zeehond- (De aandacht van hen, die zich met het dooden van zeehonden door middel van een schietgeweer bezig houden, wordt er op gevestigd, dat zij voor ,het bezigen,1 van zoodanig wapen voorzien moeten zijn van eene daartoe vereischte jachtakte of van eenevergunning krachtens art. 60 der Jachtwet 1923.) Tot het verkrijgen van de premie wendt de belanghebbende zich met den gedoo- den zfeehond tot den Burgemeester, oï tot den door den burgemeester daartoei in zijne gemeente aangewezen persoon. In tegenwoordigheid van den burge meester of vau den door hem aangewezen! persoon worden van den gedooden zee hond de voorvinnen afgesneden, waarop! aan den aanbieder van d^n zeehond een -verklaring wordt afgegeven. Voor gedoodei zeehonden, welke bij het vertoonen do voorvinnen of een der voorvinnen missen! worden geen verklaringen afgegeven. Do gedoode zeehond, ontdaan van de voor vinnen, blijft ter beschikking yan den' aanbieder. Ingeval de belanghebbende den bur gemeester of den door 'dezen aangewezen! persoon aannemelijk weet te maken, dat bewaring van den gedooden zeehond in zijn geheel niet wel doenlijk was, kant met vertooning van het zeehondenvel en de daaraan nog vastzittende voorvinnen' en met het afsnijden van die voorvinnen genoegen worden genomen. Aan de secretarie der gemeenten, waar in de verklaring is afgegeven, kan het bedrag der premie worden in ontvangst genomen. De premiën worden als regel bij voor schot uit de gemeentekas betaald. Indien blijkt, 'dat ter verkrijging van; premiën bedriegelijke middelen zijn aan gewend, wordt de piremie niet uitgekeerd I I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1