Kerknienws Zoeklichtjes. Onderwijs. Land- en Tninbnnw. noemde sprekers voor de waardeerende •woorden. Do candidatenlijst der S.D.A-P- voor den Gemeenteraad 'is de volgende: 1. J. Onderdijk (aitr.), 2. W -P- Qor. nelisse (aftr.), 3. P. Ph. Paul (aftr.), 4. O. v. d. Weel (aftr.), 5. J. Wonder gein, 6- mevr. RiemensZegers, 7. J. Eiift, 8. E. de Priester. Goes. In fleNZaterdag j.l. gehouden bui tengewone algemeene ledenvergadering der vereeniging „Eigen Erf" werd met alg. stemmen besloten over te gaan tot wijzi ging der statuten, waardoor de mogelijk heid geopend wordt, dat het arbeidsveld der vereeniging zich ook uitbreidt tot de gemeente Wolfaartsdijk. In de daarna gehouden gewone jaar- lijksche ledenvergadering werd door den secretaris-penningmeester, den heer M. de Looze te Kapelle, verslag uitgebracht waaraan wij het volgende ontleenen: Op 31 Deo. j.l. telde de vereeniging 56 aandeelhouders en 228 confcribueerende lede*. In 1926 zijn bij het bestuur ingekomen: 7 aanvragen ex. art. 13, 4 aanvragen ex. art. 17, 15 aanvragen ex. art. 24. De voornaamste gebeurtenissen in 1926 zijn de volgende: I. Voltooiing van de plaatsjes onder de gemeente Kapelle. II. Voltooiing van de 4 plaatsjes onder de gemeente Schore. III. Wat betreft een perceel grond onder Kattendijke zij opgemerkt, dat de Raad «lier gemeente ons verzoek heeft ingewil ligd. Er rezen toen echter moeilijkheden niet het Dep. van Fin, omdat een prijs! van f 4256 te hoog geacht werd. In over leg met den eigenaar is dit bedrag terug gebracht tot f3900, tot welk bedrag een voorschot is verleend, aflosbaar in 75 jaar. Deze grond is uitgegeven in pacht aan landarbeiders. IV. Stichting van een plaatsje te Kwadendamme Dit huis met schuurtje was aanbesteed voor f 3025, terwijl de prijs van den grond werd ge steld op f 1152, zoodat de totale .kosten bedroegen van liet plaatsje Ï4177. De ge meenteraad van Hoedekenskerke maakte geen bezwaar. Het Departement van Fi nanciën wel, omdat het plaatsje iels meer kosten zou dan f4000.daar het huis van ©enigszins andere type was dan ge bruikelijk. Gedurende de onderhandelin gen tusschen het Dep. van Fin. en het gemeentebestuur van Hoedekenskerke, werd met den houw begonnen, echter zonder voorkennis en toestemming van het bestuur der vereeniging. Bovenge noemde onderhandelingen hadden tot re sultaat, dat de aanvrage om een voor schot werd afgewezen. Dit had plaats toen het huis voltooid was. Een laatste poging van het gemeentebestuur om alsnog het voorschot te mogen ontvangen, had tot resultaat, dat het voorschot eindelijk werd toegestaan. De aanvrager, die inmiddels zijn woning had betrokken, overleed bin nen enkele weken. V. Stichting van een plaatsje te Ovezande, ten behoeve van Joh. Moison. VI. In de gemeente 's-Hee- renhoek werd een plaatsje aangekocht ten behoeve van C. Verbart te Ovezande. VII. In de gemeente 's-Heer Arendskerke werd met een grondeigenaar een voorloopige koop gesloten voor een perceel grond, groot 1.05.20 H. A. voor den prijs van f4000 per H.A. De bedoeling was daarop 3 plaatsjes te stichten, waarvoor de to tale kosten bedroegen f 12065.19. Een aan vrage om een voorschot groot f 10.800 werd door den Raad dier gemeente inge willigd. De aanvrage van het gemeente bestuur werd evenwel afgewezen. VIII. Aankoop van een perceeltje grond, groot 20 A. in de gemeente Wemeldinge tegen een prijs van f4000 per H.A. met de be doeling daarop een plaatsje te stichten. Een aanvrage om een voorschot ontmoet te noch bij het Gemeentebestuur noch hij het Dep. van Fin. bezwaar. IX. Aan koop van een perceeltje grond in de ge meente BorsseLe groot 50 A. tegen den' prijs van f 3500 per H.A. ten einde daarop een plaatsje te stichten. Door bemiddeling der vereeniging zijn thans in totaal gesticht 31 plaatsjes. Als los land is bij de vereeniging in gebruik 10.01.30 H.A. verdeeld over 41 pachters'. De voorzitter, dhr Stevens, wijdt een woord van lof aan den secretaris-penning meester voor het vele werk, dat deze voor de vereeniging verricht. Bij monde van den heer J. van Wingen te Kapelle wordt geadviseerd de rek. en verantw. goed te keuren, hetgeen met alg. stemmen geschiedde. De winst bedraagt f2484.44. De balans geeft als activa en passiva aan1 f 132450.26. Tiot bestuursleden werden herkozen: W. de Jager te OudelandeP. Dekker te Bors- sele; C. C. Verhulst te 's-Gravenpolder; J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge; M. Nous- se te Wemeldinge; G. Zoeteweij te Schore en gekozen voor de nieuw aangesloten a£- deeling Wolphaartsdijk, de heer K. van der Slikke. De aankoop van diverse perceelen gr.ond in het afgeloopen vpreenigingsjaar werd goedgekeurd. Aangezien meerdere malen geprobeerd is om in der minne grond aan te koopen in de gemeente Hoedekenskerke, doch men hierin op een enkele uitzondering na niet in geslaagd is, werd met alg. stem men besloten over te gaan tot het voe ren ran een onteigeningsprocedure. De historische tentoon stelling. Zaterdagmiddag hebben in het Schuttershof wederom besprekingen plaats gehad over de in Juli a.s. te organisee- re® historische tentoonstelling. Slechts weinige genoodigden waren te genwoordig. O.m. was aanwezig het col lege van B. en W. alhier. Dr Folmer deelde mede, dat V.V.V. de tentoonstelling zou verzorgen en „Nij- tengo" de attracties. Deze zullen, o.a. bestaan in de vertooning van de film van Zuid-Beveland, in het houden van een ringrijderij, terwijl het opvoeren van een openluchtspel nog overwogen wordt. De tentoonstelling zal in het Schuttershof ge houden worden, zij zal samengesteld wor den uit allerlei historische voorwerpen, die de gemeente en particulieren daartoe in bruikleen zullen afstaan. Do heer Van Hattuni zal het gedeelte verzorgen, dat betrekking heeft op den overgang van Goes. Een aantal 'correspondenten in do dorpen hebben Voorts hun medewerking voor het slagen der tentoonstelling toege zegd. Dr Folmer deelde verder mede, dat eind Juli het meest geschikte tijdstip voor de tentoonstelling werd geoordeeld. De heer De Roo deelde een en ander mede over het openluchtspel. Het ligt in de bedoeling een historisch stuk van den lieer Polderman op to voeren. Andere aan wezigen gevoelden meer voor de opvoe ring van een spel, dat speciaal verband houdt met Goes, b.v. de intocht van Ja- coba van Beieren. De heer G. Houtekamer gaf in overweging in de feestweek een rond rit door Zuid-Beveland te organiseeren voor autobestuurders, motorrijders en wiel rijders, en een wandeltocht voor wande laars. Dit zou veel menschen van elders trekken. Besproken werd nog de mogelijk heid om de tentoonstelling aanleiding te doen zijn voor het inrichten van een oud heidskamer in Goes. Dit plan is n.l. al eenige jaren hangende. Naar wij vernemen zal de beroemde harpiste Mej. Rosa Spier, waarschijnlijk op 28 Maart a.s. hier ter/Stede een uit voering geven. Dammen. Eindstand voorronde voor liet kampioenschap Zeeland. Dhr J. van Calmthout 6 punten; dhr N. Leijs 6 p.; dhr Jac. v. Zweeden 5 p.; dhr K. L. Kramer 3 p.; dhr A. Gorstanje 0 p. Zoodat de heeren J. v. Calmthout en N. Leijs mede spelen. De eerste partij is gespeeld Vrijdag 11 Maart, tusschen laatstgenoemden en werd gewonnen door den heer J. v. CallmV hout. Kloetinge. In de Zaterdag gehouden Alg. Vergadering van de Goöp. Boeren leenbank waren van de 97 leden 38 leden aanwezig of vertegenwoordigd. Uit de re kening bleek, dat aan spaargelden was in gelegd f 73.529,66 en terug gehaald f 70,258,16, totaal bedrag aan spaargelden op 31 Dec. 1926 f 139,389.60. Aan voor schotten werden verstrekt f 5550 en terug ontvangen f 2650, uitstaande voorschotten op 31 Dec. f 64.550. Van de Gentr. Bank was te vorderen f 12.107,30 en van de le den in loopende rekening f 73.836,62, ter wijl er een schuld was aan de leden van f 12.560,74. De winst ad f 1003,20 zal in het reservefonds gestort worden. De heeren Q. Trimpe, aftredend be stuurslid, M. Kole Cz., aftredend lid van den raad van toezicht, H. M. Bruijnzeel en J. Oele Az., aftredende bestuursleden, wer den allen met bijna algemeene stemmen herkozen. De rente zal voor 1927 bedragen 3% pet. en 4% pet. Wemeldinge. Vrijdagavond eindigden de eindlessen van den in dezen winter ge houden landbouwcuisus. De 16 leer lingen behaalden allen het diploma. De heeren Stevens, landbouwconsulent, ein Lindenbergh drukten het den leerlingen op het hart om het geleerde vooral niet te vergeten, opdat in hun later leven zal blijken dat zij! nuttige leden zijn in het landbouwbedrijf. De leeraars Koeijer en v. d. Werft werden bij monde van den leerling Vermeer van Kapelle dank ge. bracht voor de nuttige lessen door hen ge. geven, waarna hij ieder een cadeau over handigde, hetgeen met een toepasselijk woord door hen werd aanvaard. Krahbendijke. Nu de kleine landbouwers zich meer en meer gaan toeleggen op het tuinbouwbedrijf en 'tnut beginnen m te zien om gezamenlijk hun tuinbouwproduc. etn over de veiling te verkoopen, kwamen vorige week een aantal aardbeienteleors in het veilingsgebouw te Kiabbendijke bij. een, onder voorzitterschap van den heer 0- Traas. Een 16-tal personen gaven zich op hun aardbeien gezamenlijk te veilen. In een voorloopige commissie werden be. noemd de heeren G. Traas, F. Hooger. heide en de lieer M. van Weele te Waar de. Besloten werd voor gezamenlijke reka. ning chips aan te koopen. (M. Gt.) Donderdag j.l. hield de vereeniging ter .bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders haar algemeene vergadering, onder voorzitter schap van dhr Jac. Welleman. Uit het jaarverslag bleek, dat er 18 leden en 108 pachters zijn. De pachten kwamen regelmatig binnen. Een tweetal pachters voldeden ni©t aan hun verplichtingen. D,oor den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan. De balans en verlies- en winstrekening werd goedge keurd. De ontvangen pachten bedroegen f 5678.90. Aan rente werd betaald 4560.54. De rente van de belegde gelden bedraagt f 160.05. Het te goed bij den kassier bedraagt f 6189.02. Het winstsaldo was f640.58. De reserve bedraagt thans f4581.99y2. Bij acclamatie werd tot pen ningmeester herkozen dhr Adr. Tollenaar en hem dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Eenige aanvragen waren binnen gekomen voor een plaatsje. Definitieve besluiten daaromtrent werden nog niet genomen. In de gemeenteraadsvergadering van Zaterdagmorgen waren alle leden tegen woordig. De vergadering wordt met ge bed geopend. Een vorig raadsbesluit, vast- stelling rooilijn Westweg, ondergaat een kleine wijziging, door er in op te nemen', dat het advies der Gezondheidscommis sie gunstig was. Door Ged Staten was een vorig besluit om de veldwachters- woning te verkoopen, niet goedgekeurd. Den raad wordt voor-gesteld dit huis te verhuren. Alle vorige voorstemmers om te verkoop-en, blijken nu te zijn ver anderd in voorstemmers om te ver huren. (Een wenk uit Middelburg heeft blijkbaar meer invloed, dan de beste ar gumenten van voorzitter of raadsleden. Red.). Een kleine wijziging in het raads besluit van een geldleening groot f840 voor verbouwing school Oostdijk wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Ook alzoo het verleunen van voorschot ten bedoeld in art. 101 voor bizondere scholen. Binnen het uur was de agenda afgehandeld. Gedurende vijf maanden is er zes uur per week vanwege het Nutsdepar- tement een huisvlijtcursus gehouden, ook te Rilland en Oostdijk. Ruim 100 kinderen verdeeld naar den leeftijd in drie afdee- lingen, namen daaraan deel. Van alle scholen in de gemeente volgden de kin deren met groote ambitie 'deze lessen. Zaterdagmiddag werd tentoonstelling ge houden van het gemaakte werk der leer lingen van Krahbendijke en Oostdijk. Om twee uur kwamen vele belangstellenden in het gymnastieklokaal. Het. dagelijksch bestuur der gemeente was mede aan wezig. De Burgemeester sprak een ope ningswoord en feliciteerde de leidsters en leiders met het succes en schetste de beteekenis van handenarbeid, waarbij het kind zich vrij kan gevein in zijn willen en kunnen. Een bijzonder woord van flank bracht hij aan Mevr. Kakebeeke Koning, die al haar tijd en kunde heeft gegeven voor dit maatschappelijk werk. Daarna bracht de voorzitter, dhr A. Tol lenaar, woorden van dank aan het college van B. en W. voor zijn groote medewer king en aan de leidsters voor hun presta ties en ook in het bijzonder aan dhr en mevr. De Nooijer voor hun arbeid op den Oostdijk. Daarna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld het tentoongestelde in oogenscliouw te nemen. Zes groote tafels waren vol met houtwerk, raffia en hand werken, waaronder prachtige kleedjes en kussens. Voor de kinderen had het vele speelgoed, -dat zij zelf gemaakt hadden en waarop menig zaagje gebroken was, een bijzondere bekoring. Ter opluistering was door dhr Joh. Pieper van Waarde ingezonden een prach tig poppenhuis. Heel den middag en avohïl was er druk bezoek. Aan de leidsters, de dames mevr. Kakebeeke, Nieuwehhuijse, Wabeke en Tollenaar en K. Welleman 'en den leider, dhr Tollenaar, werden als blijk van waardeering aardige geschenken overhandigd. Kapelle. Door "de Chr. Hist. Kiesver. eenigingen te Kapelle en Bielezinge is na gemeenschappelijke bespreking besloten, tot de oprichting van een gemeenschappe lijke kiesvereeniging. Ook werd besloten de volgende candidatenlijst in te leveren bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing; 1. J.-. van Wingen, 2. J. Zuidweg, 3. Q. v. d. Vrie, 4. G. van Willegen Sr., 5. S. P. Groen, leer, 6. Laur. Verhulst, 7. P. Groenleer. De leiding, de propaganda enz. in deze verkiezing berust bij het bestuur der ge. meentelijke kiesvereeniging. Deze samen werking op het glibberige terrein der politiek, tusschen beide deelen dezer ge. meente, waar in het onderhavige geval terdege rekening moet worden gehouden met plaatselijke gevoeligheden, opent een vergezicht ook op ander terrein. Hansweert. De broodprijs werd alhier verlaagd met 2 cent per 8 ons, en alzoo gebracht op 18 cent per 8 ons. 's H. Abtskerke. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is de stemming voor den gemeenteraad bepaald op Zaterdag 21 Mei a.s. Wolphaartsdijk. Vrijdagavond vierde de Geref. knapenvereeniging alhier haar 25. jarig bestaan. Het samenzijn stond onder leiding van den heer W. A. v. Wijk, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende en naar aanleiding van 2 Kron. 34 sprak over koning Josia, die reeds op zoo jeugdigen leeftijd toonde den Heere te vreezen. Er werden zes opstellen door de leden geleverd over Bijb. Gesch., Vad. Gesch. of Kerkgesch. Daarvoor waren 2 prijzen uitgeloofd. De eerste prijs ontving Jan van Wijk en de tweede prijs Jan Goetheer. Ook werden er zeven voordrachten ten gehoor© gei. bracht. Daarvoor kreeg de eerste prijs Jacobus Goetheer en de tweede prijs Adriaan Weijns. De leden toonden voor alles flink hun best gedaan te hebben. Een en ander werd afgewisseld met trac, tatie en het zingen van liederen. Een der oudleden dhr A. Nagelkeike las een door hem zelf vervaardigd gedicht voor over de eerste dagen van het bestaan der Knapenvereeniging. Afgevaardigden van verschillende zustervereenigingen brachten hnn beste wenschen over. Na 'n pakkend slotwoord sloot Ds A. P. Lan. ting de vergadering met dankzegging. N- en St. Jooslatid. Donderdagavond werd hier een Antirevolutionaire Kies. vereeniging opgericht. Br traden 15 per. scnen als lid too. In het bestuur wen. den gekozen L. Th. Vogelaar, Q. Rooze, Jan Kwekkeboom, I. Wisse en J. J. Mesu, resp. voorz., vice-voorz., secr.-penningm. en leden. Besloten werd voor de gemeenteraads verkiezing met een lijst uit te komen. Hiervoor werden 4 personen gekozen, die als volgt op de lijst zullen komen: 1. 0. Rooze (thans raadslid), 2. J. J. Mesu, 3- L. Th. Vogelaar en 4. S- Wisse. G-et Ir»cht zal worden om sameiï te werken met andere reehtsclie kiesvereenigingen bij dc a s. Raadsverkiezing. Door de Chr.-Hist. Kiesvereen. zijn als candidaten voor den gemeenteraad ge steld: I. J. Dingemanse (aftr.), 2. G. P. Reijnoudt, 3. P. de Visser Sr., 4. J. Du- rinck, 5. H. van Leerdam Pz., 6. G. Janse Wz. en 7. Janis Joosse. Biggekerke. In de Vrijdagavond gehou den vergadering der A R- Kiesvereen. al hier werd de candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing als volgt vast gesteld: 1. P. Dekker (aftr.), 2. D. Coppoolse (aftr.), 3. Jac. Janse (aftr), 4 M. Houter man, 5- J. Lampert Pzn., 6. G. Ctrl jé, 7. 0. Olarisse, 8- L. Verhage Pzn. Bij de rondvraag werd door een der aanwe. zigen een klacht geuit over de houding van de A.R. raadsleden inzake het subsi, die-verstrekken aan de N.V. Stoomtram Walcheren en wel in verband met de Zon dagsrust en-heiliging. Na verdediging dooi de betrokkenen, hoewel niet tot bevredi ging van den klager, bood een lid zich aan om dit vraagstuk eens te behandelen. Zierikzee. De Chr. Historische kiesver. heeft candidaat gesteld voor den gemeen teraad: 1.1. de Broekert (aftr.), 2. W. J. v. Schelven (aftr.), 3. P. van der Doe, 4. G. van Duin, 5. mevr. Waardenburg-Lindey- er, 6. G. M. de Pooter, 7. W. ten Haaf. Hoek. De timmermansknecht F. J. Stoffels, werkzaam voor dhr v. 't Hoff, aan '1 bouwen van een directiekeet, had liet ongeluk van het dak te vallen. Ben tweetal ribben bleken gebroken te zijn Vrijdagavond werd in een der daar. toe keurig ingerichte lokalen der School met den Bijbel aan den Molendijk een zeer druk bezochte ouderavond gehouden Wegens ongesteldheid van den voorzitter van het bestuur werd de vergadering ge leid door het hoofd der school. Het be stuurslid D. J. Jansen leverde een on derwerp over „Eenige opvoedkundige ge. dachten,ontleend aan de Heilige Schrift". Het hoofd der school refereerde over; „De opzettelijke en onopzettelijke opvoe ders onzer kinderen". In de pauze, die daarna volgde, werd het werk der leer lingen bezichtigd. Door de moeders werd mot veel belangstelling ook kennis ge, nomen van de handwerken hunner doch. tertjes. De heer Diieleman, onderwijzer der school, las na cle pauze voor een stukje proza van Ds. Heines; „Het Noord- Jlollandsche jongetje Aldert." De vergade ring genoot niet weinig van den fijnen humor, waarmee Heines in dit stukje do vrije opvoeding geeselt. Nadat allen, die aan het welslagen van .dezen ouder avond hadden meegewerkt, dank gebracht was, eindigde het hoofd, der school met dankgebed. Aardenburg. Door de Vrijzinnige Kies vereeniging zullen candidaat gesteld wor. don voor de gemeenteraadsverkiezing; 1. Mevr. E. J. v. d. BroeckeDe Man, 2. J. J. v. d. Hooft; 3. F. Ilirkx, 4. M. Pattist, 5. P. de Bruijne, 6- I. R- de Brauwer, 7. M. W. v. d. Plassche', 8. A. Butler, 9- J- Verhage, 10 J. G. CL Henry. Oostburg. Door de R.K- Kiesvereeniging zijn, voor de verkiezing der leden van den raad candidaat gesteld de heeren 1. B. H. L. de Milïiano, 2. (P. van] de Waeter, 3. P. Lauret, 4. II. van de Vleuten, 5. A. D- J. Saeij', 6- E. Janssens. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wildervank, E. van Ruiten berg te Oostburg. Te "Gouda, I. Voor steeg te Katwijk a. Zee. Te Leidschendam, H. v. Dijken Gz. te Wageningen. Aangenomen naar Heelsum en Door- werth, G. Grootjans Thz. te Stedum. Naar Vollenhove J. de Wit, hulppred. te Heem stede. Naar Zuilen, A. A. van Stipriaan Luïscius te Well Ammerzoden. Geref. Kerken. Beroepen te Sybrandaburen c. a., G. H. de Jonge te Lutjegast. Bedankt voor Katwijk a. Zee, J. W. Es- selink te Eindhoven. Voor Zuilen, J. Lug- tigheid te Uithuizermeeden. Aangenomen naar Haarlem, K. J. Cre- mer te Gees. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Goes, J. Fraanje te Bar- neveld. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen te Delft, K. P. de Groot te Alphen. Doopsgez. Gem. Beroepen te Aardenburg, Ds M. Onnes te Westzaan (Noord). Emeritaat. Het Herv. Prov. Kerkbestuur van Groningen heeft aan Ds G. R. Zwarts, predikant te Eppenhuizen, op grond van voortdurende ongesteldheid eervol emeritaat verleend met ingang van 17 April. Toenemende onverschil lig h e i d. Dr J. R. Callenbach te Rotter dam schrijft in de „Rott. Kerkb." van 12 dezer: In 1924 werden in kerkelijk Rotterdam geboren 2433 kinderen. In het jaar 1924- 1925 (de doopboeken loopen van 1 Mei 30 April) werden gedoopt 1664 kinderen, waarvan 83 van elders, blijft voor te Rot terdam wonende ouders 1581. Van die 2433 kinderen bleven dus 852 ongedoopt. Daar geboorteperioden en doopperiode niet samenvallen, doen wij goed twee ja ren te nemen. In 1925 werden in kerkelijk Rotterdam geboren 2691 kinderen en werden gedoopt 1455; er bleven dus 1236 kinderen onge- --J Minister Colijn heeft indertijd teens op gemerkt, dat wij gebakt gaan onder per. fectionisme. Dat dit goed gezien was, blijkt ook I weer bij de Behandeling van de wijziging der Land- en Tuinhouwongevallenwet. In 1922 werd in die wet bepaald, dat de Bedrijfsvereenigingen als aandeel in de kosLen door de Rijksverzekeringsbank I en de Raden van Arbeid te maken jaar lijks "f25000 moesten bijdragen. Dit bedrag blijkt echter te laag. De administratie en de controle zijn blijkbaar zóó perfect, dat nu wordt voor gesteld dit bedrag maar even met f 100.000 te verhoogen. Geen wonder, dat er vanuit de Kamer met name van de zijde der landbouw- afgevaardigden bezwaren werden ge opperd. De heer Leenstra was zelf zoo vriende lijk den Minister te adviseeren 'fc geheel» ontwerp terug te nemen, een verlangen, waaraan de minister wel niet zal voldoen. Toch wordt het tijd, dat aan. hef te- vergedreven perfectionisme eens een eind wordt gemaakt. OPMERKER. doopt, of: op 5124 kinderen bleven 2088 ongedoopt, d. i. bijna 40 pet. Een getal, dat dringt tot inkeer en bezinning. Is er sinds 1888 achteruitgang? Ik vrees zeer aanmerkelijk. Een achteruitgang, die zich openbaart in een verminderd aantal Hervormden per 1000; in een kleiner getal dat lidmaat wordt en in toeneming van doopsverzuim. Dit laatste houdt ons in de eerste plaats bezig. Wij moeten daartoe berekenen, hoeveel Hervormden toen in Rotterdam woonden. De cijfers van 1888 en de volkstelling van 1889 geven hier geen licht, omdat daarbij tusschen Hervormden en Gereformeerden geen onderscheid wordt gemaakt. Dat ge schiedt wel in 1899. Dan zijn er op een be volking van 319,866 inwoners 183,733 Her vormd en 19,286 Gereformeerd. Per 1000 inwoners waren dus 573 Hervormd. Daar er doorloopend een vermindering is in het aantal Hervormden per 1000, schatten wij niet te hoog, als wij in 1888 ook stellen 573 Hervormden per 1000. Van de 178,000 in woners van kerkelijk Rotterdam waren toen dus 102,000 Hervormd. Om echter veilig te gaan en rekening te houden met een aantal Gereformeerden, dat zich nog niet als zoodanig opgaf, nemen wij aan 100,000. De geboortefrequentie was ruim 36 per 1000. Zoodat uit Hervormde ouders geboren werden 3600 kinderen. Gedoopt werden, na aftrek van de elders thuisbe- hoorenden, 2892 kinderen. Op 3600 kinde ren hieven dus 700 ongedoopt, d. i. bijna 19% pet. Er is dus op het stuk van nalatigheid bij den doop een vermeerdering van 21 pet. Een zonder twijfel tot ernst en droefheid stemmend cijfer, echter niet zoo hoog, dat het ons verbijstert, want in dien toestand zijn wij tot verderen arbeid onbekwaam: maar wel van een hoogte, die aanspoort tot een krac.htigen arbeid, waardoor veel wat dreigt verloren te gaan, kan behouden worden. Geslaagd voor Stuurlieden-examen' (le stuurman groote stoomvaart) de hee ften; K. J. de Jonge, A. Nijvelt, S- I- C. Steens, voor 2de stuurman de heer J Lucas. Goes. Zaterdagmiddag vergaderde in de Chr. Bewaarschool te Goes de afd. Zuid en Noord-Beveland van Ghr. onderwijzers onder leiding van haar voorzitter, dhr W. A .v. Wijk. Deze opende het samenzijn op de gebruikelijke wijze en daarna re gelde men eenige huishoudelijke zaken. Vervolgens hield de voorzitter een rede over psychologie en hare toepassing. Deze was zeer leerzaam, vooral ook voor jon ge onderwijzers en er volgde dan ook een degelijke bespreking. Om des tijds wille werd besloten, dat dhr Van Wijk in 'n volgendie vergadering zijn rede verder zal voortzetten. Na de pauze behandelde de heer G. Ilollestelle van Kruiningen „Het Zangonderwijs in de L. schooi". Ook daarop volgde een aangename discus, sie. Do heer Hollestelle eindigde met dankzegging. „Een S choo 1 m et den B ij be 1". De 49e jaarvergadering van De Unie „Een School met den Bijbel" zal Dinsdag 19 April a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht worden gehouden onder presi dium van Ds A. de Geus, em. predikant te Zaandam. In de middagvergadering zal dhr J. Strikwerda, directeur der Christ. Kweekschool te Dokkum refereeren over '„In „nieuwe" stroomingen de oude koers". De Schoolraad. De 38e jaar vergadering van den schoolraad voor de Scholen met den Bijbel zal Woensdag 20 April a.s. onder presidium van Dr J. L. Pierson, em. predikant te Biltheven, in het Jaarbeursgebouw te Utrecht wor den gehouden. In de middagvergadering zal Prof. Dr J. Waterink, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit, een referaat honden over „Onze school en de verhouding van individu en samenleving", Vee-uitvoer. Naar wij vernemen is, in verband met de* gunstigen stand van het mond- en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2