Zaterdag lïs Maart IfMlf KLEERMAKERIJ. 6I6CEIMR* ffe. i 41e Jaargang EERSTE BLAD. HET ADRES A. WiLKiNG Suitenland. UITSLUITEND A A Y WEÜ IC. J. DONNER-MEIJLER Heeren Mode-Artikelen? ginnenlanl Staten-Seneraal. Uit de Provincie, LEVERING VAN PRIMA France toezending Stalen. GOES. Telefoon I30. Ga naar OEN HERDER, U hoeft dan niet verder! aireeteur-H oof d redacteur R. ZUIDEMA. Buteau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: RMactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 öit nummer bestaat uit 3 bladen. WAAROM HET GAAT. Nog slechts enkele weken, en de kie zers, de vrouwen zoowel als de mannen, worden weer ter stembus geroepen. Het Nederlandsche volk voorzoover het kiesgerechtigd is, wordt weer in de ge legenheid gesteld zich uit te spreken over de vraag in welke richting en naar welke beginselen in de allereerste plaats de provincie, maar straks ook het geheele land moet worden bestuurd. Daarmede wordt op de kiezers een ern stige verantwoordelijkheid gelegd. Ook op dit gebied de ervaring heeft het telkens weer geleerd geldt, dat een oogenblik van onbedachtzaamheid de meest ernstige gevolgen kan hebben. En nu zullen als naar gewoonte de kiezers "in dekomende weken van alle kanten worden bewerkt. Iedere partij1 zal trachten hare can- didaten aan te prijzen. Op allerlei ma nieren zal getracht worden de kiezers duidelijk te maken, dat zij op een be paalden candidaat hunne stem hebben uit te brengen. En wie dan niet vast in de schoenen staat, die zal zich misschien door schit terende beloften en mooi klinkende leuzen laten verleiden een partij te steu nen, die lijnrecht ingaat tegen de begin selen die hem dierbaar zijn en telaat zal hij zich beklagen zóó ver van den rechten weg te zijn afgeweken. Daarom is 't van zoo groot belang, dat ons helder voor oogen staat waar om het eigenlijk gaat ook bij de ver kiezingen voor de Provinciale Staten en dat we ons er terdege van bewust zijn, welke groote belangen hier op het spel staan. Wanneer wij trachten op de vraag waarom het gaat een antwoord te ge ven, dan stellen wij op den voorgrond •dat het niet gaat om personen in de eerste plaats, van hoeveel beteeke- nis bepaalde personen overigens ook mogen zijn en niet allereerst om be langen al moet ook aan de be langen van de verschillende volksgroe pen behoorlijk aandacht worden ge schonken maar dat het gaat en gaan -moet, om de diepere beginselen die heel ons leven, die ook het staat kundige leven beheerschen. En nu is het een zeer gelukkig ver schijnsel dat dit door een groot deel van ons volk nog altijd wordt gevoeld. In 'dit opzicht zijn wij vele andere landen vooruit. Ook in andere landen worden er wel gevonden, die de Anti revolutionaire, eu in 't algemeen de Chris telijke beginselen liefhebben, maar van een optrekken onder eigen banier, is daar geen sprake. Van een pogen om welbewust te genover de revolutiebeginselen het Evan gelie van Jezus Christus te stellen, be merkt men daar niets. Er is daar geen terugroepen naar de oude paden van het Woord des Heeren en nergens wordt daar het „Pro Rege" in de partijbaniea- ge schreven. Bij' ons is dat anders. Er wordt 'hier met groote dankbaarheid mag het geconstateerd nog geworsteld om de hoogere dingen. De strijd gaat hier niet in de laatste plaats om de begin selen. Dat is van groote beteekenis. Het is een zegen, waarvoor we bij het klagen over gebrek aan beginselvastheid, het oog niet mogen sluiten. Kleinere of grootere belangen mogen voor een oogenblik bepaalde volksgroe pen in beweging brengen en b.v. oorzaak zijn dat een man als de heer Braat in de gelegenheid gesteld wordt de belangen der plattelanders te schaden, alleen de strijd der beginselen kan de geest drift doen oplaaien en het hart van ons volk in vlam zetten. Het gaat in den staatkundigen strijd in do eerste plaats om de beginse len. Het gaat in den grond der zaak om "deze vraag, of we al dan niet met Gods Woord rekening wenschen te hou den, om de vraag of de mensch zelf zal uitmaken wat goed is en kwaad, recht en onrecht, dan wel of wij ous in alles Wenschen te buigen voor de goddelijke ordinantiën. Dat is de groote vraag die heel de wereldgeschiedenis heeft beheerscht, de tegenstelling, de anti-these die overal en telkens weer aan het licht treedt. En nu hebben de partijen ter linker zijde, hoe overigens ook onderscheiden' dit genree», dat zij weigeren, met de VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3,—* Losse nummersfO.öf Prijs der A d v e r t e n t i n regels f 1.20, elke regel meer 30 ti Bij abonnement belangrijke korting. meeste beslistheid God de Heere als den Oppersten Souverein te erkennen. Zij stellen zich op het revolutio naire standpunt, komen in opstand te gen God, en verkiezen naar eigen inzicht op zelf gekozen wegen te gaan.. En daartegen nu keert zich de Anti revolutionaire partij, wier program, wat dit grondbeginsel aangaat, aan duidelijk heid niets te wenschen overlaat. Kloek en bondig verklaart het, dat de bron van het souverein gezag niet ligt in den volkswil, en niet in de wet, maar alleen in God. Ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen van Gods Woord en daarom beschouwt zij de Overheid niet als de dienaresse van de meerderheid of van de toevallig sterkste groep, maar als de dienaresse Gods. Daardoor staat de Anti-revolutionairs partij altijd sterk. Zij vraagt niet in de eerste plaats naar wat de monschen wenschelijk ach ten, maar wat God van ons eischt. Zij plaatst zich op de vaste basis van de Heilige Schrift en roept ons volk terug tot de wet en de getuigenis. Zij wenscht, dat in onze wetgeving en in ons bestuur het Christelijk ka rakter van ons volk niet zal worden verloochend, m.a.w. dat ons recht en ons oordeel over goed en kwaad, dat ons begrip van schuld en straf, dat ons inzicht in het huwelijk en het ge zin niet los gemaakt worden van zijn goddelijfcen oorsprong en van de godde lijke wet. Zij wenscht, dat niet alleen in de lands- politiek, maar ook in het bestuur van de Provincie met de goddelijke ordinan tiën rekening zal worden gehouden. Daarom gaat hef ook in den ko menden strijd. En het is met het oog daarop dat wij allen die deze beginselen belijden met den mees jen aandrang opwekken trouw te zijn, niet aUeen op den stem mingsdag, maar ook trouw te zijn in de weken die ons nog van de stembus scheiden. tevreden tc zijn; en die maar wat in haar nopjes is, dat de rechtsche partijen haar dit onverwachte fortuintje geleverd hebben. voor IM&nuf&isticr-citfi Üameii.en itindercanfectis Tapïjtest - GÈurdggnen - LediKaafen en aizsnweptwaïüte artikelen ie GOES RULST Korte berlchien. Officieel wordt tegengesproken, dat de Spanjaarden in de Spaansche zone van Marokko nederlagen zouden geleden hebben. Birk, de vroegere gezant van Estland te Moskou, die verleden jaar zonder toe stemming van zijn regeering zijn post in den steek heeft gelaten en in dienst van sovjet-Rusland is overgegaan, is op Est- landsch grondgebied in hechtenis genomen. - De staking- in de Poolsche tex tielnijverheid neemt tot nu toe een kalm verloop, doch heeft zich verder uitgebreid, zoodat zij thans 150.000 arbeiders of na genoeg 90 pet. van het totale aantal Pool sche textielarbeiders omvat. - Van de 75 personen, die in verband met het communistisch complot in Hongarije in hechtenis zijn genomen, zijn er na een laatste uitvoerig verhoor door de politie 22 op vrije voeten gesteld. De overige 53 personen zijn aan de justitie overgeleverd. Gisteren zijn uit Hamburg 72 per sonen vertrokken, textielindustrieelen en commercieelen, die een groote stu diereis door de Vereenigde Staten zul len maken. De regeering van Japan heeft liet voorstel om een conferentie der drie mogendheden: Engeland, de Veree nigde Staten en Japan te houden, aange nomen. De besprekingen over de Saarkwestia te Genève hebben gisteren niet tot een oplossing geleid van het FranschDuitsch I geschil. Vermoedelijk zal heden bij meer derheid van stemmen door den Volken- bondsraad een beslissing worden geno men. Bij een schoolbrand in het Russische dorp Karavaikowo (Dwina-ge- bied) zijn bijna alle scholieren en onder wijzers om het leven gekomen; 27 lijken zijn gevonden; 40 personen worden ver mist. Niet ontvankelijk. In de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen in de afdeelm- gen der Eierste Kamer, wijst minister de Geer terloops nog eens even op wat in November 1925 bedorven werd. Er is toen ook in rechts protestantsche klingen van een overwinning ge. sproken. En dat was het ook. Maar een overwinning niet voor de Christelijke par tijen. Want wat zegt de minister-president: In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de aan hangige Staatsbegrooting, heeft de on. dergeteekende er op gewezen, dat som mige vraagstukken in de huidige si tuatie onaangeroerd zullen moeten blij ven. Hij heeft daarop laten volgen: „Dit is op zichzelf te betreuren, voor al voor onderwerpen als b.v. de Zon dagsrust, de echtscheiding en de lijk. verbranding, waarvan de noodzaak van een regeling, wegens de bestaande dis harmonie tusschen wet en practijk, vrij algemeen wordt gevoeld, doch waar van een voorziening, wegens het ver schil van de richting waarin deze ge troffen moet worden, thans niet ontvan. kelijk is." De belangrijkheid van de hier genoemde zaken wordt- toegegeven. Een regeling wordt noodzakelijk geacht. Maar toch worden degenen die op een betere Zondagswetgeving, op versterking van het gezinsleven, op schriftuurlijke be grafenis van lijken aandringen, in dien eisch niet ontvankelijk verklaard. Zooals gezegd: tot groote vreugde van de linkerzijde, die alle reden heeft om met den tegenwoordigen gang van zaken Pr ij zen en kosten van levens onderhoud. Verschenen is de Februari-aflevering van „Prijzen en kosten van levensonder houd", uitgegeven door Jget Centraal Bu reau voor de Statistiek te 's-Gravenhage. Behalve de gewone maand-overzichten van de groot- en kleinhandelsprijzen en hun indexcijfers, aan de desbetreffende gemeentelijke publicaties ontleende drie maandelijkscbe overzichten van de kosten van levensonderhoud in de maand Decem ber 1926 te Amsterdam en 's-Gravenhage, bevat deze aflevering de halfjaarlijksche overzichten der gemiddelde prijzen van brood (melk-, water-, ongebuild tarwe- en roggebrood) gedurende het 2e halfjaar van 1926 en de gas- en electriciteitsprijzen op 1 Januari 1927 in de gemeenten boven 10.000 inwoners. De conventie van Washington. In de gister gehouden zitting der Twee de Kamer stelde de voorzitter voor het wetsontwerp houdende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot de ontwerp verdragen van Washington, betreffende den arbeid van vrouwen vóór en na hare bevalling van de agenda af te voeren in verhand met het verzoek van de regeering, om het wetsontwerp nog eenigen tijd aan te 'houden. Door de kamer werd hiertoe besloten. Pakket pos ttarieven Ver. Staten. Met ingang van 1 April a.s. zal een ta riefsverlaging in werking treden voor de verzending van pakketten naar Amerika. Het nieuwe tarief waarnaast ter ver gelijking tevens het thans geldende is opgekomen 'is als volgt samengesteld: Pakketten van 01 k.g. nieuw tarief f0.80, bestaand tarief fl.05; idem 1— 2 k.g. resp. fl.10 en f 1.50; van 23 k.g. resp. fl.40 en f2; van 34 k.g. resp. £1.70 en f2.65; van 45 k.g. resp. f2 en f330; van 57 k.g. resp. f2.50 en f4; van 710 k.g. resp. f3 en f5. Telefoonverkeer Ver. Staten. De Engelsche administratie heeft mede gedeeld, dat zij het tijdstip om Nederland in het Transatlantische radiotelefonische verkeer te betrekken, thans nog niet ge komen acht. Het verkeer EngelandAme rika draagt zelf nog het karakter van een proefdienst, is beperkt tot eenigei uren daags en heeft lïlechts één radioweg beschikbaar. Proefgesprekken van Nederland met Amerika zullen dus voort oopig niet kun nen worden gehouden. De landarbeiders wet. Het lid der Tweede Kamer de heer Bak ker heeft tot den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gericht to. Is liet den Minister bekend, dat som mige gemeentebesturen niet zoodanig de uitvoering en de toepassing van de Landarbeiderswet bevorderen als ter be antwoording aan het bij deze wet gesteld doel wenschelijk zou zijn? 2o. Is het juist, dat sommige gemeente besturen aan hetgeen voorkomt in art. 3 onder letter f van genoemde wet, de be voegdheid ontleenen, om voor het stichten van een -plaatsje een gegoedheid van meer dan 10 pet., ja zelfs 20 pet, en meer, te eischen van de stichtingskosten? 3o. Is de minister niet van oordeel, dat hoewel een zoodanige handeling niet in absoluten zin strijdig is met de letter der Landarbeiderswet, op deze wijze toch de geest en bedoeling dezer wet worden mis kend? 4o. Zoo ja, acht de Minister het dan niet noodig, daartegen zoodanige maatregelen te nemen, dat een dergelijke miskenning van de bedoeling van den wetgever zal ^kunnen woeden voorkomen? 5o. Acht de Minister het voorts niet ge- wenscht, ter bevordering van een ruime toepassing van de Landarbeiderswet, dat meer dan tot dusverre het verlof wordt verleend, bedoeld bij art. 4, 2de lid, dezer wet? IJl I ■—II I IIWMIU II JU 11II' HI 11~T IT IJ' n~TJII IJ"_TTn' lll__MIITTI Eerste Kamer. Het Nederl. Belgisch Verdrag. De derde dag van het debat in den Senaat begon alweer met een. scherpe bestrijding van het aanhangig verdrag. In dien het waai- is dat de heer Rriët aan. vankelijk een voorstander vVas, dan is hij' wel radicaal bekeerd. Spr. betoogde 'in den wensch van Bel gië naar opheffing van zijn neutraliteit te zien het verlangen om de vrije hand te krijgen teneinde zijn gebied uit te breiij. den. „Onze Zuidgrens is niet meer veilig. Bielgië voert een doelbewuste politiek, waarvan de poging in 1919 gedaan om ten onzen koste oorlogsbuit te verkrijgen, een uitvloeisel was. De politiek van Bel gië is geen andere dan; nu nemen wat het krijgen kan en een gunstige gelegen heid afwachten om België uit te breit den ten koste van Nederland. De gevaren van politieke annexatie vMi Zeeland, Bra bant en Limburg worden door het tractaat en de kanalen verhoogd. En deze pro vincies willen Nederlandsch blijven. De bewoners zijn trouwe Nederlanders. (Bravo's.) Wordt, zoo eindigde Spr., onze veilig, heid niet gewaarborgd, dan vreest spr. dat bij de eerste politieke aardbeving in Euro pa, wanneer de hartstocht naar gebieds. uitbreiding opnieuw zal zijn ontwaakt, het kaartenhuis, door dezen minister ge. bouwd, zal ineenstorten en niets zal over blijven dan de ontstellende werkelijkheid, dat Nederland zijn Zuidelijke provinciën zal moeten prijs geven aan zijn vredelieL vendheid. De minister heeft ©en schoon© gelegenheid verzuimd, ons daartegen te beveiligen. De Eerste Kamer moet trach. ten, dit verzuim te herstellen doior dit tractaat te verwerpen. De heer Bink (V.B.) bracht een twea tal politieke bezwaren naar voren. In do eerste plaats wordt in dit tractaat opgeheven de volledige jurisdictie, die elk land toekomt, en in de tweede plaats wordt onzeker gesteld ons recht om oor die heerlijk, van _geurerzsm&ak.eo "töchgoedkaop ia KOFFIE.,DE. PAUW- logsschepen van de gehelde te weien. Spr. eindigde met er op te wjjzen, dat hij verwerping van dit tractaat nooit iemand mag zeggen, dat wij weigeren met België formules communes te vin den. Wij verwerpen dit onereus tractaat, omdat het onze eer, onze veiligheid en onze levensbelangen 'in gevaar brengt. Door dit tractaat te verwerpen doen wij in principe niets anders dan wat België voor eenige jaTen deed. Nederland blijft tot onderhandelingen in vriendschappelij- ken geest en onder wederzijdsche eer biediging van elkanders belangen volko. men bereid. Derde spreker was de heer v. d. Lan de (R.K.) die eveneens een scherpe cri- tiek leverde, waarna de eerste verdediger de heer Van Wassenaar valn, Oat- wi ij c k (G.H.) aan het woord kwam, wiens rede echter weinig indruk maakte. Het kostenbezwaar achtte hij sterk overdreven, evenals de vrees dat onze rechten door dit verdrag zullen worden geschaad. De heer Koster (V.B.) die Dinsdag zijn rede zal voortzetten, bestreed het tractaat, speciaal met het oog op d® belangen van Limburg'. Tweede Kamer. De kantongerechten. Minister Donner heeft gisteren het- wetsontwerp tot opheffing van een aan tal Kantongerechten niet tot de eindstreep kunnen brengen. Door den heer v. S c h a i k (R.K.) werd n.l. de volgende motie ingediend, welke motie met 46 tegen 26 stemmen werd alangenomen: „De Kamer, van oiordeel, dat de hooge onkosten, verhonden aan het voeren van een burgerlijk rechtsgeding, oiok van meer eenvoudiger! aard, voor een deel der rechtzoekenden een ernstige belemmering voimen, dat het wenschelijk is wettelijke voor zieningen te treffen, om deze belemme ring zoo mogelijk uit den weg te ruimen, dat beide in behandeling zijnde wets ontwerpen, afgezien van de bezwaren, die daartegen zijn 'ingebracht, vooruitloopen op deze voorzieningen en dezei kunnen be moeilijken, schorst de beraadslagingen over die ontwerpen." De Kamer maakte vervolgens een' be gin met de behandeling van de wijziging der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, waardoor een grooter verhaal vaïr de onkosten der Rijksverzekeringsbank en der Raden van Arbeid op de bedrjjfsver- eenigingen in den landbouw mogelijk zal zijn. Er bleken tegen dit ontwerp, dat van de bedrijfsvereenigingen maar even vijf maal zooveel aan administratiekosten vergt als aanvankelijk was voorgesteld, nogal be zwaren te bestaan:. i Het werd door de beteren v. d. Heuvel (A.R.), Bakker (O.H.), Ament (R.K.) en) Leenstra (A.R.) krachtig bestreden. Dinsdag voortzetting,. In de gisteren gehouden vergadering van Ingelanden van het. Waterschap Baar land c.a. werd tot ontvanger-griffier ge kozen dhr Adr. Lous, te Oudelande. Indische dienst. Voor den dienst in Nederlandsch-Indië zijn be stemd: G. B. Goossens, Breskens, E. L. Laban, Heinenoord, C. A. Smallegange, Zweeloo. Vlissingen. Naar wij vernemen zal de oud-minister van oorlog de heer J. J. G. van Dijk op Maandag 4 April a.s. voor da

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1