No. 137 Vrijdag 11 Maart 1927 41e Jaargat IftlLLE'S BESCHUli Buitenland. Dit de Provincie. IM. O Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 25§ VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OB Prijs der Advertentiin: regels f1.20, elke regel meer 30 tl. Bij abonnement belangrijke korting. ONZE CANDIDATEN. De A.-R. Candidaten voor de Prov. Sta ten in den Kieskring Goes zijn: 1. C. P. Vogelaar, Krabbendijke. 2. J. A. Dominicus, Wemeldinge. 3. P. A. Schwarjz, Krabbendijke. 4. J. W. Goedbloed, Goes. 5. L. W. B. A. Mulder, Ovezand. 6. J. J. de Jager, Nieuwdorp. 7. A. de Lange, Goes. 8. B. C. Sliggers, Goes. 9. P. Oosterbaan, Goes. 10. C. Haverhoek, Krabbendijke. Oorlogsverminkten- Op 10 Januari 1927 was het aantal .oor logsverminkten in Frankrijk als volgt on derverdeeld 404.606 verminkten aan lede maten. 235.884 aan de longen. 27.281 aan de oogen, waarvan 2585 blinden. 17.730 aan de ooren, waarvan 4338 doo- ren. 8588 aan h«t gezicht. 14.502 .zenuw zieken. Nieuwe regeling der feestdagen. De sovj-et-regearing heeft eennieuwe regeling omtrent de feestdagen vastgestjeld De nieuwe verordening onderscheidt tusschen zoogenaamde revolutionaire en gewone feestdagen. Daags voor revolutio naire feestdagen zal slechts 6 uur ge werkt worden, voor de andere daarentegen 8 uur. Revolutionaire feestdagen zijn 1 Januari, 22 Januari, (gedenkdag van Le nin), .12 Maart (val der monarchie), 18 Maart (dag der Parijsche Commune), 1 Mei (dag der arbeiders-internationale), 7 November (overwinning van het proleta riaat). Buiten de Zondagen worden 3 ker kelijke feestdagen tot algemeene feest dagen verklaard, en wel een Maria-feest (25 Maart) Paaschmaandag en de Tweede Kerstdag. Het Communisme in den Balkan. De „Matin" verneemt uit Sofia, dat de moord op den Bulgaarsclien politie-chef Ikomonof, aanleiding heeft gegeven tot een groot aantal arrestaties te Sofia en in de provincie. Te Tchirpan kwam het tot een botsing tusschen de gendarmen en boeren, die zij wilden arresteeren. We derzijds werden geweerschoten gelost, bei de partijen hadden gewonden. In de ar beiderswijk van Sofia heeft de politie groote klopjachten ondernomen. Naar de autoriteiten verzekeren, heeft men de dra den ontdekt van een belangrijke com munistische actie, welke tegelijkertijd in verschillende Balkanlanden had moeten uitbreken. v Korte berichten. De burgemeester van Stockholm Lindhagen, heeft in het Zweedsche parle ment een voorstel gedaan, om, inplaats van de voorgestelde vloot-uithreiding met de andere Scandinavische rijken over een inkrimping der marine-strijd krachten te onderhandelen, in verband met de tot stand gekomen ontwapening van Duifschland. De Britsche regeering heeft het voor stel van Coolidge tot het houden van een dr ie-mogendheden-c onfe- r e n t i e aangenomen. Dekoningvan Spanje is door griep aangetast. Volgens de jongste officieele cijfers zijn 2458 personen gedood en 4107 gewond bij de aardbeving in Japan; 88 worden vermist. Het Ned.-Belgisch Verdrag. Een langdurig onderhoud een dezer dagen tusschen Chamberlain en van der Velde gaf aanleiding tot "het gerucht, dat deze twee ministers daarbij uitvoerig over het Belgisch-Nederlandsche Verdrag en de mogelijkheid eener verwerping door de Eerste Kamer gesproken hadden. Inderdaad is met enkele woorden ook deze kwestie terloops aangeroerd, zooals vele andere internationale onderwerpen, terwijl het hoofdpunt van gedachtenwisse- hng China schijnt te zijn geweest. Minister van der Velde heeft echter aan' de vertegenwoordigers der Nederlandsche Pers uitdrukkelijk verzekerd, .dat Cham berlain en hij volstrekt niet getreden zijn in een onderzoek, wat zou kunnen gedaan gorden, indien onze Eerste Kamer inder daad dat Verdrag verwierp. Van der Velde voegde aan dit stellig dementi der loo- Pende en waarschijnlijk ook in Nederland verbreide geruchten toe, dat hij ook daar- °ra geenerlei aanleiding had over de ge volgen van verwerping met Chamberlain van gedachten te wisselen, .omdat van der Velde nog steeds hoopt, dat de Eerste Kamer het Verdrag zal aannemen. Als sprekers hij de behandeling van het Belgisch Verdrag in de Eerste Kamer hebben zich ook nog laten inschrijven de heeren Arntz (R.-K.) en Anema (A.-R.) Vee vervoer naar België. Het niinisteriëel besluit van 6 Maart 1916, waarbij de invoer van Nederlandsch vee pi België afhankelijk was gesteld van het vertoon van oen attest, waarbij wordt geconstateerd, dat de in te voeren beesten niet op een Nederlandsche markt te koop -werden gesteld sedert minder dan drie maanden, .is ingetrokken. K o n i n k 1 ij k bezoek. Van welingelichte zijde verneemt het „Centrum", dat het in het voornemen ligt van H. M. de Koningin, om een bezoek te brengen aan de van 15 tot 25 Maart te houden Jaarbeurs te Utrecht. Koningin Emmafonds. Het comité tot huldiging van mr S, van Houten op diens negentigsten verjaar, dag, op 17 Februari, heeft don heer Van Houten gevraagd, welke bestemming hij wenscht te geven aan de overgeschoten beschikbare gelden. De heer Van Houten heeft daarop den wenseh te kennen gegeven, dat het bedrag, groot ruim duizend gulden,, zal worden uitgekeerd aan het Koningin Emmafonds. Dit fonds is opgericht tot het ondersteu. nen van ouden van dagen; de aainvragen zijn zoo talrijk, dat tegenwoordig alleen personen van tachtig jaar en ouder on dersteund worden. De Ziekteverzekering. Naar gemeld wordt, heeft de minister van arbeid, dr Slotemaker de Bruine, het Voornemen het congres bij- te wonen, dat op Donderdag 24 dezer in verband met het Voor-Ontwerp Ziektewet door de Vereeniging van Raden van Arbeid in Den Haag wordt gehouden. Nat. Qh'r. Onderoifficieren- vereeniging. Hot Hoofdbestuur van de\pat. Chr. Om derofficierenvereeniging hieieft, gelet op de dotor den Ministerraad vastgestelde rege ling Van buitengewone verloven voor bur gerlijke rijksdiensten, waarbij blijkt dat er bij de commandeerende officieren onge lijke opvatting is bij het toestaan, den minister van oorlog verzocht, bedoelde regeling ook voor beroeps-militairen van toepassing te verklaren. Aan het door de neutrale onderofficie- Tenvereen. „Ons belang" aan den minis ter gezonden request inzake de regeling, omtrent het toekennen van onderschei, dingsteefcenen voor langdurige dienst, heeft het hoofdbestuur adhaesie betuigd. Eerste Kamer. Het Verdrag met België. Omtrent de kansen van het Verdrag loo- pen de meeningen uiteen, maar de kans dat het zal worden aangenomen schijnt al zeer gering te zijn. Het „Vaderland" bv. heeft de volgende optelsom van tegenstanders hooren ma ken: 7 Socialisten, 6 Vrijheidsbonders, 6 Chr.-Historischen, en 2 Vrijz. Democraten is in totaal 21. Komen daar dan nog bij 4 tegenstemmers uit de A.-R. en de R.-K. fractie, wat allerminst onwaarschijnlijk wordt geacht, dan is de verwerping ver zekerd. In hoeverre deze beschouwingen juist zijn, zal de tijd moeten leeren. Evenals den eersten dag waren ook gis teren weer .alleen tegenstanders aan het woord. Mr van der Hoeven (C.-H.) zette zijne Woensdag afgebroken rede voort, waarin hij tot de conclusie kwam, dat het tractaat onaannemelijk is. De heer De Savornin Lobman (C.-H.) wiens betoog grooten indruk maakte, zoodat de spreker van verschillen de kanten gelukwenschen in ontvangst had te nemen, kwam tot dezelfde conclusie. Hij maakte vooral bezwaar tegen de ge dachte, die het eenige argument vormt, waarmede minister van Karnebeek de principieele en volslagen eenzijdigheid van het aanhangig verdrag poogt te rechtvaar digen, namelijk tegen 's ministers zgn. los koop-theorie, alsof Nederland 'bij de schei dingsregeling van 1839 zijn historisch ge bied slechts zou hebben behouden onder den voortdurenden last van periodieke, eenzijdige concessies ten gunste van Bel gië. Spr. betoogde, dat deze opvatting in derdaad den grondslag vormt van de tra- ditioneele Belgische politiek tegenover Nederland. Het betoog van den minister, alsof het nieuwe Schelderegiem een eisch zou zijn van de moderne ontwikkeling van het in ternationaal rivierenrecht werd door hem met beslistheid verworpen. De heer Lohman verlangt ook met het oog op de groot-Nederlandsche gedachte verwerping van dit tractaat om de baan vrij te maken voor een nieuw verdrag, dat op de basis van volledige wederkeerigheid het geheele verkeersprobleem tusschen Nederland en België oplost, alle politieke kwesties liquideert en meteen het kosten- vraagstuk afdoet. De laatste spreker gisteren was de heer B r i t (A.-R.) die aanvankelijk als een der voorstanders werd aangeduid, maar die zich gisteren als tegenstander ontpopte en vooral bezwaar maakte tegen de berus ting door Nederland in de opheffing der Belgische neutraliteit zonder dat deze door andere waarborgen voor onze veiligheid wordt vervangen. Tweed« Kamer. Opheffing kantongerechten, enz. In de vergadering van gisteren werd de motie-O u d inzake voorbereiding van een nieuwe wettelijke regeling omtrent steun aan mobilisatie-slachtoffers verworpen met 4129 stemmen. Bij het ontwerp houdende steunverlee- ning aan mobilisatieslachtoffers verdedig de de heer K. ter Laan (S. D.) een gis teren aangekondigd amendement. De mi nister zeide dat de regeering bij aanne ming van het amendement het wetsont werp zal terugnemen. Het werd verworpen met 47 tegen 31 stemmen. Bij artikel 3 lichtte de heer K. ter Laan een amendement toe om in buitengewone gevallen ook steun te verleenen aan hen, die dit na 1 Januari 1923 aanvroegen. De minister maakte principieel bezwaar, waarna het amendement verworpen werd met 44 tegen 34 stemmen. Het ontwerp werd z. h. st. aangenomen. Nadat vervolgens nog een wetsontwerp inzake regeling van de bereiding en het in het verkeer brengen van sera en vaccins bestemd voor gebruik bij den mensch z. h. s. was aangenomen, kwamen aan de orde de wetsontwerpen houdende vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, enz., waartegen van verschillende kanten be zwaren werden geopperd. Vooral de voorgenomen opheffing van 33 kantongerechten vond ernstige bestrij ding als in strijd met een goede rechts- bedeeling en tot groot ongerief van het platteland. Vandaag wordt de behandeling voort gezet. Wedstrijd voor Bakkers. Donderdag werd in het Schuttershof tq. Middelburg een bakkerwedstrijd gehouden uitgeschreven vioor de firma Dethman Co te Groningen, leverancierster van bak ker sgrond stof fen. De Jury bestond uit de heeren P. D. Holleman, Stellendam, voorzitter; I. B. Ilcken, Amsterdam; H. II. Meijer, Velsen; M. ten Kate, Almelo; Jos Heijnen, Roosen daal, J. T. Kroos, Amersfoort en C. Pie- ters, Almelo. De wedstrijden voor beschuit en water brood waren alleen opengesteld voor de Zeeuwsche Bakkers, terwijl voor zoete koek geheel Nederland kon meedingen. Des middags mocht de tentoonstelling van de inzendingen zich in een druk be zoek verheugen en 'te ongeveer 4 uur werd na een inleidend woord van den hoofdvertegenwoordiger der firma, den heer H. B. Eekhof, door den voorzitter der jury, den uitslag bekend gemaakt en wer den de prijzen uitgereikt. Voor beschuit waren prijswinners: le J. Vleugel, Goes; 2a J. de Hullu, Axel, 2b A. J. Dronkers, Serooskerke; 3a H. de Hullu, Oostkapelie; 3b J. M. Deurwaar der, Oost- en West-Souburg; 4a J. Ver boom, Wolphaartsdijk; 4b A. v. d. Linde, Aardenburg; en diploma's: H. Pouwer, Kortgene; Jac. v. d. Linde, Wolphaartsdijk; A. D. de Wolf, Vlissingen, P. van Staveren, IJzendijke; F. de Vreugde, Wolphaartsdijk; D. W, den Herder te Goes en A. de Jager te Terneuzen. Voor waterbrood: le D. Roelse jr Roudekerke; 2a C. J. van Liere, Axel; 2b D. v. d. Linde, Ierseke; 3a J. Vleugel Goes; 3b A. v. d. Linde, Aardenburg; 4a L. Goeman, Goes; 4b C. Sanders, Middel- hurg; diploma's J. M. Deurwaarder, Sou burg; J. de Jonge Mz., Elewoutsdijk; J. de Hullu, Axel; P. J. Cornells, Ritthem; P. Dekker, Ierseke; J. Verboom, Wolphaarts dijk; J. Poelman, Ierseke; -M. C. de Visser, Arnetauiden; J. Smallegange, Biezelinge; J. J. Harthoorn, 'sH. Arends- kerke, C. P. Filius Ierseke. De eereprijs voor brood en beschuit werd toegekend aan den heer J. Vleugel Goes. Voor koek: le gehr. v. d. Brink, Roo sendaal; 2a H. en Th. Roymans,-Veghel; 2b N.V. de Jong's bakkerij, Heerenveen; 3a J. M. Deurwaarder, Souburg; 3b H. B. Knapper, Warmsum, (Gr.); 4a Gebr. Blanken, Bergambacht; 4b P. Dekker, Ier seke; diploma's Wi. P. Gerritsen, Arnhem; Gehr. Camp, Tegelen; H, v. d. Ham, Utrecht; Frans Sprangers, Tilburg; E. J. v. d. Mijle, Streefkerk; G. A. Bongers Boxmeer; S. J. Bolt, Groningen; G. Mooij Jr, Krommenie; D. W. den Herder, Goes en J. L. Thijssen-Kleijnen, Nuth (L.) MAART De temperatuurswisselingen in deze maand zijn gevaarlijk voor hen, die aan de ademhalingsorganen lijden en in het bijzonder voor hen die voortdurend hoesten, kort ademig of benauwd zijn. Zij vooral zijn in deze maand voorbeschikt voor instorting of ver ergering van hun lijden. Verzorgt jn Maart Uw borst en ademhalings organen met de. borstversterkende en ziektekiem doodende Akker's Abdijsiroop, opdat het gure weer geen vat op U krijgt en Uw borst gezuiverd en versterkt wordt. Neemt Akker's Abdijsiroop te juister tijd bij' alle aandoeningen van borst en keel. j Middelburg. Nadat gisteren een huis houdelijke vergadering had plaats gehad van de vereeniging van oud-leerlingen van de Landbouwhuishoudcursussen op Z.- Beveland en Walcheren, werd des mid dags op de boyenvoorzaal van de Sociëteit St. Joris uitgaande van die vereeniging de film „Zuigelingenverzorging en Zuigelin- genhe scherm ing" vertoond. De zeer druk' bezochte bijeenkomst werd geopend door me'j, van Prooijen, die het woord gaf aan mevrouw Weijl-Snuijf, arts, die zich bereid had verklaard de film toe te licjjten. Spr. wees er vooraf op, dat de film voor zich zelf zal spreken, maar zij er toch eens op }vilde wijzen, hoe hoog noodig het is de zuigelingen goed te behandelen, en dat dit tot heden nog niet overal het geval is. Tijdens de filmvertooning liet spr. er o.a. het licht op vallen, hoe in hun jeugd goed verzorgde kinderen', ook op Iateren leeftijd daarvan profiteered Ook op het gelukkig afnemen van de zui gelingensterfte in Zeeland vond .spr. ge legenheid de aandacht te vestigen. Het eerste deel van de film doet een slechte, ouderwetsche en dikwijls zeer on hygiënische behandeling van een zuigeling aanschouwen met als eind het ziek wor den en overbrengen naar een kinder ziekenhuis. Het tweede deel brengt een boerderij" in beeld, waar men van moderne toestan den nog zeier weinig 'af weet en waar men 't met dö zindelijkheid al heel weinig nauw neemt, koeien in' vervuilden staat worden gemolken door een man, die zoo te werk gaat, dat het zou kunnen leiden tot af schuw voor dezen voedzamen drank. Het derde deel geeft een kijkje in een kinderziekenhuis en op de groote zorg, die men daar aan de thuis minder goed verzorgde kinderen besteedt, tot zij geheel hersteld door de gelukkige moeders weer worden afgehaald, terwijl dan huisbezoek zorgt, dat ook verder volgens de eiëchen des tijds met de kinderen wordt omgegaan' Vervolgens kwamen de kaartjes aan gevende de sterftegebieden op het doek om daarna een kijkje te krijgen in een der zoo hoog nuttige consultatiehureaux, waar ieder moeder haar kleintje kan laten' on derzoeken en raad Jtan krijgen. Er werd met klem op gewezen, dat het zoo eenigs- zins mogelijk, gewenscht is, dat de moeder haar baby zelf voedt. No? werd een zeer moderne boerderij vertoond, c] ie wel een zeer groot con trast vertoonde met de eerst geprojec teerde. Als overal de daar toegepaste hygiëne wordt toegepast, .zal de melk in kwaliteit zeker toenemen. Het laatste deel van de film gaf een kijkje ,op de jeugd op later leeftijd, zooals wij' ze zoo gaarne zien bij spel en gymnastiek, de levens lustige meisjes en jongens, aan wie men het kan zien, dat de behandeling in hun prilste jeugd geen verkeerden invloed ojj hen heeft gehad. Het was voor de dames zeker een zeer leerzame middag. Goes. In de orgelfabriek van de firma A. S. J. Dekker raakte gisterenmorgen d# windladen-maker Blank met zijn hand aan de in werking zijnde zaagmachine. Een van zijn vingers werd afgezaagd en ee* ander zwaar gekwetst. De man is in het R. K. Ziekenhuis terstond behandeld. ierseke. Door de Christ.-Hist. Kiesver. zijn gisteravond candidaat gesteld voor den Gemeenteraad: P. de Koeijer, aftr.; L. van Es; G. Daane; W. J. v. Oeveren; G. Schouwenburg; M. Mieras. Kapell». Onder voorzitterschap van dhr P. Fraanje kwam de vereeniging Wijk ver. pleging in jaarvergadering bijeen. Tegen, woordig waren 6 corporaties, behalve en kele gewone leden met het bestuur, ajs. mede Dr W. F. Pfeiffer. Met genoegeU mocht de voorz. den goeden gang van za« ken constateeren en het financieel goede aanschouwen. Mevr. v. d. HaveLucieër, penningm., deed rekening en verantwoording. Ontr. was voor de kas van de T.B.G. f756.44, en uitgegeven f 795 60, aldus een nadeelig slot van f 39.16. Ontvangen was ,yoor de vereen, f 2055.32, uitgegeven f 1519-94, batig saldo aldus f535.38. De Emma-bloompjes hadden, dank zij den ijver der collectanten met do wijk, zuster aan het hoofd, f85 opgebracht. Besloten werd de laatste vier aandee, len op het huis van de wijkzuster af te lossen, zoodat dit nu eigendom der vereen, is. De vo'orloopige begroeting voor 1927 weid goedgekeurd met "ben vermoedelijk tekort van f200 op wijkverpleging e* f160 op de T.B.G. De wijkzuster deelde mee in haar ver, slag dat door hialaï 3175 bezoeken voor wijkverpleging werden afgelegd, 449 be, zoeken in 34 gezinnen voor T.B.C., 234 bezoeken 'aan kraamvrouwen, verder hulp verleend 16 ma,al bij geboorten', 10 maal bij overlijden, 8 maal bij) ongeval, 10 maal bij- transport. Van de ligtenten werd druk gebruik gemaakt. De secr. 'deelde ineiö in zij a verslag dat de Ned. Herv. Kerk haar bijdragen moest opzeggen. Schare. Het door de weegbrug Schot, rebrug uit te keeren dividend is o,ver het jaar 1926 bepaald op 22,5 pjct. Dezer dagen werd een sleoperswage* aangetroffen op den openbaren weg. Daar geen eigenaar kwam opdagen, werd de wagen vanwege het gemeentebestuur op geborgen. Er zal wel zeer zelden melding moeten worden gemaakt van een dergelijk „gevonden voorwerp". In 't gebouw der O. L. school werd _de gebruikelijke ouderavond gehouden. O.m. waren tegenwoordig B. en W. dezer gemeente. Door 't hoofd der school wer, den enkele onderwijs-aangelegenheiden be sproken. Door de kinderen der hoogste klasse werden enkele taoneelstukjeS uitge, voeid. In de vacatures Karelse en Koim werden als lid der oudercommissie ge, kozen dhrn A. Bierens en A. G. Martijn. Dhin A.. en O. Bruijnzeel speelden enkele muziekstukjes (orgel-'en viool). Nieuwdorp. Woensdagavond had in da Geref. Kerk voor een zeer talrijk gehooi de 5e uitvoering plaats van de Ghr. Zang), vereeniging „De Lctfstem" (directeur dhr J. v. Westen van Borssele). Nadat de ver. gadering door den voorzitter, dhr II. Lam. meise, op de gebruikelijke wijze geopend was, werd op schoons wijze een uitge zocht programma afgewerkt. Met genoegen mag geconstateerd worden, dat de ver. eeniging in 'tafgelöopen jaar ijverig ge. studeerd heeft en dat deze uitvoering nog op een aanmerkelijk hooger peil stond dan die van verleden jaar. Uitspraak, klankgehalte en voordracht waren bijzon; der goed. Het tempo was hier en daar nog wat gejaagd, zoo b'.v. in „Nederland en Oranje". Een nummer ais „Psalm 117" ligt nog een ietsje boven het bereik van) het kooi', terwijl daarentegen de nummers „Avondlied", „Nacht" en „Bemoediging" keurig en gevoelvol werden gezongen. Ook „Spelevaren" en „Meiklokken" verdienen1 een extra-vermelding wegens de goods voordracht en die prachtige sopraan- sofö in het laatstgenoemde nummer. In het bijzonder moeten ook genoemd wor, den de beide grootere stukken, die de vereeniging haid ingestudeerd, n.l. „Dei Starrenhemel" en „Hebt gij' Miji lief". Bij het eerste nummer -waren alleen da tem; po's hier en daar nog wat vlug, maal' overigens is dit mooie stuk uitstekend- voorgedragen en .gedirigeerd, terwijl de solo-partijen schitterend waren. Het twee;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1