Gemengd Nlenws. OEdsrwjjs. Lanë- sb Tmntaw, Miszaken. Finainële Bericht». Wetenschap en Knust. Krabbentlijke. Vrijdagavond kwam dë ring „Zuid-Beveland Oost" van Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag in jaarver gadering bijeen. Dhr C. Bol leidde een onderwerp in over „Ons Orgaan". Inl. besprak de ontwikkeling van Ons Orgaan, hoe het als blad van slechts enkele pa gina's geworden is het tegenwoordige Jon gel. Blad van zestien pagina's. Het Jongel. blad bevat verschillende rubrieken, die alle in betrekking staan tot het vereeni- gingswerk. Ieder lid der J. V. diene het Jongelingsblad nauwgezet te lezen. Na de pauze brachten secretaris en penningmeester de jaarverslagen uit. Dhr Verijzer werd opnieuw als voorzitter ge kozen. Verder leverde dhr .1. Pasman een inleiding ,over „Persoonlijk Bijbelonder zoek". Eisch is dat door ieder dagelijks eenige oogenblikken aan Bijbelonderzoek moet worden besteed. Dit niet alleen om onze Bijbelkennis te vermeerderen, doch om des te dieper de beteekenis van Gods Woord voor ons leven te loeren verstaan. Dit alleen is mogelijk, wanneer wij lezen en onderzoeken met een biddend hart. Op beide inleidingen volgde een drukke bespreking. De vergadering was zeer druk bezocht. (Wegens plaatsgebrek van vorige dagen eerst heden geplaatst. Red.) Westkapelle. Maandagavond hield de afd. „Het Groene Kruis" in het Evangeli, satiegebouw haar voorjaarsvergadering, die door 20 leden werd bijgewoond. Naar aanleiding van een circulaire van het best. v. d. Zeeuwschen 'Bond van T.B.G- huisbezoeksters werrl besloten, dat do afd. als donatrice zou toetreden tegen f2.50 pei jaar. Mede naar aanleiding van de „Prov. Groene Kruisvereen." werd be sloten een spreker met het Onderwerp: „Schoolarts" uit "te noodigen, zoo het kan nog in dit seizoen. Daarop bracht de secr. zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental is gestegen van 420 tot 434. Aan onvermogende zieken zijn verstrekt. 122 L. melk, verschillende verplegingsart. werden nog aangeschaft; aan 159 leden werden 274 keer materialen uitgeleend. Aangegeven was ook, welke herstellingen aan het magazijn waren aangebracht. Dit verkeert nu in goeden toestand. De ontvangsten bedroegen in '26 met het batig saldo over "25: f 1027.56 en de uitgaven f484.78V2, een goed slot van f542.771/2. De inkomsten van de t.b.c.-afd. bedroegen b 1050.3711' en de uitgaven f 303 83V2, alzoo een batig saldo van f746.54. Voor 1927 werd de begrooting voor de t.b.c. afd. vastgesteld op f 1196-54 in ontvang en uitgaaf. Uit het jaarverslag' van do huisbezoekster in t b.c.-gezinnen bleek, dat in het begin van 1926 in 19 gezinnen en op het laatst in 21 gezinnen bezoeken werden afgelegd, in totaal 268 bezoeken. H.i. werd nog niet genoegzaam gebruik gemaakt van het consultatiebu reau. Van de 5 aanwezige lighallen wer den er 2 geregeld in gebruik genomen. Daarna werd tot afgevaardigde naar de Prov. Groene Kruisvergadering benoemd de heer P. Versluijs en tot diens plaatst vervanger de lieer M. Dieleman. De voorzitter bcacht daarna het voprstel ter tafel, om den post op de begrooting van 1927 voor tegemoetkoming in de kosten van een verpleging in een zieken huis te brengen van f 120 op f 150; uit te keeren zoo mogelijk 10 pet. van de gemaaktë onkosten. Een der leden deed het voorstel dien post te verhoogen tot f 200 welk voorstel evenwel door staken van stemmen, verworpen werd. Een voor stel van een der leden dien post te brengen op f 175, werd met alg. st. aan genomen. De secretaris stelde bij de om vraag voor, leden, die met een ziekenauto naar een ziekenhuis vervoerd moeten wor den, niet alleen voor de helft in de kosten bij te staan voor liet vervoer naar het ziekenhuis, maar ook daarvoor u i t het ziekenhuis naar huis. Met alg. st. ■werd dat voorstel aangenomen. De verga dering werd daarop door den voorzitter, ds Reus, gesloten. Weësvoorzichtigmet vuur wapens. Een schipper uit Gasselternij'- veen, die Zondag met zijn schip te Leeu warden vóór den wal lag, had in zijn kooi een geladen revolver liggen. Een 25-jarige knecht, meenende dat de revol ver ongeladen was, richtte het wapen op een 20-jarigen collega en schoot dwars door zijn gezicht. De kogel doorboorde alleen de wangen en de kaak, waardoor hij niet levensgevaarlijk is gewond. Vreeselijke daad van een krankzinnige. Zaterdagmiddag had een 40-jarige vrouw woonachtig te Haar lem, die daags tevoren uit het krank zinnigengesticht te Santpoort was ontsla gen, zich naar Velsen begeven. Daar aan gekomen vroeg zij enkelen jongens om petroleum voor haar te willen halen. Ze is daarop gegaan naar het terrein van den Gem. Reinigingsdienst aan het Noord zeekanaal, waar op dit oogenblik geen personeel aanwezig was. Zij is de vuil verbrandingsinrichting binnengegaan heeft zich zelf met petroleum overgoten en in brand gestoken. Het personeel vond latei- het verkoolde lijk. Baldadigheid. Zondagmiddag hebben een paar jongens met stocnon ge gooid naar den trein Haarlem-Zandvoort onder de gemeente Bloemendaal. Een paar ruiten van den trein werden vernield; een reiziger werd licht aan het gelaat gekwetst. Sneeuw in Frankrijk. Na ©enige dagen van mild lenteweer is in midden-Frankrijk Zaterdag weer veel sneeuw gevallen. Op de plateau's rond le Puy-en-Velay bereikte de sneeuwlaag een dikto van 40 centimeter. 'D e s n 11 jtfe n H. v. H o 11 a n d— Bazel ontspoord. Gistermiddag ont spoorde door tot nu toe nqg onopge helderde oorzaak tussclien Troisdorf en Friedrich Wilhelmsliütte de sneltrein Hoek van HollandBazel. Locomotief en wa gens sprongen uit de rails en konden pas ongeveer 100 M. verder tot slaan gebracht worden. Persoonlijke ongevallen kwamen echter gelukkig niet voor. De sneltrein heeft met 1 uur 45 minuten vertraging de reis kunnen voortzetten. Op de plaats van het ongeluk werd er aan den spoorweg gewerkt, zoodat de trein slechts met 25 K.'M. snelheid reed. Hier aan is het zeker toe te schrijven, dat het ongeval geen ernstige gevolgen gehad heeft. De gemeente Den Bosch be drogen. De aannemer V. Z. had aange nomen voor rekening van de gemeente 's-Hertogenbosch pl.m. 1200 M3. zand uit de Dommel te baggeren en dit te bren gen op een terrein nabij de gasfabriek. Teneinde dit werk te bespoedigen gaf de aannemer last naar de vuilnisbelt „Si berië" te varen met een roeibootje en vandaar te halen ledige bussen, doozen e.a. Dit, aangevuld met brandhout der gemeente, werd onder het zand bedolven. Doordat de aannemer ongenoegen kreeg met .een zijner knechts omtrent het loon, ging deze naar het bureau van Open bare Werken en vertelde wat gebeurd was. Alhoewel de knecht opgaf, dat 600 M3. zoo verwerkt was, vertelde de opzich ter dat Jiet hoogstens 4 M3. kan zijn. Gelukkig heeft de gemeente nog niet be taald en zal alles grondig worden onder zocht. De broer van den aannemer, die in zijn vrijen tijd de behulpzame hand had geboden met liet varen naar „Si berië", zal uit den gëineentedienst worden ontslagen. (Volk.) -Stovenbergplaats te Lei den uitgebrand. Zondagavond is er te Leiden brand uitgebroken in een ge bouwtje, dat tegen de St. Pancraskerk van de Hooglandsohe Kerkgracht is aan gebouwd en dat als stovenbergplaats dient. Aanvankelijk scheen het, alsof er voor het oude, monumentale kerkgebomv ook gevaar dreigde. Door het spoedig optreden van de brandweer is echter het vuur tot de stovenbergplaats beperkt ge bleven. Hot dak van 't gebouwtje is ver brand. De brand is ontstaan, doordat waar schijnlijk na afloop van den dienst, die om 12 uur is geëindigd, eenig vuur in een der stoven is achter gebleven. Een groot aantal stoven is verbrand. Verze kering dekt de schade. Vechtpartij. Zaterdag is onge veer middernacht in Den Haag in een café hevig gevochten, zoo zelfs, clat er messen aan te pas kwamen, en verschil lende personen naar het ziekenhuis moes ten worden overgebracht. Het ergste was de 46-jarigë H. er aan toe, die ernstig in borst en zijde was getroffen. Zijn toe stand is op het oogenblik niet direct levensgevaarlijk. De gebroeders v. d. G. werden resp. in de zijde en rechter bo venarm gestoken. Als vermoedelijke da ders zijn H. v. d. G., grondwerker van beroep, en M. v. d. G„ los-werkman, aangehouden. Laatstgenoemde is echter na aan een verhoor onderworpen te zijn, weer in vrijheid gesteld. B r a n d i n een Sanatorium. Te Hom, bij Roermond, brak Zondagmor gen omstreeks half zeven, brand uit in het vrouwenpaviljoen van het sanatorium voor tuberculoselijders van het Limburg- sche Groene Kruis. Door snel ingrijpen van het personeel kon al het meubilair tijclig in veiligheid worden gebracht. Men slaagde er in, alle in het paviljoen lig gende patiënten in andere paviljoenen van het sanatorium onder te brengen. De mo torspuit uit Roermond, die inmiddels qp het terrein van den brand gearrivesrd was, alsmede de brandweer der gemeente Ilorn, wisten uitbreiding van het vuur te voorkomen. Het vrouwenpaviljoen brandde echter geheel uit- Het sanatorium, is op beurspolis verzekerd. Omtrent de oorzaak j.an den brand tast men nog in het duister. Vermoedelijk is het vuur door kortsluiting ontstaan. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Het red dingswerk verliep in de grootste orde. Kindermoord. Onder de gemeen te Opijnen nabij Zaltbommel is uit da rivier de Waal opgehaald, het lijkje van een pasgeboren kind, waarop teekenen van voorafgaande worging aanwezig wa ren. De politie stelt ©en onderzoek in, daar aan misdrijf wordt gedacht. Een zwaar getroffen dorp. Bij de begrafenisplechtigheid te Cwm in Wales, toen twintig van de aldaar om het leven gekomen mijnwerkers werden ter aarde besteld, is een auto-bus met 40 bezoekers uit Blackwood, bij een S- bocht in den weg het stuur kwijtgeraakt en ia een ravijn van 6 meter diepte ge stort. Er kon dadelijk hulp worden ver leend, want lang-s den weg stonden dui zenden menschen geschaard, van wie eenige honderden van het ongeluk ge tuige waren. Twee personen zijn dooi den val gedood en 23 gewond, waarvan 7 ernstig. Paedagogische campagne ten behoeve van li e t o n d e r w ij s in d e ~~e 1 e otrote chni ek op de Lagere scholen in Walcheren. Door een comité, bestaande uit dhrn S. Brandsma, inspecteur van het L. O. te Middelburg, J. Boelen, hoofddirecteur der gemeente-bedrijven en de hoofden dei- openbare en bijzondere scholen eveneens aldaar, is Zaterdag een bijeenkomst ge houden te Middelburg, waartoe gemeente besturen en hoofden van scholen in de verschillende plaatsen van 'Walcheren waren genoodigd, zulks als inzet voor een paedagogische campagne ten behoeve van liet onderwijs in de eleotrotecliniek op de Lagere scholen op Walcheren. Des morgens kwam men bijeen in liet gym nastieklokaal van school B aan de Nieuwe Haven, waai- de heer Boelen, mede namens de vereeniging van Directeuren van Elec- triciteitsbedrijven in Nederland, allen wel kom heette en ier op wees, dat hij zich eerst tot de hoofden van scholen gewend heeft, die zich tot medewerking bereid verklaarden en toen tot den heer Brands ma, die ook onmiddellijk zijn medewerking toezegde. De heer C. L. van Balen, direc teur der gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Am sterdam voerde daarna het woord. Spr. zeide, dat goed lager onderwijs van groot belang is voor de goede volksontwikkeling en steeds zijn dan ook de leermethoden verbeterd. Maar toch moet er nog veel meer in verbeterd worden, want do na tuurkunde staat bij bel L. O. nog op een lagen trap. Men kan .op het gebied der electriciteitsvoortbrenging niel afdalen in bijzonderheden, maar wel kan men de wer king „van turbines, generatoren en om vormers aan de kinderen bekend maken. Spr. zal bij een op deze inleiding vol gende proefles de stof waf vlugger moe ten doorloopen, dan in een gewone school zal plaats hebben. Dat liet onderwerp niet te moeilijk is, blijkt uit het feit., dat na het onderhoud mei do hoofden op de R.-K. school reeds een aanvang is gemaakt en dit met succes. Waar over heel de wereld de opwekking van den eleetriscben stroom op dezelfde wijze geschiedt, zul len de leerlingen er steeds profijt van kunnen hebben, als zij de grondbeginselen kennen. Waar steeds meer, ook op het. platteland de electriciteit wordt gebruikt, is het noodig, dat allen medewerken, de kennis er over te verspreiden, en ook over de gevaren die er aan verbonden zijn. Het is daarbij goed in de eerste plaats de jeugd in te lichten, De uitgave van liet door spr. samengestelde boekje „Op wekking, voortgeleiding en toepassing van electriciteit" is krachtig gesteund door de V. D. E. N. en kan daarom zeer goed koop (35 conti worden verstrekt. Dit is ook bet geval, met enkele instrumenten, die zoo gewensclit, ook voor enkele scho len te zamen kunnen worden aangeschaft. Na deze inleiding kwamen de kinde ren van de zesde klassen der openbare scholen A en B binnen en begon de heer van Balen met zijn proefles, aan de hand van bedoeld boekje. Spr. sloeg het eerste deel „Van kolen tot stoom" over, aan nemende, dat de kinderen wel reeds wis ten, wat een stoommachine 'is en ging direct over naar bet tweede deel „Van Stoom tot Electriciteit". Op zeer duide lijke wijze zette spr. uiteen, wat is te verstaan onder een turbine, een generator, een rotor, een stator, een turbo-generator, om daarna ook de transformator te be handelen. De daarbij gebruikte school platen en toestellen schenen ons ook zeer practisch. Nadat de kinderen bet lokaal weer ver laten hadden, antwoordde de heer van Balen, dat men in plaatsen, waar nog geen electrischen stroom te verkrijgen is toch goed doet het onderwijs te geven al Koolplanimachine. De heer Th. v. d. Ende te Maasdijk heeft een koolpfantmachine uitgevonden, die hij voortbeweging over den akker de gaten steekt en deze dichtdrukt, nadat de plant door twee mannen, die op het werktuig zit ten, in het gestoken gat is geplaatst. De machine bewerkt met paardetrekkracht 3 H.A. land per dag. Ook kan een tractor worden aangewend, waarbij twee maal twee rijen tegelijk te bewerken zijn. De proefplanting heeft plaats gehad op een akker te Maasdijk onder zeer groote be langstelling van tuin- en landbouwers. Bij een te drogen bodem kan water meege voerd worden voor besproeiing. Suikerbietencultuur in Engeland en Schotland. De Britsche minister van landbouw deelde in het parlement mede, dat er f 5,400,000 meer uitbetaald is aan suiker bieten subsidie dan op de begrooting was uitgetrokken. In totaal werd uitge keerd f 38,400,000. Dit was te wijten aan het feit, dat in het loopende seizoen ge middeld 2% ton bieten per H.A. meer was geoogst dan in 1925, hetgeen op de 52,000 H.A. veel uitmaakt. Ook is hel gemiddeld suikergehalte der bieten omhoog gegaan, zoodat daardoor ook de productie van sui- -ker grooter werd. Het gemiddelde suiker gehalte kan op 17 pet. worden geschat, ter wijl het 't-vorige jaar 16,3 pet. bedroeg. Er werd nog nadrukkelijk op gewezen, dat over 7 jaar de uitkomsten van de nieuwe cultuur en industrie van den wereldprijs van suiker zullen afhangen en het zou niet verdedigbaar zijn om de periode van subsidieering te verlengen. De minister acht zich verplicht de ver bouwers er steeds weer op te wijzen hun cultuurmethoden te verbeteren en de fa brieken aan te raden te streven naar ver laging der productiekosten, zoodat hij het ophouden der subsidie zij op eigen beenen kunnen staan. Engeland produceert nu ongeveer voor 5 weken eigen consumptie aan suiker, zijnde 130,000 ton. Men verwacht, dat dit jaar de oppervlakte met bieten weer zal toenemen, temeer daar het gewas, op bie ten volgend, doorgaans beter is dan dat, volgend op aardappelen of knollen. mo-et wellicht een enkele proef achter wege blijven. De bijeenkomst werd des middags voort gezet in den Schouwburg, waar een twee tal schoolfilms werden vertoond, een' be handelende opwekking en voortgeleiding van de electriciteit en een vertolkende de waarde van de electriciteit in bet dagelijksch leven. Beide films, die op dui delijke wijze werden toegelicht door den heer -J-. Teders van de V. D. E. N. -ver duidelijkten zeer goed liet des morgens gedoceerde en de tweede, die ook vol gezonden hutnor zat, .ging nog yerder. De leerlingen waren' ook nu weer aanwezig en waren weer vel belangstelling. De lieer Boelen bracht ten slotte dank aan de boeren van Balen en Teders voor hun moeite de zaak zoo duidelijk toe te lichten. Kantongerecht te Middelburg. Zitting van '2 Maart 1927. De kantonrechter te Middelburg lieeft veroordeeld wegens: Te Arnemuiden op de openbare straat met geld spelen: M. van B„ le Arnemuiden. Teruggave aan ouders; M. B. fG b. of 2 w. tuëhtsch.; Op de openbare straat voetbal spelen: N. A. K., te Middelburg, f3 b, of 1 week t. Trekdier onbeheerd laten slaan: W. de V., ie Grijpskerke f3 b. s. 1 week t. 1'. W. te Middelburg f5 li. of 5 d. h.; Met een rijwiel buiten noodzaak de lin kerzijde van den weg houden: P. G., te .Middelburg f3 b. of 1 week t.; L. M. II. R. zonder bekende woon- of verblijf plaats f3 b. of 3 cl.TiTdem mot een motorrijtuig: P. de IL, te Middelburg 13 b. s. 3 d.h.; Als bestuurder van een. mo torrijtuig niet op de eerste vordering num- merbewijs vertoonen: II. B. S. te Kat- fendijke f3 b. s. 1 week t.; Rijden met fiets, waarop freewheel-inrichting zonder rem: C. dë G. Ie Nieuw- en St. J.oos- land: Teruggave aan ouders; Als bestuur der van een rijwiel de vrijheid en de veiligheid van liet verkeer belemmeren en in gevaar brengen: J. F. de C. te Vlissingen f 15 b. s. 15 d.h.; A. M. S., te Oost- en West- Souburg: Teruggave aan ouders. Overtreding Hinderwet: J. J. D. le Oost- en West-Souburg f 10 li. s. 10 d.h. Overtreding artikel 6 der vleesch- keuringswet 1919: J. de P., le Oost- en West-Souburg f3 b. s. 3 d.h.; Overtreding Warenwet: S. M. te Koudekerke f5 b. s. 5 d.h.; J. de T. te Middelburg f5 b. s. 5 d.h.; J. A. V., 2 maal f25 b. si 2 maal 25 d.h.; Niet voldoen aan een bevel van B. en W. voortvloeiende uit de Bouw- en .Woningverordening der gem. Vlissingen: L. J. M. Q. te Vlissingen. Vrij spraak. Rijden met een motorrijtuig ter wijl nummer en letter niet zijn verlicht: J. M. A. te Goes fö b. s. 5 d.h-; Rijden met een motorrijtuig, terwijl hem geen rijbewijs is afgegeven door den C. der K. en niet op eerste vordering het nummer- bewijs vertoonen: F. A. M. te Middel burg I. f 10 b. s. 10 d.h. If. f3 b- s. 3 d.(li. In een woonwagen wonen zonder dat daarin is opgehangen de voorgeschreven vergunning: W. S. gedomicilieerd te Oos terbout f20 b. s. 20 d.h.; Met rijwiel te Vlissingen straat in verboden richting be rijden: W. F. W. Ie Oost- en West-Sou burg f3 b. s. 3 d.h.; Te Vlissingen met een rijwiel de rotonde van den z.g.n. gevangentoren berijden: L. S. te Werken dam fö b. s. 5 d.h.; Als bestuurder van een motorrijtuig in een bocht niet de rechterzijde van den weg honden: J. de N. te Middelburg f5 b. s. 5 d.h.; Te Middelburg een weg in de verboden rich ting berijdenLe C. te Middelburg f2 b. s. 2 d.h.; J. W. Oost- en West-Souburg f3 b. s. 3 d.h.; Fietsen zonder licht: J. J. van R., te Nieuw- eu Sint Joosland f5 b. s. 5 d.h.: A. M. te Oostkapell© flO b. s. 10 d.h.; D. de- K. te Nieuw en Sint Joosland f20 b. s. 20 d.h.; Wate ren buiten de bakken: C M. F. te Mid delburg f3 of 3 d.h.; J. L. M., te Mid delburg: fl li. s. 1 d.h. Nachtrumoer verwekken C. M. F. ie Middelburg f 15 b. s. 15 d.h.; DronkenschapP. J. M- B. te Middelburg flO b. s. 10 d.h.; Te Vlissingen venten zonder vergunning: H. B. J. van G., fc Middelburg f 1 b. s. 1 d.h.; Straatschenderij: f. V., en W. de K., te Oostkapelle ieder f 15 b. s. 15 d.h.; F. A., te Souburg 2 maanden tucht school voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar; Dieren noodeloos doen ver voeren op kwellende wijze: P. ,T. te Am sterdam f50 b. s. 50 d.li.; In de ge meente Middelburg een andere plaats op de Markt innemen dan hem door den Marktmeester is aangewezen: O. E. te Amsterdam flO b. s. 10 d.h.; Bij het bestaan van gevaar voor de veiligheid, het hulpbetoon weigeren, dat de open bare macht van hem vordert: L. D., te Oost- en West-Souburg f2 5 b. s. 25 d.h. In staat van dronkenschap liet verkeer belemmeren: A. G., te Middelburg f25 b. s. 25 d.h.; Als bestuurder van een motorrijtuig de vrijheid en de veiligheid van het verkeer belemmeren en in ge vaar brengen: P. A. de W., te Goes, f 50 li. s. 50 d.h. toewijzing civiele vor dering ad f 12.50. veroordeeling in de eventueele fe maken onkosten van de ten uitvoerlegging van dit vonnis; Als bestuur der van een motorrijtuig Ie de vrijheid en de veiligheid van h<et verkeer belem meren en in gevaar brengen; Ife niet op Ae eerste vordering nummerbewijs ver toonen: P. A. de W., fe Goes Ie f25 b. s. 25 d.li. lie 2 maal f5 b. s. 2 in. 5 d.h. Ontzegging van veroordeelde van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar; Als bestuurder van een motorrijtuig niet op de eerste vordering nummer en rij,bewijs vertoonen P. A. de W., te Goes, f2 ra. f5 b. s. 2 maal 5 d.h.; Met een rijwiel niet hoorlijk uitwijken: A. A. te St. Laure^ f 10 b. s. 10 d.h.; Overtreding artikel 451 ter W. van S.: J.' H. V., te Middelt Ut, Vrijspraak. Teruggave in beslag, genom^ voorwerp; Overtreding arbeidswet: C. j te MiddelburgOntslag van rechtsvervop ging- Van bet Bijkantoor voor Zeeland aan de Groote Markt 16 te Goes van de Pro. vinciale Grediet - en Spaarbank te Schie. dam, waarvan de Directie is opgedragen aan den beer W. L. B. J. Dekker, ontvin. gen wij het volgende verslag: In de op 2 dezer gehouden Algemeene Vergadering, geleid door den Directeur den heer G. W. van Bergen Walraven, werden de Balans en Winstrekening over het 2'le boekjaar goedgekeurd, het divi dend bepaald op 20 pet. (v. j. 20 pet.) en liet oprichtersdividend op f 50 (v i f42.50). Er kwamen 490 credietaanvragen in tol een bedrag van f 12.267.955. Hiervan wer den toegestaan 183 leeningen niet f3.911.755. Aan aflossingen werd ontvan- gen f 2.735.006. Uitstaande leeningen on 31 December 1926 f3.587.706. Op de z.g. Gemeente-Hypotheken werd een bedrag van f 3000 afgelost, zoodat liet saldo dier hypotheken nog bedraagt f 32.500, waartegenover -de Gemeente Schiedam een gelijk bedrag aan 5 pet. obligaties dezer instelling bezit. Alle leeningen zijn gedekt door persoon lijke of zakelijke zekerheid. Blanco credieten worden dus nimmer verstrekt. Aan 5 pet. obligatiën waren op 31 De cember 1926 in omloop f 1.207.300. Aan 5 pet. notes f 180.000. Aan deposito's werd ontvangen een be drag van f 3.404.544, terugbetaald een be drag van 13.219.930. Saldo op 31 Decem ber 1926 f 1.090.205. Behoudens een afschrijving van f 15.099,23 op leeningen, welk bedrag du bieus is te achten, bleef de Bank voor ver liezen gespaard. Van afgeschreven vorderingen werd te rugontvangen f 1324,60. Van de netto-winst ad f 48.872,90 (v. j. f 38.432,35) werd, 11a uftkeering van het bovengenoemde dividend ad 20 pet., toege voegd aan het extra-reservefonds een be drag van f 16.686,52 en aan de koers- reserve f 1055,46, waardoor de reserves thans gestegen zijn tot f363.000 (v. j. f 345.000). Rheumatiek gevaarlijker dan tuberculose. Dr Kahlmeter, de medische adviseur van de „Pension de Retraite" uit Stock, holm deelt mede, dat ïn ruim! 9 pet. blijvende invaliditeit door rheumatisehe aandoeningen wordt veroorzaakt. Dit is het hoogste cijfer onder alle ziekten. De longtuberculose geeft slechts 5.8 pet. in validiteit. Elk jaar- moet aan ongeveer 1500 menschen in Zweden een blijvende' rente toegekend worden wegens rbeuma. tiek. nl Denemarken wordt geconstateerd, dat 12 pet. van alle ziektegevallen bij mannen bestond uit rheumatisehe aan. doenigen. In 1923 werden alleen in liet kleine Denemarken ruim 3000 patiënten met rheumatiek in de hospitalen ver. pleegd, dat is eeu klein percentage van alle patiënten, die rheumatiek hebben. In het vorige jaar werd een Nationaal Comité voor Rheumatiekbestrijding inOos- lenrijk opgericht, waartoe onze landgenoot prof. Wenckebach uit Wieenen, een krach- tigen stoot gaf. Het bleek, wat niemand vermoed had, dat meer dan 50 pet. van do „Krieginvaliditat" het gevolg was van chronische rheumatisehe aandoeningen. In een van de vele bijeenkomsten van de Engelsche medici om gemeenschap, pelijk het rheumatiekvraagstuk te bespre, ken, werd o.a. medegedeeld door dr Pugli on dr R. Askins, dat van alle menschen in Engeland en Wales sterven aan hart. gebreken en dat ongeveer do helft daar. van van rheumatischen oorsprong is, van deze gevallen worden verkregen lusschen het 5de en 15de jaar. Engeland verliest elk 'jaar tussclien 12 en 18-000 kinderen in den schoolleeftijd aan hartgo- lireken door rheumatiek. Dr Glover van het Ministerie van Volksgezondbei'l schrijft dit grootendeels toe aan den wo ningtoestand. Een vochtig huis,, vooral wanneer dat gepaard gaat met armoede van de bewoners is de groote factor bij het ontstaan van rheumatisehe ziek. ten. In 1921 benoemde de Engelsche minis. t.er van volksgezondheid een commissie, om liet vraagstuk van de rheumatiek te bestudeeren. Het onderzoek liep 'over 011. geveer 90 000 menschen, voor ziekte ver. zekerd bij ruim 50 doctoren. Van deze bleken 2500 aan rheumatisehe ziekten te lijden; pl.m. 1800 mannen en 700 vrouwen. Uit de antwoorden, verkregen op de uitvoerige, maar zeer practisch ingerichte vragenlijst, kwam de commissie o.a. tot de volgende conclusies: dat bijna 1/6 deel van de invaliditeit van de arbei dende bevolking het gevolg is van rheu matisehe aandoeningen. Dit kost den ver. zekeringslichamen 24 millioen gulden per jaar en de Engelsche natie 3 millioen werkweken. Bijna de helft van de patiënten met acute gewrichtsrheumntiek had een hart. aandoening, eveneens 50 pet. Aïke aman delen, terwijl hij deze zieken slechts 2 pet. waren, waarbij de amandelen verwij derd waren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 6