fl». 134 Dinsdag 8 Maart IWM2 41e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Blsiienlanl Uit de Provincie. Dit nommer bestaat uit 2 bladen. Antithese en Synthese. Birecteur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. li. De antithese heeft dus een veel dieperen grond dan het veelal wordt voorgesteld, n.I. dat hët niets anders zou zijn dan de traag of al of niet, kerkelijke dogma's in het staatsleven van beteekonis zijn. Door toonaangevende mannen onder de vrijzinnigen is dit dan ook steeds erkend, vooral in vroeger jaren toen het op den voorgrond stellen van die antithese meer bevorderlijk was aan de vrijzinnige po litiek. In onze dagen is dat anders. Vooral in verkiezingsdagen worden de groote tegen stellingen zooveel mogelijk weggedoezeld, wordt over de diepere beginselen niet gesproken en trekt men bij voorkeur op onder valscbe vlag. Het bestaan van een diepe on machtige tegenstelling wordt dan zooveel mogelijk verzwegen of ontkend. Maar in andere tijden toen dit minder noodig was en ook nu nog in meer eer lijke oogenblikken, heeft men zich wel andere uitgesproken. Het was Mr Kappeyne van de Copello die het uitsprak dat zij die hervormingen willen (de vrijzinnigen) zich ten doel moe ten stellen onze gansche staatsinrichting te doordringen van de moderne le vensbeschouwing. i 'Mr S. van Houten sprak het onomwon den uit, dat er tusschen de Christelijke en de moderne wereldbeschouwing een onoverbrugbare klove gaapt. En Air Cort van der Linden, onze vroege re, in vele opzichten zoo sympathieke pre sident-minister sprak zich niet minder dui delijk ait, toen hij schreef: t „Het liberalisme is in zijn wezen een tak van den broeden stroom van het rationalisme, dat is van die philo- sophie, welke slechts dit erkent, wat uit de rede volgt, wat logisch noodzakelijk is. Naar liberale beginselen heerscht do rede oppermachtig. In alle omstandig heden beslist zij alleen, in hoever het gezag voor allen wordt uitgeoefend. „De vrijzinnige richt staatsregeling en bestuur overeenkomstig zijn idealen van 's menschen waarde, uitsluitend naar de uitspraken van het verstand." i Hrj kwam dan ook tot deze conclusie, dat de klove welke liberalen, en hen die zich bij de beoordeeling van het publiek belang beroepen op den wil van God, niet toevallig is of oppervlakkig maar reikt, tot den bodem. •Ijjr is dus volgens het eenparig oordeel van mannen van links ©n rechts, een anti these, een diepgaande en a 11 e s b e - h e e r s c h e n d e tegenstelling. En toch staan telkens weer mannen op, die het voeren van een politiek waarin met die antithese rekening wordt gehou den veroordeelen en die roepen om s y n - thee e, om eenheid en samensmelting. Enkele jaren geleden hebben zelfs voor aanstaande mannen van verschillende richting en kleur een speciaal orgaan op gericht orn de synthetische gedachte te propageeren. Op zichzelf is er in dat zoeken naar eenheid ongetwijfeld iets wat aantrekt en bekoort. Maar wanneer wij de zaak meer van nabij beschouwen, dan blijkt al spoedig dat er is een streven om de politiek los te maken van het Christendom en dat men een eenheid zoekt die alleen verkregen kan worden door een soort Christendom boven geloofsverdeeldheid, waarin nog wel plaats is voor religieuze aandoeningen, maar dan van een religie welke door Christenen en Joden gelijke lijk kan worden beleden. Het is duidelijk dat een eenheid op zulk een grond verkregen, alle beteekenis mist. Op die wijze kan de antithese nooit worden weggenomen.. Wij hebben zooveel mogelijk naar een- 'ie'd to staan; wij mogen ons volk niet aoodeloos scheiden en verdeelen, maar kunstmatige eenheid kan niets anders brengen dan teleurstelling en el- De belijdenis dat God de Schepper is van hemel en aarde, dat Hij de bron is van alle gezag en dat Zijne ordinantiën gelden voor elk levensgebied, mag nooit worden losgelaten. Het klinkt zoo aantrekkelijk, wanneer daar een beweging ontstaat die de re ligie wil bevorderen. Wij hebben dat te waardeeren. Maar wanneer dan om dat doel te be reiken en de antithese door synthese te vervangen, Gods majesteit wordt miskend, dan past nog altijd het antwoord door Dr Kuyper in 1903 gegeven aan Prof. v. d. Vlugt:^, „God bestaat en omdat Hij van alle dingen de vrijmachtige Schepper is, heeft Hij op al wat Hij schiep rechten, rech ten op elk persoon, op elk volk, op elk land. Deze rechten van God op land en volk moeten niet alleen in een formule worden geuit, maar zij moeten ook in het staatsrecht .zelf tot ontwikkeling komen. Anders wordt het hoogste recht, het recht van God verzwegen en miskend." En wanneer daartegenover nu wordt geplaatst een andere beschouwing, zoo dat ontstaat de antithese, dan mogen wij dit betreuren, maar bet mag ons nooit verleiden, terwiïle van de eenheid die be ginselen los'te laten. Voor tie beslissing. tocht blijven geweerd en dat aan de beslissing een ernstige en zakelijke behan deling vooraf gaat. En moge God onze senatoren wijsheid schenken en goed verstand om tenslotte een beslissing te nemen, in het waaraehtijg belang van land en volk. He antithese bestaat en wordt gevoeld °P ieder terrein. Altijd weer dringt zich de *raag op den voorgrond hoe wij staan tegenover de diepere beginselen en de hoofdvragen die het geheele leven beheer- i Bchen.. En daarom hoeveel begeerlijks er ook -s a het geroep om synthese, wij mogen 0as daardoor niet laten verlokken. Morgen maakt de Eerste Kamer een aanvang met de behandeling van het veel besproken Nederlandsch-Belgisch verdrag. Eindelijk zal dan de beslissing vallen. En dat is maar goed ook. 't Wordt tijd, dat aan de spanning een einde komt, en dat in de rustige Eerste Kamer-atmosfeer dit hoogst belangrijke wetsontwerp laten we hopen zonder hartstocht en met kennis 'van zaken, de behandeling van het Verdrag wordt be ëindigd. Indien ooit, dan is er bij dit vraagstuk behoefte aan argumenten en wij ver trouwen, dat bet daaraan in den Senaat niet zal ontbreken. Met groote woorden en gezwollen rede neeringen komen we bij een hoogst be langrijke kwestie als deze niet verder. 't Klinkt wel aardig wanneer zoo- als vandaag nog een onzer lezers schrijft betoogd wordt dat de Tweede Kamer de zaak jammerlijk heeft verknoeid, dat alleen verwerping van het Verdrag Neder land heil kan en zal brengen, dat de aanneming zal leiden tot slaafsche gebon denheid enz. maar met meer dan klan ken hebben wij hier dan ook niet te doen. Terecht vestigt Mr J. Ankerman, oud lid van de Tweede Kamer, in een open brief aan de Eerste Kamer de aandacht op het feit, dat de actie, die in ons land gevoerd wordt, niet waardig is en' niet echt, en een opgeblazen karakter draagt. „Hoe worden zoo schrijft hij de handteekeningen verzameld tegen het trak taat van studentenen professoren? Ik ken jonge studenten van verschillende uni versiteiten, die uitstekend hockey spelen en uitstekend kunnen zwemmen. Die jon gens teekenen adressen tegen het wets ontwerp; maar ze moeten het mij ten' goede houden, dat zij van politiek en' zeker van ©en zoo belangrijk politiek vraagstuk, niet het minste benul hebben en pok niet noodig hebben. Maar toen ik aan enkelen vahi hen heb gevraagd, of zij ooit het oude Neder- landsch-Belgisch tractalat hadden gelezen, of ooit één enkel artikel van het aanhan gig wetsontwerp hadden ingezien, of ééni- ge studie van deze belangrijke kwestie hadden gemaakt, moesten zij natuurlijk ontkennend antwoorden. Ik hen vast overtuigd, dat velen van de hooggeleerde heeren professoren aan onze universiteiten hetzelfde zouden moe. ten getuigen. Eu tosli worden naar links en rechts adressen gezonden aan uw hoog college." In deze opmerkingen is veel waars. Terwijl mannen als de hoer öolijn, die toch waarlijk wel iets van dergelijke kwesties afweet, en die om tei beter over de zaak te kunnen oordeelen, ©an langdurige studiereis maakte naar België, Frankrijk en Duitschland, zich hoogst voorzichtig uitlaten, nauwkeurig wikken en wegen en tenslotte verklaren nieit in staat te zijn al de gevolgen van aanne. ming of verwerping te kunnen overzien, zijn er anderen die het Tractaat. zelfs nieit aan den buitenkant zagen, die precies weten wat van dit verdrag de beteekenis is en die in een handomdraaien met hun oordeel klaar zijn, en die zich niet ontzien de grofste verwijten te slingeren naar het hoofd van hen, die tenslotte meenen het verdrag te moeten aanvaarden. Laten we hopen dat de debatten in. de Eerste Kamer evenals dat in de Twee de Kamer het geval was, op hoog peil zullen staan, dat alle uitingen van harts Aardbeving in Japan. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt deelt mede, dat daar .gistermorgen om 9.40 uur v.m. (Greenwichtijd) een bij zonder sterke aardbeving werd geregi streerd op een afstand van 9100 K.M. De oorsprong lag zeer waarschijnlijk in of nabij Zuid-Japan. Reuter seint uit TokioEen sterke aard beving, die 3 minuten duurde is gister avond gevoeld te Nagoya, Kiote, Osaka, en Kobe. Het centrum der beving zou gelegen zijn te Tajim, waar zij het sterkst was. De juiste schatting der schade is nog niet bekend, doch .blijkbaar is die schade niet ernstig. De Valera te New-York. De Valera, de bekende onverzoenlijke Ier, die vroeger als president van Ierland het verzet tegen Engeland leidde, doch wijken moest voor zijn gematigder land- genooten, is te New-York aangekomen, Hij is daar op het stadhuis officiëel ont vangen. De Valera komt het geld op- eischen, dat indertijd door zijn medestan ders vpor zijn bewind en zijn propaganda was ingezameld in de Vereen. Staten. Toen de positie van De Valera in zijn eigen land ernstig geschokt werd, en hij zelfs werd gevangen gezet, legden de Ameri- kaansche autoriteiten voorloopig beslag op liet geld. Thans komt De Valera pro- beeren alsnog dit geld (1.500.000 dollar plus interest op interest) in banden te krijgen. Het taaie paard. Hoe stellig Henry Ford ook verzekert, dat „de havermotor" geen reden van be. staan meer heeft voor de levering van arbeidskracht, Londen bewijst eiken dag in zijn verkeer, dat men er het paard niet kan missen. In dezen tijd van motor, tractie schijnt het vreemd, kundige men. schen het nut van paardenfokkerij te hoo. ren verkondigen, niet ten behoeve van het ras der renpaarden en voor dé „races" maar voor verkeer en landbouw, alle trac tors en „motorpaarden" ten spijt. Een paar jaar geleden leek het, alsof het paard tegelijk met den voetganger van den weg zou worden gedreven. Maar wafer ten. slotte ook met den voetganger mag ge beuren het paard heeft zeker uitstel van executie gekregen en de vraag naar zijn diensten neemt in Londen toe. Men is n.I. tot de ontdekking gekomen, dat het paard voor zekere vormen van transport, over korte afstonden en het bestellen en afhalen van vrachten, waarbij vaak moet worden gestopt, goedkooper is dan de mo- tor. In dat deel van' de Oity en bet West End, waar pakhuizen van gros siers bij elkaar staan, ziet men meer paarden en wagens dan motorvoertuigen. De fokkerij van het trekpaard gaat dan in Engeland ook lustig voort. Korte berichten. Tengevolge van grooten regen- en sneeuwval in Palestina zijn thans voor het eerst sinds eeuwen de groote bassins, welke tijdens Koning Salomon mon werden aangelegd voor de water, voorziening van Jeruzalem, weer ge heel- gevuld. Deze bassins kunnen onge- veer 40.000.000 gallons (een gallon is ruim 41/2 liter) bevatten. De zitting van den Volkenbonds raad te Genève heeft tot dusver een nor maal verloop gehad. De voornaamste pun ten vap bespreking waren gisteren de mandatenkwestie en het bekende Hon- gaarsch-Roemeensch geschil over de be voegdheid van het scheidsgerecht te Pa rijs inzake de eischen der Hongaarscke optanten in Roemenië. De pokken verspreiden zich nog altijd in Zuid-Wales. Zaterdag waren 140 gevallen onderkend. Te Weenen zijn zeven textiel-fabri- kanten en expediteurs en een ambtenaar van de douane aangehouden, die betrok ken moeten zijn bij groote smokkel- zaken tusschen Italië, Servië en Oos tenrijk. Het eiland Réunion is door een wervelstorm geteisterd, 'die in het noordwesten groote schade aan den land bouw heeft aangericht. Dit is dezelfde cycloon, die zoozeer heeft huisgehouden in het westen van Madagaskar, waar de ramp onmetelijk is. De directiei van de postergen in' België stelt een nieuwe verhooging der posttarieven in het vooruitzicht. De post naar en uit Indië. Om de Kaap duurde destijds de reis naar den Oost ook voor brief honderd da gen. Nu hebben de mailbooten met aan sluitende sneltreinen hier in Europa dien tijd teruggebracht tot gemiddeld 23 dagen. De volgende week wordt het nog iets korter voor de mail per boot van den Rotterdamschen Lloyd, die evenals de „Nederland" uit Genua, een extra-trein uit Marseille naar het vaderland laat loo- pen. In dezelfde week komt de K. L. M. nog een belangrijke verbetering brengen. In plaats van Dinsdag 15 Maart zal men Vrijdag 18 Maart nög per luchtpost naar Marseille kunnen verzenden. Aan deze zij de wint men dus 3 dagen. Aan gene zijde is de winst nog belang rijker. In Sabang neemt een vliegtuig de post over (voor zoover die extra-gefran keerd is) en brengt die naar Medan, Bata via en Soerabaja. Natuurlijk is de grens der mogelijke ver snelling daarmede niet bereikt, maar de nieuwe stap is toch belangrijk genoeg, om het „Comité vliegtocht Nederland-Indië", dat hem voorbereidde, geluk te wenschen met deze poging en de hoop te uiten, dat die zoo goed zal slagen, dat de luchtmail naar en van de laatste Europeesche en naar en yan de laatste Indische liaven, re gel wordt. Tot tijd en wijle het voorbeeld van Van der Hoop en zijn kameraden leidt tot een geregelde verbinding met Indië door de lucht. Zoeken en rapen van eieren. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat in het ge heele Rijk: a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes is toegestaan tot en met 28 April 1927; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a ge noemde waterwild is toegestaan tot en met 30 April 1927; c. bet zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren of vervoeren van eieren van wilde eenden en ander waterwild dan genoemd onder a. niet is toegestaan. De vrijwillige ouderdom sver. v e r z e k e r ie n g. De Minister van Arbeid heeft als volgt geantwoord op de vragen van Mr J. E. W- Duys betreffende de vrijwillige ouderdoms renteverzekering: Van een algemeene onrust ónder da agenten der V-O.V-, welke het gevolg zoude zijn van een actie, is den Minis, ter niet gebleken. Het is hem uitsluit tend bekend, dat uit de provincie Fries- land klachten zijn doorgedrongen over be. weerde onzuivere inlichting aan candidaat. verzekerden omtrent hetgeen de V.O.V. den verzekerden geeft, inzonderheid om trent de teruggave der betaalde premiën bij vóóroverlijden. De Verzekeringsraad heeft reeds vroei- ger een onderzoek aangevangen, of zich inderdaad zoodanige verkeerde practijken hebben voorgedaan, welk onderzoek ech ter niet tot een einde is kunnen worden gebracht. Zonder op de uitkomst van dat onderzoek ,te willen vooruitte op en, acht de Minister hot wel zeer aannemelijk, dat bij die klachten misverstanden in "het spel zijn, welke hun verklaring kunnen vinden in het geopende vooruitzicht, dat binnen korten tijd de mogelijkheid van het slui. ten eener verzekering, met voorbehoud van een aanzienlijk deel der reeds betaal, de premiën bij vóóroverlijden, in de be treffende uitvoeringsregeling zou worden opgenomen. Van het voornemen, om die mogelijk, held in het betreffende koninklijk besluit op te nemen, werd afgezien, omdat d© Minister nader tot het inzicht is geko. men, dat de bedoelde wijze van verzeke ring voorafgaande wijziging der Ouder domswet 1919 vereischt. De Minister heeft in verband met het hij hem in overweging zijnde denkbeeld, om naast de gelegenheid tot het sluiten eener vrijwiUige ouderdomsverzekering d© gelegenheid te openen voor heit sluiten va(n een vrijwillige weduwenrenteverzeL kering, nog geen beslissing genomen of bij de vorenbedoelde wetswijziging al dan niet zal bevorderen. Stemkisten of stembussen. Naar aanleiding van het feit, dat ons enkele vragen bereikten over de verlenging van den termijn, waarvoor het gebruik van stemkisten is toegestaan, kunnen wij me- dedeelen, zegt het "Wkbl. voor Gem.belan- gen, dat volgens verkregen inlichtingen binnen enkele dagen een koninklijk besluit zal worden gepubliceerd, waarbij de ter mijn, bedoeld in art. 12a van het Kon. be sluit van 12 December 1897, St.bl. no. 692, weder zal worden verlengd, zoodat het ge bruik van stemkisten, in plaats van stem bussen, in elk geval voorloopig blijft toe gestaan. lerseke. De eerste raadsvergadering in 1927 was geheel voltallig en werd met de gebruikelijke wenschen voor dit jaar door den voorzitter geopend. Daarna deed deze ©enige mededeelingen. De beer C. Hartoog ,bedankte als lid der Commissie voor Werkverschaffing. De commissie tot wering „van schoolverzuim brengt haar jaarlijksch verslag uit. Er waren 69 schoolverzuimen (141 gevallen). Ook was (verslag ingekomen van de Schoolcom missie. Verschillende grieven werden ge uit over gang, borden, vervelooze ban ken, geen stoelen aanwezig voor de leden der schoolcommissie als ze op bezoek komen. Alles over school II Dam. De ijzeren ramen in school I tochten erg. De commissie raadt aan deze ijzeren te vervangen door houten ramen. De voor zitter deelt mede, dat in de a.s. vacantie deze ramen zullen vervangen worden. De andere wenschen zullen door B. en iW, in de a.s. zomervacantie nader onder de ©ogen worden gezien. De Centrale Bond van Transportarbei ders vraagt bij aanleg van den nieuwen autoverkeersweg gebruik te maken van bij bun bond aangesloten leden. De nieuwe rioleeringswerken aan den Dam kunnen nog geen aanvang nemen, daar eerst goed keuring moet worden verkregen van de Breede Watering Bewesten lerseke, bene vens die van Gedep. Staten. De rioleering zal plaats hebben vanaf de wed. Saur tot aan den hoek van den Steeweg, maar er zal nog heel wat water doorvloeien eer dit kan geschieden. De neringdoenden te lerseke zagen gaarne in de gemeenteverordening opge nomen de verplichting om een vergunning te moeten aanvragen door vreemde koop lieden of venters, zulks tegen een kleine vergoeding. Doel is, zooveel mogelijk vreemde kooplui te weren. B. en W. wensebten gaarne de meening van den Raad hierover te vernemen. Dhr Scheele vraagt: wat levert bet op voor de gemeen tekas? Dhr Bom stelt voor, dit verzoek in handen te steUen van B. en W. tot nader advies. Hij aelf is geen voorstander. De voorzitter merkt op, dat er moeilijk een verordening vast te steUen is die eerlijk werkt. Den grooten zakenman treft ze ab soluut niet, maar de kleine leurder wordt er wel door getroffen. Wetb. Bom roeit weinig voor renvoyeeren naar B. en W. Ten slotte wordt toch hiertoe besloten. De firma Gohen te Utrecht vraagt con cessie tot radio-distributie voor de ge meente lerseke. Ook de beer E. J. van der Peijl te lerseke doet een dergelijk verzoek. B. en W. Taden aan, vooralsnog deze zaak aan te houden, wat met alg. stemmen wordt aangenomen. Er zal een cursus voor groenteteelt wor den aangevangen 's Maandagsavonds van 79 uur. Gevraagd wordt gebruik te mo gen maken van een schoollokaal. Toege staan. De commissie tot werkverschaffing vraagt na bet bedanken van baren voor zitter dhr G. Hartoog, vervulling in de va cature. Gekozen wordt de heer de Koeijer met 7 st. Dhr Ph. Bom kreeg 4 st. Het de vorige maal aangehouden punt der agenda: beschikbaarstelling van gel den voor verbouw en verandering van in richting bijz. school Kakeldans tot een be drag van f 1686, komt nu in behandeling. Dhr Ossewaarde vraagt of deze aanvraag onder art. 74 der wet valt; z. i. niet. Het zijn verbeteringen van bestaande dingen. Verschillende zaken in de aanvraag zijn ook minder noodig, vooral die nieuwe ra men en de bevloering met tegels van het schoolplein, waarom dhr Ossewaarde als in strijd met den geest van 't betrokken wetsartikel niet mede kan werken. De voorzitter licht de zaak nader toe, neemt eenige fouten weg en verdedigt de aan vraag van 't schoolbestuur als goed recht volgens de nieuwe wet. Zij die voorheen beschouwd werden als niet te bebooren tot bet denkend deel der natie, hebben nu ook een recht. Weth. Bom is van meening dat de aanvraag wel volgens de wet is. Hij noemt 2 voorbeelden van den laatsten tijd: één uit Rotterdam voor linoleum in een bijzondere school, één uit Ridderkerk van denzelfden aard. De aanvraag wordt toe gestaan met 10 st. voor en 1 tegen (dhr J. Ossewaarde). Daarna een aanvrage

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1