fio 133 Maandag 7 Maart 1937 41e Jaargang Buitenland. Binnenland. Teeroederfabriek „Zeeland". Dit ie Provincie. !u fel I modellen in UMS voor bet prjjzen. asvorm betreft, verzekeren, ben die aan ons endingen franco ens te koopen. -LE (Z.-B.) ORT MIJ. LEPAREERE& STEMMEN VERHUREN INRUILEN ENZ. JOHAN HEINRICH BLUM Dr. h. NANNING's HAEMOFFERRIN Merk (V.P.Z.) GOES - Telefoon 162. it" •i 1 11 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. lephoon Ho. 1. boerderijen door de Boerenarbeiders tegen mtoor voor ederland. T E R D A M. oVlissingen/Middelburg miezend en verzacb- genaam zoet zoodat gaarne innemen. 90 ct. per flescb Cie, Rotterdam Op morgen, Dinsdag 8 Maart, hoopt de heer J. II. Blum te Aagtekerke, een ju Zeeland zeer bekende persoonlijkheid, zijn 75sten verjaardag te vieren. Johan Ileinrich Blum werd op 8 Maart 1852 te "s Gravenliage geboren. Nadat hij jn 1870 met goed gevolg het onderwij zersexamen had afgelegd, was hij achter eenvolgens werkzaam als onderwijzer te Kootdorp ear te Wassenaar en daarna bij het M-Ü.L.O. te 's-Gravehhage. Van 1876 tot 1887 fungeerde tyj als hoofd eener school aan de Badhuisstraat te S.cheveningen, waarna hij van 1887 tot 1892 werkzaam was hls leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan het stedelijk Gymnasium te 's Graven, hage. Om gezondheidsredenen zag hij zich in 1892 -genoodzaakt uit deze be. trekking ontslag te nemen. Na zijn herstel werd hiji in 1896 bei. noemd tot arrondissementsschoolopziener te Alkmaar, waar hij van 1899 tot aan zijn vertrek uit die plaats, in den Gemeentel, raad zitting had. In' 1901 vertrok de heer Blum naar Zee land, in verband met zijne benoeming tot districtsschoolopzienerte Middelburg waai' hij al spoedig een vooraanstaande plaats in het publieke leven innam. Zoo werd hij in 1903 gekozen tot lid van den Gemeenteraad van Vlissingen, en op 10 Januari 1905 tot lid der Prov. Staten van Zeeland. Op 3 Juli 1907 volg de zijne verkiezing tot lid van Gedepu teerde Staten in welk college hij om afgebroken zitting had tot 6 Juni 1922 toen hij in verhand met zijn gevorderden, leeftijd ontslag nam. Korten tijd na zijne .verkiezing "tot Ge. deputeerde werd de heer Blum ook tot lid van de Tweede Kamer gekozen. In 1909" werd hij n.l. door het district Middelburg naar de Tweede Kamer afgevaardigd. Echter fliet alleen op politiek gebied heeft zich de heer Blum bewogen, maar ook op kerkelijk gebied. Hij diende o.m. de Ned. Ilerv. Kerk te 's Gravenhago als ouderling en die te Vlissingen als Kerk. voogd, voorts was hij lid van 'het hoofd bestuur van den Bond van Bvangelisatiën in en ten bate der Ned. Herv. Kerk, bestuurslid van de Evangelische vereeni. ging voor Zeeland, bestuurslid van 'de Zeeuwsche Herv. Diaconesseninrichting en lid van het hoofdbestuur der Vereen, voor Ghï'. Volksonderwijs. Des te meer verwondering moest het daarom wekken, dat deze trouwe zoon der Ned. Herv. Kerk, omdat den kie zers gesuggereerd werd dat de Herv. Kerk in gevaar verkeerde, in 1913 als Kamerlid niet werd herkozen en vervangen door den Israëliet Van liaalte. We zouden nog in herinnering kunnen brengen dat de heer Blum sinds 1902 fungeert als directeur van het Zeeuwsch Genootschap te Middelburg, dat de afd. Vlissingen van „Patrimonium" hemi in dertijd als blijk van waardeering het here lidmaatschap aanbood, maar deze korte opsomming is voldoende om te laten uit. komen, dat hij op een welbesteed leven Mag terugzien. Aan blijken van hartelijke belangstel ling en waardeering zal het den heer Blum op den dag van morgen dan ook wel niet ontbreken. Ongetwijfeld zullen zich' velen vereeni gen in den wensch, dat God, die hem ge nade schonk om veel en lang te mogen arbeiden, zijn verderen levensavond mag bestralen met het vriendelijk licht van 'ijn aangezicht. HERINNERINGEN. Vrijdag 1.]. hield de leider der Chr.- Historisehen in de Tweede Kamer zijn rede tegen het ontwapeningsvoorstel der Sociaal democraten. Op zijne gewone wel sprekende wijze attakeerde hij. standpunt- en argumenten der voorstellers en liet er niet veel van over. Speciaal de heer Kleerekoper, zoon van een voorganger eener Israëlietische gemeente, die, zich op den profeet Jesaja beroepende1, dr de Vis ser wilde noodzaken inzage te nemen van de II. Schrift, waarmede hij kwam aandragen, kwam van een slechte reis. De (lib.) „N. Rott. Ct." zegt: „Ons kwam het voor dat de sociaal-democraat het „aflegde" en constateerde, „dat het dit maal vooral de sociaal-democraten ge weest zijn, die bijbelteksten en bijbelsche figuren in het debat brachten." Er is niets nieuws onder de zon. On danks het woord van Kappeiijne„Bederf met uw bijbelteksten ons staatsrecht niet", is men er van vrijzinnige zijde steeds op uit geweest den Bijbel en de Kerk (de Ned. Herv. Kerk) voor haar politieke doeleinden uit te buiten, vooral in verkie zingsdagen. Daarvan kan in het bizonder meespre ken de man, die morgen 75 jaar hoopt te worden, ik bedoel ons oud-Kamerlid, de heer J. II. Blum te Aagtekerke. Hij heeft in 1913 ondervonden, hoe de vrij zinnigen en met succes met zijne kerk, die hij door woord en daad toonde lief te hebben en diende in het ambt, hebben gesold, ten einde hun candidaat gekozen 'te krijgen. Gebruik makende van de in Herv. kringen destijds heerschande ontstemming over de benoeming van den Gereformeerden prof. dr Noordtzij1 als op volger van prof. dr Valeton te Utrecht, maakten zij de Herv. kiezers diets, dat hun kerk groot gevaar liep en slaagden zij er zelfs in de stem van orthodoxe Herv. predikanten voor den Israëlietischen candidaat te winnen. Wel poogden een aantal Herv. predikanten op Walcheren bij de herstemming het kwaad nog te bezweren, doch vergeefs. Hot wantrouwien was reeds te diep ingeworteld en enkele dagen later werd in Middelburg's stra ten gejuicht over de overwinning op „de Afgescheidenen". Sinds is het scherpsnij dend wapen der Ned. Herv. Kerk den vrijzinnigen uit de handen gevallen. Even redig kiesrecht en de betere organisatie der Chr.-Historischen hebben een eind ge maakt aan dit kiezersbedrog. De gevolgen zijn dan ook voor de vrijzinnigen niet uitgebleven. In gemeenten, waar zij door hun truc vele stemmen verwierven, zijn hunne honderden en tientallen tot een heden geworden. Doch de heer Blum werd in 1913 het slachtoffer. Zelden is een hoogstaand man zoo laag behandeld als hij in dat bewusts jaar. In Vlissingen ontzag een vrijz. op voeder der jeugd in bond met een so cialistisch werkman op eeiie kiezersver gadering zich niet den a.-r. candidaat op de onwelvoegelijkste en laaghartigste wijize te bejegenen. En in Middelburg ging hst in het Schuttershof niet veel beter. Laten wij, antirevolutionairen, ons dit blijven herinneren en het waardeeren, hoe onze voormannen in vroeger jaren het voor de eer van het' a.-r. vaandel over hadden, in hun personen met slijk te worden geworpen. Laten wij1, nu onze Blum, wien onze a.-r. partij' ook overi gens zooveel verplicht is, den leeftijd der sterken en zeer sterken gaat bereiken, hem doen blijken, dat wij: hem eeren en lief hebben om _zijns werks wil. En toonen wij, nu de verkiezingsdagen naderen en men weer andere middelen heeft gevon den, waarmee men ook van andere zijde de a.-r. partiji en hare candida- ten met succes hoopt te bestrijden, dat iets van de oude geestdrift en energie onzer oudere voor- mlannen in ons is overgeble ven. L. v. A. Eens burgemeester Da zeteljacht, de verwoed© strijd om het kost wat het kost, een kansgeven.de plaats op de candidatenlijst te verkrijgen, die men hier en daar waarneemt, kan niet genoeg worden afgekeurd. De verkeerde practijken die zich hierbij voordoen, mogen met geen enkel woord worden verontschuldigd of bemanteld. Ze moeten zonder eenige reserve worden af. gekeurd. Maar, zooals wij reeds terloops opu merkten, deze zaak heeft ook een keer. zijde. Naast de „strebers" die slechts één doel kennen en ten koste van alles dat doel willen hereiken, staan anderen, die de leer van het „eens burgemeester, al tijd buigiemjeester" huldigen. Aan het simpele feit dat ze eens ©en voldoend aantal stemmen behaalden om naar een of ander college te worden afgevaardigd, meenen ze het recht - te ontleenen om in hunne functie bestendigd te blijven, zoolang zij: dat wenschen. Een standpunt dat eveneens afkeuring verdient. Onze Kiesvereenigingen mogen de man nen die zij afvaardigen niet beschouwen als een stuk speelgoed, waarmee ze haar hartelust kunnen spelen. Bedacht moet steeds wKWden dat waar. deering ook behoort tot de Christ©- lijke deugden. Maar ook mag nooit uit het oog worden verloren, dat onze strijd gaat om be ginselen, niet om personen. En wanneer een Kiesvereniging over. tuigd is, dat zij die beginselen liet best kan dienen, door andere personen op ■den voorgrond te brengen, dan behoeft zij zich door persoonlijke overwegingen niet te laten weerhouden om van het recht, andere candidaten te kiezen, geL bruik te maken. Do persoonlijke belangen moeten hier aan de partijbelangen en het belalng van de beginselen ondergeschikt worden gei maakt. Het spreekt vanzelf, dat hier met groote. voorzichtigheid moet worden ge. handeld. En met openhartigheid tevens. Het komt niet te pas, dat iemand die jaren lang onze partij en hare beginj. selen naar zijn beste weten diende, door een stoot in den rug overboord wordt geworpen. Ook hier geldt dat alle dingen eer. 1 ij k en met orde moeten geschieden. En zoo, dat het gebed eh de dank zegging, waarmede onze vergaderingen worden geopend en gesloten, niet een zinledige vorm worden. Bloedvormend versterkingsmiddel. f 2.60 p.'/i flesch, ƒ1.60 p Vz flesch Bolschewistische actie in Portugal. Do president van Portugal, generaal Oarmona, heeft aan een vertegenwoor diger der „Chicago Tribune" verklaard, dat er reden was, aan te nemen, dat de jongste revolutie door den voormaligen Bortugeeschen gezant in Parijs-, Gosta, met medewerking van den vroegere® president Macliado, was georganiseerd. Bovendien beschuldigde Carmona de sovjets aan de revolutionaire beweging, die slechts door 800 man der marine en 600 soldatehi van het Portugeesche landleger gesteund werd, te hebben deelgenomen. Valn de gevangen 'genomen opstandelingen zijn er reeds 1000 naar de Afrikaansche kolo niën gedeporteerd. Voor het behoud van de loopgraaf van den dood. Door de Touring-Club de Belgicjue is een nationale inschrijving geopend ten einde het noodige geld in te zamelen voor het behoud, langs den Yzer, even benoorden Dixmuiden, van het bekende Belgische verdedigingswerk, „boyau de la Mort" of „Doodengang" geheeten, een der gevoeligste punten van het geheel© West- Europeesclie fort, waar Duitschers en Bel gen elkaar, schier zonder ophouden, ruim vier jaar lang, op de bitterste wijze bev vochten. v Korte berichten. Te Hof in Beieren is een m a 11 gearresteerd onder ernstige ver denking 20 jaar geleden in het dorpje Asch in Bohemen een kind van tien jaar vermoord te hebben. Ten nadeele van een groot indu strieel die met zijn vrouwen in een der grootste hotels in de binnenstad te Ber lijn was afgestapt, is Zaterdagnacht een 'koffertje met 20.000 mark, juweelen en sieraden gestolen. Een aantal leden van den gemeente, raad van SaUrbruecken, heeft zich tot den volkenbond gewend met het verzoek maatregenlen te treffen tot leniging van den woningnood, ontstaan als ge. volg van de bezetting door de Franschen. In antwoord op een vraag van een Kamerlid heeft de Franscbe minister van landbouw medegedeeld, dat in 1922 het aantal Belgen, die in Frankrijk als pach ter of eigenaar van een hoert d e r ij waren gevestigd, ongeveer 4200 bedroeg. Het mond- en klauwzeer in Zweden is bijna verdwenen. Er zijn nog slechts enkele gevallen: in Scania en op het ©ogenblik is er geen reden voor on gerustheid. Geheel Zweden is ook vrij van varkenspest. Naar gemeld wordt, heeft de re geering van Palestina besloten een kabel te leggen vanuit Haifa of Jaffa, waarmee een directe telegrafische verbin- ding met Europa kan worden verkregen. In de Poolscbe glasfabrieken der districten Lublin èn Lëmberg is een sta king uitgebroken, nadat de ondernemers een loonsverhooging van 12 pCt. gewei gerd hadden. Er zijn ca. 1000 stakers. Te Nolosinigo in de Karpathen zijn 80 personen ziek geworden na het gebruik van hout-spiritus, die in plaats van brandewijn verkocht was. Zeven per sonen zijn aan vergiftiging gestorven. - De Antwerpsche gemeenteraad zal binnenkort overgaan tot aanbesteding van 23 nieuwe kranen ter uitrusting van de Noorder haven. De kosten worden be groot. op 11 millioen francs. Het Franscbe ministerie van finan ciën spreekt categorisch het gerucht te gen, dat er onlangs besprekingen aan geknoopt zouden zijn tusschen de Bank van Frankrijk, de Bank van Engeland en de Duitsche Rijksbank om een gecombi neerde actie te overwegen voor da sta bilisatie van den Franschen frank. De onbewaakte overwegen. De Minister van Waterstaat vertoefde Zaterdag te Tilburg, waar hij1 een bezoek bracht aan den overweg op den spoorweg TilburgDen Bosch, waarvan de ophef fing der bewaking reeds lang in over weging is, doch op grooten tegenstand! stuit. Met het oog op de, ook na herhaald onderzoek, lijnrecht tegenover elkaar staande inzichten der plaatselijke en pro vinciale autoriteiten ©enerzijds en van spoorwegdirectie en het rijkstoezicht an derzijds, weuschte de Minister den toe stand bij dien overweg persoonlijk in oogenschouw te neSien. De Minister, die vergezeld was door den chef van de af- deeling Vervoer- en Mijnwezen van zijn departement, mr H. J. Silvergieter Hoog stad, werd door het lid der Eerste Kamer, den heer Blomjous, per auto gebracht naar den overweg, waai' zich nog eenige autoriteiten bevonden en eenigen tijd werd vertoefd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Hand fis informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 3 Maart, in Nederland uitgesproken 61 faillissemen ten tegenover 79 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Maart 1927 671 faillissementen tegenover 669 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Invo ering van z. g. dubbel, rangen. Naar de Avon dp. verneemt, ligt het in het voornemen van den Minister van Oorlog, de bevordering der officieren en onderofficieren eenigszins te verbeteren door invoering van z.g.n. dubbelran'gen. De officieren en onderofficieren, die tengevolge hiervan bevorderd zouden kun. nen worden, ontvangen niet, zooals aanvankelijk in het voornemen lag, ■den titulairen rang, doch den effectieven, zander dat 'dit evenwel verhooging van den salarisschaal tengevolge ma'g hebben. De salarisschaal voor den hoogeren raïig wordt eerst dan op hen van toepassing, wanneer zij', bij: normalen bevorderingpgang, voor bevordering in aanmerking zouden -zijn gekomen. W ij z i g i n g der Arbeidswet. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft het advies van den Hoo- gen Raad van Arbeid ^gevraagd omtrent een voorontwerp van wet tot wijziging van de Arbeidswet 1919. Het ligt in de bedoeling van den voor zitter van den Raad een bijzondere com missi e uit den Raad in te stellen, die om trent dit voorontwerp praeadvies zal uit brengen. Deze commissie zal vermoede lijk eind Maart vergaderen. Koninklijke gift voor Drente. Door het Oranje-Comité 1926, geves tigd te Utrecht, is alsnog ter beschik king van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins gesteld een bedrag van f5000 als deel van het huldeblijk bij' gelegen heid van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar aangeboden. In overleg met het Oranje-Comité heb ben H. M. en Z. K. H. dit bedrag bestemd tot leniging van den nood in de veen- streken der provincie Drente. Invoering Plaatselijke Keuze. In de Memorie van Antw. op de Staatsu begrooting wordt het volgende medege deeld: Over een vóór-ontwerp van een wij ziging der Drankwet worden adviezen in gewonnen. Het ontwerp, dat, naar ver. trouwd mag worden, nog in dit zittings jaar de Kamer zal bereiken, zal o.a. bevatten een voorstel tot invoering van plaatselijke keuze. Er zal dus nader ge- werdt (hans door lederen verstan- digen kippenhouder met succes gevoerd. Waar niet verkrijgbaar wende men zich rechtstreeks tot de legenheid zijn, misvattingen te dezer zake uit den weg te ruimen). Verscherpte grenscontrole. Het verkeer tusschen Neder, land en België. De Antwerpsche redacteur van „de Maasb."1 schrijft alan zijn blad: Onlangs meldden wij', dat de Belgische politie-beambten toezicht hielden op het grensverkeer. Deze toestand blijft voort duren en tal van Nederlanders, die niet in het bezit van een geldig nationaliteit* bewijs, zijn er reeds de dupe vain: gewor, den. Het ergst er aan 'toe zijn degene®, die in dergelijke omstandigheden del ink ternationale treinen nemen, welke niet in Essohen stoppen en zoodoende in Anb werpen terecht komen, d.w.z. op het een. traal station, maar ook niet vader, omi van daaruit dan met de eerste gelegenheid naar Nederland terug te worden gezonden. Eigenaardig is voorzeker dat wel uit. zonderingen gemaakt worden. Zoo waren wij er dezer dagen getuig© van, dat een Nederlander, wiens nationaliteits-bewij* verjaard doch voorts in orde was, van den controleerenden ambtenaar een biljet kreeg, waarbij hem een verblijf van' een dag te Antwerpen werd toegestaan mits betaling van 32V2 frank! De verscherpte Belgische controle schijnt ook naar Nederland te zijn overge. slagen. Althans in verschillende Neder, landsche grensgemeenten, waar ge vroe. ger als in uw éigen hiujisi in en uit ging, staat nu weer de rijkspolitie om de per. sonen, die uit België komen ,naar hun papieren te vragen' en er menigeen doen terugvliegen. Zoo zagen' wij gisteren aan het grenskantooi' Putte, dat sinds het bestaan van den autobusdienst Bergen op ZoomAntwerpen steeds belangrijker wordt, hoe drie kooplieden, dip zich naai' de markt te Bergen op Zoom wilden' begeven, de toegang tot Nederland werd geweigerd. Het is dan ook raadzaam, dat reizigers, die in heide richtingen de Nederlandsch Belgische grens willen passeeren, er voor zorgen, goede papieren op; zak te hebben. Onderzeebootineendraai- kolk. Men meldt uit Vlissingen aan bet Dagbl. van Rotterdam: Donderdagmiddag omstreeks 1 uur is een onderzeeër van de Neder landsche Ma rine, een O-boot, tusschen Westkapelle en Zoutelande op 30 meter diepte in een draaikolk geraakt. De onderzeeër was op weg van Helder naar Vlissingen. Toen de boot in de draai kolk kwam, ging ze rondtollen en nagenoeg een uur heeft het geduurd vóór de duik boot steeg. De stuurinrichting was defect geraakt, het bleek onmogelijk uit de draai kolk te komen. Langzaam steeg de onder zeeër en toen bij op ongeveer 7 nieter diep te was geraakt, zag men van een Engel- sche vrachtboot den periscoop vreemd heen en weer gaan. Het Engelsche schip riep draadloos assistentie in. Zeer spoedig waren drie sleepbooten ter plaatse, waar onder een Duitsche en kort daarop arri veerden drie oorlogsschepen, die te Vlis singen zijn gestationneerd. Alsof de duik boot daarop gewacht had, kwam ze thans vrij en op eigen kracht kon het schip ver dei' naar Vlissingen opvaren. Aan boord van de O-boot was het een ernstige ruïne. Alles wat niet goed vast zat, was door elkaar gegooid gedurende een uur en vernield. De bemanning heeft bange oogenblikken doorgemaakt, maar persoonlijke ongelukken zijn niet voorge komen. Het Ned. Corr.-Bureau meldt: Naar aanleiding van dat bericht kan het volgende worden medegedeeld: Donderdagvoormiddag werd gedurende een vaartocht, die ten deele onder water plaats had, aan boord „Hr. Ms. 0. 6" ge I' ''1 a

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1