Jo 139 BELANGRIJK NIEUWS HAUST BESCHUIT! TWEE KAARTJES TER WAARDE VAN 1 Cent in elke rol Beschuit Woensdag 2Maart 1927 41e Jaargang „Kwaliteit aan uw Ontbijt" Buitenland. Btoaeilail Dit de Provincie, voor de verbruikers van Door den buitengewoon snel-stijgenden omzet van onze Beschuit» wegens den fijnen smaak en de prima kwaliteit, zijn wij in de gelegenheid onzen verbruikers te berichten» dat VANAF HEDEN verpakt zijn» inwisselbaar tegen contant geld- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Refactie en Administratie nt. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P, DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers i f9.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 3t ct. Bij abonnement belangrijke korting. Rtfrlogsuitgaven. De Tweede Kamer is thans bezig met de behandeling van de z g. ontwapenings. wet van de S. D. A. P. Het is den propaganda-ontwerp. Ingediend vlak voor de verkiezingen in 1925 heeft men de openbare behandeling verschoren tot even voor de gtatenverkia zingen. Kiezersvangst en niets anders is het deel. De vraag is echter nog of het voorstel wel aan dit doel zal beantwoorden. De onmogelijkheid is niet uitgesloten dat de bom verkeerd springt. De eerste dag van de behandeling was voor de voorstellers niet bepaald een sue. •ces. Door den heer Duymaer van Twist, de eerste spreker die het ontwerp onder handen nam, werd allereerst gewezen op de meer dan gebrekkige toelichting. De voorstellers hebben verwezen naar Denemarken waar een soortgelijk ontwerp aan de orde kwam, maar zij vergaten daarbij deze kleinigheid dat de lengte van de Noderlandsche grenzen zich tot die van Denemarken verhoudt als van 6 tot 80. Met "de cijfers werd vervolgens aan» getoond, hoe onwaar het is, dat de gel. den voor militaire uitgaven met kwis'. tige hand worden uitgegeven. Immers de uitgaven voor Oorlog daal den va» 87 millioen in 1920 tot 58 mik lioen in 1925. Die voor Marine daalden van 55 millioen in 1921 tot "45 'millioen in 1925. En in deze uitgaven zijn dan ook nog begrepen de uitgaven voor het loodswe zen en de pensioenen tot eein 'totaal bei drag van f27 millioen. Vergelijkt men deze cijfers met die van andere s landen waar de socialisten veel invloed hebben, dan blijkt dat ze al bijzonder gunstig zijn. In België met zijn socialistische minis ters, bedroegen in 1925 de oorlogsuitga- ven 908 millioen francs, terwijl ze, in 1926 op 857 millioen werden gesteld. In Frankrijk gingen in 1926 de militaire uitgaven met 480 millioieW francs omi ll o o g en in het gerevolutioneerde Duitschland met 113 millioen goudmark. Uit dezo cijfers blijkt overduidelijk, dat Nederland aan den wedloop' om de mili taire uitgaven op te drijven niet mee doet, maar dat hier is een zeer ernstig streven om de oorlogsuitgaven zooveel mogelijk te drukken. Persoonlijke lasten. Eenzelfde conclusie als ten opzichte van de oorlogsuitgaven, zoo betoogde de heer Duymaer van Twist, kan ook getrok- ken worden voor wat betreft de persoon lijke lasten welke op de volken worden gelegd. In ons land is de sterkte der jaarlijksche lichtingen 19.500 man met een opkomst onder de wapenen voor de meesten van 51/2 maand. Voor de voorgeoefenden wordt de oefeningstijd nog met 4 maan den verminderd. In België bedraagt het legercomtingeni 74.000 man, terwijl de oefentijd minstens 10 maanden duurt. En nu is 'twaar dat de sociaal-demo craten in België hierin verandering wen. schen te brengen, maar hunne wenschen gaan toch niet verder dan een verminde ring der lichting met 2500 man ,en ver korting van den oefentijd met een paar maanden. In Frankrijk, waar de socialistische en radicale elementen groeten invloed uit. oefenen, is de eerste oefentijd nog altijd vastgesteld op 12 maanden. Uit deze cijfers blijkt dus, dat de per soonlijke lasten in lande|n als België en Frankrijk veel grooter zijn dan in ons land, en dat Nederland, wat betreft de beperking der militaire lasten staat: aan de spits. Wat Socialisten zeggen. De heer Duymaer van Twist heeft niet alleen zelf het onhoudbare van het socia listische ontwapeningsvoorstel in het licht gesteld, maar hij heeft ook de meeninig van een groot aantal vooraanstaande so cialisten ten opzichte van dit vraagstuk Weergegeven. Enkele van die- uitspraken laten wiji bier volgen. Het militair program van den leider der gele. Dem. in België in 1924 luidde saamgevat aldus: „Wij hebhen behoefte aan de gewapen de natie, waar ieder burger geoefend is en een, geweer heeft om het nationaal gebied te verdedigen." In 1922 eischten de socialisten in Frank- rij'k een eerste oefentijd van 9 maanden. Ea de Fransche socialistische leider Boucour gaf het vorig jaar in de verga dering van den Volkenbond het militaire standpunt van Frankrijk als volgt aan: „De ontwapeningsconferentie moet niet ten doel hebhen aan de Staten vol. gens een vaste schaal verminderingen of beperkingen van bewapening op te leg gen. De mate van ontwapening moet evenredig zijn aan de waarborgen yan veiligheid, door de Staten verkregen." Van eenzijdige nationale ontwapening hier dus geen sprake. Trouwens, de heer Stenhuis schreef nog zeer onlangs in „Het Volk": „Wanneer b.v. Mussolini de fascisti sche troepen zou bevelen Frankrijk bin nen te rukken, dan zou ieder socialist in Frankrijk den kreet „te wapen" doen hoeren." Ontwapening is .eten mooi ideaal. Maar het is zooals de bekende socialistische premier Mac Donald in Engeland op merkte: f „Internationale ontwapening is het wachtwoord der Regeering. Deze wenscht iedereen. Doch zij is voor nie mand afzonderlijk te verkrijgen." Dit komt overeen met wat de leider der Belgische socialisten verklaarde: „Wij socialisten haten den oorlog, maar wij erkennen, dat de natie een verdedigingsmacht moeten bezitten." En .aan het adres van zijne ronde vrienden in. Nederland, die zichzelf en anderen wijsmaken, dat eenzijdige ont wapening den vrede zon bevorderen, ver- verklaarde hij, dat de beste waarborg voor den Europeeschen vrede niet is de ontwa pening van Nederland, maar gelegen is in een sterke militaire verdediging van "de provincie Limburg. Wij zouden nog wel heel wat aanhalin gen kunnen doen om aaU le toonen dat het propaganda-voorstel van de 'S, D. A. P. geen steun vindt bij de opvattingen van de leidende socialistische figuren in het bui tenland, maar wij willen het hierbij laten. Bovendien, het ideaal van de: socialisten wij wezen daarop reeds de vorige week is niet ontwapening. Hun bedoelen is bet gezag te ondermij nen en ons vólk tegenover lien die om verwerping van het gezag: beoogen, weer loos te maken. Duidelijk blijkt dit uit wat in 1922 de heer van der QoeS te Brussel verl klaarde: „Als Nederland een republiek werd met epn socialistische regeering, dan zou het een leger moeten heb ben om zijn onafhankelijkheid te ver- Hun doel is dus niet: de wapens neer, maar de wapens hier, teneinde ruim baan tb maken voor de revolutie. Maar daarvan is de overgroote meer derheid van ons volk niet gediend, zooals naar wij vertrouwen de komende verkie zingen! opnieuw zullen loeren. Dubbele mijnramp in Engeland. Gisterochtend liehben zich twee mijn rampen in Engeland voorgedaan, een ont ploffing te Cwm in. Mojjmouthshire '(Z. Wales) en het .onderloopen van een nieuwe schacht te Bils.tb.orpe in Nottinghamshire. De minister van handel deelde in het Lagerhuis mede, dat hij de ramp te Cwm 23 arbeiders zijn omgekomen en dat er geringe hoop bestaat, om de overblijven de 28 te redden. Van de 17 man, die te Bilsthorpe bedolven werden, zijn er nog slechts 3 gered. Toen de ontploffing te Cwm plaats had, waren er c.a. 300 arbeiders aan het werk. De ontploffing had plaats op lA/s mijl af stand van den bodem der schacht. Tal van arbeiders slaagden er in, om zich op de gewone wijze in veiligheid te stel- len, en 80 anderen werden gered, of schoon veel van deze door gas vergiftigd werden en een aantal gewond. Het red dingswerk had plaats ie midden der groot ste gevaren. Bij het begin van den middag besloten de mijninspecteurs, dat het reddingswerk stopgezet moest worden, tot de mijn ge lucht was. De duizenden vrouwen, kin deren en verwanten, die bij den ingang der mijn wachtten, zagen in dit bevel de bezegeling van het lot dei' bedolven arbeiders. De dokiers, dio de gewonden beneden in de mijn verpleegden, waren gedwongen naar boven te komen, we gens liet gevaar van den kolendamp. Te Bilsthorpe was men getuige van heldendaden bij de pogingen om cle ver ongelukten te redden, doch slechts 3 mijnwerkers konden te voorschijn wor den gehaald en de hoop om de anderen te redden is zeer gering. Het water stroomt de schacht binnen met een snelheid van 270.000 L. per uur. Frankrijk wapent zich. Volgens mededeelingen van Painlevé am de Petit Parisien over de verdediging van! Frankrijk, zal in Juli van dit jaar een begin worden gemaakt met veeljarige ver dediging swerkzaamheden aan de Fransche Oostgrens, bestaande uit een combinatie van loopgraven met sterk verdedigde ves tingen, yan Duinkerken, tot Belfast. De Duitsche pers betoogt in de be spreking van dit artikel, dat Frankrijk voor zichzelf het recht opeischt van krach tige bewapening, doch die van andere volkeren, van Duitschland in de eerste plaats, als een bedreiging van den Euro peeschen vrede voorstelt. De Franscheiï wijzen op Be gevaren, die gelegen zijn in de aardrijkskundige positie 'van Frankrijk, doch dez,e argumenten gelden voor Duitschland in dubbele mate. De kansen van Coolidge slecht. De invloedrijke Republikeinsche leider prof. Nicholas Murray Butler, de presi dent van de Columbia Universiteit te New- Y,ork (stad) is aldaar teruggekeerd van een reis in de Staten van liet Midden- Westen. Hij heeft als resultaat van zijn ervaringen medegedeeld, dat liet er op het oogenblik niet rooskleurig uitziet met de verkiezingskansen van Coolidge en de Republikeinen. De oorzaken daarvan zijn verhaalt prof. Butler -dat er een reusachtigen aandrang is om te komen tot intrekking van het drankverbod, dat er groote tegenkanting bestaat tegen een derden ptresidentieelen termijn van Coo lidge" en dat het bóeren-element in het Midden-Westen fel op Coolidge gebeten is, omdat deze de wet op financiëelen steun van de landbouwers afgekeurd heeft. De boeren in de Unie willen nu dus bij de a.s. verkiezingen voor de democraten stemmen waarschuwt Butler. Het bolsehewistisch complot in Hongarije. Volgens verklaringen van de gearres teerde communisten bereidde Moskou in Hongarije een zeer uitgebreid complot voor. Einde Maart moesten te Boedapest en in de groote provincie-sleden wanorde lijkheden en onlusten uitbreken. De regee ring van Moskou zond geregeld groote sommen gelds ter onderstelling van de ex- tremisten-vereenigingen. In de omgeving van Boedapest zijn 70 personen gearres teerd. Belasting van vrijgezellen? In het Engelsche Lagerhuis vroeg kolo nel Day aan den kanselier van de Schat kist, of deze wel wist dat er in Groot-Brit- tannië ongeveer twee millioen vrijgezellen waren, en of hij er nooit aan gedacht had, de vrijgezellen boven 25 jaar te belasten. Winston Churchill antwoordde, dat hij niet op zijn begrootingsvoorstellen wilde vooruitloopen. Korta berichten. De firma Krupp A. G. in Berndorf heeft met een Engelsche financiersgroep een plan uitgewerkt voor het bouwen in verschillende plaatsen in Oostenrijk van voorloopig t w a a 1 f h 01 e 1 s, elk met 150 bedden, ter bevordering van het vreemde lingenverkeer. De kosten worden geraamd op 40 millioen shilling, waarvoor een 7 pet. obligatie-leening zal worden uitgege ven. Volgens statistische gegevens van het volkscommissariaat van gezondheid ko men in de sow jet-unie jaarlijks 5 millioen gevallen van malaria voor. Het meest verbreid is de ziekte in den Kaukasus, waar 25 pet. der bevolking er aan lijdt. Naar verluidt, is een zekere hoeveel heid stalen spoorwegrails die te Kaap stad „van het Eur.opeeseh continent" zijn aangevoerd, na onderzoek door de des kundigen van Zuid-Afrikaansche spoor wegen ondeu gdelij k verklaard. Zij hebben een waarde van 200.000 pd.st. Het geval zal vermoedelijk in het par lement ter sprake gebracht worden. Baron Van Wijnbergen. Het Tweede Kamerlid mr A. baron van Wijnbergen was gisteren wegens ongesteld heid verhinderd de vergadering dier Ka mer bij te wonen. Wethouder ongesteld. De heer A. Mulder, wethouder van fa bricage te Leiden, is, terwijl hij zich van zijn werkkamer in het stadhuis naar do vergadering van B. en W. begaf door een beroerte getrofffen. Dei heer Mulder werd naar hel; Diaconessenhuis vervoerd. Zijn toesland, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, is thans iets verbeterd. De draadlooze omroep. Het lid der Tweede Kamer de heer Droogleever Fortuyn heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen ge steld lo. Is het bericht juist, dat de Mi nister, krachtens art. 3 van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904, machtiging heeft verleend aan de Ned. Chr. Radio-Vereeni- ging en aan den R.K. Radiohond voor den aanleg en het gebruik van een bij het station Hilversum te bouwen nieuwen zender voor den draadloozen omroep? 2o. Indien dit juist is, is de1 Minister dan bereid om mede te deelen onder welke voorwaarden deze machtiging is verleend en in liet bijzonder, of daarin is opgenomen een verplichting, om aan an dere radiovereenigingen desverlangd me degebruik van. dien zender te verleenen? So.. Is, vóórdat deze machtiging werd verleend, nagegaan, of er ook andere ra- dio-uitzendvereenigingen een zoodanige machtiging wenschten aan te vragen? 4o.. Is door de verleende machtiging de gelegenheid voor andere, bestaande of op te richten, radio-uitzendveieenigin- gen om een soortgelijke machtiging te ver krijgen vervallen of wordt zij daardoor belemmerd? Ds terugwijzing rlï Henri Polak. f! 1 1 Het Eerste Kamerlid Henri Polak schrijft in „Het Volk": Verschillende bladen hebhen een aai# „De Grondwet" ontleend bericht overga* noinen, behelzende dat de Belgische doua nen te Esschen mij dezer dagen niet wil den doorlaten, omdat mijne papieren niet in orde waren. De ware toedracht der zaak is, dat ifc j.i. Vrijdag eene conferentie te Antwerpe* moest bijwonen. Te Roosendaal bemerkt* ik, dat ik mijn paspoort thuis had late* liggen. Ik naim daarop den eerstvolgende* trein naar Amsterdam. Te Esschen bea ik niet geweest en Belgisch© douaniers heb ik niet gezien. De commissie voor de E;coiio> mis che Po 1 itiek. Naar de „Volkskr." verneeimt zijn Za terdag ter aanvulling van de subcommissie uit de commissie voor de economisch* politiek, welke tot taak heeft een onder zoek in te stellen naar de omstandigheden, welke verschillende takken van ons volks bestaan ongunstig beïnvloeden en daarbij na te gaan in welke mate deze de be staande werkgelegenheid aantasten of uit breiding daarvan tegenhouden benoemd de heeren: H. Amelink, secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond; dr J. van Beurden, professor aan de abdij te Hees- wijk; J. Goedkoop, voorzitter van den Metaalbond; C. J. Kuiper, lid V:in de Tweede Kamer; dr II. Lovink, lid van de Tweede Kamer, en F. van der Walle, lid van het bestuur van het N.V.V'. Fazanten. Bij Kon. besluit van dein 14den Febr. is, ter uitvoering van art.. 1, derde lid, der Jachtwet 1923, bepaald: De fazanten! zullen worden gerekend te bohooren toï het wild in het geheele Rijk met uitzon dering van de navolgende gebieden, te weten de gemeenten Castricum, Egmond* Binnen en Egniond aan Zee. Dit besluis wordt herzien vóór 1 Maart 1928. 'Nemen de slagers te g0te winsten? Naar aanleiding van vele ingekome* klachten heeft het Kon. Nederl. Land. bouw-Comité zich tot de aangesloten or ganisaties gewend met het verzoek, eeA onderzoek in te stellen naar de winst welke de slagers in ons land maketf- Volgens de ingekomen klachten moet dié winst veelal overmatig zijn. (Mr Zimmerman Gezant te Brussel. Wij vernemen, zegt de „H. C.", dat de Nederlandsche gezant te Brussel, Jhlr Dr C. G. W. F. van Vredehburch, Voor nemens is, nadat het tractaat met België, door de Eerste Kamer is beliandeld, ont slag uit den diplomatieken dienst te ver. zoeken en dat aan Mr A. R. Zimmerman* oud-burgemeester van Rotterdam, de be zetting van deze post zal worden' opge dragen. 1 SsORMA'^ irtc ri i7Aunroc Spoorweg-Maatschappij Zuid-Beveland. Gisteren (1 Maart) is het laatste gedeel te der werken, behoorende tot den aanleg der locaalspoorwegen op Zuid-Beveland te Utrecht aanbesteed. De werken langs de lijnen, welke reeds vroeger zijn aanbe steed, moeten alle vóór 15 Mei klaar zijn. De laatste aanbesteding langs de lijn is geweest het bouwen van een watertorentje en twee locomotiefkranen te Driewëgen- Ovezand voor het tusschentijds water in nemen der locomotieven. Dit gisteren aanbestede' werk omvat het bouwen van een watertoren in de nabijheid van het seinhuis aan den Poelweg, verder het opstellen van drie waterkranen voor de locomotieven, het bouwen van een trac- tiegebouw aan het eind van het emplace ment, ver de Poel in, van een kolenberg plaats, een takkebossenloods en een ben zine-reservoir met pompinrichting voor de motorrijtuigen. De watertoren zal worden een typisch rond gebouw van 15 M hoog, 'waarin twee reservoirs. Het water wordt betrokken van de Waterleiding-Mij. Zuid-Beveland. De watertoren is reservoir voor het gpheele emplacement, en levert ook het water voor de drie locomotief kranen. Het is n.l. de bedoeling, dat in Goes straks alle ldcomotieven van personen- en goederentreinen water innemen, wat nu te Vlissingen en Kapelle geschiedt. De stop- tijd voor de treinen alhier wordt dan wat ruimer genomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1