zijn en Hilïës bons - HILLE Kerknieuws Onderwijs. Land- en Tnintaw. Gemengd rit bescbuihen'koe MlI Zjn;v°r'9e, j3n» lJ U storm zal dit jaar deelnemen aan de herhalingsoefeningen van het leger. De dienstplichtigen der lichting 1927, die bij het vooroefeningsinstitunt in den rang van vaandrig zijn aangesteld en aangewezen zijn voor de officiersopleiding bij de infanterie, de wielrijders en de onbereden artillerie (met uitzondering van het korps pontonniers en torpedisten) ko. men 4 Juli voor eerste oefening onder de wapenen. Boerenleenbank en Bewaar, school. Bestaat er tusschen die twee verband, zal menigeen verwonderd vragen Volgens enkele leden der Boerenleenbank te Tholen wel. In de algem. vergadering dier bank betoogde dhr L. K. van Dijk, dat de Boerenleenbank aldaar, waar het hier een bloeiende vereeniging betreft, nog wel andere 'belangen kan behartigen dan uitsluitend landbouwbelangen. Spr, heeft hier op het oog de stichting van een be waarschool. Voornamelijk is het de min), dergegoede die belang bij het stichtemi van een dergelijke school heeft, en voor kleine kinderen de mogelijkheid tei ope nen naar een dergelijke school te kunnen gaan, is toch weer in het belang, om dat het een algemeen belang betreft, van den landbouw. Spr. vraagt om zoo mo gelijk hier eens iets te doen ten bewijze dat men ook in deze kringen iets voelt voor het totstandkomen van een be waarschool. Want als het alleen moet komen van de giften van den nïinderge- goede, dan komt er in Tholen geen school. De heer Wagenaar wees er, volgens het verslag in de „Th. Crt" op dat de Bark niet alleen leden uit 'de gemeente Tholen telt doch ook uit Oud-Vossemeer en Poortvliet en zou onze vereeniging een dergelijk verzoek toestaan, dan kan met recht ook uit Oud-Vossemeer en uit Poortvliet een dergelijk verzoek komen, dat dan niet afgewezen kan worden. Er zou een precedent geschapen worden. Want het betreft hier een neutrale' be waarschool en als er dan hier een ver zoek komt van een 'andere richting? Spr. vreest dat men zich bij' het toestaan van dit verzoek op glad ijs zou bege ven. De heer Van Dijk meende dat men een grooter gemeenschapsgevoel diendei te be tomen en wees 'op de nadeelen van splitsing ook op dit gebied. Als men! van meening is dat er voor iedere richt ting een bewaarschool moet komen is het veel beter om maar geheel niet aan het stichten van een bewaarschool te begin nen (De aap kwam hier uit de moiuw. Red. Z.) Met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot tijd. kommies bij de Directe Belastingen enz. de heer J. Remijnse te 't Zand gemeente Koudekerke. Middelburg. Vrijdagavond hield de ver eeniging tot bestrijding der tuberculose alhier haar jaarvergadering onder presi dium van den heer ds M. van Ernpel'. De werkzaamheden der huisbezoekster namen in 1926 in alle richtingen toe. De uitzending van patiënten naar kinder-lios- pitiums en sanatoria vorderde 'n bedrag van ruim f800 een bedrag Inog veel te klein in verhouding tot hetgeen in dit opzicht gedaan moet worden. Voor «Ver sterkend voedsel aan tuberculose-lijders werd f 760 uitgegeven. Dank zij ihet ruim vloeien van extra inkomsten kan de ge- heele schuld der vereeniging afgelost wor den en kan deze nu financiëel rustig de toekomst tegemoet gaan. Intusschen' daalt door dood, verhuizen en bedankten het aantal leden, terwijl uit tzich zelf slechts zelden iemahd lid wordt. Daarin' moet verandering gebracht worden. Zoo als bekend was zuster Nonhebei als dia cones voor het moederhuis te Haarlem teruggeroepen en had tegen' 1 Maart als huisbezoekster haai- ontslag moeten vra gen. De voorzitter uitte in waardeerende woorden aller spijt over liaar gedwongen vertrek. Zuster Nonhebei vanaf de op richting der vereeniging als huisbezoek ster werkzaam, heeft de lastige tijden moe ten .doorworstelen, tijden waarin finan- ciëele moeilijkheden haar werk aan han den legden, tijden waarin waardeering |en samenwerking soms ver te zoeken waren. Juist nu de werkzaamheden naar aller genoegen gaan loopen en zij de vruchteD van haar werk zou Kunnen plukken, moet zij daarvan afstand rloen De idank van hónderden tuberculeuze gezinnen en van het geheele bestuur zal haar in haar nieuwen werkkring tot steun zijn. Moge zij daar eenzelfde genoegdoening vinden als dat zij hier in jraar werkkring vond. Daarna overhandigde de voorzitter haai een kleine blijvende herinnering. Mejuf frouw Merison, die met 1 Maart als huis- feezoekster is aangesteld, werd hierop ge in stalleerd. 1 De feeer L\ A. |S tof Koper alhier zal .Woensdag a.s. te kwart over 'zes eenige schetsen voor de H. D. O. voordragen uit zijn bekende bundels „Marine-schet sen" en „Schetsen van de Waterkant". Voor de Woensdag a.s. te houden vergadering van den gemeenteraad zijn de volgende ingekomen stukken ter in zage gelegd voor de leden: Procesverbaal van de ka sop neming ten kantore van den gemeente-ontvanger op 18 Februari j.l. Het verslag van de Gezondheidscommis sie over 1926. Het verslag van de Avond school voor Nijverheidsonderwijs, waaruit o-a. blijkt, dat begin 1926 de school 210 leerlingen telde; dat aan 38 tvan de 65 leerlingen der vijfde klasse een 'einddiplo ma kon worden uitgereikt dat op 1 en 2 September zich 220 leerlingen lieten' in schrijven, dat op 31 December 'de school 201 leerlingen telde voor alle en 12 voor enkele vakben. Volgens het ook ingekomen verslag van het gymnasium telde deze inrichting van onderwijs 78 leerlingen, w.o. '20 meisjes en 1 toehoorder. Overgelegd wordt nog een voorstel van B. en W. om evenals bij de laatste Tweede Kamerverkiezing verschillende gemeente- en particuliere gebouwen aan te wijzen waar verkiezings- biljetten mogen worden geplakt. B. ien W. vertrouwen, dat bij deze regeling de verschillende politieke partijen wel in zoo verre medewerking zullen verleenen, dat zij geen aanbevelingen zullen plakken idajr wel schrijven buiten de gemeentelijke aan plakborden en de extra plakplaatsen. Wan- neer zulks toch mocht geschieden, izul- len de aanbevelingen zoo spoedig (mogelijk van gemeentewege worden verwijderd. Zooals men zich herinneren zal, werd in de raadsvergadering waarin'de Verbe tering der bestrating van de Langedelft ter sprake kwam besloten een proef te nemen met een verharding met ikoper- sLakkeien, kunstmatige straatbedekking al- zoo. Thans heeft gemeentewerken een wagon dier keien aangeschaft en (Jagen deze Zaterdag tegen de school aan de Langedelft aan, terwijl hedenmorgen be gonnen is met 'liet bestraten van enkele tientallen meters van het aan |de klinker bestrating grenzende cleel dei- straat jn de richting Markt. Het zal nu moeten blijken, of deze keien bestand zijn tegen het drukke rij- en autoverkeer in onze hoofdstraat. In de Zaterdagmorgen alhier ge houden zitting van het hpofdstembur&au voor de verkiezing van leden der Pro* vinciale Staten in den kieskring MiddeL burg, werden alle Dinsdag ingeleverde candidatenlijsten goedgekeurd. Alleen moest van de lijst der communisten de naam vair D. Polderman worden ge schrapt, omdat van hem geen verklaring was ontvangen. Hij schreef aan het Hoofd- stembureau, dat hij uit de krant vernomen had, dat hij candidaat was voor de Prov. Staten, maar dat hij daarover niet ge hoord was en voor de eer bedankte. Op deze Jijst blijft dus alleen G. J. Lambertz over. Alhier wordt sedert Donderdagavond de 21-jarige v. g. vermist. Zijn pet is uit het water opgevischt. Ook wordt sedert Vrijdagmorgen de 19-jarige winkeljuffrouw B. vermist. Haar hoed werd eveneens in het water aan Me kade gevonden. Verhand wordt tusschen beide vermist singen niet gezocht. (Tel.) DA M .dj Geschenkenkantoor, Keizersgracht 388, Amsterdam. Goes. Wij verwijzen onze lezers naar de annonce in dit nummer, waarin de le. zing van ds Kruijswijk uit Vlissingen op Donderdagavond a.s. wordt aangekondigd Dat onze mannen en jongelingen dien avond present zijn, mag zeker worden venvacht. Maar ook de dames zijn niet minder welkom. Kloetinge. Vrijdagavond werd in de openbare lagere school een ouderavond gehouden. Nadat de ouders, die goed wa ren opgekomen, zich in een lokaal hadden vereenigd, heette de voorzitter, dhr 7. Oele Azn. alle aanwezigen hartelijk wel kom! in het bijzonder den burgemeester en verdere leden van het Gemeentebe stuur en de leden van de commissie van plaatselijk toezicht op het lager onder wijs in deze gemeente. Hierna werd aan gevangen met het geven van een openbare les waarbij de ouders zich konden over tuigen van de door hupne kinderen ge maakte vorderingen. Ook wérd gemaakt werk bezichtigd. Na afloop hiervan wer den ouders en kinderen getracteerd op chocolademelk en biscuit. Door B. en W. is bepaald, dat de stemming voor leden van den Gemeente raad zal plaats hebben op Woensdag 18 Mei a.s. Heinkenszand. Vrijdagavond hield de vereeniging „Eigen Erf" alhier haar jaar vergadering. Aanwezig waren 15 lieden, benevens burgemeester Mes als belang stellende. Uit de rekening van den pen ningmeester bleek, dat over 1926 was ontvangen £20 en uitgeven f 15.96, alzoo een batig slot van f4.04. Van het hoofd bestuur .was bericht ontvangen, dat een huis met erf te huur is te Nieuwdorp, en dat 12 Maart a.s. te Goes een alge meene vergadering zal worden gehouden. De aftredende bestuursleden, de heereü H. van Iwaarden en B. van den Dries, werden herkozen. Gesproken werd nog over een stuk grond dat door vertrek van een der leden naar Canada, vrij komt. Medegedeeld werd dat deze grond door het hoofdbestuur moet worden verpacht en dat onderlinge verpachting door deze afdeeling niet mogelijk is. Burgemeester1, Mes trad als lid der vereeniging toei. Hierna sluiting. Borssele. B. en W. hebben de stemming voor leden van den gemeenteraad bepaald op 20 Mei a.s. Wemeldinge. Zaterdag bracht de slagei H. met zijn twaalfjarig zoontje een koe naar het station Ylake. Onderweg wer den zij ingehaald door een auto, bestuurd door mevr. K. uit Ierseke. De koe schrok en de jongen had het ongeluk te vallen, met het gevolg dat hij onder de auto terecht kwam. Gekneusd aan arm en been werd hij opgenomen en door tusschen). komst van mevr. K. met de autobus naar zijn woonplaats gebracht, walav heel. kundige hulp werd verleend. Nieuwdorp. Gisteravond gaf de Chr. Zangvereeniging „Tot Nut en Genoegen" haar 7de uitvoering in de Ned. Herv. kerk. Ds Hofker opende dit samenzijn met ge bed en een kort openingswoord. Spr. wees op de heerlijke schoone gave van den zang en de muziek en dat het der Christenen plicht is, met dit talent te woekeren. Daarna werd het programma afgewerkt, dat uit 16 nummers bestond. Vooral no. 1 „Het voorrecht des Christens", no. 12 „Lentezang" en no. 16 „Samen thuis" klonken heel mooi. De vereeniging kan op een goed geslaagden avond terugzien. De opbrengst was ten bate der Zending. Schore. Aangesteld tot ambtenaar bij 's Rijks belastingen ter standplaats Emner- Compaseuum de heer J. Zuijdweg Mz, alhier. Hansweert. De Belgische sleepboot „Angleur" varende met sleeptrein van Antwerpen naar Dordrecht, heeft op de Oosterschelde de schroef verloren. Het mocht de sleepboot „Rata" gelukken alles behouden te Wemeldinge binnen te- sleet pen. Kapelle. Alhier is opgericht een groep van aardbeientelers, met het doel gei. zamenlijk de aardbeien ter Veiling te bren gen. In het bestuur werden gekozen da heeren P. van Oeveren, M. Staal, D. Mallekote, W. Karelse te gehore en Joh. Schipper. Door de A.-R- Kiesvereeniging te Kapelle werden candidaat gesteld voor den gemeenteraad no. 1 het aftredend lid Jacob Zegers, no. 2 Joz. de Jager Az., no. 3 J. Wisse en 'no. 4 P. M- Keim. W elfaartsdijk. Vrijdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Op een verzoek om subsidie voor het Schoolmuseum te Middelburg werd' op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen afwijzend be schikt. Op een verzoek van J. Bos- schaart en anderen inzake demping sloot aan het slop te Oud-Sabbipge, werd na eenige bespreking op voorstel van B. en W. met 6 stemmen afwijzend beschikt. Vóór inwilliging van het verzoek stemde dhr M. van Strien. Op een verzoek van de Chr- School om een voorschot op de uitkeering krachtens art- 101 der L.O.-wet 1920 voor 1927 groot f 700, werd met algemeene stemmen gunstig beschikt. Met algemeene stemmen werd goedge vonden de onderwijzerswoning te Oud- Sabbinge weer opnieuw voor een jaar te verhuren aan den heer W. Drenth, hoofd der openbare school aldaar voor 1250 per jaar. Vastgesteld werd het kohier hondenbelasting over 1927 op 67 hon den le en 33 honden 2e klasse, tot een totaalbedrag van f 368. De pensioensgrond slag van dhr G. Koert als burgemeester werd vastgesteld op f2910. Benoemd wer den de verschillende stembureaux voor Prov. Staten- en Gemeenteraadsverkie zing. Bij punt voorkomende zaken bracht het lid van Strien in bespreking de ver betering van wegen in de kom der ge meente, door deze wegen te teren', in het bijzonder de Papeweg te Oostkerke en het Slop te Oud-Sabbinge. Het lid Over- beeke steunde dit verzoek. Ook het lid Goetheer meende, dat nu hij van bevoegde zijde had vernomen, dat de teer voor der gelijke doeleinden zooveel goedkooper was geworden, hij den tijd gekomen achtte, om eenige stappen te doen in dien geest. De voorzitter merkte op, dat dan niet alleen de Papeweg en het Slop zouden moeten worden verbeterd door teren, maar alle wegen in de kom der gemeente. Be sloten werd, een en ander in handen te stellen van B. en W. ter bespreking van een en ander met het bestuur van den Polder. Hierna sluiting. Donderdagavond j.l. hield de weeg brug de Eendracht haar jaarvergadering. Als bestuursleden werden bij acclamatie herkozen dhr M. J. Mol en J. J. van de Voorde. Gewogen werden in het afgeloo- pen seizoen ruim 8 millioen K.G. bieten, phn. 10 millioen K.G. pulp en 6 millioen: K.G. aardappelen, benevens ruim 3 mil lioen K.G. diversen. De stemming voor leden van den Gemeenteraad is bepaald op 18 Mei a.s. Wlsaenkerke Nader blijkt, dat de gebr. de K. van Colijnsplaat, die Vrijdag een ongeluk met hun motorrijwiel hadden, nogal ernstige kwetsuren opgedaan heb ben, daar bij den een twee ribben zijn gebroken en nog twee beentjes in zijn hand stuk zijn, terwijl bij' 'den ander de borst nog al erg inwendig gekneusd moet zijn. Volgens hun eigen verklaring treft den koopman A. de S. gden schuld, daar zij te laat waarnamen dat diens paardje bevreesd was van den motor, dientenge volge te veel naar rechts uitweek waar- dooi- de kar meer den weg opkwam daü door hen werd waargenomen. Biggekerke. Vrijdagavond werd alhier definitief opgericht een afdeeling van „Pa trimonium". Als bestuursleden werden resp. gekozen: A. Janse, voorzitter, G, Geschiere Azn, secretaris, A. Sinke Gz., penningmeester. Een reglement werd vast gesteld. 1 Meliskerke. De Chr. Sclioolvereeniging te dezer plaatse hield Donderdagavond een ouderavond onder leiding van 't hoofd der school dhr A. Flach. Het ongunstige weder had de opkomst niet gedrukt. De zaal was geheel gevuld. Vooral ook moeders waren aanwezig. In een breed openingswoord wees de voorz. op de noodzakelijkheid van Christelijk onderwijs en op het verband dat bestaat tusschen school en huis. Goed Chr. onderwijs laat sporen na. Prof. Dr Cramer heeft het pas nog gezegd, dat hij op de catechisatie, met de leerlingen der Chr. School den meesten last had om zijn bijbelcritiek te aanvaarden en te doen gelooven. Zulk een uitspraak pleit voor de C.hr. school. Vervolgens behandelde dhr A. Rade- maker liet onderwerp: „Slecht opgevoede kinderen". Spreker toont aan, dat de gees telijke opvoeding van het grootste belang is. Slappe opvoeding baart smart. Rede neer niet te voel met kinderen bij het ver manen. Let ook terdege op de lectuur uwer kinderen. Met tal van voorbeelden uit de praktijk wijst spreker op vele fou ten en slechte gewoonten, die bij de op voeding een ongunstigen invloed uitoefe nen. Dhr Beukelman, onderwijzer der school gaf een aardrijkskundige les met lichtbeelden over Noord- en Zuid-Holland. Veel moois w,erd op doek gebracht en toegelicht, evengoed het drukke stadsver keer als liet rustige landleven, monumen ten uit de oudheid, evengoed als voort brengselen der moderne cultuur. Jn de pauzen werd het werk der kinderen door de ouders met tevredenheid bezichtigd en werden ook ververschingen aan geboden. De voorz. van het schoolbestuur dhr G. Vlieger, sprak nog een kort slot woord en eindigde dezen boven verwach ting goed geslaagden avond met dankge bed. Koudekerke. Vrijdagavond hield de sclioolvereen. voor lager onderwijs op Ge- ref. grondslag haar jaarvergadering on der leiding van den voorz. D. de Buck. Na een openingswoord van den voorz. werd door den seer. G. Wielemaker Abrm.z. een uitgebreid jaarverslag voorgelezen, waar uit ook bleek, dat het gemiddeld aantal leerlingen 155 bedroeg. Uit het financieele verslag, uitgebracht 'door den heer J. Si- monse Sr., bleek dat geen financieele zor gen bestaan. Er was na een niet verplichte aflossing wel een tekort, maar dat kon ge dekt worden met een vroeger batig saldo. De voorz., aan de beurt van aftr., werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Door hem werd verzocht en verkregen acht dagen bedenktijd voor de beslissing. De heer P. Francke werd herkozen en nam zijn benoeming aan. De heer J. Simonse dankte voor een blijk van waardeering voor zijn sinds vele jaren verrichten ar beid als penningmeester, hem door het be stuur 'bij gelegenheid van zijn 40-jarig hu welijksjubileum geschonken. De heer J. Moens vroeg of de leerplichtwet voor het 7e leerjaar niet wat soepeler kan toegepast worden, b.v. door de toegestane verlofda gen bij gedeelten te mogen gebruiken, waarop het hoofd der school antwoordde, dat er eer kans is op strengere toepassing der wet. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken zijn behandeld, deelde het hoofd der school aan de vergadering» mede, dat Woensdag 2 Maart gelegenheid is tot aan gifte van nieuwe leerlingen en sprak na mens de vergadering den wensch uit dat de herkozen voorz. de heer de Buck tot een gunstige beslissing moge komen, aange zien hij sedert enkele jaren getoond heeft voor het Chr. onderwijs in zijn geheel, en voor onze school in het bijzonder een warm hart te hebben, waarop de voorz. antwoordde het ernstig te zullen overwe gen. Op zijn verzoek eindigde de heer Rui tenheek met dankzegging. De vergadering werd door 31 leden bezocht. Westkapelle. In de Vrijdag gehouden voorjaarsvergadering van de geitenfokver. eeniging E. M. M-" bleek uit het jaar verslag over 1926, dat het ledental met 2 is verminderd en thans bedraagt 65. De toestand der kas wijst een tekort van f27.85 aan, welk tekort vermoedelijk ge dekt zal worden door de Prov. Vereen1. Da inkomsten over 1927 kunnen thans vastgesteld worden op: contributie van 65 leden a f 1 is f 65, 65 geiten! tot dek king a f0.50 is f32.50. Alzoo in to taal f97.50. Uitgaven; bokhouder f 100, contributie aan de Prov. Vereen, f19 50, onvoorziene uitgaven f3.50, tofaat f123. De vergadering was bezocht door het bestuur met 14 leden. Tholen. In den nacht van JDonderdag op Vrijdag zijn eenige personen de socië teit „Non Semper" binnengedrongen door het verbrijzelen van een ruit. Men dacht vermoedelijk, dat, gezien de plaats gehad hebbende uitvoering van de gymnastiek vereniging „Olympia" de kas nogal gei. spekt zou zijn, doch de kastelein had geen geld achtergelaten. De ongenoode gasten konden zich alleen tegoed doen aan bier. Er is nog getracht het buffet te forced ren, doch men slaagde er alleen in eetn stujk uit het luik dat de kast afsluit, ta snijden. De zaak isi in handen der politie. (M. Gt.) St. Philipsland. De stemming voor den gemeenteraad is alhier bepaald op Dins dag 17 Med. St. Maartensdijk. Burg. en Weth. de. zer gemeente hebben de stemming ter verkiezing van leden van den gemeente, raad bepaald op Vrijdag 20 Mei 1927. Aangenomen naar Iletoren, b Th. Kerf te Garderen. Naar Drogeham, P. C. AVill, kes te Birdaard. Bedankt voor Monster, J. J. Timmer t Ermelo. Voor Oosterwolde, D. J. van d Graaf te Ridderkerk. Geref. Kerk. Beroepen te Watergraafsmeer, Dr E. D Kraan te Vlaardingen. Te Hijlaard P. Vail Strien, cand. te Terneuzen. Aangenomen naar Bandoeng, J, p Fernhout te Boskoop. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Lisse, S. v. d. Molen te Zierikzee. Doopsgez. Gemeente. Beroepen te Delft, M. F. Gerritsma te Oranjewoud. Emeritaat. Aan Ds H. Roelofsen pred. bij de Geref. Gem. te Zeist, is eervol emeritaat verleend. Hij diende achtereen, volgens de gemeenten te Opheusden, Goes Bruinisse en Zeist. Begrafenis Ds J. de Leut, Onder zeer groote belangstelling had te Zonnemaire de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van ds J. Leur, in leven Ned. Herv. predikant al daar. Tevoren had in de kerk een rouw- dienst plaats. Hier werd gesproken door de predikan ten A. E. van Griethuysen Hzn. van Noordgouwe, G. Waardenburg van Brui nisse, J. W. Boogaard van Burgh, J. Nee- leman van Eikerzee, G. E. v. d. Griend van Dreisehor, J. Hoek, Geref. predikant Zonnemaire, waarna Ds Van Griethuysen het samenzenijn sloot. Daarna werd het stoffelijk overschot door kerkelijke ambtsdragers uitgedragen. De heer Joh. Verseput legde namens kerkvoogden een krans op het graf en hierna gaf de burgemeester van Zonne maire, de heer H. Roelvink, uiting aan wat de gemeente in Ds De Leur verliest. Ds v. Griethuysen las hierna enkele ge deelten uit de H. Schrift. De oudste zoon, de heer H. de Leur, dankte voor de be toonde 'belangstelling. Geen predikant meer noo, d i g. Een paar weken geleden had een honderdtal leden van de Ned. Herv. ge. meente te Winkel besloten, maatregelen te treffen waardoor het mogelijk werd weer een eigen predikant tei krijgen. Thans hebben een aantal leden een openbare vergadering uitgeschreven, teneinde tegen dit besluit te protesteeren. Een aan tal predikanten is tot debat voor vergadering uitgenoodigd, waarin men zal1 trachten aan te toonen, dat ook zonder predikant voldoende de zedelijke en gods, dienstige belangen worden behartigd. Kerk en Staat. De „N. P. Gr. Crt." geeft omtrent de bijdragen van den Staat voor de diverse kerken de volgendf cijfers, ontleend aan de Staatsbegrooting 1926: Voor kerkbestuur ontvangt de Ned Herv. kerk f 40000; Evang. Luth. kerk f4200; Herst. Ev. Luth. kerk f1400; Re- monstr. kerk f 500; R.-Kath. kerk f 21006; Oud-Bisschoppel. Gleresie f4300; Israël, kerkgen. f 3550. Voor tractementen: Ned. Herv. f 1,169,326.30, Ev. Luth. f 337,535,50, Hersteld Ev. Luth. f 43,325.Doopsgez, f11,850.Remonstr. f20.000.R.- Kath. f 532,549.7714Oud-Bisschoppel, Cler. f7600.—; Israël, f 10,150.—Voor kinder-, school- en academiegelden bij Herv., Ev. Luth., Herst. Ev. Luth., Doops gez. en Remonstr. f 96,000.Voor kerke lijke pensioenen der Protestanten f 288,366 en der R.-Kath. f 120,094.Voor nieuwe tractementen, verhoogingen, hulppredi kers, bedienden, gratificatiën, enz. een be drag van f 63,978.01 Vv Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Garnwerd-Oostum, A. J. Sehop te Jukwerd. Vereeniging tervere deling van het ambacht. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging hoeft als op, volger van den heer Joh. Schmidt, van Rijlandtstraat 110, den Haag, die begin dezer maand overleden is, den heer G. H. Morhaus, van Alphenstraat 9 te Utrecht, belast met de waarneming van het secretariaat, bij wien inlichtingen zijn in te winnen omtrent het in 1927 te honden examen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Rorsselen dhr J. Katten, berg te Kampen. P. H. van 'der Ley f. Op 85- jarigen leeftijd is te Haarlem na een kortstondig ziekbed, overleden de heer P. H. van der Ley, oud-directeur der Rijkskweekschool van onderwijzers' aldaar. Gedurende bijna 60 jaar diende de over, ledene het onderwijs. Sinds 1 Mei 1865 was de heer v. d. Ley aan de Kweek school verbonden, eerst als 1 eeraar voor de natuurkunde en wiskunde en daarna in 1888 als directeur. Bietencultuur in België. Het uitvoerverbod voor suikerbieten, door de Belgische regeering in het najaar van 1926 onverwacht uitgevaardigd, heeft heelwat ontstemming teweeg gebracht en wantrouwen! opgewekt, zoowel bij de ver, bouwers als bij de koopers in jiet buiten land. Ook van Nederlandsche zijde is do Belgische minister van landbouw erop ge wezen, dat, willen buitenlandsche fabric- ken wederom kooporders ini België plaat sen, het noodig is dat er zekerheid Jheerscht inzake de gedragslij®, welke da yegeering voor de a.s te° vdlge®.- Mot prijzenswaardige snelheid heeft de Belgi dus bericht de Neder bouwconsviknt in Bel; drang van bmnen- en „egeven. Officieel is b< voor den nieuwen oog uitvoerbcpalingen zuil vaardigd. De prijzen, die voor opbrengst zullen word< middels bekend gewo .resultaat van een ovei Ge bietenverbouwers kanten. Naar inaatsta woordigen suikerprijs bieten worden uitbeta; 6s levering van een inbegrepen. Deze prijzen zijn dan die van verteder ook een normale uitz Margarine als Hol Er is een tijd gew< orgaan v. d. Alg. Ned. keiiers in het buitenland vonden, geen Nederlands pen. Dit nationaal produ tentand in zoo slechten in Duitsche steden er op hun winkelramen te wordt geen Hollandsche Wat is er sedert dien De organisatie der fabr ding, gesteund door de rijksbofermerk, hebben h product reeds weer sedt keeren, en evenals de De landsche boter een de wereldmarkt in. Ook dit heeft echter nu is men er in het op uit om iets Hollands wat mogelijk nooit in I zoodat ons product de vereenzelvigd te wordei da'arvan de slechte geve De eerste verschijnsele eenige jaren geleden in daar groote hoeveelheden boter uit de opslagplaatse waaronder zich ook Nei vond. Behalve dat deze met inferieure soorten met geen boter gemengi vroolijk als „beurre holla middel van artikeltjes in en op de Brusselsche Ja stand onze botercontroh en vlugschriften e.d. ov( goede Nederlandsche b( werden verspreid, werd ageerd. Eenige maanden gele» richten uit Duitschland, in Keulen en omgeving winkels verpakt, zou w het opschrift: „Allerfijnsl boter", die nooit in N of die in haar tweede v wijze met water, vreen zijn vermengt]. In samenwerking met Landbouwvoorlichtingsdie tement van Binnenlands houw, waar deze knoei den aangebracht, is de tijd bezig zich omtrent oorsprong dezer knoeieri Intusschen schijnt ook «del gilde aan het werk onzer boter te belagen. Belgische Weekblad en Veeteelt" schrijft n.I. 20 dezer, dat op enke in België eenige oneer begonnen gïoote hoevee der den naam van .„be den man te brengen. Het is prettig, zoo alle kanten te hooren, Hollandsche boter zoo een cachet van meerw komt eeen bitter bijsn men gewaar wordt, dat klaar staan, om die vooi woorden op ergerlijke Suikerbiet De rijkslandbouwoonsu veen schrijft in verband de kalibemesting van „Alg. Ned. Landbouwbl biet vervoer van de s sleet naar den wortel speelt hoe meer kali d< des te meer wordt de in den wortel bevorde In de ongezuiverde naast andere verontreinij ohloor voor. Dit eleme bet tegenovergesteldeh voer van de gevbrmde ontstaan ervan. Chloon onder bepaalde omstan die in' den bodem aan komen, waardoor een s pleegd wordt. Zoodoende onroohte, dat het gunst chloor te danken is. Met proeven moet mor voorzichtig zijn, en met proeven in het bijzond bare resultaten ontbreke da bietencultuur af te van ruwe kalizouten bug mei gezuiverde kali! op een hooge suikerop mesting vroeg in het v wemrf, zoodat de kali door den geheelen bou Ongelukken 18-jarig meisje M Autobus. De fiets werd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2