no 137 i Maandag 38 Februari 1@S7 41e Jaargang kast f250. Bfonenland. KWAHVffifc? Bat's KWATTA4 s Rs Goes. MA$y ST JOHN Buitenland. \I\V\ REEPEN it de Provincie pij ongeveer zeer groote F FEU voor begin April KEN wach- collectie in SN en com- 5vens eigen igen franco LE (Z.-B.) pboon No. 1 Ige prijzen, roote keuze. I, iarp en vele 15 registers estproef )ureau ijs. Mij. bouw meel f 92.47 EN A'DAM FEUILLETON. GEMEENTEPOLITIEK. Slechts één merk kan't beste zyn «oordeelen te lelmatig Uw om- [merk. De wijze ikkelijk. U gereed. i van het Verkoopprijs e winst was: f 43 35 f 11.47 3. KRAM te Kapelle, 3 op Ï8 füaart 1927, r P. VAN DIXHOORN, te verkoopen. uur in de Oester- eke: ie met Landbouw eai Tuia( aan de t A 152 te Yerseke, 1 Juni 1927 of zoo- als kick ht worden en. April 1927. des Woensdags en an 1—4 uur. iddags half een; aan a contant: «ouwi gereedschap* eselsteen met paard, fraanzeeften, Vorken, en, Tolhouten, Lad- Inmaakpotten, Kant Trekzaag, 6 Kippen Boeken (alle oude Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Posfrökening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—* Losse nummers f0.05 Prijs der A d v e r t e n t i n 14 regels fl.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. De Provinciale Staten. In veibaud met de komende Statenver kiezingen hebben wij eens nagegaan hoe Je stand der partijen in de Staten de laatste jaren was. En daarbij bleek ons, dat de positie der rechtsche partijen voortdurend is ver sterkt. In 1913 bedroeg het aantal Statenlet den die tot de rechtsche partijen 'be hoorden in totaal 310. In 1919 was dit getal gestegen tot 327 en in 1923 tot 353. Een geregelde en niet onbelaijgrijke vooruitgang dus, die echter voor alle par tijen volstrekt niet gelijk was. In 1913 voor de invoering van de evenredige vertegenwoordiging, hielden de Antirevolutionairen 102 Staten- zetels bezet, de Chr. HLstorischen 36 en de R. Katholieken 172 zetels. In 1919 toen de Chr.-Historischen zich beter hadden georganiseerd, werden deze cijfers respectievelijk 88, 54 en 182. En in 1923 liep het aantal Antirevo lutionaire leden terug tot 86, terwijl de Christelijk Historischen op 75 leden kwa men, en de R. Katholieken op 184. Bovendien klom het aantal Staatk. Ge- ref. Statenleden, dat in 1919 nog slechts 3 bedroeg in 1923 tot 8. Hieruit blijkt dus, dat er de laatste ja ren een rechtsche wind waaide en ook dat de positie van de Anitirevolutipnaire partij in de Sjaten sinds 1919 door de sterke vooruitgang van de Chr.-Histori schen en Staatkundig Gerefniet noemens waard geschaad werd. Bij een beschouwing van de sterkte der linksche partijen blijkt duidelijk, dat het 't liberalisme was, dat. het gelag had te betalen. In 1913 bedroeg het aantal liberale Sta tenleden nog 202, wefk cijfer in 1919 daalde tot 83 en in 1923 tot 63. Van die achteruitgang profiteerden be halve de rechtsche partijen ook de Vrijz. Democraten en de S. D. A. P., welke beide partijen echter in 1923 niet onbe langrijke verliezen leden. De Vrijz. Dem. kwamen van '28 zetels in 1913 op 44 zetels in 1919, welk getal in 1923 daalde tot 39. De S. D. A. P., die in 1913 nog 'slechts 43 Statenleden gekozen zag1, bracht dit cijfer in 1919 tot 117. In 1923 had zij echter een verlies van 10 zetels te boe ken. 1 i t Merkwaardig is zeker wel, dat de R.K. Staatspartij die de laatste jaren door de opkomst van enkele antipapistische par tijen zulke hevige aarivallen te verduren had, daarvan niet den minsten hinder ondervond. Hare positie bleef ongeschokt. In Zeeland was in 1913 de verhouding 22 leden rechts èn 20 links. De Christ. Hist, en de S.D.A.P. hadden toen nog geen afgevaardigden in de Staten. In 1919 bleef de rechtsche meerderheid bewaard, maar de sterkte der partijen oniderling werd belangrijk gewijzigd. Het aantal A.R. leden liep terug van 15 op 10, de dhr. Hist verkregen 4 zet tels ertde R.Katholieken kwamen van 7 op 8 leden. In 1923 werden deze cijfers resp. 9, 7 en 8, terwijl de Staatk. Geref., die in 1919 met 2 leden hun intrede in "de Staten deden, in 1923 hun derdë lid ver kozen zagen. Het aantal liberale leden daalde van 17 in 1913, tot 11 in "1919 en 8 m 1923, De Vrijz.-Democraten, die in 1913 nog slechts 2 leden hadden, kwamen in 1919 op 3 zetels, welk cijfer in 1923 gehand haafd bleef. De S.D.A.P. ten slotte deed in 1919 haar intrede in de Staten met 4 leden en houdt ook na nog '4 zetels bezet. Aan voorspellingen omtrent de toekomst wagen wij ons niet. De S. D. A. P. die met haar oven winningsbulletins altijd nog al voorbarig is, schijnt er op te rekenen dat zij hare positie niet onbelangrijk zal versterken. Voor de rechtsche partijen in T alge meen en de A.R. partij in 't bijzonder een waarschuwing om met volle kracht aan 'twerk te gaan en onvermoeid te ijveren voor het behoud van de rechtsche meerderheid. 157.) Uit he4 Engelsch. „Bk sla de hand des Tijds gade! Her innert ge u dien avond, Dollie?" „0 ja! en hoe ongelukkig voelde ik mij, en toen kwaamt gij en vondt mij schrei end; hoe gelukkig is alles afgeloopen, Grey! Ik geloof werkelijk, dat Mary hu al tweemaal zooveel houdt van Annerley als van Qrome." „Mary zou nooit zooveel om deze plaats gegeven hebben als gij," antwoordde 'hij. Op gevaar af van u ijdel te maken, moet ik bekennen, dat gij veel beter geschikt zijt om meesteres van Crome te wezen dan zij. Ik heb u gade geslagen, Dollie dikwijls, als gij niet wist, dat ik in de nabijheid was en ik dacht, dat ik nooit een waardiger gastvrouw gezien had." „Waarlijk, Grey?" riep Dollie met schit- terennde ogen uit. „O, ik ben er zoo blij om," en zij lachte gelukkig. Dat was het juist, wat zij wenschte hem behagen en hem in alles voldoen; geen kinderachtig klein ding te zijn, onhandig en vol dwaze grillen, maar een nutige, liefhebbende vrouw, die waard was, om de vrouw van Grey te zijn. Anderen prezen Dollie nog meer dan Grey. Reeds waren de buren verdeeld in hun oordeel over de verdiensten van da Wie zijn benoembaar? Wij gaan nu o|p de verkiezingswerki. zaamhedan en wat met de benoeming van raadsleden verder verband houdt niet na der in. Alleen vestigen, wij er hier ten overvloede nog de aandacht op, dat de besturen der Kiesvereenigingen te zorgen hebben, dat tijdig de candidatenlijsten in orde zijn, voorzien van de noodige hand- teekeningen en verklaringen. Omtrent de vereischten voor het lid maatschap van den Gemeenteraad bevat de wet tweeërlei bepalingen, positieve en negatieve. "Eerst wordt aangegeven wie wel en daarna wie niet tot lid van den Raad benoembaar zijn. Over beide soort van bepalingen een enkel woord. Leden van den Raad kunnen volgens Art. 19 van de Gemeentewet alleen zijn de ingezetenen der gemeente, die 'Nederlan der of door de wet als Nederlandsoh ont derdaan erkend zijn, den ouderdom van drie en twintig jaar vervuld hebben, niet van de verkiesbaarheid ontzet zijn, noch van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten krachtens het in artikel 3 der Kieswet bepaalde, met uitzondering van gerechtelijke vrijheidsberooving en veroor deeling tot een vrijheidsstraf anders dan wegens bedelarij of landlooperif of we gens een feit waaruit openbare dronken schap blijkt. Onder ingezetenen worden verstaan "zij, die gedurende de laatste twaalf maanden hunne woonplaats binnen de gemeente hielden. Dit artikel laat aan duidelijkheid weinig te wenschen over. Alleen komt de vraag op, op welk tijdstip men twaalf maanden in de gemeente gewoond moet hebben, bij1 de candidaatstelling, de stemming of de toelating. Het antwoord ligt eenigszins voor de hand. 't Gaat hier niet over de vraag, wie candidaat gesteld mogen wor den, maar wie lid van clen Raad mogen zijn. In „Anti-revolutionaire Staatkunde" werd. dan ook onlangs met verwijzing naar een Kon. Besluit van 9 Febr. 1898 geantwoord, dat het oogenblik van toela ting hier beslissend is. Ditzelfde gekit ook voor de bepaling van den leeftijd, zoodat dus iemand die nog niet den 23-jarigen leeftijd heeft bereikt, reeds can didaat kan worden gesteld. Vóór de jongste wijziging van de Ge meentewet bestond jjog de bepaling, dat alleen mannelijke ingezetenen benoembaar waren, maar sinds zijn ook de vrouwen beide vrouwen van Crome. Enkele van de meer eenvoudig gezinden onder hen zooals de Vendales, de Fuller tons en Em ma Ducie bleven trouw aan Mary, maai de meerderheid was ten gunste van Dollie gestemd. Zij was niet schoon, niemand dan Grey vond dat, maar zij was zoo vroolijk, grap pig en spraakzaam, zij had zulke lieve ma nieren, en aan al haar vroolijkheid paarde zij toch een deftigheid, die Mary geheel miste. Grey noemde haar in de eerste da gen na zijn huwelijk zijn kleine koningin. Maar hoe lief Dorothy Maynard ook mocht zijn, Dorothy Lyndhurst was oneindig lie- ver, toen zij met haar meisjesnaam ook al de grillen en kuren aflegde; toen liefde haar wijsheid leerde, en zij opgroeide tot een bevalige, goedhartige vrouw, die de beste vriendin en troosteres van haar man was. Maar deze lof van Grey klonk zoet in de oor en zijner bruid; en onderwijl zeide Bertie in het prieeltje te Annerley tot Ma ry: „Morgen om dezen tijd zijn wij al uren ver weg, gij en ik." „Ja," antwoordde Mary eenvoudig," „maar wij zullen de gedachte aan ons huis met ons meenemen, juist zooals het er van avond uitziet"; en zij keek droomerig over de weiden, waar rood-bont vee liep te gra zen, en waarachter de zon onderging, voor de laatste maal vóór hun huwelijk. Het ge laat van Mary was ernstig en vredig, maar de grijze oogen van Bertie hadden een on gewone uitdrukking. „Ja," antwoordde hij vurig, „wij zullen ons zelf hand in hand in het prieel zien verkiesbaar. Uit. het feit, dat ook door de meest links staande partijen slechts bij uit zondering vrouwen worden gekozen, zou men kunnen afleiden, dat de behoefte aan deze wijziging ook in die kringen niet zoo groot was, als men 't, veelal deed voorkomen. Ook de bepaling dat men om raadslid te zijn niet bij' rechterlijke uit spraak de beschikking of het beheer over zijne goederen mocht hebben verloren, waaruit werd afgeleid dat wie verklaard werd in staat van faillissement te zijn, geen lid van den Raad kan zijn, is sinds vervallen. Als gevolg daal'van hebben wij 't en kele jaren geleden meegemaakt, dat iemand, een paar dagen nadat hij failliet was verklaard, in clen Raad op scherpe wijze het financieel beleid van B. en W. critiseerde. Afgezien van de vraag of deze critiek gegrond was, moest dit toch wel een ietwat, eigenaardigen indruk maken. Het antwoord der Sovjet-regeering. Volgens een bericht, uit Riga zegt de sovjet-regeering in haar antwoordnota aan Engeland, dal zij ten allen tijde be reid is, het Engelsch-Russische conflict op vredelievende wijze uit den weg te ruimen. Echter wordt er op gewezen, dat de aan Rusland vijandelijice redevoe ringen van leden der Engelsche regeering er niet toe kunnen bijdragen, om' do Engelsch Russische betrekkingen te verbetoren. Voorts wordt er op gezinspeeld, dat een breuk tusschen Engeland en Rusland niet in het belang van den vrede van Europa zal zijn. Mocht de Engelsche regeering er toe overgaan, de betrekkingen met sovjet- Rusland af te breken, dan zal de sovjet- regeering op geen enkele wijze moeite doen, om die betrekkingen weer te her stellen. Sneeuwstormen- Volgens berichten uit Alaska hebben er in het Noordelijk gedeelte van1 de Stille Zuidzee hevige sneeuwstormen gewoed. 'Men vreest, dat talrijke visschersschepen zijn vergaan. De expresstrein Parijs-Constantinopel is tengevolge van den zwaren sneeuwval in Macedonië gedwongen geweest terug te keeren. Volgens het verhaal der reizigers waren reeds 2 treinen in de sneeuw blij ven steken. De positie van de passagiers van deze treinen was zeer kritiek. Enkele reizigers zouden doodgevroren zijn. Korts berichten. In den Pruisischen Landdag heeft graaf zu Stolberg van de volkspartij op verhooging van het invoerrecht op boter aangedrongen. Hij beweerde dat de Duitsche landbouw groote schade on. dervindt van den invoer van buitenland, sche boter, die niet beter, doch goed- kooper is dan de: binnenlandsche. Edison en' zijn vrouw hebben hun 41sten huwelijksdag gevierd met naar de bioscoop te gaan in een fordje, dat zij van Henry Ford hadden cadeau gekregen en van hetwelk de radiator van kooper is vervaardigd. Het Opperste Gerechtshof van de Vereenigde Staten "te Washington heeft beslist, dat d e K u-K 1 u x-K 1 a n haar ac tie in geen ankelen staat der Unie mag zitten, zooals nu; en daar is het witte hek, waarheen ik op mijn mooi nieuw paard zal rijden o, hoe vriendelijk was het toch van Sir Charles, om het mij te geven! avond aan avond zult gij daar staan, om het voor mij te openen, en om Ruby te streelen; en wat zal ik dan krijgen, Mary?" en toen zij bloosde en glimlachte kwam er een gevoelvolle uitdrukking op zijn gelaat en hij keek naar de ondergaande zon, en naar het rustige gelaat naast hem. „Mor gen," sprak hij zacht, „beginnen wij sa men ons nieuwe leven." En toen stak hij haar zijn hand toe; „kom, Mary," zeide hij, „Ralph en Lettice zullen moe zijn van het wachten op ons," en daarna gingen zij sa men het tuinpad langs Jaren waren over Crome en Annerley verloopen, evenals voor de pastorie, waar Maurice en Janet woonden. Mrs Champneys was gestorven en haar man was nooit teruggekeerd, om zijn plich ten weer te vervullen, Maurice bleef hulp prediker, totdat de oude predikant stierf en toen bood men hem de plaats aan. Mr St. John was reeds lang bekend als een ijverig, werkzaam man. Brotherton was een modeldorp geworden met een school en een kapel, waar Maurice preekte en Josiah Culpepper had slechts één vol gelinge een doove, oude vrouw, die be weerde, dat zij hem beter kon verstaan dan den anderen dominee, want Josiah was een zeldzaam schreeuwer en een machtig preeker, met een flinke stem en men kon hem goed begrijpen, gelijk de oude Sallie Hadges zeide. uitoefenen', 'indien zij" niet 'van dien' slaaf daartoe de vergunning heeft gekregen. De Brussel sche Soir verneemt, dat naar iu hofkringen verluidt, een blijde mededeeling betreffende het gezin van den jongen kroonprins van België als niet onmogelijk moet worden beschouwd. De officiëele aankondiging van den ge- zegenden toestand van prinses Astrid zal vermoedelijk dezer dagen worden gepubli ceerd. Volgens een bericht uit Antwerpen is hel s..s. Sjevier, dat op 10 Febr. uit New-York vettrok, onderweg door den storm verrast, 12 leden der beman ning zijn omgekomen. Het schip zelf is zwaar gehavend naar New-York terug- gestoomd. Een afdeeling Alpenjagers, die hun winterkwartieren te Turray hebben, wer den, toen zij in het dorp fourage gingen halen, door een lawine verrast. Drie soldaten zijn verdwenen. Uit Buenos-Aires wordt gemeld, dat daar een groote „hitte-golf" haar in- voed doet gelden. De temperatuur steeg Vrijdag tot 37.5 graden Celsius. Het ontwapeningsvoorstel. In verband met de behandeling van het craten, is Zaterdag aan den heer K. ter craten, is gisteren aan den heer K. ter Laan het volgende telegram gezonden: „Een groep ad spiranto verlofsofficieren te Kampen wenscht u en uw medestrij ders veel succes. Nederland vooraan naar den vrede!" Aan de grenzen teruggewezen. De heer Henri Polak, lid der Eerste Kamer en voorzitter van den Algemeenen Diamantbewerkershond, werd Vrijdagmid dag, naar de „Grw" meldt, toen hij naar België wilde reizen, door de Belgische douane te Esschen aangehouden, terwijl zijn papieren niet in orde waren, zoodat hij naar Roosendaal moest terugkeeren. Hoog bezoek. Hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg, de broer van Prins Hendrik, die sedert eenige dagen ten Koninklijke Pa- leize in Den Haag logeerde is Zaterdag avond per Hollandsche Spoor van' 6.27 naar Antwerpen vertrokken, om aldaar sckeep te gaan voor een groote reis in Afrika. „Patrimonium." Patrimonium, het Christ, sociaal week. blad van het Ned. Werkliedenverbond van dien naam, gaat. een bijblad uitgeven voor de vrouwen en de jeugd, onder het motto „Voor het huisgezin". Het eerste nummer is verschenen en opent met een artikel „Voor de vrouwen en 'de jeugd", van de hand van oud-Minister H. Colijn. Het nummer bevat verder bijdragen van de hand van oud-Minister S- de Vries Czn., „Een woord van hulde"; van Dr K. Dijk, die schrijft over „Studie en prac- tijk"; van het Amsterdamsche raadslid O". Baas Kzn., over „De laatste dag"; van de heeren W. J. Bossenbroek van Amsterdam, G. Goote van Veenendaal en W. Heins van Den Haag. Voorts bevat het blad een jeugd- en prijsraadselrubriek. Maurice vond overvloed van werk in de omliggende dorpen en hij was zeer tevre den zijn leven te slijten in de nabijheid van het graf zijner kinderen. Hij wist, dat het hart van Janet gebroken zou zijn, als zij het had moeten verlaten. Janet was nu zijn hulpe, zelfs Mary was niet ijveriger en werkzamer dan zij. Een groote vreugde was het deel van Ja- net geworden. Een jaar na den dood van Bee had zij een jongen den langge- wenschten zoon in de armen van Mau rice gelegd. „Neem hem," fluisterde zij. „Dit moet onze Samuel ons dankoffer zijn," en Maurice begreep haar. Zij noemden hem Stefanus, „want," zei de Maurice, toen hij de vreugdetranen zij ner vrouw op het gezichtje van het kind zag vallen, „ik vertrouw, dat hij een Stefa nus zal zijn, ijverig in geloof en goede wer ken." En later kregen zij nog een zoon, dien Maurice Edgar noemde, naar een broeder van hem, die vroeg was gestorven. De gezondheid van Janet ging achteruit na de geboorte van den kleinen Edgar; maar gedurende enkele jaren werd zij nog geen voortdurende zieke. Toen de kinderen tot knappe, flinke jongens opgroeiden de trots en vreugde huns vaders werden hare krachten minder en leed zij veel. Maar nooit kwam er een klacht over hare lippen, zelfs niet tegen haar man, die zich dikwijls verbaasde over haar groot ge duld; maar alleen Lettice begreep wat zij eigenlijk leed. Lettice trouwde nooit, hoewel zij een Dam m e n. Vrijdagavond werden do volgende partijen gespeeld voor heit kampioenschap voor Zeeland: _J. van OalmthoutJac.. v. Zweeden 2—K. L. KramerA. Gorstanje 20. Directe belastingen. Ver plaatst met ingang van 1 Mei 1927 de kommies le kl., F. A. van Male, van Cadzand naar Retranchemenfde kommies 2e kl. P. Rijckborst, van Sluis naar Retranchement. i De Commissaris der Konin gin en de P. Z. E. M. In de N. R. C* schrijft de Zaterdagsche „men": De opening van het gemaal bij Stop peldijk kan ik niet laten passeeren zonder ook nog een kwestie aan te roeren, die daarbij aan het licht kwam. De opening geschiedde door den Commissaris der Koningin. Het bleek uit diens redö, dat deze daarvoor een zekere zelf-overwin ning heeft moeten hehalen, want het pro vinciaal bestuur had vrij scherp tegenover het waterschapsbestuur gestaan ten op zichte van de keuze voor de bemalings machine. Alle oude gemalen in Zeeland zijn natuurlijk stoomgemalen. Later zjjn er op verschillende plaatsen Dieselmotor- gemalen bijgekomen. Maar een goed jaaï geleden kwam Biervliet met het eerste electrische gemaal in Zeeland, dat zeker een welkome klant zal zijn geweest voor de P. Z. E. M. En nu kwam Stoppeldijk weer met het plan voor een Dieselmotor. Ged. Staten zijn daar toen tegen in ge gaan, en hebben erop aangedrongen, dat ook Stoppeldijk eleetrisch zou bemalen. Wat natuurlijk ook zeer welkom zou zijn geweest aan de P. Z. E. M. Er is daarover een lange strijd met deskundigen gevoerd. Maar Stoppeldijk hield vol. En kreeg zijn zin. Ged. Staten, die ook boven de waterschappen als voogd zijn gesteld, hebben ten slotte hun medewerking ver leend, „zij het ook niet dan pa eenige aarzeling", zooals de Commissaris der Koningin woordelijk verklaarde. Zjjn aan wezigheid was het door het waterschaps bestuur zeker dubbel gewaardeerde bewijs dat nu alle tegenstelling geweken was. Maar is deze heele geschiede nis nieteen nieuw bèw ij s, dat er iets scheefs zit inden toestand dat hetzelfde College, welks goedkeuring gemeente- en wa terschapsbesturen behoeven voor hun besluiten, teven's het college is, dat afnemers moet trachten te winnen voof zijn electriciteits onderneming? Eerste luitenant der mariniers P. J. van Gijn is overgeplaatst van de m.«. rinekazerne te Amsterdam naar Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen. Het administratief en het instructief beroepskader van den 'vrijwilligen land- knap, Hef meisje werd. Ten eerste hadden haar vader en broeders haar noodig en daarna haar ziekelijke moeder, en Lettice dacht nooit aan zichzelve. „Vader zal mij later nog meer noodig hebben," zeide zij, „want Stefanus zegt, dat hij zendeling wil worden, en wie weet wat Edgar zal doen, en die arme moeder" maar toen zweeg Lettice en zuchtte. „Maurice, weet ge wat ge mij eens ge vraagd hebt?" zeide Janet op zekeren avond, toen hij naast haar was komen zit ten „voordat Stefanus geboren was; óf ik geduld kon hebben en nog een tijdje lan ger wachten, voordat ik naar de kinderen ging? Ik geloof, dat ik nu niet lang meer zal behoeven te wachten." Neen, dat wist hij wel, zeide hij tot haar. De tijd zou. weldra komen, dat zij moesten scheiden, maar niet voor lang, o, niet voor lang. Want hij wist de grijze priester dat zijn werk zwaar was geweest, en dat het hem had verouderd. Hij had vroeg en spade in den wijngaard zijns Meesters ge arbeid, en de oproeping om thuis te komen kon iederen dag gehoord worden. Wat deed het er toe, hoe spoedig, dacht hij. Zijn dag Hep ten einde; de nacht met zijn wel kome rust zou weldra aanbreken. Eens zou de vermoeide dienaar op den gouden dorschvloer met vreugde verschijnen en zijne schoven met zich brengen. I i/" EINDE. t 1 -J I li!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1