BANK VOOR ZEELAND I Alle Bank- en Effectenzaken. So 136 Zaterdag 36 Februari 163? 41e Jaargang BI6GEIMR* EERSTE BLAD. HET ADRES A. WILKIN© HORLOGE'S Buitenland. PENDULE'S Staten-fieneraal. Pit ie Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Antithese en Synthese. GOES HULST «OCS ia alle metalen. Mooie keuze in nickel vanaf i 4.65. C. J00SSE, St. Adriaanstraat, Goes. VERLOVINGSRINGEN. C. J0GSSE, St. Adriaanstraat, Goes. r C. J00SSE, St. Adriaanstraat, Goes. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraaf 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie ne. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per po6t, f3.—i Losse nummers f0.85 Prijs der A d v e r t e n t i n 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. i. Twee.1 woorden, die nog al eens worden gehoord. Vooral liet eerste, antithese, is van algemeene bekendheid. Ieder die een wei nig meeleeft heeft het gehoord en mis schien gebruikt, of ook wel misbruikt. Met name in verkiezingsdagen kan men strijk en zet hooren dat Dr Kuyper de anti these heeft uitgevonden en dat de rechter zijde door 'n z.g. anti these-politiek te voe ren, de1 tegenstellingen ïn het leven van ons volk, noodeloos heeft verscherpt. Die antithese is dan ook al menigmaal veroordeeld. Veroordeeld, niet alleen door vrijzinnigen die het bestaan er van ont kennen, maar ook zelfs door mannen van naam en invloed, die krachtens hunne be ginselen een plaats behoorden in te nemen in de rechtsche gelederen. De antithese, do tegenstelling op elk gebied, moet naar veler oordeel ver dwijnen, om plaats te maken voor syn these, voor eenheid en samensmelting. Over beide begrippen oen enkel woord. ij-; r J j' Antithese, befeekent tegenstelling. Wanneer wij rondom ons zien, dan zul len wij ontwaren, dat de natie in broeden zin genomen in twee groepen is gesplitst. Dat er is een tegenstelling, een antithese, tusschen de Christelijke en de moderne wereldbeschouwing, die heel het leven be- heerscht. In gezin en school, in maatschappij en staat, overal komt die tegenstelling tot openbaring. Deze antithese is niet een uitvindsel van den laatsten tijd, neen, zij ontstond in be ginsel toen de zonde in de wereld hare in trede deed, toen de mcnsch opstond tegen zijn God en in plaats van dien God te die nen, tegenover Hem kwam te staan. Van vrijzinnige zijde en merkwaardig genoeg, zelfs door vooraanstaande en scherpzinnige mannen wordt het vaak voorgesteld alsof die antithese door Dr Kuyper zou zijn uitgevonden. Niemand minder dan Mr Limburg sprak het uit dat de antithese stond of viel met den persoon van Dr Kuyper en dat het dus slechts een voorbijgaande verschij ning was in onze politiek. Niets is minder waar. Het is hier weer de oude misleidende tactiek, die altijd de Christenen en do mannen van rechts voorstelt als de dwars drijvers en scheurmakers. Het is in anderen vorm een herhaling van wat Achab sprak tot Elia toen hij dezen profeet als „de beroerder Israëls" aanwees. De werkelijkheid is echter anders. Op overtuigende wijze is dit in zijne bezielende begrootingsrede in 1904 door Dr Kuyper in het licht gesteld toen hij zeide: „De principiëele antithese is opgekomen' uit wereldgebeurtenissen, uit gewijzigde be schouwingen over'de levens-existentie, uit het te voorschijn komen van andere ver houdingen. it Er is een streven in de wereld der geesten gekomen van ganschanderen aard dan vroeger en daaruit is de anti these voortgevloeid. Maar als men. vraagt wie ze het eerst predikte, dan moet ik de opmerking ma ken, dat de Christelijke overlevering hier het eerst is geweest; zij had hier pa trimonium; zij was "hier gevestigd. Wij hadden hier niet eerst liberalen en daar na Christenen, maar Jtjet Christelijke ele ment heerschte hier en toen is, niet uit Nederland, maar uit den vreemde eerst uit Frankrijk en toen door Darwin en Haeckel uit Engeland en Duitschland deze verscherpte antithese binnengedron gen. Wanneer men dus een eersten impor teur wil opsporen, dan moet ik zeggen' dat deze importeur niet van ons komt, maar van u." De antithese bestaat dus, en dat zij steeds meer verscherpt wordt en steeds dieper in heel het leven doordringt, is uiet de schuld vap de Christenen, maar van de vrijzinnigen die steeds krachtiger voor de in den grond revolutionaire be ginselen opkomen. Dat deze antithese ook noodzakelijk moest inwerken op den staatkundigen strijd, behoeft voor wie nadenkt wel geen betoog. De tegenstelling zou alleen dan kunnen verdwijnen en vervangen worden door synthese, door eenheid, wanneer de gods dienst inderdaad beperkt was tot de bin nenkamer en geen invloed uitoefende op net publieke leven. voor Manufacturen Dames- en Kinder confectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is Maar dat is een onmogelijke eisch, met het wezen van den dienst vair God in lijnrechten strijd. Wanneer we loprechtelijk belijden te gelooven in God den Vader, den Almach tige, dan is het om nogmaals Dr Kuyper te citeeren een absolute on mogelijkheid aan de sfeer van actie van' dien God eenig terrein te onttrekken. Wanneer men eenmaal gelooft dat God er is, dat Hij bestaat en werkt, en dat alle macht van Hem komt, elk gegeven oogenblik, dan moet het vanzelf spreken, dat een volk, als volk en een Staat als Staat, krachtens den wil en de kracht van' dien God elk oogenblik bestaan en dat er dus ook in dien Staat geen macht en geen bestel kunnen zijn of ze zijn aan den wil van dien God onderworpen". dat stellig een unicum is in de parle mentaire geschiedenis. Aan de ordo was een aanklacht van de Raditsj- pai'tij tegen den minister van Binnen- landsche Zaken Maximovic. Toen de minister in zijn verdedigingsrede ver klaarde, dat do Raditsj-partij voor haar aanklacht geen enkel bewijs had geleverd, droegen de afgevaardigden van de oppo sitie een geheel ontkleeden man de zaal binnen, wiens lichaam blauw en tot bloe dens toe was geslagen. Deze man was in den voorafgeganen nacht door agenten van politie te Belgrado, naar het heet wegens een klein vergrijp, volgens de afgevaardigden echter wegens een poli tieke wraakneming, op deze wijze toege takeld. De gewonde spuwde voortdurend bloed. De afgevaardigden schreeuwden den minister toe: daar heb je nu de bewijzen! Er ontstemd een onbeschrijfelijk tumult, dat zulke vormen aannam, dat de voor zitter zich genoodzaakt zag de zitting te schorsen. Onmiddellijk noodigde de re geering de leiders van de oppositie tot een bespreking uit. Men verwacht algemeen idie arrestatie van den commissaris van politie. De af gevaardigden, die den man hebben binnen gebracht, kunnen volgens het reglement van orde worden gestraft. Uit bet land van Abraham. De vereenigde expedities van het Britsch-Museum en het Universiteitsnru- Kanfoor Groofie Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen) Tholen. In den Rtatonkieskring Tliolen was de uitslag van de verkiezingen in 1925 voor de Antirevolutionaire partij ver van gun stig. Bij een vergelijking met 1922 blijkt, dat hier in één slag niet minder dan 526 stemmen verspeeld werden. Naast enkele gemeenten waar 'tstem- méncijfer een' kleine stijging vertoonde, staan een aantal andere gemeenten met soms zeer ernstige verliezen. Eenige winst werd behaald in St. Anna- land, waar we met 34 stemmen vooruit, gingen, Scherpemsse met 17, Kortgene met 14, Gats met 7 en Poortvliet met 3 stemmen. Maar daartegenover staart Tholen met een verlies van 17 stemmen, Oolijnsplaiat miet 33 stemmen en Oud-Vossemeer met 52 stemmen. Heel wat gröoter echter was de achteruitgang in Wissekerke met 91 stemmen, Stavenisse imiet 156 stem men en St. Maartensdijk met 250 sterti men. Dat zijn zeer bedenkelijke cijfers. In Stavenisse daalden we van 190 tot 34 stemmen, wat te bedenkelijker is, daar de Staatk. Geref. en de Ghr. Hist, in! totaal slechts met 101 stemmen vooruit gingen'. Niet minder ernstig waren de verliet, zen te St. Maartensdijk, waar ons stem. mencijfer van 356 op 106 'terugliep. Al bleek daarvan naiar buiten tot nog toe weinig, toch mag verwacht worden! dat geen middel onbeproefd zal worden gelaten om deze vérliezen te hersteilen en dat met name ook liet Provinciaal Oomité het mogelijke zal doen om! deze sterk bedreigde puntert te versterken. Een verlies vart meer dan een vijf dei van ons totale stemmencijfer is in hooge mate vèrontrustend. Indien ergens, dan zal hier gewerkt moeten worden. Geen dag en "geen uur mag hier on gebruikt voorbijgaan. Tholen mag ons niet maar zonder mieer worden ontstolen. Aanbevelend, Een naakte man in 'het Zuid-Slavische parlement. In de zitting van het Zuid-Slavische par lement is Donderdag iets voorgevallen, seum van Pennsylvanië hebben te Ur graf tomben ontdekt van buitengewonen rijk dom. Ook een heel kerkhof; en in de graven daar waren diademen en kettingen, ringen en oorringen, paarlen en armban den van goud en zilver, waaronder prach tige staaltjes van de goudsmeedkunst uit dien tijd. Er zijn zeer fraaie stukken on der, zooals een diadeem met menschen en dierenfiguren erin gegraveerd, een gou den sticrenbeeldje en een ketting van schakels gezet in lapis lazuli. De expeditie deelt mede, dat ze een verzameling heeft bijeengebracht als in geen enkel voorgaand seizoen en toch is nog maar een deel van het kerkhof op gegraven. Engeland en Rusland. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." schrijft, dat Hodgson, de En- gelsche zaakgelastigde te Moskou, die op het oogenblik in Engeland vertoeft, wel licht niet op zijn post zal texugkeeren, zoolang de uitwerking van de Engelsche nota aan de Sovjetregeering niet merk baar is. Dat ook de sovjetregeering met de mogelijkheid van een diplomatieke breuk rekening houdt, blijkt uit het opvra gen van Russische deposito's bij de En gelsche banken. Men schat het opgevraag de bedrag op ongeveer 21/2 millioen. Korte berichten. Na langdurig, aangenaam voorjaars weer heeft in de Noord-Italiaansche val leien een periode van hevige koude, gepaard met sterken sneeuwval, haar in trede gedaan. In Milaan werden niet min der dan 7000 sneeuwruimers gemobili seerd.. 'Uit Mexico wordt1 geseind, dat een trein tusschen Tampico en Monterey ge derailleerd is. Er zijn 40 dooden en 70 gewonden. Bij het secretariaat van den vol kenbond 13 bericht ontvangen van de Spaansche regeering, dat deze niet' zal deelnemen aan de in Mei a.s. te houden economische volkenbondsconferentie. 35 inlandsche mijnwerkers zijn door de val van een rots opgesloten in een mljjn aan de Oost Rand (Z.-Afr.). Men vreest voor vele dooden.. Dr J, Th. de Visser. Dr de Visser was wegens lichte onge steldheid verhinderd de Tweede Kamer vergadering van gisteren bij te wonen. De salarissen van het Middel- haar onderwijs. Op vragen van het Tweede Kamerlid Ketelaar: 1. Heeft de minister reeds gevolg ge geven .aan zijn belofte, afgelegd in de vergadering der Tweede "Kamer van 10 Deo. 1926, om de punten .betreffende dei salarissen bij het middelbaar onderwijs, die in het voorloopig verslag inzake hoofdstuk V A der Staatsbegrooting he- sproekn waren, nog eens te laten bekijken; in het bijzonder is ook het bureau voor arbeidszaken daarover géhoord? 2. Zoo ja, tot welke resultaten heeft een en ander geleid? heeft de minister van onderwijs, kun, sten en wetenschappen geantwoord; 1. De onderegteekende heeft bij mis, sieve van "6 November 1926 do in vraag 7 bedoelde punten aan het oordeel van van het centraal bureau van voorbereiding voor ambtenarenzaken onderworpen, met verzoek, dienaangaande van advies te die nen. Dit. advies heeft hij nog niet ont vangen. 2. Vraag 2 behoeft in verband met het vorenstaande geen beantwoording. De spoorwegontvangsten in Januari. Het „U. D." publiceert eenige cijfers betreffende de (geschatte) ontvangsten der Nedeilandsche Spoorwegen over de maand Januari 1927, in vergelijking tot die van 1926. In totaal bedragen de geschatte ont vangsten over Januari 1927 f 11.820.150, terwijl zij in dezelfde maand van het vo, rige jaar bedroegen 'f 13.273.772.37. Al- zoo is er in de afgeloopen maand minder ontvangen dan vorig jaar f 1.453.62237. Bijna alle ontvangst-bronnen der Spoor wegen hebben, vergeleken met het vorige jaar, minder opgeleverd. Wat het reizi- gersvervoer betreft, is er alléén vooruit gang te hespeuren'Tn de opbrengst van de traject-abonnementskaarten; die brachten f 16.497.51 méér op dan in 't jaar 1926. Doch overigens werd er in Januari deze meevaller niet meegerekend uit het reizigersvervoer f465.674.86 minder ontvangen. Burgemeester door een Raads lid b-elee dig d. Bij den Commissaris der Koningin van Noord-Brabant, Z.Exc. Mr A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, te 's-Hertogen- bosch, was dezer dagen een anonieml schrijven ingekomen uit de gemeente Rucphen, hetwelk beleedigend van inhoud was voor den heer F. J. Crusio, burge meester dier gemeente. De Commissaris der Koningin heeft dit anoniem schrijven, in overleg met den heer burgemeester Crusio, in handen ge steld van de Justitie te Breda. Deze heeft een onderzoek doen instellen, met als resultaat, dat van dezen brief verdacht werd de schrijver te zijn het gemeente raadslid J. v. O. te Rucphen. Het Parket uit Breda heeft ten huize van genoemden v. O. een uitvoerig on derzoek ingesteld. Alle maten en modellen prijzen vanaf f7.50. Zilver Suikerschepje of Klokje cadeau. Graveeren gratis. Aanbevelend, Het socialisati ©rapport. Naar de N. R. Ort. verneemt, zal zeer binnenkort verschijnen het rapport der Staatscommissie onder voorzitterschap van dr Nolens, die, bijna zeven jaren geleden, het vraagstuk der socialisatie ifl onderzoek kreeg. Het resultaat van een zoo langdurigen arbeid over een in so cialistische en radicale kringen zoo be langrijk vraagstuk mag men natuurlijk met groote belangstelling tegemoet zien. Een Rechtsche Raadslijst. Bij de aanstaande Gemeenteraadsverkie zingen zal te Klaaswaal een algemeene1 Rechtsche lijst worden ingediend. De can didaten der Anti-Rev. Kiesvereen. en die der Cfcr. Hist, kiesvereeniging komen daarop voor. De oneven nummers zijn de candidaten der Anti-Rev. en de even num mers die der ÜH. De besturen der ge noemde kiesvereenigingen hebben zich in. zonderheid laten leiden door de gedachte', dat de eenheid moet worden gezocht, daar waar maar eenigszins mogelijk is. Verblijdend was het dan ook dat op de vergaderingen waar deze zaken hun be slag kregen zooveel eenstemmigheid heerschte. Ook de eventueel© opvolging is zoodanig geregeld, dat steeds een A.R. vervangen wordt door een A.R. en ook omgekeerd een G.H. door een 0.H. Gemeentelijke Huurvero.r- d en in' gen. Mr E. Hollander, de secretaris vart den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen, heeft gisteravond op de die hetcljj'kvao geur ensmaatea töchgoedkoop is KOFFIE „DE PAUW vergadering vart den bestuurdersbond „Onderling Belang'' en de Bouwkundige vereeniging „Onderneming en Vrijheid";, volgens het „Vad." medegedeeld, dat uit een onderhoud met een vooraanstaand ambtenaar op het departement van Ar beid bleek, dat zoo na! opheffing der Huurwetten, inderdaad gewenscht mocht blijken gemeentelijke verordeningen in het leven te roepen, dergelijke: verordeningen van hooger hand in stand zullen worden gehouden en niet zullen worden verniet tigd Naar aanleiding van bovenstaand b'e- richt verzoekt de directeur generaal vart de Volksgezondheid, met wien mr Hol lander gesproken hééft, mede te! deel en, dat hij niets van die strekking heeft gezegd. in brons, marmer en eikenhout. 60 modellen voorradig. Uitsluitend le kwaliteit. Prijzen vanaf 19.75 Aanbevelend, Tweede Kalmer. Het pntwapeningsvoorstel. Gisteren kwam in de Tweede Kamer aaa de orde het z.g. ontwapeningsvoorstel van de S. D. A. P., beter en meer naar waarheid aangeduid als het paradevoorstel. Edoch, de belangstelling, die er gewoonlijk bij een parade is, ontbrak ditmaal. Een aantal kijkers, die zich een paar dagen gen geleden op het Binnenhof vertoonden, waren nu zelfs afwezig. Vermoedelijk zullen ze nu wel worden opgecommandeerd als da volgende week de verdedigers aan het woord komen. Naar het heet zullen de Soc.-Dem. er uit halen wat er uit te halen is, en zijn niet minder dan vier leden aangewezen om het ontwerp te verdedigen. Volgens het ingediende voorstel, zouden leger en vloot worden afgeschaft om plaats te maken voor een „veiligheidswacht" bestaan de uit 10 a 12 politievaartuigen plus enkela vliegtuigen (totale bewapening 200 man) e* een politieleger, dat, gegrond op een lichting van 3200 man en een tienjarigen diensttijd (oefentijd 4 maanden, zonder vooroefeningen of herhalingsoefeningen), een totaal zou op leveren dat, rekening houdend met verloop, 25.000 man zou kunnen zijn. De berede* wapens zouden geheel worden afgeschaft. Bet „parade-voorstel" werd gisteren bestre den door de heeren Duymaer van Twist, Deo- kers en Tilanus en natuurlijk warm verdedigd door den communist De Visser, die in zoo verre eerlijker was dan de voorstellers, dal hij er rond voor uitkwam, dat zijn ideaal is de wapens te gebruiken in den dienst der revolutie, De volgende week wordt de parade voort- Hoe men candidaten stelt. In een ingezonden stuk in Zelandia" van het bestuur der R.K. Kiesvereen. tei Aar* denburg over de candidaatstelling der par* tij in het vierde district, werden ö.a. de volgende mededeelingen gedaan ovar de onregelmatigheden bij de partij-stem ming over de groslijst: „Tal van kiezers irt Sluis hebben. twee stemmen uitgebracht. In Ijzendijke

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1