Vrijdag *15 Februari IHH? 41e Jaargang scbe Centrale ItagBlant n Voonhuis, te Dienstbode. Buitenland. Pit de Profile». N DAMNIE de soorten Koekjes tNMAKERIJ, iop of te huur skriecht (Halfwas). Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ut Baeketbakkefij raat I 340, Mlddelbuij, levert Üillijke prijzen. Ie gemeentelijke igen in te leveren vóór art a.s», ten gemeente' oormiddags ten 10 ure. 16 Februari 1927. i We tb. van Zaamsiag, E FEIJTER Pzn., Burgemeester. jK Lzn., Secretaris. E K9ÖP: beklante, in volle rking zijnde ■raad hout aanwezig 3escbikbaar. Overname niet verplichtend, nder letter X, aan het ran „De Zeeuw", Mid- Kloetinge, terstond op bevr. bij Q. TRIMP& elia", Goes. E KOOP: te Kalfkoeien rniDg). DIELEMAN, Ellewoutsdij»' E KOOP: uwe ZetaardapP®'* was k 13.per Hf1 sra partij Voeöerbtc; P. VAN NIEUWEN )ostbapelle. E KOOP: Spiegelruit, ,H 176 c.M. groot. PRILLE, Mr. Schild"* n hetzelfde adres eC er. tond gevraagd boerenwerk en L J.SPELIER,^e egen bij Goes. VAN BREDA te g Weg6nn SPO^^ oordige, zoo »p Bureau: Lange Vorststraat 70, Gaes Tel.: Redactie en Administratie na. 11 Pestrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 In hooge mate ontstelleno. In zijn nieuwjaarsrede deelde de voor zitter van de Kamer van Koophandel in Oostelijk Brabant mede, dat bij de gloei- ]ampeniiijrerheid veel personeel overcom pleet was geworden, omdat de firma Phi lips door de verhooging van invoerrechten in België en Spanje, genood zaakt was in het buitenland gloeilam penfabrieken te stichten. Daar in 't buitenland werken thans reeds 2000 arbeiders in deze industrie en de imheemsche arbeidskrachten vinden geen. emplooi. Nog erger toestand wordt gevreesd, thuit nieuwe verhoogingen der invoer rechten in Frankrijk zullen verplaatsing zoowel van de gloeilampenfabricage, als van die van radio-lampen naar dit land, ter voorziening van de Fransche markt, onvermijdelijk maken. Deze voorzitter gaf toe, dat het voor een klein land als het onze niet zoo gemakkelijk is, op builenlandsche Regee ringen krachtige pressie uit te .oefenen tot verlaging der invoerrechten voor Ne- derlandsche producten, maar men zal z.i. daarnaast moeten erkennen, dat hie: hooge belangen op het spel staan en dat hier dus een. weg zal moeten gevonden worden, wil menvoor komen, dat het grootste Neder land sche bedrijf zich allengs tiaar het buitenland verplaatst en tenslotte hier slechts een kern daar van met eeni'ge duizenden arbeiders over blijft." In hooge mate ontstellend, noemt onze Rotterdammer" en terecht deze mede- deelmgen om er dan aan toe te voegen dat er toch altijd velen zijn, clie door deze en andere schrikaanjagende tijdingen niet beroerd worden, maar met gelatenheid en stoïcijnsche kalmte vernemen. „Dat zijn die dogmatische vrijhandels fanatici, die zich door niets en niemand Ja ten brengen uit hun vredige vrijhandels- plooi. Het. arbeidsveld van .Nederland naar België, en Spanje verlegd! Wat deert bet? de wet der internationale arbeids- verdeeling gebiedt, dat de goederen daai worden, geproduceerd, waar ze het voor- deeligst kunnen worden voortgebracht; de were 1 dopbrengst stijgt! Reeds twee duizend arbeiders worden door een Hollandsche onderneming bui tenslands aan het werk gesteld, die bij een. regelmatig internationaal verkeer in Nederland hun brood zouden verdienen! Waarom geklaagd? de wereld is één harmonieus geheel; vrijliandel, vrede, en vriendschap tusschen de volkeren! Nieuwe verhoogingen der invoerrech ten in Franrkijk staan te wachten, waar door weer ons afzetgebied zal worden ingekrompen! Waarom bevreesd? gee- nerfei verweer is geboden, maar met ver hevea idealisme afwachten, dat ook vreemde landen door onze onversaagde •rijhandelsliefde zullen worden getroffen! De werkloosheid neemt 'toe, de con-- currentie-mogelijkheid der industrie neemt door die gestadige verbrokkeling af! Waar om bezorgd? de vallei der malaise moet geheel worden doorwandeld, broei kasplantjes hebben geen bestaansrecht. Zoo denken en zoo spreken er velen." Dit is volkomen juist opgemerkt. En deze stemming is ontstellend, niet minder dan de ontstellende mededeelingen waarvan hierboven gewag werd gemaakt. Terecht vraagt dan ook onze Rotter- damsche collega: „hoe denkt, hoe spreekt 'hoe handelt de Nederlandsche Regeering?" Deze vraag is adrem. Met tegenwoordige Kabinet wenscht zich van alle principiëele kwesties verre te houden,. Maar dat geeft haar geen vrijbrief om bet vraagstuk van de handelspolitiek dat met onze volkswelvaart zoo nauw ver band houdt, eenvoudig .Jbuiten beschou wing te laten. VERSCHIJNT ELKEN WERKiAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers fQ.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Sneeuwval. Gedurende acht dagen heeft het te Gon- 'ifantinopel met korte tusschenpoozen sterk gesneeuwd; de sneeuw ligt drie of vier voet dik. In de wijken der armen zijn verschillende huizen onder den zwa- .sneeuwlast bezweken. In de buiten wijken der stad hebben zich wolven ver toond, die .zelfs twee personen hebben aangevallen en ernstig gewond. '■'an, den geheelen Balkan en ook van Palestina worden zware sneeuwstormen gemeld. Het was in het H. Land reeds jaren geleden, dat men er sneeuw gezien iad. Dok in het grootste deel van Scandina vië en Denemarken, met name op Jut- land hebben Zondag en Maandag zware sneeuwstormen gewoed. Treinen ontspoor den ,o£ konden door de sneeuwmassa's die op sommige plaatsen tot twee .én drie meter werden opgewaaid, niet verder. ïn Oslo ligt de sneeuw op de straten bijna een halven meter hoog. De onthoofdings-methods in China. Huiveringwekkend zijn de nadere bij zonderheden over de wijze, waarop de verslagen veldheer Soen Tsjoean-fang is opgetreden tegen de stakers in Sjanghai. Hoe het ging, werd door Sir Percival Philips, den specialen correspondent van de „Daily Mail" te Sjanghai als volgt geseind De onthoofdings-methode is het sterkste tegengif tegen stakingen gebleken, maar waarschijnlijk zal het tot woeste repre sailles komen, als de stad door de Kanton- neezen wordt bezet. „Den heelen dag trekt de „executie patrouille" door de Chineesche stad. 12 soldaten met de bajonet op het geweer, loopen langzaam, in veelbeteekenenden begrafenispas, door de smalle, volgepropte straten. Achter lien schrijdt, de lange, dreigende gestalte van den stadsbeul, die een geweldig zwaard, gehuld in roode zij, torst. In doodsche stilte gaat de stoet voorbij. De terechtstellingen zijn ver schrikkelijk willekeurig geweest. Stakers en studenten zijn onthoofd, wegens het uitdeelen van nationalistische pamfletten. Als .men hen betrapte, werd een ijlbode naar- de patrouille gezonden. Was deze ter plaatse, dan werd de schuldige ge dwongen te knielen en onthoofd, terwijl de soldaten de menigte op een afstand hielden. Een oogenbliK daarna werd het hoofd op oen stok genageld en tentoon gesteld. Als de beul niet snel genoeg ko men kon, schoot men de gevangenen neer Uit China. De algemeene staking te Shanghai is afgeloopen. De kooplieden hebben hoege naamd geen gevolg gegeven aan den op roep van den werkliedenvakbond om te staken. Er heerscht overal rust in de buitenlandsche concessies. De Chineesche marine-autoriteiten heb ben officieel aan de Fransche en Britsche vertegenwoordigers verontschuldigingen aangeboden ter zake van het bombarde ment der concessies. Gemeld wordt, dat de troepen van Sun Tsjoean Fang de rijst- en zijden-winkels te Sungkiang plunderen. Een groot aantal soldaten gijn door hun .eigen chefs onthoofd. De militaire leiders doen al het mogelijke, om de discipline onder hun troepen te hand haven, met het oog op den opmarsch der Zuidelijke legers. De financiëele toestand van Berlijn. De beg rooting van de stad Berlijn sluit met een tekort van 37 millioen, alhoewel het gemeentebestuur tot zijn leedwezen reeds tot belangrijke beperkingen heeft moeten besluiten. Het gemeentebestuur be schouwt den. financiëelen toestand van de stad als zeer ernstig; daar het geen mogelijkheid ziet de tekorten te dekken, zullen belangrijke verhoogingen van en kele belastingen, zooals grondbelasting, hondenbelasting, enz., moeten plaats vinden. Korte berichten. Tangerho, de minister van financiën, in. Peking is afgetreden, wegens het gewone gebrek aan baten in de schatkist. De Donau is vastgevroren tusschen Galatz en Tulcea. De scheepvaart is ge stremd. Bij een tusschentijdsche verkiezing te Stourbridge (Eng.) waar de conser vatieven bij den jongsten stembusstrijd een meerderheid van bijna 2000 stemmen behaalden, overwon nu de labour- can didaat met meer dan 3000 stem men meerderheid. De Westkust van Frankrijk is Woens dag getroffen dooi' een stevig en 'Z.- wester storm, gepaard nijpt hevige regens en in de boven-Loire is veel sneeuw gevallen, zoodat de treinen er veel vertraging hadden. Volgens een bericht uit Madrid, zijn de laatste Spaansche troepen, die ver leden jaar voor den veldtocht in Marokko naar Afrika zijn gezonden, thans teruggekeerd. Op het oogenblik be vinden zich nog 11.500 man Spaansche troepen als bezetting in Marokko. De Zomertijd. Thans is bij Kon. Besl. bepaald, dat dit jaar de zomertijd zal aanvangen 15 Mei en zal eindigen 2 Oct. D e kosten van de werkloosheid. De jongste aflevering van het Maand- t schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat een overzicht van de uit gaven van het Rijk en van de gemeen ten verband houdende met de werkloos heid. De uitgaven van het rijk beliepen in 1925 f5.031.600. Hiervan moeten in min dering worden gebracht f 239.700 aan voorschotten, verleend ten behoeve van de werkloozenkassen. Voor werkverrui ming werd besteed f2.925.800, wachtgeld regelingen f 18.800, werkloosheidsverzeke ring f 1.813.800 f239.700), verplaat sing van arbeidskrachten f 31.500 en steun aan crisiswerkloozen f241.600. Voor 1926 zijn de totale uitgaven voor deze doel einden geraamd op f 5.783.000. Aan wachtgeldregelingen, werkloosheids verzekering en verplaatsing van arbeids krachten gaven de gemeenten in 1925 in totaal uit f 1.765.700, n.l. resp. f37.400, f 1.700.900 en f27.400. Voor 1926 was geraamd f 1.670.100. De onlusten in N e d-T n d i De Tweede Kamerleden Cramer, De Vries-Bruins, Albarda, Vliegen, Stenhuis en IJzerman hebben een wetsvoorstel in gediend tot het instellen van een on derzoek (enquête) door den Volksraad naar de oorzaken van de onlusten, die in November 1926 en in Januari 1927 in Ned.-Indië hebben plaats gehad. De Woningvoorraad. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte cijfers, is het aantal woningen in 1925 vermeerderd met 47.191 en in 1926 met 50.123. On bewoonbaar verklaard, gesloopt en aan haar bestemming onttrokken werden in deze jaren 10190, zoodat de netto ver meerdering van den woningvoorraad over deze jaren bedraagt 87.124. Op 31 Dec. 1926 waren in uitvoering 26.994 woningen. Roode Burgemeesters. De heer A. Lobstein, wethouder van de.gemeente Goor en 24 jaar onafgebroken lid van den Goorschen gemeenteraad, komt thans niet voor op de soc.-dem. candidatenlijst voor den gemeenteraad. Volgens een circulaire van de af deeling Goor van de S.D.A.P. had de heer Lob stein bericht, te weigeren, een nieuwe candidatuur voor den raad te aanvaarden op oen lijst, waarop ook de naam van den heer Gies zou voorkomen, die hem zou hebben belasterd.. Het afdeelingsbestuur schrijft echter, dat de ware reden is, dat de heer Lobstein, burgemeester van Goor had willen wor den, voor welk ambt hij heeft gesollici teerd, zonder er de af deeling in te kennen. (Hoe schandelijk! Red.) Zijn groote grief- tegen het afdeelingsbestuur was, dat het zoo hard werkte voor de benoeming van het Kamerlid Van der Sluis tot burge meester. Aanvankelijk had de heer Lob stein bij kris en kras beweerd, dat hij nooit voor het burgemeesterambt gesollici teerd had, maar later heeft hij1 bekend, dit wel te hebben gedaan. Maar to ch can didaat! In het Statendistrict Velsen zijn 15 lijs ten ingeleverd voor de Statenverkiezingen. Daarbij was ook een lijst met de namen van twee candidaten, een boer uit den Beemster en iemand uit Amsterdam Eerstgenoemde candidaat leverde mede de lijst in. Toen liern gevraagd werd,van welke partij de lijst was, antwoordde de candidaat, dal, hij dat niet wist. Afschaffing van het visum voor Oostenrijk. Het Weensche Correspondentiebureau meldt, dat de Oostenrijksche ministerraad heeft besloten in te gaan op de door de Nederlandsche regeering voorgestelde overeenkomst inzake opheffing van den visunrdwang in het reizigersverkeer voor onderdanen van beider naties. Deze over eenkomst treedt op 15 Maart in werking. De Radio-Omroep. In de „Radio Luistergids" van 18 Febr. j.l. doet de redactie enkele mededeelingen omtrent den nieuwen in Huizen te bouwen zender der Christelijke en Katholieke groe pen. Reeds maandenlang werden van die zijde alle pogingen in het werk gesteld om van de onderhandelingen op de hoogte te komen. Thans heeft men de klok hooren luiden en lanceert men een bericht uit enkele gegevens bij elkander gefantaseerd. De besturen van bovengenoemde groe pen stellen er echter prijs op te verkla ren, dat de mededeelingen van de „Radio Luistergids" slechts ten deele juist zijn, dat de lezers met name omtrent het kapi taal, de golflengte, de studios, de gecon tracteerde zenduren en den verhuur van den zender onjuist zijn ingelicht, en ver zoeken omtrent deze aangelegenheid de officieele mededeelingen der besturen af te wachten. imfAJe CaAaveéfo Ge subsieerde werkver schaffing. Het lid der Tweede Kamer de heer Smeenk richtte tot den Minister van Ar beid, 11. en N. de volgende vragen: Heeft de minister reeds onderzocht, cf het aanbeveling zou verdienen, aan de uitvoerders van de door het Rijk gesubsi dieerde of wel geheel gefinancierde werk- vemchafffingen de verplichting op te leg gen, om, overeenkomstig de bepalingen van de Invaliditeitswet, voor de te werk gestelde arbeiders zegels te plakken? Zoo ja, zou de minister de resultaten van dit onderzoek aan de Tweede Kamer willen mcdedeelen? Boerderijen van Veep huizen. Het lid der Tweede Kamer de heer Bierema heeft tot den minister van Justi- fie de volgende vragen gericht: I. Is het juist, "dat aan de pachters ran de hoeven van de Rijkswerkinrichtin gen Veenhuizen I de pacht is opgezegd, ten einde deze hoeven in eigen beheer te nemen? II. Is het juist dat vier jaren geleden de boerderijen van de Rijkswerkinrichting Veenhuizen II in eigen beheer zijn geno men en dat reeds twee jaar later deze wijze van exploitatie weer werd veriaten en de hoeven weer zijn verpacht? III. Indien de vorige vraag bevestigend wordt beantwoord, is de Minister dan niet van oordeel, dat een dergelijke voort durende wijziging in de wijze van exploi tatie aan de schatkist groote verliezen moet veroorzaken en dat het nemen in eigen beheer van de bosrderijen van Veen huizen I, waar dit blijkbaar niet noodig is voor de tewerkstelling van verpleeg den, niet in het belang van de schatkist is te achten? Rumoerige Raadszitting. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van Doetinchem ontstond bij de behandeling der gem.begrooting' een ernstig incident tusschen den voorzit ter en de sociaal-democratische fractie. Toen de voorzitter weigerde critiek toe te laten op het beleid der politie, verklaarde de woordvoerder dier fractie, de heer Spijkman, dat hij van deze weigering tele grafisch den Commissaris der Koningin op" de hoogte zal stellen en ook den minister van het gebeurde kennis zal geven. Na schorsing der vergadering werd het vol gende telegram aan den Commissaris der Koningin verzonden: „Heden bij houden algemeene beschouwingen begrooting werd ons belet door voorzitter raad, diens beleid als hoofd politie te bespreken; wij verzoeken beleefd onmiddellijk maatrege len tot verzekering rechten raadsleden. Namens sociaal-democratische raadsfrac tie, Spijkman, secretaris." In de middagvergadering werd van cln\- hist., kath., lib. en vrijz.-dem. zijde leed wezen uitgesproken over de wijze, waar op de voorzitter door den woordvoerder der sociaal-democratische raadsfractie was aangevallen en de heer Spijkman aan gezocht zijn persoonlijke beleediging terug te nemen in het belang van de samenwer king in den raad. Hieraan werd na uit voerig debat en nadere toelichting niet voldaan. De voorzitter heeft daarop afge zien van repliek op de algemeene beschou wingen van den heer Spijkman. In de avond-zitting herhaalde zich het incident. De soc.-dem. fractie wilde weer het politiebeleid behandelen. De voorzitter weigerde dit toe te laten. De vier soc.- demoeraten verlieten daarop de vergade ring. Later keerde één hunner terug en nam aan de alg. beschouwingen deel. Prov. Zeeuwsche Vereen, tot bestrijding der Tuberculose. Gisteren werd in de Sociëteit St. Jo ris te Middelburg de jaarvergadering ge houden van bovenstaande vereeniging, on der voorzitterschap^van den heer G A. van Woelderen, uit Vlissingen. Een viertal verslagen werd uitgebracht. Het eerste was dat van den secretaris, den heer dr Q Oi$aan, die ei- a.a. ge wag van maakte, dat de districts-tubercu- losearts, dr Hoorweg en de dames Deet- man en Verburg een belangrijke hoeveel heid arbeid met grooten ijver en onver moeide toewijding hebben verricht Met genoegen zag men dr Putto optreden a!s inspecteur. Spr. waarschuwt tegen te over dreven optimisme. Een verplegingsfonds is, dank zij den* steun van het Roode Kruis in beginsel gesticht, maar teeken van levensvatbaarheid heeft dit fondBi nog niet kunnen geven. De financiën waren meermalen aanleiding tot bespreking en een noodkreet bij Ged. Staten had tot resultaat, dat de volle subsidie onver kort werd uitgekeerd. Inzake de school artsen hoopt de secretaris, dat ook hierin Zeeland den achterstand spoedig zal weten in te halen. Aan de zuigelingenbescher- .ming wordt in samenwerking met het Groene Kruis ijverig vooiigevverkt Als nieuwe vereeniging trad Wissekerke toe en in 1927 zal Cladzand toetreden- Het tweede verslag is een zeer Uitge breid van dr Hoorweg, over de werkzaam heden van het Districtsconsultatiebureau en de Kringbureaux. Het werk der bu reaux is ongeveer op dezelfde wijze voort gezet. Men kan wel zéggen, dat men dooi dringt tot in de uiterste boekjes vau Zeeland. Er wérden 73 patiënten aan huis met de behandelende artsen gezien en onderzocht. Deze werden niet als bu reaupatiënten ingeschreven. De leerlingen van den cursus, de nieuwe wijkzusters- huisbezoeksters deden goed hun best zelf patiënten op te sporen en deze, in over leg met den huisarts, naar het bureau to dirigeeren. Observatie van patiënten voor rekening van het bureau had gere geld te Middelburg plaats. De samenwer king met den Raad van Arbeid te Goes bleef voortreffelijk, doch de Raad van Arbeid te Middelburg werkt bijna geheel buiten het bureafu om. Uit slechts 5 van de 109 gemeenten van Zeeland zijn geen patiënten op de bureaux gekomen. 87 van de 91 in Zeeland practiseerende huisartsen hebben sedert het in werking zijn der bureaux patiënten gezonden. Het is nog niet genoeg. Men wil gaarne alle patiënten kennen en van hen, die zelf niet kunnen komen, de jongere huisgenoo- ten. In het geheel kreeg Let bureau! ken nis van het overlijden van 134 patiënten, van wie de meesten aan longtuberculose. Op 1 Jan. 1.1. stonden nog 1159 patiënten ingeschreven en hadden 885 gezinnen huisbezoek. In 166 gezinnen komt een lijder aan open t.b.c. voor. Een onder wijzer met positief sputum heeft weer veel zorg gekost. Hoe lang hij reeds hiermede voor de klasse heeft gestaan Is niet be kend, maar waarschijnlijk reeds zeer lang. Zijn opvolger, waarnemer, kwam in het begin van 1927 ook met een open long- tb.c. olp het bureau. Dr Hoorweg hei- haalt zijn wensch, dat wettelijke maatre gelen kinderen zullen vrijwaren voor be smetting in school. Ook dr Hoorweg wijst op het meerdere werk van mej. Deetman en mevr. Verburg en deelt dan mede, dat dit jaar de „sociale kaarten" zijn inge voerd, waarop alle gege vens over woning, voeding, ligging enz. van de patiënten worden aangegeven. De plaat selijke huisbezoeksters hebben over het al gemeen goed met het bureau medege werkt, al zijn er nog altijd die nog nimmer met hun patiënten op het bureau zijn geweest. Aan „nazorg" in engeren zin is natuurlijk gedaan, en alle ontslagen patiënten blijven onder controle; werk wordt voor hen gezocht, maar meestal door de werkloosheid niet gevonden. Voor hen is het nieuw opgerichte ZonnestraaL een lichtpunt. Uit het jaarverslag van de provinciale Huisbezoekster, mej. Deetman, blijkt dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1