Donderdag 17 Februari 19SS7 41e Jaargang ÏTHMA k Groeit Griet" KWATTV.'V. Dat s KWATÏA Middelburg I K0 Buitenland. KINADRUPPELS ItmentegL uis met Tuin Middelburg. hl of steed je, FEUILLETON* wde lieden I *R«V ST JOHN. en Inwoninfi' VOIXE-MEUi REEPEN Slechts een merk kan aan de «fa stam op 23 Februari sgjj zal nog worden ver ihemschestraat A 124 groot 345 c.A. Notaris STRUVJ irobaat mfttóif Age* ulzatdinTpelioTpth t VOORRAAD van: Alewijnso's Ochtendveir I AUwijnse'sVarkensvotr Liebigs Vleeschmeel Diermeel Phosp. Kalk „Delft" Zonnepitten Gemengd Kippengraan Hennepzaad Wit Vogelzaad Gebr. Grondn. Koek Grondn. meel ik Soyameel es Prima Bakbloera Alewijnse's Opfokvoer B aop of in ruil ragend Merriepaard I en bij W. DANIELSEJ aat, Middelburg, p of te Pachten er 2 H.A., gunstiggt j in straatweg bij Yeeri aanvaarden. JONGEPIER, iddelburg. E KOOP: Stalmest, voor tuiniers. Adres: A 108, Middelburg. EKOOP: itenierswonlng en vrije paorl|(s" ■es: J. STROÜ,Bittb.- Souburg. EKOOP: »l Woonhuis. sn Tuin, te Soilbur|Jr chestraat A 193. etrekking van tinnenmoeder in I" tfeere, worden Directeur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 1ïe Zeeuw VERSCHIJNT ELK EN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. Waar zijn de militairisten? Ten onrechte, zoo hebben we gezien, gorden de Christelijke partijen en worden met name de antirevolutionairen als mi litairisten aangeduid. Hun streven is geenander, dan te voorkomen, dat ons volk weerloos aan den geweldenaar, den militairist, zou wor. den overgeleverd. En dat gevaar bestaat. Er is een pogen en dat wel zeer in 't bijzonder by hen die steeds over anti. militarisme» den mond vol hebben, onl met geweld het wettig gezag op zij te schuiven en het recht met voeten te treden. Dat is het militarisme van Ooinrnu- nisme en Sociaal-Democratie, dat ook ons volk bedreigt. Het organiseert de massa, het tracht te tornen tot machtsvorming om! op die wijzo de macht te stellen boven het recht. Reeds meermalen heeft men getracht door geweld het Gezag onder den voet te loopen en voorts te steunen niet op het recht maar op geweld. Dat dit pogen mislukte ligt niet aan de Socialisten. Als Overheid en volk voor het dreige. ment waren bezweken, zouden we ook bier de vertooning van arbeiders- en sol- datenraden hebben gezien. En een ieder weet nu al wel wat zulks beteekent, Knechting van een volk in puur mil ij. tairisme. ■De Sociaal-Democratie ondergaat, zegt men, een evolutie, maai' het feit is eir, dat zij revolutionair optreedt, telkens als zij meent te moeten spreken van een „historisch moment". Wat niets anders beteekent dan dat de gelegenheid schoon is. Men stelt den eisch der ontwapening, ronder van het eigen geweld afstand te doen, sterker nog, terwijl men voortdurend zelf met geweld dreigt. Men streeft er maar het wettig gezag der Overheid te ondermijnen en daarvoor eigen geweld in de plaats te stellen. Juist het anti-militairisme der revolu tionaire partijen is daarom het meest zuivere militairisme dat zich denken laat. „Ontwapening der volken zou volkomen ruimte geven voor de overheersching van het ruwe geweld en alleen de erkenning van den grond van gezag en macht onder de volkeren kan leiden tot een beperking der bewapening die bet leven niet meer drukt. Waai- het recht heerscht, omdat het zich weet to handhaven, moet het onwettig en onzedelijk geweld zich wel schuil houden. Het is noodig deze drnjgen in onze dagen zoo scherp mogelijk te belichten', opdat men achter de valsche leuzen, die dei dragers er van zelf verblinden, de waarheid zie. Wij zijn tegen het militairisme en het is daarom, dat wij ons keeren tegen het z.g.n. anti-militairisme. Wij zijn tegen het militairisme en kamen daarom: op tegen de ontwapening en voor de weerbaarheid van een volk om naai- de krachten die het ontving, het recht en het gezag te steunen, dat niet wortelt in menschelijke willekeur, maar in het recht en het ge zag Gods." De vaccinatie. Zoo als bekend lag het in het voornemen van het Ministerie-Ctolijn, het vaccinatie- vraagstuk op te lossen. Was dit Kabinet blijven leven dan had men op een bevredigende oplossing mo gen rekenen. Maar het Kabinet werd weggewerkt. Uit hei Engelsch. eren van middelbare») esproken van sterk van gestel. J&ar voor ieder en vet"1 iwoning, vuur en 'lC behandeling' 1 Maart a.s. 149) ndige ig voor biedt zich aan «nmalcernknef1 ir. Brieven lettel dit blad te Goes- uit den boerenstal raren leeftijd, e( in een klein eD neven onder letter Zeeuw", Goes. „Maar, Mary, waar denkt ge aan?" antwoordde haar broeder. „Natuurlijk heb ik het zoo geschikt, dat het bezoek van Mr Langley zou samenvallen met de komst van Bertie. Ik denk wel, dat gij en Bertie net den eersten avond te druk zult hebben, uw aandacht aan zaken te schenken, rnaar den volgenden morgen moeten alle huisgenooten bij elkander komen; en de ongehoorzame erfgename moet afstand doen van haar rechten, en haar vonnis aanhooren, en dan zal het aanhangsel worden voorgelezen." „Ik wilde, dat wij hem dat alles kon den besparen, hij zal het zoo treurig vin- zuchtte Mary. „Ik zou gaarne, voor dat hij kwam, afstand hebben willen doen en alles geregeld hebben. Ik zou hem lie ver in Londen of overal elders ontmoet nebben, dan juist hier"; want zij1 voelde, dat hoewel Bertie het offer, dat geen. offeir was, niet zoude weigeren, het hem zou smarten te zien, hoeveel /ij- moest mis- en zij zou hem gelukkiger verwei- En nu koimt Minister Slotemaker de Bruine met. de mededeel'ing, 3at wel de wet houdende voorzieningen tegen be smettelijke ziekten gewijzigd wordt, maar dat de inenting-s-dwang blijft gehand haafd. Hij maakt zich op de meest gemakkelijke wijze van deze kwestie af. De regeling van deze kwestie zoo heet het laconiek, valt buiten de grenzen, die hét zittend Kabinet zich voor zijn werk zaamheden heeft gesteld. Ziedaar alweer een van de vruchten van do in November 1925 behaalde „overwinning". Groote epidemie rn Afrika. Een groote epidemie teistert op het oogenblik Afrika van het Oosten tot het Westen, dood en verderf brengend over een afstand van 3000 mijlen. De ziekte, een soort .typhuskoorts, is in Pransch West-Afiika liet eerste uitgebroken, onder inlandsche troepen en naar Britsch West- Afrika, Nigeria en andere gebieden over geslagen. In Bornu (Nigeria) alleen zijn 50.000 sterfgevallen voorgekomen, tenge volge van de ziekten en in Kano (Nigeria) moet het aantal dooden nog hooger zijn. In September van het afgeloopen jaar kwam de ziekte reeds voor te Darur (Engelsch-Egyptisch Soedan), en thans teistert ze Zelingei, Nyala en Kebkebia. In deze districten sterven 60 tot 80 pCt van de aangetaste personen. In Zalingei zijn 10.000 personen op een bevolking van 45000 overleden. De ziekte breidt zich nu uit naar Kordofan en centraal Soedan .een afstand van 3000 mijlen, zooals gezegd. Quarantaine-stations zijn opgericht en maatregelen zijn genomen om aangetaste personen met een serum te behandelen. De aardbeving aan de Adriatische kust. Volgens berichten in buitenlandsche bladen zijn do slachtoffers van de aard beving bij honderden te bellen tusschen Mostpr en Spalato aan de Adriatische kust, waar honderden .gebouwen werden vernield, of zwaar beschadigd. Te Sera- jovo ontstond na den eersten aardschok een geweldige paniek. Tal van menschen vluchtten uit hun huizen en sprongen in het water. Velen hunner kwamen al dus om het leven. Te Amselfeld verdween een groep huizen in een groot gat, dat plotseling in den aardbodem ontstond. In verscheidene kleine steden bleef nau welijks een enkel huis onbeschadigd. Vele wegen verfcoonen gapende afgronden, door het opensplijten der aarde ontstaan. Gedurende de aardbeving hoorde men voortdurend geluiden als van een donder. Bij de instorting van een regeerings- tabakfabriek te Solsatski werden vele menschen gedood. Te Belgrado, waar de aardbeving ook, zooals men weet trou wens in heel Joego-Slavië gevoeld word, kwamen schoorsleenen naar be neden, doch zonder ongelukken te ver oorzaken. De hellingen van vele bergen zijn ingezakt. Doordat een berg te Sera- jevo instortte, werden 10 huizen en hun bewoners bedolven. Een hevige sneeuw storm volgde op de aardbeving en vele vluchtelingen kwamen jammerlijk in de koude om. De overlevenden worden met hongersnood bedreigd, daar het zeer moei lijk is, over 't besneeuwde terrein levens middelen naar de bergstreek te vervoeren, die het zwaarst door de ramp geteisterd is geworden. Nog een aardbeving. De seismograaf te Faenza (Italië) heelt een zeer hevige aardbeving geregistreerd, welke waarschijnlijk heeft plaats gehad in Alaska. De beweging der aarde duurde vjer uur; de schokken waren zoo hevig, dat de instrumenten beschadigd zijn. Korta berichten. - Stalin, de sovjet-leider,moet zoo zwaar ziek zijn, dat er weinig hoop is op zijn herstel. De aard van zijn ziekte is niet bekend, daar alleen zijn medische raadgevers en vooraanstaande sovjet-be ambten in het Kremlin worden toege laten. Vrijdag zal in het Engelsche lager huis een debat plaats hebben over de Enge 1 s ch-Rus sis che betrekkin gen naar aanleiding van een ingediend voorstel, om "het aannemen van gelden uit het buitenland ter ondersteuning van industriëele stakingen 4e verbieden. De Italiaansche ambassade te Brus sel spreekt het bericht tegen, dat in de Italiaansche munitie-fabrie ken dag en nacht met koortsachtiger! ijver gewerkt wordt. Volgens een statistiek zijn sedert 1876 van de 86 departementen in Frank rijk er slechts 23 in zielenaantal vooruitgegaan; 15 departementen hebben meer dan 7000 inwoners verloren. Dr. H.NANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. ƒ1.30 p.fl. komd liebben in de kleine voorkamer van Abercrombie Road. Maar ,Mg,urice zag het anders in; hij zeide slechts: „onzin, wat 'doet liet er toe? het is slechts voor den vorm, het zal spoedig voorbij zijn." En toen ver anderde hij van onderwerp want hij zag, dat Mary wat al te opgewonden was en vertelde hun, dat Janet en Lettice in de ponnywagen uit waren geweest, en hoe wel Janet scheen, en hoe zij eiken avond met hem naar het kerkhof ging, als Lettice naar bed was. „Zij is veel heter, sedert gij ons verlaten hebt, Mary", zeide hij; „zij schijnt te denken, dat zij zich nu geweld aan moet doen, om alles na te gaan. Zelfs stelde zij van daag voor, dat ik eenige weken met haar fen Lettice aan zee zou gaan doorbrengen. Zij denkt aan ons, en hoe Dokter Radley zeide, dat Lettice zoo hard groeide; want voor zichzelve vindt zij het een vreeselijke gedachte". „Ik zou liet doen, Maurice", antwoord de Mary nadenkend; „zij wordt zichzelve weer en begint weer aan uw welzijn te denken. O, wat is zij veranderd, Maurice, zelfs in deze enkele weken! Ik kan soms ternauwernood gelooven, als zij tegen mij spreekt, dat het dezelfde Janet is". „Ja, zij is zoo geheel anders dan vroe ger", antwoordde hij ontroerd; maar zelfs De H o, f hou ding van Prinses Juliana. De Koningin heeft met ingang van 12 April a.s. tijdelijk benoemd tot hofdame van prinses Juliana jonkvr. A. M'. barou nesse Bentinck, en bevorderd tot kamer, heer in buitengewonen dienst ter beschik, king van de prinses, cl en kamerjonker mr J. G. baron (Baud, referendaris ter gemeente-secretarie to 's Gravenhagiei. Baron Baud zal met zijn gezin de villa „Hoog Gate" te Katwijk a. Zoo betrekken gedurende het verblijf der prinses aldaar. Belastingbetaling op Postkantoren. Zijn wij wel ingelicht, zegt het II d b 1., dan heeft het welslagen van de proef die in de provincie Noord-Holland (uit gezonderd het Gooi) genomen is met be lastingbetaling op de postkantoren, geleid tot de ernstige overweging, de gelegenheid daartoe in het gebeele land open te stel len van 1 Juli af. Volledige tandprothese. Men maakt het „Weekblad van het Recht" opmerkzaam op een leemte in het eenige artikel van het wetje van 30 Doe, j.l., tot herziening van de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925 (volledige tand prothese). De daarin voorkomende strafbepaling gaat niet vergezéld van de vermelding, of het delict als een misdrijf, clan wel als een overtreding moet worden be schouwd. Blijkens arrest van den Hoogen Raad van 6 Juni 1922 is in zoodanig geval geen bevoegde rechten- aangewezen en dus vervolging uitgesloten. tegen deze geliefde zuster kon hij niet veel over zijn vrouw spreken. De schoone, ontevreden vrouw, die zijn trots maar tevens zijn smart geweest was, was nu nederig en ontvankelijk als een kind. „Help mij om goed te zijn, Maurice; laat mij van u leeren!" was haar dagelijk- sche bede; en zij deed altijd haar best, het minste woord van hem in toepassing te brengen. „Gij hebt mij niet minder lief, na alles wat ik u verteld heb?" zeide zij eens tot hem op treurig verwonderden] toon. Haar minder liefhebben! Nooit was zijn hart meer naar haar uitgegaan, dan wan neer hij haar ernstig, luisterend gelaat zag, als zij in de kerk naast Lettice zat, of als zij naast hem in haar rouwgewaad zat te werken; en hij dacht hoe het oor der moeder de kinderstappen boven op de kin derkamer miste, en toch kwam er geen klacht over haar lippen, al vielen er soms tranen in haar schoot. Dan sloot hij haar eensklaps vast in zijn armen. „Ge zijt immers niet ongelukkig, vrouw? Ge kunt toch nog wel een poosje wachten, totdat wij naar onze kinderen gaan?" „Ja, Maurice, met u kan ik wachten!" antwoordde zij dan geduldig, en dan sloop Lettice zacht door de kamer en legde het hoofd in haar schoot. „Moeder, zullen mijn zusjes groot zijn, Nog oen vergissing bevat het wetje, n.l. do verwijzing in het laatste lid naar „het vorige lid", hetgeen zijn moet het derde lid. Mr H. J. Dijckmeester 80 jaar. Onder vele blijken van belangstelling heeft mr II. .J. Dijckmeester, oud-Commis saris der Koningin in "de provincie Zee land, gisteren zijn 80sten verjaardag, ge vierd. Do Koningin deed door een schriftelijk ken gelukwensch blijken van haar belang, stelling; de Prins kwam in den loop van den ochtend persoonlijk zijn felicitatie aan bieden. Voorts kwamen bij den heer Dijek. meester talrijke gelukwenschen in, vooral uit de provincie Zeeland. Ook werden hem enkele bloemstukken toegezonden. Daar de heer Döjckmeester zich uit het ambtelijk leven teruggetrokken heeft, werd deze feestdag uitsluitend in den hulsel ij ken kring gevierd. Burgers R ij wielen. De Eerste Nederlandsche RijwieL en Machinefabriek v.h. H. Burgers te Deven ter, heeft een nieuwe prijscourant het licht doen zien. Aan de uitvoering is zeer veel zorg besteed. De directie heeft zich op het standpunt gesteld dat men eerst dan iets ten volle apprecieert, als men ziet hoe het vervaardigd wordt en heelt daarom een groot aantal reproduc. lies van interieurs tusschen den tekst doen opnemen. Zij diö zich een karre tje mochten willen aanschaffen zullen goed doen zich eerst ook van de prijzen en kwaliteit van Burgers: fabrikaat op de hoogte te stellen. Financieel beheer der Gemeenten. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer nopens de begrooting vim binnenlandsche zaken voor 1927 werd door eenige leden instemming betuigd met de 'circulaire van den minister van 19 Juli 1926, voor zoover daarbij aan de colleges van Gedeputeerde Staten werd aanbevolen, streng op to treden tegen het aangaan van verplichtingen door ge meentebesturen, die de financieel© las ten verzwaren zonder dat uiterste nood- zaak aanwezig is. Dat bedoelde' gemeenten in financieels moeilijkheden verkceren, is wel ten deele, maar lang niet uitsluitend, te wijten aan liet ontbreken van een behoorlijke regeling van de financieele betrekking tusschen Rijk en gemeenten, en aan de omstandig heid, dat het Rijk dikwerf lasten op de gemeente legt. Voor een goed deel is ook liet beleid der gemeentebesturen zelf schuld. Andere leden betreuren het, dat de cir culaire in zoo' algemeen© termen is ver vat, dat daardoor de indruk moest worden gevestigd, dat het in het algemeen met het gemeentelijk financieel beheer treurig is gesteld. Alen aclitte dit onbillijk. Do nadere uit legging aan deze circulaire, door den mi nister gegeven in zijne AI. van A. aan en bij de beraadslaging in de Tweede Kamer, deed naar de meening dier leden uitko men, dat de minister het doel, dat hij zich bij het stellen der circulaire had voorge steld, was voorbij geschoten. Eenigo leden, die ook op den duur een meer centraal toezicht op de gemeente ver langden, vooral wat de financiën betreft, ook omdat zij van oordeel waren dat vele gemeenten in haar financieel beleid te kort schieten, gaven daarbij echter tevens uiting aan hun ergernis over het feit, als ik ze weerzie?" want Lettice noemde haar nu altijd „moeder"; en dan vertelde 'Maurice hun van die kalme rustplaats, waar hun geliefden woonden. „Wat doet het er toe, of zij veranderd zijn, of onder welke nieuwe omstandighe den wij hen zullen ontmoeten, als zij ons tegenkomen wanneer onze pelgrimsreis volbracht zal zijn!" En dan zeide zij zacht een vers op, dat tegenwoordig tot de lieve lingsverzen harer moeder behoorde: Boven de starren daar zal het eens lichten, Daar wordt mijn hopend verlangen vol daan. Daar zal het lijden des harten eens zwich ten, Daar zal de vreugde voor eeuwig bestaan. Want Lettice begon steeds meer de troost harer ouders te worden - „hun dochter der vertroosting," zooals Maurice haar dikwijls noemde. Bertie kwam op de pastorie aan op het uur, dat Maurice hem verwachtte. Mau rice trad hem hartelijk tegemoet en nam hem mee naar de studeerkamer, waar zij langen tijd te zamen waren. Air St. John kreeg een zeer gunstigen indruk van hem gedurende dit onderhoud. Hij had Bertie altijd als een eerlijken, vriendelijken jongen man beschouwd, maar met weinig wilskracht. Maar toen hij nu bestoven en verreisd voor hem stond dat het Rijk voortdurend financieele las ten op de schouders der gemeenten legt voor maatregelen, die het Rijk zelf diende te behartigen. De Regeering en de vaccinatie.. De regeering heeft thans een nota' van: wijziging ingediend op het wetsontwerp houdendo voorzieningen tegen besmette lijke ziekten. Het wetsontwerp, zooals liet tot nog toe luidde, bevatte ook bepalingen nopens de vacccinatie. Dit onderwerp ligt, naar in de Memorie van Toeüchting wordt opge. merkt, buiten de grenzen, die het zit. tend kabinet zich voor zijn werkzaam heden heeft gesteld. Daarom worden da artikelen, die op de vaccinatie betrekking hebben geschrapt, en de artikelen van da wet van 1872 die de vaccinatie regelen, in stand gehouden. Tevens worden op enkele andere pun ten wijzigingen aangebracht, om verder tegemoet te komen aan het bezwaar, dat voor vele gelegen was in bevoegdheden van de inspectie om tot zekere maatre gelen te dwingen. Door deze wijzigingen! wordt een grooter plaats ingeruimd aan het inzicht en de verantwoordelijkheid van den burgemeester. Snelle verbinding met Parijs< Zooals bekend is, rijdt sinds enkele jai. ren tusschen Brussel en Parijs de z.g. „bloktrein", die het traject in ruim drie on een half uur aflegt. Herhaaldelijk hebben de Ned. Spoor wegen reeds getracht dezen 'trein van en naar Amsterdam te laten loopen. Deze pogingen zijn thans met succes bekroond. Met ingang van 15 Mei a.s. zal de „bloktrein" het traject Amsterdam Parijs en terug rijden. De trein heeft alleen eerste ein tweede klasse, met een aantal plaatsen, dat onder geen voorwaarde vergroot wordt, opdat deze snelle trein precies op tijd kan rij. den. Er zal irt 'Nederland een speciale bijslag worden geheven. De geheels reis geschiedt in 24-uur-tijdrekening, naar de' „Tel." verneemt, als volgt: Amsterdam; 0. S. vertrekl2.50, Den Haag vertrek 13.19, Rotterdam D.P. vertrek 13.34, Roo sendaal 14.38, Berchem (Antwerpen) aan komst 15.01, Brussel Midi aankomst 15.50, Parijs aankomst 19.30, Parijis ver trek 11.00; Brussel Midi 14.40, Berchem 15.32, Essen vertrek 16.33; Rotterdam D.P. aankomst 17.40, Dien Haag aankomst 18.07 en Amsterdam G.S- 19.01. Het douane-onderzoek, zoowel het Belgi sche als het Fransche op de heenreis als het Belgische en het Nederlandschd op de terugreis zal geheel in den trein geschieden. Opbrengst Rijksmiddelen. Het nieuwe jaar is voor de schatkist niet slecht ingezet. De opbrengst der ge wone middelen was gedurende de maand Januari f46.772.303 tegen f43.105.227! in dezelfde maand van het vorige jaar. Tot deze vermeerderde opbrengst 'hebben! vooral bijgedragen de inkomstenbelasting die f60.000 hooger was, de vermogensbe lasting met ongeveer 8 ton, de dividend en tantièmebelasting met ruim f400.000, want hij had zich dag noch nacht rust ge gund, zóó verlangde hij naar de plaats zij ner bestemming was er zoo iets aan trekkelijks in zijn jongensachtige rond borstigheid, in zijn volslagen gemis aan zelfzucht, in zijn bedeesd uitgesproken liefde voor Mary, dat Maurice zich niet langer verwonderde over de keuze zijner zuster. „Hij is zoo schoon en beminnelijk als de jonge David!" zeide hij later tot zijn vrouw; „zijn eenige fout is, dat hij wat jong voor tiaar schijnt, maar dat wordt eiken dag beter." Het eerste, wat Bertie deed, toen zij in de studeerkamer waren, was de hand van Maurice zóó stevig te drukken, dat deze kleurde van pijn. „Het spijt mij zoo, zoo heel erg, weet ge!" stamelde Bertie; en op het bleeke ge laat van Maurice kwam een zacht blosje. „Dank u, antwoordde bij op treurigen toon; het is een droevige tijd voor ons allen geweest vooral voor mijn vrouw; maar God heeft er ons door geholpen. Ik meen te mogen zeggen, dat Mary onze grootste hulp en troost is geweest.'1' „Dat wist ik wel; er is niemand aan haar gelijk, niemand!" zeide Bertie met een uitbarsting van geestdrift, die Alau- rico deed glimlachen. (Wtfiidt vervolgd,]

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1