Mijnhardt's tabletten «O i»7 Woensdag: 16 Februari lit? 4ïe «laargang Mntnlari. Meisje. Mesland. i: een Koe, KNECHT (en-Werkmeisje- Middelburg' ,^ÊËÉÊÊËat! Hoest-, Keelpijn-, Zenuw-, Laxeer- Hoofdpijn-, Kiespijn-, Staal-, Inlaag GEMEENTEPOLITIEK. FEUILLETON. lit Runderlappen, Stuk f 1.30 per KG. Beenh'Uwer8sings| rg, Telefoon 329. ilf rekening 18 Febr, pschweg, Ylissingea, KOOP: lalfvaars, tg, bij Js VLIEGER, KOOP: ieit Zaailijnzaad, loei), tevens gelegen' ontracteeren van rLIEGER te Grijps- t landbouwbedriïf op ien 1 MAART of een flinke van bekwaamheid ,g (eerlijkheid enz) :baar zijn. |er motto „Hoofd- Maas- en Schelde- iïjk spoedig mogelijk ie Smidsknecht |e halfwas. O, bureau van dit JOZE, Wilhelmina 3, vraagt tegen Apr» Dienstliode. J. BOOGAERPT' Oostkapelle, vraag' pr het a.s. seizoen llJNHOUDT, Oost- Fg- iof Mei ierendienstbod® ags vrij, bij Jf' tij), Noordstraat, Directeur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. ■Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie ne. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertent iën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 cfc Bij abonnement belangrijke korting. Geen mllitairistén- Socialisten en Communisten fungeeren gaarne als anti-militairisten. En zij' houden niet op de rechtsche partijen en met name de Antirevolutio nairen en. Christelijk-Historischen, die van geen eenzijdige ontwapening willen watert en die ons volk niet weerloos aan den eersten den hesten overweldiger willen overleveren, aan te duiden als militairisten en deswege tegen deze partijen te waar schuwen. Is deze voorstelling juist? liet antwoord moet beslist ontkennen-l luiden. Ook hier geldt, dat de schijn niet in overeenstemming is met het wezen, wat duidelijk blijkt, wanneer we, zooals on langs de „Standaard" dal deed, nagaan ■wat we onder militairisme hebben te ver staan. Militairismo, aldus bedoeld orgaan, is liet. streven om op niet dan geweld te steunen en door louter geweld zich de macht in den Staat en op bet maat schappelijk erf te verzekeren, een macht, die het gezag in zijn wezen geheel mis kent en verloochent. Er kan zijn militairismo, bij een wet tige Overheid, die de haar gegeven macht misbruikt om haar volk te onder- l drukken of andere volken van liun rech ten te berooven. Dit is het militairismc van d< oude wereldrijken en het militairisme ook van de nieuwe wereldstaten, zooals dat ook Ir, den wereldoorlog Lot schrikkelijke openbaring kwam. Welnu, van dat militairisme moeten de Christelijke partijen, moet. met name ook de Antirevolutionaire partij', niets, maai' dan ook niets hebben. Zij eeren het in de souverèiniteit Gods wortelende overheidsgezag, en willen geen militair geweld anders, dan tot hand having van recht en gezag, ter verze kering van veiligheid, rust en orde. Zij erkennen, dat de Overheid hel zwaard draagt, niet om daarmee naar willekeur te handelen, maar om als die naresse Gods het kwaad te straffen en liet recht te doen zegevieren.. Niet het geweld, maar het recht is hun ideaal. Vandaar dal. zij ook gaarne medewerken tot versterking van den Volkenbond zoo lang en voorzoover hij wil zijn hand haver van het récht. Zij zijn, als de nood hot. vordert, niet afkeerig van militair geweld. Maar van militairisme, van sabelgeklel- ter en sporengerinkel, van een toestand waarbij de militairen het eerste en het laatste woord hebben, hebben zij e.en hart- I grondigen afkeer.. Militairisten.in den verkeerden zin van 't woord zijn ze niet en zullen ze, tenzij ze hun beginsel verloochenen en het anti revolutionaire pad verlaten, ook nooit worden. Rillijk en goed zijn Mijnhardt's Geneesmiddelen Ze worden bereid i i eigen fabriek onder toezicht van een Apotheker. De Burgemeester. (U) Eigenaardig is zeker wel, dat do bena ming burgemeester in de Gemeentewet niet voorkomt. Er is daar alleen sprake van „de voorzitter van den Raad". In de Gemeentewet wordt echter gespro ken van burgemeester, een. woord dat waarschijnlijk niet is afgeleid van burger, maar van burcht of burg. De Gemeente- wetgever heeft zich aangesloten hij het MARy ST JOHN. Uit he| Engelsch. 148) _0— „Maurice is hij mij geweest. O, er is zulk een zware last van mijn hart genomen! Mary, denkt gij ,dat ge mij ooit zult kun nen vergeven? Maurice Heeft het gedaan en mijn lievelingen opk, dat weet ik, maar ik heb uw vergiffenis ook noodig." „Lieve Janet, ik heb niets te vergeven. Gij zijt mijn eigen, lieve zuster en ik heb 11 hef. Gij moot nu weer heter worden en óns helpen om gelukkig te zijn." „Gij zult gelukkig zijn, Mary" en de schoone droevige oogen van Janet rustten °P haar met een nieuwe zachtheid „en ik zal beproeven goed te zijn ter wille van 11 allen." En toen trok zij Mary naar zich doe en fluisterde; „Vraag lier tic of hij mij ook wil vergeven!" „Dat. wil hij, wees daarvan overtuigd. Eertie heeft nooit in zijn leven wrok tegen jemaiwl gekoesterd"; en 'toen glimlachte zij ■i zichzelf en voelde zich gelukkig bij de gedachte aan de groote zachtheid van zijn karakter, en hoe moeilijk het hem viel boos °P iemand te blijven. HOOFDSTUK XLIV. „Mijn goede Mary". Bertie was in de Engadine, toen hij den bestaande. De naam burgemeester werd reeds vanaf oude tijden gebruikt in ste den en dorpen, met uitzondering van Friesland, waar het hoofd der gemeente als Grietman werd aangeduid. De benoeming van den burgemeester berust hij de Kroon. Dc gemeente-naren hebben daarop, evenals de Raad, niet den minsten invloed. Zij kunnen, zooals soms gebeurt, verzoeken een bepaald per soon -te benoemen, maar dat is clan ook alles. Binnen vier weken na liet oipeiii. vallen van een burgemeestersplaats wordt door den. Commissaris der Koningin een aanbeveling van twee of meer geschikte personen ingediend, van welke aanbeve ling echter meermalen wordt afgeweken. Uit de bewoordingen van de Grondwet zou kunnen worden afgeleid, dat lïet de bedoeling van dezen wetgever was, dat allereerst de ingezetenen -een-er Gemeente voor benoeming tot burgemeester in aan merking zouden komen. Zoo bepaalt de Grondwet, dat de voorzitter van den Raad ook buiten de leden kan worden benoemd, wat. er .„op schijnt te duiden dat dit, als een uitzondering moet worden beschouwd. En in de Gemeentewet is voorgeschreven, dat alleen ingezetenen der gemeente tot burgemeester benoembaar zijn, een bepa ling waarvan, volgens dezelfde wet in 't belang der gemeente kan worden afge weken. Uit de tot nu toe gevolgde practijk zou kunnen worden afgeleid, dat dit als regel het geval is. Uit een eonigo jaren geleden aan do Tweede Kamer overgelegde staat bleek n.l., dat van 1884 tot. Juli 1910 in 't geheel 1791 benoemingen plaats hadden, waarvan 1139 uit niet-ingezetenen. Bekend is dat Dr Kuyper aanvankelijk krachtig tegen dit systeem is te velde ge trokken. In „Ons Program" veroordeelde hij het, dat slag op slag zich het geval voordeed dat een „vreemd jonkman" werd benoemd, "inplaats van een ingezetene, wat toch veel meer in het belang der 'gemeente zou zijn. Later is hij echter op die meening te ruggekomen. In „Antirevolutionaire Staat kunde", geschreven na zijn ministerschap, erkende hij, dat niet dan bij liooge uit zondering een man uil de plaats benoemd kan worden. Wel zou hij het gewenscht achten indien althans de Raad géhoord werd en aan den Raad het. recht werd ge'geven een voordracht in te dienen. Wie echter rekening houdt met de sa menstelling van vele gemeenteraden, zal toegeven, dat van zulk een recht van voordracht niet te hooge verwachtingen gekoesterd mogen worden. We zijn echter een weinig afgedwaald en zullen nu in een volgend artikeltje in 'tkort stilstaan hij de invloedrijke plaats die do burgemeester en de wethouders in het gemeentelijk leven innemen. Kan Duitschland blijven beialen? De president der First National Bank te Los Angelos, Henry Robinson, een der medewerkers aan liet Dawesplan, heeft, naar uit New-York wordt gemeld, aan den brief van Maurice ontving. Hij zat aan de table d'hote toen de bediende met vele ver ontschuldigingen de blauwe enveloppe naast hem neerlegde. „Mijnheer ik vraag excuus, hij is opge houden verkeerd geadresseerd hij heeft dagen lang rondgezworven de schuld lag niet hij ons," en zoo ging het met veel omhaal van woorden voort. Bertie verbrak zenuwachtig het zegel. Waarom zou Mr St.. John hem schrijven? dacht hij; toen werd hij ernstig en bleef het eten onaangeroerd op zijn bord liggen. Typhus, vier der kinderen gestorven, en Mary had hen opgepast goede hemel! met gevaar van 'haar eigen leven. Bertie schoof zijn stoel achteruit en stond van ta fel op, terwijl hij een verontschuldiging mompelde tegen zijn buurvrouw, die een treurig gezicht zette bij het verdwijnen van haar schoenen huurman. Intusschen schreed de jonge man met haastige stappen langs het groepje bedien den. Er moest iets achter zitten, er was iets gebeurd. Hij moest de toevlucht nemen tot zijn eigen kamer en daar rustig lezen. Er was een balcon aan zijn kamer, daar ging Hij zitten om den langen brief van Maurice te lezen. Hij was een man en wat er ook gebeurd was, hij zou het als een man dragen. Zoo sprak hij bij zichzelf; maar zijn verbrande wangen werden bleek en zijn handen beefden als ctte van een meisje. Was Mary, zijn eigen Mary gestor ven? Dan zou het leven voor "hem geen nationalen raad voor builenlandschen han del een uitvoerig rapport voorgelegd over de vraag, of Duitschland de bedragen voor de betaling der schadevergoeding kan blijven opbrengen. Ilij verdedigt in dit rapport de stelling, dat Duitschland het volle bedrag der scha devergoeding kan opbrengen en daarbij in economisch opzicht toch kan gedijen. Hij wijst er op, dat Duitschland in 1914 voor het handhaven van zijn militaire macht aanmerkelijk grootere lasten had te dragen dan thans voor de schadevergoei. ding het. geval is. Het jaarlijksehe inkomen van Duitschland raamt Robinson op 14 milliard op ruim het 20-voudige van het geen Ivet voor de schadevergoeding moot opbrengen. De 'betalingen voor de schade vergoeding komen hierop neer, dat iedere Duitsche arbeider per week twee uur ex tra werk moet verrichten. OostendeDover. De correspondent van de „N. 11. Ct." te Brussel meldt, dat minister Anseele, bij wijze van proef, heeft besloten tot het herstel van den nachtdienst op de lijn Oostende—-Dover, van 1 Juli tot 10 Sep tember a.s. 11e boot zal, in aansluiting met den omstreeks middernacht uit Brus sel vertrekkenden trein, te 2 uur 's nachts de haven van Oostende verlaten. Het her stel van dezen nachtdienst houdt ver band met de verlegging van de lijn Ylis- singe-nFolkestone naar Harwich. De aardbeving in Zuid-Slavië. Omtrent de ernstige aardbeving*, welke in Zuid-glavië heeft plaats gehad, wordt nog gemeld, dat te Popovopolje een ge- heek- huizenreeks is ingestort en 'in de rivier is terecht gekomen. De bewoners' werden onder de puinhoopen begraven. Voorts wordt nog gemeld, dat tengevolge van deze aardbeving duizenden huizen geheel verwoest zijn. Waarschijnlijk zijln er 600 personen omgekomen. Wegens de storingen in het telefonische en telegrafische verkeer met Herzegowina is het nog onmogelijk zich een duidelijk beeld van de aardbevingsr.unp te vormen. Groote gedeelten van Herzeg,owinai zijn ever geheele uitgestrektheden in één puinhoop veranderd. Ook in Montenegro en het Noorden van Albanië werd de aardbeving waargenomen. Do aardbeving werd veroorzaakt door de beweging van drie groote blokken dei aardkorst Deze beweging vond weer haar oorzaak in de verschuiving van aarde massa's op den bodem der Adriatiscbe Zee. Eeu later bericht meldt nog: Volgens de inlichtingen, waarover men tot nog toe beschikt, zou het aantal slachtoffers der aardbeving in Herzeg,owina en Zuid-Dal- matië niet groot zijn wegens de geringe bevolkingsdichtheid. Men meldt slechts eenige tientallen dooden en gewonden. 1.200 huizen zijn ingestort of ernstig be schadigd. Mist boven het Kanaal. Ook gisteren, hing boven het Engelsche Kanaal een dikke mist. Dit is de vijfde dag achtereen. Uit Londen wordt gemeld, dat alle bootdiensten over het Kanaal zijn stopgezet. waarde meer hebben en zou hij nooit naar Engeland terugkeeren. Hij zou naar Me- lanesië gaan en daar in het Zendingswerk helpen; of, als hij daarvoor niet goed ge noeg was, zou hij zich aan eenig ander werk geven, dat moeilijk en gevaarlijk was iets, dat in ieder geval opwond, maar hem tevens verhinderde veel na te denken. Maar Ralph verder onderwijzen nooit. De jongen hield van hem en het speet hem dus; maar dat zou hij toch nooit kunnen. 0! wat deed den jongen man plotseling opspringen, alsof hem een schot getroffen had, en waarom begon hij met snelle, on regelmatige schreden het balcon op en neer te loopen? Toen hij liet voor de derde maal deed stond hij eensklaps vlak tegen over Ralph. De jongen kwam naar hem toe en raakte zijn arm aan. „Ik hoop toch, dat ge geen slechte tijding ontvangen hebt, Mr Lyndhurst? Papa vreesde er voor en zond mij tot u. Gij ziet er niet naar uit, of liet slecht nieuws was", z.eide zijn leerling twijfel achtig. „Neen, neen, mijn jongen, het is goed nieuws. Tenminste voor zoover het mij betreft", want Bertie herinnerde zich eensklaps het verlies der kinderen. „Hoor eens Ralph, waar is uw vader? Ik moet hem spreken. Ik zal u moeten verlaten en naar Engeland terugkeeren", en toen het gelaat van den jongen betrok, voegde hij er vriendelijk bij: „Gij zult er u aan moeten gewennen mij te missen, want Een staking van den post- en passa giers dienst tusschen Engeland en het Con tinent heeft sedert de laatste 50 jaar niet meer plaats gehad. De schepen, die het niet wagen te varen, zijn overal in het Kanaal voor anker gegaan. Ook het luchtverkeer is gestaakt. De koning en de koningin van België, die gisteren naar Brussel hadden willen terugkeeren, waren daartoe niet in staat en moesten te Lon den. blijven. Korte berichten, -Volgens een bericht uit New-York telt de communistische partij der Ver. Staten 6000 leden tegen 35.000 in 1919.. Do laatste, weekcijfers wijzen een nieuwe vermindering aan van 28.000 in het aantal w e r k 1 o o z e n in Enge land. I-let totaal is nu 1.303.500. Dit is echter nog 138.500 meer dan het vorige jaar. Door een ontploffing in een kruitfabriek bij Pirmasens (Duitschland), werd de geheele inrichting vernield. Alle ïuiten in de omgeving zijn gesprongen. Er zijn 2 dooden. van wie er één op 100 M. geheel verkoold werd gevonden. Staatsbegrooting voor 1927. V o o r 1 o o p i g Verslag d e r Eerste Kamer. Dat het optreden en voortbestaan van dit Kabinet aan het parlementair stelsel ernstig afbreuk doet, is blijkens het Voor- loep ig Verslag van de Eerste Kamer om trent de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1927, volgens verschillende leden in vol doende mate gebleken. Onderscheidene leden betreurden het, dat het Kabinet niet steunt op een meer derheid, -ilio de democratische beginselen op den voorgrond stelt. Eenige dezer leden betreurden liet, dat het parlementaire stelsel thans verlamd wordt door het karakter en de houding der R. K. Staatspartij. De drie door de Tweede Kamer aanget. nomon moties (bezoldigingsbesluit, rechts positie ambtenaren en zevende leerjaar), zijn van democratische s!rekking. Ondanks den uitgesproken wensch der Volksver tegenwoordiging legt het Kabinet deze moties naast zich neer. Daaruit blijkt duidelijk, volgens de hier aan het woord zijnde leden, dat deze Regeering een be lemmering is voor de uitvoering van den volkswil en dat haar beginselen niet over eenstemmen met die van de meerderheid der Tweede Kamer. Vindt, zij dit voor haar niet een onhoudbare toestand en acht zij derhalve niet den tijd gekomen om heen te gaan? Waaraan ontleent zij den moed, om, ondanks hei beginselversr-hil. toch aan het bewind te blijven? Het anlwoord kan geen ander zijn, dan dat zij er op- vertrouwt, dat de R. K. Staatspartij niet wil. dat zij heengaat. mijn toekomstig geluk is ei mede ge moeid." ,Sir Charles was zeer verstandig en goedhartig; daar .hij veel van Bertie hield betrok zijn gelaat een weinig, toen hij liet verhaal van den jongen man hoorde. „Ik zie, dat Ralph u zal verliezen. "De jongen zal het zich m het begin wel erg aantrekken, maar wij mogen niet zelf zuchtig zijn en u in den weg staan, en gij zijt den laatsten tijd zeer droefgeestig gestemd geweest. Lady Emily heeft zich bepaald ongerust over u gemaakt. Ga nu uw koffer pakken en spreek er nog eens met Ralph over. Als wij de volgende maand in Engeland komen,, moeten wij zien wal 'er gedaan moet worden." Toen klopte hij Bertie op den schouder als ware hij zijn zoon geweest, en begaf zich daarna tot zijn vrouw. En Bertie pakte zijn koffer, en floot en praatte vroolijk met Ralph, (lie met treurigen blik naar de toebereidselen stond te kijken, en Lady Emily kwam binnen en. sprak eenige moederlijke woorden tot hem; en toen hij alleen was schreef hij een kort, zakelijk briefje aan Maurice: „Uw brief heeft bijna een week vertra ging gehad", (zeido liij) „maar ik pakte mijn koffer binnen twee uur na ontvangst, en zal terstond naar Engeland vertrekken. Ik hoop dan en dan bij u aan de pastorie te zijn". Daarna volgden eenige woorden van deelneming in het geleden verlies: „Ik zal nu uw brief niet beantwoorden, Daarom is de vraag gewettigd, of de stemmen uit deze partij voor bedoelde moties wel oprecht en ernstig zijn ge meend. Men kwam van velschillende zijden te gen deze beschouwingen op.* Onderscheidene leden meenden, dat., daargelaten de vraag of uitvoering dezer moties op zichzelf wenschelijk is of niet, de Regeering zeer zeker niet verplicht is door de Tweede Kamer aangenomen moties uit te voeren. Dit zoude alleen het geval kunnen zijn, wanneer bij een motie de kwestie van vertrouwen was ge steld. Deze leden achtten het standpunt van de Regeering principieel juist. Reu geeren door moties verplaatst de Regeer macht naar de Tweede Kamer. Andere leden oordeelden, dat de-ze Rtv geering alleen dan zal terugtreden, wan neer zich een andere partijformatie voor doet. die zich in dit geval zélve wél zal aandienen. Ondanks erkenning van bekwaamheid der bewindslieden, waaruit het Ministerie is samengesteld, konden eenige leden niet nalaten er op te wijzen, dat zij, voor wie handhaving en versterking van de Christelijke grondslagen der maatschappij in bestuur en wetgeving een dringende eisch is, moeilijk anders dan noodgedwon. gen deze Regeering kunnen steunen. Dat de Regeering alle zaken laat rusten, welke liggen buiten de grenzen der strikte neutraliteit, konden deze leden niet goed keuren. Op het stuk der arbeidswetgeving had men veel meer activiteit mogen verwach ten. Bij het doen van benoemingen gaat de Regeering de S. D. A. P. dikwijls voor- bij. Er werd o-.a. op gewezen, "dat ër in ons land slechts vier s.d. burgemeesters zijn, terwijl 35 a 30 pet. der bevolking de sociaal-democratie is toegedaan. Hiertegenover werd opgemerkt, dat del wijze, waarop cle socialistiseche burge meester van Goor in het openbaar is on- getreden. het op zijn minst twijfelachtig maakt of men zich op dergelijke burge meesters in tijden van nood wel onvoor waardelijk kan verlaten. Als ernstige grieven tegen liet beleid der Regeering werd door vele loden aan- f gevoerd, dat. zij in zake voorzieningen, het. onderwijs betreffende, nalaat de in den nood der laatste jaren ingevoerde wijzigingen, welke van nadeeligen invloed zijn, ongedaan te maken, en dat zij Kaar houding tegenover het ambtenarencorps niet verandert. Deze grieven bleven echter niet ou weersproken. Mr H. J. Dijekmeester. Mr H. ,J. Dijekmeester, oud-secretaris generaal van het dep. van Binnenl. Zaken, laatstelijk commissaris der Koningin in Zeeland, viert vandaag zijn 80en verjaar dag. Naar men weet, woont mr Dijekmeester na zijn vertrek uil Middelburg weer in de Residentie. want ik vind, dat zich dat gemakkelijker laat bespreken; maar zeg veel liefs aan Mary. Zooi-and ik mij herinneren kan, heeft zij mijn liefde bezeten." En dit laatste gedeelte deed Mary ver klaren, dat de brief van Bertie volmaakt was. Maurice bracht hem haar dadelijk, want zij was terstond naar het Park terug gegaan, om nog wal: onet Dollie samen je zijn. Het huwelijk van Dollie was bepaald tegen October, en Grey kwam over eenige dagen een kort bezoekje bren gen en zou dan zijn verloofde en haar moeder meenemen naar Londen. Het huisje moest gemeubileerd, en het bruids toilet besteld worden; in het kort, Grey kon het niet langer zonder hen stellen. En daar Dollie nu geheel voldaan was over de toekomst van Mary, gaf zij toe, maar eischte alleen, dat Grey zou blijven om zijn broeder geluk te wenschen. „Laat eens zien. Ik denk, dat wij hem morgenavond kunnen verwachten", merkte Maurice aan, terwijl hij zijn vilten hoed als gewoonlijk tusschen zijn handen rond draaide, en naar het gelukkige gelaat zij ner zuster keelc. „Ja, en Grey zal hier zijn; en o. Man- rice hoe vervelend! gij hebt da.n juist bepaald, dat Mr Langley zou komen voor het testament"; want de oude zaakwaar nemer van Mrs Reid was plotseling ge storven en zijn opvolger, Mr Langlev, was nu in drukke briefwisseling met Maurice. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1