POMONA Laatste Berichten. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. UïïHOTEL T R E C H T DRIE GULDEN Nieuw- en St. Joosland. E OOSTKAPELLE. OPENBARE UITVOERING ALGEMEENE PRIJS Gouden Stukken - Spelden, Sloten enz. een flinke Dienstbode Advartentiën en Abonnementen worden aangenomen door JAC. QUIST, Molendijk 63. yae #pgeloste voedingsstoffen in de tr.oüari- Ook watergebrek in den grond 0n j* de lucht werkt de cellulose-vor- ïuiög tegen, omdat het jonge celweef sel roor haar vorming zeer veel water no<*Sg heeft. Hier zou het de ongun stige verhouding tusschen de beschik- jjare hoeveelheid water en de hoe veelheid opgeloste stoffen zijn die de vorming van zetmeel en hiermee de vorming van dochterknollen veroor- zaakl. Bet is Dr O. B. echter gelukt, knol len tot ,,onderzeeërs"-vorming te bren gen zonder dat de lage temperatuur of watergebrek als oorzaak kunnen worden beschouwd. De onderzoeker liet daartoe de knollen eerst wortels vormen. Legt men ze dan in water, dan zuigen ze zich vol, en het slappe en rimpelige voorkomen dat ze na afspuiling gekregen hebben, verdwijnt. Bij al zijn proeven kwam aan "het licht, dat de „onderzeeër"-vormïng door droge bewaring kon worden te- «engegaan. In verband met dit ver schijnsel geeft de onderzoeker den raad, de aardappelen gedurende den winter zoo droog mogelijk te bewaren. Ze verliezen dan minder van hun re- servestoffen, terwijl de verhoogde nei ging tot „onderzeeër-vorming, welke door vochtverlies zou kunnen ont staan, ruimschoots wordt gecompen seerd door verlaging van die neiging als gevolg van de verminderde spruit- terhes. Ongelukken. Door een noodlot- lig omgeval is te Haarlem overleden dr G. E. Opstelten, leeraar aan het Kennemer lyceum te Bloemendaal. Donderdagavond is hij op een avondwandeling door een trein gegrepen. Gisterochtend half acht werd zijn verminkt lijk op den spoorweg nabij Heemstede door een melkboer ge vonden. Terwijl de moeder een oogen- blik afwezig was, heeft het driejarig doch tertje van D. te Echt een pot kokende kof fie over het lichaam gekregen. De kleine overleed eenige uilen later. To Vlaardin- *en werd een zevenjarige jongen op straat spelenderwijs gegrepen door een vracht auto, die juist passeerde. De zware wagen ging het knaapje over het lichaam. Ern stig gewond werd ihij opgenomen en in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis vervoerd. Op de fabriek van Wil ton te Rotterdam is een 44-jarige gehuwde werkman door een vallende ketel getroffen. De man overleed onmiddellijk. T r e e s e 1 ij k t r a m o n g e 1 u k. Een verschrikkelijk ongeluk gebeurde op de tram Eindhoven-Belgische grens. Toen de tram door het Nederlandsch dorp Eersel stoomde, werd hij ontmoet door een rij tuig waarop een rondeleurder en -zijn vroww gezeten waren. Het paard schrok ên maakte zulke woeste sprongen, dat beide» van het rijtuig geworpen werden. De vrouw bleef ongedeerd, doch de man kwsos terecht onder do tram, waarvan drie wagons over hem heen reden. Toen de reizigers uit den dadelijk stopgezetten tram stapten, waren zij getuigen van een ipeiijfc schouwspel. Den ongelukkige was een been letterlijk afgereden en zijn hoofd was vermorzeld. Men kan zich de versla genheid der vrouw voorstellen, die slechts drie weken met den ongelukkige gehuwd was. Het ongeluk te Heerlen. Be halve Hermans is gistermiddag ook nog overitedein H. Middelveld uit Hoensbroek. Doze was ongehuwd. De vijf overigen ma ken het naar omstandigheden redelijk wel. Plaatsnaamborden. Het aan tal door den A.N.W.B. geplaatste plaats- naasaborden is thans reeds gestegen tot 348. Pastoor in de gevangenis geworpen. Te Saint Nazaire (Fr.) is dézer dagen op bevel van den socialis tische» burgemeester door den commissa ris van politie pastoor Martin gearres teerd! en in de gevangenis opgesloten. De pastoor had geweigerd de boete van één franc te betalen, welke hem was opgelegd wegens overtreding, den vori ge® zomer, van liet burgemeesterlijk ver bod om op Sacramentsdag processie te honden. Tot dusver was in dergelijke ge halte» de gewoonte, dat beslag werd ge legd op het meubilair en een verkooping daarvan werd gehouden, tot het bedrag der boete bijeen was. 't Is thans de eerste keer, dat lijfsdwang werd toege past. Water in plaats van gas. Te Sfaastad t a. d. Haardt, een Beiersch stadje in den Rijnpfalz ondervonden de bewoners van een bepaald rayon dezer dage® een merkwaardige verrassing. Toen zï de kraantjes van de gaslampen open zetten sprongen er opeens stevige water stralen uit. De monteurs hadden name lijk hij het herstellen van een breuk de buizen van de gasleiding met die van ■e waterleidng verwisseld. Hevige sneeuwstormen in •Japan. De „New York Herald" meldt *h Tokio, dat in verscheidene provincies Tan Japan hevige sneeuwstormen hebben gewoed. 140 personen moeten om bet le- gekomen zijn. Op sommige plaatsen sneeuw van 16 tot 18 voet hoog. teneinde de spoorlijnen vrij te maken, ifcrioeaen 20.000 soldaten hulp. Grensmoeilijkheden. De ^«•«bewoners, die 's avonds naar België .'etsen, moeten een lantaarn hebben met en rood en één groen zijlicht. Komen ze dan mogen de gekleurde glazen niet «bruikt worden, 't Wordt moeilijk! Onbetrouwbaar penning meester. Dezer dagen werd bericht, dat door een der hoofdbestuursleden van den Bond van Technisch en Opzichthoudend personeel aangifte was gedaan van ver duistering van een aanzienlijk bedrag door den penningmeester. Donderdagavond is deze, de 33-jarige W. G. A. M. te 's-Gravenhage aangehou den. Hij verkeerde onder drankinvloed en werd ter ontnuchtering in bewaring ge steld. Gisterenochtend is M. door de politie in verboor genomen. Het bleek, dat op de rekening van den Bond bij den Postche<iue en Girodienst een bedrag van eanige duizenden guldens stond. Dit was door de verschillende af- deelingen als contributie van den Bond ge stort. M. was gemachtigde van den Bond en wordt verdacht 2500 gulden van de re kening te hebben afgehaald en ten eigen bate te hebben aangewend. Fraude door een notaris. De notaris te Ambon, de heer P., heeft een tekort van f 60.000 aan vendugelden. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. 25 bruiloftsgasten, vergif tigd. In een dorp in liet district Wilna zijn vijf en twintig bruiloftsgasten ver giftigd. De boer, die de bruiloft bekostigde, bad de benoodigde jenever uit zuinigheids- overwegingen van een handelaar zonder vergunning betrokken en daarbij klaar blijkelijke methyalcohol ontvangen. Een dag na het feest zijn 13 bruiloftsgasten aan de gevolgen van het nuttigen van dezen alcohol bezweken, terwijl van 12 anderen de toestand hopeloos is. Een s c b ij n d o o d e. Te Brze- zany was de vrouw van een koopman overleden. Haar begrafenis was vastge- steld, doch moest een dag uitgesteld wor den, daar haar dochter, die elders in be trekking was, niet op tijd te Brzezany kon zijn. Toen de ochtend van den dag was aangebroken, waarop dan inderdaad de doode begraven zou worden, stond deze plotseling van baar doodsbed op. Als de dochter niet een dag later thuis was gekomen, zou de vrouw levend be graven zijn. Door zijn eigen das ge- worg d. In een garage te Cambridge vond men Dinsdag liet lijk van een student in staande houding naast zijn auto. Hij droeg een das om den hals en men gelooft dat die das door den draalen- den motor gegrepen was, terwijl hij1 hem nakeek, en hem zoodoende geworgd had. In den motor vond men flarden van de das en deze moest afgesneden worden, voor men het lijk naar het lijkenhuisje kon overbrengen. Een heldhaftige verpleeg ster. Terwijl een verpleegster in een par ticuliere verpleeginrichting te Batb (En geland) zat te lezen, kwam haar voor- schort in aanraking met een draagbaar gastoestel en raakte in brand. Bevreesd de patiënten te verschrikken rende het meisje naar een badkamer, waar zij poogde de vlammen te dooven. Dit gelukte haar ech ter niet. Krankzinnig haast van pijn, maar nog steeds zonder hulp te roepen, liep ze, terwijl ze geheel in brand stond de trappen af, waar de nachtzuster op een ronde haar tegenkwam en de vlammen bluschte. Het meisje is evenwel aan haar wonden na een verschrikkelijk lijden bezweken. Ontvangen is bij den inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg f458,78 wegens te weinig betaalde belas tingen over de belastingjaren 1924'25 tot en met 1926'27; als voren, f289,45 we gens te weinig betaalde belastingen over het belastingjaar 1925'26; als voren, f 100 wegens te weinig betaalde belastin gen over de belastingjaren 1921'22 tot en met 1923'24; bij den inspecteur der directe belastin gen, enz. te Vlissingen, onder letters J. J., f 5629,70 wegens te weinig betaalde belas tingen; bij den inspecteur der registratie en do meinen te Middelburg, f 205 wegens te weinig betaalde Vermogensbelasting en Verdedigingsbelasting Ib over de belas tingjaren 1922'23 tot en met 1926'27. De kunst. Een schilder zit in 'tdorp een mooi plekje te schilderen. De eene boerin: „Begrijp .iü dat die vent dat alles zoo geduldig zit na te teekenen, hij kan 't toch veel gemakkelijker fotografeeren". Tweede boerin: „A.ch mensoh, je kunt 'tdien vent toch wel aanzien, dat hij geen fototoestel kan koopen". Citroenen als geneesmid del. Citroensap heeft een buitengewoon goede inwerking op ons gestel. Wanneer men vermoeid is en een naren smaak in den mond heeft, druk dan een ci troen uit in fiisch water zóó, dat 't 'n zuur dankje is, en drink het achter elkaar op, het is zeer verkwekkend. Of als men geplaagd wordt door een barsten de hoofdpijn, drink dan een half uur na elkaar twee glazen watei, ieder met het sap van een halven citroen, wrijf af en toe met een schijfje van die vrucht langs wenkbrauwen en slapen en de pijn trekt weg. Het sap van een citroen vóór den maaltijd gebruikt, is een goed middel te gen maagzuur. Een koortspatiënt met kurkdrogen mond wordt ook verkwikt door een beetje ci troen, opgelost in warm water, doch geef het alleen wanneer de dokter "het goed vindt en dan slechts met kleine beetjes tegelijk. Wanneer men lijdt aan een slechte spijs vertering, kan een glaasje water met een halve citroen, vóór de maaltijden gebruikt, ook een redmiddel zijn. Men moet dat verscheidene dagen volhouden en dan geen zoetigheden eten. Verder helpt het sap van deze vrucht tegen jicht en rheumatiek, tegen een op komende koude en "tegen hoest, maar dan moet men er ieder half uur een thee lepeltje van nomen en er suiker döor doen. Wie gesteld is op een zachte huid en mooie teint, wrijve citroensap over gezicht en hals en late het er den geheeleu nacht op zitten. Middelburg- Door notaris van der Harst te Vlissingen is publiek verkocht een huis en erf, aan de Lange Lombardstr., Mid delburg, C 55, groot 65 c.A. voor f 1750 aan A. Jongepier q.q. alhier. (M. C.) Door notaris de Neeling is Donder dag publiek verkocht een huis en erf alhier, aan den Zuidsingel E 47b, bij de Bleek, groot 47 c.A. aan P. F. van Dorst alhier voor f3600. Schore. Donderdagmiddag werd door notaris Pilaar op verzoek van de erven van A. op 'tHof publiek verkocht een woonhuis, schuur .en erf. Kooper werd de heer F. op 't Hof voor f 1900. 's Gravenpolder. Door den architect S. de Koning to Goes is voor het Burg. Armbestuur alhier - aanbesteed: het bou wen van een woonhuis waarvoor is iru geschreven als volgt: L. O- Korstanje, Wemeldinge f4142, O. B. van Sprang en H. v. Sabben, Goes f4130, J. F. Baarends en J. P. Hopmans. Goes f3674, Jan Le Grand en J. M. Verheijke, Ellewoutsdijk f3606, J. L. Al- lewijn, Hoedekenskerke f3590, Gebr. Jan sen, Nisse f3568, O. Chamuleau, Kwa- dendamme f3500. Wed. J. Dekker, Hein- kenszand f 3450, J. Westveer, 's Gra venpolder f3180, P. Hubregtse, idem f3145 gegund. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. G in 'tA., 18 j-, landbouwer, Grijps- kerke, wegens 'mishandeling van Pieter Huisman, aldaar. Eisch en uitspr. f 20 b. of 20 d. h. O. de "V., 18 j., werkman te Goes, wegens diefstal van 70 k.g. aardappelen, loebehoorende aan W. de Bakker, aldaar. Eisch en uitspr. 14 d. gev.straf. Q. de V., 18 j., werkman, Goes, wegens mishandeling van D. A. v. d. Berg, aldaar, door hem met een mes te steken. Eisch en uitspr. 14 d. gev.straf. L. L„ 19 j., arbeider te Rilland.Balli, wegens belemmering vair een handeling van een rijksveldwachter, bij een vermoe delijke rijwielwet-overtreding. Eisch f 15 b. of 15 d. h. Uitspr. over 8 dagen. P. J. v. d. St. 40 j., landbouwersknecht, te IJzendijke, wegens beleediging van kommiezen der belastingen. Eisch en uitspr. f 15 b. of 15 d. h. M. B., 32 j., en a W. S„ 35 j-, werk lieden te Middelburg, wegens verzat tegen de politie. Eisch en uitspr. ieder 14 d. gev.straf J. v. B., 23 j., arbeider te Arnemuiden, wegens het niet voldoen aan de vordering van een politieambténaar. Eisch en uitspr. f 15 b. of 15 d. h. J. A., 19 j., werkman, Middelburg, we gens het weigeren om zijn naam op te geven aan den brigadier der rijksveld- wacht, toen hij zich schuldig maakte aan het verwekken van rumoer. Verwezen naar de rechtbank. P, S., 29 j., arbeider, Middelburg, we gens idem. Verwezen naar de rechtbank. A. A. B., 30 j., werkman, N. en St. Joosland, wegens idem. Verwezen naar de rechtbank. J. F. K., 25 j., schippersknecht, Zierik- zee, wegens beleediging, van J. A. E. Legemaete. Eisch f 10 b. of 10 d. h. Uitspr. vrij spraak. M. v. B., 36 j„ arbeider te Dreischor, wegens huisvredebreuk. Eisch en uitspr. f25 b. of 25 d. h. W. R., 22 j., schippersknecht te War. kendam, wegens verzet tegen de mare chaussee. Eisch en uitspr. f20 b. of 20 d. h. J. van H., 21 j., koopman te B. o. Zoom, werd ten laste gelegd, dat hij op 17 December. 1926 te Terneuzen Pieter van Cadzand heeft gestompt. Eisch en uitspr. f20 b. of 20 d. h. Eenontaarde vader, In Fe bruari van het vorige jaar wilden een fabrieksarbeider en zijn vrouw te Til burg zich van het jongste kind, een kleutertje van vier maanden, ontdoen. De vader reed er mee naar het bureau Van het Burg .Armbestuur, waar hem geweigerd was steun te verleonen, als hij er geen werk voor presteeren wilde, wat Herhaaldelijk voorkwam, 'terwijl die instelling er evenmin genoegen mee kon nemen, dat de fabrieksar beider zijn patroon, die op absoluut correcte wijze zijn weekloon admini streerde, in den steek liet, omdat hij niet het bedrag in handen kreeg. Onder de woorden: „Als je mij niet wilt helpen, moet je net kind maai houden en doe er mee wat je wilt", j deponeerde de onverlaat den wagen met het kleintje in het wachtlokaal en maakte zien uit de voeten, waar op het echtpaar naar België uitweek. De fabrieksarbeider moest zich voor de rechtbank te Breda verantwoorden voor zijn gedrag ten opzichte van het achtergelaten wichtje. Schaamteloos beweerde de man, niet voor zijn kin deren te kunnen zorgen en, hoewel zijn kleeding op welgesteldheid wees, straatarm te zijn. Hij oordeelde, dat hij nog goed gehandeld had met het kindje naar het Armbestuur "te bren gen, want dat hij het toch ook had kunnen „afmaken". De geheele verzorging van 'dit echt- aar met twee kinderen was n.b. ge- eel op het Armbestuur geschoven. Een zakgeld van acht gulden per week hij negentien gulden verdienste vond deze steuntrekker niet te veel. Het O. M. eischte gevangenisstraf met hevel tot onmiddellijke gevangenne ming. i I Na in raadkamer geweest te zijn, gaf de rechtbank bevel den ontaarden va der onmiddellijk in .arrest te stellen. Hevig verontwaardigd volgde de keu rig gekleede kerel de maréchaussée. Uitspraak 24 dezer. Advocaat veroordeeld. De rechtbank te Breda heeft mr v. d. E. wegens beleediging van een po- litieinspecteur tot flö boete subs: 10 dagen hechtenis veroordeeld. De eisch was 1!50 boete, subs. 50 dagen. Voorde elfde maal. Iemand die reeds tien maal inbraak gepleegd had, stond nu weer voor de Haav- lemsehe rechtbank terecht, verdacht van inbraak in het kantoor van de N. V. Handelsmaatschappij Leidraad op het Phoenix-terrein te Haarlem. Hij had echter niets van zijn gading kunnen vinden. De man verklaarde dat hij het gedaan had omdat hij zon der werk was. Het O. M. eischte 2 jaar gevangenisstraf. Barometerstand hedenmorgen 10 uur. Stand van gistermiddag 2 uur 777. Licht op voor fietsers: Zondag 5.36. Maandag 5.38. OOLIJNSPLAAT. Geboren 7 Febr.: Ja cobus Dirk, z.v. .Jacobus Dirk de Koster en Leuntje Taanetje Kouwer. Gehuwd: 10, Pieter Oornelis Bouterse, [22 j. jm. te Wissenkerke, en Joppa Plat- schorre, 18 j. jd. KORTGENE. Overleden: 7 Febr., Pié- ternella Post, oud 70 j. ongehuwd. Van 310 Jan. KRUININGEN. Geboren: Jacob' Marinus z.v. J. W. Kievit en M. Bouterse. Overleden; Maria Louisa Voet 73 j. echtg. v. 0. Vermont. Gehuwd: g, de Jonge 40 j. en J. de Roo 40 j. Ondertrouwd: G. Glerum, 31 j. en A. Polderman 24 j. VLISSINGEN. Veiling van 11 Febr. Kleiperen 1116, Gieser Wildeman 14 16, dubbele bergemot 18, goudreinet 50, zure bellefleur 3246, zoete belleL fleur 1415, Grauwzoet 1522, Gam- pagnezoet 18, Ermgaard 1721, Court pendu 35, meigroen 28, poters 3, uien 1,5—3, rapen 22,5, koolraap 1,5, spruiten 016, wijnpeen 2, kleine peen 23,5, witlof 1822, schorseneeren 920, bruine boonen 11 cent, alles per k.g.; kipeieren 71 cent p. 10 st.; "boere- küol 2,53, rood ekool 26,5, savoije kool 35, bloemkool 1128 cent, alles per stuk; radijs 4,5, selderij 1,55, prei 25,5, rapen 44,5 cent, alles per bos. veldsla 2470, postelijn (Fransche) 12 28 cent, beide per kist. MIDDELBURG. 11 Februari. Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed: spruiten 1017, witlof 1625, Uien 2 3, molsla 5061, peeën 24, rapen 35, roode bakker 30, goudreinet 3439, zure bellefleur 2532, grauwzoet 23, zoete bellefleur 1723, armgaard 20, kleiperen 14, Bergamotten 10, alles per K.G. Bloem kool 518, roode kool 25, savoije kool 24, prei 35, selderie 46, andijvie 5072, verdunsel 5762, boerekool 5 12, alles per stuk of per mandje. MIDDELBURG. 10 Februari. Eierveiling Prijzen kipeieren: Gewicht 5153, prijs f6.40—f6.80, 55—57 f7—f7.10, 57—60 f7.10—f7.40, 60—62 f7.40—f7.50, 64 f7.80. Eendeieren f7. alles per 100 st. Prijzen per 100, gewicht per 1000 st. Heden overleed in den ouderdom van 74 jaar. in de hope des eeuwigen levens, mijn innig geliefde Echtge noot BARTEL MEIJER. Zijn diep bedroefde Echt- genoote, S. MEIJERJoosse. Oost-Souburg, 11 Febr. 1927. Ieder, die iets te vorderen heeft van, of schuldig is aan de nalaten schap van Mejuffrouw MAATJE BRUIN008E, wed. van dhr. G. Baas, eerder wed. van dhr. A. de Jager, gewoond hebbende te Kapelle en aldaar overleden, 15 Januari 1927, wordt verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van Notaris J. C. KRAM te Kapelle, vóór 1 Maart 1927. der Chr. Zang ver. „Halleluja" op Vrijdag 18 Februari a.s., in de Gerei'. Kerk. Programma's tevens bewijs van toegang verkrijgbaar aan den iogang a 30 cent. Aanvang 7 72 uur. HET BESTUUR. UITVOERING der Chr. Zang ver. Soli Deo Gloria" op WOENSDAG 16 FEBRUARI 1927, des avonds 8 uur in de Concert en Gehoorzaal, te Middelburg. Bewijzen van Toegang ad f 0.57. Te verkrijgen bij de H.H. Boek handel. FANOY, FEIJ en D'HUIJ. De perceelen 1 en 4, in de advertentie verboaping 17 Febr. te lerseke door Notaris VAN DISSEL (zie tweede blad), zijn uit de hand verbocht. MET ONTBIJT GEEN FOOIEN beneden alle concurrentie. C. JOOSSE, St. Adriaanstr., GOES. incfen f rU£> rheumafteh,jicft£. 1 onmiddellijk verdreven door het wonderbare, wereld beroemde geneesmiddel P,Hl f 0.95, f 1.40. f2.25 Bij a'.le Apothekers en Drogist®». AUccu echt met nationale» baad. Verkrijgbaar te Goes bij GEBR. MULDER. Puntdraad, Gladde Draad, Vlechtwerk, Harmonicagaas, Hoekijzer en Balkijzer- palen. M. ZUID WEG, Ijzerwaren, Heinkenszand. Wegens huwelijk der tegen woordige met 1 Mei gevraagd, Mej. F. J. BOONE, Vlas- markt Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 3