Gezondheid met glaze Bij Ruwe Schrale Huid PUROL HAVBANK Kerkaieuws ■TflHktNrtM. Onderwijs. van Handen en Gelaai Het grootste Winstaandeel Van Vollenhoven's Stout. geveér 3300 kiezers verstoken zullen wor den pm hunne belangen door een eigen «listricts-candidaat, of een candidaat be kend met hun district te laten behartigen, in de Staten vertegenwoordiging. Zoodat dit deel van onze provincie 1 a 2 leden daarin te weinig zal hebben, doch zulks ten bate komende van andere districten. (M. C.) Drinkwatervoorzieningvan Z.-Vlaanderen. Een wetsontwerp is ingediend tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N.V.' Zeeuwsch-Vlaamf- sche waterleiding Mij., gevestigd te Ter- neuzen. De drinkwaterleiding van Zeeuwsch- V laanderen is over het algemeen slecht aldus de memorie van toelichting. Het water in den bodem is grootendeels brak, zoodat de bevolking voornamelijk is aan gewezen op regenwater. Het zoete water, dat in de grensstrooken wordt aange troffen, is op vele plaatsen sterk ver ontreinigd. Voor de hygiënische belangen van het betrokken gewest, is derhalve de aanleg van een behoorlijke drinkwaterleiding van groote beteekenis. Doch ook industrie, landbouw en veeteelt, zullen bij beschik king over goed water wel varen, aangezien het gebrek aan deugdelijk water thans de ontwikkeling van deze takken van volks welvaart belemmert. Twintig gemeenten met in .totaal 58.300 inwoners of 70.5 pet. van de geheele bevolking van het gewest, hebben de N.V. Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding-Mij opgericht. Tot stor ting op de aandeelen zijn de gemeenten slechts verplicht, indien door het rijk en de provincie een risico-garantie wordt ver leend, zooals zulks ook voor Zuid-Beve land, Tholen, Noord-West-Brabant en Zuid Limburg is geschied. Steun van het Rijs is hier alleszins verantwoord. Het wetsontwerp komt hierop neer, dat, wanneer in afwijking van hetgeen thans op grond van de gemaakte berekeningen is te verwachten en te voorzien, het reservefonds, bedoeld in art. 33 der sta tuten, ontijdig mocht zijn uitgeput, het Rijk tot een max.-bedrag van f300.000 irentelooze voorschotten zal verleenen om een nieuw reservefonds te helpen vormen. De Prov. Staten van Zeeland hebben een soortgelijke toezegging gedaan tot een maximum van f200.000. Het ligt in hel voornemen om door het stellen van voorwaarden, op de geheele gestie van de vennootschap, zoowel op finan cieel als op technisch terrein, nauwkeurig toe te zien. Go«6. Winterlezing. Voor de Ver een. voor Chr. Winterlezingen trad gis teravond als derde spreker in dezen win ter op ds F. A. den Boeft, uit 'Amersfoort. In de Schouwburgzaal van het Schuttershof was te acht uur reeds geen plaatsje meer onbezet, .zoodat de toegang» aan later komenden moest worden geweigerd. Ds den Boeft zegt, na ingeleid te zijn door den voorz., den heer W. 't Hooft zijn onderwerp „Slavernij der Vrouw" te wil len vastmaken aan het werk van Ibsen, getiteld Nora (een poppenhuis). Spr. verdedigt eerst die combinatie op een avond als deze, uitgaande van een Chr. vereeniging. Spr. noemt Ibsen een snijdenden criticus, die het probleem echter niet oplost, een dokter, die wel de juiste diaguose stelt, maar een ver keerd recept geeft. De vragen, die Ibsen stelt, .zijn er. Wc minnen ze niet ont- loopen. Wij moeten er in Christus een ander antwoord op geven, dan hij. Spr. verhaalt eerst den inhoud van het genoemde stuk van Ibsen. De vijf hoofdpersonen zijn de heer Helmer, een degelijk werker, een streber, die van ad vocaat opklom tot een belangrijke betrek king aan een groote bank, 2 Nora, zijn vrouw, een naief, lief, mooi vrouwtje, dat veel geld noodig heeft, een echt- kind-mensch, 3 dr Rank, een huisvriend van het echtpaar, iemand die lijdt aan een ziekte, gevolg van een losbandig leven '4. mevrouw Linde, een vrouw, die na een leven van opoffering weduwe is gewor den, en 5 Krochstadt. een zaakwaar nemer in den luguheren zin van het woord, een falsaris. Helmer wil Krochstadt ontslaan we gens valschheid in geschrifte. Nora is echter in de macht van Krochstadt, om dat hij haar in stilte geld geleend heeft. Zij pleit hij haar man voor Krochstadt. Maar het baat niets. Het ontslag volgt. Nora is radeloos, want Kt. dreigt met mededeeling aan Helmer van de geld kwestie. Die bedreiging wordt ten uitvoer ge bracht. Helmer overlaadt zijn vrouw met verw'jten. Van geluk is voortaan geen sprake meer. Alleen de schijn moet nog wat gered worden. Tegelijk brengt Krochstadt onder in vloed van mevr. Linde de schuldbe kenfenis van Nora terug. Nu wil Helmer alle verwijten weer vergeten. Maar daar van wil Nora niet welen. Zij is in hem diep teleurgesteld en verlaat hem. Hun huwelijk was slechts een samenleven. Het is geen ideaal huwelijk, zegt spr., dat hier geteekend wordt, maar moeten we deze dingen niet onder de oogen zien? We hebben Ibsen noodig voor de diagnose van onzen tijd. Daarom heeft Spr. ook een andere opvatting over Ibsen en zijn werk dan Seerp Anema in zijn laatste boek. I *j Een der ziekten van onzen tijd is de buwelijksverwording. Laat Ibsen de ba zuin maar eens aan den mond zetten. Er slapen er nog te velen in onzen tijd. Alles concentreert zich hier om de slavernij der vrouw, Zijn er niet veel •zulke vrouwen als Nora, niet meer dan huishoudstertjes en speelpopjes van den man? Ontbreekt niet, zooals in het werk van Ibsen, de geestelijke eenheid in veler huwelijk? Ibsen gaat te ver. Bij de rechten ver geet hij de plichten. Het vraagstuk gezag en vrijheid heeft hij niet begrepen. Vrijheid vraagt de vrouw, de enteling, maar ook de massa. Onthoudt men die, dan neemt men de toevlucht tot los bandigheid. Wij zien het ook in den soci alen strijd onzer dagen. De weg tot ware vrijheid leidt echter niet naar eenzaamheid, maar naar Boven. De oplossing, die Ibsen telkens geeft, ver plaatst slechts de moeilijkheid. In den grond der zaak maakt Ibsen toch weer slappe menschen. Ook de valsche vrijheid der moderne vrouw van onzen tijd is geen geneesmiddel Ze geeft aan de geëmancipeerde vrouw onzer dagen geen bevrediging. De mensch alleen is als een eenzaam, dwalend schaap. Vrijheid is er slechts bij Hem, die alles en allen in zijn macht heeft. Wij kennen maar één vrijheid, n.I. die er is in Jezus Christus. Gebonden en vrij, dat is de paradox van het Evangelie. Vrij van, den man en toch aan liem gebonden, vrij van de ouders en toch aan hen onderdanig. Vrij van den patroon en toch hem erkennend als met gezag be kleed. Boven alle eischen staat het heerschend gebod: „Gij zult liefhebben." Het individu alisme van Ibsen moet leiden tot anarchie. Bij Ibsen domineert het ,,ik", maar het heerlijke van het Evangelie is, dat het de band aan den ander niet opheft. Helmer en Nora zijn beide egoïsten. Daar om geeft dit werk geen verlossing. Als Je zus Christus echter heerscht, in 't huwelijk, in het huisgezin en in de sociale verhou dingen, is er de ware vrijheid en tegelijk ook weer de ware gebondenheid. Na een woord van dank van den voor zitter eindigde ds den Boeft met dank gebed. Veel animo. Voor de betrekking van hoofd-opzïchter bij de „Breede Wa tering bewesten Ierseke" hebben zich reeds 70 sollicitanten opgegeven, o.w. 3 ingenieurs. (G. Crt.) Vlissingen. Bij de behandeling van de gemeente-begrooting 1927 deelden B. en W. den raad mede, dat het aantal leer lingen van de openbare Lagere scholen op de vier bekende data in 1926 van dien aard was, dat alle leerkrachten, afge scheiden van de drie boventallige leer krachten aan de scholen B, C en D, in 1927 door het Rijk zullen worden ver goed. Anders staat de zaak echter ten aan zien van 1928, daar het getal leerlingen op enkele scholen thans zoodanig is, dat de vereischte gemiddelden in 1927 niet bereikt zullen worden. Op 16 December telde school A 189 leerlingen, doch had er 211 moeten hebben, school B 190 en 193; C 182 en 193; D 200 en 193; E 217 en '211; H 218 en 211, I 226 en 211. Dus niet alleen hebben scholen A B en C een tekort, maar bovendien kun nen die tekorten door de andere scholen niet worden aangevuld. Hierbij komt nog dat liet aantal geboorten aanzienlijk ach teruit gaat. Het aantal was in 1916 470 1917 450; 1918 430; 1919 410; 1920 500; 1921 500; 1922 430; 1923 450, 1924 370; 1925 385 en 1926 365. Het is makkelijker aan te toonen, dat als gevolg van een en ander reorganisatie noodzakelijk is, dan de beste oplossing van het vraagstuk aan de hand te te doen. Al zou ook voor 16 Maart a.s. kunnen worden gereorganiseerd, achten B. en W. het beter te wachten tot den' aanvang van den nieuwen cursus. B. en W. achten de beste oplossing het aantal leerkrachten van een der scholen A (Coos- je Buskenstraat) of C (Eiland) van 6 op 4 te brengen, het aantal leerlingen naar evenredigheid te verminderen en deze over te plaatsen naar de andere scholen. De beide vrijkomende leerkrachten kun nen alsdan de vacatures aan de scholen B en D aanvullen. Indien thans in principe tot het bovenstaande wordt besloten, kun nen de aanwijzing van de betrokken school alsmede de verder te nemen maat regelen later aan de orde worden gesteld. B. en W, deelen mede, dat zij overleg gepleegd hebben met de Hoofdenvereen, het N. O. G., en den Bond van N. 0. alsmede met de commissie van toezicht op het L. O. die zich in beginsel met deze reorganisatie vereenigd hebben. B. en W. stellen voor, overeenkom stig het advies van de Commissie voor het Grondbedrijf den prijs van den tuin grond in het villapark nabij den Badhuis weg te bepalen op f 2.50 voor de eerste 100 vierk. M., voor de volgende op f2 en voor den meerderen tuingrond op f 1 per vierk. M. Ovezand. De stemming voor den raad is bepaald op Woensdag 18 Mei, en te Driewegen op Vrijdag 20 Mei a.s. Borssele. In de alg. vergadering der Schiet vereeniging Frank van Borselen werden de aftredende bestuursleden de beeren Imnrink, Karelse en Schipper bij acclamatie herkozen. In de plaats van het bestuurslid J. Biuinooge, die bedankt had, werd benoemd de heer G. Smit. Als korps- schtütcrs werden aangewezen de hceren P. Karelse, Jan Walliout, Jac. van den Ende. Het hoogste gemiddelde aantal pun ten is behaald door Jac. v. d. Ende, aan wien de voorz. uitreikte een wisselkruis door hem aan de vereeniging geschonken. De bode Jan de Smidt werd weder voor 1 jaar als bodo aangewezen. Besloten werd aan de ingezetenen der gemeente Borssele een kaart te zenden, waarbij zij verzocht worden tot steun aan de vereeniging als donateur toe te treden. Nieuv/dorp. Donderdagavond hield de Cihr. landarbeiders-organisatie een open bare vergadering, waarin de heer Simons uit Utrecht zou spreken over „Naar be tere verhoudingen". Bij ontstentenis van voorzitter en vice-voorzittcr werd de ver gadering geleid door het bestuurslid Kloosterman, die meedeelde, dat dhr Si mons verhinderd was en in zijn plaats de heer Drevel het aangekondigde onder werp zou behandelen. Spr. begon te zeggen, dat de verhou dingen, die er zijn, niet deugen, anders zou het natuurlijk niet noodig zijn te streven naar betere verhoudingen. Deze wanverhoudingen zijn voortgekomen uit het Liberalistisch „Laat maar waaien", systeem. Nu is het de vraag wat is het verschil tusschen de Socialistische en Christelijke organisatie. De Christelijke or ganisatie moet uitgaan, van het stand, punt, dat de arbeider z'n plichten, maai' ook zn' rechten heeft. Niet zooals het standpunt der socialistische organisatie luidt: de werknemer oefent heerschappij over den werkgever. De toestanden mogen niet blijven zooals ze zijn. En om daar verbetering in te krijgen, moet de öhris- tenarbeider de oorzaak dezer verhouding goed in 'toog houden. En die oorzaak iside zonde. Het „ben ik mijns broe ders hoeder" wordt nog al te vaak ge hoord. Nu gaat het niet overal even gemak kelijk om een organisatie te vormen. Voor al in Brabant en Zeeland is het moeilijk daar er van den kant van den arbeider nog een te veel zich schikken naar de omstandigheden gevonden wordt. Do ar beiders worden nog te veel als minder waardig beschouwd en daar moet een eind aan komen. Deze zijn evenals de patroons schep-elen Go:ls. Er moet overlegd worden met elkaar. Geen dwang van een der partijen. De ar beiders mogen in den oogsttijd niet zeg gen; „meer geld of we leggen de zaak neer", noch de patroons in den winter op loonsverlaging aandringen. En wat besproken wordt, moet schrif telijk worden vastgelegd, niet omdat men elkaar niet vertrouwt, maar om bij mo gelijke geschillen bewijzen te hebben voor een scheidsgerecht. Het gaat om het recht van den ar beider. Wanneer de 'rechten erkend war den, zullen ook de plichten beter be tracht worden. Reeds vele vruchten worden van de Christelijke organisatie gezien. Maar we moeten voort. Ein den moed niet opgege ven. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Hier na werden nog enkele huishoudelijke za ken afgedaan. Tot bestuurslid werd ge kozen G. Traas Lz., tot bode A. Dommisse en tot lid der Commissie van Controle M. Welleman Jac.z. Daarna sluiting. Biezelinge. Onder voorzitterschap van dhr A. Slabbekoorn kwam de vereeniging Ziekenzorg in alg. vergadering bijeen. De voorz. heette d.e talrijk opgekomenen welkom, inzonderheid Dr Pfeiffer, de E erevoorzitter en wees in korte bewoordin gen op de behoefte waarin Ziekenzorg mocht voorzien. De secr. deelde in zijn jaarverslag mede, dat de vereeniging met 10 nieuwe leden was toegenomen en nu 224 le den telt. Door 23 leden werd gebruik ge maakt van do verplegingsartikelen, die met een nieuwe matras voor een kinder ledikant en een windkussen zijn aange vuld. Ieder die lid kan worden en dit niet wil, zal indien hij gebruik moet maken van de verplegingsartikelen, f5 entrée moeten betalen. De penningm. C'. Lansen, deed rekening en verantwoording. Ontvangen was f 203.50, uitgegeven f 135.93 Batig saldo f67.57. Op de spaarbank f338 39- Tol taal bezit f437.31. Uitgereikt werden aan zieken en zwak ken 187 Liter melk. De Eere-voorz. Dr Pfeiffer wees op de noodzakelijke aanvulling van den ver handtrommel, deelde mee dat voor ont smetting het nieuwe gasthuis te Go-es thans wel de aangewezen plaats is, het dichtst bij. Met genoegen mocht spr. con. stateeren dat de artikelen zich in goeden staat bevinden. Pes loten werd de verbandtrommel aan te vullen; van de ontsmetting werd goede nota genomen. Met algéheele instemming werd besloten om f50 voor "1927 af te dragen voor wijkverpleging. Herkozen wor den de aftredende bestuursleden A. v. d. G'iaf en C. Lansen. Dhr. v. d. Graaf zag gaarne, dat de werking van de vereen. Wijkverpleging op deze vergaderingen word uiteengezet. De voorz. zegde toe dit als bestuurslid dezer vereen, te zullen doen. Ook werd door Dr Pfeiffer toege zegd een lezing te zullen houden over voe ding op de volgende vergadering. Arnemufden. Gisterenmorgen ongeveer half twaalf, had de timmermansknecht L. do Pree, werkzaam bij dhr J. K. Ctucq, aannemer alhier, het ongeluk, doordat een beitel, waarmede hij werkte, uitgleed, zich zoodanig aan den linkerpols te verwon den, dat liij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Deze werd ver leend door Dr W. F. Th. v. d. Bijl, die constateerde, dat de verwonding van dien aard was, dat hij overbrenging naar het gasthuis te Middelburg noodzakelijk acht e. Souburg. Donderdag had eene alge meene vergadering plaats van de „Vereeni ging tot stichting en instandhouding van eene .School met. den Bijbel". De voorz. A. J. Arendse opende met gebed en het lezen van Ps. 119:1—24. Üit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat het gemiddeld aantal leerlingen over 1926 162 bedroeg, de vakken van onderwijs en het aantal leerjaren hieven dezelfde; do bibliotheek telt 178 nummers, tweemaal werd den leerlingen een ouderblad mede gegeven aan "het 7e leerjaar werd een schoolcourant uitgereikt, in November werd een ouderavond gehouden, sedert 16 Maart verminderde het personeel mei 1, n.I. dhr Barendse, het aantal leden der vereeniging bedraagt 111 en 16 begun sligers. Vervolgens bracht de penning meester verslag uit over de ontvangster) en uitgaven gedurende het jaar 1926 Tot bestuursleden werden gekozen dhrn J. Cr. Contant, en L. Suurmond en in de vacature P. J. x\rendse, P. Arendse P'z. Ds Wurth eindigde met dankgebed. Grijpskerke. Donderdagavond hield do J. V. op G. G. „Onésimus" haar 27ste jaarvergadering. De voorzitter, dhr M Fraanje sprak een kort openingswoord Verslagen werden uitgebracht en opstel len werden geleverd door J. Marijs ovei de Hemelvaart van 'Christus, J. Dinge- manse over Beroepskeuze en L. Lou- werse over het onderwerp „Op gewijden grond." Deze vergadering werd afgewis seld door voordrachten en felicitaties. Dhr Douma, eere-voorzitter der vereeniging sprak nog een kort woord over „zelfver loochening". Aan het einde gekomen dankte de voorz. inzonderheid de Meis- jesvereenigmg „Dient den Heere", die on der leiding van mevr. Dijkstra enkele zang stukjes ten gehoore had gebracht. Ds Dijkstra sprak nog een kort slotwoord waarna hij met dankgebed eindigde. Een autoaanrijding. Toen Donderdagnamiddag de chauffeur F. al hier met een auto het dorp wilde op rijden, kwam plotseling een jongen uit een aldaar spelend troepje kinderen gelooL pen,"en trachtte ongeveer ÏV2 Meter vóór de auto den weg over te steken. De; knaaj"- werd door de auto gegrepen en tegen den weg geslingerd alwaar hij be wusteloos bleef liggen. De jongen werd met de -auto naar de ouderlijke woning vervoerd alwaar de inmiddels ontboden geneesheer Dr v. tl. Harst van Ooslka. pelle een hersenschudding constateerde, liet ongeval is uitsluitend aan de roeke loosheid van den jongen te wijten. Den chauffeur ,die zeer kalm reed, treft in de- j zen niet de minste schuld. Doos30-60-90(4 laai- ea Tgluwaw. De productie en de prijzen van bóeren- heter in Zeeland in 1926- I11 het „Zeeuwsch Landbouwblad" publiceert de rijkszuivelconsulent C. Zwagerman eemge gegevens over de productie en de prijzen van boeren boter in Zeeland in 1926. Van Tbolen en St. Philipsland gaat een toenemende hoeveelheid melk naar Brabantsche fabrieken. Het aan tal daarheen leverende boeren wordt thans reeds op 100 of 1,4 van alle veehouders getaxeerd. De boterpro- ductie is hier voor 1926 nog op pl.m. 120.000 K.G. te taxeeren of 6.6 K.G. per hoofd der bevolking. In de maan den met geringe productie (Juni, Juli en Augustus) noteert hier de boeren- boter van beteekenis hooger dan de fabrieksboter. Op Zuid- en Noord-Beveland wordt nog haast 500.000 K.G. boerenboter gemaakt of 9 K.G. per hoofd der be volking. Opvallend is, dat in dit ge bied, waar dikwijls overproductie is van boerenboter, een fabriek (Wemel- dinge) er in slaagt geregeld belangrijk hoogere prijzen te bedingen. Deze fa brieksboter wordt bij levering aau particulieren nog f0.20 per K.G. hoo ger berekend. Op Zuid- en Noord-Be veland is de toestand voor de boeren boter dus niet gunstig. op Walcheren bedraagt de boeren- boterproductie pl.m. 380.000 K.G. ol 5.9 K.G. per hoofd der bevolking. Op merkelijk zijn hier de goede prijzen voor boerenboter in Juli, Augustus en September. Waarschijnlijk staat dit in verband met de geringe productie en het drukke vreemdelingenbezoek in die maanden. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ongeveer 400.000 K.G. boeren boter per jaar geproduceerd of 14.3 K.G. per hoofd der bevolking. Een deel der boter (in 1926 ongeveer 32.000 K.G. of 8 pet. der totale productiet wordt uitgekeerd op een polis vin de Vraagt alvorens een levensverzekering te sluiten tarieven, premieopgave en inlichtingen aan het BIJKANTOOR ZEELAND, naast hei POSTKANTOOR te GOES. Dir. W. L B. J. DEKKER. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heteren, J. Th. Keek te Garderen; te Nieuw-Amsterdam, S. de Vries te Zevenbergen; te Cadzand (loez.), A. B. G. ten Kate te Hansweert. Bedankt voor Opheusden, K. J. v. d. Berg te Amersfoort. Voor IJlst, H. P. Fortgens te Voorschoten. Geref. Kerken. Tweetal te 's Gravenhage-West, Dr C. Bouma te Zwolle en A. Hoeneveld te Nrjkerk. Verkiezingen. Bij de verkie zing van leden van bet Kiescollege der Ned. Herv. Gem. te 's Gravenhage, zijn de rechtzinnige candidaten gekozen. Beroepbaar. Door de classis Warffum der Geref. Kerken zijn geëxa mineerd en beroepbaar gesteld de heeren B. A. Bos en M. Bouwman, beiden te Uithuizen. Alleen de heer Bos stelt zich dadelijk beroepbaar. Hulpprediker. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Voorburg heeft besloten over te gaan tot de aanstelling van een hulpprediker en bet classicaal bestuur goedkeuring voor deze aanstel ling te vragen. Het college van notabelen heeft de benoodigde gelden bereids voor den Jijd van een 'jaar gevoteerd. Zondag 13 Februari. Ned. Ilenr. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, nm. ds Steinz, av. ds Homburg. Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. ds de Vries. (H. Doop.) Geref. Kerk. Souburg, vm. leeskerk, nm. ds Wurth. Stavenisse. De heer J. P. Bijl, on derwijzer met verplichte hoofdaote al hier, 'is benoemd als hoofd eener open bare school te Westmaas. koop buiten de veiling. Vooral in de zomermaanden, als er overproductie is en in de slachtmaand ear November en Decemlrer, als er weinig vraag is, ncteert de boerenboter hier veel te laag. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ongeveer 450.0C0 K.G. boeren boter gemaakt of 8.6 K.G. per hoofd der bevolking. De meeste boter wordt bier verkocht met als basis de notee ring van Hulst. Ook hier zijn de prij zen bijzonder ongunstig in de zomer maanden met groote productie en in de slachtmaanden met geringe vraag. In dit land is aan den kant van Ter- neuzen en Axel de verhouding tus schen vraag en aanbod gunstiger' clan aan den kant van Hulst. De gemiddelde jaarprijzen (verkre gen dóór de gemiddelde maandprijzen op te tellen en het totaal door 12 te deelen) der boter in Zeeland waren in de verschillende productiegebieden in 1926 als volgt: fabrieksboter Roo sendaal fl,97, boerenboter Schouwen en Duiveland f 2.03, idem Tholen en St. Philipsland f2 04, idem Noord- en Zuid-Beveland fl.87y2, fabrieksboter Wemeldinge f2.18, boerenboter Wal cheren f 2.02, idem W. Z.-Vlaanderen f 1.64, idem O. Z.-Vlaanderen f 1.67. De rijkszuivelconsulent trekt uit de verzamelde gegevens de volgende con clusies: 1. de boterprijzen in verschil lende deelen van Zeeland houden wei nig verband met elkaar; 2. de boter prijzen in de meeste deelen van Zee land regelen zich niet naar de prijzen 'van fabrieksboter elders; de prijzen van boerenboter op Zuid- en Noord- Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen blijven belangrijk beneden die der fa brieksboter. Het vraagstuk der fabriekmatige zui velbereiding trekt in verschillende dee len der provincie weer meer belang stelling, en daar is alle reden toe. zoo besluit de heer Zwagerman zijn overzicht. Ontijdige knolvorming bij .aardappelen- Het „Tijdschrift over Plantenziek ten" is gewijd aan de onderzoekin- fen van Dr Oortwijn Botjes inzake e ontijdige knolvorming bij aardap pelen, waaronder wordt verstaan het optreden van dochterknollen aan de moederknol, nog vóór groene planten- deelen aanwezig zijn. Behalve voor physiologen heelt dit verschijnsel ook groote beteekenis voor aardappelver bouwers, omdat het optreden van dochterknollen of van „onderzee- ers" zooals practici ze noemen een goede opkomst van de uitgepote knol len in den weg fetaat. Dr Wellensiek (die op dit onderwerp aan de L.-H. promoveerde) toonde aan dat deze neiging ontstond door spruit- verlies en dat ze toeneemt naarmate meer is afgesproten. Daar dc sprui ten rijker aan water zijn dan de knol; len waar ze uit voortkomen, wijt hij het optreden van „onderzeeërs" aan een abnormaal groote concentratie -3 rafi opgeloste voedin pjïoMefi. Ook watergei» eI1 ni de lucht werkt ming tegen, omdat lie ,0J vooi' baar vorming notxSg heeft. Hier zoi stige verhouding tussc kaïe hoeveelheid wat veelheid opgeloste sto vorming van zetmeel vorming van dochterl z.aakk Het is Dr O. 11. ech len tot „onderzeeërs' «en zonder dat de of watergebrek als worden beschouwd. ]jet daartoe de knolle vormen. Legt men ze •dan zuigen ze zich vo en rimpelige voorkon af spiriting gekiege.i h? Bij al zijn proeven licht, dat de „onde door droge bewaring wengegaan. In verban schijnsel geeft de on raad, de aardappelen winter zoo droog moge Ze ve'rliezen dan mini servestoffen, terwijl dc ging tot „onderzeeër- door vochtverlies zc staan, ruimschoots w seerd door verlaging als gevolg van de veri verlies. Ongelukken. 1 tig omgeval is te Haarlen E. Opstelten, leeraar aa lyceum te Bloemenclaal. is h® op een avondwaï trein gegrepen. Gistero werd zijn verminkt lijk nabij Heemstede door e vonden. Terwijl de m blik afwezig was, heeft h tertje van D. te Echt een fie over het lichaam gel overleed eenige ui'en latei gen werd een zevenjarige spelenderwijs gegrepen auto, die juist passeerde, ging het knaapje over h stig gewond werd hij 0 zorgwekkenden toestand huis vervoerd. Op de ton te Rotterdam is een 4 werkman door een valleni De man overleed onmidde Yreeselijktran verschrikkelijk ongeluk tram Eindhoven-Belgischi tram door het Nederlani stoomde, werd hij ontm tuig waarop een rond vrouw gezeten waren. I en raaakte zulke woest beidt(s» van het rijtuig g De vrouw blêef ongedee kwaaa terecht onder dc drie wagons over hem 1 de reizigers uit den dad tram stapten, waren zij peljjk schouwspel. Den een been letterlijk afgerei was vermorzeld. Men ka genheid der vrouw voors drie woken met den on; was. 11 et ongeluk tc halve Hermans is gister oveiteden H. Middelveld Dozo was ongehuwd. De ken ihet naar omstandighf Plaatsnaambo tal door den A.N.W.B. naambord en is thans re 348. Pastoor in 1 g 0 w o r p e n. Te Saint deze® dagen op bevel tiscteai burgemeester doo ris van politie pastoor teer® en in de gevang De pastoor had geweige één franc te betalen, opgelegd wegens overtre gen zomer, van liet bur; bod om op Sacramentsi boude». Tot dusver was valk*» de gewoonte, dat legd op het meubilair ei daarvan werd gehouden, der boete bijeen was. eerste keer, dat lijfsdwa past. Water in pla Te Henstadt a. d. Haan] stadje in den Rijnpfalz bewoners van een bepa dage» eien merkwaardige zij de kraantjes van de zette» sprongen er opeei: straten uit. De monteur: lijk bij het herstellen va] huize» van de gasleidir de wnterleidng verwissel Hevige sneeuv 'apan. De „New York *ït Tokio, dat in versclie ran Japan hevige sneeuv gewoed. 14-0 personen mi *®n gekomen zijn. Op sc bgt de sneeuw van 16 t< Teneinde de spoorlijnen i"®rl«enen 20.000 soldaten Grens moeil ij £ren«bewoners, die 's avo hetae», moeten een lanta ®en rood en één groen zi. dan mogen de gekle i'wruikt worden. 'tWord

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2