114 Zaterdag 12 Februari 41e Jaargang terste blad. a. wl lk 9 ng bm60mk HET adres Binnenland. Bit ie Provincie. it nummer bestaat uit 2 bladen. ONS ISOLEMENT. GOES HULST. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.95 Het bekende, we zouden haast zeggen iiet gevleugelde woord van Groen van Prinsterer „In ons isolement ligt onze kracht" is voortdurend misverstaan en misbruikt. En dat niet alleen in den laatston tijd, nu het 'voortdurend gebruikt wordt, om daarmee de samenwerking met andere politieke partijen te bestrijden. Reeds de bekwame woordvoerder van de conservatieven, Mr Wintgens, maakte zich daaraan schuldig, toen hij in 1873 bii bet Adres-debat Groen vergeleek bij Simeon de styliet. Zijn eigenlijk typo zoo betoogde bij is Simeon de styliet, een ernstig man, een wijsgeer, die op een zuil plaats nam, vandaar zijne leerstellingen verkondigde en niet zag wat overal in de wereld ile feiten der werkelijkheid waren, maar die van dat verheven standpunt het zui vere toonbeeld, de ware uitdrukking was van de leer: „In mijn isolement ligt mijne kracht." Een meer dwaze en meer onnoozele beschouwing is zeker zelden gegeven. Simeon de styliet was de bekende pilaarheilige, die in de vijfde eeuw op een 80 voet hooge zuil zijn dagen in af zondering sleet. En daartegenover stond Groen van Prinsterer, die zijn plaats vond in de bran ding van het politieke leven en wiens streven het was de Christelijke, de anti revolutionaire beginselen toe te passen op heel het leven met al zijne verhoudingen. Maar wat bedoelde Groen dan met zijne veelbesproken leuze Om dit te verstaan moeten wij zijne uitspraak niet verminken, maar ze in haar geheel lezen. Zij luidt aldus: „In ons isolement, of wilt ge liever een Hollandsch woord, in' onze zelfstandigheid in onze be ginselvastheid ligt onze kracht." Dat is heel iets anders, dan wat velen in onze dagen er onder verstaan en wat Mr Wintgens er van maakte. In de dagen van Groen waren de anti revolutionaire beginselen nog weinig door gedrongen. De mannen van Christelijke beginselen openbaarden zich veelal als contra-revolutionairen. Zij leefden niet uit een eigen beginsel, maar vormden in de practijk een smaldeel van het conserva tieve leger. Alles wat van conservatieve zijde kwam, werd geprezen en toegejuicht. En daartegen toornde Groen. Tegen die politiek van „meegaandheid en zelfwegcijfering" protesteerde hij eerst !n woord en geschrift, en toen dat niet hielp, door in 1871 met al zijne vooraan staande politieke vrienden te breken en alle krachten van het anti-revolutionaire kiezersvolk samen te trekken op het drie tal candidaten: KuyperOtterloo—Keu- chenius. Door dat isolement, door dat zelfstandig optreden heeft Groen de antirevolutionaire partij van den dreigenden ondergang ge red. Terecht schreef Dr Bronsveld in die hagen: „Zij die een lijkrede hielden op den heer Groen, verraden slechts, wat zij ^venschen en toonen niet te weten wat een beginsel is. Daar is geen -twijfel aan of de Cbjjistelijk-historische partij is gered ec heeft getoond, dat zij niet wegsterft;" En in de „Heraut" schreef Dr Kuyper: „Het leger óp papier is geschrapt. Onze duizenden zijn tot honderden geslonken, maar die honderden staan ook werkelijk hunne roeping bewust cn wel gewapend ie velde." En dat was het wat Groen met zijne leuze beoogde. Met samenwerking met andere partijen "waartegen dit woord bij voorkeur wordt aangevoerd, had liet dus niets te maken'. Groen van Prinsterer bleek daarvan vol strekt geen tegenstander. Toen Da Costa liem daarover schreef, antwoordde Groen: „Juist om de onwrik baarheid van een standpunt, dat men niet verlaat, kan aan andersgezinden, zonder vïee3 van medegesleept te worden, de band worden gereikt." Samenwerking met andere partijen, mits een welomschreven grogram en met behoud van eigen zelfstandigheid, behoeft met te worden afgekeurd. Maar wel gaan we feil als we uit belangen-overwegingen ons isolement ver aten en gaan heulen met partijen als den Cuttelandersbond en de S.D.A.P. Sn nu ontkennen.wij niet, dat het voort durend samenwerken met andere partijen, 1 coral ook in Staten en Raden zekere ge uren met zich brengt. Zoo komt het in enkele gemeefiteracleri b.v. voor, dat bij de algemeene beschou wingen een lid, namens de rechterzijde spreekt. Op die wijze krijgt men inplaats van een antirevolutionaire- een meerder heids-politiek. Daarom is het noodig telkens weer het woord van Groen van Prinsterer in her innering te brengen, niet alleen om mis bruik te voorkomen, maar ook om voor het uit het oog verliezen van eigen beginselen le waken. AVii vormen als regel een belrekkeljjk ldeine minderheid. En dan kan het, als men met bevriende partijen samenwerkt, weieens pijnlijk zijn alleen te gaan staan en scherpe lijnen te trekken. En toch, niets noodlottiger dan zelf wegcijfering. In ons isolement, in het streng vast houden aan onze beginselen, zal ook in de toekomst onze kracht liggen. BIJZONDER*- voor Manufacturen - Dames-en St jmdere-enïectüe Tapijten - SerEZijnen Sedden - Lediltanfeii en aanverwante artikelen ie Goes. Bij de verkiezingen in 1925 maakte de Antirevolutionaire partij, evenals trou wens de andere Frot. Christelijke groepen, in den Statenkieskring Goes een goed figuur. In tegenstelling met andere kringen, steeg hier het Antirevolutionaire stemL mencijfer en wel van 3917 tot 4165. In een vijftal gemeenten viel een kleine achteruitgang te constateeren en wel in Scbore 5 stemmen, Ierseke 7, Heinkons. zand 8. Kattendijke 13 en Wemeldinge zelfs 20 stemmen. Het spreekt vanzelf dat in deze gemeen, ten met ernst de oorzaken van dit verlies worden nagespeurd en dat geen middel onbeproefd wordt gelaten om straks een betere uitkomst te verkrijgen. Behalve ler- tuurverspreiding zal stelselmatig huisbe zoek gewenscht zijn. ■In de overige 19 gemeenten in dezen kring hadden wij eenige vooruitgang to boeken. Wolfaartsdijk spande de kroon met een winst van 60 stemmen, maar ook 'sll. Arcndskerke, Goes, Krabbendijke, Kruinin- gen, 's Gravenpolder, Kapelle, Hoedekens- kerke, en Rilland met een aanwas van resp. 42, 36, 22, 21, 15, 13, 13 stemmen, hielden zich uitstekend. Hoo mooi een dergelijke uitslag ook is, er steekt altijd dit gevaar in, dat de neiging kan opkomen om nu maar op de behaalde lauweren te rusten. Maar dat mag niatuurlijk niet. Want dan zou in minder dan geen tijd, d 1 winst in verlies verkeeren. Bovendien ook en misschien wel zeer in 't bijzonder op dit gebied geldt, dat er niets bestendigs is dan de onbestendigt heid. Daarom moeten ook in dezen kring alle krachten worden ingespannen om te be houden wat verkregen werd en zoo mo gelijk het A.-R. stemmencijfer nog meer op te voeren. De opstand in Portugal. Do revolutie, welke in Lissabon Maan. dagmiddag uitgebroken is, werd onder steund door matrozen, een gedeelte der republikeinsche garde, de politie en een groot aantal burgers. De opstandelingen richtten barricaden op in verschillende wijken der stad. De regeering nam strem, go maatregelen om de revolutie te onder drukken; zij liet de trouw gebleven gar nizoenstroepen aanrukken, die de opstan delingen met machinegeweren en kanon nen hevig bestookten. Op last der regeering werden de krui- sers, waarvan de bemanning verdacht was, spoedig ontwapend; dat heeft Lissabon voer de verschrikkingen van een bombar dement uit zee gespaard. De opstandelingen bezetten hel, marine, arsenaal en het postkantoor. Hot beleg werd begonnen docr regeeringsti'oepeo, waarbij zich omstreeks vijf uur nog voeg. den twee regimenten van Oporto. De ar tillerie opende een trommelvuur .op liet arsenaal. Een vliegtuig wierp drie bom men, die groote schade aanrichtten. Te gen 8 uur verminderde de hevigheid van het bombardement. Om half elf moesten de opstandelingen, na een gevecht van 44 uur, zich overgeven. Er vielen veel dooden, ook onder de burgers. De brandweer en de ambulance hadden de handen vol werk om dc slacht offers onder de puinen vandaan te halen. Volgens te Parijs ontvangen berichten züuden ei' .bij do vechtpartijen in Oporto en Lissabon tijdens den opstand ongeveer vijfhonderd personen gedood en zeven honderd gowond zijn. Vijftig officieren en tachtig onderofficieren zijn door de re- geeringstroepen in arrest gesteld cm zul len voor den .krijgsraad terecht staan. Intusscben loopen de lezingen over het aantal slachtoffers sterk uiteen. Volgens een ander telegram zou te Oporto het aantal dooden op 76. dat der gekwetsten op 350 geschat worden. Te Lissabon zon den 198 menschen omgekomen zijn. De militaire gouverneur van Lissabon heeft bijzondere veiligheidsmaa'regelen ge nomen. 's Nachts is hot verkeer verbo den. Gewapende patrouilles doen de ron de en houden dc wijken, die het toonecl van den opstand waren, bezet. Openbare on particuliere instellingen zijn geslotem Sedert 7 dezer zijn er brieven noch tele grammen bezorgd. Karte berichten. Na een rumoerige zitting, waarin rijkskanselier Marx een warm pleidooi hield voor den minister van binnenland- sche zaken, von Keudell, ter verdediging van diens optreden tijdens- de Kapp-putsch heeft de Duitsche rijksdag gisteren de motie van wantrouwen der democraten en die dor sociaal-democraten en com munisten tegen v. Keudell verworpen. Uit Athene wordt gemeld: De com missie, belast met het onderzoek naar Pangalos inconstitutioneelc daden, heeft haar werkzaamheden beëindigd. Ér zijn zware beschuldigingen tegen den dictator ingebracht evenals tegen 10 andere voor aanstaande staatslieden. De sluisdeur te IJmuiden. De te IJmuiden aangekomen sluisdeur lieeft thans in overleg met den Rijks- havenmeester aldaar een veilige ligplaats gekregen tusschen de betonnen meerstoe- len in het verbreede gedeelte van het binnentoeleidingskanaal naar do Nieuwe sluis. De sluisdeur is zóó neergelegd, dat de groote scheepvaart hiervan geen hin der heeft, zoodat gevaar voor sëhadeva- ring zoo goed als uitgesloten is. Het ontwerp- Ziektewet. Het bestuur van het Verbond van Vak organisaties van hoofdarbeiders in N c- derland heeft een adres gericht aan den Hoogen Raad van Arbeid, in welk adres eenige wonschen zijn opgenomen met be trekking tot het door den Minister van Arbeid bij dien Raad aanhangig gemaakte voor-ontwerp-ziektewet. In de eerste plaats constateert adres sant, dat ook in dit ontwerp een mis kenning van de belangen der groepen van werknemers, door zijn verbond ver tegenwoordigd, tot uiting komt. In tegen stelling met het wetsontwerp van 5 Fe bruari 1925, sluit art. 2 van het voor ontwerp alle personen, die een dagloon van meer dan f8 verdienen, van de ge- heele ziekteverzekering uit. Dit acht adres sant een ernstige bedenking. Verder vraagt adressant hoe het moge lijk is, dat in uitzicht wordt gesteld een ziekteuitkeering van 70 pet. van het loon, waartoe de werknemers ten! halve in de te heffen premie dienen bij te dragen, terwijl reeds vroeger met belangrijke groe pen van werkgevers overeenstemming bleek te zijn verkregen over een regeling, die van 80 pet. van het loon uitging en waarvan de onkosten volledig op het be drijf zouden rusten, dus niet ten deelo op het loon zouden worden verhaald. Een ontwerp - ambtenaarswet. Vrijdag 4 Februari j.l. werden do heeren N. v. Hintë en F. S. Noordhoff, respec tievelijk voorzitter en secretaris van het comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspersoneel (A. C. O. P.), door den Minister van Justitie in audiëntie ontvangen. De delegatie zette haar ernstige be zwaren uiteen tegen den gang van za ken met hot georganiseerd overleg bij het Rijk en noemde als symptoom van de verzwakking der beteekenis van dit overleg o.a. het uitblijven der benoeming van Directeur van het Centraal Bureau van Voorbereiding voor Ambtonaarszakan. De Minister zegde toe, zich van de tegenwoordige werking van het georgani seerd overleg nader op de hoogte te zul len stellen, doch meende reeds aanstonds het aangegeven symptoom van de ver zwakking niet als zoodanig te kunnen aanvaarden. De delegatie vernam vorder, dat een ontwerp Ambtenaarswet in zoodanig sta dium van voorbereiding verkeert, dat bin nenkort behandeling in de Centrale Com missie tegemoet kan worden gezien. De S i m p 1 e x - r ij w i e 1 e n. AVij on tongen van de bekende Simplex- fabrieken te Amsterdam de prijscourant 1927, die behalve de afbeeldingen van de meest uiteenloopende soorten rijwielen en derzelver onderdeelen ook de prijzen van de diverse gewone- en 'motorfietsen bevat, alsmede een beschrijving' van de verschil lende typen. Degenen onder onze lezers tlie voorne mens mochten zijn zich een rijwiel aan te schaffen zullen verstandig' doen' van den inhoud van deze prijscourant terdege ken nis te 'nemen. R a d i o - d i s t r i b u t i e. Naar ter bevoegder plaatse vernomen werd,, heeft het zeer groote aantal aan vragen om machtiging' voor aanleg en ge bruik van geleidingen ten behoeve van het distribueeren van radio-uitzendingen hier te lande de vraag doen rijzen of de ge dragslijn, welke tot dusver bij de behande ling van die aanvragen wordt gevolgd, ge handhaafd kan blijven. Teneinde onnoodigen arbeid en teleur stelling te voorkomen, zullen de betrokke nen er zich rekenschap van dienen te ge ven, dat de afdoening van bedoelde aan vragen, hangende de overweging van dit vraagstuk wordt opgeschort. Met betrekking tot reeds bestaande ra- dio-distributie-inrichtingen, voor den aan leg en het gebruik waarvan een Ministeri- eele machtiging werd verleend, zal aan plannen tot uitbreiding voorloopig geen uitvoering gegeven mogen worden. Intrekking huurwetten. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer J. ter Laan, betreffende de door do regeering ingewonnen adviezen ter zake van de intrekking der „huurwetten" heeft de minister van Arbeid. TI. en N. geant woord: In October 1924 is aan de besturen van 49 gemeenten, waar toen nog huurcommis- sies bestonden, die naar het aanvankelijk gevoelen voor opheffing in aanmerking- kwamen, advies gevraagd over opheffing'. Die adviezen hebben ten deele geleid tot nadere correspondentie en tot nader on derzoek. In den loop van 1924, 1925 en 1926 is in verschillende van die 49 ge meenten de huurcommissie opgeheven, meermalen in afwijking' van de adviezen. Het aantal huur commissies was daardoor gedaald tot laatstelijk 16, daaronder de vier groote gemeenten begrepen. In Januari 1925 is aan de besturen der vier groote gemeenten ,het gevoelen ge vraagd aangaande buitenwerkingstelling der Huurwetten, dan wel opheffing der huurcommissie. Toen de minister aan het hoofd van het departement was gekomen, heeft hij, na kennis te hebben genomen van de schrifte lijke adviezen, zich persoonlijk doen voor lichten door wethouders en anderen, die krachtens hun ambt in staat waren tot het geven van advies. Mededeeling, wanneer al dc schriftelijke adviezen bij het Departement zijn ingeko men, zou weinig nut hebben. De adviezen waren voor een groot deel ongunstig. In- tusschen wordt opgemerkt, dat kennis van de strekking van een advies, zonder dat de argumenten worden gekend, weinig waarde bezit. De adviezen zouden voor een juist oordeel in hun geheel moeten worden medegedeeld. Hiertegen nu bestaat het al gemeen bezwaar, dat ambtelijke adviezen aan volledigheid en daardoor aan be trouwbaarheid verliezen, wanneer kans op mededeeling aan anderen bestaat. Boven dien blijkt de betrekkelijke waarde van de adviezen uit de volgende feiten: Nadat uit Utrecht een ongunstig advies was ontvangen, heeft het gemeentebestuur eigener beweging de huurcommissie opge heven. Van het gemeentebestuur van Delft, dat een ongunstig advies had uitgebracht, werd later een rapport ontvangen, waaruit bleek, dat schokken niet waren voorgeko men. Deze en soortgelijke feiten brachten den minister er toe, den toestand uit een algemeen oogpunt te beschouwen en dien te toetsen aan de motieven, die tot het ma ken van de Huurwetten hebben geleid en die uit de Memorie van Toelichting tot de Huurcommissiewet woordelijk zijn overge nomen in het antwoord, dat de minister van Financiën, voorzitter van den Minis terraad, heeft gegeven op de hem gezonden vragen van den heer J ter Laan. De conclusie kon geen andere zijn, dan die heerlijk.van qeu.pensmaak.en "tochqoedkoopi5 KOFFIE „DE PAUW- dat die motieven in niet de geringste mate meer kunnen gelden en dat derhalve lan ger voortbestaan van de Huurwetten dooi de omstandigheden niet meer gevórderd werd en in strijd zou zijn met de duidelijk uitgesproken bedoeling van den wetgever. Sonneheei'dt. De Jaarvergadering van de Vereeniging Christelijk Hulpbetoon aan Blinden is vastgesteld op Woensdagmiddag 30 Maart in Sonneheerdt te Ermelo. LocomotievenvoorNed. - Indië. Onlangs is bericht, dat ter zake van leve ring van locomotieven, bestemd voor ge bruik in Ned. Oost-Indië, de Nederland- scbe nijverheid op schromelijke wijze ten achter zou zijn gesteld bij de buitenland- sche. Het bestuur van de Vereeniging Neder- landsch Fabrikaat heet een onderzoek hiernaar ingesteld, waaruit gebleken is, dat van eenige achterstelling van de Ne der landsche nijverheid geen sprake is. In het geheel zijn 10 locomotieven in het bui tenland besteld, terwijl 8 geheel gelijke locomotieven in Nederland bij de fabriek Werkspoor te Amsterdam zijn besteld. De directeur van het technisch bureau van het departement van Koloniën heeft allen mogelijken steun ter bevordering van de Nederlandsclie nijverheid gegeven. Het is zeker onjuist in dezen van geringe be langstelling van de autoriteiten voor de Nederlandsclie industrie te spreken. mifunmiwi—awa—wworea imwiaJh— Emigra tie. De Commissarisdep Koningin in Zeeland schrijft aan H.H. Burgemeesters: Bij schrijven dd. 8 dezer deelt de Mi nister van Buitenlandsche Zaken mij het navolgende mede: „De Immigration Officer'' der Qanadee- sche Regeering hier to lande heeft er 'da aandacht van mijn Departement op geves tigd, dat de instructies van zijn Regee ring verbieden een visum voor emigra tie naar Canada te verleenen aan perso nen, wier paspoort tevens geldig is voor reizen naar de Vereenigde Staten van Amerika. „Aanleiding tot deze instructie vormt de omstandigheid, dat gebleken is, dat talrijke vreemdelingen een visum voor im migratie in Canada slechts vragen, om zoo spoedig mogelijk klandestien van daar naar de Vereenigde Staten te gaan, voor welk land zij geen immigrafieuvisum kon den verkrijgen. „Met het oog op het voorafgaande is het voor de Nederlanders, die naar Ca nada wenschen te emigreeren, van belang, dat hunne paspoorten alleen woxden afge geven voor de reis naar Canada, of des noods voor Europa en Canada, doch niet, zooals thans veelal geschied!, voor alle landen van de weTeld, waaronder de Ver. eenigde Staten van Amerika begrepen zijn. Chr. Hist. Kiesvereen. ont bonden. In de algemeene vergadering der Chr. Historische Kiesvereeniging te Bruinisse is met algemeene stemmen be sloten, ingevolge art. 16 van het Huis houdelijk reglement, de vereeniging te ont binden. Als oorzaak daarvan werd aange merkt, dat de vergadering van gemach tigden der Chr. Hist, kiesveroenigingen, uit geheel Zeeland, .gehouden op 14 Jan. te Goes, bij de stemming heeft uitgemaakt dat geen enkele candidaat uit de districten Zierikzee en Tholen, de kans zou krijgen om gekozen te worden, tot lid der Pro vinciale Staten van Zeeland, op 6 April" a.s. waardoor in Noordelijk Zeeland on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1