Kerknieuws taiesff! Nteuws. Zoeklicbtjes. den. Thans wordt or op gewezen, dat het allerminst mogelijk is een algeheel ge mis of een tekort aan tijd om te slapen goed te maken tijdens de wacht te VIis. singen. Het wachtlokaal is er niet op ingericht en het is veel te veel een komen en gaan. Ook bij het voor anker komen op "de reede van Antwerpen, wat soms -uren, soms zelfs een dag of langer duurt, wordt door de superieuren ook ten onrechte van rusttijden gesproken, want de loods wordt daar geen oogenblik met rust gelaten. De drukke scheepvaart ter plaatse maakt dat meermalen aanva ringen dreigen, terwijl elke 6 uur bij wis seling van eb en vloed het schip om zijn anker zwaait, wat in open zee geen gevaar oplevert, maai' wel wanneer steeds grootere en kleinere schepen passearan of ook zwaaien. Dikwijls ontbreekt een behoorlijk bed voor den loods, maar ook al was dat er, dan nog kan men niet van rust spreken. Er dienen dan ook spoedig maatregelen te. worden genomen om de diensten der betrokkenen te verbeteren en wel zoo dat na elke reis naar Anb worpen, een behoorlijke rustperiode volgt cn de mannen op geregelde tijden een vrij. jen dag, zoo mogelijk een Zondag vrij krij. gen. Prov. Statenverkiezingen. De A.-R. candidatenlijst in den Staten- kieskrmg Tholen is als volgt samengesteld 1. C. J. Sonke te St. Maartensdijk (aftr.); 2. P. Vogelaar te St. Pliilipsland; 3. P. M. den Boer te Wissekerke; 4. P. A. Schwartz te Krabbendijke; 5. J. v. Strien te St. Philipsland; 6. A. Wisse te St. Philipsland; 7. iï. Spek te Poortvliet; 8. P. L. Dees te Kortgene; 9. H. Goossen te Tholen; 10. Mr A. J. v. d. Hoeren te Tholen. 1 In den kieskring Sluis zullen door de R.-Kath. worden gesteld de hoeren A. Hendrikse (aftr.), M. Th. Overmaat, A. R. de Milliano en A. Aarnoudts. Middelburg. Gisterenavond herdacht de aideeling Middelhurg-Vlissingen van den Wed, Chr. Grafiscben Rond op eenigszins feestelijke wijze haar 10-jarig bestaan. In .^ijn openingswoord heette de voor zitter bijzonder welkom de vrouwen der leden, en den bondssecretaris, den heer Schipper, dien spreker gelukwenschte met het feit, dat hij dezer dagen 10 jaar als fcondsbestuurder werkzaam was. Vervol gens gaf spr. een overzicht van de 10- jarige periode en herinnerde aan den ar beid van den helaas zoo vroeg gestorven bondsvoorzitter Waffel, die als Middelbur ger zooveel voor de afdeeling heeft ge daan, trouw terzijde gestaan door den afdeelings-voorzitter De Munck. Vervolgens feliciteerde de heer J. Schip per de afdeeling met haar 10-jarig jubi leum. Ook spr. denkt met weemoed aan onzen vriend VVattel, die alle krachten gegeven heeft om de Chr. typografen op Walcheren tot organisatie te brengen, en helaas zoo vroeg van zijn post werd opge roepen. Zijn in vele vakvereenigingen de ledentallen met honderdtallen teruggegaan in onzen bond is dit niet het geval ge weest. Nu is zeer zeker dit voor een groot deel het gevolg van het verplichte lidmaatschap en de C.A.O., doch niet te loochenen is, dat de Chr. Grafische Bond in den Joop der jaren jji ledental zeer is vooruitgegaan, hoofdzakelijk door over komst uit den modernen Typografenbond. Onmiskenbaar is de invloed van onzen Rond belangrijk grooter geworden op de lontwikkeling van liet bedrijfsleven. Dit legt op de leden een groote verantwoor delijkheid, ook als wellicht voor den Rond en yoor de C. A. O. moeilijke jijden aan staande zijn. Een felicitatie werd nog gewacht namens den Chr. Besturenbond, waarna men nog enkele uren in gezellig samenzijn bijeen bleef en de heer Schipper met dank zegging eindigde. Dinsdagavond kwam de afd. Middel burg van den Chr. Metaalbewerkers-bond bijeen om in feestelijke stemming te her denken dat zij vóór 10 jaar werd opge richt. Nadat de voorzitter der feestcom missie de heer de Koning de vergadering bad geopend, verkreeg de heer J. Volkers öud-voorzitter van de afdeeling, het woord, die in het kort memoreerde de wording, het werk, en de vrucht van den arbeid. Daarna verkreeg de hoofdbestuurder, de heer J. Hordijk, het woord, die in groote trekken wees op wat in de afge- Loopen zestig jaar door de vakbeweging is tot stand gebracht. In liet bijzonder deed hij uitkomen het werk der Chr. Vakbeweging, zoowel tegenover de werk gevers, als tégenover de socialistische en communistische vakbeweging. Met een krachtige opwekking om op den ingeslagen weg voort te gaan, eindigde spr. Vervolgens verkreeg de districtsbestuur der de heer Wetselaar het woord voor bet houden van een opwekkende rede. Spr. wees hierbij met name op het recht dat de arbeiders hebben voor deze actie op grond van Gods Woord. Verder werd de avond afgewisseld door schitterenden zang van de zangvereeniging ,.Soli Deo Gloria" en voorts door gezellige samenspraken. Het was reeds 2 uur, toen de vergade ring door den voorzitter kon worden ge sloten. Kapelle. De aandeelhouders van de weegbrug Kapelle-Biezelinge kwamen on der voorzitterschap van dhr P. Mol bijeen. Met genoegen kon meegedeeld word n dat nog nimmer zooveel als in 1926 was opgewogen Het uit te keeren dividpnd bedraagt 56 pet. Ook ontvingen de leden f 1 presentiegeld. Besloten werd een be paald gedeelte te reserveeren voor herstel en opknapping aan het weeggebouw. De aftredende bestuursleden O. D. Vereeke en en J. v. Wingen werden herkozen. Nieuwdorp. Woensdagmiddag werden de kleedingstukken door de Ger. Meisjesver- eeniging „Uw Koninkrijk kome". vervaar digd, in de consistoriekamer ter bezich tiging gelegd, om daarna aan verschil, lendo gezinnen te worden uitgereikt. Ver vaardigd waren 147 stuks. Hiervan waren 87 stuks bestemd voot de belioeftigen der gemeente, 18 stuks voor de stichting „Vrederust", 20 stuks voor de Zending, en 22 voor Frieslands Zuid-Oosthoek. Nlsse. Woensdagavond was het de jaar vergadering van de kolenvereeniging „Ons Voordeel". Uit de verslagen hoorde men dat de vereeniging thans 93 leden telt. Voorts dat in 1926 waren geleverd aan de leden 1315 H.L. eierkolen, 469V2 H.L. stukkolen, 40 H.L. nootjeskolen en 32 H.L. anthraciet, totaal 1856V2 H.L. en 3650 k.g. bruinkolen (sloffen) De inkom sten bedroegen f 31.11.86V2 cn de uit gaven f 3037.001/«, alzoo een goed slot van f74.86. Bors8ele. In de algemeene vergadering der weegbrug Rorssele bleek uit de re kening 1926 dat de ontvangsten hebben bedragen f 1929.57, de uitgaven f 12G0.36, zoodai er een batig saldo is van f669.21. Besloten wordt per aandeel uit te keeren f7.—. Op beide bruggen zijn gewogen 11.124.994 k.g. suikerbieten, 4 772018 k.g. aardappelen, 1.374.116 kg. pulp. De weger, Willem Wagenaar, werd weder voor 1 jaar herbenoemd. Wolfaartsdijk. Gisteravond dus wel wat laat zond een ooggetuige ons het volgend relaas van het autobusongeluk dat Maandagavond hier heeft plaats gehad. Toen de autobusondernemer Joh. Egge. been dien avond omstreeks 11 uur met zijn autobus uit Goes kwam, gevuld met passagiers die de vertooning van den landstormfilm te Goes hadden bijgewoond, moest bij omstreeks den molen even stop pen tot het uitlaten van eenige passagiers. Het stuur der autobus is toen blijkbaar daar de weg ter plaatse zeer afhelt, naar de zijde van de sloot uit de richting gegaan. Daar de voorruit geheel bevroren was, was het uitzicht zeer belemmerd, zoodat toon Eggebeen zijn wagen op gang bracht, bij plotseling voor de diepe sloot stond. De remmen konden, aangezien de voorwielen reeds ver op de helling d'er sloot waren, de wagen niet hou den, die toen zeer langzaam vooruit in de sloot zakte. Dat een en ander heel langzaam ging, bewijst dit er slechts 2 ruiten in de bus waren gebroken en slechts één van de 13 inzittenden een onbeduidend wondje aan zijn hoofd be kwam, Van een nat pak was bij niemand iets te bespeuren. De wagen is door de vrachtauto van dhr Pilaar uit Goes op den weg getrokken en kon verder op eigen kracht wegrijden. Oostkapelie. Woensdag vergaderde de gemeenteraad. Aanwezig alle leden. De voorz. spreekt de Nieuwjaarsrede uit, die door weth. Poppe wordt beantwoord. Besloten wordt aan de Chr. School een voorschot voor 1927 te verleenen groot f800. Verder om aan dhr J. Geldof Lz. een gratificatie toe te kennen wegens 40-jarige dienstvervulling als onderwijzer der Opehb. school. Een verzoek van dhr Cohen uit Utrecht om het alleen-vergun ningsrecht tot het spannen van draden voor radio in deze gemeente, wordt op voorstel van B. en W. z.h.s. afgewezen. Ingekomen, is een verzoek van den ge meenteveldwachter om salarisverhooging, aangezien de hulpkeurmeester Pieterso ook verhooging van salaris gekregen heeft voor meerdere werkzaamheden. Een voor stel van den voorz. om f 100 verhoo ging te geven wordt verworpen met 5 tegen 2 st. (Vóór dhrn. de Kam en Maas). Besloten wordt om nieuwe werken, waarvan de ïaming meer dan f200 be draagt in het vervolg aan te besteden. De personen, die nu bij de gemeente werkverschaffing rónden, zullen nog een tijd te werk gesteld worden op kosten, der gemeente op „Westhove". Ritthem. De gemeenteraad hield gister middag een openbare vergadering. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering en hield de gebrui kelijke nieuwjaarsrede, welke door weüi. öevaal werd beantwoord. Eenige der se. dert de vorige vergadering ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Op voorstel van B. en W- werd afwijzend beschikt op het verzoek om subsidie van de vereeniging „Schoolmu seum" te Middelburg. Op het verzoek van het bestuur dér geitenfokvereeniging in deze gemeente om een subsidie van f25 werd besloten een subsidie te ver leenen van f 15. Overeenkomstig art. 101 der L.O.-wet wordt aan de vereen, voor Clhr. L. Onderwijs op haar verzoek een voorschot op de gemeentelijke vergoeding verleend van f552. Een verzoek van 't zelfde bestuur om vergoeding in de kos ten eener assistente aan de Qhr. school werd aangehouden. Hierna werd overgegaan tot benoeming der leden van de stemburoaux voor de Tweede Kamer, Prov. Staten en "den Ge meenteraad. Voor alle drie de bureaux is de burgemeester M. Barentsen, voor zitter. Leden (2e Kamer) H. M. van de Putte en C. Wisse (Prov. Staten) J. Lijnse en W. Boogaard.(Gemeenteraad) J. Me- liefste en P. J. de Pagter. Tot leden van 't hoofdstembureau werden benoemd de heeren J. Meliefste, P. J. de Pagter, G. Wisse en H. M. v. d. Putte. Tot leden van de schattingscommissie werden be noemd de heeren W. Cevaal, II. M. van de Putte, G Wisse en 'M. Barentsen. Tot lid van bet burg. armbestuur werd be noemd dhr L. O. de Visser. Het kohier- van de hondenbelasting voor 1927 wordt vastgesteld met 37 aanslagen tot een be drag van f 56. In de verordening dei- commissie voor het plaatselijk toezicht op 'tL.O. werd een kleine wijziging ge bracht. De ziekenhuis-kwestie tc Vlissingen. Voor den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is gisteren behandeld het beroep van den raad dei- gemeente Vlissingen tegen hef besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goed keuring is onthouden aan het raadsbesluit van 4 Jani 1926, tot het op de be groeting brengen van een Bedrag van f420.000 onder de inkomsten als op brengst van een nog te sluiten leening, en van een gelijk bedrag onder de uit gaven, ten einde daaruit de kosten van een nieuw gemeentelijk ziekenhuis te be strijden. Ged. Staten waren van oordeel, dat op financieel-economische gronden onder do huidige omstandigheden de uitvoering van een nieuw gemeentelijk ziekenhuis niet kan worden toegelaten, aangezien thans de financieele toestand dei' gemeente Vlis singen allerminst gunstig kan worden ge noemd en ook in de toekomst deze toe stand ongunstig zal worden geïnfluen ceerd door verschillende omstandigheden, terwijl tengevolge van den bouw van een ziekenhuis de belasting, die in Vlissingen toch reeds hoog is, nog zal moeten wor den verzwaard. In beroep voerde de raad van Vlissin gen aan, dat de houw van een nieuw ziekenhuis noodzakelijk is, aangezien dit het eenige middel is om afdoende verba, tering te brongen in de gemeentelijke zie kenzorg, waarin in den loop der jaren reeds een ernstige achterstand is ont staan. Voorts werd uitvoerig bestreden bet oordeel van Ged, Staten over den tegenwooi'digen en den toekomstigen fi- nancieelen toestand van Vlissingen. Ged. Staten, op bet beroep gehoord, adviseer den tot ongegrond-verkïaring. Thans werd het beroep toegelicht dooi den b u r g e m e e s t e r van V1 i s s i n- g e n. Deze merkte op, dat de jaarlijksche uitgaven ten gevolge van den ziekenhuis- bouw met slechts f 19.000 verhoogd zullen worden. Met liet oog pp den toestand, waarin de ziekenzorg in de gemeente ver. koert, is deze geringe verhooging alles zins geoorloofd. Sinds 1891 wordt do toestand van do ziekenzorg reeds onvol doende geacht en thans acht men nieuwen bouw de eenige mogelijke oplossing van bet vraagstuk. De gemeente is overwegend protestant en in dén raad is met 12 tegen 6 stemmen besloten, dat niet weer een contract zou worden aangegaan met het R.K. gasthuis St. Joseph. Ook do inspectie van de volksgezondheid is van meening, dat de toestand in het R.K. gasthuis niet bestendigd mag worden. Daarom heeft de raad' besloten- tot nieu wen bouw. De heer mr Van der S 1 ikke sprak namens het comité van actie. Spr. merkte op, dat de ziekehhuiskwestie is gekomen otp politiek terrein, waar ze niet thuis behoort. De wethouder» van financiën had het plan inzake den ziekenhuisbouw nog willen aanhouden, omdat hij niet' in staat was een financieel overzicht te geven, doch de raadsmeerderheid heeft daarvan niet willen weten. Staande de vergadering werd daarop een voorstel geformuleerd, en het. beginselbesluit werd genomen. Na een oproep van notaris Paap om te pro- testeeren tegen de handelwijze, blbefc, dat de meerderheid van de VHssingsehe kie zers tegen den bouw was en dat do raad ten aanzien van déze kwestie de meerderheid der bevolking niet meer ver tegenwoordigt. Bovendien is het besluit met de kleinst mogelijke meerderheid van stemmen (10 tegen 9) genomen. De toestand van Vlissingen is niet gunstig en de belastingdruk is reeds zwaar. Ook de bedrijven, waarvan Vlis singen het hebben moet, staan er weinig rooskleurig voor. De financieele toestand der gemeente komt duidelijk uit in de Nieuwjaarsrede van den burgemeester, waarin deze zegt, dat bezuiniging drin gend noodig is. En toch d.arven B. en W. met een dergelijk voorstel komen. Voorts merkte spr. op, dat" in het R.K gasthuis gemiddeld slechts 50 pet. der bedden bezet is en dit gasthuis reeds concurrentie ondervindt van het zieken huis te Goes. Volgens het comité van actie is te Vlissingen geenszins behoefte aan een nieuw gemeentelijk ziekenhuis. En de jaarlijksche meerdere uitgaven zul. len wel veel hooger zijn dan f 19.000 Dr Wort man, die een exploitatie, begrooting voor het nieuwe ziekenhuis had gemaakt, zette uiteen, dat zijn begroo- ting geenszins aan den lagen kant is opgemaakt, hetgeen blijkt uit vergelijking van sprekers cijfers met die van nieuwo ziekenhuizen in Apeldoorn, Schiedam, en Zwolle. De wethouder van financiën der gemeente Vlissingen zette uiteen, waarom naar zijn meening de bouw van een nieuw ziekenhuis op het oogenblik niet geoorloofd is. De gemeente heefl tot dusver steeds ingeteerd en wanneer men alleen rekening houdt rnqt de hui. dige uitgaven, zal ongetwijfeld het ver. houdingscijfer voor de inkomstenbelasting het volgend jaar moeten worden verhoogd. Een meerdere uitgave voor een nieuw zie. kenhui.s, dat niet noodzakelijk is, is dus niet verantwoord. De draagkracht van de Vlissingsche bevolking, die voor het mee- rendeel uit arbeiders bestaat, i? niet goot, en de financieele toestand der gemeente zal in de toekomst eer verslechteren dan verbeteren.. De heer Wesseling zette uiteen, dat dat wanneer de toestanden voor de Mij. De Schelde niet verbeteren, een groote slapte in het bedrijf niet onmogelijk zal zijn. Het gemeentebestuur heeft daarmee geen rekening gehouden, en spr is van meening, dat het ztekenhuisvraagstuk niet serieus is behandeld. Met het R,K. gast huis hebben B. en W. reeds eenige jaren niet willen onderhandelen en evenmin zijn pogingen in het werk gesteld' om tot een overeenkomst te geraken met het zieken huis te Middelburg. Deze houding is on verantwoordelijk. De lieer Stavcrman deelde mee/dat van de 13 geneesheeren in Vlissingen 9 tegenstanders zijn van nieuwen bouw. Slechts 2 zijn voorst anders; dé overige 2 willen zich niet uiten, nu de kwestie op politiek terrein is gebracht Het R.K. ziekenhuis voldoet zeer goed en van dit ziekenhuis is gemiddeld slechts de helft der bedden bezet Met dit ziekenhuis zou zeker een goede oplossing gevonden kun nen worden, waardoor aan de gemeente onnoodige uitgaven worden bespaard Bo vendien kunnen zij, die geloofsbezwaren tegen bet R K. ziekenhuis Hebben, naar bet ziekenhuis in Middelburg gaandat op slechts 7 K M. van Vlissingen is ge legen. Ton slotte zeide spr. van preening te zijn. dat dr Wortman geen rekening heeft kunnen houden met de specifieke locale toestanden. D r Wort m a n zette nog uiteen dat bet ziekenhuis in Vlissingen noojt' heeft gedeund en nog niet deugt, niet alleen met bot oog op het groote brandgevaar, doch ook ten aanzien van de meer dan slechte ligging van de patiënten, zOca's in 1923 ook dr Staverman in den raad heeft opgemerkt. De Kon. beslissing volgt hater. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Goutum, G. H. Stoijn te Leeu warden, A. E. K. Pols te Noorddijk en A. G. Kloots te Roderwolde. Beroepen te IJmurden, J. Poort te AI- nien; te Huizon en te Monster, E. Klomp te Oldebroek. Het voorste I-B rnssaard. In de vergadering van de classis Haarlem der Geref. Kerken, werd in den breede gehandeld over het voorstel van Ds Brus saard: „De classis besluit aan de Parti culiere Synode te verzoeken, bij de Ge nerale Synode van 1927 het voorstel te doen, tot het benoemen van een commissie clie op de basis der gevoerde correspon dentie Ds Brussaardl'rof Ridderbos, als nog door samenspreking met de be zwaarde en geschorste- of afgezette broe ders bestaande misverstanden zoekt uit den weg te ruimen, om zoo langs dezen weg tot herstel der diep-betreurenswaar dige breuk te geraken". Het bleek, dat de poging tot hereeniging wel sympathie vond,, maar dat men zich met den vorm van het voorstel niet kon vereenigen. Na verdediging door don voorsteller en uitvoerige besprekingen werd het voorstel aldus geamendeerd, dat de woorden: „op de basis der gevoerde correspondentie Ds Brussaard-Prof. Ridderbos" gewijzigd werden in: „op do basis der Asser be sluiten m het licht der gevoerde corres pondentie", terwijl achter de woorden „be staande- misverstanden! zoekt uit den-weg te ruimen'" ingevoegd werd„en concrete geschilpunten breeder in verband met de ei'schen van het Schriftgezag zoekt uiteen te- zetten." Het aldus gewijzigde voorstel werd ech ter met 16 tegen 12 stemmen en 2 blanco verworpen. In de discussie' hadd'en de af gevaardigden van Zandvoort een andere gedachte naar voren gebracht, die evenwel niet dadelijk kon worden uitgewerkt. De Kerkeraad, bijgestaan door zijn con sul-ent (Ds J. W. Sïertsema van Haarlem)' zal zoo mogelijk tegen de volgende ver gadering een voorstel ontwerpen, dat dé strekking van het voorstel-Brussaard op aannemelijke wijze realiseert. Het voorstel van den kerkeraad van Halfweg om Ds Brussaard bij vernieuwing ernstig op te wekken zijn relaties met „Woord en Geest'" waarvan hij redacteur of medewerker is. te breken, wordt voor- loopig ingetrokken. „Woord en Geest". Ds Brus saard heeft thans ook aan de redactie van, „W.oord en Geest" (het officiëele orgaan der bezwaarden in de Geref. Kerken) ge schreven, dat hij zich niet vereenigen kan met de leiding van zijn mede-redactie leden, Daarom heeft hij het voorstel van medewerkers van het blad gesteund; om een vergadering der redacteuren, mede werkers en uitgevers te heieggen Ongelukken. Gistermorgen, had in een fabrieksgebouw te Zwijadrecht een zekere B. het ongel.uk, op een in bewe ging zijnde as te trappen. Zijn kleeren werden gegrepen, terwijl zijn been om de as werd gedraaid en tot aan de knie werd verbrijzeld. Vermoedelijk zal liet been moeten worden afgezet. In het Wilhel- mina-ziekenhuis te Nijmegen is de machi nist de K- uit Ilardinxveld opgenomen, die werkzaam was aan de MaasWaal- kanaalwerken. De man was uit den schoorsteen van een baggermachine ge vallen en word inwendig zwaar gekneusd. Te Zwolle is een 20-jarige motorrijder uit den Hulst bij het nemen van een draai tegen een boom opgereden. Hevig bloedend werd hij bewusteloos onder den zwaar gehavenden motor uitgehaald en naar het Ziekenhuis vervoerd. Te Wier den had een 17-,jarig meisje het ongeluk in een wasscherij met haar rechterhand tusschen een ,strijkmachine te geraken. De afdeeling Goes van- de S.DJtp heett een opgewonden manifest verspreid in verband met de benoeming van eeu lid van het Burgerl. Armbestuur, waarbij de S.D.A.P. zich gepasseerd acht. Aan dikke woorden geen gebrek. Er ;s sprake van schandelijk machtsmisbruik van raw machtsmisbruik, van brukfe machtsmisbruik, enz. (t Geheel moet natuurlijk dienen oin dui. deff)k te maken dat de arbeidersbelang^' alleen worden gediend door de g.D.AP en dusmen begrijpt de rest. Maai- wat wil nu 'tgeval? Daar komt me een „typo", aangesloten bij het socialistische vakverbond, een po. litiek medestander dus van de versprei, ders van het schreeuwerige manifest, in een der bladen vertellen, dat bedoeld pamflet gedrukt werd bij eenonge. organiseerden drukker. Dat dus door het bestuur van de g.0 A.P. de allereerste regelen van den socia. listischeri wegwijzer werden overtreden En dat nog wel uit kapitalistische over! wegingen. Partijgenoot Overhoff, die op een te houden protèstvergadering als loudspeaker' van de S D.A.P. zal fungeeren, zal wat extra hard tegen de „burgerlijke partijen" te keer moeten gaan om van dit zonder, linge, volgens socialistisch vocabulair „ar. beidersvijandige'" optreden de aandacht af te leiden. OPMERKER. De machine moest eerst worden uiteen genomen eer men de hand kon loskrijgen zoodat dit lichaamsdeel ernstig verbrandde en de hand in het ziekenhuis moest wor den afgezet. Te Werkendam heeft hét 7-jarig zoontje van een landbouwer een trap van een paard tegen het hoofd gekre gen, tengevolge waarvan het is overleden. Schrokkige G ij s. Te Vinkeveen (Utr.) is een zekere 13.,. die als vraat en als tafelschuimer optreedt en met alles en alles voor zotskap fungeert. Dit individu verorberde, nadat dé spijzen waren bereid, en het gevraagde geld door do aanwezigen was bijeen gebracht, in één maaltijd niet minder dan 2 pond rijst, 4' liter melk, een halve liter water en een half' pond suiker. Dit was hem klaarblijkelijk nog niet ge no-'eg, althans dezer dagen werkte hij in één maaltijd 21/g-pond rijst, plus 4i/3 liter melk naar binnen, nadat dit voedsel ten aanschouwe- van de aanwezigen was toe bereid. Hik ziekte: Te Breda doen zich gevallen van hikzièkte voor. Het verschijn sel, meer lastig dan gevaarlijk, is een ge volg van de griep, zeggen de.dokters. De moord te Esbeek. Onder telegrammen; maakten wij gisteren mel ding van den moord op een vrouw te Esbeek (N.-Bh). Deze vrouw werd door schoten van buiten in haar bed dood geschoten. Terstond heeft men de mare chaussee te Hilvarenbeek gewaarschuwd. Uit het, onderzoek bleek, dat de scho ten zijn afgevuurd uit een jachtgeweer. De vermoedelijke dader, zekere J. Geerts is voortvluchtig. Tusschen de Kort en G. bestond een kwestie- wegens een ge schip over een weg. G. zou zijn daad uit wraak hebben, bedreven. De godoodo vrouw was 69 jaar oud. Dé vermoedelijke dader, J. G., een Belg, woont sinds 1911 te Esbeek naast ■de fami.tje de Kort. Tu-sschen beiden be stond al lang een vee-te over een weg, die langs het erf van G. liep en door de Kort, volgens G. onrechtmatig, was omgeploegd, waardoor hij verhinderd was hij de be bouwing van zijn grond van dien weg gebruik te maken. Verschillende pogingen van G. om in zijn recht hersteld te wor den. faalden. Dit schijnt langzamerhand do verbittering vergroot te hebben, totdal lij gisternacht aan zijn wraakgevoel dooi het doodelijke schot uiting gaf. G. staat als een driftig en twistziek man bekend. Hij is over de Belgische grens gevlucht. De fajnilie de Kort is algemeen geacht. In „De Morgen" lezen wij o.m. nog: De nasporingen der marechaussees heb ben-, uitgewezen, dat G. waarschijnlijk ei gens in de buurt bij bekenden van klee ren heeft verwisseld en daar een fiets heeft gekregen, waarmede hij over de grens is gevlucht; Werklieden van een ontginning zijn G. vroeg in den morgen fietsend tegengekomen op weg naar de grens. Men heeft twee hulzen van patronen gevonden in het lruis van don verslagene, doch de hals, van de derde patroon is nog niet ontdekt. Men vermoedde daarom ook eerst dat de dader zelfmoord zou hebben gepleegd, doch dp verdere na sporingen hebben uitgewezen, dat dit uit gesloten is. Het geweer waarmee de daad is ge pleegd heeft men nog niet gevonden, zoo dat de dader het wapen waarschijnlijk ergens weggeworpen heeft. Verduistering? Zekere r. Ci te Dordrecht heeft bij de Haagsche po litie mededeeling gedaan van verduiste ring der kas van den Bond van Tech nisch en opzichthoudend Personeel te Dordrecht, welke zou gepleegd zijn door den penningmeester wonende tc Dordrecht. -Door eeu ge wee rsc hot go- dood. Toen de echtgenooto van den landbouwer S., te AmbtHardenberi Maandagmorgen ontwaakte, bleek baar, dat haar man, na eerst do kachel te hebben aangemaakt, reeds de woning bal 1 verlaten. In de veronderstelling levende,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2