106 Itooderdag 3 Februari 1927 41e Jaargang Uw Hoofdhuid Btuenland. Uit ie Provincie. GEMEENTEPOLITIEK. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEKSA. Bureau: Lange Vorsfstraat 70, Goes TefRedactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUlJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.29, elke regel meer 3t ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Een beroep op Lohman- In zijn gisteren aangehaalde beschou wing» over den politieken toestand be spreekt Dx' de Visser ook de vraag, welk standpunt Jhr. Mr A. P. de Savornin Lohman in de huidige politieke omstan digheden zou hebben ingenomen. Hij wijst er dan allereerst op hoe Loh- "toan, om redenen van praktische politiek voortdurend ijverde voor het samengaan van de rechtscbe partijen om dan te vervolgen: Als tnen dan ook vraagt, wat zou Loh- raa.w bij de tegenwoordige politieke situatie wenschen, dan is ons antwoord tweeledig. Allereerst: krachtig voort schrijden op den weg eener christelijk- nationale staatkunde, zonder afwijking naar een calvinistisch of roomsch- katboliek dwarspad, in samenwerking met groepen, die hetzelfde beoogen. E3n ten tweede: een ernstig streven om. deze te herkrijgen, ook om aan den onge zonden parlementairen toestand van he den een einde te maken, die hem, den conetitutioneelen man bij uitnemend heid, zeer ongewensclit moest zijn. Met genoegen hebben wij van deze beschouwingen kennis genomen. Bt' schijnt iets te groeien. Neen, wij zijn nog niet waar we moeten wezen, maar het feit dat het onbevre digende, om niet te zeggen het gevaarlijke van de tegenwoordige situatie wordt inge zien e» dat van verschillende kanten op herstel der verbroken samenwerking wordt aangedrongen, kan toch niet. anders dan een verblijdenden indruk maken. Sb met den heer Van Wijnbergen, die in de .„Maasbode" op de artikelen van Dr de Visser de aandacht vestigde, zeggen WÜ: ..Wie even bedenkt, welke moeilijkheden te overwinnen waren en zijn overwonnen, toen men stond voor het „krijgen" der rechtsche samenwerking, zal moeten toegeven, na rustige overweging van het schrijven van Dr de Visser, da.t er stel lig goede kans is thans die samenwerking te h e r k r ij g e n", zeer zeker, wanneer aan allen, die geroepen worden daartoe rose te werken, steeds levendig vo-or den geest staat, dat. het om met den heer de Sgvornin Lohman te spreken „ten slotte toch te doen is om de bevordering van het Koninkrijk Gods." V Sprekende cijfers. De vooral den laatsten tijd herhaaldelijk gehoorde bewering, dat het den besturen der bijzondere scholen er om te doen zon zijn de publieke kassen te plunderen, -en ten behoeve van hunne scholen te grijpen wat er te grijpen valt, is door een onzer Middelburgsche raadsleden nog eens met de cijfers weerlegd. Blijkens het gisteren geplaatste verslag Taa. de vergadering der A.-R. Kiesvereeni- ging deelde de heer den Hollander mede, dat volgens de ingediende aanvragen, de kosten van de Christelijke scholen per leerling hadden bedragen f 14.23, welk. bedrag na aftrek van wat door den Raad werd geschrapt, is gedaald tot f 12.53 per leerling. Daarentegen bedroegen de kosten van de openbare scholen per leerling f 18.05. Nemen we dus aan, dat de Raad bij ■zijn schrappingspogingen gelijk had, dan zouden de kosten van de Christelijke scholen per leerling f5.52 lager zijn dan van de (Openbare scholen. Was het gelijk bij de schoolbesturen, dan bedroeg het vergohjl f2.82 per leerling. I* beide gevallen blijken de kosten van de bpzondere scholen belangrijk lager te Z1P dan van de openbare scholen. Eai als bij het openbaar onderwijs het geld niet over de balk werd gegooid dat mag men toch aannemen dan lrdgt daaruit, dat bij het bijzonder onder lijs de grootste zuinigheid is betracht. m elk geval blijkt uit deze cijfers, dat de beschuldigingen aan het adres Tau de bijzondere scholen allen grond wisse». Ter inleiding. Idet jaar .1927 is van groot belang niet 'Uieen, omdat in dit jaar de Statenver kiezingen worden gehouden, maar ook, omdat door het geheele land,' de Gemeente reen moeten worden hernieuwd. Gewoonlijk ontbreekt het bij deze ver- öezxngen niet aan belangstelling, zoowel J' de 'kiezers, als bij hen, die voor ver- wezmg in aanmerking komen of meenen *?°eten komerl- Wanneer men ziet, hoeveel liefhebbers1 gewoonlijk voor een Ttaadszetel zijn, Vl moet men wel tot de gevolgtrekking wrien, dat er of een overvloed van per sonen is, .bekwaam en geschikt om de leaieente besturen of dat het lid maatschap van den Raad een weinig be- teefeenende functie is. Toch is dit volstrekt niet bet geval. Aan de leden van de Gemeenteraden moeten hooge eischen worden gesteld, omdat het richtig bestuur van de Gemeen ten een zaak van groote beteekenis is, niet alleen voor de Gemeenten zelf, maar ook voor het geheele land. Ook hier geldt, dat het lichaam niet gezond kan zijn, wanneer de leden lijden. Het ligt in onze bedoeling mede ook in verhand met tot ons gerichte vragen in een aantal artikeltjes aan de gemeente-politiek in het algemeen bij zondere aandacht te schenken. Wij zillen geen breede en zwaarwich tige beschouwingen en lange artikelen gevcm, maar in een aantal korte artikeltjes alleen op de hoofdzaken de aandacht ves tigen, mede om daardoor te laten uitkomen, dat de verkiezing van de Gemeenteraden een zaak is, die onze volle aandacht verdient en die met groo- ten ernst moet worden voorbereid. Voor de ontvangst van vragen en op merkingen met dit onderwerp in verhand staande, houden we ons gaarne aanbevo len. Wij zullen allicht niet alle vragen kunnen beantwoorden, en zeker niet alle lezers kunnen bevredigen, maar wel hopen wij er op deze wijze toe mee te werken de belangstelling xmor de gemeentepolitiek te vermeerderen en tot'meer meeleven te prikkelen. wordt vrij van roos en huidschilfers, het haar "zachter, glanzend en wat donkerder getint, als ge des morgens de liaren en daarna met de vinger toppen ook de hoofdhuid inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUROL in de Fransche taal aangekondigde con certen. Af en toe komt er ook een En- gelscli sprekend Belgisch journalist aan het woord maar de keeren, dat Radio- Belgicpre ook Nederlandsch sprekenden of zingenden aan het woord liet komen, kan men nog steeds op de vingers natellen. Korte berichten. Wegens een persoonlijk conflict tus- schen een chauffeur van de post en den directeur van een postkantoor zijn de Weensche post chauffeurs In staking gegaan. Een dag na de benoeming van het nieuwe Z u i d-S lavische kabinet hebben bereids de radicale ministers van onderwijs en posterijen ontslag genomen, daar zij niet tevreden waren met hun por tefeuille. Oezoenowitsj is thans op zoele naar opvolgers. Do jaarafrekening van de gemeen te W e e n e n sluit met een overschot van 56 millioen schilling. Toch wordt er geen belastingverlaging voorzien. In de tweede helft van Januari is het aantal werkloozen te Weenen .■met 4400 toegenomen. Gister zijn de rest van de kleine paviljoens en kiosken van de voorma- 'Iige teriitoonstelling te Wem bley voor afbraak veikocht. Ei' was wei nig publieke belangstelling en de op brengst was gering. 200-000 poind st. voor krijgsgevangenen. De Engelsche regeering heeft aan de Duitsche een som van 200.000 pond ster ling doen toekomen te verdoelen onder de tijdens den oorlog in Engeland geïnter neerd geweest zijnde Duitsche krijgs-ge- vangenen. Aan deze gevangenen werden indertijd de in hun bezit gevonden be dragen in baar geld ontnomen. Ook werd er door velen van hen arbeid verricht, waarvoor zij een karige bezoldiging ont vingen. Onderhandelingen tusschen de Engelsche en de Duitsche regeering heb ben nu tot bovenstaand resultaat geleid. Duitschlands ontwapening. Een door generaal van Pawels (voor Duitschland) en door maarschalk Bara- iier, stafchef van maarschalk Foch, onder- teekende overeenkomst ter zake van de versterkingen in het Oosten, bepaalt o.m. liet volgende: In de grensgebieden, tusschen de ves tingen van Oost- en Zuidfront aan de Duitsche grens, moeten 'de vesting-wer ken blijven in den toestand, welke bij het einde van den .oorlog bestond: ech ter aan sterke slijtage onderhevige bouw stoffen mogen door beton worden ver vangen. In genoemde grensgebieden mogen geen nieuwe vestingwerken gebouwd wor den, hetgeen het verdrag van Versailles ook verbiedt. Belangrijke sectoren op den linker Oder-oever tusschen Kustrin en Brieg vallen, ondanks de nabijheid der vestin gen Glogau, Kustrin en Breslau, niet onder het verbod. Zooals gemeld, heeft verder de gezan- tenraad gisteren de kwestie van de ver vaardiging van oorlogstuig geregeld. De Duitsche regeering heeft zich ver plicht, een wetsontwerp in te dienen, waarvan de voornaamste bepalingen zijn dat de in- en uitvoer van oorlogstuig van allerlei aard, en ook de vervaardiging voor uitvoer, verboden zijn. Ook zijn êr beschikkingen getroffen nopens de toe passing van de wet en haar aanpassing, o.a. inzake de vervaardiging van hetgeen de Duitsche staat noodig heeft, binnen de grenzen, vastgesteld door het vredes-ver- drag, en de vervaardiging van chemische producten voor industriëele doeleinden. Geen Vlaamsoh radiostation meer. Het kleine radiostation, met korte golf lengte,, van den Dierentuin te Antwerpen, dat de Dierentuinconcerten uitzond en ook af en toe voor VJaamsche (Neder- landsche) voordrachten en lezingen zorg de, heeft opgehouden te bestaan. Aldus is het Vlaamsche landsgedeelte alweer aan gewezen op het zendstation van Radio- Relgique te Brussel met zijn Fransch- sprekende „conférenciers", zijn uitsluitend Franscli „Journal paxlé" en zijtn alleen Mr P. L. A. Col lard, f In Den Haag is in den ouderdom van 69 jaar overleden Mr Dr P. L. A. Col- lard, oud-raadsheer in het Hoog Gerechts hof in Nederlandsch-Indië. Het Kamerlid J. G. Scheurer. De toestand van het Kamerlid J. G. Scheurer is, volgens „De Standaard", den laatsten tijd langzaam vooruitgaande. He patiënt komt korte poozen per dag van zijn bed. Opheffing der Huurwetten. Het Tweede Kamerlid de heer J. ter Laan heeft den Minister van Arbeid, H. en N., die ifi antwoord op een door dhr Ter Laan den 24 Jan. 1927 ingezonden vraag heeft geantwoord, dat over de opheffing der Huurwetten bij herhaling advies in gewonnen is mj tfe daarvoor in aanmer king tomende gemeenten, gevraagd of de Minister bereid is mede te deelen: a. aan welke gemeenten en de data waarop ad vies is gevraagd; b. wanneer liet advies bij het departement is ingekomen; c. de strekking, ieder afzonderlijk, van de in gekomen adviezen. De spoorwegramp bij de Vink. Naar wij vernemen, is het gerechtelijk vooronderzoek inzake het spoorwegonge luk op 9 Sept. 1926 tusschen Voorschoten en Leiden nog steeds hangende, zulks in verband met het uitbrengen van een rap port door deskundigen, die in deze zaak door de justitie zijn benoemd voor het instellen xran een onderzoek. Verwacht wordt, dat dit rapport van de heeren jhr J. C. van Reigersberg Ver- sluys, lid van den Raad van Beheer van de Ned.-Indische Spoorweg-Mrj, prof. ir. G. H. de Vries Broekman, hoogleeraar te Delft, en jhr ir. J. Roëll, directeur van de IVestlandsche Stoomtram Mij, bin nen korten tijd zal verschijnen. Eerst dan zal de justitie kunnen overwegen, of er termen bestaan om tegen bepaalde per sonen een vervolging in te stellen. D e ex-k róonprins op Wielingen. Dinsdagavond heeft de ex-kroonprins bij den heer Bruul verschillende oude Wieringer kennissen laten ontbieden, waar hij eenige uurtjes gezellig met hen heeft gepraat. Gistermorgen heeft hij eenige be zoeken 'te Hippolytushoef afgelegd, o.a. bij den notaris v. d. Spek Obreen. Ook heeft hij nog in sommige winkels, waar hij vroeger ook kwam, inkoopen gedaan. Om drie uur is hij na een hartelijk afscheid van den heer en mevr. Kolf naar Haarlem vertrokken. In den avond zou hij de reis naar Doorn voortzetten. Een Auto-spoedbesteldienst. Bij de Directie der Zuid-Hollandsche Autobus-Mij te 's Gravenhage, bestaan uitgewerkte plannen over de oprichting van een spoedbesteldienst met luxe vrachtwagens tusschen de vier grootste steden van ons land, meldt de „N. Crt." De route is als volgt samengesteld's Gra venhage, Delft, Rotterdam, Gouderak, Gou da, Schoonhoven, Indijk, Harmeien, Utrecht, Hilversum, Bussum, Weesp, Am sterdam, Halfweg, Haarlem, Bennebroek, Rijnsburg, Leiden, Wassenaar, 'sGxaven- hage. De route zal dus in een kringlijn' zijn. Met dezen dienst zouden dan twee maal per dag, pakketten, kleine colli, kun nen worden verzonden naar genoemde plaatsen. Bij informatie bij de Z. H. -A. M. be vestigde de pirectie het feit, dat deze plannen bestaan, maar zij wilde er zich niet verder over uitlaten. Na de watersnoodra mjp Door den heer Weitkamp zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat onder de gemeente Voorst de kaden nog in denzelfden vervallen toestand verkee- ren als ze zijn geworden door den water vloed in het voorjaar van 1926? 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid, maatregelen te doen nemen, opdat be woners onder de gemeenten Voorst en Deventer, die indertijd veel overlast van het water ondervonden, voor een her haling dier ramp bewaard blijven? Mailv luchten. Aansluiting op de Indrapoera en de Slamat. Het. Comité Vliegtocht Nederland-Indië schrijft aan het Haagsche Aneta-kantoor Naar aanleiding en ter aanvulling van het Aneta-bericht uit Indië van de voor genomen mailvlucht SoerabajaTandjong PriokSabang v.v. op 4 en 5 April a.s., in aansluiting op de Slamat en de Indra- S poera, kunnen wij mededeelen, dat hier mede een lang gekoesterd plan van de Nederlandsch-Indische Vereeniging voor Luchtvaart te Batavia en het Comité Vlieg tocht Nederland-Indië te 's-Gravenliage in vervulling zal gaan. Reeds toen dit Co mité op 28 Mei en 5 Juni van het vorig jaar een mailvlucht naar en van Mar seille organiseerde, werd overwogen om in Sabang aansluiting te geven met een vlieg tuig, hetgeen echter niet mogelijk was, doordat, men in Indië nog niet over het daarvoor geschikte materiaal beschikte. Door de nieuwe Dorniervliegbooten van de Marine in Indië is het plan uitvoerbaar geworden en hebben de Vereeniging in Indië en het Comité hier te lande de plannen nader uitgewerkt, waarbij even als de vorige maal, krachtige medewer king wordt ondervonden van het hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie. Het Comité Vliegtocht NederlandIndië or ganiseert een vlucht naar Marseille op 18 Maart; in aansluiting op de Indra poera en een van Marseille op ongeveer 21 April, in aansluiting op de Slamat, zoo dat het volledig plan luidt als volgt: 1. Vliegtocht RotterdamMarseille op 18 Maart a.s. in aansluiting op de dien dag vertrekkende mailboot Indrapoera. Aankomst te Sabang 5 April. 2. Vliegtocht SabangBatavia, aan vang zoo mogelijk op den dag van aan komst der Indrapoera. 3. Vliegtocht SoerabajaBataviaSa bang in aansluiting op het op 4 April a.s. van Sabang vertrekkende s.s. Slamat. Deze mailboot komt ongeveer 21 April te Marseille aan. 4. Vliegtocht MarseilleNederland, na aankomst van het s.s. Slamat te Mar seille. Voor deze luchtmail zal een kleine toe slag geheven worden ten bate van de twee bovengenoemde organisaties in Nederland en in Nederlandsch-Indië. Nadere bijzon derheden hierover zullen tijdig worden be kend gemaakt. De tocht RotterdamMarseille v.v. zal waarschijnlijk afgelegd worden met een F VII-A-vliegtuig van de K.L.M., dat voor die gelegenheid aan het Comité zal wor den verhuurd. Met hetzelfde type vliegtuig legde ir. Grasé op 28 Mei j.l. het traject RotterdamMarseille af in nog geen 6X/2 uur. De piloot Beekman van de K.L.M. zal het toestel, dat uitgerust is met draad- looze telegrafie, besturen, terwijl evenals het vorige jaar dr Groeneveld Meijer met de zorg voor de post en de heer Uriot met de zorg voor den motor belast zul len worden. Waarschijnlijk zal er opnieuw voor eenige passagiers gelegenheid zijn den tocht mede te maken. Zoodra uit Indië verschillende berich ten zijn ontvangen, hoopt het Comité over een en ander nog nadere inlichtingen te verstrekken. Wij kunnen nog mededeelen dat, indien blijkt dat er bij het publiek voldoende belangstelling voor deze mailversnelling bestaat, overwogen wordt om dezen zomer een proef .op groote schaal te nemen door met het nieuwste toestel der K.L.M., dat dan in gebruik zal zijn, de tweemoto- rige Fokker F VIII, een mailvlucht te or- ganisee.ren naar Suez v.v., eveneens met aansluiting op een vliegtuig te Sabang. Kindermoord. Op 29 Januari j.l. overfeed te Dreischor, in den ouder dom van 4 weken zekere D. de G., van welk overlijden de dokter de doodsoor zaak evenwel niet met zekerheid kon vaststellen. Het was de politie ter oore gekomen, dat het kind vermoedelijk dooc de moeder om het leven zou zijn ge bracht, waarom deze een onderzoek in stelde, waarna is gebleken ,dat inderdaad de moeder, de 48-jarige J. van S., huis- vr. van L. de G. het kind, waar zij va» af wilde zijn, aangezien zij in moeilijk heden verkeerde, met medeweten van haar bij haar inwonende moeder op een nacht onder 2 zware dekens heeft gelegd, ten gevolge waarvan het kind is overleden. Beiden zijn ter beschikking van de Jus titie gesteld. Middelburg. Gifteravond gaf voor ee» tot in alle. hoeken geheel gevulde' groote Schuttershofzaal de Middelburgsche Turn- vereeniging „Wilhetmina" onderafdeeling der O. J. M. V. Ronm 1:16a een uit voering, welke door den leider, den heer P. J. Sturm geopend werd met een woo ril van welkom vooral aan de vertegenwoor digers van het Kringbestuur en de ver schillende znstervereenigingen. Spr. deel de mede, dat het aantal leden en adspi- ranten thans boven de 100 is gestegen. Verder deelde hij mede, dat een tweetal nummers zou worden gegeven, volgens het Systeem Niels Bukli, waarbij zal blij ken hoe dit afwijkt van de vrije en orde oefeningen, die men tot nu toe zag d"- monstreeren. Ilct eerste nummer staaf- en vrije oef.- nigen door de heerenafdeeling R, ga, reeds direct blijk van goede oefening e» krachtig willen van leden en leiaer. Het nummer brug van de jongens der 2e klasse gaf verschillende goede oefeningen te zien en eindigde met een wel geslaagde groep. Een deel der eerste klassertjes kwam daarop met halters op en wiBt door vrij geregeld werken do blijken va* waardeering te verwelven, die de aanwe zigen hen zoo gaarne gaven. Alsntu kwam de heerenafdeeling 'Ai 't systeem Niels Bukh demonslreeren exi werden in zeer vlug tempo verschillende nummers op dit gebied gebracht, die ©enerzijds soms de lachlust opwekten, maar anderzijds de bewondering over de vlugheid dezer leden. Wij voor ons nemen wel aan, dat deze wijze van welken de lenigheid der beoefenaars ten zeerste zal bevorderen, maar het kost den leider heel wat moeite het goede tempo voor ieder onderdeel le vinden. De jongens der 3e klasse gaven goed werk aan het lage rek te zien, waarna die dor eerste klasse op de maat der muziek met aardige arm- en beenbewegin gen opkwamen, om na meer gewone vrije oefeningen nog met enkele loopoefeningc-n en een ook goed geslaagde groep te be sluiten. Na de pauze weid-en nog enkele turn- nummers gegeven, n.l. hoogrek voor de heeren van afd. B, stokoefeningen voor de jongens 2e kl., brug voor de heeren van alle afdeelingen, vrije oefeningen voor de jongens dei' derde klasse, volgens het systeem Niels Bukh en ten slotte groe pen. Gom. Bevolking gedurende de 2e helft der maand Januari 1927. Ingekomen: H. Kouwenberg, boeren knecht, van Nijmegen, Bocht van Gui nea 7; G. M. Geschiere en gezin, koe melker, van 's H. Arendskerke, Rlanck- straat 8; M. J. de Pree, Schippersknecht, van Schore, Oostwal 39; M. E. Keijzer, hulp in de huishouding, van Amsterdam. estwal 46; J. Siebenga, secr.-pe-n.iingm Z. L. M., en gezin, van Assen, RimmelaTid- straat 9; D. de Witte, verpleegster, van. Vlissingen, Lange Vorststraat 60; H. varri de Put en gezin, koperslager, van Tilburg, Piccardstraat 53; M. J. DuVekot geb. Hud son, zonder beroep, van Lowestoft (En geland); N. A. Bruggernan geb. Korstanje, zonder beroep, van Wolphaartsdijk, 's fl. Hendrikskinderenstraat 43. Vertrokken: M. G. A. Acda, bakkers knecht, naar Ovezande; G. van Bussch- bach en gezin, opz. N.S,., naar Utrecht, Laan van Nieuw Guinea 68; J. M. Kloot© en gezin, pakhuisknecht, naar den Haag, Hoekstraat 14; J. de Ronde, verpleegster, naai' Brussel, Prot. Ziekenhuis; II. Lam mens, schilder, naar Heinkenszand; I. La- rnain en gezin, schipper, naar Wissen lcei'k?, Kamperland; J. Cl de Looff, inge nieur, naar Utrecht, Frans Halsstr. 14; P. 0. Labrijn en gezin, insp. D. R„ naar Leiden, Groen Hovestraat 17; O. van Bruggen, architect, naar 's Gravenzande. B 479; M. Snoep, bakkersknecht, naar Schore; J. van Harn en gezin, schipper, naar Wemeldinge; E. M. Ooops, kweefcer, naar Sappenneer, Noorderstraat 18. De heer G. J. Vermeulen, telegrafist le kl., vroeger te Goes, thans té 's Her togenbosch, slaagde .gisteren te 's Gra venhage voor het examen ter verkrijging; van het telegraaf-radicaal behoudens liet: onderdeel hughes-manipulatie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1