Kerknieuws Onderwijs. Bemeagfl Menws. Telegrammen. Laatste Berichten. MarktheriGhtea. Allerlei. Land- en Taliboiw. Bnrgerlflke Stand. betrekking van den onderwijzer P. J. gijke. Idem töt wijziging van het Regl. vóór het Burg. Armbestuur. Idem tot wij ziging vaij de regeling voor de werkver schaffing. Idem tot verdere uitvoering van f|e afgraving van den gcheldedijk. Idem om gunstig te beschikken o;p het adres van het bestuur der Vereen, voor Cïhr. Volksondenvijs alhier, houdende verzoek oirt gelden uit de gemeentekas eix art. 72 dei' L.O.-wet 1920. Idem tot vaststelling van een verordening op het geven van voor publiek toegankelijke lichtbcelden- verloioningen in de gemeente Ter Neuzen. Idem tot aankoop van inschrijvingen op een der Grootboeken der N.W.S.. Idem' tot beleening van rentegevende stukken bij de Ned. Bank. Idem tot het aangaan van een kasgeldleeriing tot een bedrag van f40.000. Idem tot benoeming van een Secr. penningmeestèr van het burg. arm bestuur. De alphabetische aanbeveling be staat uit de heeren 1. A. N. Hamelink, 2. P. Loof en 3. L. Meinema. Idem tot benoeming van leden en plaatsver vangende leden voor de stembureaux in deze gemeente. Ontheffing schoolgeld en hondenbelasting, dienst 1926. Hoek. Donderdag vergaderde de „A.R. Kiesvereen. alhier in de öhr. School op de Knol. Na opening door dein voorz., dhr Rouwerse, op de gewone wijze, heette deze de talrijke aanwezigen hartelijk wel kom. Hij sprak met vreugde over de be langrijke toename van het ledental, dat thans 51 bedraagt. De heer H. Dieleman bracht verslag uit van de laatst gehouden vergaderingen der Centrale Hulst. Daar uit bleek, dat met groote meerderheid van stemmen als no. 1 candidaat gesteld was voor de a.s. Prov. Staten-verkiezirig dhr Mr. P. Dieleman te Mid del burg. De vergadering stemde daarna voor de andere candidaten voor de Sla- ten. Achtereenvolgens werden als no, 2 —5 candidaat gesteld, dhrn D. Scheele te Neuzen, S. v. Hoeven te Zaamslag, F. Dieleman W.Jzn. te Hoek en J. Oggel te Axel. De voorz. deelde verder mede, dat Mr Dieleman te Middelburg zich be reid verklaard had, op a.s. Biddagavond 9 Maart voor onze kiesvereen. in open bare vergadering te willen optreden. In verband met de regeling der werkzaam heden onzer Kiesvereen. werd, schoon nog zeer vroeg, reeds overgegaan tot vast stelling van de candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Besloten werd met 5 candidaten uit te kranen. Na verschillende stemmingen wer den achtereenvolgens gecandidieerd dhrn. H. Pladdet aftr., H. Dieleman, F. Diele man W.Gzn., J. J. Dieleman W;-Gz. en J. P. Scheele Az. Na de gebruikelijke rondvraag eindigde dhr J. Öhristiaanse de vergadering met dankgebed. Ned. IPerv. Kerk. Beroepen te 's-Gravenzande G. Yerdoes Kleyn te Dordrecht; te Leiden (vac. Dr Plooy), A. D. Mester te Loosduinen. Aangenomen naar Kamperland (Z.), P. N. Tonsbeek te O. L. Vrouwen Parochie. Bedankt voor Wedde, J. B. M. van Dalf- sen te Diever. Geref. Kerken. Beroepen te Hoorn, D. Ringnalda te Lei- muideu. Aangenomen naar Epe, J. Tonkens te Bergwm. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Hillegom, J. W. van Ree te Schiedam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Vlaardingen H. A. Minder- man te Lisse. Offervaardigheid. Zondag morgen j.l. werd in de Groote Kerk te En schedé door den dienstdoenden predikant een beroep gedaan op de gemeente om te voorzien in een tekort van f 30.000 op een In aanbouw zijnde nieuwe Ned. Herv. kerk aldaar. Vrijdag was reeds niet minder dan f 18.840,50 ingekomen. D s G.- Hofstede. Vandaag her denkt Ds G. Hofstede, Doopsgezind predi kant te Blokzijl, zijn 35-jarige ambtsbedie ning. Ds Hofstede werd in 1866 geboren, stu deerde aan de Doopsgezinde Kweekschool te Amsterdam en de Universiteit aldaar en Werd in 1891 proponent om 31 Jan. 1892 te Baard (Fr.) het predikambt te aanvaar den. In 1893 vertrok hij naar Aardenburg, waar hij tot kennis der waarheid kwam, om vanaf 1895 het zuivere evangelie van Gods "Woord te verkondigen. 8 Maart 1903 deed de jubilaris in zijn tegenwoordige Ëemeeqte intrede. Was Ds Hofstede reeds in Aardenburg de politieke leider der A.-R. Partij voor ktaatsvlaanderen, in Blokzijl kreeg hij rui mere gelegenheid op dat terrein zijn gaven te ontplooien. Aldaar is Ds Hofstede voor zitter der plaatselijke A.-R. kiesvereeni- ëmg, secretaris van het provinciaal comité m Overijssel en lid van het Centraal Go- ®üté der A.-R. Partij. Begrafenis predikanten, en ^sympathiek voorstel noemt „De He lp11' >t volgende voorstel van den ker- raad van Veen endaal, door de classis ^morsfoort der Geref. kerken aangeno- »De Kerkeraad van Veenendaal stelt do j 8818 T0°r te besluiten: De classis^ Amers- lettende op het in de laatste jaren P °mend gebruik, dat bij de begrafenis sur uCn ^enaar des Woords allerlei toe- bou n wor^en gehouden in het kerkge- w en op het graf, waarin de verdien sten des overledenen buitensporig worden gehuldigd, oordeelende, dat dergelijk ge bruik aanleiding geeft tot een mét de H. Schrift strijdige doodenvereering, verzoekt de Part. Synode van Utrecht zich te wen den tot de a.s. Gen. Synode te Groningen met het voorstel, dat de Gen. Synode uit- spreke, dat dergelijk gebruik afkeuring verdient en in strijd is met art. 65 der K. O.". Er is voor dit besluit wel eenige aanlei ding. Onlangs kon men in de bladen lezen, dat door Dr Kajan te Utrecht een 1 ij k - dienst was geleid. Overcomplete o n d e r w ij - zers. De heer Roissevain heeft aan de ministers van onderwijzers, kunsten en wetenschappen en van financiën ge vraagd Zijn de ministers bereid mede te deelen lo. hot aantal wachtgelders bij het openbaar lager onderwijs 2o. het aantal wachtgelders bij het open baar lager onderwijs te Amsterdam, Rot terdam en Den Haag; 3o. het aantal wachtgelders bij liet bij zonder ondierwijs; 4o. het aantal wachtgelders bij het bij zonder onderwijs te Amsterdam, Rotter dam en Den Haag; - 5o. hoe groot het aantal is van Iren (haar), die in de laatste 5 jaar de akte als onderwijzer of onderwijzeres verkregen hebben Ongelukken. Vrijdagnacht om (wee uur keerde een 19-jarige banketbakker die met zijn broeder te Voorschoten een mu ziekavondje had gegeven terug naar zijn wo ning te Leiden. Om zijn weg te bekorten is hij over de spoorbrug gegaan bij het GaL- genwater, wat hij wel meer deed. Vermoe delijk is bij toen te water geraakt en ver dronken, althans hij is niet thuis terugge keerd. Te Mijdrecht is de 82-jarige R. door de buren dood in een sloot nabij het huis zijner inwoning gevonden. Te Almelo raakte een rangeerder tussclien twee buffers bekneld. In zeer ernstig'en toestand is de ongelukkige naar het ziekenhuis vervoerd. Zaterdagmorgen, is te Kampen een 16-jarige jongen bij het verrichten van eenige werk zaamheden in het ruim van een boot ge vallen. De jongen kwam op zijn hoofd te recht en werd zoo. ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreest. De moord té Den Haag1. De com missaris van politie te 's-Gravenhage verzoekt mede opsporing, aanhouding en voorgeleiding van een onbekenden man, ongeveer 30 a 35 jaar oud, donker uiterlijk, géén Israëlie- tisch type, gladgeschoren, rond gevuld ge laat, zeer bleek, lengte ongeveer 1,70 M., verzorgde handen; droeg lange grijz^ over jas, waaronder een beige-kleurige korte jas, fantasiebroek; grijze gleufkoed of pet; geel bruine schoenen; sprak met Brabantsch ac cent of dialect. Tegen dezen persoon zijn evenzeer ernstige vermoedens gerezen met be trekking tot. den gepleegden roofmord. De moord te Den Haag. Naar Het Volk" verneemt, heeft de heer M. H. Krall tegen het blad „De Telegraaf" bij den Officier van Justitie een aanklacht ingediend, wegens aantasting van zijn eer en goeden naam. „De Telegraaf" heeft n.l. Maandag j.l. den heer Krall als verdachte in de moordzaak aan het Bezuidenhout gesignaleerd, niettegenstaan de de Haagsche Hoofdcommissaris van Po litie vooraf uitdrukkelijk er op gewezen heeft, dat de heer Krall slechts als getuige ge hoord is. Inbreker gevat. In de laatste weken heeft te Heerlen een twaalftal in braken plaats gehad, zonder dat de politie den dader op het spoor kon komen. Vrijdag kreeg de politie een aanwijzing. In verband hiermede volgdS een huiszoeking in een woning aan de Stationsstraat, waar geld gevonden werd, afkomstig van diefstal. Een zekere B. werd" gearresteerd. Hij bekende de inbraak te hebben gepleegd en bij het scherpe ver hoor bleek, dat alle diefstallen van den laat- sten tijd op zijn rekening komen. Hij ging primitief te werk. Hij drukte n.l. aan de achterzijde van het pand zijner gading een ruit in en bewerkte kasten enz. met pook of schaar. De man was werkloos, maar daar door viel het op dat hij over groote bedragen beschikte. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. De wapensmokkel op Ned. -1 n- dië. Het ss. „Merauke" van den Rotterdam- schen Lloyd, aan boord waarvan door de rivierpolitie onlangs 125 revolvers en een gTOot aantal patronen in beslag werden geno men, is naar Londen vertrokken om vandaar koers te nemen naar Batavia. Van de beman ning blijft niemand achter, daar biervoor thans geen aanleiding bestaat. Men heeft n.l. geen zekerheid kunnen krijgen waar de wapens en munitie aan boord zijn gebracht, daar 't schip ongeveer een half jaar geleden de laatste reis naar Indië ondernam. Van het Chineesche deel der bemanning zijn bovendien inmiddels, versoheidenen, o.a. te Tjilatjap, van boord gegaan. Omtrent de bemanning van dit oogenblik kunnen daarom geen persoon lijke verdenkingen worden gekoesterd. De wa pens en de "munitie zijn niet teruggegeven. De malversaties te Woerden De boekhouder S. van het Centraal Rijksklee- dirigmagazijn te Woerden, en de aannemer W., die eenige maanden in voorarrest te Utrecht hebben doorgebracht, in verband met .de mal versaties aan genoemde inrichting gepleegd, zijn uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Naar de „Tel." verneemt, wordt majoor E, nou steeds in arrest gehouden. Amsterdam Bremen in 81 mi nute n. De vlieger Gerstenkorn heeft met een Junkervliegtuig met drie motoren den afstand AmsterdamBremen van 300 IC.M. afgelegd in 81 minuten en daardoor het be staande record gebroken. Slaapziekte. Te Oudenbosch doet zich een geval van slaapziekte voor. Het 7- jarig kind van een landbouwer slaapt reeds weken achtereen. Hoe de rooden strijden. Vrijdag avond om elf uur werd het hoofdkantoor van de Beriiet-taxi te Amsterdam opgebeld met hel verzoek een wagen te sturen naar een café in de Utrechtsche straat aldaar. Of schoon den laatsten tijd herhaaldelijk val sche bestellingen gedaan werden, zond men een wagen naar het opgegeven adres. Hiei stapten, naar de Tel. meldt, twee personen in, die den chauffeur zeiden naar de Regt boomsloot 70 te rijden. Daar stapten zjj uit, betaalden en gaven zelfs een fooi. Intusschen waren een aantal verdachte mannen in de buurt van den wagen .gekomen. Een drietal liep er langs en een paar stel •den zich achter de auto op. Plotseling werd de chauffeur, die een werkwillige is, geweld dadig beetgegrepen en mishandeld. Men sloeg hem in het gezicht en hield hem vast. In tusschen duwden de anderen de taxi in hel water. Daarna sloegen zij op de vlucht. Po gingen om den wagen er uit te halen, faal den aanvankelijk. Pas twee uur na het on geval werd de brandweer van het gebeurde in kennis gesteld en rukte de reddingswagen uit. In den loop van den nacht werd de taxi op het droge gebracht. Nader wordt gemeld De politie heeft een stakenden chauffeu) aangehouden, die er sterk van verdacht word! den werkwilligen chauffeur mishandeld t« hebben. De twee mannen, die aan de mishandeling hebben deelgenomen zijn ook gearresteerd. Weer een millioenenerfenis? Te Ossendrecht bij Bergen op Zoom gaat al eenige dagen het gerucht, dat enkelen dei inwoners een aardig buitenkansje zou ten deel gevallen zijn. Voor ongeveer 200 jaar zou een avonturier uit België in Australië gestorven zijn, die een .groote som naliet. Vermeerderd met den intrest zou deze nu fabelachtig groot geworden zijn. Komt een en ander ten naaste bij uit, zooals „men zegt", dan kan Ossendrecht best een paar millioen heter worden. Als de Belgische ge lukzoeker nu maar geen familie blijkt van den Spaanschen schatgraver. Auto door een trein gegrepen. Een auto, die het kruispunt bij den onbe> waakten overweg bij Borne wilde passeeren, werd door een trein uit Hengelo gegrepen en totaal vernield. De chauffeur is uit de auto geslingerd,, doch bekwam slechts lichte kwetsuren. De auto- vervoerde geen passagiers. Groote brand te Uden, Zaterdag morgen ontstond 'iftand in' de bakkerij van de W. te Uden. De bakkerij en de bóeren- behuizing' van de W. gingen geheel in de vlammen op. Vijf koeien werden mede een prooi der vlammen. De brand sloeg over op het huis van K. aan den overkantook dit huis verbrandde. Hier kon het vee en de inboedel gered worden. Voorts is op het Moleneind een schuur van den heer S. door onbekende oorzaak afgebrand. Twee koeien kwamen in de vlam men om. Teeken des tijds. Voor de be trekking van concierge aan de Nijverheids school te Wageningen meldden zich 670 ge gadigden aan. Door de radio....! Dezer dagen werd door de politie gewaarschuwd, daf iemand, die zich per telefoon voor dorniné uitgaf, om ondersteuning vroeg voor iemand, „aan wien het wel besteed was". Het ge sprek liep dan zoo, dat de behoeftige zelf het bedrag ging halen, dat toegezegd was. .Deze man is door de politie te Amster dam gearresteerd. De radio is daaraan niet onschuldig. De politie had n.l. 't signalement van den gezochte per radio verspreid. Dit signalement trok de aandacht van een „luis tervink" in den Haag. Deze toch had eenigen tijd geleden een dergelijk geval bij de hand gehad, 't Ging toen om een kleinigheid. De Haagsche politie liet den man, die daartoe werd gearresteerd weer gaan. Nu ging deze luistervink weer - naar de Haagsche politie, die op haar beurt de Amsterdamsche politie op de hoogte stelde. Zij gaf zijn naam en de man is gearresteerd. Hij is een werkloos kan toorbediende van 28 jaar, en wordt aan een aantal bureaux gehoord omtrent verschillen de door hem gepleegde oplichtingen. Oplichterspraktijken. Ongeveer een week geleden vervoegde zich bij een dame te Eindhoven een man, die beweerde te zijn gekomen naar aanleiding van een dooi haar geplaatste advertentie, waarin zij een dienstbode vroeg. Hij zei in Gelderland, woon achtig te zijn, doch dat hij binnenkort te Valkenswaard -kwam wonen en alsdan zijn dochter gaarne te Eindhoven als dienstbode zag geplaatst. Teneinde echter de reis voor hem en de gemaakte onkosten en de reis van zijn dochter te kunnen betalen vroeg hij f 15, welk bedrag bedoelde dame hem gaf. Tot heden is de dienstbode echter niet komen opdagen. Drie vrachtwage n e aspirin ge stolen. In de opslagplaats van de firma Bayer Co., fabrikanten van Aspirin, te New- York is Vrijdagnacht ingebroken. Door de dieven, die den heelen nacht rustig gewerkt moeten hebben, zijn niet minder dan drie vrachtauto's met Aspirin gestolen, ter waarde van. 150.000 dollar. De inbrekers moeten in de gebouwen zelf, die streng bewaakt wor den, medeplichtigen hebben gehad. Een nieuwe truc! In 't westelijk deel ran Berlijn werkt een inbrekersbende, die een nieuw middel toepast Eenige malen wordt het huis, waarop zij het oog heeft laten rallen, opgebeld, ten einde op de hoog te te komen van de gewoonten; der bewo ners, wanneer zij uit zijn, enz. Na deze ver kenning van het terrein wordt dan nog even vlak vóór den definitieven aanval getelefo neerd voor alle zekerheid, en als dan geen antwoord wordt gekregen, wordt tot den in val overgegaan. Waarbij de heeren toonen zeer vastberaden te werk te gaan en alles mee nemenkleeden, juweelen enz., wat van hun gading is. Tot dusver is het de recher che niet gelukt eenig spoor van de gevaar lijke bende te ontdekken. Het vergeten strijkijzer. Te Noordwijkerhout is de familie B. aan een groot gevaar ontsnapt. Na bet gebruik van een electrisch strijkijzer vergat men het stop contact uit te schakelen. Het ijzer bleef door gloeien den geheelen avond en den ganschen nacht. Tegen zes uur 's morgens stond de kamer in lichtelaaie en brandde geheel uit. Van een naaimachine bleef alleen een klomp ijzer over. Een flink priester. Vier beschon ken knapen hadden Vrijdag te Nice de verre gaande onhebbelijkheid een priester lastig te vallen, die bij het vertrek van een begrafe nis uit het sterfhuis op straat de gebeden der stervenden las. De priester las zijn gebed ten einde, doch. toen de begrafenisstoet was weggereden, trok hij zijn soutane uit en gaf een van de kwajongens zoo'n pak ransel, dal de anderen de vlucht namen. DEN' HAAG. V. D. Inzake den roofmoord te Den Haag' leidde de laatste dagen een spoor naar Brussel. Een inspecteur der Haag sche politie hegaf zich derwaarts en hield twee Nederlanders aan. Zij werden aan de Brusselsclie politie overgegeven, die ze in sloot in het Huis van Bewaring'. Zondag is een tweede inspecteur, vergezeld van zes ge tuigen, die de beide aangehoudenen omtrent het tijdstip van den moord aan de woning van de familie W. hebben gezien, naar Brus sel vertrokken. Er moeten zeer bezwarende aanwijzingen tegen de beide aangehoudenen zijn gerezen. De Haagsche Officier van Justi tie heeft nu besloten aan de Haagsche Recht bank te verzoeken langs diplomatieken weg de uitlevering' van beide personen te doen geschieden. D s E. I p p i u s F o k k e n s. f Op 52- jarigen leeftijd is plotseling overleden Ds I. Ippius Fokkens, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Roermond. De overledene, geb. 18 Juli 1874, werd in 1900 candidaat in Zeeland. Op 19 Mei 1901 deed hij zijn in trede bij de Ned. Herv. Kerk te Parmerland. In 1904 vertrok hij naar Heino en in 1922 naar Roermond. NEW-YORK. V. D. Twee treinen zijn op elkander gereden. Er werden 35 personen gewond, meest studenten. LONDEN. V. D. De Koning' zal morgen de nieuwe zitting van het kabinet openen. MIDDELBURG. Bij den commissaris van politie alhier zijn inlichtingen ver krijgbaar omtrent een gevonden bankbiljet van groote waarde. De beer mr B. W. F. Kronenberg, president van de Arrondissements-Recbt- bank alhier, zal 1 Mei, na 40-jarigen dienst bij de rechterlijke macht, den dienst verlaten en zich te Zeist vestigen. De beer Kronenberg was eerst 4 jaar te Rotterdam, toen 6 jaar te Zierikzee en thans 30 jaar te Middelburg werkzaam, sedert 7 September 1909 als president. - Door de Arrondissements-Recbtbank te Middelburg zijn heden failliet verklaard: A. J. Goozen, caféhouder te Oostkapelle; J. de Zeeuw Sr., wonende te Oostburg, thans vertrokken naar Frankrijk; F. Ver- hage, handelsreiziger, wonende te Mid delburg, Lange Giststr. no. 75. Bij de gisteren gehouden stemming voor de candidatenlijst voor de Prov. Sta ten, in te dienen door de R.-K. in de kies kringen Middelburg, Vlissingen en Zierik zee, was de uitslag, dat no. 1 geplaatst wordt dhr L. J. Mes te Middelburg met 221, E. Andriessen te Vlissingen no. 2 met 98 en A. den Boer te Zierikzee no. 3 met 73 stemmen. Rotterdam!, 31 Jan. Veemarkt. Aanvoer; 544 vette run deren, 245 vette kalveren, 675 schapen en lammeren^, 1050 varkens. Prijzen per halve kilo: Koeien 3032, 40—42, 46—471/2, ossen 34, 39—41, 44 46, vette kalveren 5052V2, 62V265, 721/275, schapen f20f28 p. st., lam meren f 19f26 p. st., varkens 30, 31,32. Koeien en ossen aanvoer redelijk, han del matig, prijzen ongeveer als vorige week. Een enkele puik best© koe nog tot 21/2 ct. boven noteering. Stieren geen noteering wegens te weinig aanvoer. Vette kalveren aanvoer ruim, handel flauw, prij zen gedrukt, bij uitzondering voor een enkel puik best kalf 510 cent boven noteering. Schapen en lammeren aanvoer tamelijk, handel flauw, prijzen vrijwel sta- tionnair. Varkens aanvoer ruim, handel flauw, prijzen ongeveer als vorige week. Een enkel puik best ex. nog iets boven noteering. Zaden. Bruin mosterd f24f26, hl. maanzaad f52f55, kaxwijzaad f4l f43, lijnzaad blauw voer f18f19, id. wit zaai f 20f 23, kanariezaad f 12 114, koolzaad f 23f 25. Vlas. 11.100 k.g. blauw f0-80—f 1.20, 3000 k.g. wit Zeeuwsch geen noteering, 0000 k.g. Holl geel 10.75—11, 15-000 k.g. Groningsch f0.75fl, 1000 k.g. Dauw root f0.70f0.80- Aardappelen. Brielsclie Eigenhei mers f4f4.40, Zeeuwsche Eigenheimers f3.80f4, Blauwe Eigenheimers f3.80 f4, Zeeuwsche Bonte f5f5.30, Zeeuw sche Blauwe f4.80f5.20, Poters f2.30 f 2.90, Red Star f 3.80f 4, Bravo's f 4 f4.40. Aanvoer tamelijk, vraag kalm. Hü had 't gedaan. „Wij arme schil ders moeten wel verhongeren, gisteren heb ik uiR, wanhoop mijn model opgegeten". „Lieve hemel nog toe!" „Ja, 't was een prachtige soepkip". Gezellig. Een jong advocaat, die zijn eerste cliënt moest verdedigen, die i* dronkenschap gehandeld had, begon zijn plei dooi met deze minder vleiende woorden „Edelachtbare heeren rechters, gij allen weet, wat het zeggen wil' dronken te zijn Waarom auto „v r 0 u w e 1 ij k" moet zijn? De Italiaansche dichter d'An- nunzio heeft het vraagstuk betreffende het geslacht van het woord „auto" opgelost. Aut» is vrouwelijk zegt hij. Hij redeneert aldus „Natuurlijk is auto vrouwelijk. Vliegt zij niet door den wil der mannen? Snort zij niet als een spinnende poes en schreeuwt zij niet, zoodra ér gevaar dreigt? Onderwerpt zij zich niet slaafs aan de mode Heeft zij geen felle oogen? Jaagt zij geen stof op?" Wisselkoersen. Amsterdam, 31 Jan., 2.30 u. Berlijn 59.30—59.35. Brussel belga 34.8034.84. Parijs 9.849.88. Londen 12.1412.14i/4. New-York 2.50i/s—2.503/8. -"-as— Paard of Motor? In „Het Paard" wordt een statistisch over zicht gepubliceerd, ontleend aan een Duitsch vakblad. Daarin wordt gezegd: Niettegenstaan de spoor, motor en electriciteit neemt ds behoefte aan paarden in Duitschland voort durend toe. Zoowel in den landbouw als in de nijverheid blijft het paard beslist nood zakelijk. De tijd van het paard zal nooit voorbijgaan! Afgezien van deze laatste voorspelling, be rust deze uitspraak op de statistiek. Sedert 1864 tot 1912 is het aantal paarden voortdu rend toegenomen en wei van nog geen 3 millioen tot ongeveer 4% millioen. Na de overeenkomst van Versailles, waar bij Duitschland kleiner werd en het aantal militaire paarden verminderd, bedroeg het to taal aantal in 1925 met 3,9 millioen stuks, volgens de officiëele telling 100.000 meer dan in 1913. In Berlijn bedroeg het aantal paarden in de jaren 1922, 1924 en 1925 respect, rond 41.000, 45.000 en 46.000. Hoenders en diphferifis. In „De Kleinveeteelt" wordt het een en ander medegedeeld met betrekking tot de onderzoekingen van Prof. De Blieck inzake het enten van hoenders tegen diphtheritus, een ziekte, welke zulke enorme verwoestin gen, vooral onder de jonge hoenders kan aanrichten en hoofdzakelijk uitbreekt in een tijd, dat de eieren duur zijn. Prof. De Blieck deelt mede, dat de enting zuiver voorbehoedend is. Heeft men reeds zieke dieren, dan beginne men met alle zieke dieren zorgvuldig uit te zoeken en af te zonderen; enting dezer zieke dieren geeft weinig resultaat. Wil men ze toch enten, dan neme men deze het laatst; anders zou men de ziekte van de aangetaste op de ge zonde dieren overbrengen. Bij dieren die kort tevoren besmet zijn, dus nog geen verschijnselen vertoonen, heeft de enting dit succes, dat dikwijls het verloog veel goedaardiger is. Bij dieren die reeds eenigen tijd de besmet ting bij zich hebben, dus ook nog geen op vallende verschijnselen vertoonen, heeft de enting weinig invloed op het ziekteverloop. Na 14 dagen h 3 weken is de onvat baarheid door de enting volledig ontwikkeld. Hieruit volgt dat zich in een besmetten kop pel waaruit de werkelijke zieke dieren ver wijderd zijn, zich na enting nog ziektege vallen kunnen voordoen. Ook kan enting ia een streek, waar de ziekte heerscht, ditzelfde verloop geven bij oogenscbijnlijk gezonde kop pels. Immers de koppel kan dan reeds be smet zijn. Toch is die enting aan te bevelen; het helpt die koppels sneller door de ziekte heen, wanneer die later tot uiting zou komen. Uit een en ander blijkt, dat de kippen- houders verstandig doen, hun dieren vóór den herfst te laten enten, n.l. in Augustus en September, omdat diphteritus („kwaadaar dige" snot en pokken) doorgaans eerst na dien tijd uitbreekt. Als voorbehoedend' middel heeft het dus de grootste waarde. Men verzuime evenwel nimmter 8 a 10 dagen na de enting te controleeren of de kippen op de enting hebben gereageerd. Is dit niet het geval, dan moet men opnieuw laten enten, waarvoor dan gratis entstof wordt verstrekt. GOES. Geboren: Willem Jacob, z. v. Jac ques Lourens Everse -en Jannetje Johanna Slager. KATS. Geboren: 25, Jan, z. v. Gerrit Ida Back en Johanna de Wild. Overleden: 19, Pieternella Jacoba, 17 j., d. t. Jan Meulenberg en Jacoba Wante. WISSENKERKE. Gehuwd: 19, Coenraad Muller, 42 j. jm. te Rotterdam an Maria Flipse, 88 f. jd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 3