ck iMUn :«o tot Vrijdag 2S Januari WSl 41 e Jaargang Bnitenland. Binnenland. Gemeenteraad van Goes. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUtJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën: regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Een minderheidskabinet? Bij ongeveer alle partijen heerscht on tevredenheid over den tegenwoordigen toe stand op politiek gebied. Gevoeld wordt, dat een Kabinet als we thans hebben, toch eigenlijk niets anders is dan een nood-Kabinet en dat, gaan we op deze wijze voort, ons parlementaire stelsel gevaar moet loopen. 't Was in verband daarmede, dat de heer J, H. Schaper in „Het Volk" de gedachte ter sprake bracht om nu de R.-K. Staats partij van een Roomsch-Rood 'dok niet wil weten, en zulk een Kabinet voor de nog niet gerijpte S.D.A.P. niet ongevaarlijk zou zijn, een minderheidsregeering van Ka- j tholieken en Vrijzinnig-Democraten te vor- j men met welwillenden steun van de So ciaal-Democraten. Deze gedachte wordt thans van verschil lende kanten besproken. Zoo zegt bv. de „Maasbode" na op het onhoudbare van den tegenwoordigen toe stand te hebben gewezen: „Wat wij van dit voorstel zeggen? Dat het van veel werkelijkheidszin getuigt. Dat wij daartegenover de afwijzende' houding niet behoeven aan te nemen, wel ke tegenover een Roomsch-Rood blok past. Dat wij stellig liever een goede coalitie- regeering zagen. Dat bij gebrek aan wat anders, het voor- stel-Schaper de aandacht verdient. „Wat beters" zou echter ook nog wezen een rechtsche minderheid met een of andere dergelijke garantie". Ook het „Huisgezin" is van hetzelfde gevoelen. „Onze voorkeur aldus dit R.-K. or gaan gaat ver uit naar een combinatie van Kath. en A.-R., omdat die combinatie sterker jp, omdat ze geen christelijke en vrijzinnige elementen vermengt, omdat ze geen toezienden voogd noodig heeft, omdat ze tenslotte een Christelijk bewind mogelijk maakt en de deur open houdt voor een toe treding der tot beter inzicht gekomen Christelijk-Historischen." „Het Centrum" dat in elk geval aan een meerderheidskabinet de voorkeur geeft, zou alleen in het uiterste geval van een minderheidskabinet willen weten. „Maar men bedenke wel, zegt dit blad, dat wij daardoor weer een stap verder zet ten op den weg, die afleidt van een zuivere toepassing van het parlementaire stelsel, en bovendien, dat zulk een Kabinet, tenzij in zeer bijzondere omstandigheden, in den regel zal zijn een zwak Kabinet, van korten levensduur." Wij gaan op dit onderwerp thans niet nader in. Alleen merken wij op, dat wij hier met algemeene uitspraken niet verder komen, en dat niet zonder meer een minderheids kabinet kan worden toegejuicht of veroor deeld. Een partij die hare verantwoordelijkheid gevoelt zal elke situatie op zichzelf beoor- deelen. De toestand kan zóó worden, dat de vorming van een minderheidskabinet in 's lands belang noodzakelijk moet worden geacht. Maar de bezwaren moeten vooral voor de A.-R. partij niet gering worden geacht. Met het „Centrum" hopen wij dat ons een proefneming met een minderheids kabinet bespaard zal kunnen worden. De regeeringscrisis in Duitschland. De democratische rijksdagfractie heeft eenstemmig besloten, niet deel te nemen aan de kabinetsformatie. In een manifest der democraten ter ver klaring van hun afwijzende houding heet het o. m., dat de democraten, ondanks de concessies, door de Duitsch-nationalen schijnbaar gedaan, niet vertrouwen, dat de Duitsch-nationalen nu plotseling hun strijd tegen de vlag der republiek zullen opgeven. Overigens, zoo heet het verder, kunnen de democraten den eisch tot gelijkstelling der confessioneele school met de staatsschool onmogelijk aanvaarden. Terstond na afloop van de rijksdagzit- ong had Marx een bespreking met de ver tegenwoordigers van het centrum en van de Duitsche volkspartij en later verdere besprekingen met de vertegenwoordigers der Duitsch-nationalen. Naar verluidt, zullen de Duitsch-nationalen vier zetels be- j om®n> n-h binnenlandsche zaken, justitie, landbouw- en verkeerswegen. Het centrum zal eveneens 4 zetels verkrijgen, n.l. het ri3K8kanseliersschap, financiën, arbeid en r it et.te gebied, terwijl de Duitsche ^olkspartij 2 zetels, die van buitenlandsche aken en voor economische aangelegenhe den zal bezetten. Korts berichten. Naar uit Constantinopel wordt ge bold, zijn Russische troepen gecon centreerd in de streek van Odessa. Deze militaire operatie wordt in verband gebracht met plannen der sovjets ten op zichte van Bessarabië. De Grieksche regeering heeft ver schillende maatregelen genomen in ver band met demogelijkheidvan een nieuwen staatsgreep. Pangalos is opnieuw naar het fort Izzedin op Kreta overgebracht. Een aantal officieren is ge arresteerd en het garnizoen van Athene is geconsigneerd. De ministerraad is bijna voortdurend bijeen. De Egyptische regeering heeft hij de kamer een voorstel ingediend tot het toe staan van een crediet voor de oprichting van een bureau ter bestrijding van het bolschewisme. Verontreiniging: van R ij k s - wegen. Vanwege het ministerie van Binnen landsche Zaken en Landbouw is de vol gende circulaire aan de burgemeesters gezonden De aandacht van den minister van Wa terstaat is er op gevestigd, dat de bepa lingen, vervat in art. 8, onder a en b van het Rijkswegenreglement (Kon. Be sluit van 21 Maart 1914, Stbl. no. 155, aangevuld en gewijzigd bij K.B. van 5 Ja nuari 1918, Sib], no. 2), houdende het verbod om een rijksweg te berijden met een voertuig, waarvan tijdens het vervoer, afvallen, mest,, vuilnis, kolenslit, ruigte, puin, enz., en waarvan de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan, niet voldoende worden nageleefd. Aangezien de aanwezigheid op de we gen van stoffen, als in dat artikel bedoeld, gevaren met zich mede kan brengen, in zonderheid voor het snelverkeer, acht ge noemde minister een nauwkeurig toe zicht ten deze zeer gewenscht. De Rijks waterstaat is uitgenoodigd, voor zoovee] dien dienst betreft te willen bevorderen, dat bovenvermelde bepalingen stipt wor den nageleefd, terwijl ook de medewerking van den minister van Justitie is ver zocht. Ik heb de ©er de aandacht op dezö aangelegenheid te vestigen, met verzoek ook uwerzijds het noodige te verrichten, opdat op de nakoming van genoemde be palingen nauwkeurig toezicht wordt ge houden. De „onvoegzame" kalender. Op een vraag van het Tweede Kamerlid van der Waerden: Wil de minister terstond de versprei ding van den afzichtelijken en onvoeg- zam.en reclame-kalender voor de vrijwil lige ouderdomsverzekering, uitgegeven door ,het „Bureau Vrijwillige Rijkspen- sioenverzekering, Statenbolwerk 1, te' Haarlem", doen stoppen en de exempla ren, die zijn uitgegaan, doen opvragen? heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord: Onmiddellijk nadat ondergeteekende, in verband met de door den heer van der Waerden gestelde vraag, kennis had geno men van den kalender, waarop die vraag betrekking had, welke kalender hem wei nig gelukkig en voor de reclame der vrij willige ouderdomsverzekering niet doel matig voorkwam, heeft hij den voorzitter van den Raad van Arbeid t© Haarlem verzocht de verspreiding te staken. De voorzitter verklaarde zich daartoe voor zoover hem persoonlijk betrof bereid, en deed aan ondergeteekend© de toezegging in de vergadering van het be stuur van zijn Raad een daartoe strekkend besluit te zullen verdedigen. Het bestuur van den raad bleiek echter blijkens brief van 18 dezer in deze van andere meening. Het deelde ondergeteekende mede, dat de kalender naar zijn gevoelen niet in strijd is met de: openbare orde, noch met de goede zeden en ook niet onvoegzaam, terwijl de aesthetisohe waaide op ver schillende wijze kan beoordeeld worden. Het bestuur verklaarde dan ook bezwaar te hebben om de verspreiding van den kalender stop te zetten. Aangezien ondergeteekende niet de be voegdheid bezit om aan een Raad van Ar beid of zijn bestuur eenige door hem wenschelijk geoordeelde handelwijze voor te schrijven, kan ondergeteekende niet anders doen dan zijn leedwezen er over uit te spreken, dat het bestuur van den Raad van Arbeid niet tot het inzicht is kunnen komen, dat het met de versprei ding van een kalender als de onderwerpe- lijke het belang van de vrijwillige ouder domsverzekering niet heeft gediend. (Vervolg.) Thans geven wij eerst het voornaamste weer uit de Nieuwjaarsrede, welke de Bur gemeester gisteren uitsprak. Spr. uit zijn beste wenschen', zoowel voor de leden als voor de hunnen. Spr. herinnert aan het verloopen jaar, en herdenkt met leedwezen het overlijden van den heer de Looff en het vertrek van den heer Vienings. Het bevolkingscijfer was evenals vorig jaar wederom vooruitgaande en wel met 97 zielen. Wat de openbare werken betreft kenmerkte 1926 zich door vrij drukke werkzaamheden. Aangelegd werd de nieuwe Zaagmolenstraat, waardoor een betere verbinding werd verkregen tus- sehen den 'sHeer Hendrikskinderendijk en Westhavendijk, en tevens een vergrooting van het iopslagterrein voor cokes, ten be hoeve van het gemeente gasbedrijf. Het grondwerk voor de Zaagmolenstraat werd uitgevoerd met behulp van werkloozen. De kosten daarvan ,en van de bestrating zullen grootendeels en wellicht geheel, worden terugverkregen door verkoop van bouwterreinen aan de Zuidzijde van de Zaagmolenstraat. Er werd reeds grond verkocht voor 12 woningen. Met betrekking tot het vastgestelde uit breidingsplan, werd besloten over te gaan tot aanleg van bouwplan III. Van dit bouwplan, groot 9 hectaren, verkreeg de gemeente reeds plm. 6 hectaren in eigen dom en werd een aanvang gemaakt met het aanleggen van de benoodigde riolee- ringen. Wat de woningvoorziening be treft, .lean worden gemeld, dat op de voormalige Schuttersweide, een twintigtal eenvoudige woningen zijn gebouwd ten. behoeve van bewoners van reeds vroeger onbewoonbaar verklaarde perceelen. Waar de gemeente hiervoor een be langrijk bedrag heeft uitgegeven, woïdt begrijpelijkerwijze gehoopt, dat de resul taten niet zullen tegenvallen en de toe komstige bewoners daartoe zullen mede werken. Behalve deze woningen, werden in 1926 nóg voltooid 35 nieuwe woonhuizen, ter wijl er bij het einde van het jaar nog 52 in aanbouw waren, waaronder begrepen zijn 30 woningen, voor de bouwvereeni- ging „Nieuw Goes" ten behoeve van per soneel van de Zuid-Bevelandsche spoor weg-Mij, voor welken bouw door de ge meente de benoodigde gelden werden ver schaft. Hoewel er veel werd gebouwd, blijft nog steeds behoefte aan woningen be staan, zooals ook blijkt, uit het groot aantal gegadigden voor vrij komende per ceelen van de bouwvereenigingen. Het is te betreuren, dat de nog altijd te hooge stichting skosten het onmogelijk maken woningen te bouwen die b.v. voor plm. f 3 per week verhuurd kunnen worden. Van de in 1926 uitgevoerde gemeen tewerken mogen nog vermeld worden het aanleggen van een nieuwe speel plaats bij school B, het maken van ongeveer 40 meter steiger aan de haven; het vernieuwen van een groot gedeelte der bestrating van den Oostsingel en het aanbrengen van een rioleering aldaar, en het maken van een brandvrije archief ruimte onder het Stadhuis. Bedoelde be waarplaats die behoorlijk is droog ge stookt, kan weldra in gebruiic worden genomen. De restauratie van de Raadzaal was bij het einde van dit jaar nog niet gereed. Spr. herinnert verder aan het besluit tot het verleenen van financiëele mede werking betreffende de verdere restauratie van Se Groote kerk, alsmede van het besluit tot oprichting van een gemeente lijk slachthuis. Met betrekking tot de wertver schaffing in 1926 kan worden gemeld, dat van begin Januari tot ongeveer einde Maart aan een aantal werklooze inge zetenen werk is verschaft. Gemiddeld tien personen werden te werk gesteld bij den aanleg van de Zaagmolen straat. Dit werk heeft 3 maanden geduurd en werd daarvoor aan loon plm. f2700 uitbetaald. Bij het dempen van de slooten' aan den Stationsweg waren' gemiddeld 30 personen werkzaam, terwijl in totaal 74 arbeiders, gedurende korter of langer tijd aan de werkverschaffing deelnamen. Be taald werd f2 per kub. M. grondvervoer of f 16f 16.50 per week en per man. Aan loon werd daarvoor in totaal uitge keerd f 3752. Evenals vorige jaren ver leende het Burgerlijk Armbestuur zijne gewaardeerde medewerking door het geven van een bijdrage van f2500. Wat het gasbedrijf betreft, kan wor den vermeld, dat het terrein van de fa briek werd uitgebreid en egn aanvang werd gemaakt met het bouwen van een nieuwen gashouder. Het gasverbruik bedroeg in 1926 1.664.968 kub. M. zijnde 86.256 kub. M. meer dan in het vooraf gaande jaar. Met betrekking tot de electrifica- tie konden nog geen bepaalde besluiten worden genomen. Voor zeker zal gaarne C -tijd. al het mogelijke worden gedaan om zoo spoedig mogelijk tot een oplossing te komen. Het verkeer in de haven wees ook weder op vooruitgang. Het nieuwe ziekenhuis ,op het gasthuisterrein met den bouw waarvan in 1925 een aanvang werd gemaakt, naderde aan het einde van het vorig jaar zijn voltooiing. Wat de R. K. zieken verpleging betreft, had in tegenwoordig heid van tal van genoodigden in het af- geloopen jaar 'de eerste steenlegging plaats. Spr. herinnert daarna aan de ten einde loopende werkzaamheden aan den Zuid-Bevelandschen spoorweg. Ten aanzien van de gern.-inkomstenbe lasting kan worden gememoreerd, dat de factor voor het belastingjaar 19261927 werd bepaald op 0.95, tegen 1.05 in het voorafgaande jaar. Het totaal belastbaar inkomen over 19251926 bedroeg f5.047.859 tegen f4.892.000 in het daar aan voorafgaande jaar. Spr. besluit met de hoop uit te spreken dat de Raad in het nieuw aangebroken jaar, met waardeering van elkanders in zichten, veel tot stand mqge brengen in het belang van de gemeente. Subsidie Burgerwacht. B. enW. stellen voor de subsidie van f 100 op f 2Q0 te brengen. De fin. com. is in haar advies niet eenstemmig. De meerderheid is vóór het voorstel van B. en W„ de minderheid (dhr van Bommel van Vloten), hoewel niet tegen de burgerwacht op zichzelf, is tegen deze subsidieverhooging. Dhr Lab rijn acht deze uitgaaf strikt noodzakelijk. Altijd door wordt onder- en bovengronds gewerkt door de communis ten om het gezag te ondermijnen. Spr. wijst op hetgeen in Indië weer is gebeurd. Spr. geeft toe ,dat het 'communistisch ge vaar in Goes heel gering is. Maar als er woelingen komen, zullen die zeker ook overslaan naar kleinere plaatsen. Daarom is ook hier noodig een kern van betrouw bare, geoefende personen. De burgerwacht heeft echter vooral een preventieve wer king. Er bestaat groot gevaar, dat wanneer de subsidie niet wordt verhoogd, de Bur gerwacht verloopt en yerzwakt. Dhr C r u c q is principiëei tegenstander van de burgerwacht. Maar ook practisch heeft spr. wel enkele bezwaren. Het is de gewoonte, dat ingekomen verzoeken eersr om prae-advies naar B. en W. gaan. Hier schijnt groote haast in 't spel te zijn. Spr. noemt de burgerwacht een vermake lijkheidsclubje. De vergaderingen ontaar den dikwijls in kaartavonden. Het doel, waartoe deze vereeniging in het leven is geroepen, bestaat in Goes niet. Het is dus een nuttelooze vereeniging. Wanneer de contributie ontoereikend is, moet de vereeniging aankloppen bij lien, die van de noodzakelijkheid overtuigd zijn. Dhr L a b r ij n staat verbaasd, dat de burgerwacht een amusement sve-reeniging zou zijn. Spr. acht dit een aantijging. Hoe wel spr. lid is, is hem daarvan niets be kend. Tijdens oefeningen en vergaderingen wordt niet gekaart of iets dergelijks. Dhr Eckhardt protesteert ook tegen de woorden van den heer Crucq. Dhr Buis vraagt naar de bestaansreden van de Burgerwacht. De Raad van Goes zal een verstandig besluit nemen, als zij deze subsidie weigert. Spr. verzekert wel na mens twee-derde der burgerij te spreken. Dhr Goedbloed keert het om en zegt, dat zeker der burgerij vóór be houd der burgerwacht is. Dhr van Me 11e wijst er op, dat on lusten altijd overslaan naar andere plaat sen. Daarom is ook hier de Burgerwacht noodig. Het is opmerkelijk, dat dezelfde menschen, die zoo gauw protesfeeren tegen geweld, zelf zoo gaarne en spoedig van dat geweld gebruik maken. Dhr Buis betoogt, dat deze tijd mis schien wel de geschiktste zou zijn voor revolutie, maar de S. D. A. P. wil geen revolutie, doch evolutie. De voorz. merkt op, 'dat de burger wacht niet gericht is tegen de S.D.A.P. De heer Crucq zegt, dat we hier niet in China of Indië zitten. Hier in Goes zijn. geen communisten. Spr. vindt het een schandaal, zooals hier deze subsidie ver dedigd wordt. Dhr Goedbloed protes teert evenals de voorz. tegen het woord schandaal. Mr G. neemt gaarne nota dat do S.D.A.P. niet op revolutionair standpunt staat. Dat is wel eens anders geweest. Alles wat de Burgerwacht doet, doet zij voor het algemeen belang. Dhr van Poelgeest is tegen liet voorstel van B. en W. Spr. wijst er op, dat revolutie overal schuilt. Er zijn hier b.v. vier Raadsleden, die zich verzet heb ben tegen een Raadsbesluit tot stichting van een abattoir en dat ongedaan willen maken, (geroep„pardon") Als de Overheid zelf in revolutie voor gaat, kan zij haar moeilijk bij anderen bestrijden. Dhr Simons acht de vergelijking van den heer van Poelgeest onredelijk. Be doelde vier Raadsleden hebben geen ver zoek aan Ged. Staten gericht, om bet be wuste Raadsbesluit te vernietigen, maar zij hebben zich alleen bereid verklaard als Ged. Staten dat wenschen, toé te lichten hun argumenten, waarom zij zich tegen het abattoir hebben verklaard. Dat is heel wat anders. Dhr Lab rijn licht toe, dat de leden der Burgerwacht hun tijd geven en zelf nog financieel bijdragen. Hier is een plicht voor de Overheid, om te steunen. Dhr Buis zegt, nog steeds geen ant woord op z'n vraag te hebben. De voorz. antwoordt, dat B. en W. nog altijd van meening zijn, dat de Bur gerwacht niet gemist kan worden. Dhr Buis: dus U gelooft, dat er hier in Goes een revolutionaire stemming heerscht? De voorz.: Ik zou het niet hopen... Dhr Goedbloed: die verzekering der S- D.A.P. over de evolutie is heel gemakke lijk te geven, als de zon schijnt, maar men kan wel eens in de verleiding komen, als het stormen gaat, voor dat woord een r te schrijven. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 st. tegen, n.l. dhm van Poelgeest, Koning, Crucq en Buis. Benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur (vac.-de Looff). De secretaris leest eerst een ingekomen adres van den Chr. Besturenbond voor. Het Bestuur van dezen Bond wijst op het gewenschte, dat in het B. A. iemand zitting heeft uit de arbeidersbeweging, die van nabij bekend is met de nooden en behoeften der arbeidersklasse en vraagt daarom of de aanbeveling terug te zen den of iemand buiten de aanbeveling te benoemen. Dhr Crucq zegt, dat de aanbeveling van het Burg. Armbestuur hem is tegen gevallen. De S.D.A.P. wil gaame zitting hebben in het B. A. Wat kunnen de rede nen zijn, dat deze partij steeds wordt ge passeerd? Spr. beveelt aan den heer A. M. Overhoff. Dhr v. d. Bout zegt, dat in het B. A. iemand moet zitten, die in 't belang van het grondbezit moet kunnen werkzaam zijn. Dhr Crucq merkt op, dat het B. A toch geen grondbedrijf is. Dhr v. d. Bout antwoordt, dat het B. A. meer grond heeft dan het grondbedrijf. Dhr Crucq zegt: het doel van het B. A. is in de eerste plaats voor de armen te zorgen. Dhr v. d. Bout zegt, dat de hoofdbron van inkomsten is het grondbezit Dhr L a b r ij n vindt het zich opdringen* van de S.D.A.P. onpleizierig. Een lid vani de S. D. A. P. is wel het minst geschikt om in colleges van bestuur zitting te hebben. Het B. A. zou er een pllemen- schelijken hoop verdriet door krijgen. De S.D.A.P. kent maar één belang: dat van de arbeidersklasse. Dat is een zeer een zijdig standpunt. Het gevolg zjiu zijn, dat vele bekwame leden niet meer in het B. A. zouden willen zitting hebben. Dhr;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1