Buitenland. Dit de Provincie Zoekllchtjes. Onderw Bij Griep en Gevatte koude Uit China. Volgens een bericht uit Hongkong acht men het raadzaam, dat de Canton-delta door de buitenlandsche zendelingen wordt ontruimd. Men verwacht dat de vluchte lingen binnenkort te Hongkong zullen aan komen. Havas geeft de volgende opsomming van de maritieme strijdkrachten, welke de ver schillende mogendheden in de Chineesche wateren concentreer en: Engeland: 13 kruisers, 20 torpedojagers, 17 kanonneerbooten, 13 onderzeebooten, 10 hulpvaartuigen, 1 hospitaalschip en 1 vliegtuigmoederschip, totaal 75 eenheden, met 10.000 man aan hoord. Vereenigde Staten: 1 kruiser, 12 torpe dojagers, 10 kanonneerbooten, 1 hulp schip, totaal 24 eenheden. Japan: 2 kruisers, 9 kanonneerbooten, 3 torpedobooten, totaal 14 eenheden. Frankrijk: 1 kruiser, 7 kanonneerboo ten, 1 hulpschip, totaal 9 eenheden. Italië: 1 kruiser, 2 kanonneerbooten, to taal 3 eenheden. In totaal 125 eenheden. Hierbij zullen zich binnenkort een Spaan- sche en een Portugeesche kruiser voegen. Wat het Engelsche expeditie-corps be treft, dat zich op weg naar China bevindt, dit omvat drie brigades infanterie, in to taal 12 bataljons, met artillerie en pant serauto's. De nalatenschap van ex-keizerin Charlotte. He nalatenschap van prinses Charlotte van België, ex-keizerin van Mexico, wordt op ongeveer 15 millioen gulden geschat, en zal worden verdeeld tusschen de zes erf genamen van de beide reeds overleden broeders van de prinses, koning Leopold II en den graaf van Vlaanderen. Dat zijn: een dochter van de overleden prinses Louise; prinses Stephanie, weduwe van aartshertog Rudolf, thans een Hongaar- sche gravin Lonyay; prinses Clementine, weduwe van prins Victor Napoleon; prin ses Henriette, Hertogin v. Vendome; prin ses Josephine, gehuwd met prins Karei van Hohenzollern-Sigmaringen; koning Albert van België. Er zijn enkele moeilijkheden gerezen, omdat de ex-keizerin door haar huwelijk nu t Maximiliaan Oostenrijksche was ge worden en haar eigendommen in België onder sequester staan. Voorts zijn er twee legatarissen, prinses Stephanie en prinses Josephine, thans van Hongaarsche en Duitsche nationaliteit en wonen in voor- malig-vijandelijk land. Maar er zullen stappen worden gedaan om alle wettelijke moeilijkheden te ondervangen. Korte berichten. Het Duitsche centrum en de Duit sche volkspartij hebben het regee- ringsprogram van Marx, waarom trent overeenstemming met de Duitsch-na- tionalen is bereikt, goedgekeurd. De demo craten zullen heden andermaal beraad slagen, of zij al dan niet aan de regeering zullen deelnemen. Naar verluidt zou de fractie niet met het program inzake het onderwijs kunnen instemmen. In de staatsgevangenis te Wilna is een nieuwe hongerstaking uitge broken, daar het reglement van de gevan genis verscherpt is. Aan deze staking ne men ook deel de Wit-Russische afgevaar digden, die dezer dagen wegens hoogver raad zijn gearresteerd. Partij hoven de partijen. Men deelt ons mee, dat te Rotterdam en elders een Vereeniging is opgericht, welke zich ten doel stelt te protesteeren tegen de corruptie en bevoorrechting der bestaande partijen en bij de aanstaande verkiezingen met eigen candidaten zal uitkomen. De Notekraker in het leger verboden. Naar „Het Volk" verneemt, is dezer dagen van hot departement van oorlog het volgende schrijven uitgegaan: „Om redenen, ontleend aan de krijgs tucht, acht ik het gewenscht, dat de gar nizoenscommandanten, overeenkomstig het bepaalde in artikel 19c van het Reglement betreffende de Krijgstucht, den last ver- Strekken tot het in de kazernes en andere verblijven van militairen der landmacht doen weren van exemplaren van het week blad „De Notenkraker" en van de daarbij behoorende roman: Frank van Wezels roemruchtige jaren (Redactie en Admi nistratie: Keizersgracht 380, Amsterdam). Ik verzoek u, ieder voor zooveel hem betreft, het daartoe noodige te verrich ten." Sanapirin-tabletten. Buisje 75, 40, 25 ct. Verkoudheid der luchtwegen Anga-bonbons. Doozen van 90 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ben uitweg te Wemeldinge. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Kersten betreffende het verleenen van uitweg tot den openba ren weg door een brug, of op andere wijze, voor een perceel in de gemeente Wemeldinge,,antwoordde de minister van Waterstaat: In 1910 is voor den bouw van de derde schutsluis te Wemeldinge van het burgerlijk armbestuur aldaar gekocht liet westelijk gedeelte van het perceel, toen kadastraal bekend gemeente Wemeldinge, sectie O, no. 153. Het oostelijk gedeelte van dit perceel is daarna aangekocht door Aarnout Leijs, te Wemeldinge, die daarop een woning heeft geslicht en dezen grond thans nog in eigendom heeft. Dit eigen dom is sindsdien vernummerd als no. 1914 van dezelfde gemeente en sectie. De minister meent te mogen aannemen, dat do gestelde vraag betreft den uitweg van dit aan voornoemden A. Leijs toebehoo- rende perceel. Voor dit perceel wordt ook, na aanleg van de in do vraag bedoelde bergsloot ten behoeve van verbinding met den open baren weg, gebruik gemaakt van een strook Rijksterrein langs bedoelde sloot, waartegen geen bezwaar bestaat, zoolang dit terrein nog geen bestemming heeft verkregen. Het is derhalve onjuist, dat het aan Leijs toebehoorende perceel thans alleen over particulier terrein toegang zou heb ben tot den openbaren weg. Het is dear minister niet bekend, dat een ontwerp zou zijn opgemaakt van een voetbrug over de bermsloot, of daarom trent eenig voor-nemen of eenige toezeg ging zou hebben bestaan. De minister ziet dan ook geen aanlei ding om de uitvoering van Rijkswege van eenig brugplan te bewerkstelligen. Indien de belanghebbende zijnerzijds eetn brug zou willen aanleggen, zou een 'verzoek daartoe in overweging kunnen worden ge nomen. S p o o r w e g-M ij. Z u i d-B eve. land. Naar wij vernemen kan er met zekerheid op worden gerekend, dat in het najaar de bieten en andere landbouwpro ducten door het nieuwe spoor van boven genoemde Mij. vervoerd zullen kunnen worden. Met het personenvervoer zal waarschijn lijk in Mei een aanvang worden gemaakt. De juiste datum is nog niet bekend. Door een der bladen weid onlangs Zondag 15 Mei als openingsdatum genoemd. Dit is echter zooals trouwens te ver-wachten was -in elk geval onjuist. Voor den dienst in Ned. IudiS'is bestemd de heer mr K. H. Dronkers te 's Gravenhage, ambtenaar ter beschikking bij den belastingdienst. Zeeuwsche Zangers bond. Te Goes vergaderde de Zeeuwsche Zan- gersboard „Zang Veredelt". Br werd o.a. besloten dit jaar weder een zangconcours te houden en wel op 22 Juni a.s. te Kortgene. De vereeniging „Zang Ver edelt" aldaar' heeft zich bereid verklaard dit jaar het feest te organiseeren. Een nieuw reglement voor den Bond benevens een reglement voor te houden concoursen en een voor festivals, door een commis sie van drie ontworpen, werden met en kele kleine wijzigingen vastgesteld. Aan. het bestuur' werd opgedragen dit jaar 2 juryleden te kiezen, die niet in Zeeland wonen. Middelburg. Zuster Nonhebei, huisbe zoekster der t.b.c.-bestrijding, is door het moederhuis teruggeroepen, om elders in een anderen werkkring op te treden. Goes. Zieke n hui s-radioinsta.1- 1 a t i e. Ons wordt verzocht het volgende te melden; De inzameling voor een Radio-instal latie aan het Ziekenhuis te Goes in de gemeenten Goes, Wolfaartsdijk, Wilhelmi- nadorp en Kapelle heeft een gezamenlijk bedrag opgebracht van (f 651.50. Dit bedrag, gecontroleerd door den heer Wierts van Ooehoorn, commissaris van Politie te Goes, is in zijn geheel afge dragen aan het Gasthuisbestuur. Vlissingen. Driejaarlijksche af rekening met de bijzondere scholen. Bij den gemeenteraad zijn een tweetal adressen ingekomen in verband met de behandeling van de driejaarlijksche afrekening met de openbare scholen in de vergadering van 31 December j.l. Het bestuur der Vereeniging tot Bevor dering van Christelijk Onderwijs te Vlis singen wijst er o.a. op, dat de uitdrukking „en ook de uitgaven ter verzekering van den goeden gang van het onderwijs" tot verschil van opvatting bij gemeentebestu ren en schoolbesturen aanleiding moest geven. De meening van deskundigen vra gen ging niet. Het bestuur begreep, dat het gemeentebestuur niet met alles accoord zou gaan, maar dan zijn de Ged. Staten en de Kroon er om te beslissen. De Raad had zich dan ook kunnen bepalen tot het aan nemen van, eventueel amendeeren van het voorstel beseffende de afrekening. Het be stuur bestrijdt dan enkele gemaakte op merkingen met cijfers eu wijst er op, dat het zakelijke geschil door enkele leden van den raad behandeld is op een onwaar dige en weinig zakelijke wijze. Ten onrech te zijn de niet-aanwezige schoolbesturen in lange, felle redevoeringen beschuldigd van slordigheid, inhaligheid en kwade praktij ken. Het bestuur protesteert er tegen dat de indruk gewekt is, dat het bijzonder on derwijs maar met geld gooit, terwijl het openbare kort gehouden wordt, zooals mej. Gasille deed. Ook protesteert het bestuur tegen de rede van den heer Lindeijer, die de administratie der Protestansch-Chris- telijke scholen een groote janboel noemde, zonder die administratie, die n.b. door een accountant wordt onderzocht en accoord bevonden, ooit in haar geheel onder zijn oogen te hebben gehad.. Het bestuur meent tegen deze blaam te moeten protesteeren en stelt er prijs op te verklaren, dat het den penningmeester zeer dankbaar is voor zijn trouwen, accuraten, tijdroovenden en belangeloozen arbeid. Ook het bestuur der Vereeniging voor Chr. U. L. 0. heeft een adres gezonden, om te protesteeren tegen het wekken van den indruk, dat het bestuur op roekelooze wijze met de te zijner beschikking gestelde gelden gehandeld heeft. Men kan over de posten hij de eerste toepassing eener nieu we wet verschil van gevoelen hebben, en daarover zal dan ook in hoogste instantie een beslissing worden uitgelokt. Het be stuur komt op tegen de onjuiste voorstel ling als zou het een uitgang voor scholen en glaswerk voor rekening der gemeente hebben gebracht. Er blijkt alleen een uit gaaf van f 5.25 voor een ouderavond te zijn uitgegeven. Waar volgens de wet een bijzondere school voor de exploitatie over niet meer kan beschikken dan de gemiddelde uitga ven der openbare school ter plaatse, kan de bijzondere school nooit duurder zijn en had deze school volgens het bestuur nog f 493,72 meer kunnen uitgeven, ook al wa re de nu in totaal geschrapte f 759,28 toe gestaan. In plaats van een roekeloos, is hier dus een zeer zuinig beheer volgens het bestuur. Vlissingen. Gisteravond hield de Auli- Rev. kiesvereenigiiig alhier in het Mili tair Tehuis een druk bezochte vergade ring, onder voorzitterschap van den lieer P. G. Laernoes. Na opening had de stem ming plaats over de volgorde van de can didaten voor de a.s. Statenverkiezingen. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. Blanken. Hierna hield de lieer I. Sinke een in leiding over „Practische gemeente-poli tiek", waarop een aangename discussie volgde. Heinkenszand. Door het Rijkslandbouw proefstation te Maastricht werd onder zocht de voor de landbouwers alhier gele verde superp'hosphaat door de Eerste Ne- derlandsche Goöp. Kunstmestfabriek te Vlaardingen, die volgens bestelling moest bevatten respectievelijk 14 pet. en 17 pet. Gebleken is, dat ze bevat 14,2 pet. en 17,5 pet. gehalte aan phosphorzuur, oplosbaar in water, zoodat de garantie die gegeven is flink werd nagekomen. Dat er tegenwoordig ook nog eer lijke menschen zijn bleek gisteren toen de heer J. K. alhier een briefje van f 25 vond. Gebleken is, dat dit was verloren door een burger alhier, die de eerlijkheid flink beloonde. Gisterenavond hield 'de kurkclub al hier een feestvergadering, waar de prijzen werden toegekend van den gehouden wed strijd. De eerste prijs werd gewonnen met 6060 punten door dhr S. Smit; 2e pr. 5750 p. F. Vermeulen; 3e pr. 5700 p. J. Hoon- dert; 4e pr. 5570 p. A. Rijk Dz.; 5e pr. 5550 p. A. Vermeulen; 6e pr. 4970 p. A. Rijk Cz.; 7e pr. 4830 p. J. de Jonge; 8e pr. 4800 p. Jac. Vermeulen, en 9e pr. 4110 p. J. A. de Jong. 's-Gravenpolder, Dinsdagavond 7 uur kwam de Werkmansvereen. „Helpt elkan der" in jaarvergadering hijeen. Het bleek dat het ledental stationair was gebleven, n.l. 80 D'at in het geheel was ontvangen f670.92. Uitgegeven f547. Zoodat dit jaar sloot met een batig saldo groot f 123.92. Aan 19 personen was in het 'veriaopen jaar ziekengeld uitgekeerd tot een bedrag van f 480. Kapelle. In de zaal van dhr Kramer kwam de Tuinbouwvereeniging Kapelle en Omgeving in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr H. Eversdijk. De voorzitter heet de talrijk opgeko- menen welkom, hoopt dat 1927 eén beter jaar mag zijn dan het vefloopene, dat minder gunstig is geweest voor de leden. Den bestuui'skring overziende, moet spr. constateeren, dat een trouw en ijverig bestuurslid wordt gemist in wij'.en A. de Schipper. De secretaris-penningmeester deed rekening en verantwoording; een nadeelig slot viel te boeken van f 5.67. De vereeniging telt 160 leden. Tot de vereen, traden 6 nieuwe leden toe. Alsnu volgde het verslag van den con troleur dhr C. Ossewaarde, deze deelde mede ,dat 48000 sla-planten werden ge teeld, 27000 koolplanten, en 10.000 poot- uienplanten, aangekocht werden voor uit zaaiing, 60 K.G. boonen, 1 K.G. augurken, 1 K.G. spruitkoolzaad en aangeschaft 5100 boonstaken. Verkocht werden floor de leden een opbrengst van circa 50 gemet aardbeien, die opbrachten 60229 K.G. tot een bedrag van f26922.36. Verloopen jaar was er een zelfde opgave van 50 gemet, opbrengst nis toen f52169.45, dus een verschil van f 25.247.09. Kooper van deze beide partijen was dhr P. Zegers te Ka pelle. In 1926 is de hoogste prijs gemaakt f 44.70 K.G. van alle in de omgeving. Verkocht werden 15303 K.G. frambo zen, die een gemiddelde prijs opbrachten van 40 cent per K.G., totaal f6235.37. Koopers dhr D. Ganseman, de Stroopfa- briek Goes en dhr A. de Schipper te Wemeldinge. Een opbrengst van 875 roeden perfect- boonen 6433 K.G. tot een bedrag van f 759.20 werden aan Ab. Remeijnse te Goes verkocht, 1175 K.G. spekboonen aan A. de Schipper, Wemeldinge voor f 176.25 en 205854 stuks augurken aan A. Re meijnse Goes voor f392.37. Met de slaplanten ging het niet zoo goed, ook werden 36000 kroppen sla naar Engeland gezonden, waarvan overgehou den werd f 13.61. In totaal werden geveild voor f33710.42. Met lof was spr. vervuld over de wijze van sorteeren van de groenten, véle zustervereenigingen kon den zien dat er door hen nog wel geleerd moet worden. Door de vereeniging werd aangekocht in 1926 voor f 1926.52 aan glas en lijsten, waarop men zich meer gaat toeleggen. De voorzitter deelde mee, dat bij genoegzame deelname op initiatief van den Rijkstuinbouwconsulent een cursus zal gegeven worden in de groententeelt. Reeds verscheidene personen gaven zich op. Alsnu kwam in behandeling be spreking aankoop boonstaken en Friesche pootaardappelen. De boonstaken zullen wanneer een kwantum van 5000 wordt bereikt, nog geen twee gulden vijftig cent per 100 stuks kosten. Voor beiden, ook der aardappelen, werd een lijd van acht dagen gesteld om deze bij den secretaris op te geven. Herkozen werd de voorzitter H. Evers- dijk, J. van Wingen, en in de vacature wijlen A. de Schipper gekozen dhr M. Bom. Als afgevaardigde voor de Tuin- bouwcentrale en Veiling K. B. en 0. werd benoemd II. Eversdijk en als secundus M. Bom. Het salaris van den secretaris- penningmeester werd vastgesteld op f 40 voor 1927 en clit van den controleur op f 4 per dag. Herbenoemd werd dhr C. Ossewaarde als controleur en als hulp- dhr C. vair Overloop. Bij de rondvraag werd besproken de voor- en nadeelen van de Tuinbouwcen- trale. De voorz. deelde mee, dat die leden welke groenten teelen f 0.25 contributie per jaar hebben af te dragen en niet alle leden der vereeniging. Nadat door den voorz. gewezen werd op den beteren toestand dei- vereeniging, te genover liet verloopen jaar, waar men toen alle groentenplanten moest aankoopen en die nu zelf meestal zijn en kunnen,geteeld worden, werd deze vergadering besloten. Kruiningen. De gemeent< raadsvergade ring van gisteravond werd weer gepresi deerd door den wethouder J. Kostense, wegens ziekte van den burgemeester. Af wezig dhm. v. Hootegem en Minnaar. Na voorlezing der notulen deelde de Voorz. mede, dat bij de heden gehouden verkooping van de 'voormalige bewaar school deze voorloopig is ver ka ht aan S. Gok voor f 2640. Hij steit voor deze to gunnen. Dhr Francoys wijst de voor standers van een vereen.-gebouw met ernst op de bezwaren voor de Ned. Herv. kerk, wanneer het vereen.-gebouw komt, waar nu de oude school is. Daar blijkbaar die bezwaren door de meeste leden niet gevoeld worden, wordt besloten tot gunning. Eveneens worden de af te breken 5 lokalen der 0. L. school gegund aan Bruggeman te Hans- weert voor f 1110. Een kleine wijziging in het plan voor het vereen.-gebouw, waartegen dhr Kole bezwaar heeft, daar deze liever de gang zag blijven, wordt eveneens goedgekeurd. Als 2e stemlokaal lie district wordt aangewezen de secretarie van heit ge meentehuis. Het le voor le district is de Raadzaal. Dhr Visscher zag deze twee liever niet in óén gebouw, doch daar het vereen.-gebouw bij de stemming misschien niet klaar is, wordt aldus besloten. Daarna worden benoemd de leden en plaatsvervangende leden stembureaux. lo District: voerz.; Burgemeester, A. v. Hootegem, J. J. Francoijs; plaatsverv.: J. Sinke, II. G. Baavens. 2e District: J. Kostense, M. Kole, A. Dek; pl.v. C. Min naar, D. v, d. Peijl. 3o District: B. J. Elsman, A. v. d. Straaten, H. Markusse; pl.v. J. Visscher, J. Beun. Hoofdstembu reau: J. Kostense, A. v. Hootegem, O. Minnaar, A. Dek; pl.v.: M. Kole, J. Sinke, J. J. Francoijs. Bij de rondvraag verzocht dhr J. Sinke verbetering in Walhoek en D'hr Kole idem van het plein achter de bewaarschool. /De voorz. zegt overweging toe. Daarna sluiting. Westkapelle. Dhr R. v. Troost, mare chaussee alhier, is benoemd tot agent van politie te Wassenaar. Axel. In de Dinsdag gehouden raads vergadering was van den Minister van Binnenl. Zaken bericht ingekomen, dat hij geen aanleiding vond in te grijpen in de kwestie van het door Ged. Staten afge wezen accoord dat de gemeente had met de P.Z.EM. voor de electrificatie der ge meente. Ingekomen was voorts bericht dat de Minister geen termen vond om te voldoen aan het verzoek van den raad om een afwijkende regeling te treffen aan gaande de salarieering van burgemeester, secretaris en ontvanger. M.a.s. werd aan genomen een motie-Oggel, betreurend dat het aan den raad daardoor belet wordt den weg der zoo noodige bezuiniging te betreden. 45-jarig bestaan der afd. „Patrimonium'" te Middelburg. Gisteravond vierde de afdeeling Middel burg van „Patrimonium" op feestelijke wijze haar 45-jarig bestaan. De voorzit ter, de heer W. den Hollander, opende de bijeenkomst en liet zingen Psalm 138:4, las voor Psalm 121 en 127, en ging voor in gebed. Hierna hield de voorzitter de feestrede en wees er op, dat in het ge wone leven iemand die 45 jaar oud is, al gerangschikt wordt onder degenen, die zoo zachtjes aan oud worden; dit zegt men zeer zeker van een vereeniging en ook van „Patrimonium". Nu is 45 jaar voor een vereeniging zeer zeker een lange tijd, doch spr. is niet de meening toege daan, dat de afdeeling van „Patrimonium" zoomin als het geheele verbond, oud is. Spr. memoreerde vervolgens de oprich ting der afdeeling onder den naam van „Luctor et Emergo" op 26 Jan. 1881, onder .leiding van ds Reijnders. Reeds eenige weken later begon de afdeeling te ijveren voor Zondagsrust, en werd aan den commandant der Schutterij verzocht geen parade op Zondag te doen houden, hetgeen toen meermalen de gewoonte was. Hieruit blijkt duidelijk, dat reeds lang vóór ds Lingbeek en ds Kersten er over dachten, geijverd werd door een Christ, sociale vereeniging voor Zondagsrust. Spr. heeft niet kunnen nagaan, de oor- zaak der oprichting, doch het zal wel De heer «Schaper heeft blijkbaar hoogen dunk van de „bewuste proleta. I riërs" die deel uitmaken van de S.D.Ap Schrijvende over 't deelnemen van socia! listen aan fle Regeering, zegt hij, dat jrj een monarchaal-constitutioneel gc-regee^ land het mederegecren altijd eenige f0t> maliteiten meebrengt, waarover geen yet. i slandig mensch zich tenslotte bezorg maakt en die men, bij een behoorlijke mate van rijpheid met een rustigen glim, lach gadeslaat. Toen ik dit las moest ik onwillekeu-1 rig denken aan den heibel, die gemaakt werd, toen de roode Kamerfracties de opening der Kamers bijwoonden. 't Regende ingezonden stukken in roode persorganen. Verstandige menschen met een behoor lijke mate van rijpheid, zegt de heer Scha- per, zouden zooiets niet doen. Waaruit dus volgt, dat, nu ja, de lezer zal zelf de conclusie wel willen trekken OPMERKER, geweest zijn, dat er in Middelburg weinig gezond Christelijk vereenigingsleven be stond. De liberale gedachte hesrsebte toen .nog oppermachtig. Ook waren e: blijkbaar nog geen rechtsche raadsleden, want toen „Patrimonium" een adres zond I aan den raad tot afschaffing der kermis, ontving dit verzoek alleen steun van der. liberalen heer Schorer. Nog meerdere voorbeelden werden door spr. gegeven, waaruit bleek, dat de jon afdeeling zich met ijver gaf voor fle vel-1 breiding der Christelijke beginselen ia staat en gemeente. Welke eigenaardige toestanden 40 jaar geleden bestonden, Il lustreerde spr. door uit de notulen mede te deelen, dat de afdeeling bij B. en W. van Middelburg protesteerde, dat dit college de gemeente-werklieden op kos ten der gemeente op Zondag een reisje I liet maken met een pleziertrein. pit zou nu toch niet meer kunnen voorkomen. Op soms humoristische wijze deed spr. nog verschillende meded-eelingen, van het geen door de jubileerende afdeeling in den loop der jaren is .verricht. Ook stond spreker stil bij den kerke lijken strijd van 1886, welke helaas ook I scheiding in den socialen strijd dier dagen bracht en tot gevolg had, dat velen zich van „Patrimonium" afscheidden. Spr. hoopt dat de eenheid tusschen „Patrimonium" en Chr. Nat. Werkmans-1 b-ond in de toekomst moge tot stand komen. Dit kan niet anders dan de Chr, sociale beweging ten goede komen. Na 1890 kwam in „Patrimonium" een wending, gevolg van beter sociaal inzicht, doordat mannen als o.a. dr Kuyper een krachtig geluid lieten liooren ten gunste def Chr. sociale beginselen. Had vóór dien tijd „Patrimonium" een strijd te voeren naar verschillende zijden, tegen het liberalisme en socialisme en ook he laas tegen verkeerde ideeën van kerke lijke zijde, na dien tijd kwam gelukkig eenige kentering en werd door het krach tig getuigenis van verschillende voorman nen als Kuyper, Talma en Slotemaker de Bruine meer steun van de kerk ont- Vangen, al valt er nog zeker over te klagen ook in onzen tijd. Bezien we den toestand vair nu, dan valt het niet te ontkennen, dat de waar deering voor „Patrimonium" onder het jongere geslacht vermindert. Oorzaak hier van is voor een groot deel dat velen mee- nen, dat nu er vakorganisaties bestaan, de Chr. sociale bonden als „Patrimonium' en „Werkmansbond" overbodig zijn. Spr. wees er echter op, dat „Patrimonium" in vroeger tijd en ook nu nog de spits heeft afgebeten bij zoovele sociale her vormingen, waaronder wij nu het voor recht hebben te leven. Ook nu nog leven belangrijke vraag stukken onder ons volk, die roepen om een oplossing en voor „Patrimonium" is zeker nog een schoono taak weggelegd om aan de totstandkoming daarvan mede te werken. Moge de arbeid van „Patrimonium" ook in de jaren die voor ons liggen onder Gods zegen gedijen tot welvaart van onze stad en ons gehoele volk, aldus eindigde spreker onder applaus zijn aandachtig aangehoorde rede. Hierna werden gelukwenschen uitge bracht door afgevaardigden van het ge west Zeeland van „Patrimonium", kerke- raad der Geref. Kerk, anti-rev. kiesvereeo- Chr. Nat. Werkmansbond, Chr. Besturen bond, Chr. Middenstandsvereen., terwf hierna nog het woord werd gevoerd door den cnud-voorzitter dhr Maas. Na afloop van het officieel gedeelte bleef men nog enkele uren geze'lg bijeen. Van de afd. van den Chr. Nat. Werkmans bond was een bloemenhulde gezonden. Het was een zeer gezellige avond. E® collecte gehouden voor het Jubileum- fonds biacht op ruim- f 16. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Moercapelle, J. Ronge të Hoogblokland. Bedankt voor Putten (Vel.), B. Bftte- laan te Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Ede, K. Winkelman Maastricht. Geref. Gemeenten. Beroepen te Waddinxveen, H. J. Gri5' nigt te IJsselmonde. Zierikzee. Onder zeei ]iD0 is te Zierikzee D -loffelijk overschot van urn den schoot der ai In het sterfhuis voerde woord, terwijl aan d Waardenburg een rede de „nobele" figuur her verwacht was weggerük zijn rede bracht spr. F herinnering, op verzoe (lene, waaruit hij tijden, kracht had geput. Nog - voerd door den heer 1 v. d. Linden namens de der van den overleden betoonde belangstelling, D s A. J. E y k m a dom van bijna 83 jaar J. Kykinan, Herv. em - Ds Eykman, in 1868 do bestuur van Utrecht tot ning toegelaten, stond 1871 te Gotlien, daarna ren te Kesteren, vervo 1876 te Hengelo (G.), va Groningen en ten slo waar hij eind 1920 eme E. behoorde tot de z.g. E richting; hij was als me ker zeer gezien. Legaat. Wijlen zinga heeft, vrij van suci gateerd aan de Ned. I Middelstum (Gr.). Emeritaat. Kerkbestuur van Z.-l eervol ontslag, met het rt predikant, aan Ds Th. predikant van de Ned. H schendam, wegens dien predikant hij de Protest; Ned'.-Indië. Beroepingsw vernemen heeft Ds A. K Herv. predikant te Zand getrokken van het ge Soest. Aan de Uni ver site is bevorderd tot arts dhr riek, geboren te Koewacl Aan de Landbou Wageningen zijn o.a, ge propaedeutisch examen Dhoart „met lof", en C. Geslaagd voo-r het c Koloniale Landbouw cle ker en W. A. Nieuwd Geslaagd voor het men diploma A: de hoe te Vlissingen. Ongelukken, werd in de kunstmestfabi dooi- electriciteit gedood meer vond men 's morgei: den arbeider E., slechts t dood in zijn bedje liggen moedelijk gestikt. Te B dag de 26-jarige V., die in een sloot bij de ouder] dronken. Een 75-jar 's-Gravenhage is gisteren van een trap gevallen. Zij lukkig terecht, dat zij ha sleutelbeen brak. In vrij stand werd de vrouw naa overgebracht. Veelbelovend j Een jongmensch, volle de vervoegde zich te Hilvers renhandelaar en bestelde sigaren en een doos cigar maar even geschreven woi van zijn vader, die zoo ju zaak had geopend in per zekere straat. De winkel vraagde mee; even later genoemd nummer nog to was. Het ondernemende j zegetocht vervolgend, vonc heerd staanden auto, toe een dokter, die juist bezoel collega. Hij stapte er in weg. Maar spoedig achte gerechtigheid. Een surve opmerkzaam geworden do< dig uiterlijk van den au hem aan. De misdaden k het licht. Auto door eer a i s 1 u i t b o o m. Op den onder de gemeente Sa Dinsdagavond tegen Hu plaats gehad, dat wonde '~'L vrïi goed is afgelooi Terwijl de afsluithoomer W6g aan de spoorlijn L waren neergelaten voor ht zijnden trein 876, 1 c,lr uit Leiden naar Haarh en, kwam uit de rfchtï autf) aanrijden. Toen de overweg naderde, zette doch deze weigerden, met een kalm gangel 'utboom reed. Daarna spoedig tot stilstand. De bc "hgodeerd den wagen. De afsluitboom evenwel en gedrukt en greep de <'e locomotief en te J ist passeerenden locaalti hj, ,W;!arvan deze buis br, «W defect raakte, j. ,°°.r een hulp-machine V ein met .vijf kwartier c»,r'l*'Ijharhout gebracht Ddtrom no. 26 uit Der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2