Donderdag %1 Januari ffit-f" *ARV ST JOHN VOLLE-MELK REEPEN $0 100 41e Jaargang Het nieuwe Ziekenhuis te Goes. KWATTA'ra Slechts een merk kan aan de spits stat» Pats KWATX4 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tef.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUU, L. Burg. Tel. no. 259 De orator van Zuidzande. Wat moet er toch weinig ten voordeele I van de openbare en ten nadeelet van do bijzondere school te zeggen zijn. jut deze conclusie moet men wel ko~ men, wanneer men leest het verslag in de IJiddelb. Ort." van een door den heer j}roenewout uit Santpoort, te Zuidzande cehonden rede, teneinde de voorgenomen stichting van een bijzondere school te gen te werken. je heer Groenewout is waarlijk niet i de eerste de beste. Hij heeft zoo onge veer heel zijn leven besteed om het bijzon der onderwijs te bestrijden en moet dus wel over de beste wapens beschikken. En toch weet hij 't niet verder te bren gen dan tot enkele algemeenheden, die wel blijk geven van zijn bittere afkeer van het dn', onderwijs, maar waarmee niets wordt bewezen. Alle vrijzinnige voormannen, hoezeer ze ook de openbare school liefhadden, heb ben steeds getoond respect te hebben voor wat in de jaren van den schoolstrijd voor het bijzonder onderwijs werd ver richt. Voor de ouders die zich jaar in jaar uit zeer groote financieele opofferingen getroostten, voor de onderwijzers, die al tijd weer hunne belijdenis stelden boven hunne beurs. Minister Cort van der Linden, die ten slotte de lang begeerde grondwetsherzie ning tot stand bracht, sprak zelfs en terecht I van „het schriklijk pleit van dwang en vrijheid". Maar van dat alles heeft de orator van Zuidzande blijkbaar nooit gehoord. Hij weet alleen aan zijn goedgeloovig ge hoor te vertellen, dat de bijzondere scho len door „handige manoeuvres" tot stand kwaJnen. Br zjjn ouders geweest, niet enkelen», maai' honderden en duizenden, die zich het brood uit den mond spaarden om hunne kinderen Christelijk onderwijs te doen geven, die voor de verwezenlijking van hun ideaal hebben gebeden en ge^ streden, maar ook geleden, jarenlang, maar de heer Groenewout heeft daarvoor geen ander woord dan een verachtelijk: „handige manoeuvres". Even dwaas was zijne verdediging van de openbare school, 't Waren weer de oude, afgezaagde lanig versleten bewerin gen, dat de openbare school, waar van .den Christus niet mag worden gesproken, meet Christelijk zou zijn, dan de Christe lijke school, waar de onderwijzers bij hun onderwijs gebonden zijn aan Gods Woord. Zelfs kwam de spreker, die 't telkens had over menschen die de clericale be ginselen zijn toegedaan, volgens het verslag, met de verrassende mededeeling, dat „een niet clericaal persoon soms christelijker is, dan een persoon die doorgaat voor een christen". Dergelijke dwaasheden moeten in den jaie 1927 dienen om de Christelijke school te bestrijden. Alles bijeen genomen kunnen we zeg gen, dat het weer eens een goede avond was voor het bijzonder onderwijs. Ouders die nog mochten twijfelen, moeten na bet lezen van een dergelijk verslag toch nol tot de overtuiging komen, dat het tan dure plicht is te zorgen voor het totstandkomen vair een Christelijke school naar de kinderen overeenkomstig de bij den doop afgelegde belofte onderwezen kmaen worden. ?<aa harte hopen wij dan ook dat de pogingen om te Zuidzande een Christelijke school te stichten zullen slagen. SSonder strijd zal 't niet gaan. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Maar dat is geen bezwaar. Strijd 'het verleden heeft het be wezen staalt. Het streven van de ijveraars voor de open- nare school is door niemand minder dan Mr Cort van der Linden, reeds een kleine 50 jaar geleden als een reactionaire be weging veroordeeld. In zijn „De wet van het recht" schreef deze jjfijzinnige hoogleeraar, na er op gewezen te hebben dat overal een strijd werd gevoerd voor openhaar neutraal staatsonderwijs „Maar nien mag, met het oog op de algemeene rechtsontwikkeling, vei lig „aannemen, dat deze beweging is een reactionaire beweging, eene voorbij gaande ebbende strooming in den groo- ten vloed der vrijheid". Deze teekening is juist. De orator van Zuidzande tracht terug te grijpen naar wat voorbij is en voorgoed. Wat hij wenscht, is niets anders dan cle zuiverste reactie. De historie heeft reeds bewezen, dat de openbare school zich in den grooten vloed dei' vrijheid niet kan handhaven. Niet .de dwang, maar het recht heeft de zegepraal behaald. Naïeve veronderstellingen. Volgens den heer Groenewout is de openbare school, de christelijke gchool bij .uitnemendheid, waar alle kinderen van ons volk zich thuis kunnen gevoelen. Maar wat schreef Mr Cort van der I,inden in zijn boven aangehaald werk: Wel opmerkelijk is het feit, dat zij die het staatsonderwijs staatszaak willen maken, dat alleen doen in de naïeve1 veronderstelling, dat het onderwijs, waartoe de staat hetzij direct, hetzij indirect dwingt, inderdaad neutraal zou kunnen zijn. Deze fictie toch is de theoretische erkenning van het begin sel der vrijheid De redenaar van Zuidzande gaat dus uit van naïeve veronderstellingen. Het ideaal, dat hij najaagt, is volgens Mr Cort van der Linden, een fictie. Nog een uitspraak. Grooteie mannen dan de heer Groene wout hebben 'zich en meer juist ever het karakter der openbare school uitgelaten. Zoo schreef Prof. Di' van der Wijck in 1885: D'e godsdienstige richting van hen, die geen godsdienstige richting heb ben is de eenige die met onze neutrale school vrede kan hebben en wordt dus door den modernen staat thans eenzijdig begunstigd. Deze professor bleek eetn beteren kijk op de zaak te hebben dan de naieve spre ker te Zuidzande, die volgens het verslag in den breede betoogde, dat het openbaar onderwijs in werkelijkheid het eenige christelijk onderwijs is. 197.) Uit he| Engelsch. G*ey had toch iets gewonnen door zijn Mrarwacht bezoek. Dollie had beloofd', tot zij zoodra Mary haar missen kon, toebereidselen tot het huwelijk zou rna- B! en zij luisterde zeer verstandig naar een verhaal van een huisje, dat Grey j? Grompton had gezien, en hetwelk hij 'aoht, dat hun juist zou passen. Zij stem. e er zelfs in toe, om met haar moeder paar de stad te gaan en het te zien, als l'il zou hebben hen te vergezellen, ündertusschen was het verloop der za- 6® de pastorie zeer treurig. D(en pigenden morgen wachtte der ongel uk- iufu ?10eder een nieuwe, beproeving; want zra it0en andere kinderen weggebracht Men worden, onder toezicht van Miss twi' ..kemerkte men, dat Hatty ook o i Pbn had; toen dokter Radley haar jj- c,rzocht en haar pols voelde, verbood H l men ^aar ZCH1 overhrengen. vol 1 aSY®ar den volgenden morgen zij - ei\ d® andere kenteekenen, en lag m haar kamer, uitkomende in die (Vervolg.) Na den voorzitter, den heer Pilaar, wiens rede met applaus werd begroet, verkreeg de Commissaris der Koningin p\ i in li i ui 11 li nu i ir li iiwi— van Rosie, met het lange liaar afgeknipt, in hooge koorts en ijlende; zij sprak luid over zonneschijn en bloemen, welke zij en haar zusters voor eeuwig plukten madelievenkransen en ruikers van bo terbloemen, primulaverns, alle gelukkige, kinderlijke voorstellingen, die haar pijn verzachtten. Toen Janet van den eersten schrik be komen was, ging zij met kracht aan het werk. Zij wilde zich niet ontzien, noch luisteren naar de smeekingen van haar man om te rusten. „Als Rosie beter is, zal daarvoor nog tijd 'genoeg zijn," zeide zij dan zeer be daard, terwijl zij terug ging naar het bed van het kind'. Rosie ontwaakte nooit uit haar korte koortsachtige slaap, zonder het schoone gelaat harer moeder over zich te zien heengebogen; de teederste armen namen het afgetobde kind op uit haar rnstelooze houding. „Lieveling, laat Mary haar nn eens vasthouden," zeide Maurice toen hij zag dat haar gelaat strak stond van vermoeie nis. Maar zij scheen hem niet te hooren; haar geheele. hart was bij haar lijdende kinderen. Eenmaal, ook slechts eenmaal, zocht zij hem uit eigen beweging, en stond zij een oogenblik met droge oogen naast hem. „Maurice, gij moet bidden gij Jh r Mr Qu ar Le s van Uf for d het woord. f Mede namens het Prov. Bestuur wenschte Spr. het bestuur van harte ge luk met de opening van dit nieuwe zieken huis. Deze dag zet de kroon op een tijdperk van ingespannen arbeid, waarbij het streven voorzat, de lijdende mensch- lieid te helpen, maar hij is ook van groote beteekenis voor de bevolking van Noord en Zuid-Beveland. Aan het ziekenhuis- vraagstuk wordt de laatste jaren steeds grooter aandacht geschonken, eensdeels omdat de toestand van vele ziekenhuizen niet in overeenstemming is met de eischen van den tegenwoordigen trjd en ook omdat liet groote nut van ziekenhuisverpleging steeds meer wordt ingezien. Ged. Staten hebbein gaarne de gevraagde medewerking verleend omdat een nieuw ziekenhuis hier noodzakelijk was. Goes is aangewezen om een centrum van ziekenhuisverpleging te worden en naar spr. verzekerd werd, zul len hier een tweetal ziekenhuizen wel levensvatbaarheid hebben. Spr. juicht het toe, dat op sommige punten aanvankelijk samenwerking is verkregen. Hij wenscht nogmaals het bestuur en inzonderheid den voorzitter die zich zooveel moeite heeft getroost, geluk met het verkregen resul taat en hoopt dat deze nog vele jaren met voldoening op dit werk mag terugzien. Ook het gemeentebestuur, architecten en aannemers, directrice en zusters van wier toewijding zooveel afhangt, wenscht spr. geluk met wat 'verkregen werd, daarbij de hoop uitsprekend dat Gods zegen in ruime mate op deze inrichting moge rus ten. (Applaus) Volgende spreker was de heer Huls hof Poll, Inspecteur van de Volksge zondheid, die het nieuwe ziekenhuis roem de als een eerste klasse inrichting, die den toets van alle critiek kan doorstaan, Spr. is vol lof over wat tot stand kwam. De zieken zullen hier alles vinden wat zij noodig hebben. Spr. verklaarde overtuigd te zijn dat dit ziekenhuis kan worden een centraal punt voor geheel Zeeland, vooral omdat hier een goede barak voor besmettelijke ziekten niet ontbreekt, even min als een ontsmettingsoven. Spr. ein digde met den wensch dat de eminente voorzitter nog vele jaren aan het hoofd van deze inrichting mag staan. Hierna sprak de Burgemeester van Goes de volgende rede uit Het is mij een aangename plicht op dezen voor de gemeente Goes zoo ge- wichtigen dag, U en Uw bestuur geluk te wenschen met de opening van het ziekenhuis en ik voeg daar onmiddellijk aan toe, een woord van hulde aan U, 'mijnheer de Voorzitter, voor de wijze, waarop door U de plannen zijn voorbe reid en uitgevoerd, waardoor het mogelijk is geworden dat een nieuw ziekenhuis do plaats van het, naar ik meen in 1877 gesticht gebouw, heeft ingenomen. Gij zult het mij wel niet euvel duiden, wanneer ik ook een woord van groote waardeering uit voor de werkzaamheden, die Uwe medebestuursleden, hebben ver richt en die U zoo krachtig hebben hij- gestaan tot bereiking van het beoogde doel. Zooals ik reeds zeide is het voor onze gemeente een gewichtige dag. Het is toch al vele jaren geleden dat ook in den raad van Goes stemmen opgingen om' de mogelijkheid te overwegen, hetzij door verandering van de bestaande ziekenaf- deelhig van het gasthuis, dan wel op andere wijze, hier een zoodanig volledig uitgeruste inrichting te verkrijgen, dat het moet voor beiden bidden vooi' ons allen 1" zeide zij; „ik kan niet, de woor den besterven mij op cle lippen!" en toen hij haar daarop droevig aanzag, streek zij het haar van zijn voorhoofd. „Zorg voor u zelf, man,' 'fluisterde zij en toen hij haar vast tegen zich aanklemde en zocht haar terug te houden want hij had behoefte aan den troost van haar tegenwoordigheid ontvlood zij. hem eensklaps, zeggende, dat zij naar Rosie ■moest. Maar toch was Tante Mary het kind 't meest tot troost, hoewel zij haar vader gaarne hoorde bidden en zij altijd zijn ge laat streelde met haar magere vingers, als hij naast haar knielde. Tante Mary moest haar lievelingsteksten opzeggen, zij moest ook die versjes zingen, die Rosie zoo gaarne hoorde. „Nog eens, Tante Mary," fluisterde Ro sie, want haar keel deed haar steeds meer pijn; en Mary zong met haar heldere stem: Ga niet alleen door 't leven, Die last is u te zwaar; Laat Eén u sterkte geven, Ga tot uw Middelaar! Daar is zooveel te klagen, Daar is zooveel geween. En zooveel leed te dragen, Ga niet alleen! niet meer noodzakelijk zou zijn, tal van patiënten naar ziekenhuizen elders over te brengen om een behandeling te onder gaan, waarvoor alhier geen mogelijkheid bestond en aan welke overbrenging dik wijls ook groote bezwaren verbonden wa ren. Wel werden nadere informaties inge wonnen, doch het kwam niet tot eenige uitvoering. Van de zijde van het Gast- huisbestuur kwamen ten slotte de nu met succes bekroonde plannen naar voren. Het bleek toch, dat de beschikbare ruimte in de ziekenafdeeling bij voortdu ring onvoldoende was om aan alle aanvrar gen tot opneming gevolg te kunnen geven, terwijl bovendien niet de hulp kon wor den verschaft zooals die alleen in een vollc-dig toegerust ziekenhuis mogelijk is. Wanneer men de geschiedenis van het Gasthuis nagaat, dan blijkt daaruit ook, dat er reeds in vorige eeuwen een nauwe relatie heeft bestaan tusschen het bestuur dier inrichting en dat der gemeente. Zoio leest men o.m. in de oude archieven 'dat reeds in 1540 bij den raad de klacht in kwam, over de geringe inkomsten van het gesticht, die ontoereikend waren voor de verzorging van ouden van dagen en het verplegen van pestlijders, melaatschen ear andere zieken. Be raad besloot toen te helpen door o(p stadskosten in het gasthuis aan de zijde van den wal een maalderij te ves tigen, waar door middel van een rosmolen graan, schors en mostaard werd gemalen. Ook een tweetal paarden werd van stads wege verstrekt en moest eein der gasthuis- knechts de molen bedienen, terwijl de .ba ten in de kas van het Gasthuis vloei den. E:i' is niet vermeld of de inkomsten daardoor veel vermeerderden, doch wel, dat die maalderij, door den raad eerst ruim 100 'jaar later en wel in 1655 werd opgeheven bij gebrek aan baten. Men mankte er toen een stads-spinhuis van. Tot verbetering van de gasthuisfinan- ciën besloot do raad later nog de op brengst der stedelijke belasting op mee krap (4 groot op iedere 100 pond mee) aan het Gasthuis te geven; verder vrijstel ling van belasting op wijn en bier. Al is het thans op geheel andere wijze, zoo heeft uit den aard der zaak, het ge meentebestuur nog altijd mede te werken aan verschillende aangelegenheden het Gasthuis betreffende. Ik mag wel consta- teeren, dat de relatie met hot Gasthuis- bestuur steeds van aangenamen aard is geweest en gaarne zal er door ons be stuur naar wordeD gestreefd de goede verstandhouding te doen voortbestaan. Met de opening van dit ziekenhuis, dat onder leiding van bekwame deskundigen, voldoet aan al de eischen die de be handeling en verpleging thans stelt, is Goes een inrichting rijk geworden, die een groote aanwinst zal blijken te zijn, niet alleen' voor onze steeds vooruitgaande gemeente, maar voor geheel Zuid- en N ooi'd-Bev eland. Gaarne hoop ik, dat de verwachtingen, die van de nieuwe stichting gekoesterd worden in vervulling zullen gaan en dal zij aan vele zieken de begeerde genezing zal brengen. Moge het Gasthuisbestuur steeds met voldoening op den dag van heden terug zien. Hierna was het woord aan Dr Honde link van Krabbendijke, die als voorzitter van de afd. N. en Z. Beveland van de Ned. Mij tot bevordering der Genees kunst zijn blijdschap uitsprak over de „Ik ben niet alleen," zeide Rosie zacht. Als Hatty bij kennis was, hoorde zij het zingen ook. Wanneer Mary dan tot haar ging, glimlachte zij flauw. „Ik ben zoo moe; ik geloof, dat ik het laatste vers nog mooier vind." Zij zweeg en Mary zong zacht: En dan, als 't leed der aarde, Voor immer is gedaan; Als in des hemels gaarde Uw blijde voeten staan; Dan ziet ge in 't zalig Eden Slechts zaal'gen om u heen. Dan prijs ge in eeuwigheden Uw Heer alleen! „0 ja, dat vind ik het mooist," herhaal de arme Hatty. „Zeg niet tegen mama, dat ik zoo moe ben," toen Mary, ontsteld door haar uitgeput gelaat, haar wat champagne met water gaf. Vreemd om te zeggen, maar Janet scheen zóó vervuld van Rosie, dat zij niet zag welke snelle vorderingen de koorts bij Hatty maakte. En het kleine meisje was zoo lief en geduldig en liet haar zusjes telkens groeten en zeggen, dat zij weldra beter zou zijn. Maar helaas! Voor Rosie was geen be terschap. Langzaam maar zeker had de ziekte haar verloop. Er werd nog andere geneeskundige hulp gehaald van Ganter- Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf8.65 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. tot standkoming van' dit ziekenhuis, waar door voor deze eilanden voor de verzor ging der zieken een nieuw tijdperk word* ingeluid. Spr. verheugde zich over da samenwerking van de hier bestaande zie kenhuizen, waarbij de Mij zich gaarne aansluit. Dr v. d. B ij 1 te Arnemuiden, voorz. van de afd. Walcheren sprak eveneens zijn beste wenschen uit voor den bloei van deze inrichting. Daarna verkreeg het woord, de heet v. d. Wart, die den voorz. dankte voor de tot hem en de andere regenten ge richte woorden. Men heeft het spr. wel eens euvel geduid, dat liij deze neu trale inrichting steunde, maar hij meende daartoe gerechtigd te zijn omdat hier da neutraliteit in den goeden zin wordt be tracht, zoodat predikanten en andere geestelijken steeds de meest mogelijke medewerking ontvangen. Bovendien be schouwt spr. liefde en barmhartigheid welke haar grond vinden in de liefde van Christus, zooals die ook hier gezien wor den, evenals de natuurlijke liefde, als zaken van zeer groote beteekenis, die zeker het verleenen van steun wettigen. Van verschillende kanten is gewezen op de groote verdiensten van den voor zitter. Alleen spr. en de andere regenten en regentessen zijn in staat die verdiens ten ten volle te waardeeren en het was hun een behoefte, aan die waardeering uiting te geven door het aanbieden van een album met afbeeldingen van het zie kenhuis henevens een tweetal platte gronden. Onder hartelijk applaus van alle aan wezigen bood spr. dit nog niet geheel voltooide album aan den voorzitter aan, daarbij de wensch uitsprekende, dat ds heer Pilaar nog vele jaren in het belang van het ziekenhuis mag werkzaam zijn. De heer Rothuizen, architect de volgende spr. roemde de hartelijke ver houding ,die steeds heeft bestaan tusschen bestuur, architecten en aannemers, waar voor hij namens den heer Kok en dé aan nemers zijn dank betuigde. De heer v. d. Bout, voorzitter van het B. A. onderschreef gaarne wat door an dere sprekers over deze inrichting was gezegd ,maar sprak tic hoop uit, dat ook aan de afd. Ouden van Dagen steeds volle aandacht zal worden geschonken. Laatste spreker was de heer Balle- g o o ij e n d e J o n g, die in zijn kwaliteit van voorzitter van de afd. van het Ned, Roode Kruis een moderne weegschaal aanbood en daarbij de wensch uitsprak^ dat die weegschaal steeds den uitsteken den toestand van de hier verpleegde pa tiënten mag uitdrukken. In een kort en zakelijk slotwoord brachl daarna de voorzitter dank aan alle spre kers, waarbij hij in 't bijzonder zijn in genomenheid betuigde met het ontvangen en door hem zeer gewaardeerde hulde blijk en de aan zijne echtgenoote aange boden bloemen. Hiema werden ververschingen rondge diend en werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de inrichting te be zichtigen, waarvan een dankbaar gebiuiK werd gemaakt. ton; elk middel werd beproefd, maar het mocht niet baten. Rosie lag met gloeiend gelaat en schitterende oogen en sprak on afgebroken over „grazige weiden". Lang zamerhand hield zij op met praten; maar zij stak haar droge lipjes uit om eerst haar moeder te kussen, toen haar vader en daarna wenkte zij Mary. „Vaarwel," zeide zij zacht; „zeg aan May, dat zij niet lang moet wegblijven!" Langzaam werden de gloeiende handjes koud in die harer moeder; de moeielijke ademhaling van het kind werd rustig en hield toen plotseling op. „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de Naam des Heeren zij ge loofd!" sprak Maurice luid, terwijl hij de hand der moeder uit die van het kind nam, en Mary het de oogen sloot. Toen Maurice Janet wegleidde, was het niet zij die weende. „Miss St. John, kom 'eens even hier, ik moet u spreken," sprak dokter Radley op ernstige toon, terwijl hij Mary buiten de kamer wenkte. „Ik wilde u vragen de tijding voorzich tig aan Mrs St. John mee te deelen;'maar het oudste meisje, Lettice, heeft-ook koorts; men brengt haar hier heen." (Wordf vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1