t»i Binnenland. Dit de Provincie. ZoekMtjes. Hoofdhuid Onberispelijk Besmettingsgevaar. huis te stichten, voor het groote plan terug deinsde. Aan den lieer Commissaris der Ko ningin komt de eer toe toen nog een poging gedaan te hebben en te trach ten de stichting van twee ziekenhuizen te voorkomen door een bijeenkomst uit te schrijven. Die bijeenkomst heeft plaats gehad den 21 Juni 1923. Een oplossing bleek evenwel niet te vinden. Wederom hadden tal van vergaderin gen van het Gasthuisbestuur plaats en heeft het Bestuur zich opnieuw in ver binding gesteld met genoemden Ingenieur Hulslioff om aan hem te vragen een ad vies voor een ziekenhuis van kleiner om vang dan het eerst ontworpene. Overeenkomstig zijn advies in beginsel door het Bestuur goedgekeurd, is door hem met de heeren Architecten A. A. Kok te Bussum .en F. G. C. Rothuizen te Goes, een plan van een kleiner, een voudiger ziekenhuis nu voor 56 bedden met operatiezaal, Röntgenkamer, Labora torium, polikliniek enz. ingediend. Het Bestuur heeft zich met dit plan ver- eenigd en heeft zich bij schrijven van 18 Augustus 1924 opnieuw tot heeren Gedeputeerde Staten gewend met overleg ging van de exploitatierekening, tot het verkrijgen van de vereischte machtiging voor de stichting. Alvorens de machtiging werd verleend, heeft het Gasthuisbestuur op verzoek van Gedep. Staten in de vergadering van hun college mondeling toelichting verstrekt: Brj die toedichting kwam ook ter sprake de eventueele oprichting van een ander ziekenhuis te Goes en-de finantieele ge volgen, welke hieruit voor het Gasthuis ten opzichte van den voorgenomen bouw van zijn ziekenhuis zou voortvloeien. Op gemerkt kon worden, dat het rayon, het welk de patiënten voor eene verpleging te Goes leveren kan 44000 inwoners telt. Volgens de statistiek zullen dus jaar lijks 100 bedden benoodigd zijn. Van deze heeft het Gasthuisbestuur slechts 45 bedden bij zijn exploitatierekening in aanmerking genomen. Een berekening welke naar het oordeel van het Bestuur niet geflatteerd is. De machtiging is door Heeren Gede puteerde Staten verleend den 19en Sep tember 1924. Bij besluit van den Raad der gemeente Goes van den lien Dec. 1924, werd de wijziging der begrooting van het Gasthuis, in verband met de bouwplannen goedgekeurd. In bijeenkomsten in 'Mei 1922 heeft het Bestuur van het Gasthuis de plannen en becijferingen voorgelegd aan Ge meentebesturen, Armbesturen, Kerkvoog dijen en Diaconieën op Noord- en Zuid- Beveland en heeft het op de aanvragen om subsidie aan Armbesturen, Kerkbe sturen en Diaconieën voorloopige toezeg gingen voor jaarlijksche bijdragen tot een belangrijk bedrag ontvangen. Aan die in stellingen zij daarvoor den hartelijken dank van het Gasthuisbestuur gebracht. Toen kon met de plannen doorgewerkt worden. Het eerst moest het nieuwe zusterhuis gebouwd worden. Na voltooiing werd dat in gebruik genomen als tijdelijk zieken huis. De aanbesteding van het nieuwe ziekenhuis had plaats den llen Juni '25. De eerste steenlegging geschiedde in allen v eenvoud den 23en November 1925. Rond het ziekenhuis is door den tuin bouwkundige den heer A. van der Have te Kapelle op de betrekkelijk kleine op pervlakte een smaakvolle tuin aangelegd, die wanneer alles in blad en bloemen staat voor de patiënten een aangenamen aan blik en een rustig zitje zal opleveren. En zoo staat daar dan qus modem ziekenhuis voor welks totstandkoming het Bestuur jaren gewerkt heeft en naar welks tot standkoming zoo velen met levendig verlangen hebben uitgezien. Het Gast huisbestuur ziet hier de Kroon op zijn arbeid van jaren gezet. Het zij mij als Voorzitter vergund, dank te fcrengen aan mijn mede-leden van het Bestuur en in het bijzonder den heer v. d. Wart, die mij zoozeer bij dit groote werk gesteund hebben. Verder dankt Spr. den secretaris-pen ningmeester den heer Korstanje, voor zijn vele werkzaamheden gedurende de voor bereiding en de stichting van het zieken huis, den heer Ingenieur Hulshoff en de heeren Kok en Rothuizen, architecten. Het Bestuur besloot aan den geneeskun digen kring voor Noord- en Zuid-Beveland te vragen of hij een commissie uit zijn midden zou willen aanwijzen, die het Be stuur omtrent de installatie van advies zou dienen. Aan deze commissie, bestaande uit de heeren artsen Hondelink, Snoek en Griep brengt spr. hartelijk dank voor de ont vangen steun en 5e adviezen. Het is spr. een groot, genoegen te mogen consta- teeren, dat uit deze commissie, wier taak met de voltooiing geëindigd zou zijn, ont staan is eene commissie tot bevordering van Ziekenhuis-belangen in Noord- en Z.- Beveland, welke reeds blijk gegeven heeft hoezeer haar een goede ziekenverpleging ter harte gaat door verschillende rege lingen aan de beide ziekenhuizen voor te stellen, tusschen wie daar door een verhouding in het belang van de lijdende menschheid mogelijk is. Dank brengt bet Bestuur aan de aan nemers van het gebouw, aan hen, die door .belangrijke geldelijke giften van hunne belangstelling hebben doen blijken en aan allen die het Bestuur met geschenken ter aankleeding van het gebouw verblijd h'ebben. Hulde en dank aan de twee commissiën die zich gevormd hebben om gelden in te zamelen voor een radio-installatie. Hun pogingen zijn dermate bekroond, dat een radio-installatie kan worden aangebracht, niet alleen voor de zieken, jnaar ook in de recreatiezaal der zusters en in de zalen der ouden van dagen. Daarna richt spr. zich tot de Directrice Op U, Zuster Jongejan, rust als Di rectrice de gewichtige taak om de lei ding te nemen van deze inrichting. Aan U worden de zieken toevertrouwd. De wijze waarop U tot nu toe, zij het op zeer beperkte wijze en in hekrom pen ruimte Uw taak als hoofd "der zieken- afdeeling hebt kunnen vervullen, heeft bij het Bestuur bewondering en bij de patiën ten groote liefde voor 'U opgewekt. Moge Uw streven gericht zijn op een goede samenwerking met de behandelende geneesheeren, op het bevorderen van een aangename verhouding tusschen de ver pleegsters en leerling-verpleegsters en op de bevordering van plichtsbetrachting en toewijding van al degenen, waarover U gesteld is. Daarna richtte spr. enkele woorden tot de verpleegsters, leerling verpleegsters, den heer van Oosten (ad ministrateur), doktoren en specialisten. Was meermalen de chirurgische afdee- ling bevoorrecht -in inrichting boven de interne kliniek, het Bestuur heeft gemeend, de woorden van Dr van Gelderen, uitge sproken in de vergadering van den Neder- landschen Bond voor Ziekenverpleging den 23 Mei 1923 te Middelburg, „dat de interne behandeling als gelijkwaardige naast haar tot heden meer bevoorrechte zuster een plaats moet innemen", te on derschrijven en heeft daarmede bij de in richting van het ziekenhuis rekening ge houden. Voor een groote uitbreiding van de behandeling in de ziekenhuizen zijn de 'factoren aanwezig De aanstelling van wijkverpleegsters, de krachtige t.b.c.-bestrijding, het aanwezig zijn van ziekenauto's en dan de betere begrippen omtrent de behandeling van zieken, vooral door de Groene Kruis- vereenigingen opgewekt, hebben ook op het platteland het besef levendig doen worden, dat ernstige zieken het best be handeld worden in een goed ingericht ziekenhuis, ook de Rijksverzekeringsbank werkt krachtig mede tot de verpleging in ziekenhuizen door te trachten de half invalieden weer tot bruikbare leden der Maatschappij te maken. Met vol vertrouwen gaat het Bestuur de .toekomst tegemoet. Voor mij zelf, aldus eindigde spr., is deze dag een mijlpaal in mijn leven, omdat met de opening van dit ziekenhuis een levensdoel in vervulling is gegaan. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd was het woord aan den burgemeester van Goes, waarop wij morgen hopen terug te komen: Een aantal boeren hebben hun familie bij liefdadigheidsinstellingen ondergebracht en zijn zelf met hun vee honderden mijlen ver weg getrokken, om nieuwe weiden te zoeken. In het Fraserhurg-district is alles el lende en armoede. Men leeft er vrijwel uitsluitend van maïsmeel, dat door den staat wordt verstrekt. Intusschen is Umtata in de Kaapkolonie door een geweldige cycloon bezocht, welke de ijzeren daken der huizen als papier door de lucht joeg. Vele hoeren hebben al hun schuren en stallingen verloren. Korte berichten. Te Parijs is gisteren de aangekon digde uitsluiting in de diamant-in dustrie aangevangen. Naar verluidt, zou reeds overeen stemming tusschen het centrum en de Duitsch-nationalen bereikt zijn. De laat ste zouden drie ministers zetels krijgen. ggrvjgllii* *1 1 Bij tijdig gebruik van Mijnhardt's Keelpijn- tabletten voorkomt gij besmetting, daar deze tabletten mond en keel zuiveren van alle smetstoffen. Buisje 30 ct„ Fla con 60 ct. Kritieke toestand te Shanghai. Ofschoon er nog niets geheurd is, wat er op zou kunnen wijzen, dat Sliangai door de Cantonneezen ernstig wordt be- j dreigd, heerscht er een zeker gevoel van ongerustheid. Opmerkelijk is, dat een aantal buiten- landsche vrouwen toebereidselen treffen om de stad te verlaten. De autoriteiten nemen alle noodzakelijke voorzorgs-maat- regelen. Generaal-majoor John Duncan, die de verdediging van Shanghai op zich zal nemen, vertrekt heden uit Engeland naar Shanghai. De troepen zijn uitsluitend ge zonden ter beveiliging van de Britsche onderdanen en hunne bezittingen. Uit Shanghai wordt nog over de daar heerschende ongerustheid gemeld, dat bij wijze van voorzorg, de kostbaarheden der Europeanen niet meer thuis worden be waard, doch naar de banken overgebracht of gereed gehouden om naar eiders te worden verscheept. Een der banken heeft reeds bekend gemaakt, dat haar kluizen vol zijn zoodat zij geen kostbaarheden! meer in bewaring kan nemen. Een woelige gemeenteraad. In den Weenschen gemeenteraad is het eergisteravond weer tot rumoerige too- neelen gekomen, toen de socialistische meerderheid aan de obstructie der Chr.- socialen tegen de belasting-politiek van de gemeente een einde trachtte te maken door een voorstel tot het sluiten van het debat in te dienen. De christelijk-socialen begonnen toen met fluitjes, trommels en andere instru menten een helsch lawaai te maken, zoo dat de burgemeester tegen middernacht de zitting moest opheffen. Een aardbeving geregistreerd. De Seismograaf van de Universiteit te Fordham heeft een zeer hevige aard beving geregistreerd, waarvan het cen trum gelegen zou zijn op 5400 mijl van Nieuw-York, waarschijnlijk ten Zuiden van j Honoloeloe. De eerste aanteekeningen wer- jj den gemaakt gisteravond te 8.33 uut j Greenwichtijdde schokken hielden aan tot 9.11 uur. Verschrikkelijke droogte' in Zuid-Afrika. jj Uit Johannesburg wordt gemeld, dat de westelijke afdeeling van het Karos-dis- j trict geteisterd wordt door een droogte, onbekend zelfs in de aan droogte-perioden zoo rijke geschiedenis van Zuid-Afrika. In achttien maanden tijds heeft men er slechts anderhalf duim regen gehad en in sommige streken heeft men zelfs twee jaar lang geen regen gezien. De intrekking van de Hnur- we tten. Gisteren zijn drie Koninklijke beslui ten, gedagteekend 18 Januari 1927, ver- -schenen, waarin, ter uitvoeringvan slot artikelen van de Huurcommissiewet, de Huuropzeggingswet en de Huuraanzeg- gingswet, bepaald wordt,, dat de omstan digheden het voortbestaan van deze wet ten, langer dan zes maanden na 18 Ja nuari 1927, niet noodig maken. Derhalve worden met ingang van 19 Juli 1927, de Huurwetten buiten werking gesteld. Verlaging van keurloonen. Men zal zich herinneren, dat bij de be handeling van de wet op de Middelen in de Tweede Kamer de heer Wintennans een amendement, indiende tot het verkrij gen van verlaging der tarieven van de keuring van voor uitvoer bestemd vleesch. Gelijk bekend, stond de Minister van bin nen!. zaken en landbouw welwillend te genover het van landbouwzijde geuite ver langen naar deze verlaging. Na overleg met den Minister van Finan ciën is thans bepaald dat de keurloonen ingevolge wijziging van het desbetreffende Kon. Besluit met ingang van 1 Febr. a.s. tot op de helft worden teruggebracht. Het Belgisch v er drag. Het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over het Belgisch Verdrag bevestigt zegt het Hbld., den indruk, dien wij reeds lang gekregen hadden, maar niet mochten weergeven, dat er weinig kans is op de in diening eener motie, die feitelijk zou be oogen verwerping te voorkomen. D'e moei lijkheid i's hierin gelegen, dat de Kamer zou moeten kiezen tusschen een motie, yervat in zeer algemeene temen, zonder desiderata, en een, waarin precies aange geven zou staan, op welke punten de Kamer wijziging van het verdrag wenscht. Aan de eerste motie zou de regeering, naar het oordeel van verschillende leden, niets hebben, omdat zij geen aanwijzigin- gen zou bevatten, voor de tweede motie zou geen eensgezinde meerderheid te vin den zijn. omdat de meeningen over de onderdeelen van het verdrag zelfs in de parlementaire groepen uiteenloopen. Zoo ziet het er dus naar uit, dat het ook in de Eerste Kamer zal gaan om aan nemen of verwerpen. Wat, ook naar de berekening van inge wijde Kamerleden, een dubbeltje op zijn kant blijft." Wat het Hdbl. hier aan het slot schrijft, werd ons van andere, goed inge lichte zijde bevestigd. Van een twintigtal leden staat het vast dat zij tegen zullen stemmen. Van enkele leden schijnt het nog niet bekend te zijn, hoe ze hun stem zullen uitbrengen. En de heer Verheijen, een der voorstan ders, zal waarschijnlijk door ziekte ver hinderd zijn aan de stemming deel te nemen. Ben stade nten-referendum. Onder zeer groote belangstelling van de zijde der studenten heeft te Utrecht de telling plaats gehad van de ingekomen antwoorden van studenten aan onze uni versiteiten en hoogescholen, op het ver zoek van het einde vorige jaar op aan stichting van eernge Amsterdamsche stu denten in het leven geroepen nationaal studentencomité om zich uit te spreken over het Ned.-Belgisch verdrag. Van de 4502 ingekomen antwoorden waren 69 blanco uitgebracht, 187 voor het verdrag en 4246 er tegen. De kolenproductie in 1926. Nederland kan zichzelf redden. Volgens een door de „Lirnb. K." ont vangen opgave bedroeg de totale netto productie der Limburgsehe mijnen over het afgeloopen jaar 8.850.041 ton, of 1.733.781 ton meeT dan in 1925. Per ondeigrondschen arbeider werd in 1925 geproduceerd bijna 315 ton en in 1926 iets meer dan 366 ton. Het volgende staatje geeft een beeld van de toeneming der jaarproductie. 1913 1.873.079 ton, 1914 1.928.540 ton, 1915 2 202.148 ton, 1921 3921.125 ton, 1922 3 570.260 ton, 1923 5-282.032 ton, 1924 6.179.006 ton, 1925 7.116.260 ton, 1926 8 850.041 ton. Tengevolge van de algemeene malaise is het kolenverbruik in ons land afgeno men en -daar in 1913 dit verbruik on geveer 10 millioen ton bedroeg, mag met vrij groote zekerheid worden aangenomen, dal. Nederland op het oogenblik zichzelf kan redden, wat de kolenvoorziening be treft. Evenals de productie steeg ook het aan tal arbeiders. In 1913 waren er boven- en onder gronds 9715 arbeiders in de mijnen werkzaam'. Den lsten Januari 1927 bo- droeg het aantal arbeiders der gezamen lijke Limburgsehe mijnen ondergronds 24179, bovengronds 8870 en in totaal 33049. Aan het te 's Gravenhage gehouden examen voor commies der posterijen en telegrafie heeft voldaan de adspirant- commics G. M. Harte, thans tijdelijk ten post- en «telegraafkantcre te Neuzen. - Goor de heeren D'. A. Poldermans te 's Gravenpolder en A. Lysen te Middel burg is uitsluitend voor liet Zuid-Beve- landsch a Capolla koor te Goes (dir. dhr S. J. Tamminga) een cantate vervaar digd getiteld„Zeeuwsdie klanken en kleu ren". Het zangkoor heeft dit typisch Zeeuw sche werk sinds eenige weken in studie genomen en stelt zich voor binnenkort uitvoeringen te geven in Middelburg, Go-es en Vlissingen. Goes. -Op Donderdag 3 Febr. zal het Chr. Gemengd Koer (directeur dhr W. 't lloott) uitvoeren: „Judas Maccabaus". Bij- zenderheden volgen per advertentie in ons nr. van Zaterdag. Kruiningen. De spoedeischende ver gadering van den raad der gemeente werd gisteravond wegens ziekte van den bur gemeester-secretaris geleid do-or dhr J, Kosten se, le wethouder. Afwezig dhen v. d. Straaten, Markusse en v. Ho-otegem. De voorz. deelt mede, dat tot waar nemend secretaris door B. en W. is be noemd dhr Blok, ambtenaar ter secre tarie; deze legt daarna in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, zoodat de verkooping van gemeentewege welke Woensdag a.s. plaats heeft kan doorgaan. Ingekomen is een verzoek eener radio installateur om concessie te verleenen tot het daaistdlen van antemies enz. in deze gemeente; besloten om na verkregen in lichtingen van den aanvrager nader te beslissen. Mede- een verzoek van de besturen der werkliedenverenigingen. „Nieuw Leven" en de Chr. Werkliedenver. om zooveel mogelijk werkloozen te nemen bij werk zaamheden voor de- gemeente. De voor zitter meent, dat wel bezwaren hieraan verbonden zijn. Dhr Visscber zulks erken nende zou toch gaarne zien, dat met dit verzoek rekening werd gehouden. Ook dhr Kole erkent die hezwaren, doch wan neer b.v. het kerkhof in dezen tijd eens een flinke beurt kreeg zou dit een ge deeltelijke oplossing zijn. Dhr Elsman stelt voor het verzoek in handen te stellen van B. en W. ter spoedige afdoening, wat wordt goedgevonden. Een veTzoek der Postduivenvereen. Ilansweert om intrekking van de bepa ling tot het ophouden der duiven in het voorjaar wordt op voorstel van dhr Vis- scJiex in handen gesteld van B. en W. Ingekomen is nog een verzoek van kerk voogden en notabelen omtrent het te stich ten vereenigingsgebouw in de voormalige O.L. school; terwijl bleek, dat van den kerkeraad der Ned. Ilerv. Kerk eveneens een bezwaarschrift aan den Raad gericht was, hetwelk niet ter vergadering' was. Dhr Franyoijs meent, dat deze bezwaren beter op de vergadering van Woensdag a.s. behandeld kunnen worden, omdat dan de betreffende gunningen van verkoop en slooping toch besproken moeten worden, waarop dhr Kole verzoekt afschriften dei- bezwaarschriften aan elk der raadsleden te zenden ter overweging vóór die ver gadering. Aldus besloten. Bij de rondvraag vestigt dhr Francjoijs de aandacht van B. en W. op de niet afgesloten speelterreinen der nieuwe O.L. school, hij voorziet groote ongelukken en zou het betreuren, dat de put gedempt wordt wanneer het kalf verdronken is. Meerdere leden beamen dit. De voorzitter zegt overweging toe. Daarna sluiting. Oostkapeile. Dinsdag vierde mej. M. J. F. W. Lantsheer haar 80en verjaardag. Ter gelegenheid hiervan had zich een co mité gevormd om haar op eenvoudige wijze te huldigen voor het vele dat zij voor deze gemeente heeft gedaan en ondanks haar hoogen leeftijd nog steeds doet. Het comité, bestaande uit de heeren Jhr. W. Z. van Teijlingen, burgemeester, Ds E. Douma, Ger. predikant, C. Annot en de dames Freule van Citters, mevr. Gijsman, mevr. Bal, mej. Maljaars-Janse en mej. Lebbe- Den Hollander, had giften ingezameld om aan mej. Lantsheer een blijvend huldeblijk aan te bieden. In de fraai versierde Be waarschool hadden zich Dinsdagvoormid dag met genoemd comité vereenigd de le den van den gemeenteraad, de leden der Naaivereeniging, de leden van den Bijbel- bond, de leerlingen der Zondagschool en de kinderen der bewaarschool, alsmede en kele genoodigden. Toen mej. Lantsheer de Bewaarschool binnenkwam, vergezeld van haar familie, en door een commissie naar haar plaats was geleid, werd staande gezongen „De Heer zal u steeds gadeslaan". Toen allen plaats hadden genomen nam de burgemeester het woord om mej. Lants heer, thans gast in haar eigen school, van harte geluk te wenschen met haar verjaar dag. In korte trekken schetste spr. de groo te beteekenis die mej. L. voor deze gemeen te heeft gehad en het vele werk door haar Met voldoening heb ik kenui- geno men van de uitspraak van Ged. Staten die hot bestuur der Christelijke school te Krabbendijko inzake een vergoedings- kwestie; op zes van de zeven punten principieel in 't. gelijk stelde. De L.O.-wet is niet in alle opzichten even duidelijk. Verschillen kunnen zich altijd ook 'zonder dat aan opzettelijke tegenwerking behoeft te worden gedacht -voordoen. In dergelijke gevallen dient vooral reke ning te worden gehouden met de geest van de wet: volkomen financiëele gelijk stelling. 't Kabaal dat in verband hier en daar gemaakt wordt ik zag van een zijde waar men gewoon is geheel op de pu- blieke kassen te teren het woord sub sidievreters weer eens gebruikt, be hoeft onze schoolbesturen niet te weer houden hun recht vast te houden. Soberheid is in deze benarde financiëele omstandigheden eisch. Maar over de geheele linie. Aan de gelijkstelling mag niet wor den getornd. OPMERKER. in 't algemeen belang verricht, om haar daarna een album aan te bieden met de namen van de gevers en de- geefsters van den gedenksteen, alsmede een enveloppe met inhoud. Vervolgens werden eerst door een drie tal leerlingen van de Bewaarschool en daarna van de Zondagsschool bloemstuk ken aangeboden, waarbij toepasselijke lie deren werden gezongen. Verder werd nog het woord gevoerd door Ds Douma, den heer Annot en Ds Gijsman. Nadat gezongen was Ps. 72: 11, nam tenslotte mej. Lantsheer zelf het woord. Het was ook haar een behoef te uit te spre ken „Soli Deo Gloria". Zij dankte allen voor de hartelijke gelukwenschen, ook voor het aangeboden huldeblijk, de vele blijken van belangstelling en de uitingen van dankbaarheid, waardoor zij zeer getroffen was. Elkaar een lang leven toe te wen schen, zoo zeide zij, is niet voldoende; ik wensch u allen het eeuwige leven toe. Gezamenlijk werd op haar verzoek nog gezongen: „Hallelujah, eeuwig dank en eere", waarna een ieder in de gelegenheid werd gesteld haar persoonlijk geluk te wenschen. 's Middags is de gedenksteen in den ge vel der Bewaarschool geplaatst. De op dracht luidt: Huldeblijk van Oostkapelle's dankbare bevolking aan Mejuffrouw Marie J. F. W. Lantsheer ter gelegenheid van haren 80en verjaardag op 25 Januari 1927. Mare. 10 vers 14 (2de gedeelte): „Laat de kinder- kens tot Mij komen". Souburg. Maandag had de derde, zeer goed bezochte winterlezing plaats in de zaal „Relioboth" door Ds G. Postma, over „Mijn reis door het Heilige Laad" met lichtbeelden. Dhr J. J. v. d. Meulen opende de bijeenkomst. Ds Postma ver kreeg daarna het woord, die eerst zal ver tellen en na de pauze het behandelde met lichtbeelden zal verduidelijken. Spreker vertelt eerst van Egypte, daar heeft hij de katoen zien bloeien, daar trekken de aandacht de huizen van klei. De Nijl begint juist te wassen. Het be langrijkste was Kaïio met de groote py- ramiden er vlak bij. Kaïro is het middel punt van de Mohammedaansche wereld, daar is de groote Mohammedaansche uni versiteit, waaraan 35000 studenten zijn ingeschreven. Men richt daar de mannen af, die de wereld ingaan tot het voeren van den strijd tusschen Kruis en 'Halve Maan. Vandaar ging de reis naar Palestina' en kwam men te Gaza aan. Gaza en an dere steden in het land der Filistijnen zijn prachtig. Palmen en dadels worden en overvloedig gevonden. Vervolgens werd een beeld van .Jeruz, lem gegeven. Daar zien we de Grafkerl waar alle mogelijke godsdiensten worden gevonden, die elkander bevechten. Een aantrekkelijk punt is het Ziekenhuis van de Hernhutters, waar zusters de melaat- schen ,die in Jeruzalem voorkomen, hel pen. Verder werd gesproken over den Olijfberg, GeÜisémané, den olijvenhof, dien Grieken hebben aangelegd. Heerlijk draf te vertoeven, waar de Heiland zijn grooten strijd gestreden heeft. Hebron, bekend uit Abrahams geschiedenis, Nazareth, vrien delijk en liefelijk, zeer gezond in tegen stelling met Jeruzalem, dat zerr ongezond is. Ook liet meer van Gennésareth met zijn plaatsen is aantrekkelijk. Kapernaüm is door groote aardbevingen verwoest, nu zijn er nog ruïnen te zien van de Syna goge, gesticht door den hoofdman van Kapernaüm. Na Palestina werd nog Antiochië i'1 Syrië bezocht voor het groote werk van Barnabas en Paulus, .die van daaruit de wereld ingingen. Nadat spreker met, lichtbeelden e«n en ander had verduidelijkt, dankte de heef v. d. Meulen Ds Postma voor zijn boeien de lezing. Daarna sluiting. Biggekerke. Maandagavond v< rgadeH' de afd. Biggekerke der Z.L.M. Uit de rekening en het verslag van den secr/ penningm., den heer C. Polderman, bleek o.a., dat in 1926 werd aangekocht voof de leden voor f 20.176. Medegedeeld wem dat dit jaar een kaliproefveld voor aard appelen zal worden aangelegd. Hierna volgt de lezing van den heer Steven5 over „Weideverbetering". Spr. wijst or' het ontstaan van de Weide-commissie van- ,vCoo de Z. L. M., die de et grasland m studie '.a was noodig. want op theorie en practijk m Zee bii de Noordelijke provinc (lelde achtereenvolgens: ontwatering van het weili (ic grassoorten welke all merking komen bij denj lord- gewaarschuwd word 'van mengsels uit Lreppelploegen om de w fesgen, enkele demonstrat den gehouden vanwege verspreiding van mest- en natuurlijk, de bestrijding v de bemesting, deze laat v over; een stikstofbemestiv bezienswaardig; de vcm en klaverzaden, in de toé drfnr steeds meer toe komc dé' vergadering door dei j]o»nmisse gesloten. Terneuzen Op de vo< secretaiis-penni ngmeester lijk Armbestuur zijn uit geplaatst de heeren A. Y Meinema en P. Loof Jr. Ned. Herv. K Drietal te Geervliet J. te Melissant, J. II. Sch hoven te Spijkenisse en C te Waarde (Z.). Beroepen te Breda J. II te Nieuw-Vennep. Chr. Geref. K Tweetal te Lisse J. I Nieuwpoorl en S. van dei rikzee. Geref. Kerke Beroepen le Kollumerpo van der Sijs te Leiderdc Bedankt voor Amsterdan II. den Houting te Huizum Geref. Gemeen Beroepen te Aagtekerke Hofman te Krabbendijke. Ned. Geref. Kerk der Ned. Geref. Kerken woi volgende 10 plaatsen goc gen gehouden: Amsterdam Jam-Groot, Zaandam, Baa Zandvoorl. Haarlem, Rotter hage (Zondag te beginnen!, Behalve de predikanten G den Brink, Buskes, van AaJders, treden ook de st rink en v. d. Booff in des Gemeld wordt, dat v. d. Hooff aan wien door Kerken vergunning is verb telijk woord te spreken, s meer aan de V. U. maar i siteit te Utrecht studeert. Evangelisatie L Zoom. Dezer dagen zal h Evangelisatie in de meerc nige gemeente te Bergen begin maken met de stic eigen kerkgebouw, op ee van de stad is aangekocht, door deze van het Rijk ov meingronden. Reeds lang hebben de ie eeniging naar een eigen k< gezien. Tot haar groei li oorzaken medegewerkt, o.i ding van de stichting „1 Oir. Verpleging van Zielszi soneel dezer stichting ga; bet (orth.) Hervormd is, de Evangelisatie èn vormt gering deel van het gehooi stad zelf, waar zich den verscheidene orthodoxe Ze gevestigd, wordt die Evan; voordig ook drukker dan vu Te Wageningen zijn U>or candidaatsexamen b de heeren W. J. M. Dek Dorst. Zaamslag. Niet mej. A. mej. A. Kosten is benoemd een Chr. school alhic De verzachtende, genezende waking van Purol is niet md van handen en gelaat ,ede aan de gansche uaar°m is purol ook iddel ter verzorging Iemand die' eiken L euiig Purol eerst even danden wrijft, dan i a*Tf- niet do vingert zal weldra lint °s 6n huidschilfer, net haar dadelijk zachter „ender donkerder joelen dag onbens in ,i LS verkrijgbaar t 'd 'loozen van 30 ct. en D men: he w van ochtenc til Si door vingertoppe one V' w< getint, onberispelijk bij tubl nZ'jT V,ereenia«nflen er Landbouw-w tt Zeeland vann m°rgen voo bovenj Vooratterschap van vergaderde bovengenoemd den hei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2