jo 99 Woensdag %i% Januari lUlf 41e Jaargaitj# Gemeenteraad van Middelburg. Het nieuwe Ziekenhuis te Goes. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes ■jel,; Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Firma Bijkantoor te Middelburg: F. P. DHUtJ, L. Burg. Tel. no. 259 2«Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Op den goeden weg. In Utrecht, waar zich in Antirevolutio naire kringen in verhand met de Satenver- j.jeZingen moeilijkheden, voordeden, is men op den goeden weg. Omtrent de aangekondigde vergadering van Hervormde Antirevolutionairen werd aan de „Standaard" het volgende gemeld: nDe zeer geanimeerde vergadering, welke goed bezocht was en o.a. ook door prof. Dr H. Visscher werd bijgewoond, stelde eenparig vast, dat niet gestreefd is naar scheuring in de Antirev. partij, dat niet bedoeld is tot aparte partijfor matie te komen, dat veeleer op den voorgrond is gesteld al wat gedaan kon worden tot opbouw der Antirev. partij en tot verhooging van haar invloed op het volksleven". Ook van andere zijde bereiken ons be richten die er op wijzen, dat de sensatio neel gekleurde berichten die mede door het eigenaardig' optreden van Prof. Visscher hijzonder de aandacht trokken, niet de be- teekenis hadden die daaraan aanvanke lijk gegeven werd. Bij de Hervormde antirevolutionairen zit niet de bedoeling voor te breken, maar te bouwen. Dat zij zich een oogenblik gekrenkt ge voelden, was naar nader bleek eenigszins verklaarbaar. Inplaats echter van te gaan zoeken naar wat verdeelt en de politieke verwarring te vermeerderen zijn pogingen in het werk gesteld om de eenheid te herstellen en den invloed der Antirevolutionaire partij zoo veel mogelijk te versterken. Zoo komen we op den goeden weg. In dezen tijd, nu de revolutionaire par tijen geen middel onbeproefd laten om hun invloedsfeer te vergrooten en de revolutio naire beginselen steeds meer vat krijgen op ons volk, is het meer dan ooit noodig, dat zij, die de Anti-revolutionaire beginse len liefhebhen, zich door eendracht ster ken. De vergadering van den gemeenteraad van Middelburg, werd hedenmiddag ge opend door den burgemeester roet de volgende toespraak: Overeenkomstig de traditie van zoo vele jaren, is liet mij een aangename taak bij onze eerste bijeenkomst in 1927 enkele grepen te doen uit den door Uwen raad verrichten arbeid in het achter ons liggend jaar. In Uw college kwam dit jaar geen wijziging. De economische toes land in onze stad is nog altijd verre van rooskleurig. De werkloosheid is voor een stad als de onze groot te noemen; ten bewijze dat dit de gemeente belangrijke financiëele offers kost, noem ik U de volgende cij fers, die in het afgeloopen jaar zijn uit gegeven namelijk steun aan uitgetrokken werkloozen f24800, aan werkverschaffing f 22965.51 en wachtgeldregeling der Meel fabriek f773.91, terwijl de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, die natuur lijk een afspiegeling is van den econo- misclien toestand in onze Gemeente, het vorig jaar f 100.400 bedroeg. Verschillende belangrijke besluiten zijn m liet afgeloopen jaar door Uwen Raad genomen. Ik moge daarvan in herinne ring brengen aankoop verschillende per celen. aan den Poelendale Singel .waar door een verbreeding van dien Singel nu mogelijk is. De rioleering van het Noordelijk stads gedeelte. Nu reeds is ons gebleken, dat daarvan eene groote vermindering van het aantal- gebruikers van het tonnen stelsel het gevolg zal zijn, wat de Ge meentekas ten goede zal komen. Naar de gemeentelijke bouwterreinen in het £ark van Nieuwenhiove begint vraag te komen, een dubbel pand werd daar vorig jaar gebouwd, terwijl binnenkort U weer eed aanvrage zal bereiken. De U.I.O. school voor jongens werd mgevolge Uw besluit van Juli j.l. opge richt. Aanvankelijk kan men reeds uit het kamal leerlingen de gevolgtrekking maken, at door die oprichting werkelijk aan een es taande behoefte is tegemoet gekomen, «schillende credieten werden door U gevoteerd teneinde onze gemeente-be- nD'em uit te breiden of wel beter in staat stellen aan hun taak te voldoen. e eerste 3-jaarlijksclie verrekening i,n "e Besturen der Bijzondere scholen am tót stand. Waar dit de eerste maal s> kwamen daarbij allerlei vraagstuk- "en]313^1' V0F.en- meen, "dat de vol- (L, e u-jaarlijkscbe verrekening, ook in and met de dap pog in ruimer mate weUt t §?W01xien Koninklijke besluiten, tot minder debat aanleiding zal geven, v« wil ik nog vermelden Uw ktwi °m bijdrage te verleenen in de rjvoor de verbouwing van ons Gast- ik hoop van harte, dat de resultaten dier verbouwingen aan de verwathtingen van het Bestuur der Godshuizen zullen beantwoorden, dan is onze stad weer een flink eind vooruit op het gebied der ziekenverzorging. Ook dit jaar wachten U belangrijke vraagstukken en voorstellen. Ik noem slechts het Gemeentelijk Abattoir, en een nieuwe regeling van tie gemeentelijke ziekenverzorging. Dat de toestand der gemeente-financiën niet rooskleurig is, behoeft geen betoog, ook al met het oog op wat ik in het begin omtrent de werkloosheid vermeldde. Toch is in vergelijking met andere gemeenten de toestand niet zóó, dat die angst be hoeft in te boezemen, alleen zal groote voorzichtigheid geboden zijn. Met uitzondering van de Griep-epidemie in de laatste weken van bet jaar, die Verschillende ouden van dagen deed heen gaan, was de Gezondheidstoestand alhier vorig jaar goed. Besmettelijke ziekten kwamen sporadisch voor. Ik dank U allen, Hooggeachte Raad, zeer voor Uw vertrouwen in en de aangename samenwerking met ons College, en ik hoop van ganscher harte, dat onze ge zamenlijke arbeid ook dit jaar weer moge strekken tot heil van onze stad. Moge ik eindigen met U allen en onzen Secretaris met hunne gezinnen een in alle opzichten gelukkig jaar toe te wen- schen. De heer M. G. Boasson beantwoordde als oudste lid in jaren de woorden van den burgemeester en sprak ongeveer als volgt: Het is mij aangenaam U wederom na mens den Raad en pnzen geachten Se cretaris dank te zeggen voor Uw goede wenscben, .ten opzichte van ons en "pnze gezinnen cn wederkeerig U en de "Uwen een gelukkig jaar toe te wenscben. Dat de economische toestand het afge loopen jaar niet gunstig geweest is, moe ten wij helaas met U constateeren. Maar ook in minder voorspoedigen tijd moet men den moed niet verliezen, maar trachten, evenals bij particulieren, door meer overleg, harderen arbeid, en meer- clpre soberheid, de huishouding der Ge meente te besturen. Met U hopen wij, dat de besluiten, welke dooi' ons genomen zijn, goede re sultaten zullen opleveren, terwijl wij met belangstelling vernemen, .dat in dit jaar belangrijke vraagstukken en voorstellen aan de orde zullen komen. Ik durf U de verzekering geven, dat het den Raad niet aan goeden wil en ijver zal ontbreken, om dezelve met de meeste aandacht en nauwgezetheid te behandelen. Wij vereenigen ons met Uwen wensch, da tonze arbeid ten goede moge komen aan de belangen onzer stad. Nog nietzoolang geleden was het met de ziekenverpleging in Goes en omgeving treurig gesteld. Die inwoners van Zuid en Noord-Beveland, die een operatie moes ten ondergaan of om andere redenen zie- kenhuisvfcrpleging noodig hadden, moes ten naar Bergen op Zoom, Middelburg, of Vlissingen vervoerd worden. Die af stand was, vooral in spoedgevallen, veel te groot en bovendien leverde hij ook een bezwaar op voor de familieleden, die de(n) zieke(n) wenschten te bezoeken. Ook was het begrijpelijk, dat zich in een plaats, waar geen ziekenhuis was, geen specia listen vestigden. In het gebrek aan een ziekenhuis is nu echter voorzien. De Roomsch-Katho- lieken hebben reeds' eenige maanden hier een tijdelijk ziekenhuis gevestigd en leg den reeds den eersten steen voor een grooter, modern ziekenhuis aan den Kloe- tingschen weg, terwijl net Bestuur van het Gasthuis een deel van de gestichts gebouwen .(n.l. dat deel, dat aan den Oostwal was gelegen) deed afbreken en in de plaats daarvan e<en nieuw zieken huis deed verrijzen, dat aan de eiscben van den laatsten tijd voldoet en onder bekwame, deskundige leiding is gebouwd. Dat ziekenhuis ingericht voor 56 bed den is hedenmiddag officieel geopend. Morgenmiddag; is het opengesteld ter be zichtiging door het publiek en daarna zal het ten spoedigste dienstbaar gesteld wor den aan zijn eigenlijke bestemming;. Vóór wij verslag leveren van de offi cieel© opening willen wij een, zij het korte, beschrijving geven van het gebou wencomplex en van het nieuwe zieken huis in 't bijzonder. Zooals wij reeds schreven, staat het nieuwe ziekenhuis aan den Oostwal, waar ook de hoofdingang is. Staat men vóór het ziekenhuis dan vindt men links daarvan het zusterhuis, dat pl.m. 2 jaar geleden ge bouwd is en" waarin nu tijdelijk enkele zieken onderdak vonden. Als straks na ingebruikneming van het ziekenhuis dit zusterhuis zal zijn afgewerkt, zal het plaats bieden aan 19 verpleegsters. Loopt men het nieuwe ziekenhuis even door, dan komt .men in een keurig aange- legden tuin, en ziet men links het complex oude gebouwen, dat aan de Oude Visch- mai'kt uitkomt. Daarin is ondergebracht de afdeeling besmettelijke ziekten, keuken (voor 't geheele gebouwencomplex) en waschlokaal. Hier naast den ingang aan de Oude Vischmarktis ook opge steld .de motor met accu's, die voor de electrische verlichting moet zorgen. Het ziekenhuis heeft n.l., doordat niet gewacht kon worden, tot er vanwege de P.Z.E.M. eindelijk eens stroom geleverd kon wor den, een eigen electrische installatie, die f 10.000 kost. De motor draait alleen ovei'dag. Van hinder zal dus 's avonds of 's nachts geen sprake zijn, terwijl boven dien de motor zoover mogelijk van de ziekenafdeelingen is geplaatst en alles is aangewend, wat het geluid maar dempen kan. Aan de overzijde van den tuin is de andere helft van het oude gebouwencom plex. Hier is niets veranderd en bevin den zich de zalen voor de oude vrouwen. Naast het nieuwe ziekenhuis, rechts van den hoofdingang, is een, zij. het wel wat kleine, gelegenheid aangebracht (wacht-, spreek- en kleedkamertje) voor clr Hoorweg,om de tbc-patiënten te be handelen. Ons thans beperkende tot het eigenlijke ziekenhuis, zij opgemerkt, dat de zieken zalen en -kamers alle aan de achter- of zonzijde 'zijn gelegen. Daardoor heeft men trachten te voorkomen, dat de min deraangename en zeker onhygiënische vestlucht in de ziekenkamers doordringt. Aan den Oostwal komen uit allerlei dienst vertrekken, de polikliniek, de operatie kamer, röntgen-inrichting, laboratorium, enz. Binnenkomende door den hoofdingang (tevens doorrit voor auto's) komen we in cle ruime vestibule, waarin een fraaie gedenksteen is aangebracht, herinnerend aan de eerste steenlegging op 2.3 Nov. 1925, vervolgens in de wachtkamer met daarnaast gelegen polikliniek (hierin kun nen ook specialisten op hun spreekuren niet-ziekenhuispatiënten behandelen), waarnaast ook een donkere kamer voor oogonderzoek is aangebracht. In de gang komen ook uit het portierskamertje, de kamer van de directrice, de lift (de eigen lijke liftinstallatie is evenwel nog niet gereed), het bureau voor den boekhouder, 'W.C.'s, badkamer, linnenkamer, de kamer voor R'öntgen-instaHatie, en ten slotte drie derde klas ziekenvertrekken, n.l. de groote ziekenzaal voor 16 vrouwen, een kleinere voor 8 vrouwelijke patiënten en een ka mer voor 2 vrouwen, de z.g.n. kraamka mer. Een terras langs deze ziekenzalen biedt gelegenheid, om de .patiënten van de buitenlucht te doen genieten. Boven een marmeren trap leidde ons hier heen bieden balcons dezelfde gelegen heid, terwijl zooals reeds is gezegd vanuit de ziekenzalen uitzicht op den tuin gegeven wordt'. Boven vindt men de volgende zieken vertrekken: twee zalen, ieder voor acht mannen (3e klas), een kamer voor twee kinderen en zes klasse-kamers ieder voor twee patiënten. Verder treft men hier aan een slaapvertrek voor de directrice, W.C.'s, badkamer, dienstvertrekken en (aan de Ooslwalzijde) de operatiekamer met daarnaast gelegen sterilisatiekamer en instruimentcnkamertje, en ten slotte het laboratorium (waarin het mooie hout werk van kasten, etc. direct opvalt). Op den zolder is gezor-gd voor flinke bergruimte voor linnengoed, beddengoed, dekens enz. Onnoodig te zeggen, dat alles volgens de laatste eischen van ziekenhuisbouw is ingericht. Alle vertrekken zien er dan ook 'keurig uit. Bijzonder trof ons de wijze van ventileeren. Een ijzeren raam is geplaatst in het houten raam en dit ijzeren raam kan zóó geopend worden, dat tocht is uitgesloten. Het geheele gebouw is voorzien van centrale verwarming. In den kelder onder de groote ziekenzaal voor vrouwen staan twee groote ovens voor winter- en één kleine voor zomerverwaxming. Voor gas verlichting in geval van nood is ook gezorgd. De totale bouwkosten van het zieken huis (inbegrepen centrale verwarming en eleclrisch licht, maar niet de inrichting) bedragen plm. f 160.000, wat per bed omgerekend, niet aan den hoogen kant is. Tenslotte zij gemeld, dat architecten bij den bouw waren de heeren A. A'. Kok te Amsterdam en F. G. O. Rot huizen te Goes, terwijl adviseur was dhr Ir. A. R. Hulshoff te Amsterdam, spe cialiteit in ziekenhuisbouw. Dagelijksch opzichter was dhr W. v. d. Randt. Hoofd aannemers waren de heer A. de Bruvne en fa. v. d. Weert te Goes. Het schilders- werk is verricht door Wed. Ruitenbeek, loodgieterswerk door O. Reijerse, voor centrale verwarming en sanitaire artikelen zorgde fa. W. Beuker te Amsterdam, voor de electrische lichtinstallatie Meijnssen en Go. ie. Amsterdam, voor verschillende meubileéringen Wed. Cflement te Goes, voor vloerbedekking F. 'J. -Boone te Goes, voor Rontgen-installatie N.V. Almara te Amsterdam, voor granietvloeren gebr. Mion te Tilburg, terwijl verschillende klei nere leveranties aan Goessenaren werden opgedragen. Dl e opening. Toen al de aanwezigen plaats hadden genomen, nam de voorzitter, dhr Joh. Pi laar, het woord tot het uitspreken der openingsrede. Hieraan óntleenen wij het volgende: Als voorzitter van het Bestuur van het Gasthuis heet ik U namens dat Bestuur hartelijk welkom. In het bijzonder den heer Commissaris der Koningin, Dr Huls.- hoff Poll, Inspecteur der Volksgezondheid, Burgemeester en Wethouders van Goes en Leden van den Raad dier gemeente, den heer Van den Bout, voorzitter van liet Burgerlijk Armbestuur, tal van oud- regentessen en oud-regenten, in 't bijzon der Mevrouw ICleyn, die er de reis van Haarlem naar Goes voor gemaakt heeft en ten slotte tal van dames en heeren, die uit Zuid- en Noord-Beveland in ver schillende betrekkingen aanwezig zijn. Onder de ingekomen mededeelingen van lien, die tot spijt van het Bestuur ver hinderd zijn, de opening bij te wonen, bevonden zich: Missives van Z.Exc. den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, den heer Directeur-Generaal van de Volksgezondheid en heeren Gedeputeerde Stalen, een telegram van den oud-regent den. heer Jhr Von Schmidt auf Alten- stadt. Zoo zijn wij dan hier allen vereenigd in een der zalen van het nieuwe zie kenhuis. Het Bestuur wil U ontvangen op den bodem, waarop het Gasthuis als instel ling zooveel wedervaren heeft en waarop ook het nieuwe ziekenhuis moest ge bouwd worden. De oudste papieren, waarin iets om trent het Gasthuis voorkomt, daleeren van 1409. Ik wil even stilstaan bij de geschie denis cn eenige merkwaardigheden uit den ouden tijd mededeelen. Juist op de plaats waar thans liet ziekenhuis gesticht is, is in 1655 een „spinliuys" gebouwd wegens „den dagelijkschen toeloop van vagebonden en bedelaars". Dat indertijd aan de betrekking van Regent bizondere bezigheden verbonden waren bewijst een contract aangegaan in 1688, waarin vermeld is: „De Regenten van het Gasthuys hebben zig verbonden zo het Brood voor 't Armhuis en de Pro- venden in haare over met haar eyge brood te laten stooken." Den 29 Januari 1673 was een reso lutie vastgesteld waarin o.a. voor de ver gaderingen bepaald was. „Diegeen e. dewelke niet compareeren alsdan zullen verbeuren 4 gr. vis. dog de praeses sal indese boete clubbei moeten belaalen, dog ziek en uyt de stad sijnde excus&erd." Dit stelsel van hoeten wegens niet ver schijnen op de vergaderingen bestaat ech ter niet meer. Waarschijnlijk is het inder tijd afgeschaft, omdat Regentessen en Re genten bijna nimmer een vergadering ver ruimen'. Dat uit de resolutiën een groote eer bied voor de dooden spreekt, blijkt uit het voorschrift, dat bij overlijden aJle mans personen in het gesticht, ook de prove niers, het lijk moeten volgen. Zeer merkwaardig is het concept-bestek voor een verplegingsgebouw opgemaakt -j- 1700 met omschrijving van de noodige meubileering. Uit dat bestek blijkt, dat in Goes toen reeds een moderne geest moet geheei'scht hebben, want in dat be stek is vermeld, dat in afwijking van vele andere plaatsen waar men „de knegtkens en meyskens elk apart wilde laten eten, hier voor het beginsel met één kaemer te kunnen doen". Dat de Gasthuizen uit dien tijd wonder lijke inkomsten werden toegelegd bewijst een resolutie van 23 October 1716, waarbij werd bepaald, dat „op alle billetten, die publiek zullen worden aangeplakt door een der stadsboden een gansje' zal worden geslae'gen en dat hiervoor ten voordeele van het selve huys 3 st. van ieder zal ontvangen worden". Dat de Godshuizen toen reeds werden ontheven van het betalen van zegelrecht op kwitanties te hunnen laste zij het dan ook op een omslachtige manier - bewijst een resolutie van 24 Juni 1704. De tegenwoordige vrijstelling in de Ze gelwet is dus ook niets nieuws. Dat de zorg van Burgemeester en Ra den zich destijds ook over het dagelijksch menu maar zelfs over de kliekjes van het eten in het Gasthuis uitstrekte, bewijst het reglement van 1743 op de huishoude lijke Directie van het .Gasthuis, waarin o.a, bepaald is „des Maandags middags zal men het daags te voren gekookt, (weg- geset en nu kout geworden) soute vlees opdissen en de daarnevens gekookte grauwe erwten met boter en asijn, ge- kookte witte boonen of kool gestooft met vet van het rundvlees na het maken der brood-soppen nog overig". Met verwarming werd men niet ver wend, volgens hetzelfde reglement mocht „wekelijks een en een halve mand turf, houdende elke mand 60 turven op de Manskamer verstrekt worden", terwijl be paald was: „Mét dese bepaalde Taux-en boven uytgedrukt sal elke kamer moeten sorge dragen om toe te komen." Ik sla thans eeuwen over en neem voor mij de notulen der vergadering van 24 Augustus 1875 ter behandeling van „het groote doel dier vergadering" t.w. de verbouwing van het Gast- h u i s. Uit cle cliscussiën blijkt, dat de toestand onhoudbaar werd bevonden en dringende verbetering noodig werd geacht. In de vergadering van 7 October 1875 werd tot het stichten van een nieuw ziekenhuis en herstelling van de andere gebouwen van het Gasthuis in beginsel besloten, waartoe een leening vanf 35000 a 5 pCt. zou worden aangegaan, met ver plichte aflossing van f 1000 per jaar. In cle vergadering van 1 Mei 1876 kon wor den medegedeeld, dat door het Burgerlijk Armbestuur de rente dier leening zal wor den gedragen, wat dankbaar aanvaard werd. Toen was de verhouding tol het Burgerlijk Armbestuur dus al van zeer innigen aard. In de vergadering van 20 Juli 1876 werd definitief tot de verbouwing be sloten, nadat Ged. Staten hunne goed keuring verleend hadden. Den 3 Januari 1877 werd de aanbe steding gehouden en het werk volgens de plannen van den Gemeente-Bouwmees ter D. de Koning, opgedragen aan den aannemer P. Buitendijk. Den 8 Juli 1878 had de opening van het nieuwe ziekenhuis plaats door den voorzitter L. C. Baron v. d. Feltz, in tegenwoordigheid van de Regentessen Me vrouw Wed. Steendijk en Mevrouw van Maene, de Regenten Z. D. v. d. Bilt La Motthe en J. M. Pilaar, den secretaris- pfnningmcester den heer E. v. d. Bosch en tal van genoodigden. In zijn openingsrede wees de toenmalige voorzitter er op, dat Goes een goed inge richt ziekenhuis had verkregen, en sprak de hoop uit, dat het tot in lengte van dagen zou strekken tot heil van de lijdende menschheid. „Tot in lengte van dagen." Hoe kort slechts zijn die woorden in vervulling gegaan. Reeds in het jaar 1919, alzoo slechts 41 jaar later, is in de vergade ringen van het Gasthuisbestuur de wen- schelijkheid uitgesproken, om een mo derne ziekeninrichting te stichten. Den 8 April 1920 is te Goes een ver gadering door mij bijeengeroepen waar alle gezindten vertegenwoordigd waren om te trachten met steun van allen een nieuw ziekenhuis te houwen. Na eenige bijeen komsten bleek, dat samenwerking tus- schen de verschillende partijen niet te verkrijgen was, waarna ik de pogingen om tot één ziekenhuis te geraken, ge staakt heb. Daarop heelt het Gasthuis- bestuur gemeend alleen pogingen in het werk te moeten stellen om tot verbe tering van de ziekenverpleging in Zuid en Noord-Beveland te geraken. Tal van besprekingen zijn gehouden. Twee wegen konden bewandeld worden; de eene leidende tol eene verbetering op bescheiden schaal van het bestaande ziekenhuis of de1 andere voerende tot een totaal nieuw modern ziekenhuis. Na tal van vergaderingen heeft het Gasthuisbe stuur in zijn vergadering van 3 Juni 1921 besloten te trachten het groote plan tot sj uitvoer te brengen, waarna het zich in verbinding heeft gesteld met Ir. A. R. Hulshoff te Amsterdam, den man wiens naam op het gebied van ziekenhuisbouw in ons land een uitstekenden klank heeft. Deze hééft daarop een advies gegeven voor een ziekeninrichting, welke aan de hoogste eischen voldeed. Kon diens ad vies verwezenlijkt worden, dan zou een ziekenhuis voor 70 bedden verrijzen. Een exploitatie van een dergelijk zie kenhuis zou volgens de gegevens, in tal van ziekenhuizen verzameld, een belang rijk jaarlijksch tekort opleveren. Wanneer men evenwel ziet hoeveel door vele ge meenten jaarlijks aan in die gemeenten bestaande ziekenhuizen gesubsidieerd wordt, dan meende het Bestuur, dat alle gemeenten in Zuid- en Noord-Beveland gezamenlijk het jaarlijksch tekort bij goe den wil toch wel konden bijdragen. De subsidie-aanvragen aan gemeenten zijn evenwel niet ingediend, omdat het Bestuur wegens de enorme stichtingskos- ten en ook in verband met de pogingen, welke gedaan werden om een R.K. Zieken-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1