m 98 Dinsdag 25 Januari 1927 41e Jaargang Btoulani Buitenland. MARy ST JOHN it de Provincie FEUILLETON. Influenza en Griep» Sanaplrln-tabletten Het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het Belgisch Verdrag. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUlJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfü.05 Prijs der Advertentiërr: 14 regels f 1.29, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Kiezers en gekozenen. In de pers deed het volgende bericht <le ronde: „Naar het Haarl. E'bld. verneemt, zijn de dhr.-Hist. leden der Provinciale Staten, die hem afgevaardigd hebben, ontstemd over het voornemen van het Eerste Ka merlid baron vair Wassenaer van Catwrjck, om zijn stem uit te brengen vóór het Bel gisch traictaat. Hem zijn verschillende brie ven gezonden, waarin men er ernstig op aandringt clat hij zich alsnog tegen het. verdrag zal verklaren, of zoo noodig zich van stemming zal onthouden. Men heelt hem zelfs medegedeeld, dat had men geweten hoe zijn stem zon worden uitgebracht men hem niet als senator herkozen zou hebben bij de jongste ver kiezingen." Eeze mededceling, die we tot nu toe nergens zagen tegengesproken, moet wel een eigenaardigen indruk maken. Immers juist van Ohr.-Hist. zijde is steeds op de vrijheid van de vertegen woordigers de nadruk gelegd. Jhr. de Savornin Lobman wilde zelfs niet zonder meer van een „zedelijke band" tusschen kiezers en gekozenen, gesproken zien. Wanneer, zoo schrijft hij, de vrijheid om geheel naar eigen inzicht te stem men, niet ongerept wordt gehandhaafd, dan wordt de constitutie in haar wezen verkracht. Er js dus wel heel wat veranderd in de Chr.-Hist. opvattingen. Maar ook afgezien hiervan kan dit op treden van de Chr. Hist. Statenleden naar het -oris voorkomt, niet door den beugel. Ereigementen als hier gebruikt want daarop komt de tot het Eerste Kamer lid gerichte mededeeling toch neer .mogen niet de stemming beïnvloeden. Let men tracht een Kamerlid van on gelijk te overtuigen, kan niet worden ge wraakt. Maar van hem te eischen, dat hij, terwijl hij overtuigd is voor een bepaald voorstel te moeten stemmen, zich van stemming zal onthouden, is onverde- dig ba ar. Uit het; Engelsch. o— Corruptie bij het Leger des Heils. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Reeds sedert eenigen tijd liepen er ge ruchten over het bestaan van misstanden bij de alhier gevestigde afdeeling van het Leger des Heils. „Extrabladet" heeft thans door een als werklooze verkleed verslag gever een onderzoek doen instellen, waar- hij is gebleken, dat door het Leger des Heils voor het verschaffen van nacht- logies woekerprijzen worden berekend, waardoor de afdeeling b.v. uit één lokaal, dat aan 14 personen plaats biedt, een jaarlijks inkomen van 14.000 kronen trekt. Bovendien bleek, dat talrijke giften, die het l^ger des Heils van de zijde van het publiek ontvangt (kleedingstukken, enz.) niet onder de noodlijdenden worden ver deeld, doch ten bate van het Leger wor den verkocht. Uit China. Ee vlucht van de buitenlanders uit de binnenlanden van China naar Sjanghai en andere voor Europeanen nog veilige plaatsen, heeft de laatste dagen der vo rige week voortgeduurd. De positie voor buitenlanders in de binnenlanden is na ieder succes der Kantonneezen moeilijker géwordén en thans vrijwel onhoudbaar. 136.) „Weer een gelukkig kindje" placht zij jnj .zichzelve te zeggen, terwijl ze het kalme gezichtje aan aller oogen onttrok. Het kwam haar gespannen verbeelding soms voor, als hoorde .zij het klappen jan engelenvleugelen hoven de ruwe vloe ken uit, hm haar lieen. „Hij heeft de lammeren in Zijne armen Tergaderd!" placht zij tè zeggen, bij het zien van de tranen der bedroefde moeders. Dl, noch Maurice treurden er over als de kinderen stierven, maar nu „Neen, lieve Rosie", fluisterde zij zacht; '■w,i moeten die arme mama niet sto- T®n' Gij moet uw best doen, om wat te slapen" en Rosie deed gehoorzaam haar best om stil te liggen. Daarna kwam er beweging in het bed van May. Een jagend stemmetje verbrak de stilte. „O, ante Mary, Is het bijna morgen? Ik mij zoo ziek!" en Mary spoedde f*5* met een kloppend hart naar het bedje van liet kind. «ar was schreiend en verschrikt wak er geworden en Rosie begon haar zusje Le Kantoneesche régeering heeft em lang manifest gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat er geen ware vrede zal zijn vóór China zijn onafhankelijkheid zal hebben herkregen. De Chineesche regeering zal er de voor keur' aan geven alle hangende vraagstuk ken op te lossen door onderhandelingen, liever dan door gewapende confii ten. De regeering biedt dan ook aan om met iede re mogendheid afzonderlijk te onderhan delen op den grondslag van economische gelijkheid en wederzijdsche eenheid voor elks politieke en territoriale souvereini- teit. De Britsche kamer van koophandel te Hankow deelt mede: „De Britsche banken, scheepvaart-maat schappijen en kooplieden, allen leden van de hiervoor genoemde kamer van koop handel, hebben besloten, het zakenleven Maandag 24 Januari te hervatten en de kantoren zoolang geopend te houden, als naar hun meening de toestanden met het oog op de veiligheid dit toelaten." Algemeen is men van meening, dat deze daad van vertrouwen in de Chineezen er toe zal bijdragen om een gunstigen geest aan te kweeken, waardoor ver wacht mag worden dal de onderhandelin- jj gen omtrent de concessies, die nu zijn geopend ,met succes zullen afloopen. Te vens hoopt men dat de Chineezen nu zul len toonen dit vertrouwen waard te zijn. Amnestie aan deserteurs. Officieel wordt uit Madrid gemeld, dat de koning van Spanje een amnestie heeft gelast, waarvan vooral diegenen zullen profiteeren, die zich aan hun militairen dienstplicht onttrokken hebben. Deze am nestie zal verleend worden, op deze voor waarde slechts, dat de betrokkenen even lang en op dezelfde wijze dienen als de ro eraten van liet betreffende troependeel. Aan verscheidene duizenden in het buiten land levende Spanjaarden, vooral aan die in Zuid-Frankrijk verblijvende, wordt al dus gelegenheid geboden, naar Spanje te rug te keeren. Aardschokken. Gistermorgen om vijf uur zijn aard schokken gevoeld in een uitgebreid ge bied van N. O. Schotland o.a. te Aber deen, Elgin, Ballater en op de Orkaden en de Shetland -eilanden. De schokken duurden van 20 seconden tot D/a minuut. In alle plaatsen, waar de schokken wer den waargenomen, schudden de huizen en werd eenige ongerustheid gewekt. Er wordt evenwel geen schade gemeld be halve dat aardewerk op den vloer stuk viel. Gistermorgen óm 6.20 werd ook in verscheiden plaatsen in Zuid-Noorwegen een aardschok waargenomen. Gisterochtend heeft het station te Fa- enza in Italië zeer heftige storingen ge registreerd op een afstand van 6500 mijl, wier brandpunt in de Soend a-eilanden of Noordelijk Australië moest liggen. De seis mograaf teekende drie uur lang min of I meer heftige afwijkingen op. Korte berichten. Volgens een bericht uit Londen, zijn van de 1200 Albaneesche revolutionairen, die vanwege den jongsten opstand ver volgd worden, 30 terechtgesteld. Een aantal processen duurt nog voort. Sedert Zaterdag sneeuwt het overvloedig in de Ardennen, in het hoog ste gedeelte vooral. In zuidelijk Namen en het dal van de gemois is de sneeuw laag zoo dik, dat alle auto- en autobus- verkeer onmogelijk is geworden. te troosten, maar haar stem klonk zwak en onduidelijk. „Schrei niet, lieve May; het is niet lief om ziek te zijn, en mama vindt het zoo naar. Zoete kinderen in boeken schrei en nooit, als ze ziek zijn." „Maar ik wil niet ziek zijn", antwoord de het arme meisje, terwij! zij overeind ging zitten en er diep ongelukkig uitzag. „Het kwam allemaal, omdat die hanen van Bee zoo luid kraaiden en dat deed mijn hoofd zoo'n pijn. Is uw hoofd ook erg, Rosie, en zijt ge niet heel warm?" „Ja, heel warm", antwoordde Rosie met een ongeduldig stemmetje. „Ik geloof niet niet, dat Sadracli, Mesach en Abednego het wajmer hebben gehad", 'en Rosie wierp zich zeer wanhopig op het kussen. „O, Rosie is verbrand! arme Rosie is verbrand!" riep May op verschrikten toon uit. „O neen niet verbrand ,maar ik ben bezig te verbranden", antwoordde Rosie op geruststellenden toon. Zij was een grappig kind. „Sadrach, Mesach en Abednego hadden iemand bij zich, weet ge May, dus behoef ik niet bang te zijn;" en toen viel zij weer achterover en sloot de oogen. En Mary hoorde haar iets zeggen van den goeden Herder, en grazige weiden, en stille wateren, die altijd en altijd door Er zijn totaal ongeveer 14.000 mhn uit Engelsch-Indiö, die klaar zijn om naar China te vertrekken; er staan ook gepant serde auto's klaar. Tengevolge van zware sneeuwstor men is Boekarest eenige dagen geïso leerd geweest, zoo zelfs, dat het tele grafische verkeer slechts per draadlooze kon geschieden. Tal van spoorlijnen waren versperd en de Simplon-Express kon niet nit Boekarest vertrekken. De „Echo de Paris" meldt uit Ber lijn, dat Prins Carol van Roemenië en prinses Heleue te Rapnllo een onder houd zouden hebben om den vroegeren kroonprins met de koningsfamilie te ver zoenen. - Volgens professor Rianchi, tevens senator, zal de bevolking van Ita- 1 i aan het eind dezer eenw tachtig mil- lioen zielen bedragen. Ook B u 1 g a r ij e 'heeft thans erg van de griep te lijden. De gezondheidsraad heeft order gegeven, alle schouwburgen, scholen, bioscopen en andere openbare inrichtingen te sluiten. Uitbreiding van het tele foonn et. Op grond van het onderzoek naar de afwikkeling van het telefoonverkeer m Augustus 1926 zal het interlocale tele foonnet o.a. als volgt worden uitgebreid: wat Amsterdam betreft, er zal o.a. wor den gevormd nieuwe telef o ongeleid in gen met Neuzen. wat 's-Gravenhage aangaat, er zullen den gevormd een nieuwe telefoongeleiding met Goes en Middelburg. Rotterdam zal o.a. een nieuwe verbin ding krijgen met Zierikzee. Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Naar wij vernemen, is in de laatst gehouden vergadering van het Hoofdbe stuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel zeer uitvoerig ge sproken over den financiëelen toestand der Spoorwegen. Tevens werd aandacht geschonken aan de vele offers, die het spoorwegpersoneel in de laatste vier jaren in allerlei vormen heeft gebracht en vast gesteld, dat mede door het verlagen der loonen, de inkrimping der dienstldeeding, liet verlengen der arbeidstijden, enz. het mogelijk is gewórden dat gedurende de twee laatste jaren de spoorwegen hun begrooting sluitend hebben bunnen maken en aan de aandeelhouders, zonder dat de Staat daarvoor behoefde bij te springen, de 5 pCt. Icon worden uitgekeerd, niet tegenstaande zeer belangrijke tekorten over die jaren waren geraamd, waarmede de 'Staatsbegrootingen werden belast. Het Hoofdbestuur heeft in deze omstandig heden aanleiding gevonden, zich met een verzoek tot den Personeelraad te wen den om over deze aangelegenheid nader van gedachten te wisselen en te over wegen of in een of andere richting door de Vakbonden voor de positieverbetering van het spoorwegpersoneel actie kan wor den gevoerd. De huurwetten op 19 Juli a. s. buiten werking. Drie Koninklijke besluiten, alle gedag tekend 18 Januari 1927, verschijnen van daag in het Staatsblad. Daarin wordt, ter uitvoering .van slotartikelen van de glinsterden. Maar dat maakte May nog banger. „O, Rosie, gaat ge sterven? O, lieve Rosie, ga toch niet sterven!" smeekte zij, en poogde om het kussen heen, naar haar zusje te zien. „Ik zal het niet doen, als ik het laten kan," antwoordde Rosie zwakker, want haar keel was droog, o zoo droog. „Schrei niet meer, May; gij moogt ook wel sterven, als ge graag wilt. Ik zal den Heere Jezus vragen ons te zamen te ha len." „O, lievelingen, stil! denk aan uw arme moeder," riep Janet uit van haar rustbed opspringend, terwijl haar de tranen over de wangen biggelden. Mary ging naar Maurice en maakte hem wakker. „De kinderen zijn zeer ziek; ik denk, dat ge Denis te paard naar dokter Radley moegt zenden," zeide zij. In een geval als dit is er geen tijd te verliezen"; en toen ging zij terug naar de ziekenkamer. Den volgenden morgen, toen Dollie zich kleedde, kwam haar moeder met een zeer ernstig gelaat binnen. „Ik heb juist een boodschap van de pas torie gekregen," zeide zij- „Arme kleine Rosie en May zijn zeer ziek. Dr Radley is er juist geweest, en heeft gezegd, dat het typhus is; Rosie is het ergst, haar keel is Hnurcommissiewet. van de Huoropzbg- gingswet en van de Hnuraanzeggingswet, bepaald, dat de omstandigheden het voort bestaan yan deze wetten, langer dan zes maanden na 18 Januari 1927, niet noodig maken. Derhalve zijn imet ingang van 19 Juli 1927, cle Huurwetten buiten werking gesteld. Arbeiderswoningen met cen trale warmwatervoorziening. Naar het Volk verneemt, zijn thans bij den gemeentelijken woningdienst te Amsterdam onderzoekingen gaande en worden er besprekingen gevoerd omtrent de mogelijkheid van het tot stand brengen van centrale warmwatervoorziening en verwarming in groote bouwblokken. Hel is de bedoeling, indien de onder zoekingen tot een gunstig resultaat lei den deze voorziening tot stand te bren gen in eenige complexen van den nieuwen thans in voorbereiding zijnden woning bouw. Een sociale hoogeschool voor Ar be i ders. Naar de Volkskrant verneemt, zal het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond binnenkort installeeren een commissie, welke zal rapporteereil over de stichting van een katholieke sociale hoogeschool voor arbeiders. Zijn wij welingelicht, dan hebben zich bereid verklaard in deze commissie zit ting te nemen de heeren prof. P. Aalberse, Den Haag, Henri Hermans, Den Bjaag, R. Hinterding, Amsterdam, Alb. v. d. Mevs, Utrecht, P. J. S- Serra'rens, Rijsen- burg en dr M. Verhoeven, Tilburg. Koortswersnd en genezend zijn (Wettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apotli. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. Het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp tot goedkeuring van het Belgische verdrag, wijdt ruime aandacht aan de vraag, of het aanhangige traotaat logisch uitvloeisel is van de rege ling van 1839. „Verschillende leden" stelden zich op een standpunt, dat van dat des ministers afwijkt. Des ministers betoog ter zake achtte men in het algemeen gekunsteld. Vele leden bleken van oordeel, dat de lof aan minister Van Karnebeek voor zijn houding in 1919 toegezwaaid, over dreven was. Hetgeen daar werd bereikt, was niet meer dan volkomen redelijk vol gens deze leden. Al had in 1919 onder pressie móeten worden onderhandeld, dan was dat na de Belgische weigering van 1920 een reden te meer om zich in 1925 geheel vrij te gevoelen. Vele leden vreezen, dat dit verdrag Bel gië en Nederland van elkaar zal ver vreemden. De minister had zich vooraf moeten over tuigen van de stemming in het land. Zeer zwaar wogen in de afdeelingien blijkbaar de politieke bezwaren. Verschei dene leden zien in het verdrag; al te grooten afstand van souvereiniteit. Ook de vraag der mogelijkheid van maatregelen van verdediging bij oorlogsgevaar werd gereleveerd. Zeer uitvoerig werd de zoogenaamde Scheldereserve besproken. Voor verschillende leden wogen dé eco nomische bezwaren nog zwaarder da», de politieke. Deze economische be/.warc» trokken zich vooral samen op het kanaal AntwerpenMoerdijk. Tegen de bezwaren werd van andere zijde opgekomen. Eenige leden verklaarden, dat bij hun meening niet het feit den doorslag gaf, dat daar van groote schade is te verwachten voor het land en Rotterdam in het bijzonder, maar het grievende onrecht, dat daar door staat gepleegd te worden. Nadat gewezen werd op de schade, ook voor d« havenbelangen van Amsterdam, werd be toogd, dat Nederland geen onrecht pleegt als het bezwaar maakt aan België toe te staan, een kanaal van reusachtige afme tingen te graven tot in het hart van ons land. Omtrent de beteekenis van da- gevolgen van het RijnMaasSchelde- kanaal bestond verschil van meening. Vela leden wezen op het bestaan van voor- keur-spoortarieven en betoogden, dat mere had moeten pogen als contraprestatie van België het vervallen dezer tarieven te be dingen. Onderscheiden leden konden geea vrede hebben met de regeling aangaande het beloodsen van schepen op de Schelde en op de monden dezer rivier. Uitvoerig worden de gevolgen van aan neming of verwerping van het wetsont werp nagegaan. Vele 1 e d en w a r e a van oordeel, dat hoven eeni ge r lei motie de voorkeur moet worden gegeven aan verwer ping, omdat alsdan de reigeering: tegen over België sterker zal staan. Bij verwer ping zal het mogelijk zijn, te zijner tijd, indien België dit wenscht, nieuwe onder handelingen op anderen grondslag te voe ren. Dat de verwerping van het verdrag door de groote meerderheid van ons volk zou worden gewenscht, werd door ver schillende leden ontkend. Onder meer werd van die zijde opgemerkt, dat bij aanneming Nederland zich een betere plaats in het internationaal economisch bestel zal veroveren, dan het nu heeft. In de verhouding van Nederland tot de mogendheden zal naar men vertrouwde door verwerping geen verandering komen. Een positief antwoord werd gevraagd op de''vraag, welke de beteekenis is van de uitdrukking van den minister in de Tweede Kamer: „Ik huiver bij de ge dachte, dat er een andere uitspraak (dan aanneming van het verdrag) door het Parlement zou worden gedaan." (De commissie van rapporteurs bestond uit de heeren Briët, Westerdjjk,, De Sa vornin Lohman, Polak en Van den Berg!:.}- zoo ontstoken. Zij hebben besloten de an dere kinderen naar Mrs Growder te bren gen; het is dicht hij; en zij heeft twee le dige kamers. Men kan het huis van uit de pastorieramen zien, dus behoeft Mrs St. John niet het gevoel te hebben, dat ze ver van haar weg zijn." „0 Moeder, die arme Tante Mary!" riep Dollie ontsteld uit. Dit was een treurig vooruitzicht voor hen allen. In de eerste plaats natuurlijk voor de ouders, maar zij kon het niet helpen, dat zij het eerst aan haar vriendin dacht. „Ja, waarlijk," zuchtte Mrs Maynard, „zij heeft nu juist werk, dat haar past, om die arme, zieke kinderen op te passen. De- nis vertelde mij, dat Mrs St. John geheel ontdaan was, en er zeer slecht uitzag. Ma ry kon niet schrijven, maar liet hartelijk groeten en zeggen, dat zij hoopte, dat wij niet al te ongerust zouden zijn. Emma Du- cie heeft beloofd voor de andere kinderen te zullen zorgen; zij heeft het reeds eens gehad en is er volstrekt niet bang voor. Zij kwam Mr St. John in het dorp tegen en ging terstond met hem terug." „Ik wilde, dat ik Mary kon helpen','*1 klaagde Dollie, maar ik moet aan Grev denken, niet waar, moeder? En toen het ontbijt afgeloopen was, troostte zij zich 'n weinig door vier dichtbeschreven zrjdjes aan haar minnaar te schrijven. Er was vol- Tot buitengewoon opzichter bij den Rijkswaterstaat met standplaats Bodegra ven, is benoemd de heer Jac. Meerten» J.Az., waterbouwkundig opzichter te Hoek. Goes. Wij vernemen, dat de eerstvol gende winterlezing, uitgaande van de Ver. voor Chr. Winterlezingen, is bepaald op Vrijdag 11 Februari a.s. Dan hoopt der bekende redenaar Ds F. A. den Boeft van Amersfoort alhier op te treden. Het onder werp zal nader worden bekend gemaakt. De naam van den spreker is ons echter voldoende waarborg, dat het een goed en hoogstaand referaat zal zijn. Vlissingen. Gisteravond hield de afd. van den Chr. AmMenaarsbond haar jaar vergadering onder voorzitterschap van deUu heer P. Sirike. Door den secr. werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat strekt geen gevaar voor besmetting, ver zekerde zij hem; maar Grey maakte zich niettemin zóó ongerust, dat hij werkelijk een vroegen trein nam en op zekeren morgen aan het ontbijt verscheen en Dollie deed verbleken van plotselinge ver... wondering en genoegen. Hij moest dien avond naar de stad terugkeeren, maar hij en Dollie brachten eenige gelukkige uren samen door. „Ik wilde, dat ik u beiden mee kon ne. men," zeide hij mistroostig, toen hij zich gereed maakte om afscheid te nemen. Dollie plukte een roos voor hem, terwijl zij hem met zacht verwijtenden blik aam zag. „Wij kunnen die arme Mary nu niet ver laten; zij is -blij te weten, dat wij voor Mies hier zorgen. Ik neem zelfs haar klasse te Brotherton waar; Diana en ik werken samen. Wij zijn blij, dat wij: voelen haar een weinig te kunnen helpen." „Gij zijt een engel 1" antwoordde Grey,,, toen hij de roos aannam. „Maar was het niet lief van hem, om naar ons te komen zien?" zeide zij, met een blos van trots en genoegen, toen hij weg was. „Arme jongen! ik vrees, dat hij zich zeer eenzaam voelt," en zij zuchtte. (Wordt vervolgd.) j ufci J' i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1