9fl Zaterdag 2S8Januari Illlf 41 e Jaargang Gebrs. Sleutel - Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. KLEEDING NAAR MAAT. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GOES MULST BANKIERS- EN EFFECTENKANTOOR SPAARBANK 4 pCt. Rentevergoeding NIEUWE HAVBANK. Bijkantoor Nieuwe HAVBank, berichten de ontvangst van een pracbtcollectie stalen voor *0 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor ?e Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f Losse nummersfÜ.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Vlissingen. De uitslag van de verkiezingen in 1925 ,raS in den Statenkieskring Vlissingen voor de A.-R. partij niet geheel onbevre digend. In 1922 werden in dezen Kring op de A-R. candidaten uitgebracht 3888 stem den, welk cijfer als men rekening houdt met de vermeerdering van het aantal kie ners om op dezelfde hoogte te blijven had moeten stijgen tot 3911. Waar het aantal stemmen dat verkregen irerd 3737 bedroeg, was er dus feitelijk een verlies van 154 stemmen. Gezien de omstandigheden, kan deze uit slag niet onbevredigend worden genoemd. Maar reden om te roemen is er toch ook liet. Sommige gemeenten hielden zich uit stekend. Ritthem ging met 2 stemmen vooruit en Zoutelande met 6. Westkapelle gaf een winst van 30 stemmen en in Souburg ging «ns stemmencijfer zelf met 50 omhoog. Als deze gemeenten straks eenzelfde beeld te zien geven en daartoe worden natuurlijk alle krachten ingespannen dan hebben we niet te klagen. Minder gunstig was de uitslag in de ove rige gemeenten van dezen Kring. Biggekerke en Meliskerke gaven elk een verlies van 3 stemmen, een verlies, dat met bard werken zeker wel is in te halen. In Koudekerke liep ons stemmencijfer met 19 terug en in Vlissingen hadden we zelfs een verlies van 190 stemmen te boe ken. Een verlies dat te ernstiger is, omdat de vooruitgang van de S. G. P. en van de C.-ïï. nog geen 150 stemmen bedraagt. De conclusie ligt dus voor de hand dat de S.D.A.P., die maar even met 500 stem men vooruitging, een deel van onze kiezers tot zich heeft weten te trekken. Wij trachten niet een verklaring van dit feit te geven en de oorzaken van ons stem menverlies na te speuren. Dat is aan onze ipannen in Vlissingen, die ongetwijfeld het mogelijke zullen doen om de schade weer in te halen uitnemend toevertrouwd. Alleen een vraag. In Vlissingen gevoelt men over 't algemeen weinig voor onze Christelijke pers. Men meent het met de neutrale bladen wonderwel te kunnen stel len. Hebben we hier geen kwestie van oor zaak en gevolg? HET ADRES voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen ia A. WILKING Het noodweer in Italië. Kaar de Romeinsche bladen melden', Wij ft het slechte weer in Italië aanhoiu- den. In de buurt van Modena heeft een waar noodweer gewoed. Op verschillende plaatsen is het land overstroomd. In Tren- tino heeft een nieuwe zware sneeuwstorm- weer belangrijke stoornissen in het ver keer veroorzaakt. Ook in de Apennijnen is weer veel sneeuw gevallen. In het Zuiden van Italië hebben stormen veel schade veroorzaakt. De Vol turn o is buiten haar oevers getreden en heeft het land over een groote oppervlakte onder water gezet. De crisis in Duitschland. In parlementaire Duitsche krin'gen wordt verwacht, dat het gelukken zal, een burgerlijk kabinet te vormen, dat op een groote meerderheid in den rijksdag kan steunen. D-e economische vereeniging heeft weliswaar iedere deelneming aan oen coalitie geweigerd, doch men ver trouwt, dat zij in dit bijzonder geval het beroep van den rijkspresident niet onbeantwoord zal laten. De oppositie zou dan alleen zijn samen gesteld uit de sociaal-democraten, commu nisten, democraten en volkischen. Uit China. Te Sjansja in de provincie Honan is de toestand" veel slechter geworden. liet personeel van de inwoners der Engelsche HENDRIKSE Go's BEESTENMARKT 3 Güi.S Directeur J. LAPORT COUPONS -f! EFFECTEN VREEMD GELD WISSELS DEPOSITO REKENING COURANT ASSURANTIËN BRAND- 'EN INBRAAK VRIJE KL UISINRICHTING concessie heeft den arbeid gestaakt. De Duitschers diagen een armband met liet woord „Duitscher" om ze van andere blanken te onderscheiden. Tot nu toe zijn er geen aanwijzingien, die te Peking onlusten, stakingen of uit barstingen van haat tegen de buitenlan ders doen verwachten. Niettemin nemen de autoriteiten voorzorgso \af regelen. Voor de toegangen tot de buiienlanders- wijk en ook voo-r woningen van buiten landers, die niet in die wijk liggen, zijn scchildwachten geplaatst met de bajonet op het geweer. In de straten der stad patrouilleeren den gehoelen dag troepjes gewa penden. Een muizenplaag in Calif,o-rnië. Bakersville in California wordt bezocht door een muizenplaag. Van de graanvel den in den omtrek trekken zij in heele drommen de stad in op zoek naar voedsel. Zelfs het verkeer wordt er door in de- war gestuurd en vooral de bewoners bui ten hebben veel last van de muizen, die hun kleeren opeten. Het strooien van rattenkruid heeft wel -iets, maar niet af doende tegen de plaag geholpen. De overheid zal het nu met gas probeeren. Deskundigen zeggen, dat de muizenplaag een gevolg is van het uitroeien van wil de. dieren en roofvogels, zooals wolven en uilen, die op muizen jacht plegen te maken. Strenge vorst in Siberië. Volgens een bericht uit Moskou heeft Siberië te lijden onder een buitengewoon strenge vorst, gepaard met zware sneeuw stormen. Hier en daar is 65 gr. Celsius verst geconstateerd een abnormaal lage temperatuur. Talrijke menschen zijn doodgevroren, terwijl over de 50 treinen zijn ingesneeuwd. Korte berichten. Te Oberndorf in Beieren: zal een monument worden opgericht voor den priester Frans Jozef Mohr, die 100 jaar geleden aldaar -den tekst en de melodie schreef- van het bekende Kerstlied Stille Nacht, heilige Nacht. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de leider der Porlugeesche democraten en vroegere minister-president Almeida, die gedeporteerd zou worden, uit z ij n g e- vangenisis ontsnapt. Do directeur der gevangenis en de officieren van de wacht, die hem bij zijn ontvluchting be hulpzaam zijn geweest, zijn gearresteerd. Naar uit Lissabon wordt gemeld, heeft Portugal besloten drie oorlogs schepen te zenden naar Sjanghai. Ook Spanje wil er een kruiser heen sturen. Verzuimd zege 1 piakken. Door den Raad van Arbeid te Haarlem werd over 1926 een som- van f 104.326.68 bij navordering ontvangen wegens te wei nig geplaikte zegels ingevolge de Inva liditeitswet. Wanneer men aanneemt dat gemiddeld zegels van 50 cent moesten zijn -geplakt, komt men tot de conclusie dat tneer dan 200.000 zegels niet geplakt werden. De spoorbaan Am-sterdam Rotterdam. Behalve de heeren Maas Geesteranus, chef van den dienst van weg en werken, prof. Franko, chef van den dienst van materieel, werkplaatsen en electrische tractie, en enkele andere ambtenaren van dezen dienst, hebben ook de heeren Kalff en Van Manen leden van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, gisteren den rit met den extra-trein op het baan vak AmsterdamRotterdam voor de be proeving of op dit baanvak de snelheid weer tot 90 kilometer kan worden opge voerd, meegemaakt. Betreffende dezen proefrif werd ons meegedeeld, dat gereden is met een snel heid van 90 kilometer en meer, de proef neming goed voldaan heeft en de weg uitstekend in orde werd bevonden. In den trein waren verschillende soorten rij tuigen geplaatst ook van oudere construc tie, ten einde na te gaan, hoe de bewe ging van deze rijtuigen was tijdens de snelle vaart. De deelnemers begaven zich daartoe onder het rijden van het eene naar het andere rijtuig. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. De Vrijdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, werd doo-r den voorzitter, den heer C. Boudewijnse geopend met een terugblik op 1926. Van een slecht jaar kan jjiet gesproken worden. Voor den landbouw was het af- geloopen jaar, wat de gewassen betreft, g-edecHelijk bijv. voor granen, gunstig, doch van v-ele andere gewassen gaf de opbrengst reden tot klagen. De tuinbouw breidde zich uit. D-e rundveehouding had te lijden van mond- en klauwzeer, -e n van sterke daling der prijzen; de zuivelprijzen waren d-o-oreengenomen bevredigend. De toestand van den handel week wei nig af van dien in 1A25, hoewel de lage Belgische valuta, niet pond-er nadeeligen invloed was Ook op and-er gebied, b.v. in do kl-eedingindustrie, deed deze nadee- lige invloed zich gelden. In het algemeen genomen was echter de .klein-industrie viii goed van werk voorzien. In de bouw vakken was liet slap. De gr-o-otste industrie, de Kon. Mij de Schelde te Vlissingen, had het g-eheele jaar v-oor een paar duizend personen w-erk In het bedrijf van The Vitrite Works te Middelburg trad reeds in den aanvang van het jaar groote malaise in, doch sedert een paar maanden is hierin weer verbete ring gekomen. Volgens het Handelsregister werden in 1926 88 zaken opgeheven. Toch nam het aantal inschrijvingen toe van ,2084 op 31 Dec. 1925 tot 2380 op 31" Dec. 1926. D-eze vermeerdering moet echter grooten- deeis worden toegeschreven aan de inge stelde controle. Het gebruik, van dat Han delsregister gemaald;, wend weer grooter: het aantal verstrekte inlichtingen bedroeg 1469 tegen 1384 in het jaar te voren. Het aantal afgegeven certificaten liep terug van 306 in 1925 tot 258 in 1926. De spooTwegdi-enstregeldng op de lijn' Roosendaal-Vlissingen onderging eene be langrijke wijziging, door den namiddag- sneltrein weer, evenals vroeger, aan den hoemeltrein te doen voorafgaan, met als gevolg, dat d-e eindbestemming Vlissin gen weer veel eerder kan worden be reikt, dan in de laatste jaren het geval was. Beteekende deze wijziging voor som mige deelen van het district herstel van een vroegere verslechtering, vo-or andere deelen was juist het omgekeerde het ge val, en hierdoor is de onaangename situ atie ontstaan ,dat tegenstrijdige belangen in het district der Kamer zeer sterk naar voren zijn gekomen. Het plan van het tot stand brengen hij wijze van proef, van een luchtd-ienst R-otterdam-Vlissingen v.v. kwam niet tot uitvoering. Met de havenwerken .te Vlissingen werd flink voortgang gemaakt. Hetzelfde kan gezegd worden van de werken voor de Spoorwegmaatschappij Z.- Bev-eland. Vanaf 1 Januari varen de booten der Zeeland niet meer naar Folkestone, doch naar Harwich. Tegen de voorgestelde weeldebelasting en wijziging der Zegelwet heeft de Kamer in het afgeloopen jaar opnieuw hare be zwaren kenbaar gemaald. Verwerping van het Belgisch Verdrag werd aan de Staten- Generaal gevraagd. Verschillende landen, als België en Frankrijk verhoogden hunne invoerrech ten. De exportnijverheid van Nederland ondervindt een vroeger nooit gekende be lemmering, invoerrechten in andere lan den van 40, 50, 60, 70 pet. van de waarde der goederen zijn geen uitzon deringen meer. Engeland verbood den vleeschinvoer om de officieele reden van vrees voor mond- en klauwzeer. Spanje gaat nog verder, door het buite-nlandsche ondernemingen, die wegens de hooge in voerrechten in Spanje geen afzet kunnen vinden, zelfs onmogelijk te maken, zich aldaar te vestigen, met als officieele re den, -dat het wil waken tegen overpro ductie. Tegenover de belemmeringen, welke aan zijn export in den weg gelegd worden, schijnt Nederland machteloos te staan. Er zijn er die om retorsiemaalregelen, invoer rechten roepen, doch zal ons land met strijdmiddelen zijn exportindustrie kunnen beschermen? Spr. gelooft er niet aan en hij ver moedt zelfs, dat de uitwerking ervan een averechtsche zou wezen. Dus dan maar afwachten? Ja, hopen op verbetering van de economische verhoudingen. Voor een land als Nederland is export een groote behoefte, zoowel in het belang van zijn land- én tuinbouw, zijn veeteelt en zijn ■bloembollen en plantencultuur, ais voor zijn industrie. Spr. hoopt, dat in 1927 de grondslagen zullen worden gelegd, om den economi- schen strijd tusschen de volken te doen vervloeien tot een econom-ischen vrede, en ons land weer een periode van wel vaart tegemoet zal gaan. De heer M. Laernoes heeft als oudste lid in jaren de toespraak van den voor zitter beantwoord: Ongetwijfeld spreek ik uit naam van al de leden dezer vergadering als ik U dank zeg voor het door u gegeven uitgebreid overzicht over het afgeloo-pen jaar. Wij zitten in Nederland, zegt Spr., in een keurslijf, dat onze vrije bewegingen zeer belemmert. Niet alleen door invoerrechten en an dere maatregelen om den export te be moeilijken, ook in sommige gevallen wor den u i t v o e r-verboden uitgevaardigd, waardoor ook onze import otp goederen of halffabrikaten, die onze industrie noo-- dig heeft, wordt bemoeilijkt. Toch zullen de meesten onze® het wel met u eens zijn, dat er in het nemen van retorsiemaatregelen of in- en uitvoer verboden groot gevaar schuilt en wij het oude standpunt van vrijhandelaars niet moeten verlaten. Ingekomen was o.a. bericht van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, dat hij de begrooting 1927 heeft goedgekeurd en ook het geven van subsi die aan de tentoonstelling der Z. L. M. Naar aanleiding van geruchten over plannen tot opheffing van het station KruiningenIerseke vroeg het bureau in lichtingen en vernam van de directie der Ned. Spoorwegen dat er geen plan beslaat een station aan de lijn Roosendaal Vlissingen op te heffen. Medegedeeld wordt verder dat de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat heeft toegezegd het Kanaal door Walcheren zooveel mogelijk alleen in Juli tot 1.50 M. af te laten. In de vergadering waren afwezig de heeren van Niftrik, Witkam, Enzlin, Wis seling van het grootbedrijf en v. d. Berg, Oosterbaan, P. G. Laernoes en Chaniuleau van het kleinbedrijf, alle met kennisge ving. Tot voorz. werd herkozen de lieer 0. Boudewijnse. Tot voorzitter van het groot bedrijf de heer M. Laernoes, tot voorz. van de afd. kleinbedrijf de heer L. A. Stofkoper. Al deze heeren namen de her benoeming aan. De leden der vaste commissies werden alle bij acclamatie herkozen, alleen had de heer Kielstra verklaard zich niet meer beschikbaar te stellen voor het lidmaat schap van de commissie voor het Han delsonderwijs. In zijn plaats werd geko zen de heer Massee. De verschillende deze week door ons gepubliceerde voorstellen werden aange nomen. 'Op de daarbij gevoerde discus sie komen wij in een der volgende num mers terug. De veelvuldig voorkomende verkeers ongevallen moeten ieder overtuigen van de noodzakelijkheid om een ongelukken- verzekering (in en buiten beroep) te sluiten. VRAAGT PREMIEOPGAVE of voorziet U in ieder geval van onze reclamepolis. Autobusongevallen, Spoor-, Tram en Stoombootongevallen. f 5000»bij overlijden, f 10000.bij invaliditeit, f 2.50 per dag. Zoo'n verzekering heeft iedereen noodig. Markt 16, naast Postkantoor, Goeo. Dir. W. L. B. J. DEKKER. Bit de Provincie VaneenvriendelrjkevrieHd. Vorige week vervoegde zich ten huize van zekeren J. te Nisse (een zekere B., af komstig uit Oosterland, met wien J. eenige jaren in militairen dienst had doorge bracht. Hij deelde hem mede, dat hij groot handelaar was en nu voor zaken naar Rotterdam moest, doch juist tot de ont dekking was gekomen dat hij zijn porte feuille met geld thuis had laten liggen waarom hij J. verzocht, hem eenig geld te willen leenen, belovende, het de vol gende week te zullen terugzenden. J., volkomen te goeder trouw, voldeed aan dat verzoek en verschafte aan B. het gevraagde bedrag. Terugbetaling bleef evenwel uit, waarom J. aangifte bij de politie deed, waarbij bleek, dat B. een zwervend leven leidt en meerdere andere uui, sntumnimi—uuinzMMB^—a personen heeft gepoogd op te lichten. Bovendien had B. te Goes op naam van J. een rijwiel gehuurd, waarmede hij met de Noorderzon was vertrokken. Men moet het van zijn vrienden ook maar hebben. Als verdacht van brandstichting, ge pleegd te Z-onnemaire Zaterdagavond j.l. is aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld, zekere M. J. M., 37 jaar, landbouwer ie Westmaas, tijdelijs vertoevende te Zonnemaire. Middelburg. Op Woensdag a.s. des na middags te 2 uur vergadert de Gemeente raad. Aan de orde komen: Ingekomen stukken. Eervol ontslag Leeraar Avond school voor Nijverheidsonderwijs. Benoe ming lid Commissie van beheer en toe zicht gemeentelijke sportterreinen. Nadere regeling jaarwedde Controleur gemeente belastingen. 15e wijziging gemeente-be grooting 1926. Verlenging wachtgeld-rege- ling personeel meelfabriek, (tot niter!ij c 1 April). Wijziging in bedragen verleende voorschotten aan Algemeene Woning- bouwvereeniging. Verzoek tot erfpachts- verlenging gemeente-grond Lange St. Pie terstraat. Adres W. Reijnierse, nopens schade door rioleeringswerken (gevraagd wordt f485). Adres J. Casetta nopens uit voering van gemeentewerken. Adres R. A. Bastiaanse, c.s. nopens afgraving hoog te Seisbolwerk. Subsidie-verzoek ten be hoeve van cursus in karton-sloïjd. Sub sidie-verzoek ten behoeve van asyl voor huisdieren. Verkoop gemeente-grond in Park van Nieuwenhove. 16e wijziging ge meente-begrooting 1926. Vlissingen. B. en W. leggen aan den raad -over een adres van eenige slagers namens hun collega's te Vlissingen en te Souburg met verzoek over te gaan tot verlaging der keurloonen. Adressanten verzuimen aan te toonen, waarom de loonen buitensporig hoog zouden zjjn. Er zullen steeds schommelingen in inkom sten en uitgaven blijven en daarmede zijn de keurloonen niet steeds in over eenstemming te brengen. Bovendien zul len de kosten door de periodieke salaris - verhoogingen nog toenemen. Afgezien van het bovenstaande, zullen bij stichting van een abattoir, de keurloonen toch nader onder de oogen moeten worden gezien. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor afwijzend op het adres te beschikken. B. en W. herinneren er aan, dat voor het verbouwen van het huis Bellamypark no. 5 en andere werkzaajriheden voor het Gasthuis f 11.000 en voor het maken van klassekamers f9000 is gevoteerd, waar voor de middelen werden gevonden uit de opbrengst van het in het Grootboek der 21/s pCt. ingeschreven Nationale Schuld. Thans blijkt, dat d-e tot. kosten f33.841.06 zijn geweest, als ten minste wordt goed gevonden, dat wordt afgetrokken f2567.91 wegens kosten van toezicht en architect- van. gemeentewerken en van f 1551.73 we-- gens uitgaven .welke tot den gewonen, dienst hehooren. De opbrengst van het Qrootboekkapitaal heeft f31.889.51 bedra gen, en vragen regenten het tekort van f 1891.55 uit de gemeentekas te betalen. In een uitvoerig schrijven van regenten geven deze inlichtingen jover de oorzaak der -overschrijding der po-sten, waarvan B. en W. betreuren, dat zij niet eerder is ter kennis gebracht, opdat zij dan machtiging daarvoor aan den raad hadden kunnen yragen. Men staat hier nu echter vpor een voldongen feit. Goes. Hedenavond zal de Harmonie. „Euphonia" har-en beschermheer P. A. de Ligny ter gelegenheid zijner 50-jarige echtvereeniging huldigen in bet Schutters hof. Om half acht zal de jubilaris met muziek afgehaald worden. Er is hier -eigenlijk sprake van een dubbel jubileum, want het zal Maandag tevens 50 jaar geleden zijn, dat de heer De Ligny zich vestigde in de zaak in de Lange Vorststraat. Maandagavond 8 uur wordt hem door Euphonia een serenade gebracht. Borsseie. De gemeenteraad heeft toege staan een verzoek van M. Witkam te 's-Heerenhoek tot stichting van een plaats je met arbeiderswoning. Op een verzoek van de Vereeniging Schoolmuseum om subsidie wordt afwijzend beschikt. Beslo ten wordt tot het aangaan eener kasgeld- leening van f 10.000. Aangewezen wordt als stemlokaal voor de aanstaande verkie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1