So 95 Vrijdag SI Januari 1927 41 e Jaargang HEERLIJKE FIJNE - ©©EDKCCPÉ L_Ï«SAK Bnitenlani MARV ST JOHN. Binnenland. I Influenza en Gri«p Sahapfrin-tabletten Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 38 ct Bij abonnement belangrijke korting. Het oude liedje. Wij hebben melding gemaakt van wat iet „Handelsblad" schreef over de kosten van''het lager onderwijs. Deze kosten zijn inderdaad schrikbarend liooe en het valt dan ook toe te juichen dat ten staatscommissie is benoemd, die onder leiding van Mr Rutgers zal hebben na te "aan of hierin verbetering kan worden ge bracht. In het „Handelsblad" wordt reeds bij voorbaat een antwoord gegeven. Het is weer de oude geschiedenis. Toen eenige jaren geleden door den Vrij heidsbond een commissie werd benoemd je commissie-Eerdmans om na te o-aan op welke wijze op het lager onderwijs bezuinigd zou kunnen worden, luidde het antwoord, dat bij het openbaar onderwijs geen bezuiniging van beteekenis mogelijk was, maar dat de bijdragen voor het bij zonder onderwijs verminderd behoorden te worden. In de eerste plaats zou, naar bedoelde commissie oordeelde, het minimumgetal leerlingen om tot stichting eener bijzondere school te geraken verhoogd kunnen wor den en in de tweede plaats behoorde de verantwoordelijkheid en het risico der schoolbesturen te worden verzwaard. De openbare school moest veilig gesteld worden en het bijzonder onderwijs zou het gelag moeten betalen. Eenigszins in dezen geest redeneert ook de bezuiniger in Aet „Handelsblad". De schuld van de veel te hooge uitgaven ligt volgens hem bij de bijzondere scholen, die zonder noodzaak dure gebouwen stich ten, terwijl solide ex-openbare scholen te huur worden gezet. Hiertegen moeten wij opkomen. Als er bezuinigd wordt het spreekt vanzelf heeft ook het bijzonder onder wijs daarin bij te dragen. Maar er is geen enkele reden om te ver- onderstellen, dat bij het bijzonder onderwijs meer dan bij het openhaar onderwijs be zuinigd zou kunnen worden. Vermindering van de kosten is nood zakelijk. Maar dit behoeft er niet toe te leiden dat het bijzonder onderwijs met afgekeurde openbare scholen genoegen zou moeten ne men. Het mag geen reden zijn om den bezui- 1 nigingslast alleen 'te leggen op de bijzon dere scholen en de financieele gelijkstelling ongedaan te maken. Be politieke crisis in Duitschland. Als laatste poging tot de vorming van «en regeering der middenpartijen heeft -Marx gisteren nog een langdurig onder houd met dr Scbolz, den leider der par lementaire groep der Duitsche volkspartij gehad. Na afloop heeft Marx aan Hinden burg verslag uitgebrac&t van zijn bemoei ingen en den president verzocht hem van zijn opdracht te ontslaan. Hindenburg heeft aan dit verzoek voldaan en zich ver dere stappen voorbehouden. Later wordt gemeld, dat rijkspresident Hindenburg aan rijkskanselier dr Marx 3,1 een eigenhandig schrijven heeft ver zocht te pogen een regeering der bur gerlijke partijen te vormen. Het schrijven van den rijkspresident be vat naast de opdracht aan Marx nog een beroep op de burgerlijke partijen, nat zij', iu het belang van den staat, een FEUILLETON. Uit het Engelsch. 134) o— „Gij ziet er mooi genoeg uit voor ons Leiden," ging zjj voort, terwijl zij met eeni ge verbazing de rijke, zijden japon met Machtigen kant bekeek. Weliswaar was Het een geschenk van Mary, maar het kwam haar vreemd voor, dat zij ze op de zen warmen middag droeg. -Gij weet immers, dat wij vandaag bij de hullertons zouden eten, om den Dean en -Mrs Granthem te ontmoeten," antwoordde Janet op eenigszins stroeven toon. Mary vergat baar kleine aangelegenheden. „Het is zoo vervelend, want het is warm, en Maurice heeft er geen lust in; en dan zijn Hosie en May niet recht wel." „Zal ik bij hen blijven?" vroeg Tante Mary eensklaps; zij vond dat bet prettigst Jan alles; zij had niets liever dan een rus- lgen avond met baar lievelingen, om ge heel van hen te kunnen genieten, zonder het gezelschap der moeder. „Laat mij blijven, Janet; ik heb ze den matsten tijd zoo weinig gezien, en DoUie en Mrs Maynard vinden bet wel goed, daar hen ik zeker van." „Dat wilde ik juist zoo gaarne, maar ik snel einde aan de crisis mogen maken door zich, met terzijdestelling van partij- geschillen, tot een regeering, welke tot werken in staat is, aaneen te sluiten. De loopgraaf van den dood. Dezer dagen is te Caeskerke, op den lin keroever van den.IJzer, een conferentie van officieren, ambtenaren der departe menten van openbare werken en financiën en gedelegeerden van de Touring-Club de Belgique en den Dienst der Oorlogsherin neringen gehouden. Deze conferentie bad tot doel een definitief besluit te nemen om trent de bekende „Loopgraaf van den Dood" of „Boyau de la Mort" die, langs-, heen de rivier gelegen, de verbreeding van den dijk en het herstel van bet verkeer per as aldaar, onmogelijk maakt. Na een be zoek ter plaatse werd besloten het verde digingswerk als historische herinnering te behouden en den weg achter de loopgraaf om te leiden. De daartoe noodig geachte werken zullen 250.000 a 300.000 francs kosten, welk bedrag over de departemen ten van landsverdediging en openbare wer ken en de Touring-Club zal worden ver deeld. De griep. Ondanks enkele plaatselijke gevallen is Italië tot dusver vrijgebleven van de griep epidemie. Uit Munchen wordt gemeld, dat zich te Gunzenhausen de eerste griepgevallen met doodelijken afloop in Beieren hebben voor gedaan. Te Mhnchen zelf heeft de epidemie een goedaardig karakter. De griep blijft zich in Denemarken nog steeds uitbreiden. In de hoofdstad Kopen hagen was het aantal nieuwe gevallen de afgeloopen week 5119, waarvan bij 83 longgriep optrad, in drie gevallen met doo delijken afloop. De voorgaande week wa ren er 1419 ziektegevallen, waarvan bij 79 longgriep optrad. Over het algemeen is de ziekte goedaardig en duurt maar enkele dagen. Als voorzorgsmaatregelen zijn tal van scholen en de openbare danshuizen ge sloten. Duur leven te Parijs. Uit officieele cijfers blijkt, dat het leven te Parijs bijna 5 maal zoo duur is als in 1914. Wanneer als grondcijfer 100 wordt genomen, bedragen de kosten thans, in vergelijking met 1914: voor noodzakelijke voeding 574; vuur en licht 577; woning 250; kleeding 615 en diversen 620. Het spoorwegongeluk te Munchen. Verleden jaar is op den tweeden Pink sterdag te Munchen een sneltrein op een stilstaanden boemeltrein gereden en bij dat ongeluk zijn 28 menschen gedood en 274 gekwetst. De oorzaak van de ramp is nooit komen vast te staan. Terwijl de officieele lezing gewaagde van rijden door onveiUg sein is de machinist van den sneltrein al tijd blijven volhouden dat het sein veilig stond. Verklaringen van enkele ooggetui gen bevestigden zulks. De instructie in de zaak is thans einde lijk gesloten en zal de machinist op 2 Maart terechtstaan. Uit China. Het gepeupel drong tot een schip door, dat te Annoy voor anker lag. De passa giers, o.w. 10 Spaansche: priesters, 12 zusters en 11 weezen, konden slechte met de grootste moeite beschermd wor den. Het blijkt, dat weer het gerucht verspreid was, dat de priesters Chinee!- sche kinderen vermoordden. Als bewijs vreesde, dat gij het niet zoudt voorslaan," antwoordde Mrs St. John op verwijtenden toon. „Gij zijt zoo vervuld geweest van, de Maynards en uw eigen zaken en dat ake lige Brotherton, dat die arme kinderen u nooit meer te zien krijgen!" „Wiens schuld is dat?" vroeg Mary zacht; want deze onrechtvaardigheid was meer dan zij verdragen kon. De kinderen waren haar zwakke punt; niemand, die zijn verstand gebruikte, kon haar beschuldigen dat zij ze verwaarloosde. „Hoe dikwijls heb ik u niet gevraagd Lettice en Hetty 's avonds bij mij te sturen! Ik kon mijn gasten niet verlaten, en toch kwamen zij niet." „Om de waarheid te zeggen, zijn ze den laatsten tijd geen van aHen goed in orde geweest, en ik dacht, dat het beter was ze rustig te houden," antwoordde Janet, ter wijl zij handig den toon veranderde bij het knorrig antwoord van Mary. Als Mary van zich af sprak, werd Janet terstond zachter gestemd. „Ik had gedacht, dat ze nu nooit meer ziek zouden zijn, nu wij buiten wonen, maai- Rosie en May zijn zoo zwak als 't maar kan." „Heel goed, ik zal bij ben blijven, totdat gij terugkomt," antwoordde Mary bereid willig; en toen verliet zij Janet en ging naar hoven. Zij luisterde niet, toen Janet beweerde, dat er geen baast was, en dat van de barbaarscliheid der vreemdelingen werden twee kinderlijkjes vertoond. Korte berichten. Het Engelsche ministerie van koop handel maakt in zijn orgaan bekend, dat in den tijd dat de kolenmijnen stil hebben gestaan, ruim 20 millioen ton steenko len in. En geland zijn ingevoerd, die meer dan 43 millioen hebben gekost. Zij kwamen echter nog duurder te staan wegens de slechte boedanigheid van de brandstof van het vasteland. Gemeld wordt, dat Italië aan Bul garije het sluiten van een vriend schapsverdrag heeft aangeboden. Koortswereiut en ger«i«ml zijn (Wettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. Tweede Kamer. De heer Dr S. E. B. Bieroma te Usquert beeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer, als opvolger van wijlen Mr Dres- sellmys, aangenomen. „Vrij van militairen dienst". Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Deckers betreffende het niet achterstellen bij benoemingen in een openbare betrekking van ben, die niet vrij zijn van militairen dienst, bij hen, die dat wel zijn, antwoordde de minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers De spreker (de luitenant-kolonel van den Generalen Staf de heer P. Donk, in een rede voor de Vereen, ter beoefening van de Krijgswetenschap) heeft blijkens het woordelijk verslag van zijn rede ge zegd: „Kan dit gebrek aan waardeering duidelijker blijken dan uit het stellen van de voorwaarde: „vrij van 'militairen dienst" door vele werkgevers; uit het feit, dat, volgens het orgaan der verlofsofficie- ren, zelfs voor openbare betrekkingen een voorkeur daaraan verbonden wordt?" Ol het orgaan der verlofsofficieren hierbij aan Rijksbetrekkingen heeft gedacht, blijkt niet. De vraag, of den Minister voorbeelden bekend zijn van dergelijke achterstelling wordt rintkennend beantwoord. Overigens is, na informatie, van alle departementen van Alg. Bestuur bericht ontvangen, dat een eisch als de bedoelde nimmer .ge steld wordt. Alleen wordt bij het Dep. van Waterstaat voor bet haven-, kanaal- en brugpersoneel, alsmede voor kanton- niers, de eiscb gesteld om den eersten militieplicht vervuld te hebben, of daarvan vrijgesteld te zijn, terwijl verder uit inlich tingen van het Dep. van Arbeid, H. en N. is .gebleken, dat het een enkelen keer is voorgekomen, dat voor spoedeischenden arbeid de voorkeur is gegeven aan een candidaat, die niet aanstonds zijn militai ren 'dienst zou hebben te vervullen. Voor bijzondere maatregelen schijnt in de gegeven omstandigheden geen reden te bestaan. I n d e x e ij f e r s van den landbouw. De Directie van den Landbouw publi ceert de volgende indexcijfers van den' landbouw over de laatste drie maanden van 1926: zij nog niet weggingen, en dat er verschei den dingen waren, waarover zij met Mary wilde spreken. De oude prikkelbaarheid ontwaakte bij den eersten klank van de be kende kijvende stem har er schoonzuster; en zij gevoelde zich dezen middag te ellen- dig, om er met even goed gevolg tegen te strijden als gewoonlijk.. Maurice kwam uit de slaapkamer toen zij voorbijging en zijn gelaat klaarde op toen hij baar zag. „Dat lijkt juist naar u, lieve Tante Mary," sprak hij dankbaar. „Nu kunnen Janet en ik geruster weg gaan. Lit feest was zoo lastig en Janet maakte zich ongerust over Rosie en May; niet dat ze ziek zijn, maar moeders zijn altijd ongerust"; en terwijl Mary hem in de kamer volgde, sprak baar geweten. Misschien, dat Janet door haar onrust wat knorrig was; zij wenschte half, dat zij geduldiger geweest wa.s. De kleine meisjes zaten allen samen in de kamer van Rosie. Rosie en May lagen naast elkaar in een der kleine witte bedden; het hondje Snap lag tussch«n hen in; Bee zat op het voeteind met een ark van Noach te spe len. Lettice en Hatty zaten rustig bij bet venster te lezen; de kanarie zong luid in het kooitje; de rozen groeiden door het ,open venster naar binnen. Buiten scheen de avondzon in den pastorietuin. Nooit Oct. Nov. Dec. Akkerbouwproducten 128 145 144 Veeteeltproducten 127 129 131 Landbouwproducten 128 133 135 Productiekosten 159 161 160 In December zijn alle granen, zaden en peulvruchten in prijs gedaald, maar aangezien suiker en stroo. iets hooger noteerden, bleef bet indexcijfer voor de akkerbouwproducten nagenoeg onveran derd. Voor de veeteeltproducten hadden boter en eieren een belangrijk hooger index cijfer. Hierdoor werd de aanmerkelijke prijsdaling voor kaas ten volle gecompen seerd, zoodat het indexcijfer voor deze groep iets steeg, terwijl eveneens voor alle landbouwproducten net indexcijfer iets hooger was. Van de productiekosten daalden de voe- derstoffen in jprijs, terwijl enkele mest stoffen iets hooger noleerden. Mr Th. Heemskerk te Middelburg. In een openbare vergadering belegd door de A.-R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" trad gisterenavond in de groote zaal van het Schuttershof te Mid delburg als spreker op de heer mr Th. Heemskerk, oud-minister. De voorzitter der Kiesvereeniging, de heer mr P. Dieleman, opende de goed bezochte vergadering met gebed en zeide, dat de Kiesvereeniging zich gelukkig acht den heer Heemskerk te kunnen ontvangen en gaf daarop het woord aan den spreker. De beer Heemskerk zeide, dat er ver moedelijk enkele andersdenkenden zullen zijn, die hem dan wel niet kwalijk zul len nemen, als hij uiteenzet, wat z.i. in de A.-R. partij moet leven. Het is dan ook geen debatvergadering. Spr. zegt, dat men verleden jaar moei lijke tijden beleefd heeft, toen de coalitie uiteenspatte. De A.-R. hebben daar niet de schuld van en spr. heeft direct gezegd, dat men niet tegen het huidige kabinet zou op treden, en dit is later ook gebleken. Men heeft de toestanden te nemen zoo ze zijn. Het lijkt echter, dat men ook tracht in eigen boezem scheuring te brengen. Het is niet goed voor de kracht van de A.-R. partij. Het is echter niet moeilijk voor haar de goede houding te bepalen, die is vasthouden aan haar beginselen of er een coalitie is of niet. Maar herstel van dereclitsche samen werking is gewenscht, om een regeering te krijgen, die op een meerderheid kan rusten. Zulk een regeering is ook moge lijk bij een Roomsch-Roode samenwer king of een democratische meerderheid uit verschillende partijen, en kan dat alles niet dan komt er een extra-parlementair' kabinet, dat ook een slechter kan zijn dan het huidige. Spr. wil de derde meereierheidsforma- tie zeker niet, met uit elkaar vallen van de partijen en ook niet de tweede, de Roomsch-Roode, waaraan spr. nog niet zoo gauw gelooft. Waar nu het meest gewenschte eeH rechtsche samenwerking niet gelukt op het oogenblik, blijft het extra-parlementair het eenige. Velen lacht dit wel toe, omdat men nn zuiver de beginselen kan stel len als afschaffing staatsloterij, invoering Zondagswet, wet tegen de lijkverbranding, de doodstraf enz. Dit alles stuitte in de coalitie af op an dere inzichten bij een der andere partijen. Maar ook in een coalitie blijft men op de punten, die niet tot de samenwerking in baar leven vergat Mary het gemengde gevoel van rust en vrede van dat too- neeltje. Er weerklonk een vroolijke uitroep, toen hun vader met Tante Mary binhenkwam. Bee klapte in de handen, Snap blafte, de dieren vielen allemaal door elkaar uit het schortje van Bee, en kwamen overal terecht op bet bed, op den grond en op Mary's japon. Snap maakte zich meester van een olifant en een Zebra en likte er al de verf af. Verscheiden dagen later vond Mary een kameel in den zak van haar japon, die zij dien avond aanhad. „Kinderen, ik ben gekomen, om van avond bij u te blijven; wij zullen een van onze heerlijke, 'oude avonden hebben," riep Tante Mary opgewekt uit, terwijl zij hen allen kuste. Wat zag May erwarm en zwak uit, toen zij zich in bed oprichtte De wangen van Rosie waren bleek, en haar oogleden zwaar; maar zij glimlachte tevreden, toen zij Mary een brandend handje toestak. „O, dat is heerlijk," zuchtte zij; „Bee maakt zoo'n leven, en wil niet hebben, dat Hatty ons voorleest, en het maakt mijn hoofd zooveel erger." „Vervelende Rosie!" riep Bee veront. waardigd uit. „Ik kraaide net als de hanen, vader; en als het kleine var kentje uit de ark komt, moet bet knorren, kwaliteit smaakt U DE qeur behaagt U DE prijs verbaast U Dif zyn de wonderen leidden, geheel vrij staan. Men blijft steeds staan op art. 3 van bet werkprogram, het beginsel dus, dat men ook op staat kundig terrein Gods Woord steeds erkent. Als men kracht zoekt in isolement, en zich niet aansluit bij verwante groepen, dan doelen andere niet verwante groepeR de lakens uit. Dit was reeds zoo onder Groen, die toch moest zeggen: In ons isolement ligt onze kracht. Het was noo dig om plaats te maken voor de A.-R. par tij. De strijd ging toen tusschen de con servatieven en de liberalen, en deze beide partijen meenden, dat het staatsleven bui ten God om gaat. De A.-R. moesten daartegen opkomen en getuigen, dat God staat boven den Staat. Men wist in die dagen nog niet of men moest streven naar uitbreiding vair do bijzondere school of naar een Christe lijke school van Staatswege. Eerst later is uitgekomen, dat het eerste de goede weg is. Het is niet juist, dat de A.-R. partij zooals de R.-K., een kerkelijke partij is. Zij vraagt niet tot welke kerk behoort gij; jeden van iedere kerk zijn welkom. Er moet een eigen wetenschappelijke studie op Christelijken grondslag zijn, om de goede regoeringswijze aan te geven. En dit toont reeds aan, dat het niet volgens een kerkelijke leerstelling kan ge schieden. Er moet zijn een godsdienstvrijheid. Het is een treurig teeken des tijds, dat er alom een splijtzwam is, ook in de Pro- testantsche partijen. Ieder zoekt naar ver schillen, maar dit zal op den duur slecht uiüoopen. Men moet juist zoeken naar hetgeen samenbindt; dit is noodig om te waken tegen de liberale en socialisti sche overheersching. Spr. komt nu tot hen, die knabbelen aan de A.-R. partij. Tot Ds Kersten zegt spr., dat men nieit met politieke phrasen kerkelijke wenschen naar boven moet brengen. Over Ds Lingbeek zegt spr., dat deze redeneert: er zijn geen R.-K., en men moet hebben een Geref. staatsschool. Ds Kersten bedreigt de godsdienstvrij heid. Hot moet zijn tegenover de revo lutie het evangelie, maar Ds Kersten maakt er van: tegenover de revolutie het staatsgezag. Op dit oogenblik kunnen deze rich tingen nog. niet zoo veel kwaad doen; maar als het meer en meer gaat tegen weet ge!" „Ja, en dan blaft Snap," klaag de Rosie, „en Hatty begon te lachen, en toen zong de kanarie maar steeds door!" „Mijn arm klein meisje 1" riep Tante Mary medelijdend uit, terwijl zij zacht haar hand op het voorhoofd van het kind legde. „Maurice vindt ge niet, dat wjj de kanarie in de kamer van Lettice konden zetten? en misschien was het goed, als Snap eens een beetje ging wandelen." En toen Maurice aan haar verlangen vol deed', zeide zij ernstig: „Nu, Bee, nu moet ge heel stil zijn, of Biddy moet u ook wegbrengen," want de trouwe Biddy was hen naar de pastorie gevolgd. Bee keek 'beleedigd. „Moeten de koeien dan in het geheel niet loeien, Tante Mary die arme koeien?" „Zeker niet, Bee." „En de leeuwen niet brullen?" „Natuurlijk niet. De zon gaat onder en het is tijd voor alle goede kinderen en dieren, om naar bed te gaan," antwoordde de onverbiddelijke Tante Mary; na welke duidelijke toespeling Bee in eens zoo stil werd als een muisje, en onhoorbaar hare beesjes in en uit de ark liet komen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1