don ondervonden. Een van die bezwaren, de invloed van de maximale avondbelas ting op den doorsneeprijs per K.W.U. is door" ons niet weg te nemen zonder een niet te verantwoorden risico op ons bedrijf te nemen. Het is aan de gemeenten, den invloed van het maximumtarief te verminderen door den gebruiksduur daar van zoo hoog mogelijk op te voeren. Het streven der gemeenten zij er dus op gericht, het stroom- debiet te verhoogen zonder dat de avondbelasting tevens wordt opgevoerd. De meeste ge meenten zijn daartoe ook in staat en wel door er naar te streven, de kleinindustrie door redelijke tarieven tot aansluiting te bewegen en het gebruik van stroom voo-r huishoudelijke doeleinden te bevorderen. Zoover ons bekend, is het tarief met ver goeding voor de maximale belasting over al regel; zelfs wordt die vergoeding ge woonlijk berekend over de maximale be lasting onverschillig of deze overdag dan wel 's avonds, des zomers dan wel des winters optreedt. Indien onze maat schappij dus in dezen een uitzonderings positie inneemt, is die positie voor de gemeenten-afneemsters een gunstige. Een eenigsz'ns belangrijke vermindering van de vergoeding voor de maximale avondbelasting zou, indien zij niet met groot nadeel voor onze maatschappij ge paard zou gaan, moeten leiden tot een zoo sterke verhooging van den K.W.U. prijs, dat de bediening van de kleinindustrie door de gemeenten een absolute onmoge. lijkheid zou worden en ook het leveren van stroom voor huishoudelijke doelein den steeds een onvervulbare wensch zou moeten blijven. Intusschen zijn vele gemeenten huive rig, de stroomlevering aan de industrie te bevorderen, uit angst voor de vergoeding voor de overschrijding \an de dagbebst'ng boven de avondbelasting. Daargelaten de vraag of die angst gegrond is, is het een leit, dat deze vergoeding thans de aan sluiting van kleinindustrie bemoei'ijkt. Het is deze bemoeilijking, die wij hebben ge tracht uit den weg te ruimen, door do gemeenten de keuze te geven tusscheai het bestaande, contractueele tarief en een tarief, waarbij de overschrijding van de dagbelasting boven de avondbelasting geen rol speelde. De tabel die daartoe werd samengesteld, bevat prijzen, die hooger zijn dan die van het contractueele ta rief zonder de vergoeding voor de dag belasting. Dit was noodzakelijk omdat wij ons den eisch moeten stellen, dat de P. Z. E. M. zoo min mogelijk nadeel van den maatregel mocht ondervinden. Men zal aanvoeren, dat het nieuwe tarief voor dit oogenblik nadeelig kan werken voor bepaalde gemeenten. Wij ge ven dit terstond toe: de gemeenten, die van het nieuwe tarief willen profiteeren zullen zich wellicht gedurende eenigen tijd een hoogeren doorsneeprijs moeten getroosten. Maar daartegenover staat dan een veel grooter voordeel voor de toe komst. Wij geven ook toe, dat er gemeenten zijn, die zich steeds beter zullen bevin den bij haar contractueele tarief, omdat zij niet in de gelegenheid zijn, stroom voor industrieele doeleinden van betee- kenis te verkoopen en zij dus moeilijk den duur van het maximum belangrijk kunnen verhoogen. Maar het is nimmer onze bedoeling geweest, den gemeenten het nieuwe tarief op te dringen. Wij heb ben en het kon ook niet anders de gemeenten steeds vrij willen laten in hare keuze tusschen beide tarieven. Intusschen hebben wij besloten, de ge meenten nog verder tegemoet te komen door haar in de gelegenheid te stellen de keuze tusschen beide tarieven eerst na afloop van het jaar te doen. Vóór 15 Ja nuari 1928 verwachten wij van U be richt, welk der beide tarieven U voor Uwe - gemeente over 1927 toegepast wenscht te zien. De tabel, vervat in ons schrijven van 22 Oct. 1.1. is door ons herzien en de prij zen zijn ietwat lager gesteld. De heer G. Bolier Gz. te Brtii- nisse, aftredend lid der Prov. Staten in Zeeland, voorkomende op de candidaten- lijst der Chr. Ilist Uniepartij, heeft voor deze aangeboden candidatuur (nr 15 van de lijst) bedankt. Mr Th. Heemskerk zal Vrijdag avond a.s. niet te Axel, maar in de Geref. Kerk te Terneuzen voor de Anti-rev. Kiesvereeniging aldaar optreden. Door de centrale van A.-R. Kiesver- èenigingen kieskring Hulst is voor de Prov. Staten candidaat gesteld Mr P. Dieleman. Een zeldzaam jubileum. De 88-jarige arbeider P. Burm te Klooster- zande is thans gedurende 75 jaar op de zelfde 'hofstede, thans bewoond door de wed. P. Polfliet, werkzaam. De grijze ju bilaris wordt geschetst als een trouw en plichtsvol werkman. Dammen. Gisteravond 17 Jan. speelde Goes II tegen Vlissingen I te Vlissingen en won dezen wedstrijd met 14—6. Hierdoor werd. Goes II kampioen van den Zeeuwschen Dambond. Uitslag als volgt: B. MachielseVan Driest 11, 0. Clorstanje-De Nooijer 2 0, H. MerisonStreefkerk 02. M. v. den BergeBok 20, J. Grucqv. d. Plassche 02, M. SchrijverMos 2—0, J. HendrikseDiersma 20, L. de Waard Boshamer 11, L. Dekkerv, d. Voor de 20, J. SimonseQueguere 2—0. Middelburg. In de gisterenavond gehou den vergadering van de Commissie voor de van 3 tot en met 6 Februari te hou den Provinciale Huisvlijt-tentoonstelling, bestaande uit leden van de besturen van „Uit het VolkVoor het Volk" en de af- deeling Middelburg van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, bleek, dat liet aantal inschrijvingen in de laatste 14 dagen is verdubbeld en hooger is dan voor de tentoonstelling welke in Decem ber 1923 door de afd. van den Volksbond werd georganiseerd. Er werd dan ook besloten, de tentoonstelling op de boven genoemde data te doen doorgaan. De opening werd bepaald op Donderdag 2 Februari des namiddags. De gelegenheid tol inzenden der tentoon te stellen voorwerpen wordt gegeven op Dinsdag 1 Februari van 2 tot 5 en van 7.30 tot 10 uur. Des Woensdags zullen de ingezonden voorwerpen worden ge schikt, terwijl Donderdagsmorgens de ver schillende jury's een en ander zullen be- oordeelen. Aan de inzenders zal op ver toon van den strook, dien zij als bewijs van inzendingen van hun voorwerp be houden, eenmaal vrij entree tot de ten toonstelling worden verleend. Reeds jijn enkele medailles voor de tentoonstelling toegezegd, en de commis sie vertrouwt, dat deze door meerdere zullen worden gevolgd. De bedoeling is op {Jen openingsmiddag en ook op een of meer der andere mid dagen of avonden de tentoonstelling dooi' muziek te doen opluisteren. lerseke. Heden is van de werf van Gebrs Meerman alhier te water gelaten de sleepboot „Speed" voor rekening van de firma Cornelis Swarttouw te Rotter dam en direct daarna de kiel gelegd van een 5e sleepboot voor rekening van een Rotterdam sclie firma. Kapelle. De eerste vergadering in 1927 werd door den raad dezer gemeente Maan dagmiddag gehouden. Afwezig dhr van Wingen wegens ziekte. Burgemeester Bie- rens sprak de gebruikelijke nieuwjaars rede uit. Spr. deelde mee, dat. 27 nieuwe woningen werden gebouwd, dat de bevol king was geklommen van 2532 tot 2618 inwoners. De griep heeft geen slachtoffers geëischt. Land- en Tuinbouw waren tame lijk, alhoewel niet bijzonder goed te noe men, Tiet vee werd niet gespaard voor mond- en klauwzeer, vele jonge dieren stierven. Spr. hoopt, dat belastingverlioo- ging mag voorkomen worden. Spr. roemt de samenwerking met de wethouders en secretaris en hoopt, dal ook 1927 een vruchtbare samenwerking geve. Spr. be sluit met Gods besten zegen aan allen toe te wenscken. Dhr Zegers, oudste raadslid, dankt voor de gesproken woorden en wenscht weder- keerig Gods zegen toe. Dhr Ganseman maakt aanmerking op deze rede. Spr. meent, dat door den voor zitter is te kennen gegeven, dat door de Tweede Kamer een fout is begaan door aanneming van het tractaat met België en dat de Eerste Kamer deze alsnog zul verbeteren. Spr. stemt met deze woorden niet in. De voorz. zegt: dan hebt U dit niet goed begrepen. Ik heb gezegd dat dit door velen geacht wordt als een be gane fout. Dhr Fraanje merkt op, dat we hier hebben gehoord een persoonlijk woord van den voorzitter en we niet hier op hebben te critiseeren, we mogen het er wel of niet mee eens zijn, het is en blijft persoonlijk. Alsnu volgde stemming over liet voor stel tot verliooging van het uurloon der onderwijzers aan de avondcursussen, waar over in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Vóór stemden v. d. Have Ganseman en de beide wethouders Zuid- weg en Vereeke. Tegen Zegers en Fraanje. Dus zullen de heeren onderwijzers ont vangen f 1.50 inplaats van f 1.25 per uur, om les te geven voor de avondcursussen waarover al veel is gesproken in de raadzaal. Bespreking wijziging bouwverordening inzake aanleg waterleiding volgde. Be sloten .werd met algemeene stemmen om elke nieuw te bouwen woning te belasten met aansluiting waterleiding. Herbenoemd werden tot leden der com missie van toezicht op het lager onder wijs de heeren: C. Drinkwaard en Ds Scheele en benoemd de heer J. C. Per sant Snoep in de vacature notaris Kram. Het verzoek om subsidie voor het schoolmuseum te Middelburg werd aan gehouden. Eerst zal nader worden geïn formeerd. Ingewilligd werd het voorstel van B. en W. om voor de Openbare school 2 jaar ontheffing te verzoeken voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. Het voorstel tot opening eener rekening courant door de gemeente bij de Bank voor Nederlandsch© gemeenten werd aan gehouden. Met algemeene stemmen volgde wijziging van art. 117a der algemeene politie-verordening, inplaats van het wei den van stieren en hengsten van 2 jaar, zal alsdan gelezen worden 21/} jaar. Alsnu volgde bespreking weigering be taling recognitie voor ingenomen open baren gemeentegrond door de firma H. Blok en Zonen. De voorz. deelt mee, dat in 1920 is besloten, dat de firma Blok en Zonen voor dezen grond f0.50 per vierkante Meter betalen zal. In totaal wordt betaald 15 per jaar. Na ingesteld onder zoek door den voorzitter, werd meege deeld, dat dhr Blok eenvoudig weigert te betalen. De beer Ganseman adviseerde te berichten, dat binnen 14 dagen be taling moet volgen en indien niet, alsdan opruiming van het trottoir op kosten van ingelijkheidstelling zal plaats hebben. Al- 'dus werd besloten. Nu kwam in behandeling uitbreiding al gemeene begraafplaats te Kapelle. Be sloten werd met algemeene stemmen om tot onteigening over te gaan van bet stuk grond achter de algemeene begraafplaats in eigendom bij dhr J. Rottier. De officieel© weg zal gevolgd worden. Het aanvullingskohier hondenbelasting bedroeg f 42.50. Bij de rondvraag vestigt dhr Fraanje de aandacht van B. en W. op den slechten staat van bet eindje dijk te Biezelinge. Spr. dringt aan op directe verbetering, daar de bewoners bij avond hun woning niet droogvoets kunnen be reiken. De voorzitter zegt dit toe. De lieer Ganseman zag gaarne dat aan het einde van de Weststraat een bord werd geplaatst, waarop richting aange geven werd. De A. N. W. B. en Auto mobielclub zal hier mede in kennis ge steld worden. Dhr v. d. Have omschrijft den toestand in de Ooststraat. Spr. lieeft zich persoonlijk overtuigd van den deso- laten toestand inzake waterafvoer. Nadere voorstellen zullen volgen in deze zaak. Wellicht zal rioolbelasting moeten ge heven worden. De voorz. 'deelt mee, dat de wijzers van het nieuwe torenuurwerk te Bieze linge vóór loopen. Dhr Eijsbout, leveran cier, zal voor directe verbetering zorg j dragen. Waarde. Maandagavond hield de kolen- vereeniging „Algemeen Belang" alhier haar jaai'lijksche vergadering onder on der voorzitterschap van den heer J. J Mol. Zij werd bijgewoond door 37 leden van de 102. Uit de- rekening van den penningmeester den heer M. de Leeuw, bleek, dat de inkomsten bedroegen f5023.43 en de uitgaven 14797.32, al- zoo een goed slot van f226.11, welk bedrag aan de leden per 1927 op de boekjes zal worden afgeschreven. De af tredende bestuursleden, de heeren J. J. Mol en Jan Bom, werden met meerderheid van stemmen herkozen. Kortgene. Zaterdagnam. werd de geres taureerde Pastorie alhier, door den ar chitect S. de Kon;ng en den uitvoerder van het werk M. Schrijver, te Goes, op geleverd aan heeren kerkvoogden, die* het werk in de beste orde en naar hun genoegen hebben aanvaard. Als men de groote verbetering ziet, en het nette werk waardoor de pastorie van b rinen geheel nieuw is geworden; dan komt zeker den architect een woord van lof toe, en ook den aannemer voor zijn net en degelijk werk. Domburg. Gistermorgen werden de les sen door het .nieuwe hoofd der openb. school, de heer J. de Jonge, aangevangen. Voordat hij echter hiertoe overging, wa ren Burgemeester en leden van den ge meenteraad en den secretaris ter plaatse aanwezig, om hem met zijn aanwezige echtgenoote te verwelkomen. De burge meester, de heer L. J- v. Voorthuysen, sprak den heer de Jonge toe namens den raad, en zeide hem daarbij den steun van het gemeentebestuur toe. De heer J. de Jonge dankte den burgemeester voor diens vriendelijke woorden en hoopte aan de gestelde verwachtingen' te voldoen. St. Laurens. Vrijdag hield de vereen, van oudleerlingen der Tuinbouwcursus „Samenwerking' haar vierde j larvergade- ring in de Ghr. School aldaar. Tot voor- ztiter werd, daar de tegenwoordige voor zitter dhr J. Labruyere niet herkiesbaar was, dhr P. Ton gekozen. Tot penning meester werd dhr P. de Kam herkozen. Daarna gaf dhr J. Labiruyère een inleiding over het onderwerp „Het snoeien". Na de tweede pauze werden nog eenige vrije onderwerpen ten gehoore gebracht. Koudekerke. Bevolking. Ingekomen; A. van Hoeve met gezin, A no. 33 f, uit Vlissingen; J. Sturm, D po. 180, uit Mid delburg; M. Visser met gezin, E 169, uit Middelburg. Vertrokken: A. Taal met gezin, E. 132, naar Middelburg; J. J. Barentsen, B 144, naar 0. en W. Souburg; Wed. J. Zandee gc-b. Rottier, B 182, naar Vlissingen; P. de Pagter met gezin, B 182. naar Vlis singen; A. G. v. Oeveren met gezin A 99 naar Goes; G. Dekker, O 41 naar St. Laurens; J. Dekker, 0 41, naar Bigge- kerke. Terneuzen. Het antirev. gemeenteraads lid D. Scheele wenscht zijn event, candi datuur niet meer vernieuwd te zien. Hoek. In het laatst van Dec. 1.1. werd bij zekere van T. alhier uit een kast een vrij belangrijk bedrag aan geld ontvreemd. Aangezien tegelijkertijd verdween een bij den bestolene inw&nenflen kostganger, viel de verdenking op dezen laatsten. Op sporingen bleven vruchteloos, totdat een dezer dagen, de kostganger zich meldde aan de Marechausseekazerne te Sas van Gent, alwaar hij tevens bekende zich aan den diefstal van het geld te hebben schuldig gemaakt. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. digen stand van het werk der Protestantsche zending in Indië. 't Is voor het eerst, dat de filmtechniek gebruikt wordt, om een over zichtelijk beeld te geven van wat hier te' lande en in Indië op Zen-lingsgebied ge beurt. Deze poging gaat niet uit van een der zendingscorporaties of kerken, doch van een Comité van enkele Amsterdamsche hee ren, welke hierbij de medewerking en steun ondervinden van het Zenlingsbureau te Oegst geest. In de eerste plaats zal deze film een wetenschappelijke waarde hebben, daar bij de snelle ontwikkeling van het Oostersche Christendom en de daarmee hand in hand gaande voortdurende verandering en ontwik keling' van den geheelen zendingsopzet, zoo wel in Indië als hier te lande door de film als het ware een momentopname gegeven wordt, welke over een aantal jaren, beter dan dorre jaarverslagen en statistieken een beeld zal kunnen geven van de historische ontwikkeling van het Christendom in het Oosten. In de tweede plaats zal de film er krach tig' toe kunnen medewerken, betere begrippen over de zending hier te lande te verspreiden. IWWpUTOlgWtH»'ijltl'<'MWW'. Mir-ulJ I TMM'Hf •ïipïBSiiïB Stokken. (Buitea varantwoordeLtikheid der reductie.; Rusthuis Hebron. Sinds een aantal jaren bestaat te 11 il- v e r s u m een inrichting voor vrouwelijke patiënten, genaamd het Rusthu s Hebrou. Dit rusthuis is opgericht door eeni'ge Christelijke vrienden. In het Bestuur heeft o.a. zitt ng de bekende heer J. N. Voor hoeve, hoofdredacteur van „Timotheus". Het doel van dit Tehuis is zwakken of herstellenden op to namen, welke al daar liefdelijk verpleegd worden onder leiding van imejuffr. M. M. Samson uit Alphen. Dat dit Rusthuis zegenrijk werk doet, blijkt uit het dankbare, vruchtbare ge bruik in den loop der jaren door vrouL wen en meisjes er van gemaakt, en de verschillende sehoone getuigschriften door oud-patiënten omtrent hun verblijf al daar openbaar gemaakt. Onder anderen in Timotheus heeft mei. nig artkel gestaan, in hetwelk waardee- ring voor den arbeid van dit Rustoord werd uitgesproken. Ook menige beschrij. ving van de heerlijke ligging van deze stichting eln de sehoone natuur in hare omgeving trok de aandacht. Voor mij ligt een door twee photo's verluchte afdruk van een opstel door een oud-verpleegde, mej. Gerrie Wagenvoort, die aldaar rust en herstel van gezond heid vond. Plaatsgebrek verbiedt mij iets er uit over te nemen. De lezers van Timotheus kennen 't wel. Doch, gelijk het met al dergelijke in richtingen gaat, dit Rusthuis worstelt met tekorten. Het wordt gedrukt door een tekort van f5000. Om dit tekort te dekken, en tevens om een noodzakelijke uitbreiding van het Te. huis voor te bereiden, besloten eenige dames te Zwolle een bazaar te houden ten hate van Hebron. Du heer Voorhoeve te Zwolle vroeg mij of, misschien door een aanbevelend woord van mij, er onder de lezers van ons blad neit zouden zijn, die voor dit doel iets zouden willen afstaan in den vorm van nuttige handwerken of andere geschikte voorwerpen, of een g'ft in geld. Door met toestemming der redactie de zaak van Hebron in ons blad ter sprake te brengen, voldoe ik aan 't verzoek van den heer Voorhoeve, in de hoop, dat men er met blijmoedigheid gehoor aan ver- leene. Liefst voor 25 Januari e.k. Zijn adres is: Jozef Voorhoeve, Nipstrik 83, Zwolle. Goes, 15 Jan. 1927- J. BUIJSE- Geref. Kerken. i Beroepen te Wonimels D. Ringnalda te Leimuiden; te Berlikum en te Tzum J. B. v. d. Sijs, cand. te Leiderdorp; te I Haarlem (vao.-Dr J. Brinkman) Dr C. Bouma i te Zwolle. Ds G. van Duinen. Naar gemeld wordt, heelt Ds G. van Duinen, Geref. pre- dikant te Schiedam, van den Minister van S Koloniën bericht ontvangen, dat bij den Mi- l nister van den Gouverneur-Generaal van Ned.- i Indië telegrafisch verzoek is ingekomen om Z.Eerw. als legerpredikant derwaarts te wil len uitzenden. Dit verzoek wordt thans ter definitieve'be slissing door Ds van Duinen overwogen. Een Zendingsfilm. Reeds gerui- men tijd is men, in Nederland en in Indië, doende om een film te vervaardigen, welke een indruk zal kunnen geven, van den hui- „Cij f e r s en Feiten". Van dezen j gids voor het politieke en sociale leven verscheen het derde nummer van den 7en j jaargang. Deze aflevering geeft meer jj dan 20 artikelen, inderdaad heel wat fei ten en cijfers, waarmee zij die op politiek en sociaal gebied meeleven, hun winst kunnen doen. Gaarne vestigen wij op deze belangrijke uitgave opnieuw de aan dacht. Uitgeefster: de N.V. „Graafschap" Aalten. „Nederland en Oranje', officieel jj orgaan van het Verbond van Antirevolu- jj tionaire Propagandaclubs. Het Januari- nummer bevat een schema ter inleiding 3 van de besprekingen op de algemeene cursusvergadering die op Woensdag 26 Januari a.s. te Utrecht zal worden ge houden. Dit schema is samengesteld door de heeren Mr H. Bijleveld en Mr P. S. Gerhrandy. De parlementaire kroniek han. delt over de interpellaties De Visser en Ter Laan op 10 Nov. 1926 in de Twee de Kamer gehouden. Niet bepaald actueel dus. Ongelukken. Vrijdagmiddag was de tienjarige van L.', te Haarlem, met een vier tal vriendjes op een voertuig' geklommen. Toen de knaap van den wagen wilde sprin gen, viel hij. De achterwielen gingen over zijn beide beenen en een der polsen. Per auto-brancard werd de jongen ernstig ge wond naar het gasthuis vervoerd. Tijdens afwezigheid van de moeder speelde het 4- jarige dochtertje van M. in de ouderlijke woning te 's-Hertogenbosch met vuur, waar door in haar ledikantje brand ontstond. Bu ren wisten het vuur te blusscheu, doch tl» kleine moest met ernstige brandwonden over, dekt naar het ziekenhuis vervoerd worden waar ze is overleden. G. V., die vorige week le Stadskanaal onder eeiJ wagen geraakte, is in het ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen overleden Te Dreumel is uit de Waal opgehaald het lijk van den schipper S., die bü ltuhrort bij het omslaan van een schuitje is ver dronken. Vliegtuig neer ge stort. Gister- middag is een vliegtuig boven het vliegveld de Kooi nabij Óen Heldor neergestort, waat. bij Je bestuurder, de korporaal-constabel Lie. vense ernstig werd gewond. Omtrent de oor zaak van het ongeluk kunnen wij meedeelen. dat dit kleine .uiterst lastig te besturen vlieg tuig op 50 M. hoogte in een z.g. vrille raakte, en in den ZAV. hoek van het vliegterrein met den grond in aanraking kwam. De be stuurder werd per ziekenauto naar het nw- rine-hospitaal vervoerd. Het vliegtuig is ver nield. Auto in het Hoen diep. Drie personen verdronken. Gisteravond om ll uur is een auto met 5 passagiers van Groningen naar Hoogkerk onder de gemeen te Groningen in het Hoendiep gereden. Twee der inzittenden wisten zich te redden. De overigen, 2 meisjes en een jongeman, zijn jammerlijk verdronken. De namen zijn mejuffrouw Wienema, (Gro ningen) en de heer Teuben (Groningen) ter- wijl van het andere meisje de identiteit nog niet was vastgesteld. De auto is uit het water opgehaald. De lijken lagen in het Hoendiep buiten de auto. Vermoedelijk zijn de slacht- offers dus uit den wagen geslingerd of heb ben zij nog pogingen gedaan den wal te bereiken. Nader wordt ons nog geseind, dat de hee ren H. de Jager en M. Roorda zich zwem mende wisten te redden. De bestuurder, J, Teuben en twee meisjes de 2t-jarige J, Hoedre en de 23-jarige L. Wienema zjjn levenloos uit het water opgehaald. Roofmoord te 's-Gravenha- ge. Gistermiddag is, zooals wij in een deel van onze oplage nog kon den melden, te 's-Gravenhage in het perceel Bezuidenliout I65a, waarin gevestig) is een manufacturenzaak van den heer W, een roofmoord ontdekt. Toen 2 kinderen van den manufacturier, die gisteren met een kraam op de markt stond, uit school thuis kwamen, vonden zij in de keuken de moeder liggen in een plas bloed. Wanorde in de keuken wees op een voorafgegane worsteling, In de kamer bleken de kasten enz. openge broken, hetgeen duidde op roofmoord. De justitie en Politie waren spoedig ter plaatse aanwezig. Zooals te begrijpen is, veroorzaakte de gruwelijke roofmoord in de geheele stad groo te opschudding. Uit inlichtingen, welke de Tel. van den 15-jarigen zoon, die de H.B.S. bezoekt, en hel dochtertje ontving, vernemen wij nog, dai hij gistermorgen om kwart over negenen naar school was gegaan. Zijn moeder was toen alleen thuis gebleven. I Om halfelf schijnt een expediteur nog een baal goed in den winkel bezorgd te hebben en toen hij niets gehoord had, heeft hij de baal in den winkel laten staan. Hel bleek ook, dat tusschen het tijdstip van den moord en het vertrek van den zoon een melkboer melk heeft gebracht, want men vond nog een gevulde melkkan op de toonbank staan. Ongeveer 10 minuten over twaalf was de zoon weer thuis gekpmen en vond in de keuken zijn moeder op den grond liggen. Hij schrok ontzettend en pakte zijn moeder vasl, waarbij hij voelde, dat zij nog warm was. Oogenblikkelijk holde hij het huis uit naar den daarnaast gelegen winkel van de firma Huismans. De winkelierster, mevr. Blok, ging onmiddellijk met hem mee, en ook zij aan schouwde het gruwelijk schouwspel. Zij waarschuwde onmiddellijk de politie en den eersten hulpdienst, die spoedig ter plaat se waren. De knaap had nog gezien, dat in den winkel de toonbanklade openstond, en dat daaruit een bedrag van ongeveer f50 weggenomen was. Het 12-jarig dochtertje, dat eveneens van school thuiskomend, haar moeder zal liggen, ging oogenblik per tram naar de Prinsegrachl waar haar vader met een kousenkraam op de markt stond. Haar vader ging geregel'! Maandag naar de Haagsche Markt en Dinsdag naar de Rotterdamsche, en de vrouw paste dan alleen op den winkel. Het schijnt, dat de buren er naast, nog kloppen hebben ge hoord in den morgen, maar de bovenbewoners hadden niets vreemds opgemerkt. Wel moet nog een man een afspraak gemaakt hebben om oud goed te komen halen. Deze heeft men nog niet kunnen opsporen. De justitie zoekt op het oogehblik twee verdachte individuen, die meermalen in deze omgeving van het Bezuidenhout rond slen terden. Het slachtoffer was 40 jaar oud- Van den man van het slachtoffer vern»» de Tel. nog, dat gistermorgen door een bant' vereeniging drie kwitanties zouden worden gepresenteerd wegens geleverde goederen, le» bedrage van resp. f528, f321 en f420- M geld was aanwezig en ter vergemakkelijking van de betaling had do man f 528 in e® aluminium-pot gedeponeerd, die in de keuk® stond. Dit bedrag is teruggevonden. De 741 g-ulden, benoodigd voor de andere kwitanties bevonden zich in een schrijfbureau. Dit bedrag is gestolen, evenals, gelijk gemeld, het bedra? uit de toonbanklade. Voorts kan nog worden medegedeeld, dal omstreeks half twaalf een wissellooper ro® een quitantie in den winkel is gekomen Deze heeft geroepen, doch geen antwocu' gekregen, zoodat de moord reeds vóór die» tjjd moet hebben plaats gehad. Do wisselloj' per heeft een briefje in den winkel gol"® waarop hij mededeelde, dat h(j geweest *rj! en over een paar dagen zou terugkom®- Steeds meer valsehe baiik biljetten van f20. Op het politie bureau te Rotterdam is een valsch ban

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2