m EISTRA KWATTAft Donderdag 13 Januari I# 17 41e Jaarg rima te velde (aardappelen. VOLLE MELK REEPEN vu 6QVIH - mm Middelburg enkele dagen M der OPRUIMING sommige artikelen n prys VERLAAGD zijn. [AM' MASSES Tel. 31. lappelen. iidel „DE NIEUWE te geven, wegens Pruim, cent, lad, tlzaad is prima kwaliteit IIJVERDIENSTE. Personen, ip aangeboden: ce Leerling, te Dienstbode FÉÜÏLLËTÖN. *ARV ST JOHN Slechts een merk kan aan de spits staan Pats fiWATffA CAP1 Projectie- en Kino-Apparaten GOES. Telef. |8| Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. pootgoed, 't welk 3n geleverd werd, succes verheugen, enwoordiger, den B6, of rechtstreeks instelling vraagt ËLijk 25 tot 100 Gulden unnen verdienen. Ibur. v. d. blad te Goes |en nieuwgebouwde toning met Tuin voor billijken pr5' 7ALRAVEN, Segeers' blburg. aardeboonen, teven' a, a 4 cent per K-J*1 JWERSE, Giijpskers® gevraagd Bakkersknecht of IS SER, Machina1.8 auit en Banketbakke ij [EGGE, Jacob Tajd? j vraagt tegpa 1 Ma* felijk der tegenvvo de 20 jaar. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Salariëerïng Rijkspersoneel. pe Centrale Vereen. van Personeel in *s Rijksdienst heeft een boekje uitgegeven over de salarieering van het Rijksperso neel, niet do bedoeling eens duidelijk te maken, hoe dringend noodig het is, dat tot een redelijke verhooging van het sala rispeil wordt overgegaan. Er is een tijd geweest, dat de Rijksamb. ienaren wat het salaris betreft, in een bevoorrechte positie verkeerden, met het gevolg, dat de voor dit personeel geldende regeling voortdurend aan gemeenten en particul'eren ten voorbeeld werd gesteld. Maar nu zijn de bordjes verhangen. Mag men deze brochure gelooven, dan is het overal beter dan bij het Rijk. Met tal van cijfers worlt b.v. aange toond, dat de geheele beambtendienst bij het Rijk in salaris aanmerkelijk ten achter staat bij dien bij de Nederl. Spoorwegen. Ten opzichte van de Rijkswerklieden en de spoorwegarbeiders wordt hetzelfde geconstateerd, evenals va'n de admin:str'a- tieve ambtenaren en de algemeene con. clusie luidt dan ook, dat het salarispeil van het Spoorwegpersoneel voor elke groep ambtenaren van hoog tot laag, zeer beduidend honger ligt, dan van gelijkwaar dige groepen van Rijkspersoneel. Van het gcmeentepersoraecl wordt het zelfde geconstateerd. Over de gansche lijn, zon heet het, staan de salarissen van het Rijkspersoneel achter bij die der gemeenteambtenaren. Maar1 dit is nog niet alles. Ook met de vrije bedrijven wordt een vergelijking getroffen en dan blijkt dat in de vrije bedrijven veel en voel meer Terdiend wordt dan bij het Rijk. Zoo heet het b.v. dat een stucadoor in Een Haag gemiddeld verdient f 50.76 per week, een metselaar f 40, een timmerman f47.50, een loodgieter f43.58, een grond werker f40, een opperman f41.40, enz., waarnaast de Rijkswerklieden dan staan met loonen van f31.06 tot f35.80. En op grond van deze beschouwingen klinkt dan de leus: salarisherziening een eisch van dezen tijd1. Er zou over de hier gegeven cijfers en de daaruit getrokken conclusies heel wat te zeggen zijn. Opgemerkt zou kunnen worden dat als het Rijkspersoneel nu nog een 'toeslag krijgt, het. salarisvraagstuk over heel de linie als opgelost kan worden beschouwd. Verder, dat de arbeiders en ambtenaren die maar steeds trachten een Rijksbetrek king te krijgen, wel de domste schepselen zijn, die er op twee beenen rondloopen. Voorts, dat 'ter met den Nederlandschen arbeidersstand toch wel heel gunstig uit ziet als in de particuliere bedrijven zulk© hooge loonen worden betaald. Maar dat is toch te zot, zegt mis schien deze of gene. Als iemand geduj- iende eon paar weken eens f 40 of f 50 per week weet te verdienen en dan weer eens een poosje „zonder" is, dan kan toch niet van een gemiddeld hoog loon worden gesproken? Bn zoo is het ook. Het is een zot hoekje, met zotte redeneeringen era aller zotste conclusies, dat meer kwaad dan goed zal doen en dat alleen deze ver wenste heeft, dat het, omdat het gedrukt moest worden, aan enkele personen weer enkele oogenblikken werft heeft gegeven. De regeefingsorisis in Duitschland. he Centrum fractie heeft gisteren na een 128.) Uit hef Engelsch. o «God zegene haar!" kreunde de arme portie; en toen bedekte bij liet gelaat met 'e handen. Daarna, sprak hij op ont roerden toon; Jk moet nu gaan. Dank u, Miss May- nard; gij zijt altijd zeer góed voor mij geweest. Ik wilde, dat ik ook iets voor a kon doen." Mr Bertie, moet ge gaan?" j »*~.durf niet langer blijven," antwoord- e ng snel. „Iemand zou mij kunnen w\en haar vertellen era dan zou haar misschien verdriet doen. Zij zou enken, Rat ik ongelukkig en rusteloos Weet ge welk een dwaas ik eenmaal g weest ben?" ging hij op een weemoe- ,^gnn toon voort. Grey zou zeggen, dat ik i ,anhzhuug was, en misschien was vo 1 °°k we'" was verleden, winter, een ^a'Ph en ik weggingen. Er kwam (je ^re(™d verlangen over mij om even Ik i z'erL>. waar zij zou wonen, toe» er ni0manxi was, m'aar juist ik het hek binnenging, reed mij VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f?. Losse nummersfü.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korfing. zitting, die ruim 2i/o' uur duurde, met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarin zij verklaart, de bedenking van het bestuur zoowel van binnen- ais van bnitenlandsche politieleen aard ten op zichte van dr Curtius' programma voor do vorming van het kabinet te deelen. In goed ingeljchte kringen wordt gezegd, dat het besluit van de Centrum-fraktie zoo moet worden opgevat, dat het Cen trum noch van een burgerblok, noch van een regeerirag uit de burgerlijke midden partijen onder leiding van dr Curtius iets wil weten. Het wil öf de gronte koalitie (sociaal-demokratcn, demokraten, Centrum en Duitsche Volkspartij), öf een regeering uit de burgerlijke middenpartijen met steun van de sociaal-demokraten. In par lementaire kringen meent men te weten, dat dr Curtius thans zijn taak als ge ëindigd zal beschouwen. Een geschenk aan Mussolini. Dezer dagen heeft de familie van wijlen Paus Benediotus XV aan Mussolini een kostbaar geschenk gedaan, n.l. een gouden relikwiekastje in kruisvorm, bevattende een splinter van het Kruis. Hei stuk behoorde eens toe aan den overleden Paus, die hel zeer hoog schatte en het vaak op het altaar plaatste, wan neer Hij in Zijn particuliere kapel de Mis bediende. Eenige uren voor Zijn dood heeft de Paus de reliek aan zijn neef gegeven met het document, waarin de echtheid wordt bevestigd. De familie van den Paus heeft er nu Mussolini mede vereerd, die den gever persoonlijk zijn dank heeft betuigd. Toeneming van kropziekte in Duitschland. In de centrale commissie van den Prui- sischen Landdag heeft de regeeringsver- tegenwoordiger bij de behandeling van het. begrootingslioofdstukOpenbare ge zondheid, meegedeeld, dat de kropziekte (struma) in Duitschland sterk toeneemt wegens het geringe jodium-gehalte der voedingsmiddelen. Dit is een gevolg van het toenemend gebruik van kunstmest stoffen. Mitsdien zal men trachten aan de kunstmeststoffen hot nuodige jodium- gehalte toe te voegen. Naar een nieuwe staking? In de kringen der diamantbewerkers van Antwerpen is er weer ernstig sprake van een staking. Pas enkele weken ge leden werd het geschil tusschen patroons en werknemers opgelost of er dreigt een nieuw conflict. Men weet, ,dat in De cember de verzoening tot stand kwam, dank zij de arbitraire uitspraak van den gouverneur der provincie Antwerpen, waarbij o.m. bepaald werd, dat de pa troons een loonsverhoogitig van 10 pro cent zouden toestaan. Een aantal pa troons, die zeer klagen over den slechten toestand van het bedrijf, beweert, dat dergelijke verhooging niet te vragen is. Zij zouden daarom besloten zijn een ge deelte van hun werkvolk te ontslaan, het geen waarschijnlijk een nieuwe staking tengevolge zou hebben. De griep. Volgens het eerste gezondheidsbulletin van het secretariaat van den Volkenbond is de griep het hevigst opgetreden in Frankrijk en Zwitserland, minder erg in Duitschland en de andere Europeesche landen. Het Berlijnsche Gosundheitsamt deelt mede, dat de griep-gevallen bedenkelijk in aantal zijn toegenomen. De ziekenhui zen zijn overvol; zoodat het nauwelijks in de duisternis een rijtuig voorbij en ik wist, dat zij er in zat." „Én?" vroeg Dollie ademloos. Zij bad nog nooit een roman gelezen, die haar zóó boeide, als dit verhaal, dat Bertie op zacht bewogen toon vertelde. O, wat was hij ongelukkig 1 en toch wat kon zij zeggen, om hem te troosten? ,.Ik wachtte een oogenblik en volgde toen. Er lag sneeuw op den grond en ik beproefde het spoor van den wagen te volgen. Vóór in huis was geen licht, en ik liep er als een verdwaalde geest rond. Eindelijk kwam ik bij een venster zonder gordijnen; de stores waren open era ik kon in de kamer zien. Het was een mooie kamer; het vuur en de lamp ver spreidden een vroolijk licht, en zij zat alleen bij den haard. Eens hief zij het hoofd op," ging Bertie voort, „en kon ik haai' zoo duidelijk zien, als ik u nu zie. Er was een glimlach op haar gelaat en het was ïnij als wist ik, waaraan zijl dacht. O, wat een dwaas ben ik 1" zei.de. hij en sprong eensklaps op en stond voor haar. „Dat beeld is mij sedert altijd bij gebleven. Nu moet ik gaan; zij zullen u wel zoeken, Miss May nard, en men moet ons niet te zamen vinden. Ik dank u, ik dank u, dat gij zoo goed voor mij geweest zijt," en Bertie stak zijn hand uit; en die druk zeide meer dan woorden. nog mogelijk is, bedden voor nieuwe zie ken vrij te maken. De in Luxemburg uitgebroken griep epidemie is tot nu toe nog niet afge nomen en liet aantal sterfgevallen, vooral onder de volwassenen, is betrekkelijk hoog. In de ernstige gevallen worden meestal de ademhalingsorganen door in fectie aangetast, waarop de dood binnen weinige dagen volgt. Ofschoon, evenals in vele andere lan den, ook in Luxemburg het aantal griep gevallen nauwelijks kleiner is dan in 1918, draagt de epidemie over het algemeen toch een minder kwaadaardig karakter dan in het beruchte griep jaar. Servische feestdagen. Do Serviërs hebben het goed, zij vie ren nieuwjaar dubbel, eens op 1 Januari en eens veertien dagen later. Dat zit zoo. Het burgerlijke jaar wordt, als in West- Europa, gerekend naar den Gregoriaan- sclien kalender, doch ,als leden van de heilige orthodoxe kerk blijven de Serviërs wat het kerkelijk jaar betreft den Juliaan- schen kalender (rouw. Met onze kerst dagen beginnen de feesten eigenlijk al, dan is het „Materize", dag der moeders. Deze dag valt n.l. op den Zondag, veertien voor Kerstmis (orthodoxe rekening). Dan binden 's morgens de kinderen hun moe der de voeten hij elkaar en moei zij zich los koopen, wat geschiedt met allerlei kleine en soms ook vyel grootere - geschenken. Veertien dagen later is hel „Otschewi", dag der vaders, dan geldt hetzelfde voor den vader. Komen latei- op den dag der moeders vrouwelijke be zoekers of, op den dag der vaders, manne lijke, dan worden ook hun de voeten vast gebonden en moeten zij zich losknopen. De koning en de koningin doen ook mee. Op den dag der moeders is er een groot feest aan het hof voor arme kinderen, waarop de koningin zich door een dei- kinderen laat binden, en zich dan met voor yillen een geschenkje loskoopt. Op „Otschewi" schenkt de koning belang rijke sommen aan liefdadigheidsvereeni- gingen. Met .Kerstmis krijgen de kinderen in Servië ook geschenken, zoodat liet voor hen als het ware drie weken achtereen Sinterklaas is. Zij hebben het dus nog beter dan de volwassenen, die tweemaal nieuwjaar vieren. ct Korte berichten, De regeering beeft bij het parlement 'n wetsvoorstel ingediend tot opheffing van de drankwetten in Noorwegen, Het smelten van de sneeuw op de bergen een gevolg van de aan houdende regens en het warme weer der laatste dagen veroorzaakt in vele streken van Duitschland hoogwater-gevaar met name in het Rijngebied en in Silezië. Van den Belgischen gezant te Peking is bericht ontvangen, dat de Belgische kolonie Hankow heeft ontruimd. De deskundige commissie van het Volkenbondscomité voor hygiène komt Donderdag bijeen in het Berlijnsche insti- „Vaarwel, Mr Bertie," antwoordde Dol lie. Zij zag hem treurig na, toen liij zich verwijderde. Eenmaal draaide hij zich om en wuifde Ijaar met de hand toe. Eenige mensehen, die de kathedraal ver lieten, zagen met nieuwsgierige blikken eerst naar den jongen man met de grijze jas en het lange, blonde haar, en toen naar Bollie, die troosteloos op een barak zat. ,Toen Dollie hen zag stond ze op en liep vol fierheid weg en zij vroeg zich af, wat haar nu te doen stond. Het begon laat te worden en alle men- scben verlieten de kathedraal. De oude, grijze koster trad op haar toe. „Daar is een gezelschap, dat naar een jonge dame vraagt. Zijt gij dat soms, Miss?" zeide hij, terwijl hij Dollie met zijn kleine oogen aankeek, en toen kwam Bertie juist voorbij. In het voorbijgaan wees hij iets met zijn hand en lippen. „Aan den anderen kant" scheen hij te zeggen. Dollie knikte en sprak voort met den koster. Weldra liep zij dapper door tot midden in het verschrikte groepje, dat overlegde wat hun te doen stond. Jack bromde, Mabel schreide half van angst en vermoeienis, kapitein Thompson trok aan zijn snor en Mrs Ducie bewaaide haar paarsche wangen, die iedere minuut paarscher werden door schrik en ver moeienis. tuut voor besmettelijke ziekten, om ge durende 2 dagen te beraadslagen over de belangrijke kwestie der inenting tegen pokken. Te Lissabon werd een aard schok waargenomen, die 3 seconden duurde. Er is geen enkel slachtoffer. alle apparaten, gedemonstreerd in het gebouw „St. Joris", hebben wij voor belanghebbenden ter Demonstratie gereed. Lange* rt&rsrdetraat L 125. De forens en belasting. Naar de „Limb. Koerier" verneemt, is bij de Regeering ©en wijziging der Foren - senbelasting in overweging, waarbij werk- forensen niet een inkomen van f2000 (wellicht wordt dit uitgebreid tot f2500) belast worden voor een derde in de fo rensaal-gemeenten en voor twee derden in de woongemeente. Werkforensen met een hooger inkomen zullen aangeslagen worden voor een be drag van f 2000 (of f 2500) voor een derde in de forensaal-gemeente en twee derden in de woongemeente; voor het verder ge deelte van hun inkomen voor twee der den in de forensaal- en voor twee derden in de woongemeente. Heeft een weritforens een inkomen van f3500, dan wordt'hij voor f2000 (of f 2500) voor een derde in de forensaai en voor twee derden in zijn woongemeente aangeslagen en voor f 1500 (of f 1000) voor twee derden in de forensaal- en voor twee derden in zijn woongemeente. Het Belgisch Tractaat. Het Hdbld verneemt, dat het Voorloo- pig Verslag uit de afdeelingen der Eerste Kamer over bet verdrag met België thans is gereed gekomen en in handen is van de Commissie van Rapporteurs. Onze Bankbiljetten. Naar het „U. D." verneemt, zullen de bankbiljetten van f 40 en f 60 mettertijd vervallen, terwijl nog een nieuw biljet van f50 zal worden ingevoerd. Hierin zou de oplossing te. zoeken zijn, waarom de biljetten van f 20 zijn uitge geven. Uit het Metaalbedrijf. De Alg. Metaalbewerkersbond heeft een petitionnement uitgeschreven om te be wijzen, dat een minimumloon door de metaalbewerkers begeerd wordt. Door enkele afdeelingsbesturen was nu aan het hoofdbestuur van den Christelijken Me taalbewerkersbond gevraagd, wat in dezen te doen. Dit hoofdbestuur heeft in een eirculaire aan de afdeelingen en de leden en plaatsvervangende leden van den Alge- meenen Raad er pp gewezen, dat het standpunt van den Christelijken Bond vóór „Nu, welke verontschuldigingen hebt gij mij aan te bieden?" vroeg Dollie, die er koel en fier uitzag. Zij kwam uit de donkere, oude deur en zag er in haar grijs japonnetje zeer lief en onschuldig uit. „Dank u, kapitein Thompson, dat gij zoo goed voor mij gezorgd hebt. Wat zijt ge een zeker geleide! Verliest gij dikwijls jong3 meisjes? Er was iemand die mij iets vroeg en ik ging terug in de kathe draal. Ik was volstrekt niet bang. Ik was er zeker van, dat gij na een poosje wel terug zoudt komen, en dus ging ik zitten en wachtte. Wat ziet gij er allen warm en vermoeid uit! Hebt ge het rijtuig be steld, Mr Jack? en Dollie streek heur haar glad met hare grijze handschoenen en luisterde met neerbuigende goedheid naar de verontschuldigingen van kapitein Thompson. „Wel, er is niets meer aan te doen. Als wij er eens niet meer over spraken", zeide Dollie achteloos, toen zij haar over stelpt hadden met betuigingen van leed wezen. „De kathedraal was heerlijk koel en ik ben geheel uitgerust". Toen het rijtuig snel van den „Groenen Man" weg reed, merkte niemand een langen jongen man op in een grijze jas, die lien ver langend nazag en even zijn hoed op lichtte. Als Dollie met de hand wuifde moest dat zeker geweest zijn tegen de bet minimumloon bekend is. Zelfs wfetiï daarvoor door den Bond strijd gevoerd. In deze omstandigheden kan het bestuur adviseeren, het petitionnement te tee kenen, zonder nochtans dit advies eenige bindende kracht te geven. De spoorbaan Amsterdam Rotterdam. Gisteren hebben de ingenieurs Maas Geesteranus en Hoekstra, resp. chef van den weg en chef van tractie der Neder land sche spoorwegen, met den trein van 10 u. 03 trein no. 5) uit Amsterdam en met den trein van 12 u. 34 uit Rot terdam (trein no. 214) gedeeltelijk op de locomotief, gedeeltelijk in een coupé van den achtersten wagen, waaruit zij een vrij uitzicht op de spoorbaan hadden, een inspectie-reis AmsterdamRotterdam vice-versa gemaakt. «Naar gemeld wordt, hebben de hee- ren geen enkele afwijking op de baan ge constateerd. Steenkolen aangeboord. Werd dezer dagen gemeld, dat bij de boring „Meinsink" ten Westen van Groenlo door de Ned. Maatschappij tot liet verrichten van mijnbouwkundige wer ken „Heerlen" een zoutlaag was aan geboord van 300 M. dik, 'thans verneemt de „Tel.", dat door deze maatschappij bii „de boring „Hupsel" ten Noorden va* Groenlo een steenkolenlaag is aangeboord ter 'dikte van ruim 11/2 M. De steenkool is van uitstekende kwaliteit en heeft een hoog gasgehalte. L Emigratie naar Amerika. Naar aanleiding van een bericht uit Washington, waarin gemeld wordt, dat voorgesteld is het Nederlandsch quotum van immigranten naar Amerika te veï- hoogen heeft „De Courant" zich om na dere (inlichtingen gewend tot den Ame- rikaanschen consul te Rotterdam. Deze deelde mede, dat nog geen offi ciéél bericht was ontvangen van het feit, In ieder geval kunnen die nieuwe bepa lingen eerst van kracht worden, nadat de termijn van de oude wet verstreken is, dat is op 1 Juli van dit jaar. De consul verwacht in Mei of Juni officiéél bericht. Intusschen stelle men zich van den invloed van de verhooging niet te veel voor. Naar aanleiding van de bedoelde be richten heb ik yeel aanvragen gekregen van emigranten, die meenden aanstonds te kunnen vertrekken, vervolgde de con sul. Deze opvatting is onjuist. Wij hebben hier thans in Rotterdam op de wachtlijs ten 3800 personen van alle beroepen en 500 landbouwers. Van deze 3800 wordt per jaar aan 176 het visum verstrekt. Eveneens wordt aan 176 landbouwers een visum gegeven. Daar in den loop van den tijd vele aanvragen worden ingetrokken, is de wachttijd voor ambachtslieden onge veer tien jaar, en die voor de landbouwers een a twee jaar. Als liet juist is, dat het quotum met 800 verhoogd wordt, zal dit aantal over Amsterdam en Rotterdam ver deeld moeten worden. Nemen wij aan, dat te Amsterdam 12000 aanvragen der zeven Noordelijke provincies op afdoening wachten, dan krijgt Amsterdam een vermeerdering van 600 en Rotterdam een vermeerdering van 200 permissies. Daarbij moet nog reke ning worden gehouden met het feit, dat per jaar ongeveer 100 preferente visa wor den verstrekt. Uit een en ander blijkt dus, aldus eindigde de consul, dat men van de verhooging van het quotum geen al te hooge verwachtingen moet koes teren. oude torens der kathedraal. Toen zij lang zamerhand stil werd, liefkoosde Mrs Ducie haar en zeide, dat het lieve meisje moe was. Dollie liet haar in die meening. Zij zat met schitterende oogen stil in een hoekje, terwijl Mabel met Jack ratelde. Zij was den geheelen avond zeer lief tegen Mary, en sprak met groote teederheid tot haar, en tegen Grey was zij zóó vrien delijk, dat hij vol onrust naar haar keek, om te zien wat het meisje scheelde. HOOFDSTUK XXXVIII. I Het Pauwenlaantje. Dollie vertelde alles aan haar moeder, voordat zij dien avond ging slapen; maar Mrs Maynard antwoordde slechts weinig. „Arme jongen! het is zeer hard voor hen,'" riep zij met een zucht uit, teen; Dollie zweeg. Maar zij sprak bijina niet over Mary. Zij wilde Dollie niet bedroeven door haar te zeggen, hoezeer het vervallen gelaat van het meisje haar verontrustte. Ondanks haar vriendelijkheid en haar nim mer faJenden glimlach stond1 er zoo'r innige droefheid op te lezen, dat het de weduwe aan het hart ging. 1 (Wordt vervolgd.) j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1