Sfo 85 Maandag SO Januari !9il 41e Jaargang MARy ST JOHN DEMONSTRATIE VAN BOVEN Buitenland. BEU FEUILLETON. LEZING door den beer G. IVENS, technisch leider der Fa. GAPI, over de nieuwste Projectie- en Kino-apparaten en de toepassing daarvan. Bovenzaal „St. Joris", Balans, MIBDELBURG, op Dinsdag 11 Jan. 1927, 's^avonds te half negen. Toegangskaarten worden gaarne gratis verstrekt bij Lange Noordstraat L 125, Middelburg. tabletten Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstsfraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P- DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Droeve toestanden. In de bladen circuleert een bericht dat wel een heel droevig beeld geeft van de verschrikkelijke gevolgen van de toe. passing rler revolutiebeginselen in Rus land. Wij laten liet hier volgen. Bij de volkstelling-werkzaamheden te gt. Petersburg is, volgens de sovjetl bladen, duidelijk aan het licht getreden, welke ingrijpende veranderingen het ge zinsleven daar sedert de revolutie heeft ondergaan. Wat allereerst opvalt, is het sroote aantal zoogenaamde „hoofdelolo- ze" gezinnen: d. w. z. gezinnen be staande uit een werkende vrouw en een of meer kinderen, zonder manlijken). kostwinner dus. Dit gezins-type, dat vóór den oorlog uitzondering was, komt thans veelvuldig voor. Eveneens zijn zeer talrijk de gezinnen bestaande uit een vrouw en een of meer kim deren, die leven van verplichte uitkee- ringen van den vader der kinderen (het zij gescheiden echtgenoot, hetzij de na tuurlijke vader). [Wat ook op vrij groote schaal voorkomt is feitelijke po lygamie: het samenleven van een man met twee wouwen. Een betrekkelijk eenvoudig bericht, maar wie even nadenkt, gevoelt, welk ■een wereld van ellende hier wordt bloot gelegd. Het gezinsleven is hopeloos verwoest «n het "zijn natuurlijk in de eerste plaats de vrouwen en de kinderen die daarvan de wrange vruchten plukken. Hier ziet men nu in de practijk wat het beteekent met God en Zijn Woord te breken en naar eigen inzichten bet leven in te richten. 'tls noodig hierop telkens weer de aandacht te vestigen omdat soortgelijke beginselen als thans in Rusland toepas'- sing vinden, ook in ons land', en waar lijk niet alleen van communistische zijde, worden gepropageerd. Men wil meer „vrijheid". Zoowel de vrouwen' als de mannen moeten in de gelegenheid gesteld worden zich „uit te leven". En nu is de kans dat dergelijke revol lationaire beginselen practisch zullen wor den toegepast, en door de wetgeving ge ijkt, vooralsnog niet groot, maar vergeten wij het niet, beginselen werken door, Noodig, dringend noodig is het daarom, dat allen die den naam van Ghristute noemen, zich eendrachtig opmaken om te versterken en te bevestigen, de1 geluk kig nog Christelijke grondslagen van ons volksleven. De geviolgen. Op de nieuwjaarsrede van den voorzit ter der Amsterdamsche Kamer van Koophandel hebben wij de vorige week de aandacht gevestigd1. Nog een enkele aanhaling willen we hier doen. De heer Heldring betoogde, dat de nij verheid in enkele takken zeer welvarend is, doch dat zij het in de meeste branche's zeer .moeilijk heeft, als gevolg van de hooge productiekosten en de vele belemi. meringen, welke andere landen, in 'het bijzonder Duitschland, aan den invoer in den weg liggen. „Menig groot industrieel bedrijf hier te lande heeft in de laatste jaren belangrijke kapitalen gestoken in nieuwe fabrieken, Uit hef Engelsch. 125.) o „Dollia hebt ge met Grey getwist?" vroeg zij plotseling op zekeren dag, toen zij samen alleen waren. Grey was nieit. m de vestibule; hij schreef brieven in de bibliotheek. Dollie, die zat te- sehilde- ren, ging daarmee zorgvuldig voort; maar 'Mary zag hoe haar hand beefde. „Wat heeft u zoo'n vreemd denkbeeld wi het hoofd gehaald?" zeide zij ten laatste, terwijl zij poogde op haar ge wonen toon te spreken. „0, een massa dingen. Gij; zijt beide zoo vreemld en koel, en te Lesponts placht 6'j zulke goede vrienden te zijn, altijd; samen en „0, Lesponts! dat is lang geleden", antwoordde Dollie schouderophalend. „Nu beeft Mr Lyndhurst andere vrienden. Gij. Dioogt blij zijn, dat gij ze hem hebt be zorgd; hij en Diana schijnen het goed sa- fflen te kunnen vinden." „Dia,na!" riep Mary verontwaardigd uit, en toen zweeg zij en glimlachte, want een Kiem stukje van Dollie's wang werd rood en één oor eveneens. Dat was dus de op- welke zijn artikel, onder zijn invloed, in andere landen vervaardigen, omdat cle elders aangeboden bescherming daartoe aanlokte en invoer van hieruit zeer be moeilijkte." Het dwepen met den vrijhandel, of he ter gezegd, met den eenzijdigen vrijen invoer, heeft dus tengevolge n et alleen dat ons land met buitenlandsche arti kelen overstroomd wordt en onze indu strie geknauwd, maar ook, dat zelfs het Nederïandsche kapitaal daarvoor wordt aangewend. Inplaats dat het kapitaal liier gebruikt wordt om ile welvaart te vermeerderen) en voor de arbeidersbevolking werk en brood te brengen, wordt het aangewend, om de werkloosheid in ons land nogal grooter te maken. Zal men dan nooit wijzer worden? MET Het communisme in Engeland. Uit Abetavon wordt gemeld, dat bij cle volgende algemeene verkiezingen in Engeland (1929, of misschien ook eerder) de mijnwerkersleider Cook door de com munistische partij zal uitgenoodigd wor den zich candidaat te stellen tegenover Mac Donald. Dit typeert den liuidigen toestand in' Engeland. In de Engeische arbeiders wereld gaat het steeds sterker gisten. Bij de algemeene werkstaking van Mei zagen we reeds hoe de extremisten zich van de leiding wisten meester te maken. Maar al heeft men toen het communistische ge vaar krachtig binnen de perken gehouden, bezworen .heeft men het niet. De opkomst van het communisme is niet een typisch Engelsch verschijnsel. In geheel West- en Midden-Europa ziet men dat verschijnsel als reactie op de ver burgerlijking van de sociaal-democratie. Fel was in Engeland de reactie op het Mac Donaldisme vlak na het einde van de eerste Labourregeering, die voor een revolutionair-voelend mensch de grootste teleurstellingen bracht. Toen ech ter teekende het communisme zich nog niet scherp af. Er was, vooral bij de vak- vereenigingen, wel groote ontevredenheid. Anders zal de ontwikkeling waarschijn lijk zijn na de .jongste kolenstaking. Deze brengt een scheiding. Wie zich heeft laten mee sleepen en van den uitslag der staking lossing van het raadsel. Zij zweeg verder en vond weldra gelegenheid om met Grey te praten; zij stoorde hem in het schrijven zijner brieven. Hij zag haar somber aan, toen zij binnenkwam. „Stoor ik u? Ik zou gaarne willen weten of gij van middag gaat rijden; begon zij zeer gevat. „Ja, dat denk ik wel; er valt niets an ders te doen," antwoordde hij ontstemd. „Sir George vroeg mij ten eten, maar ik weet nog niet of ik wel gaan zal." „O neen, vandaag niet," antwoordde zij snel; „gij gaat er wat al te dikwijls gj heen, Grey, en ik geloof, dat iemand1 anders dat ook begint te vinden." „Wie meent ge?" riep hij uit; maar zijn geheele manier veranderde, en "hij keek Mary' verlangend aan; maar zij ging op beslisten toon voort: „Gij weet wel, dat Mabel Diucie over Clarterton komt spreken, Mrs MaYnard en Dollie wenschen de Ka thedraal te zien en Janet noch ik kunnen meegaan. Gij moet belooven te zullen gaan, Grey." „Ik zal gaan, als gij het verlangt," antwoordde hij onwillig; „maar ik zoui denken, dat Mr Jack Diucie en Kapi tein Thompson voldoende geleide waren; ik geloof niet, dat men mij zou missen." „Onzinantwoordde Mary op beslisten toon. „Gijl neemt de luimen van een (meisje al te ernstig op-, Grey. Als gij! eiken dag met Diana en haar vader rijdt en -steeds op de Hall zijt, hebt gij het is geschrokken, wendt zich naar Mac Do nald of Baldwin. Wie hard heeft meege- vochtei). en nu nawrokt over de geleden nederlaag wendt zich verder naar links en verwacht steun van Moskou. De millioenen door Moskou aan de staking besteed zijn niet vruchteloos weg gegooid. Het Russische geld is als vrucht baar zaad gevallen in de door gebrek en teleurstelling diep omgeploegde harten der revolutionair gezinde Engeische mijn werkers. Tijdens de staking is het aantal leden der Engeische communistische partij verdubbeld. Meer dan ooit zal Mac Donald rekening moeten gaan houden met zijn linker vleugel. Mussiolini in zijn dagelijksc'h leven. De „New-York Herald" publiceert het relaas van een onderhoud dat ziju cor respondent te Rome met Mussolini heeft gehad en waarin deze verhaalde van zijn dagelijksche leven, ,zijn werk en zijn ont spanning. Wij oiilleenen er het volgende aan: „Ziehier, hoe ik mijn tijd verdeel", ver telde de duce; „een uur per dag wijd ik aan ontspanning, zeven uur aan den slaap, en veertien of vijftien uur aan den arbeid. Aan mijn maaltijden, die voor mij een kwestie zijn van ondergeschikte beteekenis, besteed ik slechts enkele mi nuten per dag. Ik ben genoodzaakt mijn ontspanning te gc-bruiken ten dienste van mijn werk, om mijn werkkracht te vermeerderen. 'Daarvoor beoefen ik in mijn vrije uur de sport. Ik heb mij met verschillende soor ten van sport bezig gehouden. Zoo houd ik van schermen. Ik houd ook van bok sen; ik zou er zelfs meer aan doen, als niet de oefeningen in de buitenlucht mij nog meer trokken. Ik zou graag golf-, tennis-, voetbal-spelen, als ik er den tijd voor had. Maar de sportbeoefening waar aan ik bóven alle andere de voorkeur geef, die, welke het meest met mijn karakter overeenstemt, dat is het paardrijden. Sinds mijn prille jeugd lioud ik ziels veel van paarden. Toen ik vijf jaar was, besteeg ik voor het eerst een paard. Thans heb ik in mijn stal zes paarden, waar van vier Arabische, welke mij door hoof den van Afrikaansclie stammen zijn ge schonken. De beide andere zijn Italiaan- sche paarden, en daaraan geef ik de voorkeur. Het uur dat ik dagelijks te paard door breng, behoudt me mijn gezondheid en mijn energie.. Parijs zonder taxi's. De straten van Parijs zijn Zaterdagmid dag drie uren lang zonder taxi's geweest. Er was geen staking, maar de chauffeurs waren opgeroepen tot een groote alge meene protest-vergadering tegen een met Nieuwjaar uitgevaardigde politie-verorde- ning, waarbij de agenten vergunning ge kregen hebben de chauffeurs voor de kleinste vergrijpen tegen de verkeersrege len onmiddellijk te verbaliseeren. Als zoo danige vergrijpen gelden: het nemen van een bocht in te groote vaart, of niet te ruim uithalenhet op minder dan 2 meter stilhouden achter een stilstaande tram, enz. De chauffeurs beweren, dat zij op deze wijze al aan allerlei chicanes zijn ko men bloot te staan, in deze eerste week, en zij zijn vast besloten, dat de verorde ning moet verdwijnen. De vergadering heeft voorloopig tot nader overleg met recht niet .te klagen, als anderen zich met kapitein Thompson vermaken. Gijl zijt geen haar beter dan andere jongelieden; gij speelt met vuur en zijt dan heel ver wonderd, als gij u brandt. Ik schaam1 mij over ui" en na dit raadselachtig gezeg de, liep Mary lachend weg en liet Grey verbluft achter. "Was Dollie waarlijk jaloersch? Meende zij dat? Hadden zijne toevallige oplettend heden voor Diana haar werkelijk veront rust? Was dit de reden van haar luchthar tigheid, van haar bespottelijke voorliefde voor de Ducies. En toen bloosde Grey. Hij was niet ij del, en kon bet liaast niet gelooven. Dollie afgunstig van zijn vriend schap voor Miss Vendale! en hij mocht het meisje oolc inderdaad gaarne lijden wel, het was een belachelijke gedachte! Zijn polsen klopten en er kwam nieuw leven in zijn aderen; zijn gelaat kreeg een zachter uitdrukking. „Ik zal haar gadeslaan; ik zal zien of Mary gelijk heeft of het waar is," sprak hij! bij zich- zeiven, terwijl hij de papieren ongeduldig wegschoof. Toen de koffiebel luidde, kwam hij met zoo'n veranderd gelaat binnen, dat Dollie heimelijk beefde over wat er komen zou. Dacht hij' werkelijk anders over haar? Wlas hij! werkelijk ver liefd op Diana! En zij kreeg zoo'n koud gevoel, dat zij nauwelijks de oogen op. sloeg; als zij dat gedaan had, zou zij in die van Grey zijin geheime bedoeling Igelezen hebben, als bij haar aankeek. den profeet van politie besloten, maar de chauffeurs zijn bereid tot een al gemeene staking over te gaan als de politie op haar stuk zou blijven staan. De Vereenigtle Staten en de ontwapenings conferentie. President Coolidge heeft, het congres ■uitgenoodigd, nog 'n crediet van 75.000 dol lar ter beschikking te stollen tot dekking van de onkosten der Amerikaansche dele gatie voor de ontwapeningsconferentie. De president zegt m de motiveering, dat, volgens zijn oordeel, de voorbereidende werkzaamheden voor de conferentie veel nut hebben opgeleverd en er goede voor uitzichten bestaan, dat er verdere confe renties gehouden zullen worden. Amerika moet vasthouden aan de tot nu toe ge volgde lijn, wat zijn politiek ten opzichte van het vraagstuk der ontwapening be-' treft. Berging van de wrakken op de Schelde. De minister van openbare werken in België wil de berging van 'de in de Bel gische Schelde aanwezige wrakken nu met den meesten spoed doen geschieden. De directie van de bruggen en wegen (waterstaat) heeft aan de reederij van het op de Alps Maru geloopen en nabij dit wrak gezonken stoomschip Andreas vijf dagen tijd gegeven om het schip zelf te hergen; deze termijn zal heden o! morgen verstreken zijn. De Belgische staat is nu van zins cle Andreas in beslag te nemen en je zamen met de andere wrakken, desnoods door middel van dy namiet, op te ruimen. De Chaos in China. Naar Reuter meldt, zijn de toestanden in Kioekiang onhoudbaar geworden. Er wordt algemeen geplunderd,aan welk bedrijf zich vooral soldaten schuldig maken. De autoriteiten zijn volmaakt on- piachtig om den toestand te beheerschen' De Britsche concessie is ontruimd. Alle Britsche inwoners van cle concessie be vinden zich aan boord van kanonneer- booten. Het laatst binnengekomen nieuws uit Hankow behelst, 'dat de Chineescbe autoriteiten, in overleg met den Britschen consul-generaal, maatregelen hebben ge troffen voor de terugtrekking van alle Chineesche troepen en posten uit de Britsche concessie. Deze zal worden be waakt door Britsche politie. In de concessie zullen geen samenscho lingen worden toegelaten. Men verwacht dat de Britsche kantoren zullen worden heropend. Ooggetuigen, die de incidenten in bet begin der week hebben bijgewoond, ver klaren, dat het gepeupel zijn uiterste best gedaan heeft, om de Engeische matrozen' en vrijwilligers dermate te tarten, dat schoten hadden moeten vallen, die een welkome aanleiding zouden geworden zijn voor nog intenser anti-Britsche propa ganda. Het gepeupel gebruikte een soort lange stormrammen tegen de barricades en wierp met steenen, enz. De verde digers weerden hen af met de bloote vuist en met knuppels, ofschoon zij geweren en bajonetten te hunner "beschikking hadden. Korte berichten. Volgens een telegram uit Moskou zijn er meer dan 200 d,ooden geval len bij' de jongste orkanen in de Kau- kasus. HOOFDSTUK XXXVII. D;olIie ziet een geest. Ten slotte mislukte het plannetje van Mary toch nog en ging Grey niet mee naar Ganterton. Er waren 's morgens eeni- ge gewichtige brieven gekomen en in plaats van als begeleider der dames op te treden, zag de jonge rechtsgeleerde zich genoodzaakt den geheelen middag -droog schrijfwerk te verrichten. Maar het lag niet in zijn aard zich over kleine tegenheden te beklagen dat was alles wat hij zeide, toen hij hun op korten, zakelijken toon van zijn teleurstelling had verteld, tot misnoegen van een zijner toehoorsters^ „Het spijt mij zeer, Mary, maar zaken zijn zaken, en een man, die werkt, is niet altijd meester van zijn tijd. Het ergste is, dat ik mijn bezoek zal moeten bekor ten; ik VTees, dat ik na Vrijdag geen dag meer zal kunnen blijven." „Vrijdag!" riep Mary uit op ontstelden toon. „En het is nu D'insdag; en wat moet er dan van mijn buitenpartij wor den? En er is no-g geen briefje geschreven en geen uitnoodigimg gedaan?" „Zoudt gij het niet kunnen schikken tegen Donderdag?" vroeg Dollie op zach- ten toon en toen bloosde zij. Misschien zou Mr Lyndhurst vinden, dat zij1 te veel belang stelde in zijn handelingen. Het zou wel een zeer plotseling opge. komen feest zijn; Janet zou er van schrik- genezen UW HOESTenVERKOUDHE!D Bij Apoth. en Drogisten. De werkloosheid neemt te- Berlijn ononderbroken toe. In de afge- loopen week steeg het aantal ingeschre ven werkloozen met niet minder dan 8700,. waardoor het totaal 279.000 wordt. Te Irkoetsk (Rusland) zijn een 6-taE staatsambtenaren, waaronder de voorzit ter van hef gouvernementeel bestuur schuldig verklaard aan corruptie en ter" dood veroordeeld. Verschillende andere ambtenaren kregen gevangenis straffen. Wegens de aanhoudende droogte' in Palestina hebben, volgens een be richt uit Jerusalem, de autoriteiten zich genoodzaakt gezien, bons voor drinkwater af te geven. Het ziekenhuis van He- bron is wegens watergebrek gesloten. De oogst staat op de velden te verdorren. Hef communisme op Java. Uit Fort Van der Capellen wordt ge seind, dat de toestand ter hoofdplaats en ook elders zeer gedrukt is. De nege- ries Raorao en Soengei-Djamboe worden niet vertrouwd. Een poging is gedaan, de menschen over te halen tot een aanval op Fort Van der Capellen. In het Siloeng- kangsche zijn ongeveer 550 personen ge arresteerd. Het totale aantal dooden be draagt ongeveer 100. Eenige tientallen op standelingen hebben zich aangemeld. Aneta meldt uit Batavia: De communis tische hoofdleider bij den aanval op Sawa- han, op wiens hoofd een premie was gesteld, is te Solo gearresteerd. Samenvoeging Marine dn oorlog een feit? De „Avondpost" verneemt, dat in gaande 1 Juli a.s. de afdeelingen Per soneel en Comptabiliteit van de departe menten van Marine en Oorlog zullen wor den samengevoegd onder onmiddel lijke leiding van het departement van! Oorlog. Het personeel dier afdeelingen! zal worden ondergebracht bij het depar tement van Oorlog. In .Marinekringen blijft men zich, vol gens genoemd blad, evenwel tegen dit be reids genomen besluit sterk verzetten, niet in Ret minst van de zijde van het De partement van Marine, aangezien men aan het Departement van Oorlog overwegende invloed acht toegekend. De ongelukkige kalender. De Vrijwillige Ouderdoms-Verzekering te Haarlem beleeft van haar kalender, zooals we reeds meedeelden, weinig ple zier. i De Telegraaf is er namelijk ook nog achter gekomen, dat het prentje, hetwelk Trijntje en Wijntje mobiliseerde als ver zekeringslokaas, niet oorspronkelijk is, maar afkomstig van een Duitsche reclame voor cartonnen doosjes van Selmar Bayer. ken," zeide Mary aarzelend. „Zij wilde gaarne een groot feest hebben, en mu ziek uit Canterton, en „O, het gaat best zonder muziek", ant woordde Dollie snel. ,Vraa'g de menschen om te tennissen. Ge weet wel, dat zoo'n groot feest, als waarover Mrs. St. John altijd praat u veel te moe maakt. Gij zijt veel te meegaand, Mary; gij moet ook eens aan u zelf denken." „Als Janet maar niet teleurgesteld is," zuchtte Mary. „'Wat vindt gij: er van, Grey?" „Zulke plotselinge feesten zijn verreweg het prettigst, antwoordde hij op beslis ten toon. „Als Mrs. St. John een groote partij wil hebben, Is daartoe ruimte gei- noeg in den tuin van de pastorie. Ver eenig uwe vrienden dm) u heen de Vendalen en de Ducies, enz. en miaak het hun prettig op uw wijze; ik ben er fceker van, dat zij: genoegen zullen heb ben. Wat de kleinigheden betreft, die moet ge maar onder elkaar uitmaken want ik ga naar de bibliotheek;" en Grey nam zijn papieren bij elkaar eni knikte hen vriendelijk toe; terwijl hij op stond van de ontbijttafel. Hij had het te druk, om aan de koffie te komen. Toen het gezelschap kwaan aanrijden, om Diollie te halen had zij; hem nog niet weer ge zien. Maar hoe kwam het toch, dat Dollie dien middag in het geheel geen plezier had? i (Womft vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1