ri ^peRL.Mu/v Dit de Previacie Predikbeurten. RerMeuws Onderwijs. Weteasciiap en KnnsL ie Pers, Binnenland. t Korte berichten. Uit Genua wordt gemeld, dat aldaar een jonge uit Cüatania afkomstige Siciliaan is gearresteerd, die in het postkantoor twee inktkokers had geworpen naar het aan den muur hangende por. tret van Mussolini. Het glas brak en het portret werd ernstig beschadigd. Naar uit Madrid wordt gemeld, heeft de Spaansche ministerraad een par tic ut liere onderneming concessie verleend voor den aanleg van een automobielweg van Madrid naar Valencia. Van staats, wege wordt geen subsidie verleend, doch de ondernemers krijgen het recht tol te heffen. Nu de tarweprijzen zijn gedaald, bestaat er alle kans,, dat het brood in Engeland spoedig goedkooper zal worden. HOLLAND'S. 4 A CENTy ,3. BESTE IV, SIGAAR a Het communisme op Sumatra. De landvoogd heeft het volgende tele, gram aan den resident van Padang gezon. den: Ik breng gaarne hulde aan bestuur, leger en politie voor hun flink optreden bij de recente onlusten. Ik betreur zeer de gevallen slachtoffers en betuig mijn war. ine deelneming aan de nabestaanden. Ik behoef nauwelijks te verzekeren, dat het mijn zeer bepaalde wensch is, dat de onlusten krachtig en voortvarend onder, drukt worden en dat de schuldigen en aanstokers in het geheele gewest rusteloos opgespoord en opgepakt worden, opdat aan den terreur ook en voornamelijk in het belang van de welgezinde bevolking spoedig een einde kome. Uit Padang werd gisteren gemeld: De nacht is rustig veriaopen. Br is weer een normale, maar een gemengde treindienst. De suikerprijzen. Door den heer Van Rappard is aan den Minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende vraag ge steld: Is de Regeering niet van meening, in verband met de opmerkingen, gemaakt bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1927, dat, al mogen de suikerprijzen achteraf nog al zijn mee gevallen, dit met bet oog op de toekomst geen reden mag zijn, om niet reeds thans het initiatief te nemen tot een internatio nale regeling te komen, waarbij tusschen de produceerende landen der geheele we reld overeengekomen wordt, het herstel der binnenlandsche protectie, in welken vorm ook, op te heffen? Eerste Kam er. De Voorzitter der" Eerste Kamer zal in de vergadering van Dinsdagavond half negen aan de centrale afdeeling voor stellen, op Woensdag a.s. des ochtends 11 uur in de afdoelingen een aantal wets ontwerpen te doen onderzoeken, w.o. do verschillend© Hoofdstukken der Staatsbe grooting voor 1927 en de Indische be grooting. Dr, S. E. B. Bier ema. Dr S. E. B. Bierema, directeur van de Stroocartonfabriek „De Halm" te Us- quert (Gr.), in de vacature voor lid der Tweede Kamer, ontstaan door het over igden van Mr Dr H. C. Dresselhuijs, door het Centraal Stembureau als Kamerlid benoemd, is vrij ernstig ongesteld. Dien tengevolge heeft, de heer Bierema nog niet kunnen beslissen, of bij deze benoe ming zal aanvaarden. De economische voorlichting. Sedert lang wordt in handelskringen aangedrongen op de samenvoeging der diensten, welke totnogtoe aan vijf onzer ministerieel© departementen afzonderlijk en op zichzelf staande werken in het belang eener economische voor lichting van binnen- en buitenland. Er kan nu eenig schot in de behandeling van dit onderwerp komen, want de regee- ringscommissie, welke ingesteld is door de Ministers van Buitenlandsche Zaken, Financiën, Binnenlandsche Zaken en L., Arbeid, H. en N. en Koloniën, „om te onderzoeken de meest wenschelijke or ganisatie en inrichting van den econo- mischen voorlichtingsdienst", zal volgende week Dinsdag in een der Kamers van het Departement, van Financiën worden geïnstalleerd door haar voorzitter, Dr F. E. Posthuma, en dan meteen haar werk zaamheden aanvangen. De locaalspoor op Zui cLB e - veland. Na den feestelijken rit met de locaalspoor voor Zuid-Beveland in het najaar, is er weer heel wat tot stand gekomen. De stationsgebouwen zijn nagenoeg gereed, 15 zijn reeds onder de kap en met het zestiende, aan het Wolfaarlsdijksche Veer hoopt men 20 Ja- nuari zoover te komen. Behoudens onvoorziene om. standigheden zal de locaal, spoor 15 Mei a.s. volledig in wer. king z ij n. Het rollend materiaal zal voorloopig op het stations-emplacement te Goes (in de Poel) in de open lucht worden opge- steld in afwachting van den bouw van een tractie-inrichfing, een groot gebouw van de afmetingen 45 bij 25 M. Deze tiactie-inrichting zal voor den winter 1927 gereed moeten zijn. Het geheel wordt voorzien van centrale verwarming en van een eigen electrische centrale. (Ook dit bedrijf gaat dus voor de P.Z.E.M. verloren.) Het Goesclie station zal, als de locaal, spoor den dienst heeft aangevangen, onge. twijfeld van karakter veranderen, omdat het promoveert van klein stationnetje tot verzamelpunt van de verbindingen met Zuid-Beveland. Op het perron worden eenige groote waterkranen gebouwd, zoo- dat alle locomotieven hier water in zul- len kunnen nemen. In verband hiermede zullen ook de treinen der Ned. Spoor wegen in de toekomst te Goes in plaats van 2 minuten circa 6 minuten stoppen. Zooals reeds vroeger is gemeld, ligt het niet in de bedoeling de overwegen van de locaalspoor te doen bewaken. De z.g. locaalspoor is eigenlijk een tram die onder het reglement der trarmve. gen valt. Een trambaan wordt nooit be waakt. De overwegen zullen echter niet sneller dan stapvoets gepasseerd worden. D© overweg bij 's H. Arendskerke en die aan den achterweg van Wolfaartsdijk naar 's H. Arendskerke zullen wel bewaakt wal den. Waarschijnlijk zullen aan de opening van den lokaalspoorweg eenige feestelijk heden verbonden zijn. Wij ontleenen deze bijzonderheden aan de Goesche Clrt. Tot heden was het steeds gewoonte, dat aan de Goesche pers in haar geheel belangrijke mededeelingen aangaande den spoorwegaanleg op Zuid- Beveland werden gedaan. Hierin schijnt nu verandering gekomen te zijn. -Het ongeluk in de Buiten haven te Vlissingen. Men schrijft nog aan de „N. R. C.": Ieder die wel eens het gewurm op de ponton te Vlissingen heeft gadegeslagen bij het op- en afladen van auto's, die per Provinciale boot vervoerd worden, zal zich er zeker met mij over verwon derd hebben, dat daarbij al niet veel eerder een ongeluk is gebeurd, 't Is mij bekend, dat sommige automobilisten uit Zeeuwsch-Vlaanderen .er de voorkeur aan geven om via België Holland te bereiken speciaal om de gevreesde ponton te Vlis singen te vermijden. Wanneer midden in het dek van de ponton een draaischijf werd«gemaakt, was 't gevaar bezworen. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd dhr M. Klaassen, adm. ambt B. B., Terneuzen. De sluizen te Wem elding e. Door den heer Kersten zijn aan den Mi nister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het Uwe Excellentie bekend: dat ten behoeve van den bouw van de derde schutsluis te Wemeldinge per- ceelen grond door den Staat werden ont eigend, waaronder ook liet perceel, des tijds kadastraal bekend gemeente Wemel dinge, sectie C no. 1914, waarop was ge legen de uitweg van perceel no. 1561, eigenaar de heer Aarnout Leys, te We meldinge dat bij het graven van den nieuwen havendijk deze officiëele uitweg verviel; dat langs de grens van perceel no. 1561 een flinke bermsloot werd gegraven, zon der dat een gelegenheid werd gemaakt, om den overkant van de bermsloot to bereiken; dat nu alleen een omweg over de per- ceelen nos. 2093 en 2094 over particu lier terrein toegang geeft tot den open baren weg; dat volgens gezegde van technisch per soneel van den Rijkswaterstaat destijds een ontwerp van een voetbrug over de bermsloot is in teekening gebracht, maar nimmer is tot uitvoering gekomen? Is Uw Excellentie bereid, eer de werken in verband met den bouw van de derde schutsluis hun voltooiing bereiken, als nog de uitvoering van genoemd brugplan te bewerkstelligen, of op andere wijze uitweg te verleenen? Vlissingen. Dinsdag a.s. wordt hier ver wacht vioe-admiraal Fock, die binnenkorl den dienst met pensioen gaat verlaten, en nu afscheid komt nemen van de ma rine te Vlissingen. In de Nuts-spaarbank hadden in 1926 9471 inlagen plaats tot een bedrag van f711.258.69 en werden 4226 terug betalingen gedaan tot een bedrag van f627.107.63. Er werd f39.990.40 aan rente bijgeschreven. Er wei-den 432 nieuwe boekjes verstrekt en 283 afbetaald. Hel aantal spaarders steeg tot 5171 en hun tegoed tot f 1.414.505.16. Uit 533 spaar busjes kwam f6040.53 en met 42.103 spaarzegels werd f2097.61 bijeengebracht, deze bedragen werden op de boekjes dei spaarders bijgeschreven. 's-Heer Hendrikskinderen. Gisterenmid dag werd de Ghr. School alhier (zooals men weet, is de Openbare school omgezet in een Ghr. School) officieel geopend in een samenkomst van Bestuur, personeel en leerlingen der school, ouders en belang stellenden. Mede waren aanwezig de heer Brandsma, Inspecteur L. 0., ds Steinz, Inspecteur Ghr. Volksonderwijs, en B. en W. van 's-Iieer Arendskerke. Het woord werd gevoerd door ds Kamsteeg, den heer Brandsma, ds Steinz, den heer v. d. Meu- len, hoofd eener Ghr. School te Souburg, den Burgemeester en den heer W. 't Hooft uit Goes. De samenkomst werd met gebed en gemeenschappelijk gezang geopend en gesloten. Maandag volgt uitvoeriger ver slag. lerseke. Oesterverzending December '26. Nederland 637.960, Engeland 2.067.555, Duitschland 465.175, België 233.947, Zwe den 19.150, Frankrijk 14.020, andere lan den 34.250. Totaal 3.472.057. Totaal vorig jaar 2.454.157. Ellewoutsdijk. De „Goesche Crt." be vat het volgende bericht: „Deze gemeente gaat Amsterdam navolgen. De kermis werd vrijwel onmogelijk gemaakt, doordat B. en W. geen draaimolen wilden toelaten. Toen bet raadslid RindeTS daarop het voorstel deed, de bevoegdheid daartoe aan B. en W. te ontnemen en aan den raad op te dragen, werd dat voorstel, niet in behandeling genomen. Wel werd op Nieuwjaar muziek dus dansen verboden. De jeugd volgde de Amster dammers na, en trok op Nieuwjaar naar Driewegen, waar wel gedanst werd." Tot zoover dit bericht, dat, althans één onderdeel, echter een verkeerden indruk vestigt. In het belang van den burge meester was het zeker beter geweest de opmerking over de niet-bchandeling van het voorstel-Ilinders in den Gemeenteraad niet te maken. De zaak is deze. De voor zitter wilde in bedoelde Raadsvergade ring een voorstel van het lid Rinders, dat onverwacht ter tafel kwam, dat niet door B. en W. van prae-advies was voorzien, dat niet op de agenda voorkwam, in behandeling nemen. Hiertegen rees krach tig verzet, en o.i. zeer terecht. De dis cussies werden in vrij scherpen toon ge voerd en het eind was, dat de burge meester de nederlaag leed'. Souburg. Loop der bevolking alhier ovei 1926. Op 31 December 1925 bestond de bevolking uit: 2219 m., 2159 vr., totaal 4378 pers. Gevestigd in 1926 256 m„ 269 vr., totaal 525 pers. Geboren: 46 in., 50 vr., totaal 96 pers. Vertrokken in 1926 236 m., 258 vr., totaal 494 pers. Overleden 26 m., 17 vr., totaal 43 pers. Zoodat de bevolking op 31 Dec. 1926 be stond uit: 2259 m., 2203 vr., 4462 pers. Gevestigde of vertrokken personen laatste helft Dec. 1926. Gevestigd: W. Alewijnse, Marnix- plein C 7, van Koudekerke; G. Clapelle en gezin, Wissel C 130a, van Middelburg; P. Plooij en gezin, Vlissingsche straat E 5, Middelburg; P. F. van Hoepen en gezin, Tuindorp D 16, Rotterdam; J. C. But en gezin, Nieuwe Vliss. weg C 179E Vlissingen; J. Flipse, Zandweg C 37, van Koudekerke; J. de Visser en gezin, Vlis singsche straat E 60, van Middelburg; M. Volkers en gezin, Nieuwe Vliss. weg C 179a, van Middelburg. Vertrokken: B. de Groot en gezin, Ritthemsche straat B 377 naar Ritthem; Mej. W. P. Roose, Braamstraat B 33, 's Heer Arendskerke. Biggskerke. Donderdagavond werd al hier op initiatief van den dhr. Werk mansbond een vergadering gehouden om volgens den leider, Dis G. Postma, zoo mogelijk te komen tot oprichting van een vereen., die voorzien zal in de behoefte van het dekken van de kosten voor het gezin, van operatie, ziekenhuis enz. De spreker, de heer J. F. de Kuijer van Den Haag, had dan ook tot taak deze zaken nader uiteen te zetten. Het doel van de samenwerkende vereenigingein van het Ned. Verbond van Ziekenkassen (N.V.Z.) is het zelf doen, aldus Spr. De grondtoon van dit vereen" gingsleven is het heilig beginsel: draagt eikanders lasten. Toch is men voorstander van een wette lijke regeling, le omdat men dan weet Waaraan men zich heeft te houden en 2e omdat dan ook de verplichting is gekomen voor dengene die in loondienst is-, om verzekerd te zijn tegen ziekte. De Z:ektei- wet, voorgesteld door wijlen Talma in 1913, voldeed echter niet, omdat zij! geen rekening hield met de practijk van de pl.m. 2000 vereenigingen, met datgene wat uit het maatschappelijk leven was opgekomen. Daarbij werden ook aan die vereenigingen eischen gesteld, waardoor het voortbestaan onmogelijk werd ge maakt. Stilgestaan werd bij de geschiedenis van deze Ziektewet, welke al 13 jaren wacht op invoering. Dit laatste komt, omdat Talma in 1913 aftrad, zijn opvolger Treub zich met de wet niet kon vereenigen en kort daarna de wereldoorlog is uitge broken. Min ster Aalbcrse zette de erfenis- Talma voort (1918). Sympathiseerde deze eerst niet met de werkwijze onzer vereen., later (1920) was hij, mede door samen- spreking, van bet nut ervan overtuigd en beloofde hij bij wijziging van de wet ruimte voor onze vereen, te zullen laten. Bij het indienen van zijn ontwerp in 1925 is deze belofte echter niet gehouden. Spr. constateerde het gelukkige feit, dat bet voor-ontwerp van Min. Slotemaker de Bruine bijna geheel naar onzen zin is: behoud van datgene wat in de Maatschap pij is opgekomen. Gewezen werd verder op het gevaar van het opvolgen van de letter der wet, zonder te letten op de geest, de bedoeling er van. B.v. Iemand die in loondienst is., is wel verzekerd op zijn werk, naar en van zijn werk, maar niet thuis. De man, die een breuk krijgt, ontvangt meestalniets, omdat vaak gezegd wordt, dat die breuk er al van de geboorte is geweest Hierin ligt de beginoorzaak der samenwerking. Straks is iedereen, die in loondienst is, volgens de wet verzekerd. Deze wet laat gelukkig ruimte voor de arbeiders, om toe te treden tot een erkende bijzondere ziekenkas. Nu werken onze Vereen veel goedkooper dan de Staat, daar het werk uit liefde geschiedt en er geen ambtenaren moeten betaald worden. Tevens wordt niet op de letter, maar op de bedoeling der wet gelet, wat niet anders dan een voordeel moet zijn. Eenige klippen, die de vereeni- ging straks moet trachten te ontzeilen, werden genoemd. Bij de bespreking op deze rede bleek, dat de straks op te richten vereeniging zoo zal moeten werken, dat gezorgd wordt: in de eerste plaats voor de dek king van de kosten voor ziekenhuisverple. ging dan voor een daarmee gepaard gaan de ziekengelduitkeering en ook zoo mo gelijk voor het betalen van de dokters rekening (en van de medicijnen). Als lid van deze, later defin'tief op te richten vereeniging traden 9 der aanwezige per sonen toe. Zaterdagavond over 14 da gen hoopt men weer te vergaderen. Ds Postma eindigde met dankzegging. Kamperland. Gisteravond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging alhier onder voor zitterschap van dhr W. F. Coumou, die de (jaar)vergadering op de gebruikelijke wij ze opende en een welkomstwoord sprak. Daarna werden verslagen van seer. en penningm. uitgebracht, die beide van bloei getuigden, daar in de laatste twee jaar bet ledental tot pl. m. 60 zich uitbreidde. Daarna werden in het bestuur herkozen de secr. ds F. J. v. d. Ende en dhrn J. W. Lamain en J. G. de Muijnck. Na de candi- daatstelling voor de Prov. Staten werd door dhr A. Barentse ingeleid het onder werp „Waarom Anti-Revolutionair?" Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. De penningmeester J. G. Kramer ging in dankzegging voor. Breskens. Dc gemeenteraad besloot over te gaan tot conversie van de leening '23, groot per resto f25.500 rentende 5Va pet. Thans worden 2 leeningen aangegaan ad 41/2 pet. en 43/,4 pet. t.w. één van f 7000 en een van f 15.000, terwijl de rest geput zal worden uit een opgericht „Gemeentefonds 1927". Influenza en Griep Koortswereed en genezend zijn Mijnhardt's Sanapirifi-tabjetteirs (Wettig beschermd tegen vervctlsching). Bij Apotli. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kamperland, P. N. Tonsbeek te O, L. Vrouwen Parochie. Aangenomen naar Cothen (H.) doiuVvCaiut. D. Holwerda te Gaastmeer. Geref. Kerken. Tweetal te Deltt, A. J. Bouma te Wanswerd en A. J. Fanoy te Férwerd. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Barendrecht, J. N. van Ree te Schiedam. D s L. Baas, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Teuge, zal ter horstelling van zijn geschokte gezondheid, zich naar Berlijn begeven, om daar ter verkrijging van zijn krachten een rustkuur te ondergaan. Oudejaarsavondienst. Te Velsen heeft, blijkens opgave van den predikdienst, de Geref. Kerk een Oudejaarsavonddienst ge houden van des avonds 11 uur die te kwarl over twaalven eindigde. Alzoo werd de „jaar wisseling" in de kerk doorgebracht. Een nieuwjaarsmorgendienst was alzoo niet meer noodig. De proponents formule. In ds N.R.Cr t. wordt er de aandacht op gevestigd, dat het deze maand honderd jaar geleden is, dat Ds Molenaar zijn bekend „Adres aan mijn Hervormde geloofsgenooten" publiceerde De strekldng van dit ongeteekend adres was een felle aanklacht tegen het in 1816 vastgestelde reglement van het Ned. Hervormds Genootschap. Een der artikelen daarvan regelde de wijze waarop de toelating tot het predikant schap zou geschieden en het was geheel in den geest der tolerantie, die het tijdperk na het herstel van de Nederlandsohe natio kenmerkte, dat men het oude formulier in dien zin had gewijzigd, dat zoowel de „rekke lijken" als de „preciesen het zouden kunnen onderteekenen. De schrijver van het adres beschuldigde de opstellers van de proponentsformule, die de aanstaande predikanten aan de Geref. leer stukken bond, niet „omdat", doch slechts „voor zoover zij met Gods Woord overeenko men", van „heimelijke list in de ondermijning onzer kerkleer". Da Costa, aan wien de uit gever het handschrift toezond, alvorens het te durven drukken, ging in zijn terminologie nog verder en sprak van „de Jesuitische handel wijze van de Synode van 1816". De Christen-dichter wist toen nog niet, wie de schrijver was. Toen, na de verschijning, de zaak bij de wereldlijke overheid in onderzoek kwam, ivijl de koning, wiens „creatuur" im mers het Hervormde kerkgenootschap met des- zelfs reglement was, zich door het schot schrift beleedigd achtte, bleek de Haagsche predikant Dirk Molenaar de auteur. De politie schorschte den verkoop van het boekje en ds Molenaar werd voor den minister van eeredienst geroepen, tenoverstaan van wien hij de belofte aflegde, niets meer te zullen doen, dat den schijn zou wekken, als zou hij de rust der kerk willen verstoren. Met dit al was inmiddels de rust reeds verstoord en zij zou, voorzoover het de pro ponentsformule betrof, de eerste honderd jaren nimmer terugkeeren. In 1835 besloot de Synode geenerlei verandering of wijziging in de pro ponentsformule aan te brengen en ook later bleef zij onwrikbaar op haar stuk staan; in 1864 handhaafde zij ondanks de rondom hel geval-Zaalberg opgestoken storm der leer- vrjjheid; in 1880 voegde zij de bekende woor den „geest en hoofdzaak" in de belijdenis formule en in 1888 verduidelijkte zij de bewoor dingen van de proponentsformule in vrijzinni gen geest. Mocht dit jaar, wat stellig is te ver wachten, wederom in de classicale verga deringen en ter Synode tegen de proponents formule worden opgetrokken, dan zal dit al licht niet gebeuren zonder een eerbiedige ver wijzing naar en een hartstochtelijk beroep op ds Dirk Molenaar, den aanstoker van dezen honderdjarigen krijg". Ned. Herv. Kerk. Goes, vm, ds Steinz (H. Av.) nm. ds Hom. burg (H. Av.), av. ds Raams van Kloetinge (Dankz. II. Av.). Lokaal Chr. Bewaarschool vm. leesdienst. Wilhelminadorp, vm. geen dienst, nm. <la Steinz (H. Av.). Kamperland, half 10 u. ds van der Linde van Wissen kerke, 2 uur leeskerk. Wissenkerke, vm. geen dienst, nm. ds v. j. Linde. Biezelinge, vm. Ds v. Beusekom (Bed. H. AV.),, 2 en 6 u. Dhr. Koojjmans van Rotterdam. Geref. Kerk. lerseke, vm. Lezen, nam. Ds B. Meijer. Kamperland, 9 en 2 u. Ds F. J. v. d. Ende 6 uur leeskerk. -Geslaagd voor het examen heilgymnastiek en massage, Mejuffr. de Vries, Smit, te Middel burg. Natuur en „middeltjes" in de geneeskunst, In een onlangs verschenen boek van Dr R. G. Gabot over sociale hygiëne, betoogt hij 0. m. dat de meeste menschen veel te veel van allerlei „middeltjes" verwachten. Zoowel hij het ontstaan als bij de gene zing van ziekten is van groote beteekenis de gesteldheid van den bodem. „Moderne leer over ziekteoorzaken heeft onze aandacht gevraagd voor het enorme belang van de ziektezaden, d. w. z. van ziektekiemen, bacteriën; het enorme ge wicht, dat daaraan gehecht moet worden. Maar, indien iemand zeggen moest, wat in het algemeen de voornaamste factor bij het ontstaan van ziekte is, dan behoorde er gezegd te worden, niet 'het zaad is de voornaamste factor, maar de bodem. Neem de tnberkelbaccil bijvoorbeeld. Ik geloof niet, dat het overdreven is, als ik zeg, dat negen tienden van alle menschen tubercu lose hebben gehad, gewoonlijk in een on- schadelijken vorm, omdat de bodem steen achtig was, waardoor de bacteriën dood gingen. Gij weet, dat de cijfers, verkregen door de Von Pirquetreactie in bijna iedere stad of gemeente aantoonen, dat negentig procent van kinderen van twaalf jaar en ouder, een positieve reactie op deze proef op tuberkelinfectie aantoonen. Zij hebben de tuberkelbaccil ergens in hun lichaam, Dat wil niet zeggen, dat zij aan die ziekte lijdende zijn, maar zij hebben de bacteriën in hun lichaam meestal in het proces, waarbij de bacteriën worden gedood, door de weefsels van het lichaam, waardoor de ze infectie wordt weerstaan. Eén van de redenen, waarom ik hier in détail over veranderingen spreek, die in het lichaam plaats grijpen door ziekte, is om goed te doen begrijpen, wat natuur doet om ziekte te genezen. Wij hebben wel gelezen over menschen, die werden opgesloten in een dichtgemet selde gevangenis uit wraakneming om daar in die steenen doodkist te verhonge ren. Dat doet de natuur op dezelfde wijze met baccillen; zij sluit ze op binnen een steenen muur. Na den dood, wanneer het mes van den patholoog de long van een cadaver opent, breekt het mes soms af op iets, dat veel op een steen gelijkt Het is inderdaad een steen, een afschei ding van kalkzouten in het weefsel rondom 'n nest van tuberkelbaccillen. Wanneer iemand zoo'n steen in tweeën splijt, vindt men in het midden dikwijls nog levende baccillen, die nog zeer goed in staat zijn, zich te vermenigvuldigen, maar onschade lijk voor het lichaam zijn gemaakt doordat natuur dezen muur om hen heen heeft ge bouwd. Ik geloof, dat de geheele omvang van dit feit dan pas tot iemand zal door dringen, wanneer hij het gezien heeft. Dat is één van de dingen op de lange lijst, welke het lichaam voortdurend ver richt in dit proces van tegenstand bieden I aan ziekte, en ons lichaam doet dat op een intelligenter wijze dan wij het kunnen. Nu wij weten, dat het voornamelijk de bodem is, de vitale gesteldheid van de weefsels, die de ziekte weerstaat, moeten wij bewust ons aandeel verrichten in die zorg om onzen lichamelijken bodem onge schikt te maken voor ziektekiemen". Prof. H. Visscher en de „Standaard". Naar aanleiding van het laatste schrii-1 ven van Prof. Visscher in het „Utr. Dag-1 blad" merkt de „Standaard" op, dat haar nooit een verzoek om bepaalde stukkei. f over te nemen heeft bereikt om dan te ver-1 volgen: „Voorts vestigen we er de aandacht op. dat niemand van Profesor Visscher ver langd heeft, dat hij het landsbelang zon achterstellen bij dat der Partij. Zoover wij weten heeft de Kamerclub de leden vol komen vrijgelaten in het bepalen hunner stem en heeft met name ons blad steeds het standpunt ingenomen, dat verschil van meening inzake het tractaat toelaatbaar en geoorloofd was, en van voor- en tegen stander gelijkelijk behoorde te word® aangenomen, dat hun gedragslijn uitslui tend bepaald werd door den kijk dien ze dezen op 's lands belang hadden. Wie vóór waren, waren er voor, omdat zij aanne ming hel meest in 's lands belang achtte"- wie tegen waren, waren er tegen, onida' zij verwerping het meest in het belang va" het land achtten te zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2