I© 84 Zaterdag 8 Januari 41e Jaargang feuilleton". MARY ST JOHN. DEMONSTRATIE VAN BOVEN HET ADRES A. WILKIN© HENDRIKSE Co's Buitenland. MORIAAN-BAV ook Uw merk zal zijn. 3ij Scheren PUROL 3it nummer bestaat uit 2 bladen. "eerste BLAD. LEZING REGHTcN EN PLICHTEN. door den lieer G. 1VENS, technisch leider der Fa. CAPi, over de nieuwste Projectie- en Kino-apparaten en de toepassing daarvan. Bovenzaal „St. Joris", Balans, MIDDELBURG, op Dinsdag 11 Jan. 1927, 's avonds te half negen. Toegangskaarten worden gaarne gratis verstrekt bij Lange Noordstraat L 125, Middelburg. GOES HULST BANKIERS- EN EFFECTENKANTOOR COUPONS EFFECTEN VREEMD GELD WISSELS DEPOSITO REKENING COURANT ASSURANTIËN Rentevergoeding BRAND- EN INBRAAKVRIJE KL DISINRICHTING Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Pirma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: regels f1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. i. Wij mensclien, zijn zoo gaarne eenzijdig. We komen er zoo gemakkelijk toe een of andere zaak vanuit één bepaald oogpunt te beschouwen en voor de keerzijde ons oog jte sluiten. Dit is ook menigmaal het geval, wanneer wij spreken van onze rechten en plichten. Sommige menschen spreken nooit van de verplichtingen die zij hebben, maar wel, en altijd weer van hunne rechten. En anderen willen van rechten niet hooren, zij hebben altijd den mond vol van p 1 i c h - ten en dan denken ze bij voorkeur niet aan zichzelf, maar aan anderen. Toch is er tusschen beide begrippen een merkwaardig verband, en het loont zeker de moeite daarop de aandacht te vestigen. Doordat zoo vaak en zoo sterk op een der beide begrippen eenzijdig de nadruk wordt gelegd, schijnt het soms alsof hier een tegenstelling bestaat, terwijl bij nadere beschouwing blijkt dat dit in werkelijkheid niet het geval is. Inzonderheid in het maatschappelijk le ven doen deze woorden opgeld. Eenerzijds wordt daarmede verdedigd het recht van den arbeider om zich te organiseeren en daardoor zijn positie te verbeteren en an derzijds wordt daarmede' aan den werk man dat recht ontzegd en getracht hem te brengen of te houden in een toestand van onderworpenheid en berusting. Het is niet gemakkelijk de juiste grens tusschen plichten en rechten aan te geven. We kunnen niet zeggen waar de plicht ein digt en het recht begint en omgekeerd. Sommigen in onze kringen hebben be zwaar om van rechten te spreken. Een zondig mensch, zoo redeneeren zij, heeft geen rechten. En dat is tot op zekere hoogte juist, maar en dat wordt uit het oog verloren alleen wanneer wij ons plaatsen tegen over onzen God. Anders staat het echter ten opzichte van de menschen. Dan kunnen we wel degelijk van rechten spreken en dan mogen we niet alleen maar dan moeten we ook ons recht handhaven; dan is het onafwijs bare plicht op te komen voor de rechten ons geschonken. Het recht is van groote beteekenis en altijd weer moet het ons streven zijn op elk gebied voor de handhaving van het recht te waken. Nu komt het menigmaal voor, niet al leen in het leven van de volken, maar ook in de maatschappelijke samenleving, dat de handhaving van het recht moeite kost en aanleiding geeft tot feilen strijd. Er zijn dan ook menschen, vredelievende naturen, die den vrede stellen boven het recht, die liever van hunne rechten afstand doen, dan den onderlingen vrede te verstoren. In dit standpunt is ongetwijfeld iets dat aantrekt, maar toch zal ons, wanneer wij nader op onze plichten de aandacht vesti gen, blijken, dat daartegen ernstige beden kingen rijzen. Wat toch is de plicht die aan een iéder mensch zonder onderscheid is opgelegd? En dan zijn we het hierover eens, dat een van de eerste en voornaamste plichten ls kef dagelijksch brood te verdienen en zooveel mogelijk in al de behoeften van het Uit het Engelsch. 124,1 o .Waarom had hij niet weg kunnen blij ven en kwam hij juist om haar pleizier te bederven? Niemand had hem noodig! en toen voelde zij weer dat verraderlijk vocht. Arme Grey! als hij het maar geweten had! Den volgenden morgen ging het niet he rn'. Grey was onmiskenbaar stijf en terug getrokken in zijn gedrag jegens Dollie en laar moeder; zelfs die arme Mrs Maynard moest lijden onder zijn misnoegen. >,Mr Lyndhurst, ik gevoel, dat wij u onze verontschuldigingen moeten aanbieden mor onze achteloosheid," sprak zij op zacbten toon, toen zij elkander aan de ont- otttafel ontmoetten. „Toen Susan ons ver- j de, dat gij er geweest waart, vrees ik, hebt°nS Ze8r verSeetaclltiS Sevonden s;0 neen, volstrekt niet!" antwoordde ie> stijf. „Ik bracht slechts de boeken, e ik Miss Maynard beloofd had, en nam ze op mijn terugweg weer mee naar Mudie. tu op> da' §e mooier weer gehad hebt, dan wq arme Londenaars." oen begreep Mrs Maynard, dat deze SBST gezin te voorzien. Dat is een taak die aan een ieder is op gelegd, onverschillig in welken rang of stand hij overigens ook geplaatst is. In het zweet uws aanschijns, zoo luidt het goddelijk bevel, zult gij brood eten. In het zweet des aanschijns! De arbeid zou dus gepaard gaan met moeite en zorg; het bewerken van de aarde en de voorziening in de dagelijksche be hoeften zou groote inspanning kosten, maar daarnaast stond dan ook de belofte dat die moeizame arbeid den mensch b r o o d zou geven. Een van de eerste plichten van den mensch, hij zij werkman of patroon, is dus, om in de behoeften van zich en zijn gezin te voorzien. In theorie zijn we het hierover wel eens, maar de practijk is met die theorie niet al tijd in overeenstemming. Wij prijzen den handelaar, die van alle markten thuis is, die elke gelegenheid om te verdienen aangrijpt en die er altijd op uit is zijn afzetgebied te vergrooten, zoo goedkoop mogelijk te koopen en zijne wa ren voor den hoogsten prijs van de hand te doen. Niemand die het den koopman, den in dustrieel, den boer of den tuinder kwalijk neemt, wanneer hij al zijne gaven en krachten aanwendt om alleen of in veree- niging, zijn zaak vooruit te brengen en zijne inkomsten op te voeren. En omgekeerd, iemand die zich slap aanstelt ondervindt van niemand sympa thie en waardeering. Dit geldt óók ten opzichte van den man, die met de handen zijn brood moet ver dienen. Wanneer hij zich weet vrij te maken en nacht en dag zwoegt en slaaft om zijne in komsten te vermeerderen, dan is er nie mand die daarop aanmerking maakt. Men prijst hem als iemand die zijne roeping verstaat en die waard is te worden voort geholpen. En terecht. Het is voor den mensch een goddelijke plicht om al zijne krachten in te spannen en de hem geschonken gaven te ontwik kelen. Dit is een heel eenvoudige en voor de hand liggende waarheid, maar een waar heid die we terdege vast moeten houden, omdat zij ook in ander opzicht van betee kenis is. Immers, die algemeene plicht geldt ook voor den man die niet voor eigen reke ning arbeidt, maar in loondienst zijn werk achteloosheid een hevig vergrijp in zijn oogen geweest was en dat slechts een ne derige schuldbelijdenis die uit zijn geheu gen zou kunnen wisschen. „Het spijt mij zeer," stamelde zij en keek toen naar haar dochter. Maar Dollie sloeg er geen acht op; zij ratelde tegen Mary door over de gebeurtenissen van den vori- gen avond. Wat waren de Ducie's toch aardige menschen. Mr Jack was zeer gees tig en aardig, vond Mary dat ook niet? Het zou haar niet verwonderen, als Ma- bel dien morgen een briefje zond. Kapitein Thompson en Luitenant Parkington keer den 's avonds niet naar Ganterton terug en zij spraken er over 's middags nog een spel tennis te spelen. „Mary, als wij met ontbijten klaar zijn, zouden wij Brown Peter wel eens kunnen gaan zien," merkte Grey plotseling op, toen de tennispartij lang en breed besproken was. Hij had flink gegeten, maar bijna niet gesproken en dan nog alleen tot Mrs Maynard. Misschien hadden de vriende lijkheid der weduwe en een smeekende blik der oogen hem ontwapend; want hij was iets zachter gestemd, wanneer hij tot haar sprak „Goed," antwoordde Mary opgewekt. „Gaat ge mee, Dollie?" Maar Dollie be dankte. Toen de paarden bekeken waren en Mary zich op weg had begeven naar Brotherton, bracht Grey een lang bezoek verricht, die a 1 zijn tijd, zijn g e h e e 1 e leven, a 1 de arbeidskracht waarover hij beschikt, aanwendt in dienst van den werkgever. In een volgend artikel gaan wij hierop nader in. Hei Vlissingsehe geval. „Het Vaderland" is een van de vele bladen, die een beschouwing wijden aan de posten die door Vlissingsehe school besturen ten onrechte pp de rekening voor de gemeentelijke vergoeding werden gebracht. Het blad doet het niet zonder humor als liet betoogt, dat een chocoladeketel van de vrouw van een onderwijzer met eenigen goeden wil wel onder de uitgaven ter verzekering van den goeden gang van het onderwijs kan worden gerangscliikl, omdat zulk een voorwerp een goeden invloed kan jiebben op het humeur van den onderwijzer. En het doet het ook met zekere objectiviteit, als opgemerkt wordt, dat uit het gebeurde niet een wapen tegen het Christelijk onderwijs mag worden gesmeed, omdat hot een feit is, dat meer dan ééne bijzondere school over tuigend blijk gaf van don erristigen wil om vrijwillig op de kosten van instand houding te bezuinigen. De hoofdfout schuilt, naar „Het Vader land" meent, in Artt. 55 van de Wet op het L. met zijn caoutchouc-uit,- drukking: „andere uitgaven ter verzeke ring van den goeden gang van het onder wijs". Gezien het feit, dat ons volk er ten opzichte van de Staatsruif eigenaardige denkbeelden op na houdt, meent het blad dat deze bepaling niet is te Jiandhaven. Men moet de kat niet op het spek binden. Daarom moet alinea ,,o' van Art. 55 met welks verdwijning noch de pacifi catie noch de financiëele gelijkstelling ge weld wordt aangedaan, worden geschrapt. Tegen dit voorstel van „Het Vaderland" hebben wij niet het minste bezwaar, mits daarvoor in de plaats gesteld wordt een duidelijke omschrijving van de uitgaven die in rekening gebracht mogen worden. Er is van de bestaande bepaling hope loos misbruik gemaakt. Tal van gemeentebesturen zijn voort durend in de weer om met dit artikel in de hand, de bijzondere scholen te treffen en den goeden gang van het onder wijs aan die scholen te schaden. Hier wordt aanmerking gemaakt op de berekening van advertentienosten. El ders tracht men op de kosten van het oproepen en bezoeken van sollicitanten te beknibbelen. Weer andere gemeente besturen weigeren de assurantiekosten der schoolgebouwen in rekening te brengen. Zoo is er voortdurend wrijving en strijd. voor KlamufaeSiss-sm Bashes- en ÉUsssSercare-Jectite Tapijten - Gordijnen Bertstei» - Ledikanten sb aazsversfarste artikelen ie in de pastorie en kwam eerst tegen twaalf uur terug. Aan de koffie was er genoeg stof tot praten. Het briefje voor Dollie was geko men en kapitein Thompson had het ge bracht; hij was verder het grootste deel van den morgen met haar door het park blijven slenteren. Dollie, die zich dien morgen wat ver veeld had, was vrij vriendelijk tegen hem geweest en had zelfs een bloem voor zijn knoopsgat geplukt. Toen zij na de koffie beneden kwam, gereed om te gaan spelen, kwam Grey haar in rijgewaad voorbij. Hij sloeg een zijdelingschen blik op haar en besteeg toen Brown Peter. „Ik hoop, dat ge prettig zult spelen; wij rijden naar Canterton," zei hij koel. Dollie boog even ten antwoord natuurlijk zou zij prettig spelen. En toch, wat duurde die middag lang! Zij dacht er een paar maal over of hij thee zou drinken op de Hall. Diana zou hem die dan in rijgewaad in schenken; zij zou naar hem toekomen met haar lang kleed over den arm geslagen en hem met haar groote ernstige oogen aanzien. „Is het onze beurt? O, wat is het warm! en men kan niet spelen met de zon in het gezicht. Ik geloof, dat ik moe ben, kapitein Thompson. Wilt gij met Miss Du- cie spelen? dan ga ik wat in de waranda zitten;" en Dollie zette zich op het trapje en plukte de roos, die hij haar juist gege- De beroepen zijn niet van de luebt. Er is onzekerheid over heel de linie. En dc schoolbesturen, hoe zuinig ook, loopen telkens de kans, dat ze voor on aangename verrassingen komen te staan. Het is wenschelijk, dat daaraan een einde wordt gemaakt, natuurlijk niet door de laatste alinea van Art. 55 zonder meer te schrappen, wat in strijd zou zijn met de financiëele gelijkstelling, maar door deze alinea te vervangen door een duidelijke bepaling waardoor zoowel de benadeeling van bijzondere scholen als onaangename gevallen als zich te Vlis- singen voordeden voorkomen worden. BEESTENMARKT 8 SOES Directeur J. LAPOBT SPAAR4 pCt. A.vd BIGGEILAAR cCROOSEMDA^F Veeziekten. Volgens te Berlijn uit Reykjavik ontvan gen; berichten heerscht op IJsland onder de schapen, rotkreupel. De ziekte heeft groote verwoestingen onder de kudden van het land aangericht. De voorzorgs maatregelen der autoriteiten beperken zich tot het bestrijden van mond- en klauwzeer. Ook in Noorwegen heeft men de maatregelen tegen mond'- en klauwt zeer verscherpt en den invoer uit Dene marken van worst uit rundvleesch ver boden. i Verplichte feest- en rustdagen in Rusland. De Sovjet-regeering heeft bepaald, dat voortaan de volgende data als verplichte feest- en rustdagen zullen gelden: 1 Janu ari Nieuwjaar; 22 Januari herinnerings, dag aan Lenin en aan den 9en Januari 1905; 12- Maart dag van de omverwerping der monarchie in Rusland; 18 Maart Pa- rijsche commune; 1 Mei dag der Inter, nationale; 7 November dag der proleta. rische revolutie. LondenNew-York. De nieuwe draadlooze telefonische ver binding tusschen Londen en New-York is gistermiddag precies om kwart voor twee geopend, toen de beambten te New-York en te Londen de eerste woorden wisselden. Men heeft de eerste gesprekken van den draadloos-telefonischen dienst Londen New-York ook in ons land goed kunnen volgen. Naar het voorbeeld van een Engelsche spotprent, had de Amerikaansche speaker een glas water op tafel gezet, terwijl zijn Engelsche collega een champagne-flesch in de hand liad genomen. Precies zooals de spotprent het had voorgesteld, deed de En gelsche speaker, nadat de dienst officieel geopend was, de champagneflesch ont kurken. De plof, die daardoor ontstond, ven had uit elkander en dacht er over hoe knap Mr Lyndhurst er te paard had uit gezien. Na verloop van een paar dagen wist Mary niet hoe zij 'het had. Zij begreep het gedrag har er gasten niet; sedert Grey ge komen was, scheen er een ontstemde snaar in haar huis te trillen; niets ging er meer goed. In de eerste plaats was Dollie zoo vervelend; haar gedrag was van dien aard, dat het eiken minnaar mishaagd zou heb ben. Zij scheen zich in het geheel niet om het bestaan van Grey te bekommeren. Als hij tot haar sprak, wat zelden gebeurde, en dan nog steeds over de meest algemeene onderwerpen, antwoordde zij hem op koe len, korten toon; als hij 's avonds de bla den van baar muziekboek omsloeg, be dankte zij hem bijna niet; zijn lievelings liederen zong zij niet; als bij baar stoel naderde, zocht zij gewoonlijk een voor wendsel om weg te gaan. Zij was nog nooit zoo luimig en vervelend geweest! En dan had zij zoo'n bespottelijke voorliefde voor de Ducie's opgevat 's morgens, 's mid dags en 's-avonds vloog zij naar de Glade; zij en Mabel moesten duetten instudeeren. Mabel zou baar leeren op porselein te schilderen; zij bad beloofd Mrs Ducie met baar tapisseriewerk te zullen helpen; zij moesten een vierde hebben om te tennis sen nooit gebrek aan verontschuldigin gen Mary protesteerde er tegen, maar het was duidelijk hoorbaar. Naar men zegt, beeft de Amerikaansche speaker, die zelfs de champagne moet hebben booren brui sen, van schrik bet glaasje water omge smeten. Oe toestand te Hankow. Reuter verneemt dat in officieele krin gen te Londen geen enkel bericht is ont vangen, waaruit blijkt, dat de toestand to Hankow gisteren erger was dan eergiste ren. De toestand is echter ernstig en een vonk zou bet kruit tot ontploffing kunnen brengen. Uit Hankow wordt gemeld, dat gisteren 258 Engelsche vrouwen en kinderen em ook enkele mannen naar Shanghai zijn vertrokken. De Engelsche concessie is geheel iK de macht der nationalisten. De bank zaken zijn geheel stopgezet in weerwiL van de verzekeringen der nationalisten dat zij de orde zouden handhaven. Men wacht met spanning den verderen "loop, dpr gebeurtenissen af. De niet-officiëele Britsche inwoners to Peking gaven uiting aan hun verbazing, over de klaarblijkelijke kalrntp, waarmede de autoriteiten en het publiek in Groot- Britannië den toestand te Hankow op vatten. Het feit, dat honderden Brische onderdanen, die op vreedzame wijze in het land verblijf houden en er wettig handel drijven, worden blootgesteld aan beleedigingen en vernederingen en uit hun buizen worden verjaagd, waarbij zij zoo goed als alles in den steek laten tegen over de woeste menigte, wordt als een zeer ernstige slag voor het Britsche pres tige in heel Azië beschouwd. géén Pjjn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. haatte niets. Ook Grey was onbegrijpelijk. Hij was niet meer zóó koel, maar toch hield hij. zich ernstig en bedaard. Hij sloeg Dol lie voortdurend gade, maar bewees haar geen bijzondere oplettendheden; hij bood nooit aan haar naar de Glade te brengen; wat hem betrof, had zij volkomen vrijheid van handelen; maar Mary en liaar moeder maakten tegenwerpingen. Zijne ritjes echter herhaalden zich da gelijks. Sir George was zeer met hem ingenomen en vroeg hem altijd op de Hall te komen. Eens at' hij er; een ander keer bleef hij koffiedrinken. Het werd een zaak, die van zelf sprak, dat hij 's middags Sir George en Diana ontmoet te en hen dan vergezelde. Als Dollie uit liet dorp kwam zag zij de drie dikwijls langzaam huiswaarts koe ren. Wat scheen de zon mooi op Diana's bruin haar! Grey leunde soms tot haar over, terwijl hij druk praatte en den hals van Brown Peter streelde. Wat scheen zij hem opgewekt te antwoorden. Dollie liet dan haar hoofd hangen ón werd een weinig bleek, terwijl zij het hek voor bijging. Maar aan tafel was zij' altijd zeer vroolijk. Geen wonder, dat Mary niet wist hoe zij het had; en na verloop van eeni gen tijd riep zij ze beiden ter verantwoor ding. (Wonit vervolgd»!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1