Binnenland. Uil de Provincie Zoeklichtjes. schepen, rond te leiden. Hjj moest ze naar de internationale zeeinanstehuizen brengen en hun er op attent maken, dat zij dergelijke tehuizen ook in de havens van hun eigen land konden hebben, als ze maar actieve revolutionairen wilden worden. Ook deze clubs, waar ^en verkwis tende gastvrijheid lieerschte, waren lou ter bedriegerij. De Russische matrozen, die £e heetten te bezoeken, waren niet anders dan figuranten, die iederen dag hetzelfde spelletje hadden te spelen. Twee Russische matrozen, die aan Brit - sche zeelui de waarheid vertelden omtrent de clubs, werden geëxecuteerd. De wijze waarop de vertegenwoordigers van de Britsche arbeidersfederatie om den tuin werden geleid, heeft langen tijd het departement der sovjet-propaganda ge amuseerd. Eenige maanden geleden, vertelde de ma:roos aan de kapiteins van enkele Brit sche schepen, lipe hun manschappen be drogen werden. Eind Juni werd hij te No- vorossisk in den Kaukasus gearresteerd en naar Moskou gevoerd, waar hij ten slotte door tusschehkomst van den Brit- schen gezant, na een gevangenscliap van vier maanden, werd vrijgelaten op voor waarde, dat hij Rusland verlaten zou. Korte berichten. In Aberdeen (Schotland) is zeer veel sneeuw gevallen. Een groot aan tal werkloozen is gemobiliseerd om de stralen voor het tramverkeer schoon te houden. Er wordt warmer weer voorspeld. 'De cellul-oid-fabriek te Zerbst in Anhalt is door onbekende oorzaak a f- gebrand. Een der arbeiders is levend verbrand, tien of twaalf anderen hebben min of meer ernstige brandwonden op- geloopen. De schade is belangrijk, maar de fabriek kan in de bijgebouwen haar bedrijf voortzetten. In politieke Fransche kringen loopt het gerucht, dat in verband met de reis van "Briand, het plan bestaat, dat deze een sam.enkomstmet Mus so lini jn een "Fransch-Italiaansch grensplaatsje zal hebben. 0iin obstructie te voeren.... In het ,,Hbld." zagen wij een adver tentie waarin een neutrale va-kvereeni- ging te Amsterdam een jong Mr in de Rechten vraagt, om candidaat te worden gesteld voor de komende gemeenteraads verkiezingen voor het voeren van! obstructie. De sollicitant moet een uitste kend Tedenaar zijn, krijgt f 3500 salaris, ontvangl een kantoor tot zijn beschikking ra moet f5000 borg stellen. Nederland en Beljië. Met het oog op het bevorderen van de cultureele belangen tusschen Neder land en België wordt, naar bet Hbl. meldt, Zaterdag in het Palais Mondial te Brussel een vergadering gehouden met het doel, een Nederlandsch-Belgisch entente-comité tot stand te brengen. Wie de personen zijn, van wie het ini tiatief uitgaat, wordt niet bericht. De Vleeschkeuringswet. De Minister van Arbeid heeft aan Ged. Staten der provincies medegedeeld, dat de overgangstermijn van vijf jaren, be doeld in art. 47 der vleeschkeuringswet 31 Mei 1927 is afgeloopen. Naast veel belanghebbenden, die hun inr;chting reeds in overeenstemming met de gestelde eischen hebben gebracht, zijn er ook die dit nog niet hebben gedaan. In verband hiermede verzoekt de mi nister de gemeentebesturen uit te noodi gen de belanghebbenden er op te wijzen, dat hun inrichtingen aan de gestelde eischen op dien datum moeten voldoen. Daarbij ware in het bijzonder nog do aandacht te vestigen op de gemakkelijke overgangs bepalingen van de artt. 12 en 13 van het Kon. besluit van 10 Juli 1926, Staats blad no. 233. Het ligt in mijn bedoeling de wet ten deze aanvankelijk met eenige soepelheid toe te passen. Met name ziet de minister er geen bezwaar in, dat de particuliere slachterijen en andere particuliere inrich tingen, genoemd in arl. 19 der vleeschkeu ringswet, in die gemeente, welke op 1 Juni "1927 besloten zullen hebben tot den bouw van een openbaar slachthuis, onveranderd blijven, in afwachting van de ingebruikneming van dat slachthuis. Ook ligt het in 'smin. bedoeling onge hinderd te laten die particulieren, wier - inrichtingen op 1 Juni 1927 nog niet aan de gestelde eischen voldoen, doch die op dat tijdstip ernstige plannen hebben hun inrichtingen te verbouwen op zoo danige wijze, dat daaruit blijkt, dat hot hun bedoeling is deze inrirhlingen binnen redelijken tijd in overeenstemming te brengen met de gestelde eischen. Abonnementskaarten en bussen en trams. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den Alg. Ned. Bond van Handels en Kantoorbedienden om de algemeene abon nementskaarten en groepkaarten straks ook geldig te verklaren voor de autobus diensten der spoorwegen. De directie is van meening, dat er geen enkele aanlei ding bestaat om aan de abonnementskaar ten zonder eenige vergoeding meer voor rechten te verbinden. Behoudens enkele lUitzonderingen, zullen de kaarten evenmin gelden op dn door de Nederlandsche Spoorwegen geëxploiteerde tramwegen. Een motie over een motie. De Vereenigingsraad van de Ned. Ver- eeniging van Sjpoor- en Tramwegperso neel heeft ©en motie aangenomen, waarin naar aanleiding van de aangenomen motie- Bulten door de Tweede Kamer, aan de Regeering wordt verzocht de motie-Bul ten uit te voeren en daarnaast maatrege len te treffen, waardoor verhoogingen of uitkeeringen welke aan het rijkspersoneel worden verleend, ook aan het spoorweg personeel worden toegekend. Met de „Zuid-Bevelanders" naar Londen. Men schrijft aan de Midd. Crt.: Aangaande de tournée van bovenge noemd gezelschap vernemen we het vol gende: .Liet het. zich een oogenblik aanzien dat door ongesteldheid van eenige leden er 'n kink in den kabel komen zou, en de tocht zou moeten worden afgelast, gelukkig kon over de noodige invallers worden beschikt, zoodat het ensemble op volle sterkte Donderdagavond laat te gen bijtijds naar Harwich werd afgevaren. Begunstigd door het prachtigste winter weer dat zich maar laat wenschen, werd de heenreis volbracht. Na Oudejaarsavond mei passagiers en bemanning feestelijk te hebben doorge bracht, vertrok het gezelschap in den morgen van den Nieuwejaarsdag met den trein naar Londen, waar de heer Alter het koor opwachtte aan het Liverpool- streetstation. Door de Londensche pers, reeds op de komst der Zeeuwen gewezen, stond een leger van fotografen gereed1. In een minimum van tijd zal het aantal opnamen wel in de honderden hebben bedragen, doch het was alles nog maar kinderspel bij hetgeen nog zou komen. Dat intussehen de Londensche pers fotografen niet alleen handig, maai' ook zeer snel werken bleek wel uit het feit dat de avondbladen reeds de foto's van 's morgens hadden afgedrukt. De heer Alter, die alles op keurige wijze had voorbereid, had ook gezorgd voor een extra motorcar, waarmede de „Zuid-Bevelanders" naar het Bongor.Hotel reden, waai' de dames en hoeren zouden verblijven. Mevrouw Alter had in genoemd hotel reeds de koffietatel in orde gebracht, en weldra voelden allen zich zoo op hun gemak, alsof ze thuis waren. Begeleid op de p.ano- door mej. Alter klonken daar in het hart van de wereld stad spontaan op onze echte Hollandsche en Zecuwsche liederen. Na een korte wan deling, waarbij de belangstelling voor de vreemde costumes somtijds geweldig was, werd tenslotte per „undergroundgereden naar -de „Albert Hall", waar het gezel schap door de English Tolk Dance Society een thé aangeboden werd. Na een gezellig samenzijn was de tijd daar om de plaatsen in te gaan nemen in de eigenlijke concert zaal. Wie -de Albert Hall kent, kan zich eenigszins voorstellen dén machtigen in druk, die dit reusachtige gebouw gaf. 't Was slechts één gemeenschappelijke uit roep van groote verbazing. Zonder de noodige gidsen zou het eenvoudig on doenlijk geweest zijn in het labyrinth van gangen, kleedkamers, enz. enz. de eigenlijke arena te vinden. B'och 'tmoet gezegd: 'tWas alles schitterend georgani seerd en geregeld. Wat ook noodig was, als men weet, dat er 1500 medewerkers waren uit alle deelen van Engeland en het publiek geschat werd op 8 a 9000 personen. Alle hulde voor den organisator-direc teur, den heer D-ouglas N. Kennedy! En daar zaten ze dan, de Zeeuwen, op -de eereplaats der gereserveerde tribu nes, te midden der clubs uit Cambridge, Oardif, Plymouth, York (U.SA.), Boston, New-York, enz. enz., elk weer in eigen uniform van diverse kleuren. 'tWas een machtig en imposant geheel. Elke groep, bracht Sen stuk landseigen naar voren, oude country dance, afgewis seld met oude volkszangen, die door allen werden meegezongen, en begeleid door een uitstekend orkest. Eindelijk was de beurt aan de „Zuid- Bevelanders". -Onder donderend applaus, betraden zij in vlug tempo- het midden der reusachtige arena. Zij- demonstreerden daar op onberispelijke en correcte wijze de bekende Provinciale Rei en een oude volksdans, en zongen daarna enthousiast het mooie Engelsclie „Good bye", dat machtig en grootsch de geweldige ruimte ingalmde. Het succes was volkomen! En het mi nutenlange applaus eindigde pas, toen koor en leider naar voren kwamen om te bedanken voor de grootsche hulde. Is er ooit aandacht gevraagd en ge schonken voor en aan Zeeland, dan is het zeker geweest daar in de Albert Hall op 1 Januari 1.1 „Spoken" te Axe-I. Het spookt sinds eenige-n tijd bij een tweetal gezin nen te Axel. Bij één der gezinnen, woon achtig aan den Nieuwendijk, werden een poosje geleden des nachts allerlei verdach te geluiden gehoord, die den bewoners den schrik op het lijf joegen. Een jongen uit dal gezin, die de vorige week des avonds laat huiswaarts keerde, zag plot seling groote lichtbollen, die uit het don ker voor hem opdoemden en daarna, weer even geheimzinnig verdwenen. Op Oudejaarsdag had de familie ken nissen bezocht in de omgéving alhier. Toen men 's avonds op de autobus wacht te, zag men plotseling een vreemde ge stalte voor zich op den weg dansen. De gedaante verdween ijlings in het donker, toen men om hulp riep. Later verscheen deze vreemde gedaante in het gezin, dat aan den Buitensingel woont. Het spook stond voor het bed, toen de vrouw des huizes ontwaakte. Doodelijk verschrikt wekte zij haar man, waarop het geheela huis werd doorzocht, waarbij men echter niets verdachts gevonden heeft. Nu wordt de rust in beide gezinnen gelijktijdig verstoord. Zoo begon in het eene gezin een hobbelpaard plotseling te dansen, zonder dat iemand het aanraak te, terwijl in het andere een geluid werd vernomen, alsof alle deuren opengerukt werden en do wekker afliep, zonder dat de veer gespannen was. Verschillende de zer verschijnselen zijn ook door andere personen waargenomen ten huize van hei de families. Men heeft al wacht gehouden en alles doorzocht, doch de spookverschijuselen blijven aanhouden, zonder dat ook maar oenig licht in deze duistere zaak ver kregen is. (Men zal hoogst voorzichtig dienen te zijn bij het lezen van dit bericht, dat wij aan de „Tel." ontleenen. In den regel komt al heel spoedig uit men denke maar aan Roosendaal wat er achter- zit. Spookgeschiedenissen hebben in den regel een zeer prozaïsch slot. Red.) Te Westdorpe is een 17-jarlg meisje, dat een klein wondje aan de hand had opgeloopen, onder hevige pijnen aan bloedvergiftiging overleden. De gemeenten 's H. Arendskerke en St. Laurens zijn toegetreden tot de rege ling, vervat in het Werkloosheidsbesluit 19i7. De Maatschappij „Zeeland". Bij de Maatschappij „Zeeland" te Vlis- singen, was indertijd een regeling tot stand gekomen, waarbij voor de ,pontonarbei ders om de twee Zondagen een vrijen Zondag verkregen werd. Door de Directie van cTe „Zeeland" is nu, naar wij in „Het Volk" lezen den minister gevraagd ook dezen derden Zon dag, z.g. voor het postvervoer te mogen werken, waarop door den minister, zonder de vakorganisatie te hooren, gunstig is beslist, welke beslissing gisteren onder de .hal is aangeplakt. Dit beteekent voor dit de.el van het personeel dus een belangrijke uitbreiding van den Zondagsdienst en het is dan ook haast onbegrijpelijk, dat Minister van der Vegte zijne medewerking daartoe ver leende. Middelburg. Gisteren waren wij in de gelegenheid de eindles bij te wonen van den cursus in autoinob.eikennis, welke gedurende drie maanden door de heeren J. P. P. de Blécourt en E. de Visscher, leeraren aan de Ambachtsschool te Mid delburg, in een dc-r lokalen van die school, daartoe afgestaan, gegeven is aan een 12-tal personen, werkzaam in het autotniobielvak of die fm andere redenen gaarne, meer van de werking van een auto wilden te weten komen. Eerst liep de hoer de Blécourt het op hel gebied der eleclriciteit, voorzoover een auto daarmede te maken heeft, gedo ceerde nog eens met de cursisten door, waarna de heer de Visscher hetzelfde deed met hetgeen in den loop van den cursus behandeld is over de samenstel ling van de machinerieën en inzonder heid den motor en de stuurinrichting1. Uit de gegeven antwoorden bleek, dat alle cursisten, een drietal was door ziekte of andere reden gisterenavond ver hinderd met goed gevolg de lessen hebben gevolgd en daarvan zeker in hun volgend leven groot profijt zullen kunnen hebben. Dit werd ook beaamd door den heer G. H Vijgeboom-, provinc aal auto- deskundige voor Zeeland, die als gede legeerde deze laatste les bijwoonde en ook gaarne voor het vervolg zijn steun aan cursussen als deze toezegde. Aan de deelnemers, van wie de heer Riksen de leeraars dank bracht, zal een getuigschrift worden uitgereikt, waarop o.a. voorkomt: Keuringswezen motorrijtuigen provincie Zeeland en de handteekening van den heer Vijgenboom-, De getuigschriften werden behaald door de heeren: W. Arentse, Souburg; N. Rik sen, Middelburg; J. A. Mennes, Middel burg; J. J. Huijssen, Arnemuiden; M. Brouwer, Koudekerke; S. Vreke, Middel burg; E. N. Tjebbes, Middelburg; G. J. Stroosnijdei', Vlissingen; G. B. de Quartel, Middelburg; J. 't Gilde, Middelburg; N. de Roos, Middelburg, en B. J Bijleveld te Middelburg. Goea. Bevolking gedurende de 2e helft der maand December 1926. Ingekomen: S. Stekotee, verpleegster, van Baarland, Oude Visclimarkt 12; M. E. Beun, zonder beroep, van Utrecht, Ter- weistraat 6; G. C. Dalebo-udt, geb. Ver meulen, zonder beroep, van den Haag, Riinmelandstraat 13; G. Wessel, Mr in de rechten, van Leiden, Turfkade 11; A. Goene geb. van den Berge, zonder beroep, van Wemeldinge, 's-II. Hendrikskinderen dijk 73; A. Bakker, kellner, van Leeu warden, Groote Alarkt 40; AI. Bee-ke en echtgenoote, fabrieksarbeider, van Kloe- tinge, St.-Adriaanstraat 19; M. W. van do Weert en gezin, bouwkundige, van Rijswijk, St.-Adriaanstraat 14; D. de Ron de, schipper, van Utrecht, Kleine Kade 37; P. Koster en echtgenoote, goudsmid, van Middelburg, Hinckelingestraat 10. Vertrokken: M. C. Blomaard, geb. Kou semaker, zonder beroep, naar Kloetinge, A '264; Al. Larooij, geb. Jumelet, zonder beroep, naar Halsteren; C. Scheffers en gezin, veldarbeider, naar N.- en St.-Joos- land; J. van Ballegooijen, adsp. landmeter, naar Dordrecht, Will-omstraat 17; Tj. B. E. Kielstra en gezin, landbouwkundige, naar den Haag, Wilhelminastraat '130; M. M. J. Cornelisse. huishoudster, naar Rotter dam, Dijkstraat 65c; J. A. Molhoek, kok, naar Amsterdam, van Ostadestraat 4941; W. Visser en gezin, landmeter, naar Den Haag. Sneeuwklokjesstraat 7; D. J. Joppe, landbouwer, naar Tholen, Oudelandsche- straat 11J. F. van der Reit, kleermaker, naar Voorburg, Prinses Marianlaan 58; N. C. Rouw, winkeljuffrouw, naar Vecre, B iölW. D. Luitwieler, telegrafiste, naar Vlissingen, Walstraat 57. Kruiningen. In de spoedvergadering van den Raad dezer gemeente waren gis teren alle 11 leden aanwezig. Deze ver gadering was belegd, doordat sommige raadsleden meenden,'dat zulk een beslis sing, het afbreken van de thans niet meer in gebru.k zijnde O. L. School, ware te nemen, dat werkgelegenheid zou komen in den slappen tijd. Eerst werden de oude bewaarschool en de O. L. School in oogenschouw geno men. Na afloop daarvan deelde de voorz. mede, dat door 13. en W. geen voorstellen gedaan werden in deze zaak, daar men in dat College tot geen over eenstemming kon komen. De voorz. is van meening, dat dc Bewaarschool niet verkocht moet worden, doch door dé gemeente moet worden ingericht als Vereenigingsgebouw voor verschillende vereenigingen, die steeds onderdak kregen in de school. Wetli. Kostcnse meent, dat de Bewaarschool te voel verkoopwaarde heeft, en zou daarom deze willen verkoopen, cloch een gedeel te der oude school voor dat dool inrich ten. Weill, v. Hootegem meent, dat de Bewaarschool verkocht moet worden en het besluit van den. Raad, het vorige jaar genomen, om de 0. L. School af te breken, gehandhaafd moet blijven. Dhr Elsman vindt, de Bewaarschool geheel on geschikt als Vereenigingsgebouw. Dhr. Francoijs is ook voor verkoop der Be waarschool alsook voor afbreken der oude school, daar dit voor hem een voorname reden is geweest bij het besluiten tol nieuwbouw, terwijl hij bovendien wijst op do overeenkomst, gemaakt door de Ge meente met de Kerkvoogdij der N.-H. Kerk, waardoor de Gemeente z. i. verplicht is de oude school af te breken. Hij acht do achterste der twee lokalen een be zwaar voor de kerk, vooral muziekrepeli- ties vlak bij de consistorie. De voorz. zegt, dat we hier niet zijn om de belangen der N.-H. Kerk te bespreken, waarop dhr Francoijs meent, dat de bezwaren toch wel gezegd mogen worden. Dhr Kole, hoe- wal geen groote liefde voelend voor de N.-H. Kerk vindt ook de bezwaren van dhr Francoijs gegrond, hij: is ook voor verkoop der Bewaarschool, en zou, wan neer B. en W. geen toezegging kunnen doen, dat de ver. in de nieuwe school mogen, liever zien, dat de z.g. oude school .ingericht werd voor Vereenigingsgebouw. Dhr Visscher is het met den Voorz. eens om de Bewaarschool voor Ver. gebouw in te richten. De heeren Minnaar, Mar- kusso eu Sinke zijn vóór verkoop Bewaar school en afbreken der oude school. Be sloten wordt met 101 stem (die van dhr Visscher) om de Bewaarschool pu bliek te veilen met de bepaling, dat geen drankgelegenheid daarin komen mag, en in gebruikneming 1 April zou zijn, be houdens nadere goedkeuring. Alet 6 tegen 5 stemmen werd besloten een vorig raads besluit om de oude Op. school af te bre ken, te herroepen. Vóór stemden Elsman, v. d. Stralen, Dek, Ko-stense, Kole, Vis scher, tegen Sinke, Ftancoijs, v. Ilotegem, Minnaar en Markusse. Nu komt in behandeling het voorstel- Kostense om de twee achterste lokalen in te richten voor Vereenigingsgebouw, en de andere vijf af te breken, terwijl Kok- de drie oude lokalen wil bestemmen voor dat doel en de andere vier afbreken. Het voorstel-Kostense wordt aangeno men met 65 stemmen. Voor stemden: v. d. Straten, Dek, ICostense, Sinke Hote- gem en Visscher. Dhr Visscher stelt nu voor om het afbreken der oude school in eigen beheer te doen geschieden door de ingeschreven werkloozen; de voorz. ziet een groot bezwaar tegen zoodanige regeling en meent, dat door een bepaling te maken om alleen inwoners van Krui ningen in het werk te stellen door den kooper hetzelfde bereikt wordt. Dhr Kole meent, dat dit voorstel niet veel meer werk zal verschaffen. Dhr Francooijs voelt wel voor de werkloozen, maar zal toch tegen afbreken in eigen beheer stemmen. Ook dhr Elsman geeft (lil te kennen. Het voorslei-Y isscher wordt met 101 stem verworpen. Bij de rondvraag vraagt dhr Dek ver betering van het voetpad van Vermue naar Wed. C. Kostense. De voorzitter zegt onderzoek toe. Dhr Kole wijst op da vuile sloot in het „Eindje in de ronde". De voorz. meent ook, dat deze •schoongemaakt moet worden en zal de zaak bij B. en W. ter sprake brengen, daarna sluiting. Dinsdagavond vergaderde de Chr. Hist. Kiesver. alhier. In de voorafgegane bestuursvergadering werden de functies verdeeld daar door het vertrek van dhr C. B. Koolhaas het bestuur in de vorige vergadering was aangevuld door de ver kiezing van C. Wonderge-m. Tot voorz. werd gekozen dhr J. J. Francoij-s, dié penningmeester was, waarvoor nu C. Won- dergem bereid gevonden werd. De ledenverg. was slechts matig be zocht. Na de gebruikelijke opening dooi den voorzitter, werden tot afgevaardig den naar de vergadering van den Stalen- kring gekozen J. J. Francoijs en C. v. Sparrentak. Ook de groslijst-, lokte nog al eenige bespreking uit voor de 20 can- didatcn. Ook werden eenige besluiten ge nomen voor de propaganda bij de a.s. verkiezingen, terwijl elk der aanwezigen mede zou werken tot. uitbreiding van het ledental der Kiesver. Na de rondvraag sloot de Voorz. deze vergadering met dankzegging. Krabbendijke. Heden slaagde voor assis tent bij de Ned. Spoorwegen de heer K. Dieleman, werkzaam op het station alhier. De „Zuid-Bevelanders" hebben in Lon. den een geweldig succes gehad. Het applaus voor de Zeeuwscho stem men was overweldigend en honderden persfotograf e.n, aangetrokken door (]e eigenaardige k 1 e e d e r d r a c h t, waren in de weer om de bladen van mooie kiekjes te voorzien. Dit is alles heel mooi. Maar 't verandert niets aan het feit dat het in Zeeland meer en meer „ge' kleed" begint te staan, het Zeeuwsche costiram, misschien ook wel omdat het I wat veel „kleedt", thuis te laten. 't Gaat al net als bij de Friezen <he dol-enthousiast waren toen de Prinses in Friesch costuum verscheen, maar die er feestelijk voor bedanken zelf het Friesclie costuum te dragen. OPMERKER. Waarde. De heer W. E. de Jagen- heeft tegen 15 Januari a.s. eervol ontslag aan gevraagd als onderwijzer Snn de openbare lagere school alhier. Meliskerke. Dinsdagmiddag is alhier de eerste melkers-cursus begonnen, met niet minder dan 18 deelnemers, onder lei ding van den heer Sietema, agsistent- zuivelconsulent. Met animo volgde men de eerste les, terwijl de heeren de Buck en Wisse (commissie van toezicht) met een kort woord de cursisten aanmoedigden dit onderwijs goed te volgen. Zlerlkzee. In de Dinsdagmiddag gehou- I den raadszitting is de slachthuis- kwestie ampel en breed besproken, maar tot een resultaat kwam men niet. Op voorstel van den voorzitter werd het voorstel-D-oeleman, dat een andere becij. fering inhield, die veel goedkoop-er uit komt, teruggezonden naar B. en W-, welke met -clen gem.- bouwmeester en keurmees. I ter dat plan zullen bekijken, terwijl op advies van den heer de Broekert eens te Gorkum geïnformeerd zal worden, waarna B. en Wi. weer een conferentie met. de slagers zullen houden, waar o.a. de vraag zal worden voorgelegd, tot welke financieele opofferingen deze bereid zijn. (Z. N.) Axel. Bij (le onlangs vermelde botsing tusschen de locomotief van een goederen- I tram en oen auto, bestuurd door den I heer D., alhier, werd de mede-inzittende, I de oude heer IJ. ernstig gewond. Deze I is thans aan de bekomen kwetsuren over- B leden. I Cadzand. Als een bijzonderheid kan ge- I meld worden, dat deze gemeente herbergt: 1 oud-burgemeester, 3 oud-wethouders, 1 oud-secretaris, 1 oud-ontvanger, 4 oud- B ambtenaren van den burgerl. stand en 1 1 oud-veldwachter; vervolgens 2 oud-dijk graven, 1 oud-ontvanger-griffier, 1 oud voorzitter van een waterkeering en 1 oud- I secretaris-ontvanger van een waterkee ring. (M. C.) Burgemeesters-jubileum te Domburg. (Slot.) Vervolgens werd de huldiging buiten voor het gemeentehuis voortgezet. D«' hei de zangvereenigingen en schoolkinderen I begeleid door muziek brachten den bur I gemeester een zanghulde, waarna door alle aldaar aanwezige vereenigingen I piachlige bloemstukken werden aangebo- I den. D©s middags te 2 uur werd de burge- I moester door 2 leden van het huldigings- I comité van zijn woning gehaald ten einde I een huldeblijk te aanvaarden. Dit hul- deblijk bestaat in een omrasterd gras- I veld, op het Groentje, en de aanleg I daarin van een plantsoen met bloem perken, daarop geplaatst een eenvoudige I fontein, met gedenksteen en inscriptie. Aan dit plantsoen is de naam van den jubilaris gegeven. Aldaar stonden de ver eenigingen met hu-n banieren rond de fontein geschaard, waarbij, de voorzitter I van het huldigingscomité, de heer P. v. I Sluijs, het huldeblijk aan den Rurgemiees- I ter opdroeg. Ten tweede male, aldus Spr„ zijn de I Domburgers te zameii gestroomd om U I te doen zien, hoe gaarne ze hun gene- I genheid voor U willen toonen. De derde Januari is een dag, die men I allerminst zou uitzoeken om feest te I vieren, maar en dat teekent duidelijk D den ganschen opzet van het plan de hoofdzaak was niet het feest, maar de H huldiging van den burgemeester. Als die 9 maar kon plaats hebben en dat kon altijd dan zouden eventueele teleur I .stellingen door weersgesteldheid of an derszins gemakkelijk te dragen wezen. Deze dag, hoe onvergetelijk stellig voor I U en ons, die hem meevieren, deze dag I zal na vele jaren nog slechts leven in I de herinnering der oudsten. In de no- I tulen van den gemeenteraad, 'in de ge schreven geschiedenis- van ons dorp I deze dag aan -de vergetelheid worden 'ontrukt. Maar meer, veel meer nog zal dit I feit in de herinnering blijven zelfs van het I verre nageslacht door dit geschenk, het- I welk Uw vereerders i n maar ook b u - I t e n de gemeente U hebben toegedacht en I het den naam gegeven hebben van Van Voorthuijsen Plantsoen. Zoolang er een Domburg zal wezen, zal dit huldeblijk be- K staan en getuigenis afleggen van de liefde en den eerbied, die het volk w i 1927 koesterde voor zijn burgemeester. Dit geschenk heeft nog dit voor op an dere, dat het hoe langer hoe fraaier kan en zal worden. Het zal na korten tij' een van de mooiste plekjes van Domburg wezen en als straks onze badplaats wordt 'aangesloten op het waterleidingnet, dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2