Uit de Provincie. Kerknieuws. Zoeklichtjes. Gemeenteraad van Vlissingen. influenza en Griep SanapirSn>tabl«lfen Trillen nemen en spoedig een incidenteele wijziging der desbetreffende wetsbepalingen, overeenkomstig de stellingen sub 2, 3 en 4 te willen bevorderen. Een deputatie uit het bestuur heeft Woens dag het adres persöonlijk bij den minister toegelicht. In de Vrijdagmiddag te VJissingon ge houden vergadering van den gemeente raad waren de heeren de Ridder en van Oorschot afwezig. Een adres van oene commissie uit de te Vlissingen en te Oost- en West-Souburg gevestigde slagers om over te gaan tot vermindering der keurloonen van vee en vleesch werd in jhanden van B. en W. gesteld om advies. Benoemingen. Alvorens tot de benoeming van een regentes en een regent van het Gasthuis ■wordt overgegaan, wijst de heer van Hal er op, dat een derde der regenten lid .van den raad is en oen derde der regen tessen familie van raadsleden. Hij vraagt of in het vervolg daarop kan worden gelet, hij vindt dit wat veel. Dc heer Huson zegt, dat de heeren van. Bennekom en Wesseiing reeds regent waren, toen zij raadslid werden. Hierna wordt gekozen tot regentes me vrouw G. LaernoesZoutman en tot re gent herkozen dhr W. de Ridder. Bij beide stemmingen waren 4 stemmen blan co. Tot regentes van het Burger Weeshuis werd herkozen mevr. W. van Ockenburg v. d. Harst en tot lid der Commissie van Toezicht op het N. O. de heer F. C. Matzinger, in beide gevallen 3 ,blan- co's. Tot lid van de commissie van be heer van bet Vlissingsch studiefonds werd herkozen de heer G. van de Putte en gekozen de heeren J. A. Veenenbos, A. de Beijl, en H. J. jVJ. van Kaalte. Met algemeene stemmen werd herkozen als lid in de commissie voor de Zeemans- en visschersbeurs dhr I. Rekkers. Ten slotte werd dhr A. J.. de Koning herbe noemd tot lid van de commissie van toezicht op het M. 0.. De drie-jaarlijksche afrekening met de Bijzondere Scholen. Als eerst te behandelen punt kwam aan de orde het voorstel inzake de 3-jaar- lijksche afrekening met de bijzondere scho len en wel over de jaren 1922, 1923 en j 1924. - De voorzitter zegt, dat de raadsleden in de gelegenheid zijn geweest, om 'liet door B. en W. samengestelde voorstel, vooruit onder de oogen te zien en op merkingen te maken, waarna nog wijzi gingen zijn aangebracht. Spr. dringt daar- jom op verkorting der bespreking aan, want men zon er wol tot 6 uur over door kunnen praten. i Mej. Gasille heeft met groot genoegen gezien, dat B. en W. heel wat besnoeid1 hebben, maar zij was teleurgesteld, dat dit nog noodig was. De rechtsche raads leden doen altijd of zij zoo voor zuinigheid zijn, maar dc schoolbesturen hebben art. 55 letter 0 van de onderwijswet, gebruikt als een vergaarbak om alle mogelijke uit gaven in op te nemen. Spr. wijst op uitgaven als door de Neutrale school voor ouderavonden besteed van f65 en f61; ook wordt o.a. het verblijf enz. van spre kers ten onrechte voor rekening der ge meente gebracht. Ook St.Nicolaasfeesten .mogen toch niet in rekening worden ge bracht en f 176 voor het hooren van on derwijzers bij vacatures is veel te veel. Ook de .kosten van vakbladen kan de ^gemeente toch niet vergoeden, zoolang spr. bij bet openbaar onderwijs werkzaam Was heeft zij nooit vakbladen voor ge meenterekening gehad. Op een interruptie van den voorzitter antwoordt spr. wel te weiten, dat deze posten reeds geschrapt zijn, maar zij acht het goed er toch nog eens de aandacht op te vestigen wat men durft vragen. Spr. wijst nog op het in rekening brengen van 1/3 der kosten van inrichting der R.-K. Muloschool, wat juist het schoolbestuur moest betalen, om dat de gemeente reeds 2/3 betaalde, men wilde dus langs een omweg binnenhalen wat eerst niet te verkrijgen was. Spr. -noemt nog het aanschaffen van bijna alle maal nieuwe instrumenten voor lessen in de natuurkunde en vraagt of die dan vroeger er niet waren. Ten slotte zegt zij nog, dat het kaften van boeken bij het openbaar onderwijs steeds door de onderwijzers geschiedt en vraagt zij of vragenboekjes en kleine catechismus ook al tot het onderwijs behooren, zij dacht, dat dit onder de kerk viel. Men heeft te veel gedacht: de gemeente is er wel goed voor. Dhr Lindeijer zegt, dat vroeger de voor standers van bijz. onderwijs steeds ge zegd hebben alles voor eigen onderwijs over te hebben. Dit is steeds zeer ge waardeerd en spr. heeft er niets tegen, dat thans ook betaald wordt door de openbare kas. De S. D. A. P. is steeds daarvoor geweest, als het bijz. onderwijs ook steeds voldeed aan den eisch van deugdelijkheid. Dit was ook te begrijpen, waar 70 pCt. der S. D.- A. P.ers, waar onder ook spr., opgeleid zijn aan een Christelijke school. Spr. wil echter wijzen op de groote mate van slordigheid, welke door de Besturen der Protestantsch Chr. scholen bij het indienen der rekeningen aan den dag is gelegd, niet is 'dit het geval bij de Vliss. Schoolvereeniging en hij de besturen der R.-K. Scholen. Er werden o.a. kleine vodjes papier overge legd, als bewijsstukken. Van andere pos ten was geen specificatie meer te verkrij gen. Sommige posten, die op de reke ningen waren geplaatst, werden bij na vraag direct terug genomen, omdat zij er „bij vergissing" op waren gekomen, ■maar er dan toch op zouden zijn gebleven als het gemeentebestuur niet goed con troleerde. B. en W. hebben de zaak te luclit op gevat en zijn te zachtmoedig tegenover de schoolbesturen geweest. Spr. haalt uit latingen van het R.-K. gemeentebestuur van Nijmegen aan, om aan te toonen, dat men ook daar ernstig tegen te veel vragen op kwam. Aanvankelijk was f5084 geschrapt, na de opmerkingen van de leden is dit geworden f6833 of bijna, f 2000 meer. Dit hadden B. en W. eigen lijk direct zoo hoog moeten maken, maar spr. wil hen daar niet over hard vallen, waar het de eerste keer is. Ook deze spr. heeft echter nog op enkele z. i. zeer ten onrechte opgegeven posten aanmerking te maken. Spr. wijst dan op de opwekking in een advertentie om de kinderen naai de Herv. school te zenden en vindt het toch wel wat erg voor deze overigens zeker toelaatbare propaganda, de gemeen te te laten betalen. Het hoofd der school in de Kasteelstraat heeft als lid van de commissie van toezicht op het L. O. ge zegd, dat de ouders der kinderen van zijn school de bibliotheek geheel betaal den, maar nu wordt er in een, jaar f 107 in rekening gebracht. Waarom is er wel electriscli licht op bij zondere scholen en kan men het voor de Handelsavondschool niet bekostigen. Ver dei' werd er een rekening van in 1921 ge leverde drukwerken van een der scholen, maar op 1922 gebracht; een rekening werd overgelegd van glaswerk aangekocht voor de vrouw van een der schoolhoof den; ook f446 voor tegels op> speelplaat sen acht spr. een ongemotiseerde post. 't is volgens dhr Lindeijer eigenlijk treurig, zooals wordt gehandeld. Spr. hoopt dat de opmerkingen aanleiding zullen geven voor de toekomst voorzichtiger te zijn. Dhr van Bennekom juicht het toe, dat er veel geschrapt is, maar kan zich niet met alle posten, die geschrapt werden, vereenigen. Spr. meent verder, dat de openbare school nog meer kost en deze de hand maar in eigen boezem moet steken. Het geldt in casu de bibliotheek •voor de onderwijzers. (Mej. Gasille inter rumpeert, dat dat nog veel erger is). Als men dit niet goed vindt, dan moet men dit tot den wetgever zeggen, die het toelaat. De aanschaffing van de natuur- kundige instrumenten is toch zeker goed geweest. Het was wellicht, voorzichtiger geweest ze afzonderlijk aan te vragen, maar dan zou het voor de gemeente nog duurder zijn geworden, dan had zij het af zonderlijk moeten betalen en nu kon hef onder 55 e-h, waaronder ook de tegel- speelplaats is gevallen. Het is te laken, dat er posten op zijn gebracht, die tegen de wet indruisclien. Abonnementen en adresboeken hooren er zeker niet op. Art. 55o is helaas zeer rekbaar. De groota posten ouderavonden en bezoeken aan sol licitanten, en het niet overleggen van goede bescheiden keurt spr. ook ten sterk ste af. De meeste zijn echter niet boven de toegestane kosten gegaan, maar het laatste voorschot is te groot geweest. Dhr Sorel zegt, dat er kort geleden ge zegd werd, dat het bijz. onderwijs meer met het geld kan doen dan het open baar en nu maakt men aanmerkingen op enkele guldens meer. Er zijn zeker posten, die beter hadden kunnen weggelaten zijn. Over enkele geschrapte posten zullen de besturen in hooger beroep- gaan. Dhr Andriesse-n zal tegen het voorstel stemmen, men stelt hooge eischen aan het onderwijs, maai- onthoudt het nu de leermiddelen. Dhr Hoogkamer zegt, dat het te begrij pen is, dat zich bij deze eerste afreke ning" verschillende kwesties voordoen, die nu maar in hooger instantie moeten wor den uitgemaakt. Spr. komt echter op tegen uitdrukkingen, als dat men gedacht zou hebben, dat de gemeente er wel goed voor zou 4ijn, dat men zegt, dat de bij zondere scholen nu maar eens een aan slag op de openbare kas hebben gedaan en dat het een janboel is bij de Christ, scholen. Dhr Lindeijer: Ik heb alleen over de administratie gesproken. Dhr Harts begint met een eeresaluut aan den raad voor de wijze van behan deling dezer zaak, men heeft geen nieuwe posten willen schrappen. Ook brengt spr. hulde aan de ambtenaren voor hun ar beid in deze. Spr. meent ook, dat ve-le administraties beter hadden kunnen wor den gevoerd. Men zal zeker de hand in eigen boezem steken en trachten ook bij het openbaar onderwijs al meer en moei te bezuinigen. Er zal in totaal wel f 10084 moeten worden terugbetaald, maar daar is slechts f 7000 bij betreffende geschrapte posten, de andere f 3000 zijn c-en gevolg van te hooge voorloopige uitkeoringen door een te- hoog berekenen der kosten van het openbaar onderwijs. Het is moei lijk om uit - te maken wat nu precies onder „goeden gang van het onderwijs" moet verstaan worden en dus onder 55o valt. Er zijn soms grensgevallen. Na nog eenige re- en dupliek werd het voorstel aangenomen met 15 tegen 2 stem men, die der heeren Andriessen en van Bennekom. Cursus in industrievakken. Aangenomen werd om in gevolge de opmerkingen van den minister, in het vervolg 30 pet. der nettokosten te vergoe den aan het Vlissingsch Comité voor het leiden van cursussen in industrievakken, in plaats van f400 per jaar. Op voorstel van dhr P. G. Laernoes werd goed gevonden voor 1926 de f 84.84, die te veel zijn uitgekeerd, te doen be houden voor zoover noodig. Eveneens werden z.h.s. aangenomen de voorstellen tot het toestaan aan de commissie tot wering van schoolverzuim om een bode aan te sLellen; tot verleenen van mach tiging aan regenten van het Gasthuis tot het opnemen van een inwoner van Oost en West-Souburg in het Gasthuis voor eigen rekening; tot het vaststellen van een bedrag van f 15 als retributie voor het ophalen der beertonnen gedurende het eerste, half jaar 1927tot wijziging en aanvulling van de Bouw- en Woningvsr- ordening; tot vaststelling van een ver ordening op den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheids verzekering. Bij de voorstellen tot verkoop van bouw grond aan liet einde der Badhuisstraat, bepleitte dhr Wesseiing, het ook reeds vroeger naar vorejj, gebrachte, om daar beslist tuinbouw bij te verkoopen en zoo een aaneengesloten bebouwing te verkrij gen. Spr. rliende een mo-tie in om de be slissing over den verkoop aan te houde-n en de zaak eerst nog eens in de commissie voor het grondbedrijf te brengen. Dhr Sorel vraagt waarom deze aan vragen, overeenkomstig de toezegging, niet in de commissie voor gemeentewerken zijn gebracht. Dhr M. Laernoes zegt, dat indertijd de commissie voor het grondbedrijf zelve ge vraagd heeft zulke aanvragen niet meer bij haar te brengen, terwijl bij de com missie voor gemeentewerken alleen de bouwplannen behooren. Spr. en heel B. en W. zullen het toejuichen als de raad een definitieve uitspraak doet inzake de ivijze waarop men daar wil doen bouwen. De motie werd aangenomen en de be slissing over deze aanvragen aangehou den, die voor 129 vierk. M. aan de Van Dishoekstraat werd goedgevonden. Rondvraag. Aan de heeren Berger en Van Benne kom werd toegezegd, dat de 'aanschaf- fing van een brandladder en licht voor de brandweer zal worden overwogen; aan dhr Hoogkamer werd verzekerd, dat er geen sprake van is, dat er met de reor ganisatie bij de gemeentewerken gewacht wordt tot een Vlissinger is afgestudeerd, waarop dhr Lindeijer zijn desbetreffen de woorden van de vorige vergadering introk, en verklaarde, dan verkeerd te zijn ingelicht. Hierna sloot de voorzitter met de beste wenscheu voor 1927 voor de leden en hunne gezinnen de vergadering te onge veer half vijf. Koortswerend en genezend zijn Mijnhardt's Bij Apoth. en. Drog. Buisje 75, 40 en 25 ct. -Met ingang van 1 Jan. is de heer W. Bliek te Vlissingen benoemd tot com mies 2e kl. der rijks directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Groesbeek. Te Kruisdijk, Groede, overleed op 89-jarigen leeftijd, de heer J. v. d. Sande, rustend veearts, aldaar, eerelid der Z. L. M. Te Weesp, waar hij eenige dagen vertoefde ter gelegenheid van het 40- jarig ambtsjubilé van zijn broeder, ds J. P. Tazelaar, is o>p 65-jarigen leeft, tijd overleden dhr A. J. Tazelaar, commis saris van de brandweer en secr.-ontvan. ger van het Burg. Armbestuur te Terneu- zen. Middelburg. De heer W. J. Akkerman herdacht Zaterdag den dag waarop hij voor 25 jaar bij het Burgerlijk Armbe stuur als bode in dienst trad. De voor zitter, de secretaris en enkele leden van het Armbestuur kwamen den jubilaris in den loop van den dag geluk wenschen. Een portefeuille met inhoud, bloemen enz. waren blijken van waardeering voor de wijze, waarop de heer Akkerman zijn taak vervult. De jaarvergadering van den Neder- landsch^n Bond van Sigarenwinkeliers- vereenigingen zal in Augustus a.s. hier ter stede worden gehouden. Goes. Door het Oranje-Comité alhier is ingezameld ten bate van het te stichten gedenkteeken ter nagedachtenis aan Vrouwe Juliana van Stolberg f 186.25. Na aftrek van kleine onkosten is dit bedrag aan den provincialen penning meester overgemaakt. Een woord van dank aan de dames, die zich met. de inzameling hebben belast, is hier op zijn plaats. Hansweert. De Engelsche zeeboot „An dreas" is op de nabij Antwerpen gezon ken Japansche zeeboot „Alps Maru" ge strand. Het schip is reeds gebroken. Kapelle. Bij het aanslaan van de auto brak de jongeheer van Stel zijn pols. Dr Pfeiffer verleende heelkundige hulp. Ellewoutsdijk. Ter gelegenheid van deni zestigsten jaardag der ambachtsvrouwe alhier, mevrouw A. A. van Hattum Dekker te Beverwijk, werden hier velen verblijd met een extra-gave in den1 vorm van tulband, vleesch en wollen dekens, een gave, die dankbaar aanvaard en op zeer hoogen prijs gesteld werd. NISS6. In de Vrijdag gehouden raads vergadering was met kennisgeving afwezig de wethouder 11. Diane. Besloten werd de gemeentebegrooting voor 1926 te wij zigen tot een bedrag van f 526.81 Vk- Een gevraagde wijziging in de begrooting van het burg. armbestuur over 1926 tot een bedrag van f551.78V2 werd goedgekeurd. Herbenoemd werd tot lid van het burg. armbestuur dhr M. Nieuwenhuijze. Herbe noemd als lid der commissie van toe zicht op het lager onderwijs dhr A. Vette. Besloten werd f5 te geven aan de ver- eeniging Schoolmuseum te Middelburg. Souburg. Dc Nieuwjaarscollecte alhier hoeft opgebracht f 307.87i/o, welk bedrag verdeeld is onder 60 gezinnen. Tengevolge van de heerschenda griep blijven de scholen alhier gesloten tot 10 Januari e.k. Koudekerks. Bevolking van 1631 Dec. 1926. Ingekomen: J. de Voogd, B 184, uit Vlissingen. Vertrokken: A. Peene, van C 32 naar Wcstkapelle; P. Brasser met gezin, van B 173 a naar Vlissingen; W. Alewijnse van D 139 naar O. en W. Souburg; 0. Eoucherie met gezin van E 110 naar Middelburg; J. H. Koole met gezin van E 162 naar Terneuzen; Mej. M. O. Dekker,- naar Terneuzen; H. Joosse van E 28 naar Middelburg; J. W. Rottier met ge zin van E 138 naar Middelburg; .J. Ova van B EO naar Middelburg; J. Flipse van A 15-3 naar 0. eii W. Souburg. Terneuzen. Benoemd tot Inspecteur van Politie alhier, ter voorziening in de -vaca- ture-Klaassen, dhr J. M. Hack, inspec teur van politie le kl. te Vlissingen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Gouda, F. H. v. Oosten lè Feijenoord. 1 Geref. Kerken. Beroepen te Epe, J. Tonkens te Bergunr. Te Krimpen aan den IJsel, C. W, Keur te Heinkenszand. Bedankt voor Hoorn, W. ;H. van der Yegt te Drachtster-Compagnie. Voor Papendrecht, W. Esselink te Eindhoven. Voor Franeker, S. J. Popma te Engvierum. „W oord en Geest" en I>s B r us- saard. i11 „Woord en Geest" lezen wij de volgende mededeeling van de redactie: „De Bedactie heeft in haar vergadering van Maandag 20 Dec. j.l. als haar gevoelen uitge sproken, dat de verklaring van Ds Joh. C. Brussaard ter Classicale vergadering van Haar lem op 14 Dec, j.l. haar voorkomt in .strijd, te moeten worden geacht met den geest van ons blad. Daarop heeft Ds Brussaard op zijn verzoek tot Zaterdag 25 Dec. j.l. de ge legenheid gekregen om op te helderen, dat deze kijk der Redactie op zijn verklaring, naar hy verzekerde niet de juiste was. Tot ons leedwezen ontvingen wij echter tot op dit oogenblik Dinsdag 28 Dec. des avonds te negen ure de toegezegde opheldering van Ds Brussaard niet; weshalve de Redactie voor de voorlichting onzer lezers zich niet langer tot stilzwijgen gelronden acht". Kerk en Zending. Het Hdbld meldt, dat thans een concept reglement voor de Ned. Herv. Kerk gereed is, regelende het ver band tusschen Kerk en Zending, dat genoemd wordt: Reglement voor het Zendingswerk,, be staande uit 71 artikelen in vijf hoofdstukken verdeeld: 1. Algemeene Bepalingen; II. Rege ling van het werk hier te lande; 111. Regeling van het Zendingswerk; IV. De Zendelingen (opleiding, uitzending, verhouding tot de kerk); V. Overgangs- en Slotbepalingen. Meermalen is dit onderwerp in de Synode ter sprake ge komen. Maar een uitgewerkt reglement zooals dit knappe werk der commissie, aldus het Amsterdamsche blad, kwam nog niet ter tafel. Het was in de Synode van verleden zomer niet mogelijk dit nog te behandelen. Ook moest het eerst meer bekend worden zoowel in zendingskringen als onder de gemeenteleden in 't algemeen. Daartoe zijn maatregelen geno men, zoodat men verwachten mag, dat er in een volgende Synode-zitting met vrucht over gehandeld kan worden. Prof. L. Lindeboom te Kampen, die onlangs ernstig ongesteld was neemt naar gemeld wordt, voortdurend in beterschap toe. Dr D. J. de L ind v. Wij nga ard en, Ned. Herv. pred. te De Bilt, herdenkt vandaag zijne 35-jarige ambtsbediening. Achtereenvol gens diende hij de kerken Oud-Alblas, Utrecht, Renkum, Putten, Feijenoord, en sinds 1920 De Bilt. Vacatures Geref. Kerken. Aan een overzicht in de Rotterd. is het volgende ontleend: Er zijn thans 199 vacatures, verdeeld over de provincies als volgt: Groningen 14, Friesland 41, Drenthe 8, Overijsel 18, Gelder land 13, Utrecht 18, Noord-Holland 32, Zuid- Holland 37, Zeeland 17, N.-Brabant en Limburg 15. Classis Batavia2 en Classes Bentheim en Oost-Friesland 4. Van deeze vacante kerken beroepen en kunnen beroepen ongeveer 85. Het aantal kerken is provinciegewijsGro ningen 86, Friesland 145, Drenthe37, Ove rijsel 47, Gelderland 63, Utrecht 42, Noord- Holland 70, Zuid-Holland 150, Zeeland 52, Noord-Brabant en Limburg 32 en in het Bui tenland (Indië meegerekend) 30, Nog enkele jaren en de vacatures zijn verdwenen. Verwacht worden de e.k. jaren van de beide inrichtingen Theol. School en Vrije Universiteit jaarlijks ongeveer 40 can didates Nemen we aan dat jaarlijks emeriti worden en den Kerken door den dood ontvallen ongeveer 15, dan is in vijf jaren het tekort weggenomen. En wat dan met den stroom van candi- daten die zullen klaar komen Jubileerende predikanten. In den loop van dit jaar hopen o.m. de volgende predikanten te jubileeren: 24 April: Ds R. J. v. d. Veen, Geref. pred. te Goes. (40-jarige ambtsbediening). 7 Augustus Ds A. h. Ruijs, Geref. pred. Dinteloord, 6 Nov. Ds J. H. de Roode, Ned. Herv. pred., Zierikzee, 27 November, Ds J. v. d. Berg, Geref. pred., Rhoon, Ds J. Dekker, Geref. pred., Yollenhove, Ds A. P. Lanting, Geref. pred., Wolfaartsdijk, 4 Dec. Ds A. André, Krabbendfjke, (allen 35-jar. ambtsbediening). 17 Januari, Ds H. L. A. Feijkes Hz., Ned Herv. pred. te Colijnsplaat, 14 Februari, Ds D. Gerretsen, Ned. Herv. pred., 's-Gravenpolder, 7 Maait, Ds G. Renting, Geref. pred., Winterswijk, 21 Maart, Ds W. Ei] het begin van 1927 moge it den lozers tegemoet treden met den qu-1-hol landschen groet: veel heil en zogen ja het nieuwe jaar. Dat is 'ttoch, wat we allen, zonder onderscheid noodig hebben. Heil; geluk, voorspoed, redding, za ligheid. En dan zegen: zegen van Gad, zoa_ zonder Wien we niets vermogen, omdat nog altijd Waar is en waar blijft, liet woord uit Ps. 127 zooals het in de vertaling van Dr Noordtzij heet: Als de Heere het huis niet bouwt, Vergeefs matten, die daaraan bouwen zich af. Als de Heere de stad niet bewaakt, vergeefs waakt de wachter. Het baat u niet vroeg op te staan, Laat u neder te zetten, Smartebrood te eten: Zijn beminden geeft Hij het in den slaap! Daarom: veel heil en zegen in het nieuwe jaar! OPMERKER. Goedhuis, Geref. pred., Eestrum, 3 April, Ds II. Brouwer, Geref. pred., Zuilichem, 4 April, Ds S. O. Los, Geref. pred. te 's Gravenhage, 24 Mei, Ds iM. .1. Beukenhorst, Ned. Herv. pred. te Sluis, 14 November, Ds G. van Dis, N.-H. pred., Zaamslag', (allen 30j-arige ambts bediening). 8 Januari, Ds H. P. M. G. de Walle, Geref. pred., Oenkerk, 22 Februari Ds H. M. E. Bremer, Ned. Herv. pred. Buik sloot, 2 Maart, Ds J. C. Elenbaas, Ned. Herv. pred., Borsselen, 11 Mei Ds T. Gerber, Geref. pred., Assen, 9 November, Ds J. H. C. Kam steeg, Ned. Herv. pred., 's-Heer Hendriks- kinderen, 7 December, Ds G. P. A. Ruijsch .van Dugteren, Ned. H. pred., Axel, (allen 25- jarige ambtsbediening)., De oude domiaé. Aan een mooie schets van Ds Straatsma te Zandvoort is het volgende ontleend: Het eerste stuk van de geschiedenis is mooi. Hij was toen nog jong, de oude domme, en na zijn intrede was er blijdschap in de gemeente. We hebben het goed getroffen met onzen nieuwen dominé, zeiden de mensehen tegen elkaar, als ze elkaar ontmoetten. De dominee voelde zich gedragen dooit de algemeene sympathie en vond zelf ook dat het erg goed ging. De kerk liep vol, de catechisaties groei den; do-or de gemeente ging een ritseling van nieuw leven. 'tKan nu eenmaal niet altijd feest blijven. Langzaam maar zeker begon de daling. Als ik het woord daling noem, bedoel ik daar niets uiterlijks mee. Een innerlijke groei in een gemeente kan heel goed samengaan m<jt een uiter lijke, uitwendige daling. De glans van 'het nieuwe ging ver dwijnen. De dominee was in het geheel van zijn gemeente opgenomen als iets van zelf sprekends. Hij ging er zoo langzamer hand Jieelemaal bij behooren. Hij kreeg vijanden, dus ook vrienden. j 't Gebeurde meer en meer dat de nuch tere menschen in de gemeente tegen el kaar zeiden: onze dominee krijgt grijs haar; het beste gaat er langzamerhand af. We raken hem niet meer kwijt. Ilij heeft z'n spa meegebracht. Toen kwam de moeilijke tijd. 'tis net als in het dagelijksche leven: dingen, die we niet kunnen verliezen, behandelen we licht met een zekere non chalance. De dominee werd ook met nonchalance behandeld. Eerst was het: wat zijn we blij, dat we je hebben. Toen werd het: wat mag je blij zijn, dat we je verdragen. En de dominee voelde het wel. In de naburige gemeente was een nieu we dominee gekomen, een ster van de eerste grootte, en als hij op Zondagmorgen voor het raam van z'n studeerkamer stond, zag hij verschillende gemeentele den gaan, om de nieuwe ster te begroe ten. O, er was langzamerhand zooveel op den dominee aan te merken! Hij deed z'n huisbezoek niet trouw genoeg, en hij vergat een zieke te be zoeken, en zijn vrouw haalde veel to weinig kruidenierswaren bij den diaken, die een winkel had. Z'n kinderen waren geen echte doani- nee's kinderen en al predikte hij hel evangelie, zeker, 'twas toch niet zoo do volle raad Gods als- bij den nieuwen dominee in de naburige gemeente. Scheen het alsof de Heer hem nog eens een kans zou geven in een andere gemeente opnieuw te beginnen en nog eens weer op te frisschen, de gemeente, die hoorders had gezonden, durfde het toch niet met hem aan: hij was te oud. Allerlei grootere en kleinere zorgen gin gen over het hoofd van den pastor en ontnamen de veerkracht aan zijn gestalte. En wonderlijk, naast de menschen kwam nu ook de Heer met beproevingen, die nog veel dieper gingen. De dominee moest z'n vrouw gaan begraven. En nie mand kon hij in deze dagen slechter missen dan haar. In deze groote eenzaamheid werd hi.) echter gevormd tot een onvergetelijken, „ouden dominee". De aardsche glans van begaafdheid en natuurlijke talenten was verbleekt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 2