Ho 79 Maandag 3 Januari 19117 4!e Jaargang *ARy ST JOHN. Buitenland. Des avonds Binnenland. FEUILLETON.""" Biredeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redadie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f.3. Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. voorbii den mijlpaal. Daar staan we weer aan de andere xijde van den mijlpaal. En we huiveren De weg dien we rooi' ons zien is dezelfde, en het landschap dat zich-voor ons oog ontrolt is niet anders dan toen wij nog toefden voor het punt, dat de indeeling van den tijd aangeeft. Wij zien voor ons dezelfde gebrokenheid van het leven. De zonde, die heel het leven verwoest, en alle levensverhoudingen bederft, is meegegaan voorbij de grensscheiding en de gevolgen van de zonde, we ontmoeten ze overal. Al de moeiten en zorgen, al de vragen en overleggingen zijn met ons den mijl paal van den tijd gepasseerd, en ze ver zeilen ons als trouwe wachters van den eersten dag des jaars, tot den laatsten dag. De onrust en verwarring in het leven der volken zijn, al vallen hier en daar moedgevende verschijnselen te consta- teeren, gebleven. In het maatschappelijk leven blijft het gisten en woelen en de politieke strijd zal straks door heel het land in volle hevigheid ontbranden. Waar we ook zien, er is onrust, ver warring, strijd, onzekerheid. Onze voeten, zoo heeft men gezegd, 9taan in de poorten van een nieuwen tijd. 'En het is mogelijk, dat dit juist is. Het wereldbeeld begint zich in meer 'dan een opzicht te wijzigen. We zien andere vor men, andere verhoudingen. He vraag is echter of het een betere tijd zal zijn. Wanneer we trachten den weg, die voor ons ligt, te overzien, dart huiveren we onwillekeurig even terug En we zouden terug willen gaan of althans blijven staan waar we zijn. Maar dat kan niet en dat mag niet. Wij moeten vooruit! Niet, willoos, als voortgestuwd en voort gedreven, maar welbewust, met een vast doelpunt in het oog. Wij mogen niet gelijk zijn aan de doode bladeren, die in den winterstorm weg- dwarrelen en telkens weer worden opge jaagd om dan eindelijk te worden ver treden onder den voet; niet zijn als doode visscben, die met den stroom meedrij ven, willoos en' stuurloos. En wij mogen ook niet in stille ge latenheid afwachten, wat de toekomst ons zal brengen. Wij hebben een positieve taak te vervullen, ook als de weg donker schijnt en de toekomst bang. Zeg den kinderen Israëls, dat zij voorttre kke n! Voorttrekken, zelfs dan, als achter hen de vijand ,komt aandreunen en voor hen ligt het donkere water, dat hen dreigt te verzwelgen. Gehoorzaamheid, ziedaar het eerste en voornaamste dat van ons ge vraagd wordt. Gehoorzaamheid aan Gods wil en wet, °p alle levens-terrein, ook als die ingaat tegen ons begeeren en wenschen. En als we in gehoorzaamheid onzen weg gaan, dan worden wel niet alle zor gen weggenomen en wordt ons levens pad niet als een effen weg, door een lachend en groenend landschap; maar dan zullen we iets verstaan van wat den Is- raëheten wedervoer, toen zij in den bang- sten nood zagen, dat de wolkkolom duis ternis was en toch tevens den weg dien z9 .gaan moesten, den weg door de don- Uit het Engelsch. 119) „Mary, gij hebt u goed gehouden; ik ben trotseh op mijn zuster!" riep Janet uit, toen zij Mary dien avond naar haar kamer volgde. „Ik hen blij, dat gij voldaan over mij ZJ.)t was het rustige antwoord; en Mary wtte zich, vermoeid als zij was, geduldig nfjer, om een vol uur te luisteren haar alle op- en aanmerkingen over de gas ten. Het was werkelijk verwonderlijk, dat Janet in het geheel niets had aan te ®erken op al hare schikkingen. Mrs Pratt was een uitstekende huishoudster. Pratt ®n zijn onderhoorigen hadden goed. ge mend; het eten was uitmuntend geweest; op cle bloemversiering der taïel viel niets e zeggen; de onverwachte danspartij in stil>ule was prettig geweest; en ein- elijk, en dat wa,s niet het minste, hadden a de kleine meisjes er zoo aardig uitge zien m hun witte jurken. Toen kwam Mary tusschenheide. .wLettice zag er bijna knap uit in mijn °°g; zij lijkt sprekend op Maurice". „J'','(ile 'man; en hoe goed en lukkig zag hij er vanavond uit! Sir Ge- kere zee, met het vriendelijkst licht be straalde. Grensincident. Volgens een bericht uit Boedapest heeft dezer dagen een Tsjeehisch-Hongaarsc'h grensincident plaats gehad. De Honganr- sche grenspolitie had een Tsjesch, Ripa genaamd, wegens spionnage gearresteerd en toen ondanks de protesten der Tsje- cho-Slowakscbe regeering deze niet op vrije voeten werd gesteld is te Kaschau een Hongaar, Tost, in hechtenis genomen, onder voorgeven, dat hij Tsjecho-Slo- waksch onderdaan is en zijn militairen dienstplicht niet heeft vervuld. Hongarije wil thans een protestnota in deze aan gelegenheid doen overhandigen. Uit Praag wordt gemeld, dat Tost in hechtenis is genomen omdat hij niet tegenstaande hij in actieven "dienst is, zich te Kaschau ophield met een pas als particulier persoon. De arrestatie is volkomen wettelijk geschied. Het booze weer in Spanje. De ingesneeuwde reizigerstrein Madrid Albacete is na zestien uur vrijgemaakt. Ook de twee hulptreinen, die in 3e sneeuw waren blijven steken, zijn weer losgekomen. Tal van treinen loopen niet wegens de sneeuw, die blijft vallen. Tal van dorpen zijn van de buitenwereld af gesneden: er zijn hulpdiensten georga niseerd. De schade, welke door de jongste cycloon hi het Valencia-gebied is aan gericht, worclt geschat op 10 millioen peseta's. De verliezen aan de sinaas appelboomgaarden zijn ernorm. In verband hiermee heeft de Spaan- sche regeering lOirder gegeven, dat ge durende de komende 16 dagen geen sinaasappels mogen geplukt worden. De bedoeling hiervan is, te kunnen vast stellen, hoe groot de schade is,welke aan de sinaasappelboomgaarden is be rokkend en het gevaar tot het minimum te beperken, dat bevroren sinaasappels worden verscheept, hetgeen nadeelig zou zijn voor het prestige van de Spaansche sinaasappels. Werkloosheid. De werkloosheid te Berlijn is weer toe genomen, zoodat ongeveer 1 arbeider op 7 zonder werk is. Het aantal werkloozen in Frankrijk be draagt slechts 13.072, In den loop der laatste crisis, in Maart 1921, bedroeg het maximum der ondersteunde werkeloozen 91.225, 'een aantal dat successievelijk daalde, om 547 te bereiken in Jan. 1926. Het aantal werkeloozen, ingeschreven op den 20sten December, bedroeg in Enge land 1.309-700, hetgeen 100.678 minder' is dan op den 13den dezer, en 207.300 meer dan op den 20sten December van het vorige jaar. Alles schijnt er op te wijzen, dat het land zich snel herstelt van de gevolgen van de mijnwerkers- staking. Amerika en Mexico. De nieuwe Mexicaansche Petroleumwet trad 1 Januari in werking. Gezien het feit, dat de wet de confis catie van terreinen tot een waarde van naar schatting 1800 millioen gulden moge lijk maakt, vragen niet alleen de Ameri- ltaansche petroleummaatschappijen, maar ook de politici van alle partijen zich af wi: ■nwnaiiiii—iitii i i— i orge schijnt erg veel met hem op te hebben; en vindt ge niet Mary, dat Hatty er wel knap .uitziet?" „Ja, en Rosie had zoo'n aardig kleurtje vanavond." „En May gaat er ook op vooruit; zij wordt dikker; als Bee maar niet naar bed. was geweest." „Foei, Janet, gij verafgood dat kind!" „Daar hen ik ook wel bang voor; maar zij is zoo'n schat", hernam de trotsche moeder. „Ha, daar komt Maurice aan om mij te halen; nu goedennacht, Mary. Eén ding speet mij, dat gij niet wildet dansen; gij placht er zooveel van te houden," „O, maar ik begin nu oud en deftig te worden", antwoordde Mary met een zonderlingen glimlach; zij wilde Janet niet vertellen, dat zij den laatsten keer met Bertie gedanst had. HOOFDSTUK 'XXXV. „Wat hebt g ij met Tante Mary gedaan? En nu, Mr St. John, zou ik wel eens gillen weten, wat gij met Tante Mary gedaan hebt?" De spreekster was Dollie, en zij zat op den drempel van de openslaande deur der huiskamer, met hare voeten op het gras en een hoed vol bloemen' naast zich. Maurice was juist bij haar gekomen; hij kwam uit de pastorie. De veranderingen welke maatregelen het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken denkt te nemen. Volgens de laatste berichten is men in. Mexico van meening, dat de Ame rikaansche en andere petroleurnmijen zul len weigeren de nieuwe wetsbepalingen te aanvaarden. Naar men zegt, zijn de Engel- sche maatschappijen het met de Ameri kaansche geheel eens en is er geen aan wijzing, dat zij hun houding, die tot dus ver ondubbelzinnig afwijzend staat tegen over de plannen van de Mexicaansche regeering, zouden wijzigen. Een goed begin. Het is van oudsher gewoonte, dat de groote telegraafkantoren in Europa elkaar met nieuwjaar telegrafisch gelukwenschen Het eerste telegram, dat te Berlijn aan het hoofdtelegraafkantoor is ontvangen, werd afgezonden door de collega's te Parijs. De toestand van den Koning van Roemenië. Het heeft allen schijn, te oordeelen naar den gezondheidstoestand, waarin de Koning van Roemenië zich momenteel bevindt, dat hij nog slechts enkele maan den in 'leven kan. blijven. Tusschen de hem behandelende doctoren zijn ernstige meeningsversehillen gerezen over zijn toestand; de meest vooraanstaande dok toren der grootste steden van Europa zullen daarover worden geconsulteerd. moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Korte berichten. In België zal thans ook over gegaan worden tot, het invoeren van bet vol-automatische telefoonstelsel. De alge- meene invoering zal echter niet vóór 1936 voltooid zijn. De Parijsche bladen brengen nadere bijzonderheden omtrent het communis tisch complot, dat onlangs in Bul garije is ontdekt. Het plan was, dat 300 communisten op 7 Januari, Kerstdag vol gens de Grieksche tijdrekening de minis ters gevangen zouden nemen en de mi nisteries, banken, ©n het station te Sofia zouden bezetten. Tevens zouden 500 samenzweerders de kazernes bezetten en een derde groep de officieren in Jum woningen gevangen nemen. De koning zon gedwongen worden af te treden. De lei ders en talrijke deelnemers aan het com plot zijn in hechtenis genomen. Volgens bericht uit Saloniki, is in het garnizoen aldaar een nieuwe revolu- tiomiaire beweging aan den gang. Naar verluidt, zouden de troepen uit Saloniki besloten hebben naar Athene op te trek ken, teneinde de regeering ten val te brengen. Op de binnenplaats van het schilder achtige begijnhof van Brugge heeft men de eeuwenoude olmen moeten vel len, die tengevolgen van een boomen ziekte, gevaar liepen bij sterken storm omver te vallen. De omgeving verliest daardoor veel van haai- pittoresk' ka rakter. - Het voorstel der Duitsche volks partij om aan de bgambten in Pruisen dezelfde Kerstuitkeering uit te rei- ren als bet rijk heeft uitbetaald, is in f ;Jen Landdag in buitengewone zitting ver worpen. De belangstelling voor deze zit ting was bijzonder groot. De 'tribunes waren vdicht bezet. Cook, de secretaris dei' Engelsche mijnwerkers, is uit Moskou naar Enge land vertrokken zonder zijn voorgenomen bezoek aan de Russische kolenbekkens gebracht te hebben. De drie weken van zijn bezoek zijn grootendeels heengegaan met deelneming aan vergaderingen en fees telijkheden. Hij heeft daarom beloofd in Mei voor een bezoek aan de Russische mijndistricten terug te zullen komen. Een afgevaardigde van de Sowjet-Russische mijnwerkers heeft hem tot aan de grens vergezeld. Te Stockholm rekent men op! een staking van bakkersgezellen, die weigeren nog langer om 6 uur 's och tends het werk te beginnen. D e schouwburgen, die sedert den dood van den keizer van Japan ge sloten waren, zijn heropend; het verbod van muziek en dans is opgeheven. Ter gelegenheid van de troonsbestijging van den nieuwen .keizer zal amnestie worden verleend aan 50.000 gevangenen. waren nu alle gereed en een week geleden hadden zij bezit genomen van hun nieuw huis, waar het motto van Crome Park '„verwelkom de komende gasten en doe de vertrekkenden uitgeleide" door Mary was bewaarheid,want zij kwam juist bij tijds uit de pastorie terug, waar zij den eersten famaliemaaltijd had bijgewoond, om Dollie en haar moeder te begroeten. Het was midden in Juni, dat Mary glimlachend in de deur der pastorie stond, terwijl Maurice zijn vrouw en 'kinderen over den drempel hunner nieuwe woning voerde. „Lieveling, denkt ge, dat ge hier ge lukkig kunt zijn?" vroeg hij, toen Janet alle kamers had bekeken; maar hij was geroerd en verwonderd, toen zij inplaats van hem te antwoorden eensklaps in tranen uitbarstte en haar gelaat op zijn schouder verborg. „Wel Janet, lieveling, ik had een heel ander antwoord verwacht." „O Maurice, het is alles zoo mooi, en ik verdien het niet; Mary is zoo goed geweest"; en geruïmen tijd kon zij niets meer zeggen. Toen Dollie het don volgenden morgen zag, vond zij het een ideaal voor eeö dorpspastorie; de ruime voorkamer met het nieuwe karpet, de frissche cretonnen overtrekken en porseleinen vazen met jj bloemen, zpg er zoo gezellig uit; en de Die belastingwetten afge kondigd. Vrijdadg zijn afgekondigd de wetsont werpen tot wijziging van de personeels belasting, de Successie-belasting, de Pro. vinciale wet en de Gemeentewet. Di e Y r ij h e i d s b o n d. Uit goede bron verneemt het „Utr. Eagdbl.", dat wijlen Mr Dresselhuijs als leider van den Vrijheidsbond opgevolgd zal worden door Mr D'. Fock, oud-gouveK neur-generaal van Ned.-Indië. Verwarming van treinen. In verband met het feit, dat de ver warming van treinen, uit een groot aan tal wagens bestaande, steeds groote moeilijkheden oplevert, heeft de directie van de Ned. Spoorwegen besloten om bij strenge vorst de treinen zoo klein mogelijk te maken, door n.l., waar 'tmaar eenigs- zins doenlijk is, rijtuigen te laten uitval len. Voor treinen, welke niet kleiner ge- gemaakt kunnen worden, wegens drukte van het. verkeer, zal de maatregel van splitsing toegepast worden. Hiervoor is ithans een groot aantal facultatieve voor- en volgtreinen ingelegd, die dadelijk kun nen gaan loopen, zoodra de weersge steldheid dat noodzakelijk maakt. Do ode 1 ijk e mijnongevallen i n 1926. Het jaar 1926 is vooral in de laatste maanden in verband met de Engelsche staking voor het Nederlandsche mijnbedrijf in economisch opzicht gunstig geweest voor het bedrijf. Waren er in 1925 43 doodelijke ongevallen te betreuren waar van 3 bovengrondse!!, gedurende het af- geloopen jaar waren er aanmerkelijk min der ongevallen met doodelijken afloop. In totaal waren er .34 slachtoffers op de verschillende Nederlandsche mijnen, waarvan 4 bovengrondsch. Van de on gevallen met doodelijken afloop geschied den er naar wij in de „N. R. Gt." lezen onderscheidenlijk op de Staats mijnen 15, waarvan 1 bovengrondsch (n.l. ouderwetsche eetkamer en de studeer kamer van Maurice eveneens. Voor het lievelingsraam van Janet hin gen rose gordijntjes en er voor stond •een leuningstoel en een tafeltje met een werkdoos en schrijfcasette; in de kleer kast hingen eenige japonnen die volgens den .smaak van Janet gekozen waren. Wat betrof de kamers der kinderen, die geheel opnieuw behangen waren daarin had Mary M&urice geraadpleegd, en met vereende krachten waren zij uitne mend geslaagd. Eenvoudige smaakvolle behangsels versierden de muren; de kleine .bedjes met hun witte gordijnen zagen er allerliefst uit. In de speelkamer van Bee stond een speelkast met allerlei speel goed; een mooie pop laig naast het bed van Ree. In de andere kamers waren boekenplanken -met heerlijke hoeken. Al lerlei verrassingen wachtten den kinderen. Lettice, die veel van vogels hield, vond boven haar bed een tamme -kanarie; een wit poesje lag op het voeteneind van Hatty's bed; in de kamer van May en •Rosie was in een kast een klein grijs hondje, Snap, opgesloten. Er kwam geen eind aan al de oplet tendheden van Mante Mary. In de kamer van elk kind lag een Bijbel en hing een schoone Bijbelsche plaat. Buiten wa ren andere verrassingen, die hun vreug dekreten ontlokten. De ezel van May, op staatsmijn Hendrik 5, op de Wilhel- mina 5, op de Emma 3, waarvan 1 bovengrondsch, en op de Maurits 2). Op de vier Orajije-Nassautmijnen waren 11 doodelijke ongevallen, waarvan 1 boven grondsch; op de Willem Sofia 2, waarvan 1 bovengrondsch; op de Laura 4 waaivan 1 bovengrondsch-, op de Diomaniale mijn 1, en op de in aanbouw zijnde mijn Julia 1. De burgemeester van Leiden. Bij Kon. Besluit is met ingang van) 1 Januari 1927 benoemd tot burgemees ter van de gemeente Leiden, Mr A. van de Sande Bakhuyzen. Nederl. Vliegtuigindustrie. Naar het Corr.-Bur. mededeelt is dezer dagen het contract geteekend met de Na tionale Vliegtuig Industrie voor den bouw hier te lande van achttien zeevliegtuigen van het type Dornier-Wal. De Nationale Vliegtuig Industrie heeft daarmede het li- cencerecht voor Nederland en Koloniën, voor den bouw van Dornier-vliegtuigen verkregen. De vliegbooten zullen van het zelfde type zijn als de reeds in Indië aan wezige toestellen, welke in het vorig jaar in Italië zijn gekocht, alleen met deze uit zondering dat zij, in stede van met twea Rolls-Royce motoren met twee Laurent Dietrich motoren uitgerust zullen worden. Hiermede wordt het motorvermogen opge voerd tot 900 PK., waardoor de snelheid en de mee te voeren nuttige last belangrijk verhoogd kunnen worden. Daarnaast verkreeg de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek te Amsterdam opdracht tot het bouwen van een groot zeevliegtuig, type T. IV, voorzien van drijvers en uitge rust met twee Laurent-Dietrich motoren van 450 P.K. Dit vliegtuig dient als proef- toestel voor een verder te volgen serie. De nieuwe vliegtuigen zijn bestemd voor de Marine in Ned. Indië. Wettelijke maatregelen tot het in- casseeren van kleine vor deringen. Het bestuur van den Nederl. Middenstands bond heeft een adres tot den minister van justitie gericht, naar aanleiding van de be spreking op het in de maand Juni j.l. gehouden congres van een adres der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Arnhem, om te ge raken tot een goedkoopere en eenvoudiger procedure voor kleine vorderingen, als ge volg waarvan het bestuur is opgedragen, om onder overlegging van de door den inleider op het congres voorgestelde stellingen, er bij den minister op aan te dringen, dat ten spoe digste bij de Staten-Generaal worde aanhangig gemaakt een wetsontwerp, waardoor een kor tere en goedkoopere procedure voor het inne» van vorderingen tot een beperkt bedrag wordt verkregen. Nadat de stellingen nog nader zijn toege licht, eindigt het bestuur met de meening uit te spreken, dat de financieele bezwaren indien ze mochten rijzen, hetgeen naar liel oordeel van het bestuur niet in ernstige mat# het geval zal zijn geen bezwaar legen de inwilliging van de hier verzochte wijzigin gen mogen zijn. Het moet, meent het bestuur, niet mogelijk zijn, dat men reeds vanwege de dagvaardigings- en gerechtskosten er tegen opziet een vonnis te vei-krijgen tegen een slechten betaler. En de cijfers van het Kan ton-Amsterdam wijzen sinds de verhooging der kosten op een achteruitgang van het aantal aangebrachte zaken; in 1924: 9272 en in 1925: 8095. Het bestuur verzoekt dan ook de op het congres ingeleide stellingen en de hierbij ge geven toelichting in gunstige overweging te zoo wit als melk, ontdekten zij in een stalletje naast een poreny, die voor de oudere kinderen bestemd was; een hok met witte konijnen met roode oogen stond onder een appelboom'achter in den tuin; in het kippenhok waren vreemde hanen en hennen en eenige mooi© duiven. „Mama, nu hebben we alles," zei Bee, toen haar moeder haar dien avond naar bed bracht. „Waar is de nieuwe pop? gij moet haar ook in slaap zingen!" en vele avonden wilde Bee haar oogen niet sluiten, wanneer ook de pop niet in de armen van Janet lag. 0, geen wonder, dat er heete tranen uit haar oogen vloeiden, toen zij dien avond haar eenvoudig liedje zong! Wat had zij gedaan, om zulke zegeningen te verdienen? Mary miste de kinderen zeer; het huis leek groot en hol nu men hun vlugjge voetstappen niet meer hoorde weerklin ken; zij miste haar dagelijksch verstop pertje-spel achter de marmeren zuilen; miste Maurice ook en hun praatje 's avonds in de studeerkamer. Maar -in sommige opzichten was hun vertrek een verlichting. Een dwang, waarvan zij zich nauwelijks bewust was, scheen van haar te zijn genomen, toe» de scherpe blik van Janet niet meer op haar rustte. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1927 | | pagina 1