Woensdag 29 December 1929 Parol liij Winterhanden en Wintervoeten. 30 ct. Mo 70 41e Jaarsrang ST JOHN. Doos Buitenland. 90, 60 en Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P- DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.09 Prijs der Advertentiên: regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Geen overeenstemming. Een abonné uit Middelburg, naar hij zelf verklaart, lid van de Ned. Herv. Kerk en tevens lid van de S. D. A. P., schrijft ons, dat het hem leed doet, dat wij deze partij zoo verkeerd beoordeelen. Hij wil toegeven, dat de S.D.A.P. in de vorige eeuw een anti-godsdienstig ka rakter droeg, maar dat is nu niet meer het geval. De S.D.A.P. is thans z.i- een der meest godsdienstige partijen, daar zij de naastenliefde in practijk wil brengen en de arbeiders, die toch ook menschen zijn, een beter bestaan wil verschaffen. Dit dit vriendelijk gesteld schrijven blijkt dat men lid kan zijn van de S.D.A.P. zonder met de beginselen van die partij bekend te zijn of ook wel, maar dat kun nen wij in dit geval niet aannemen, dat men kan belmoren tot de Ned. Herv. Kerk, zonder de belijdenis van die Kerk te kennen. Had onze lezer studie gemaakt van de beginselen der partij, bij welke hij zich aansloot, welke beginselen nog precies /'dezelfde zijn als in de vorige eeuw, hij zou al heel spoedig tot de ontdekking zijn gekomen, dat zij een heslist anti godsdienstig karakter draagt, dat zij zich lijnrecht stelt tegenover den Christus der Schriften en dat een belijdend Christen, die vasthoudt aan Gods Woord zich on mogelijk in de S.D.A.P. op zijn plaats kan gevoelen. Wij ontkennen niet, dat de S.D.A.P. nooit iets goeds heeft gedaan. In navol ging van wat van Christelijke zijde ver richt werd, heeft zij meermalen den vin ger gelegd op wondeplekken in ons maat schappelijk leven en heeft zij ook meer malen opbouwenden arbeid verricht. En al vergeten wij niet den tegenstand, die met name Minister Talma bij zijn sociale wetgeving van Socialistische zijde heeft ondervonden, wij erkennen toch gaarne, dat zij meer dan eens aan het totstand komen van maatschappelijke hervormin gen heeft meegewerkt. Maar dit verandert niets aan haar anti christelijk karakter. Als lid van de Ned. Herv. Kerk be lijdt onze abonné te gelooven in God den vader, den Almachtige, Schepper van hemel en aarde, en in Jezus Christus Zij nen eeniggeboren Zoos, onzen Heere. F IVelnu, de S.D.A.P. verwerpt die belijdenis. t, erkent niet het gezag van den te Bethlehem geboren Koning. Zij negeert Hem, voorzoover ze Hem niet openlijk hoont en bestrijdt, zij verwacht van Hem mets, maar spreekt het openlijk uit, dat net moderne proletariaat zichzelf kan en zal verlossen en dat het aan dezen van God geschonken Zaligmaker geen behoefte heeft. In het stelsel van de S.D.A.P. is geen plaats voor God. Woo §ezaS van Gods Het verwerpt den. Christus. Zoo is het beginsel. En de practijk is met dit beginsel in overeenstemming. In zijn pas gehouden Kerstrede heeft e heer Albarda met geen woord van oen Christus gerept. Bij de officiëele viering van het Kerst eest van de S.D.A.P., waarbij de partij- orzftter als feestredenaar optrad, was geen plaats voor den Christus. r 1aandacilt der hoorders werd ge- To,?«t oP.de blijde boodschap, dat zus Christus in de wereld is gekomen ^zondaren zalig te maken en al het feuilleton Uit het Engelsch. 117-> ziin^V1^5 k°e kunt se zoo dwaas seficm neen' maal' werkelijk, de men- rvf™ denkea> da* se trótsch zijt.» 'hoofd op ook!" 611 zij hief fier het ia'iiua'1 de V1'0UW van een arm predi- klont-tenkeons aan, lieveling!" zijn stem brarimwant ondanks al zijne liefde ,1k I.™ :ar, hare fouten onder het oog. stem vi ,ro*sch!'' herhaalde zij en haar zii w °n^ zachteT) zooals altijd, wanneer on finf1". m sPrak- „Ik ben er tratsch hn'nfa 1 Uwe Vrouw ben; als ik Imijn gekrr>r,Yia°f kouid' is het, omdat gij mij niet o uw Uefde, omdat ik onh Z°„U tWlllen mile,n raet de koningin 'dichtr-T. onj" en toen drukte zij zich diedn r k'an> en Maurice ein- tU -l11 ve™aning met een liefkoozing. ovwst^!.UWf familie. te Grome Park werd diner „J"?pe,t uitnood'gingen een E Lea- i, Ha!1 en..de Priory en Qomlbe I Clarlr, av°ndpartij met muziek op Üe lage en middaSPartij ÖP örome C|ot- ge en zelfe op St. Gorbert! gebrokene te herstellen, maar op de „wondere waarheid van het Socialisatie" en ;0p het „wonder van het socialistisch ideaal". Wij zouden in dit verband kunnen wijzen op tal van uitspraken van voor aanstaande sociaal-democraten en op de goddelooze opmerkingen van den heer Kleerekoper in hetzelfde nummer van „Het Volk", waarin het verslag vap Al- barda's kerstrede voorkwam, maar liet schijnt ons overbodige moeite. Wanneer onze abonné, en anderen die, van streek gebracht door de Soc. Dem. propaganda, met hem van 't zelfde ge voelen zijn, de m'oeite willen doen, de be ginselen, waaruit de S.D.A.P. leeft te ver gelijken met wat Gods Woord leert, dan zal hij spoedig tot de overtuiging komen, dat hij zich ten onrechte heeft geschaard achter bet roode vaandel, dat er geen overeenstemming is tusschen het Chris tendom en de S. D. A. P. Wjk HOLLAND'S 4 A CENTS - L ÉcTTB E 5T--E, i lO: SI GAAR U. De verliezen van Roemenië in den wereldoorlog. Volgens een statistiek van den direc teur van het statistisch' bureau van liet Roemeensche ministerie van oorlog betref fende de Roemeensche verliezen in don wereldoorlog van 1916 tot 1918 en in den Hongaarschen veldtocht van 1919 tot 1921 had Roemienië in den wereldoorlog 93.895 dooden te betreuren en irr den veldtocht tegen Hongarije 3442. Onder deze gesneuvelden waren 1913 officieren. Gewond werden in beide oorlogen samen 75.31.6 soldaten en 2344 officieren. Ge vangen genomen werden 4134 officieren en 216.902 soldaten, van wie na den oorlog 3949 officieren en 142.562 sol daten naar hun vaderland terugkeerden. In krijgsgevangenschap stierven 169 of ficieren en 70.491 ondergeschikten. Bij deze verliezen dienen nog 51.525 ver misten te worden bijgeteld. J)e y. Si. en Mexico. Volgens berichten uit New York is nog geen toenadering tusschen de Ver. Staten en Mexico tot stand gekomen in het conflict over de Mexicaansche petro- leumterreinen. Die Mexicaansche regeering stelt zich cvp het standpunt, dat zij alles heeft gedaan teneinde de aandacht der belanghebbenden bij deze terreinen te vestigen op de mogelijke gevolgen van een verzet tegen de .nieuwe wetten. Da Amerikaansche belanghebbenden hebben voor het grootste gedeelte concessies aan gevraagd voor de na 1917 verworven terreinen, doch dit niet gedaan voor de vroeger verworven terreinen en juist hier om gaat de strijd, die voor 1 Januari bijgelegd 'mloet zijn, wil men een ernstig conflict vermijden. Het weer in 't Buitenland. In heel het zuiden van Frankrijk sneeuwt het. In Rousillon heeft het zelfs zwaar gesneeuwd, wat iets ongewoons is D'eze 'laatste wekte de meeste verba zing; hoe kon Miss Brettingliam! al dis gasten in haar kleine zitkamer bergen? Jack Ducie zat dan ook op de trap. Hoe zij, toen zij eens goed en wel op hunne plaatsen zaten, er later weer uitkwamen zonder iets van de popperige tafeltjes met het kostbare porselein om te werpen, bleef altijd een raadsel, zoowel voor Janet als voor Mary. Die thee, die zeer slap was, zelfs de oudste bewoners van Grome hadden hot theewater bij Miss Brettingliam nooit zien koken werd geschonken in goedkoop porseleinen kopjes zonder oor. Dunne boterhammetjes en dunne sneed- jes kruidkoek werden den gasten aangebo den. Jack Duciei, die een onverbeterlijke grappenmaker was, vroeig eens, naar hij meende op fluisterenden toon, om een vergrootglas, opdat hij de stukjes koek beter zou kunnen zien; maar "hij had te luid gesproken en Miss Brettinghaml had deze beleediging nooit vergeven. Zij noemde hein later altijd „dien slecht ge- manierden, onaangenamen jongen, een on- gelikten beer, lieve, onder ons, een onge- likten beier!" De diners op de Hall en de Priory waren schitterend. Janet genoot er ontzet tend van on -slechts twee omstandigheden temperden haar genoegen eenigszins; ten eerste moest zij Mary steeds laten voor voor deze streek. Het verkeer ondervindt er hinder van. Uit geheel Spanje komen berichten over zwaren sneeuwval en strenge koude. Het spoorwegverkeer ondervindt veel vertra ging; op enkele lijnen is het verkeer gestaakt Na enkele dagen van strenge vorst, die veel schade heeft veroorzaakt aan de sinaasappelboomgaarden, zijn thans lie vige regenbuien boven Valencia, losge broken. De bedelaars, die in Spanje zoo tal rijk zijn hebben bitter van de koude te lijden gehad. Verscheidene hunner zijn dood in portieken en onder bruggen ge vonden. In de omgeving van Madrid zijn vier menschen door de koude bevangen en bevroren gevonden. Gedurende de laatste dagen heeft in het Engelsche Kanaal en op den At- lantischen Oceaan een hevige storm ge woed. Verscheidene ongevallen worden meld. Ford over het verkoopen op afbetaling. De denkbeelden van Ford omtrent fa- brieks-, loon- en productievraagstukken zijn uitvoerig meegedeeld. Ford heeft weer eens gewaarschuwd tegen het in de Vereen. Staten zoo overdadig toege paste koopen op' afbetaling. In een te Detroit gepubliceerde verklaring voor spelde Ford, dat 1927 een normaal zaken- jaar zal zijn, mnar hij is ongerust, over het koopen-opi-krediet-systeem', dat in de auto-industrie wordt toegepast. „Gedurende 1926 zoo onthulde Ford', zijn van alle auto's, die op afbetaling waren geleverd, 10 pet. moeten worden teruggehaald, omdat de aflossingen niet op tijd voldaan werden." Dit nui betee- kent, volgens Ford, de ineenstorting vaM het systeem1, 'twel'k berustte op de veron derstelling, dat slechts voor één percent van de geleverde auto's betalingSm'oeilijk- heden optreden. Bovendien bewijst de toestand, waarin de teruggehaalde auto's verkeeren, dat de koopers niet over de middelen beschikken om ze behoorlijk te onderhouden. „Er is meent Ford een punt, waarbij krediet ophoudt nuttig te zijn, doch schadelijk wordt." Een Volkenbond vóór 2500 jaar. Er is niets nieuws onder de zon, zei reeds koning Salomo. Zelfs de Volkenbond, welke ons zoo bijzónder modern voorkomt, heeft al in do grijze oudheid zijn voorganger gehad- Prof. Dr Hubert Giles, hoogleeeraar in liet Chineesch aan de Universiteit van Cambridge, heeft eenigen tijd geleden ont dekt, dat de Chineezen reeds in 546 voor Chr. gepoogd hebben zooiets als een Vol kenbond op te richten. In dien tijd bestond China uit een zeer groot aantal leenstaten. Ze waren in naam wel afhankelijk van de in 1122 v. Ch. door Wuwang gegrondveste Tsjan-dynas- tie, maar inderdaad waren zij; langzamer hand onafhankelijk geworden en gedurig waren zij met elkander en met hun leen heer in oorlog. Het waren in totaal on geveer 10 groote en een bijna ontelbaar aantal kleine staatjes. Daar het geen dezer staten en staatjes gelukte, ten slotte de grootste macht in deze verzameling van groote en kleine gaan en ten tweede wilde deze maar geen sieraden dragen. Hoewel eenigszins aarzelend had zij er in toegestemd twee nieuwe japonnen voor deze gelegenheden te laten maken; en zelfs was zij er na veel redeneeren van Janet toe overgegaan haar kleerenvoor- raad wat aan te vullen. De avondjaponnen, die zij zelve geko zen had, waren van zwarte zijde met kant. Niets kon stemmiger geweest zijn, maar daar zij goed en naar de mode gemaakt waren, moest Janet tevreden zijn. „Gij zijt nu nog slechts in lichten rouw, zoodat ge best een paarlen halssnoer of zelfs diamanten kunt dragen," merkte Ja- net op, toen zij zich naar hunne verschil lende kaJmers begaven, om zich te klee- den. Hoe groot waren dus haar teleurstel ling en verontwaardiging, toen het rijtuig reeds voorstond en Mary gekleed binnen kwam in haar nieuwe zwarte japon, maar zonder eenig ander versiersel dan enkele witte bloemen met maidenhair vóór in haar japon gestoken. Janet, die ook in zwarte zijde was een geschenk van haar schoonzuster met roode geraniums in 'het haar, stelde haar geheel in de scha duw. „Mary, waar zijn uwe juweelen? Gij moet de paarlen of de diamanten aandoen; laat mij ze voor u halen, gauw!" „Gij moogt ze voor uzelve halen, Janet. mogendheden te verkrijgen, deed Tsjang- tsji uit het koninkrijk Sung het voorstal, oen algemeene conferentie bijeen to roe pen, om tot een duurzamen vrede te konten, of zooals hij. het uitdrukte, de bijeenkomst zou zijn een conferentie tot het afschaffen van de soldaten. In dien tijd waren juist de groote staten, door de aanhoudende oorlogen, bijna uitgeput, zoodat het voorstel van Tsjangtsji in goede aarde viel. De conferentie had in 546 v. Chr. te Tsantsjien plaats. Uit de meeste staten waren de koningen zelf gekomen. Anderen stuurden ministers en Generaals In zijn inleidende rede zeide Tsjangtsji: „De oorlog is verderfelijk voor de volken, zij is een insekt, dat de hulpbronnen der staten opteert en de kleine volks gemeenschappen totaal ruineert". Heel veel zittingen werden er gehouden en heel veel werd er gesproken. Het gelukte Tsjangtsji ten slotte, vele vredesverdragen te sluiten en een aan tal grondstellingen voor een vredesbond over geheel China vast te leggen. Maar de eigenlijke bedoeling der confe rentie werd niet verwezenlijkt. De be sprekingen daarover verwaterden ten slotte. Korten tijd voor het uiteengaan der conferentie schreef een criticus: „Deze conferentie kan tot niets leiden. De oorlog behoort tot de noodzakelijke instellingen' van de wereldorde. De oorlog is een gave van den hem'el en die gave kan maar zoo niet ter zijde worden geschoven. Er zijn nu eenmaal vijf elementen. IJzei' behoort daartoe, en ijzer is het kenmierk van den oorlog". Mussiolini en de vrijgezellen. IMussolini heeft in don Kabinetsraad afgerekend met de jongezellen, die het huwelijk schuwen'. Indien ik hen, zoo zeide de Duce, zou kunnen dwingen te huwen, zou ik het doen. Men kan den onpatriotischen, egoïstischen jonggezellen echter een drankje ingeven in den vorm! van belastingen, waardoor zij tot de over tuiging zullen komen, dat het veel ver standiger 'is een levensgezellin te kiezen, dan een vrijgezel te blijven. De landen, die uit traagheid, egoïsme of liefde tot het doloe far niente de gezonde ontwikkeling van het volkswezen verwaarloozen, zijn op genade of ongenade overgeleverd aan hun sterke huren, die zorgen voor den groei hunper natie. Mussolini zeide voorts -dat niemand die seen twee iojige burgers aan den staat liectt geschonken, aanspraak zal mogen maken op steun van den staat. Wie door nieuw-malthusianisme de ontplooiing van het gezin tegenwerkt, acht de premier een verrader van den staat. Deze zal echter zooveel lasten op de schouders van jonggezellen laden, dat zij het huwelijk als een uitkomst zullen beschouwen. Wat kost de Duitsche Rijksdag? Parlementen zijn dure instellingen en Duitschland, dat gebukt gaat onder ge weldige financieele zorgen, houdt er niet minder dan negentien op na. "Negentien parlementen! In Berlijn al leen zetelen Rijksdag en Pruisischen Land dag. D'e leden daarvan praten, praten... En reizen op staatskosten door het geheele Rijk, eerste klasse. En tractemeryten, ver- Ik wenschte, dat gij ze wildet dragen." „Lieve, eene predikantsvrouwe!" merkte Maurice aan op bestraffenden toon, en toen ging hij vriendelijker voort, „zij ziet er bijna te schitterend uit. Wat staan die bloemen u goed, Janet!" „Het doet er niet toe wat ik draag", ant woordde zijne vrouw ongeduldig, want zij was boos over de koppigheid harer schoon zuster. „Zeg gij het haar eens, Maurice; het is al te gek, dat zij hare juweelen niet draagt." „Ik vrees, dat het niets helpen zal", ant woordde Maurice na een blik op het gelaat zijner zuster. „Mary, wat ziet ge er bleek en vermoeid uit! Brotherton is vandaag te veel voor u geweest." „Ik wilde, dat wij daar vanavond heen gingen", antwoordde zij lusteloos. „Plaag mij niet met de diamanten, Janet. Ilc denk nooit juweelen te dragen." Zij sprak een S weinig knorrig en Maurice verwonderde er zich over. Het trof hem niet slechts dien avond, maar ook de volgenden op de Pri ory en Combe Lea, dat Mary niet geheel zichzelve was, dat zij anders was dan ge woonlijk niet half zoo vroolijk en opge wekt, als op den koudsten en natsten dag, wanneer zij samen door den modderigen weg naar Brotherton waadden; en toch, toen hij dit later tegen Janet zeide, lachte zij hem vriendelijk uit over zijn verbeel ding, hoewel zij van de gelegenheid ge- goedingen. De leden schrijven bundels pa pier vol, laten stenografen zwoegen, ver gaderen in het klein en in het groot, maken een heirleger van ambtenaren noo- dig. En naar verhouding praten, praten nog weer duizend en meer Duitsche afgevaar digden in Dresden, Hamburg, Munchen, Dessau, Karlsruhe, Bronswijk, Bremen, Darmstadt, Lubeck, Schwerin, Neustrelitz, Oldenburg, Weimar, Buckeburg, Aroisen en Stuttgart Wij willen ons echter slechts tot den Duitschen Rijksdag dn Berlijn beperken. Volgens de begrooting voor 1927 krijgt de Rijksdag een subsidie van 6,7 mdllioen. Daarvan ontvangen de afgevaardigden, die per maand 618 mark verdienen (er zijn er 493), rond 8,6 miillioen. De treinabon nementen kosten 1.3 millioen. Voor een uitbreiding van het gebouw daar het Hooge Huis voor zooveel praters te klein geworden is, zijn 50.000 mark uitge trokken. Een geheel nieuw gebouw moet in 1928 gereed zijn. Daarin komen nieuwe zalen, werkkamers voor de afgevaardig den, die nu nog met drie en meer in één hokje samen zitten, kamers voor fractie vergaderingen, enz. En desondanks kan uien in vele Duit sche bladen lezen, dat het parlementa risme niet deugt en de Rijksdag een treu rige „Schwatzbude" is. (Hbld.) De immigratie-wetten in de V. Si. Het jaarverslag van den Amerikaan- schen minister van arbeid is dit jaar in zooverre leerzaam, dat er allerduide lijkst uit valt op te maken, dat de wetten en reglementen betreffende de immigratie nog steeds buitengewoon streng worden toegepast. Uit bedoeld rapport blijkt namelijk o.a., dat in 1926 meer dan 10.000 vreemde lingen, die in het gebied der Ver. Sta ten leefden, doch wier legitimatie papieren door de autoriteiten onvoldoende werden geacht, onverbiddelijk werden uitgewezen. De berichten uit Washington voegen hier aan toe, dat dit nog 1400 meer is dan in 1925. Dit cijfer is intusschen nog verre van het totaal aantal vreemdelingen wien gedurende hetzelfde jaar de toegang tot de Ver. Staten werd ontzegd. Het rapport van Davis stelt het cijfer derge nen, die naar Amerika gekomen, "het niet verder brachten dan het quarantaine station op Ellis Island, op 20.550. Geen „eerste steenen" meer. In het jongste „Foglio d'Ordini" vaïï de fascistische partij in Italië wordt er de aandacht op gevestigd, dat het uit moet zijn anet de ceremonies der eerste steen leggingen, althans, wat de daaraan ge woonlijk verbonden feestelijkheden be treft. Vooral bij de eerste steenlegging van openbare gehouwen wordt er veel te veel gefeest en georeerd. De eerste steen trekt zooveel belangstelling en er wordt dermate de aandacht aan gewijd1, dat de andere steenen dikwijls een tijdlang, vaak dagen achtereen, heelemaal vergeten wor den. Eenmaal begonnen, moet een werk niet onderbroken worden. Korte berichten. Er zijn berichten ontvangen uit de staten Mississippi, Arkansas, Tennes see over groote schade en veel lij- bruik maakte om Mary heimelijk te be straffen over haar gemis aan belangstel ling. „Gij zijt zoo goed voor de armen en voor ons aHen zoo lief," beklaagde zij zich, „en toch zoudt ge u aan al uwe gezelschaps- plichten willen onttrekken. Den geheelen morgen zijt ge te Brotherton, en den ge heelen middag in de hutten en scholen te Crome en gij laat het aan mij over uwe bezoekers te ontvangen. Terwijl ik met hen praat, hoor ik u soms binnen komen en zacht door de vestibule sluipen om' hen niet te zien." „Het waren slechts de Rolf Egertons en Mabel Ducie en ik was zoo moe en nat," antwoordde Mary bloozend. Zij hoopte, dat Janet het niet gehoord had, maar Mrs St. John ontging niets. „Als het een van uwe bijzondere vrien den geweest was die eenvoudige, on handige Miss Ducie b.v., of Diana Venda- le, zoudt ge niet over vermoeidheid ge klaagd hebben," antwoordde haar schoon zuster op koelen toon. „Gij moest niet zoo uitsluitend zijn en zoo uwe sympathieën en antipathieën hebben. De Rolf Egertons zijn maar parvenus en wat druk, maar de meisjes zijn goedhartig en Mabel Ducie is een vroolijk, aardig ding." (WoitH vwvoigftA

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1