f 75 Dinsdag 2H December I$fl8 41e Jaargang MARV st joh Bflltealanl. DOOR EENHEiO STERK. FEUILLETON. F\ ym DiXMOOR®! Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraaf 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.i Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Er is misschien nooit een tijd ge wéést. waarin men er zoo ijverig op uit was om de menschen aan elkaar te ver binden, als tegenwoordig. Ik zeg niet dat al die pogingen tot het bevorderen der eenheid veel baten. Maar dat ze in den regel eerlijk bedoeld zijn, zal toch ook wel niemand willen tegen spreken. En dat men er zich meestal met ernst op toelegt het daarmee voor gestelde doel te bereiken, valt evenmin te loochenen. Het krioelt letterlijk onder de men schen van bonden en vereenigingen. Ze komen hier en ginds en overal, om zoo te zeggen, als .paddestoelen uit den grond jopsclueten. Allianties en conferenties in duizelingwekkende menigte. De heeren hebben hun vergaderingen met deftigen presidentshamer en deftige statuten. De dames zouden haar kransjes waar het immers altijd even lief toegaat, voor nog zooveel niet willen missen. Gij kunt nauwelijks uw voet verzetten, of gij trapt op een comité. Wie geen beter middel weet om de mensehheid van dienst te wezen, roept op een goeden-dag een nieuwe vereeniging in liet leven, al is het desnoods dan maar gelijk mij eens een beroieke stakker schreef, die zich ook al gedrongen ge voelde om als een soort wereldhervormer in ïniniatuur op te treden „tot de tegenwerking der Socialisten, De monkra- teibont" Zoo is het bijna iedereen om eenheid en samenwerking te doen". Het is al heel wat jaren geleden dat wijlen Prof. Jonker in een zijner werken bovenstaande opmerkingen neerschreef, maar wat toen geconstateerd werd, geldt ook nog van dezen tijd. En niet minder dan toen is ook nu nog tenvolle van kracht wat hij daaraan toevoegde „Wanneer de engelen al die fraaie po gingen zien en niet zien wat er achter zit, dan moeten zij wel den indruk krijgen dat de kinderen der menschen het tegen woordig bijzonder goed met elkander kun nen vinden. In werkelijkheid is het juist omgekeerd. Wat een .verbittering tusschen menschen die aan de wereld te aanschouwen moes ten geven, hoe goed en hoe lieflijk het is, dat zonen van hetzelfde huis als broeders samenwonen. Gods kinderen, zoo heeft men gezegd, zijn niet als een zak met erwten, die als men ze op den grond werpt, naar alle kanten wegrollen maar als water droppels die vanzelf naar elkander toe vloeien. Qp het uitwendige afgaande, zouden we er wel bijna toe kunnen komen de vergelijking om te lceeren, en te vragen of voor de tegenwoordige verhoudingen die beeldspraak van naar alle zijden weg springende erwten niet bijzonder goed Past. Waarlijk, 'tis om er bij te schreien, tls alsof de Heiland gesproken heeft Met: hieraan zullen allen erkennen, dat gij Mijne discipelen zijt, zoo gij liefde hebt onder elkander, maar hieraan zul len allen erkennen dat gij Mijne disci pelen zijt, zoo gij ruzie hebt onder .el kander. En middierwijl lacht de wereld ons uit." 116.) Uit hef Engelsch. ,0 ja," antwoordde Mary, haar loom- j neid afschuddend; „en ik dacht er giste ren over hoe goed het zou zijn, als wij Susan Tairweather ge weet wel, die aardige jonge weduwe naast de kerk eens in een goeden winkel konden zetten te Brotherton of Hilstead. Anne Weevil ïs te oud voor de zaak, en werkelijk, de waar die zij aan deze arme menschen ver koopt is schandelijk - bedorven kaas, rot te appelen en tanig spek. Gisteren deed zp bij ongeluk thee en tabak bij elkander". En toen Maurice weer lachte, ging zij voort: „Zij is een goede oude ziel, maar wordt doof en blind. Nu is Susan Fair- weather een sterke, verstandige jonge 'rouw, en voordat zij trouwde hield zij een winkeltje met haar moeder. Ik heb er met Lady Vendale en Diana over gesproken; Lady Ven dale is vol ijver; zij houdt zooveel 'an Susan. Wij zouden den winkel voor zien van zaken, die de menschen goed zou den kunnen gebruiken, en alles zou van de beste hoedanigheid zijn; en als ik onze da- Mes te Crome er maar belang in kon doen "jv11' benden wij 's winters naaiavonden hebben en gemaakte kleedingstukken tegen en prijs der stof verkoopen. Ik sprak er "fiaei Mrs Tullerton over en zij keurde bet Deze teekening is helaas maar al te juist. De invloed van het Christendom en van de Christenen is vaak zoo gering omdat de eenheid en de samenwerking onder de belijders zoo ver te zoeken is. Dat is een verschijnsel waaraan wij inzonderheid in deze dagen waarin wij meer in het bijzonder herdenken de komst van den Heiland in het vleesch, aandacht hebben te schenken. Wij mogen daaronder niet rustig blijven voortleven. Kerstfeestvieren onderstelt gemeen schap oefenen en de eenheid betrachten. Wij kunnen niet, tegelijk meezingen den engelenzang en in onvrede en onder- lingen strijd onze krachten verteren. Wij kunnen niet waarlijk knielen voor den te Bethlehem geboren Koning en tege lijk van ons eigen Ik een afgod maken die de hoogste plaats in ons hart in neemt. Wij hebben weer gezongen van het Licht der lichten dat uit 's werelds duistere wolken is opgegaan en indien het ons ernst is geweest dan is daar ook de begeerte in het hart om in dat licht te wandelen en dat licht over de wereld voor ons te doen uitschijnen. Gods woord leert ons, dat indien wij in liet licht wandelen gelijk Hij in het licht is, wij ook gemeenschap1 hebben met el kander. Er is tusschen het een en het ande* een onafscheidelijk verband. Als wij in het licht wandelen en ons koesteren in de stralen van de Zoime der Gerechtigheid, dan zullen we met de zondige verdeeldheid die nu het le ven maar al te vaak verwoest, en die het Christendom) tot machteloosheid doemt geen vrede hebben. Dan zullen we moed grijpen, om niet tegen anderen in de eerste plaats, maar tegen onszelf, tegen ons eigen trotsche hart den strijd aan te hinden. Dan zullen we bereid zijn af te komen van onzen zelfgemaakten troon om ons te buigen voor Hem, die in de gestal tenis Gods zijnde, Zichzelven heeft ver nietigd de gestaltenis eens dienstknechts aangenomen hebbende, en zichzelven heeft vernederd gehoorzaam geworden zijnde lot den dood des kruises. Dan zal er zijn de bereidheid om te zijn als een die dient; om den gnder uitnemender te achten dan zichzelven. Maar dan zal ook worden ervaren, dat het leven zal winnen, wie bereid is het te verliezen. Uit zwakheid zal dan kracht verkregen worden. De engelen zullen jubelen van den vrede op aarde onder menschen des welbeha- gens. Het eere zij God in de hoogste he il melen zal meer zijn dan klanken en j woorden. En de wereld, die thans juicht over zooveel verdeeldheid, en eigenzinnigheid l en zelfzucht, de wereld, die nu zoo vaak f voor ons Christendom de schouders op- haalt, zij zal sidderen. Er wordt hard gewerkt. Er wordt hard gewerkt voor de a.s. Sta tenverkiezingen door.deS.D.A.P. Wil men een staaltje? plan zeer goed; zij zeide, dat het een wel daad zou zijn voor al de luie jonge meis jes, zooals de Ralf Egertons en Mabel Ducie". „Onze milde dame wil dus tot zegen zijn voor rijk en arm," merkte Maurice met een zijner zeldzame glimlachjes aan. Zij, wandelden naar Grome terug; Mary, die met moeite een pad door de morsige laan zocht, kwam wat dichter bij Maurice. „Ik ben zeker, dat Diana en Emma Ducie zul len helpen. Emma bood laatst zelfs reeds aan om te helpen met de kinderen te Bro therton. Denk eens aan welk een gemak het voor de arme vrouwen zou zijn, als zij de hemden voor hunne mannen en goed- koope dekens en alle mogelijke kleeding stukken voor zichzelve en hunne kinderen kunnen krijgen tegen vergoeding van de kosten der stoffen." „Eene uitnemende gedachte, Tante Ma ry, maar waarom zoudt ge de vrouwen niet leeren zelf de dingen te naaien?" „Dat hopen wij ook te doen. Ik onder wijs de kinderen reeds. Als wij een nieuwe school hebben, Maurice, zou de onderwij zeres in de kamers hoven den winkel kun nen wonen. Zij zou prettig gezelschap zijn voor Susan, wier kinderen nog zoo jong zijn." „Al weer een goede gedachte! Wat een hoofd heeft Tante Mary toch!" „Als ik dan wat minder te doen heb want op het oogenblik heb ik het druk met I de school, het bezoeken der armen te Gro- 1 me, Hilstead en Brotherton om niet te spreken van de gezelschapsplichten." „In de week van 20 tot 25 December, al dus „Het Volk" van gisteravond, organi seerde het Gewest, in samenwerking met de afdeelingen, een propagandaweek op het eiland Goeree-Overflakkee. Ondanks het gure weer, toonde de be volking buitengewoon groote belangstel ling. De vergaderingen te Oude Tonge- Middelharnis, Goedereede en Dirksland, waar Spronkers als spreker optrad en de bekende dichter-zanger Dumont medewer king verleende, waren zeer druk bezocht. In Dirksland, Goedereede en Oude Tonge moest een groot aantal zich met staan plaatsen tevreden stellen. Alle hulde aan de partijgenooten, die medewerkten, deze propagandaweek schit terend te doen slagen. Het mede-trekken van de partijgenooten naar de verschillen de plaatsen doet ons herinneren aan de eerste kruistochten van de pioniers onzer beweging. Deze belangstelling in den strijd voor het socialisme, houdt schitterende beloften in voor de komende verkiezingen." Er wordt dus hard gewerkt niet alleen in de groote steden en in de industrie-cen tra, maar ook onder de orthodoxe platte landbewoners, in streken die tot nu toe als rechtsche bolwerken werden beschouwd. En ook al nemen we aan, dat de socia listische overwinningsbulletins niet in alle opzichten betrouwbaar zijn, toch blijkt wel dat het revolutionaire zaad ook hier welig wortel schiet. Er wordt hard gewerkt. Ook door ons? KREMERSÏRAAT 17, BERGEN-OP-ZOOM. 25 cent per ens; f 1.25 per blikje. Een geheimzinnig telegram. In verband met een geheimzinnig tele gram, waaruit het voornemen tot een aan slag op de Westminster Abbey te Lon den duidelijk viel op te maken, is Kerst nacht een speciale politiemacht voor de kathedraal geplaatst. Desniettemin ge looft de politie met een grap te doen te hebben. Het telegram bevatte de vol gende woorden: „Dynamiet goed ontvan gen; let op spionnen; smokkelaars kon men Kerstnacht, noordelijken ingang West- minster Abbey bijeen." Het telegram werd in het postkantoor in Eastend te Londen eenige dagen geleden gevonden. Het droeg een Duitsche onderteekening. De toename van het aantal vrijmetselaars. De „Nouvelles Religieuses" bevat een statistiek over het aantal vrijmetselaars loges en haar leden in 1911 en 1926. Volgens deze statistiek bestonden in 1911 in Europa 8343 loges met 383.219 leden; buiten Europa 16.730 loges met 1.636.872 leden. Voor 1926 waren deze getallenin Europa 7770 loges met 576.324 ii i n 11 min „Die langzamerhand op Janet zullen overgaan," viel haar broeder haar in de rede. „O! daarvan houdt Janet wel," ant woordde Mary met een verlegen lachje. „Wat zeide ik ook weer? waarom stuit gij den stroom mijner welsprekenheid? Laat eens zien; ik zeide, als de school niet meer had, wilden Emma en ik bijeenkom sten houden voor de vrouwen van Brother ton en Hilstead om hun te leeren breien. Zfj zullen hunne kleine kinderen meebren gen, en wij lezen een mooi boek voor, en Emma denkt, dat wij ook een kookcursus konden geven, en „Mijne lieve Mary, gij beneemt mij den adem. Gij zijt een zon derlinge vrouw; ik word er zeer trotsch op, dat ik zoo'n zuster bezit! Wij zullen later nog eens weer over deze dingen praten, want daar komen Janet en de kinderen aan. Ik wil wedden, dat zij ons mee wenscht te nemen, om te zien welke vor deringen men met de pastorie maakt", en Maurice verhaastte zijn stap om haar te ontmoeten en Brotherton werd voor het oogenblik vergeten. HOOFDSTUK X5XIV. „Gij zijt zoo verstrooid". Men moet niet denken, dat Maurice en Mary al hunne krachten aan Brotherton gaven. Te Grome was de nieuwe predikant, gelijk men hem voortdurend noemde, zeer populair. Zijn ernst en oprechtheid van beginsel waren terstond een aanbeveling jf bij mannen als Sir George Vendale en Ko- f lonel Eullerton, terwijl de zachtheid zijner leden; buiten Europa 19.322 loges met 3.197.920 leden. De hoogste cijfers vindt men in N.- Ametika, waar in 1911 reeds 14.921 loges met 1.513.461 leden bestonden, terwijl 1926 de belangrijke toename te zien geeft tot 17.008 toges met 3.001.000 leden. Daar op volgt Groot-Britannië met 4222 loges en 222.000 leden in 1911 en 5536 loges met 351.320 leden in 1926. Duitschland telde in 1911 in zijn 515 loges 56.812 vrijmetselaars; thans heeft het 632 loges met 82.180 leden. Frankrijk heeft 583 loges, vrijwel evenveel als in 1911; het aantal leden is intusschen van 37.600 tot 52.000 gestegen. Nederland en België moeten het aan tal leden hunner loges vrijwel verdubbeld hebben. |n Zweden, Noorwegen, Denemarken en Servië vertoont de vrijmetselarij sterken groei, evenals in Midden-Amerika waar het ledental steeg van 9451 tot 29.270. In Zuid-Amerika is het aantal vrij metselaars sterk achteruit gegaan. Het overlijden van den keizer van Japan. In het paleis te Tokio wordt een spe ciale 'kamer in gereedheid gebracht om het lijk van den mikado op een praalbed op te baren. De begrafenis zal waarschijn lijk in Februari of Maart plaats hebben. Daar het geheele zakenleven stilligt, vreest men ,dat de dood van den mikado een ernstigen slag aan de Japansche finan- ciëele wereld zal toebrengen, want de laatste dagen van het jaar plegen een drukke tijd te zijn. Ook de kleinhandel lijdt zeer; de winkeliers hadden groote voorraden, daar aan het eind van het jaar meestal druk wordt verkocht, ter wijl de opbrengst hen in pormale ge vallen in staat stelt, hun schulden aan de fabrikanten te voldoen. Het weer in 't Buitenland. In Spanje heerscht hevige koude. De temperatuur daalde tot 9 gr. onder nul. Treinen komen met uren vertraging aan tengevolge van sterken sneeuwval. Zelfs in Zuid-Spanje valt op sommige plaatsen sneeuw, terwijl de temperatuur onder het vriespunt is gedaald. Uit Noord-Spanje komen berichten, dat wolven en wilde zwijnen de dalen en dorpen binnendrin gen. Tijdens de Kerstdagen is het in geheel Italië slecht weer geweest. De regen viel bi' stroomen neder, terwijl iu boven-Italië veel sneeuw is gevallen. Te Milaan ligt de sneeuw 20 c.M. hoog. Te Venetië heeft een hevige storm veel schade aangericht. Bij Triëst is een trein ontspoord. Te Mon- tenero is een autobus in een afgrond ge vallen, waarbij een reiziger gedood en de overigen verwond rijn. Sterft de ooievaar in Duitschiand uit? Over den achteruitgang van den ooie vaarstand bij onze oostelijke naburen deelt dr Emeis, commissaris voor de natuurmo numenten in Sleeswijk-Holstein, het na volgende mede. In Mecklenburg is tusschen 19091919 liet aantal broedparen tot op de helft en in den Vrijstaat Lübeck zelfs tot op een derde teruggegaan. Gelijke cijfers werden uit andere streken van Noord-Duitschland ontvangen, zoodat men zich reeds over een geleidelijk uit sterven van den ooievaar bevreesd maakt. Gelukkig echter heeft zich de afname niet manieren en zijn groote beleefdheid zelfs het hart van Miss Brettingham stormen derhand innam. „Mr St. John is een heer ik moet zeg gen, hij is bepaald een heer!" merkte zij vertrouwelijk op tegen haar vriendin Mrs Woodyard. „Als gij er toe besluiten kondt hem te ontvangen, geloof ik, dat het u onuitspre kelijk veel goed zou doen. Hij heeft zulke aangename manieren. „Gisteren is hij hier geweest", antwoordde Mrs Woodyard kwijnend, terwijl zij beefde onder haar In dische sjawls. „Hij beviel mij zeer goed. Ik had juist f een hevige hoofdpijn, en Lydia bette mijn hoofd met eau de cologne, toen hij binnen kwam; maar hij sprak zoo zacht, dat het mij in het geheel geen kwaad heeft gedaan. Eens stond hij op en sloot zelf het blind, daar hij zag, dat het licht mij hinderde. Dat zie ik gaarne in een man; het deed mij denken aan mijn lieven Allan hij was juist zoo zorgzaam en vriendelijk. Ik hoor, dat zijn vrouw zeer schoon is, tenminste dat zeide Carrie Egerton." „Schoon! zij is prachtig! Ik heb nog nooit zoo'n schoone vrouw gezien," merkte Miss Brettingham met geestdrift op. „Ik hoor, dat zij een Gheetam is en men haar nooit heeft vergeven, dat zij zooveel beneden haar stand getrouwd is; hoewel dat Mr St. John een zeer wei-opgevoed man is een zeer wei-opgevoed man!" sprak Miss Bret tingham, die veel hield van schoonklin kende herhalingen „hij staat ver boven zijne eenvoudige zuster." in gelijke mate verder voortgezet, waarin mogelijk de beschermingsmaatregelen reeds tot uiting komen. In de eerste plaats werd het schieten op ooievaars van 1 Maart—1 October verboden; thans is het in Pruisen geheel en al verboden. De hoofdoorzaak van den teruggang zal wel gezocht moeten worden in het steeds toenemende droogleggen van het land, waardoor het voor de ooievaars al moei lijker wordt het noodige voedsel te vinden. Voor de juistheid dezer meening pleit 'het feit, dat in de waterrijke, lage streken van den beneden-Eider, Treene en Sorge, die den vogels nog gunstige levensvoorwaar den bieden, de ooievaar het best stand heb ben gehouden. De Belgische socialisten. Het buitengewoon Kerstcongres van de Belgische Soc. Dern. partij heeft na lang durige debatten besloten, dat de Socia listen aan de Regeering zullen blijven deelnemen, althans wanneer overeenstem ming kan worden bereikt op een program van onmiddellijke hervormingen. In hoofdzaak bevat dit program eischen, die in ons land, onder Christelijke Kabi netten, reeds lang zijn verwezenlijkt. Ontwapening komt er niet op voor. Medezeggenschap voor de arbeider» evenmin. En socialisatie natuurlijk heelemaal niet. 't Is een doodgewoon hervormingspro gram, dat niets specifiek socialistisch: bevat. Korte berichten. De opbrengst van den w ij n o o g s t is dit jaar in Frankrijk heel wat minder geweest dan verleden jaar. Zij bedraagt Elzas-Lotharingen niet medegerekend 40.564.101 H.L., tegen 62.411.166 in 1925. In Elzas-Lotharingen was de op brengst verleden jaar 355.917 H.L.; fut jaar heeft rij 223.854 H.L. bedragen. Naar de „Chicago Tribune" uit Sofia verneemt, heeft de Bulgaarsche politie in Zuidelijk Bulgarije, in verband met de ontdekking van een communistisch complot ongeveer 100 personen gear resteerd. In diplomatieke kringen te Berlijn verluidt, dat Sir Eric Drummond voor-, nemens zou zijn af te treden als secretaris-generaal van den Volkenbond. Als zijn opvolger noemt men den Tsjechischen minister van bui- tenlandsche zaken Benesj. Sir Eric Drum mond zou Britsch ambassadeur worden waar, wordt er echter niet bijgezegd. (Hbld.) Pécher, de Belgische minister van koloniën, is overleden. Draadloos wordt gemeld dat Mus solini heeft order gegeven dat er uit de middelen van het Italiaansche Roede Kruis onverwijld materiaal naar Durazzo wordt gezonden voor het optrekken van noodwoningen voor 650 personen. Ten gevolge van de jongste aard be ving en de verwoesting van tal van huizen zijn velen in Durazzo dakloos. De verkeersdrukte te Ber lijn is dit jaar tijdens de feestdagen ontzaglijk groot geweest. Alle verkeerson dernemingen moesten hun geheele mate rieel laten aanrukken. De Berlijnsche tram heeft Vrijdag, Zaterdag en Zondag niet minder dan zes millioen passagiers ver- „Zij is misschien wat, onbehouwen, maar toch niet onaardig," antwoordde haar vriendin, terwijl zij de oogen sloot. Dit was altijd een teeken, dat lieve Ara bella moest vertrekken. Als Adelaide in. deze stemming verkeerde, was er geen kans op geurige thee en lekkere koekjes; dus stond Miss Brettingham langzaam op, ging terug naar haar eenzaam maal, ter wijl zij zich eenigszins schuldig voelde. Het leed geen twijfel of de schoonheid van Janet nam de geheele buurt stormender hand in; de Rolf Egertons en de Ducies waren dol op haar; Emma Ducie bleef Miss St. John trouw, maar Mrs Ducie en Mabel en zelfs Jack waren aan hare voe ten. Lady Vendale en Mrs Fullerton noem den haar een aangenaam mensch met goe de manieren, maar zij hield zich wat op een afstand, was zelfs bijna trotsch; niet dat Janet dit met hen deed, maar er was altijd iets koninklijks, iets waardigs in haar houding, als vond zij zich boven haar omgeving verheven, en zelfs Maurice kon met al zijn vriendelijkheid haar niet bewe gen dit te veranderen; en toch moet men toestemmen, dat zij er zich in het geheel niet van bewust was. Janet, gij komt een kamer binnen, alsof gij wildet zeggen: „Hier ben ik, Mrs St. John; zoek nu mijns gelijke maar eens, als ge kunt!" merkte haar man eens half schertsend, half ern stig op. (Wordt vervolgd.) f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1