Burgerlijke SM. Nadat de Minister de Geer de ontwerpen nog nader verdedigd had, werd fof stemming overgegaan ne motie-Wibaut werd verw orpen Jt 29 tégen 11 stemmen. Voor de goc.- n«i. de hoeren Slingenberg, van Emb- deB en de Vlugt- Het wetsontwerp tot wijziging van de t op de personeel» belasting, 1896 de Prov Wet en van de Gemeente lei werd aangenomen met op één na algemeene stemmen, die van den heer n e G iiz a a r' Het wetsontwerp tot wijziging van de successiewet werd aangenomen met 07 ieaen 11 stemmen. Tegen stemden de ie dem. en de Vrijz,dem. Verder werd o.m. nog aangenomen een rstel om 'aan de Commissarissen der' Koningin een tegemoetkoming van f 2000 per jaar te verstrekken ter bestrijding La de ambtskosten. De vergadering werd daarna verdaagd tat a o Dinsdag 's avonds half negen. Ongelukken. Te Venlo werd op im Strraelschen weg de 60-jarige vrouw W door een fietsrijder aangereden. De vrouw viel met liet hoofd op do straatstee- aen,w aardoor zij een diepe wonde in het achterhoofd en hersenschudding kreeg. De 23-jarige Herman H. te Holthemer- broek is onder een vallenden boom geraakt en gedood. Een 4 maanden oud zijnd kindje van K. S. te Giethoorn is in de kus sens gestikt. Het 14-jarig zoontje van den 'heer Postma te Maastricht is in de Staatsmijn „Emma" in een der koeltorens gemakt en verdronken. In een groot warenhuis aan den Ring te Breslau is een man van naar schatting 35 jaar, die op de 2e verdieping de drukte in het parterre aanzag, waarschijnlijk door een duizeling bevangen, over de ballustrade gevallen en naar beneden gestort. De man stierf spoe dig daarop. Op het militaire .draadlooze station op den Eiffeltoren te Parijs is Don derdag' een jonge werkman door een stroom van 12.000 volt getroffen. De onge lukkige was op slag dood. Te Overdin- kd is Donderdagavond een 1 Mi-jarig kind in een tobbe met water verdronken. Een Kerstsurprise. Drie jaar geleden verloor een miss Delavique te Londen haar juweelen ter waarde van ongeveer 35.000 pst. Verliezen is eigenlijk hdt woord niet, want toen zij haar hand koffertje, waarin ze waren gesloten, open deed, bleken zo niet meer aanwezig. Don derdag word zij door Scotland Yard op gebeld, en haar verteld, dat aan het Pad- dington Station een juweedenkistje was gevonden met inhoud die beantwoordde aan de door haar indertijd gedane op gaven. Alles bevond zich nog in onge- schonden staat. Afschuw el ij ke' moordge schiedenis. Uit de kleine gemeente Riabnig bii Trübau, in Bohemen, wordt eea. verschrikkelijke moordgeschiedenis gdmold. Een vijftigjarig manspersoon ver moordde op beestachtige wijze zijn vierde, 19-jarige echtgenoote en bracht vervol gens- liaar kindje om het leven. Daarna pleegde hij zelfmoord. Daar ook de drie eerste vrouwen van de«-nan onder verdachte omstandigheden zfs. overleden, gelooft men met zeker heid dat ook deze door den bruut ver- moord zijn. Een beleefde inbreker. Me vrouw 0'Donohue, de weduwe van een schatrijk koffiehandelaar te Brooklyn, werd Donderdag in den vroegen ochtend piotseling gewekt door een lichtschijnsel ia kaar kamer, waar een inbreker aan het werk bleek te zijn. De bedienden sliepen in een anderen vleugel van het huis en konden dus niet te hulp geroepen woedon. „Wie is daar?" Zoo vroeg de vrouw. I „Een inbreker, mevrouw. Het is straks •fcrstinis en dan moet men om zijn vrouw sa kinderen denken". „Wat wou je hebben?" „üw juweelen". i „Zij liggen in de bovenste lade van het bureau". Do inbreker, die voor het gesprek een revolver had getoond om zijn slachtoffer tot voorzichtigheid te manen, toog aan ■het werk. Hij bleek voldaan. „Mooie dingen, ze zijn toch niet valsch?" „Man, wat denk je wel!" »Dardon mievrouw, maar het is moei- te zien tegenwoordig, vooral bij elac- trisch licht". Ikven. de inbreker een diamanten ring wflde inpakken vroeg mevrouw Donohne nern tjdar dien te laten, omdat het haar Tcvtovingsnng was, waaraan de inbreker noüethjk gevolg gaf. Ten slotte 'liet de rttaa mevrouw Donohue op haar bijbal r dat zij niet dadelijk alarm zou ®">keiL Toen verliet hij haai-, na een be drit vaarwel. I .yedUW6 wachtte eenige minuten belde toen de politie op. De inbreker r*® voor ongeveer 50.000 gulden aan tweeden meegenomen. Inbraak te Vlijmen. In den ii»8 ]'s to Vlijmen ingebroken bij gemeente-ontvanger. Door forceering j een W. G.-raampje zag men kans in slaapkamer te komen en de brandkast te nemen. Vermist wordt circa f 3400. politie stelde onmiddellijk een onder- in, doch tot op heden zonder resul- Het meisje uit het bosch. het Dbl. y. N.-B. meldt, is de toe stand van het meisje, dat jl. Zondag in het venhoutsche bosch is gevonden en thans T«pleegd wordt in het St. Laurentinsge- sticht te Ginneken, langzaam vooruit gaande. Het 'bericht, dat een barer beenen zou moeten worden geamputeerd, is niet juist. Scheepsramp bij de Engel- s c h e kust. Zaterdag-nacht heeft aan de Engelsche kust nabij Portland een aanva ring plaats gehad tusschen de Fransche bark „Eugène Schneider" en de „Barutu" van de Elder Dempster-lijn. Hierbij kwa men 24 opvarenden van de „Eugène Schneider" om het leven. De „Baratu" kwam hedenmorgen te Portland aan met vier overlevenden der Fransche beman ning, die erin geslaagd waren, zwemmende de „Barutu" te bereiken. De „Eugène Schneider", die onmiddel lijk na de hotsing zonk, mat 2218 ton en is gebouwd in 1902. Het schip was op weg van West-Afrika naar Gent. AanslagoppresidentDias. De president van Nicaragua, Dias, is Za terdag ternauwernood aan vermoording ontsnapt. Toen hij in zijn rijtuig van een officieel bezoek terugkeerde, werd hij door twee met messen gewapende mannen aan gevallen. Toen de beide mannen zich op het rij tuig wierpen, stapte de president aan de andere zijde uit. Hij bleef ongedeerd, maar de koetsier, die tusschenbeide kwam, werd letterlijk in stukken gesneden. Zijn oogen werden uitgestoken en zijn handen en neus afgesneden. De ongelukkige werd zielto gend achtergelaten. Het eerste slachtoffer. Uit Tilburg meldt men, dat gisteren G. v. d. Kleijn, oud 20 jaar, met schaatsenrijden verdronken is in het Haalbergveen te Ois- terwijk. 0.Ï.M Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 24 December 1926. De volgende personen waren gedag vaard: A. J. v. H., 60 jaar, landbouwer, J. A. v. H. 21 jr, molenaar, beiden te Biervliet, wegens mishandeling. Eisch en uitspraak voor de eerste vrijspraak, J. A. v. H. eisch en uitspraak f 40 of 40 d.h.; C. G., 35 jaar, landbouwer, Ovezand, wegens mishandeling van Johannes de Jonge. Eisch en uitspraak 14 d. gev. str. J. de C., 54 jr, arbeider Sas van Gent, wegens wederrechtelijke toe-eigening van een hoeveelheid riet. Eisch en uitspraak f25 of 25 d.h.; F. R. v. R., 39 jr, zonder beroep Middelburg, wegens belee- diging van Lambertus Vogel. Eisch en, uit PARIJS. Tusschen Toulon en St. Ravael is een in volle vaart zijnden sneltrein ontspoord. De locomotief en een wagon vielen om1. Die machinist werd gedood. 15 passagiers werden ernstig gewond. PARIJS. De Chicago Tribune meldt uit Tobia, dat een nieuw uitgebreid commu nistisch complot ontdekt is. Er hebben 100 arrestaties plaats gehad. BERLIJN. Te Treptown Rega ontstond ontstond brand in een schuur. Het vuut sloeg over naar andere gebouwen, zoodat in totaal 18 huizen zijn verbrand. De schade is aanzienlijk. BANDOENG. Aneta. Er bestaan plan nen om de marechaussee op Java tot i compagnieën uit te breiden en de infan- terie-regimenten tot volle sterkte te brengen. AMSTERDAM. Hedenmiddag om 12 uur sprong van bet stoomschip „Johan de Wit" van de stoomvaart-Mij. „Nederland" een pijpleiding van de oliebuizen. De olie viel op het water naast de „Johan de Wit" en vloog daar vermoedelijk door vonken van een ander schip in brand. Het vuur tastte de „Johan de Wit" aan bakboordzijde aan. Gelukkig kon een pas- seerend schip het vuur blusschen. De „Johan de Wit" kreeg brandschade aan bakboordzijde. Het petitionnement uit Zeeland. Nog zijn ingekomen de volgende lijsten: Aagtekerke 145 handteekeningen op 350 kiezers; Domburg 319677; Serooskerke (W.) 122—787; Sint Laurens 145—467; Heinkenszand 302899; Nisse 26322; 's-Heerenhoek 7577; Stavenisse 720 953; aanvulling Zierikzee 38 (totaal 1976) 3602; aanvulling- Kruiningen 230 (totaal 665)1937; aanv. Ellewoutsdijk 33 (to taal 213)311; Kortgene 443683; Hon- tenisse 9612568; Krabbendijke 767 1178; Middelburg 507610286; Biggeker- ke 176458; Oud-Vossemeer 4181117; totaal thans 3444970273. Zaterdagavond brak te Ylissingen brand uit in een houten perceel achter het oude station, waarin twee gezinnen wonen, die uitstedig waren. Niettegenstaande de brandweer spoedig ter plaatse was, kon den alleen een varken en eenige konijnen worden gered; verder brandde alles af. Een paar inwoners van Vlissingen deden hij de politie aangifte van diefstal van lood en zink van hun dak. Aangehou den is een 21-jarig persoon, die lood aan een opkooper verkocht. Bij de Vrijdag plaats gehad hebbende teraardebestelling van ds H. F. Snijder, emeritus-predikant der Luth. gemeente te Vlissingen, werd het woord gevoerd door ds J. N. Bieger uit Middelburg. spraak f 10 of 10 d.h.; V. de R., 31 jr, bakker, Hontenisse (Terhole) wegens mis handeling. Eisch en uitspraak f20 of 20 d.h.; H. J. E., 22 jaar, visschersknecht Breskens, wegens beleediging van den ge meente-veldwachter. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d.h.; M. A. V., .27 jaar, ar beider, Kerkwerve, wegens mishandeling. Eisch en uitspraak f20 of 20 d.h. C. ten H., 40 jaar, landbouwer, Zierikzee, we gens mishandeling. Eisch en uitspraak f20 of 20 d.h.; J. S., 23 jaar, en W. J. K., 26 jaar, schippersknechts te Zierik zee, wegens wederspaimigheid tegen de politie. Eisch en uitspraak f 50 of 50 d.h.; L. G., huisvr. J. M. v. cl. B., 47 jaar, zonder beroep, Haamstede, wegens beschadiging van een weg. Eisch en uit spraak f 10 of 10 d. h. Door den ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het. vonnis van den kantonrechter te Mid delburg van 22 December 1.1., waarbij J. L., 30 jaar, autoverhuurder te Vlissin gen wegens overtreding van de politiever ordening te Vlissingen is vrijgesproken. Nieuwdorp. Donderdag werd alhier door notaris Pilaar publiek verkocht 1. Een woonhuis, schuur en erf, op het dorp groot 2 Aren 18 centiaren aan Leendert Sandee Dignuszoon te Borsele voor f3110. 2. Bouwland, in de gemeente Borsele, in den Nieuwen West-Kraaijertpolder groot 69 aren 90 c.A. aan Nic. Vette te Borsele voor f2481.45. 3. Bouwland, aldaar groot 76 aren 90 c.A. aan M. Huige Mz. te Nieuwdorp voor f2729.95. 4. Bouwland aldaar groot 40 aren 10 c.A. aan P. Raas Mz. te 's Heer Arends- kerke voor f 1492.12. 5. Bouwland, aldaar groot 82 A. aan II. Verdenk te Nieuwdorp voor f 2939.10. 6. Bouwland aldaar, groot 46 A. 80 c.A. aan C. P. Schaalje te Nisse en D. Hoon- dert te Oudelande voor f 1711.01. Samen f 14463.63. Biezelinge. Voor dhr J. Rottier, alhier, werd aanbesteed het afbreken van 'be staande gebouwen en het ter plaatse bouwen van een nieuw woonhuis op de hofstede, bewoond door dhr S. Rottier, alhier. Aicliitect dhr H. Ie Glercq te Krui ningen. Inschrijvers: II. Kosten te Wemeldinge f6660; Fa. Gr. van Maris, te Kapelle f 6480, J. J. Dronkers te Kapelle f6226; J. leGrand te Nisse f6050; II. van Sab- ben te Goes f5995; J. Allewijn te Iloe- dekenskerke f59920; Th. van Doorn te Krabbendijke f5945; Gehrs van Sprang te Goes f5978; A. W. v. 't Veer te Bie zelinge f5837; II. van Koeveringen te Schore f5787; Poleij en Bruinzeel te Kruiningen f5633; A. Klap te Waarde f5530; A. de Bourgraaf te Kapelle f5523; Fa. Schrijver te Goes f5449; J. de Jonge Mz te Biezelinge f5335. Aan den laagsten inschrijver gegund. Rotterdam, 27 Dec. 1926. Graanmarkt geen noteering. V e e m a r k t. Aanvoer390 vette Run deren; 138 vette Kalveren; 1173 Schapen en Lammeren; 787 Varkens. Prijzen per Vs K..G: Koeien 3032i/2, 40—421/2, 48—50, Ossen 30, 40—42, 45 471/2, Vette Kalveren 47i/260, 75— 771/2, 90921/2, Schapen f 17f26, Lam meren f 16f 24, Varkens f 34f 35. Koeien en ossen, aanvoer aanmerkelijk minder, handel levendiger, prijzen iets hooger. Een enkele puikbeste koe en os tot 21/2 cent boven noteering. Stieren aanvoer onbeduidend, derhalve geen no teering. Vette kalveren, aanvoer veel min der. Handel iets vlotter, met stijgende prijzen. Een enkel puikhest kalfö7i/2 cent hoven noteering. Schapen en lam meren, aanvoer ruim, handel iets willi ger, ongeveer de oude prijzen. Varkens, aanvoer matig, handel slecht, prijzen iets hooger. Zaden: geen aanvoer, geen handel. Vlas: 11718 K..G blauw f0.85—f 1.15. Verder geen aanvoer en geen handel. Aardappelen: Brielsche Eigenhei mers f 3.90f 4.25, Zeeuwsche Eigenhei mers £3.70f3.90, Blauwe Eigenheimers f3.75f4, Zeeuwsche Bonte f5f5.30, Zeeuwsche Blauwe f4.80f5.20, Poters £2.10—f2.70, Bravo's f4—f4.20. Aanvoer tamelijk, vraag kalm. ""MIDDELBURG, 25 Dec. 1926. Boter fl, part. f 1.10. Eieren f 13 ct., part. 14 ct. Eendeieren 10 ct., part. 11 ct. Poelje-eieren 9 ct., part. 10 ct. GOES. Veiling svereenigiüg „Zuid-Beve land". Veiling van 24 December 1926. Spruiten 1011, Roode Kool 2.102.50, beide per 100 K.G. Roode Kool 0.40 W. Kool 3.50, Savoije kool 5, Bloemkool 6 20, per 100 stuks. Prei 7, per 100 bos. GOES. Huw-afkond.: Homme Douwe Siebenga, jm. 32 jaar te Koudekerke en Gatbarina Ponne, jd. 24 jaar., Overleden: Pieternella Snoek, 24 jaar, d. v. Janus Snoek en Adriana Jacoba Botbijl. Pieter Marinus Magielse, 80 jaar, weduw naar van Jacoba Verhage. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting voor liet Noorden: Zwak ke tot matige N. of N.-W. wind. Nevelig tot zwaarbewolkt Weinig of geen neer slag. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Voor het Zuiden: Zwakke tot matige N. O. wind gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen neerslag. Lichte tot matige vorst des nachts en overdag om liet vriespunt tot lichte vorst. Volksgezondheid. K o0kt dei melk. Gebruik geen rauwe melk, tenzij gij zeker weet, dat het z.g. „ïOiCdelmelk" is. Door slechts gekookte melk to nuttigen, kunt Gij ziekten, als b.v. typhus, voorkomen. Denkt daar vooral ook aan bij uitstap jes en op reis. Gezondheidsraad. Wteselkoeree*. Amsterdam, 27 Den., 1 uur. Berlijn 59.55—59 58 Brussel franc 6.956-97 Brussel belga 34.76V234.82V2 Parijs 9.899.92 Londen 12.13—12.13Vv New York 2.497/s—2 50'/« Een Tuinbouwtelling. Naar wij in De Tuinderij lezen, is het Centraal-Bureau der veilingen, in samen werking met de Directie van den Land bouw en de voornaamste organisatie? op tuinbouwgebied, overgegaan tot een tuin bouwtelling. Deze samenwerking heeft zich reeds zoover ontwikkeld, dat in verschil lende provincies met de telling een aan vang is gemaakt. Het blad wijst er met nadruk op, dat deze telling niets te maken heeft met het belastingwezen, daar hiervoor bij sommige land- en tuinbouwers, die niet met het doel en den aard eener tuinbouw telling op de hoogte zijn, wel eens vrees zou kunnen bestaan. De telling heeft uit- Suïtend ten doel, een onderzoek in te stellen naar de beteekenis en .uitbreiding der verschillende tuinbouwcultures, waar van de kennis een algemeen landsbelang, maar vooral ook een speciaal tuinbouw- belang is. N.V. Zuid-Holl. Beetwortelsuikerfabriek. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Zuid- Hol- landsche Beetwortelsuikerfabriek te Oud- Beijerland, heeft de balans en de winst en verliesrekening over het boekjaar '25 26 goedgekeurd en het dividend vast gesteld op 6 pet. De 8e Nationale Tentoonstelling van Pluimvee, Konijnen en Postduiven te Vlissingen. Bij ontstentenis van den burgemeester, van Vlissingen, die had toegezegd Zater dagmorgen bovengenoemde tentoonstelling te openen, deed dit de heer den Hamer voorzitter van die tentoonstelling meiwei- gekozen woorden. De tentoonstelling, die ongeveer 300 nummers omvatte, was evenals vorige jaren ondergebracht in zalen van de voor malige kazerne Willem III, en. maakte ook nu door schikking en kwaliteit der dieren een zeer goeden indruk. Door de keurmeesters werden de vol gende bekroningen toegekend Aan de volgende inwoners van Vlissin gen: J. M. Rijkse een eerste een tweedie een derde, een E.V.; H. Hak een eerste, een Z.E.V. een E.V.; A. v. d. Wint en G. A. Vrijdag twee eerste, een Z.E.V.P. v. d. Peijl een eerste, twee tweede, een derde; G. Hagedoorn een tweede, een Z.E.V.; P, v. d. Vliet, een derde; P. Brasser 3 eerste; N. J. Rolps 3 eerste, 2 tweede; H. de Smidt 2 eerste, 1 tweede, 1 Z.E.V.; H. Siegers 3 eerste, 2 tweede, 3 derde', 2 Z. E.V.; A. Rijkse 2 eerste, 4 tweede, 1 Z E.V.; C. N. A. Bek© 1 eerste, 1 tweede 1 derde; A. C. Kokelaar 2 eerste, 1 tweede, een derde, 3 Z.E.V.; A. Mudde 1 eerste, 1 Z.E.V.; J. de Jonge 1 eerste, een derde; P. Poppe 4 eerste, 2 tweede, 2 derde, een Z.E.V.; M. J. Rottier 3 eerste, 1 tweede, 1 derde; I. J. Luteijn 2 eerste; II. Brasser een eerste, 2 tweede; A.. de Vries een tweede; J. J. Th. Port een tweede, één Z.E.V.; A. de Bree 1 tweede, 1 Z.E.V.; J. A. de Ruijscher 1 eerste, 1 derde, J. L, Lies 1 eerste, 1 tweede, L. J. Jansen 1 eerste, G. Catsman 1 eerste; H. F. Rek kers een tweede; H. Duijm 7 eerste, 2 tweede; F. Ots drie tweede, 1 derde, 4 Z.E.V.; M. de Nooijer een Z.E.V-; C. Ma rijs een Z.E.V.; M. A. J. van Boekhout 1 derde; I. H. J. van Akkeren 1 tweede; A. de Visser een tweede. Aan de volgende inwoners van Middel burg: M. v. a. Ende, 1 eerste; C. van Sluijs 1 tweede; Joh. Roth. 2 eerste, 1 tweede; P. C. Maas 1 eerste, een Z.E.V., C. Joziasse 1 eerste, 2 jweede, 1 derde, 1 Z.E.V. Aan de Volgende inwoners van Sou burg: J. Davidse 2 tweede, 2 derde; M Pierens 4 eerste, 1 tweede; J. v. d. Weel 1 eerste, 1 derde; L. Wisse 1 eerste, 1 Z.E.V.; A. H. Valkhof 1 eerste; W. Kas- teleijn 1 tweede; L. Suurmond 1 derde, 2 Z.E.V.; F. Marinissen 1 eerste. Aan de volgende inwoners van verder Walcheren: A. P. Dingemanse, St. Laurens 1 eerste, 2 tweede, 1 derde; J. Filips© Koudekerke 2 eerste, 2 tweede, 1 derde; L. J. Kesteloo, Gapinge 1 eerste, 1 tweede; J. Bosch, 'tZand, 1 tweede. Aan de volgende inwoners van Zuid- Beveland: A. Dobbelaar, 'sHeer Arends- kerke, 1 tweede; A. Nolet te lerseke, 2 tweede; F. Peman Kakebeeke Goes f eerste, 1 tweede, 1 derde; J. C. Verbeemen Goes, 1 derde; N. J. van Strien, Goes, 1 eerste, een derde. Aan de volgende inwoners van Z. Vlaanderen: Iz. A. Ghijzels, Ooslburg, 1 derde; R. J. de Milliano, Dosiburg, 2 eerste, 1 tweede; J. Ph. Gij sou w Oost burg 1 eerste, 2 tweede: W. !M. Quaads, Breskens 1 derde, 1 Z.E.V.; Jac. v. d. Velde, Breskens 1 eerste, 1 derde, A. J. van Gijs, Breskens 3 eerste, 2 tweede, een derde, 1 vierde; A. Versprille, Schoon- dijke 1 eerste; J. M. Bruinooge, Schoon- dijke, 2 Z.E.V. Tenslotte aan II. F. van Beek te Delft 2 eerste. De eereprijs voor het mooiste konijn der tentoonstelling werd toegekend aan J. v. d. Weele, Souburg; het op één na mooiste konijn aan H. Siegers, het op 2 na nfóoiste aan J. Rijkse; voor de mooiste wit Vlaamsche Reus aan J. Rijk se; voor den inooisten ram der Midden- rassen aan A. P. Dingemanse St. Laurens; voor de mooiste voedster middenrassen aan J. Flipse, Koudekerke; voor het mooiste konijn kleine rassen C. A. N. Vreke; voor de mooiste haan en ook voor de mooiste hen aan A. Rijkse; voor de mooiste liaan of hen van de witte I.leghorns aan P. Poppe; voor de mooiste Plymouth Rocks haan of hen aan A. Rijkse, voor de mooiste doffer of duif aan H. Duijm. Zevende Tentoonstelling van Pluimvee, Konijnen en Duiven te Middelburg. Vrijdagavond hadden velen zich veree- nigd in den foyer van den Schouwburg, om de opening bij te wonen van de Zeven de groote Tentoonstelling- van Hoenders, Dwerg-hoenders, Watervogels, Konijnen, Post- en Sierduiven te Middelburg. De voorzitter der Middelburgsche Ten- toonstellings-Vereeniging, de heer J. Kraamer, heette allen van harte welkom, in het bijzonder den heer mr P. Dieleman, voorzitter der Z. L. M., en deelde mede, dat verschillende personen bericht van verhin dering hadden gezonden, o.a. de Commis saris der Koningin en de burgemeester. Spr..bracht een bijzonder woord van dank aan den secretaris, den heer W. Joziasse, voor zijn arbeid, aan hen die financieelen steun verleenden, speciaal aan den heer Vos en ook aan de keurmeersters en de helpers, met name de heeren Dingemanse en Jjuitwieler. Spr. gaf daarna een uiteen zetting over de pluimveeteelt bij onze Zui delijke en Westelijke buren. In België heeft de hoenderteelt zich na den oorlog ontwikkeld tot een zeer loonend hij-bedrijf van het groote landbouwbedrijf. In 1925 werd uit Belgie voor 15 millioen francs aan eieren en voor 60 millioen aan paarden uitgevoerd. Van Engeland wordt medegedeeld, dat men de bedrijfspluimvee- teelt krachtig ter hand heeft genomen, doch het is een feit, dat de nationale pro ductie van eieren en pluimvee een terug gang te zien geeft, ondanks de groote krachtsinspanning ook van regeeringswe- ge, om de productie als bovengenoemd te helpen opvoeren. Voor dezen teruggang zijn ernstige redenen aanwezig, zoo ern stig dat deze niet in korten tijd te overwin nen zijn. Niettegenstaande men de pluimveeteelt beschouwt als een noodzakelijk onderdeel van den landbouw, zijn er verschillende factoren, die niet veel goeds beloven door een belangrijke toename van de bedrijfs- pluimveeteelt. Een der oorzaken is volgens spr., dat men nog niet genoeg de kunde bezit, die een goede pluimveehouderij ver- eischt. Een vergelijking van Engeland met ons land doet opmerken, dat bij het eerste veel rassenkennis en ook groote bedreven heid in het construeeren van handige be- noodigdheden, en bij ons te lande over het algemeen meer een goed georganiseerde verkoop van producten naar voren treedt, terwijl in België en Frankrijk opvalt, de vakkennis van het opfokken, gepaard met een groote mate van zuinigheid. Er wijzen wel eenige feiten op, dat bij verbetering van het arbeidsvraagstuk de Engelsche pluimveehouderij een even goed figuur zal kunnen maken als die van het vasteland. Waar uit dit alles blijkt, dat de bedrijfs- pluimveeteelt een niet onbelangrijke factor van den landbouw is, stelt spr. het op Imo gen prijs, dat de voorzitter der Z. L. M. door zijn aanwezigheid bewijst dit ook te begrijpen. Steeds zal men de hulp van de Z. L. M. blijven inroepen en trachten met alle ten dienste staande middelen tot het doel te komen, n.l de pluimveeteelt van een sport te maken tot een bron van inkomst. De heer mr P. Dieleman daarop het woord verkrijgende, zeide dat deze ten toonstellingen zoo langzamerhand een stuk worden van veler leven. Zeker, aller eerst van hen die de leiding hebben van deze teelt. Dat eischt veel zorg, veel studie, voortdurende bezigheid en oplettendheid. Maar ook van hen, die om voordeel er zich mede bemoeien, en het prikkelt ook hen, die uit sportieve doeleinden er zich aan geven. Spr. herinnert er aan hoe reeds Karei de Groote in zijn verordening over het beheer zijner goederen bepaalde, dat op de hoofdgoederen bij de schuren niet minder dan 100 hoenders en 30 ganzen moesten worden gehouden en op de hoe- vengoederen of mansiliones 50 hoenders en 12 ganzen minstens. Ieder beambte moest tot sieraad van den hof houden eenige edele hoenders, duiven, veldhoen ders, fazanten en tortels. Eerst een 50 jaar geleden echter werd de belangstelling in de pluimveeteelt ernstiger. In 1883 werd de eerste vereeniging, Ornis genaamd, op gericht en in 1884 werd de eerste tentoon stelling te Amersfoort gehouden. In 1886 kreeg men Avicultura, later Ornithophilia en in 1899 de Nederlandsche Hoenderclub. De V. P. N. verscheen in het begin dezer eeuw op het tooneel en telt vele duizenden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3