mm Provinciale Staten van Zeeland. levering van de ■rphosphaat i4 pet. erph. f 6.41, Chili- Amm. f 13.20, zout 40 pet. f 5.94, )0 K.G. hield de kolenver. rr jaarvergadering, n den leden aange- olen f 1.52, nootjes anthraciet f 2.40 etten f 2.30 per 100 e hokjes. ursleden W. Goed- Geschiere werden igavond hield de Iderdijk" haar 3e >en feestelijk karak- V. Francke opende rak een "openings- •z. werd een voor- „Willem! Kloos als len heer G. van aon". Verschillende rgedragen en over pen werd geïmpro- de avond gezellig ugadering tenslotte ;gd. avond vergaderde >r Z.L.M- Op deze J. Wisse als be leid besloten f15 n aan denkring houden tentoonstel- unnein een voorstel e richten al of niet dslag. lag vergaderde de en waren aanwezig. stukken was een verleende subsidie een schrijven van ,ris van Burgemees- gcr en Wethouders asopname van het huis; schrijven van het L. O. dhr S. urg en dhr P. de te Zierikzee, hou- ;e voor de vereeni- ïm. Dit laatste stuk a van B. en W. om de mede, dat Las- den gemeente-ont plof heeft gevraagd te zijn. Een voor- e verpachtingsvoor- .mpveerschen toren toggelicht te zijn gen dhr Jac. van wijzigingen in de sn goedgekeurd. In- agaanvrage van den ïge tegen 1 Maart >ntslag werd op de erleend onder dank- wezen diensten. B. dat de hoogste in nen staande op het L. de Vos te Mid- log enkele boomen r B. en W. worden 10 ure. slotte den raad zijn voor 1927 waa,rna en raad den voor- wenschte. Hierna time zitting. d. van den Vrijw. ;eravond hijeen om ;adering te houden, .anwezig. Nadat de vas door den plaat- Ie heer P. G. Laer- de noodzakelijkheid eer juiste gronden s op den ernst van ■Java en ook op de igsoefeningen dezen loopt ons tot waak- at onze organisatie ok beter gefundeerd de avond doorge- gekout, het gebruik een rookertje, ter- ander gedaan gpérd Organisatie. ctrificatie van Axel x. Grt." mede, dat geheel klaar is en [gesloten zijn, elec- oowel in de buiten komen er geregeld ,r ook de aanvragen et gasnet nemen ge- Kerk. F. Kijftenbelt te Fe'ge- erken. Jacobi-Parochie A. F- 's-Gravenhage. am H. A. Munnik te tens H. de Jong te toland A. F. Keuche- f. Kerk. n J. Reesink te Aal- te Doesburg, ijk C. v. d. Zaal te euwe Pekela L. de Gemeente. Dr J. E. B. Blase verlof hier te lande; oges Eikeloh (Ilamiö- p s J3 o irm a in Amsterdam- Zuid. In de Scbinkelkerk der Geref Kerk van Am sterdam-Zuid (binnen het Kerkverband) beeft Zondagmorgen plaats gehad de bevestiging Ds H. S. Boama, gekomen uit Leeuwar- Óen, door zijn vader Ds L. Bouma, eme ritus-predikant te Ilijum. De berestger ving'zijn bevestig ngspredi- cape aan met een voorrede, waarin hij zeide, dat de gemeente zal kunnen begrijpen, dat hii hier eenigszins met gemengde gevoelens «laat Natuurlijk is bet verblijdend, dat de Kerk van Amsterdam-Zuid weer een eigen herder en leeraar verkrijgt, doch zoo zeide SDr ge zult 't van een vader begrijpen, dat hij bever die plaats door een ander dan zijn zoon zag innemen. De omstandigheid waaronder de gemeente leeft en de nieuwe herder den herdersstaf onder haar opneemt, zjjn somber als deze dagen voor Kerstmis. 'Zijn er dan geen lichtpunten voor gemeente en leeraar? Zeker, en op een dezer wilde Spr wijzen. Voor de gemeente behoeft er een onzekerheid te bestaan omtrent de plaats, welke de dienaar heeft in te nemen en de dienaar behoeft niet te gissen, waar hij staan en wat hij doen moet. Daartoe wilde Ds Bouma wijzen op liet woord uit Matth. 13 52. En hij zeide tot hen: „Daarom een iegelijk schriftgeleerde, in het koninkrijk der heme len onderwezen, is gelijk een 'neer des huizes, die uit zijnen schat nieuwe en oude dingen voortbrengt". Aan het einde zijner predicalie hield Ds Bouma een korte toespraak, waarin hij o.m. opmerkte: Mijn hart had 't anders gewensclit, doch nu hoop ik, dat ge, evenals toen gij uit Leeuwarden gingt met dankbaarheid op uw arbeid daar mocht terugzien, dit ook eens op uw arbeid hier zult kunnen doen. God roept tot zware taak, maar Hij is 't ook die de bekwaamheid en kracht geeft. In de overvolle Schinkelkerk verbond Ds II. S. Bouma zich Zondagavond aan de ge meente met een predikatie over Hosea 6:1: „Komt en laat ons wederkeeren tot den Heere, want Hij heeft verscheurd, en Hij zal ons genezen; Hij lieeft geslagen, en Hij zal ons verbinden". Na afloop van de predikatie en een meer persoonlijke toespraak, werd Ds Bouma na mens de gemeente en de classis Amsterdam toegesproken door Ds J. L. Schouten, op wiens verzoek de gemeente haren nieuwen leeraar toezong Ps. 20:1. D s J. Bunk, Ned. Herv. predt. te Amsterdam is, zoo wij reeds meldden, ern stig ongesteld. De toestand van den patiënt laat zich ernstig aanzien. Ds Brinkerink, predikant der Ne- derd. Herv. gemeente te Spankeren, is voor nemens eervol ontslag aan te vragen wegens benoeming tot predikant bij de Prot. Kerken in N.-O.-Indië. De Zending in zorg. Hoewel de Samenwerkende Zendingscorporaties dankbaar zijn voor de opbrengst der Zendingsweek in November, die met inbegrip van een gift van f 20.000 ongeveer f 17.500 opbracht, moeten zjj toch constateeren, dat de opbrengst min der is dan in het vorige jaar, toen met inbegrip van een gift van f 30.000 ongeveer f200.600 is ontvangen. Om zonder tekort het jaar 1926 te kunnen besluiten, hebben zij nog noodig een bedrag van f70.000 tot het bijeenbrengen waarvan dan ook in deze laat ste weken bijzondere pogingen worden aan gewend. Theol. School Geref. Kerken. Het bedrag van f 2000 voor de meubileering der te openen Theologische school der Gere formeerde gemeente (richting Ds Kersten) te Rotterdam, is thans bijeen. De som van f 2152.60 werd bereikt. Tweede predik antsplaats. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft het besluit van het classicaal bestuur van Nijmegen tot vestiging van een tweede pre dikantsplaats bij de Ned. Herv. gemeente te Neerbosch en Hees goedgekeurd. Federatie van Diaconieën. De jaarlijksche ledenvergadering der Federatie vaa Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk wordt 5 Januari te Leiden gehouden. ■Deze federatie zal in het voorjaar een hand boek doen verschijnen voor diakenen der Ned. Herv. Kerk als vraagbaak en gids, bevat tende o.a. allerlei gegevens, formulieren, re gesten, zooals geregeld noodig zijn. Predikantstraktementen. De Raad van Beheer voor de predikantstrakte «enten in de Ned. Herv. Kerk heeft in dit jaar tot 1 December f 1.231.625.21 ontvangen, terwijl de uitgaven bedroegen f 1.189,190.62. Van de ontvangsten had nog betrekking op 1822 f 52,840, op 1923 f68.308.33, op 1924 184.060.64, op 1925 f309.217.97 en op 1926 1702.257.11. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het machinisten-examen (voorl. diploma) J- A. de Bakker te Middelburg. Rijksvergoeding Bijzondere Lagere scholen. De Minister van A. en W. brengt ter kennis van de be sturen der pp 1 Jan. 1927 bestaande Bijz. Lagere scholen, die aanspraak: hebben ge- Maakt op de Rijksvergoeding, bedoeld in firtikel 97 der L.O.-wet 1920, dat overeen komstig art. 7, tweede lid, van het K. B. TflJ\ 1923, zoolang het voorschot op de Rijksvergoeding voor het jaar 1927 ®og met is vastgesteld, vóór het eind van maand een voorloopig voorschot zal orden betaalbaar gesteld, ten bedrage an een twaalfde gedeelte van het voor schot over het jaar 1926. rift» 5!n u kk e n. Tc 's-Gravenhage is «uto Tu'ige wielrijder door een bestel- gegrepen. Hij is aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam zijn twee kinderen door oen veewagen aangereden. Het eerste kind liep vermoedelijk doode- lijke verwondingen op, he.t andere kind kreeg een beenbreuk. Te Lembricht is het 1 Va-jarig kindje van den lieer H. in eeti kuip met heet water gevallen. Het is aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Gistermiddag is de 43-jarige walkapitein G. B. aan boord van het aan de Oosterkade te Rotterdam liggende stoomschip „Concor dia 2" in het twee meter diepe ruim gevallen. Met eenige gebroken ribben is liij in het ziekenhuis opgenomen. Gis terochtend is op de Fluessen bij Galama- dammen een visscliersboot in een storm vlaag omgeslagen. De opvarende, de 40- jarige visscher D. Schakel, kwam om. Hij laat een vrouw en 7 kinderen achter. De Maas stijgt weer. Uit Roer mond wordt gemeld, dat het water der rivier de Maas wederom sterk stijgende is. Maastricht meldde gisteren voor het laatste etmaal een was van 76 c.M. Ook uit België wordt was gemeld. Een kerstgave. De Karei I Si garenfabrieken te Eindhoven schonken ais kerstgave aan de gehuwde arbeiders f 10, aan de ongehuwde f 5. Hiermede is een kapitaal gemoeid van f 10.000. Aardbeving te Lissabon. Een telegram uit Lissabon meldt: Een aardbeving, die drie seconden duur de, werd te Lissabon waargenomen. Er hadden panieken plaats. Er is geen enkel slachtoffer, maar wel werd er materieele schade aangericht. Weer eon spoorwegonge val. Het aantal ongevallen bij de spoor wegen den laatsten tijd voorgevallen is weer met een vermeerderd. Zondagnacht omstreeks 12 uur is op het stations-empla cement te Dordrecht bij het rangeeren van een leegen personentrein op een zijspoor een wagon op een wissel uit de rails geloo- pen. Van het ontspoorde en het daarop volgende rijtuig werden de buffers inge drukt, doch overigens werd vrijwel geen schade aangericht. Ruiten van een tramrijtuig verbrijzeld. Het verbrijzelen van de ruiten Vrijdagavond onder Warmond van een rijtuig 2e klasse van trein 160 naar Hoek van Holland blijkt inderdaad te moe ten worden toegeschreven aan het losge raakt zijn van een richtingsbord van trein 28. Het bord is op de spoorbaan onder Warmond gevonden. Verblindende verlichting. Men meldt aan de ,,'s-Hert. Grt." uit Eind hoven; Zaterdagavond omstreeks 6 uur werd op deu Stratumscben Dijk ter hoogte van het café van den heer Kapel te Stratum een man aangereden bij het passeeren van twee auto's welke voor elkaar de lichten niet doofden. De aanrijding was van nog al ernstigen aard. De man, het bleek de 60-jarige M. v. L. te zijn, bekwam een dub bele beenbreuk en een blessure aan bet hoofd; hij is naar het ziekenhuis overge bracht; zijn 'oestand is zorgwekkend, doch niet levensgevaarlijk. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld naar een en an der. Men vermoedt, dat het een autobus is geweest, die den man aanreed. Veertien personen ver dronken. Als gevolg van de hevige kou de die sinds veertien dagen te New York heerscht, heeft gistermorgen op de Hud son een zelden voorkomend ongeval plaats gehad. Het drijfijs in de rivier beschadigde een boot, die een aantal passagiers ver voerde, zoo ernstig, dat ze kenterde. Een honderdtal passagiers kwam in het ijs koude water terecht. Alle zich in de nabij heid bevindende schepen snelden ter hulp en men slaagde er in een aantal drenke lingen te redden. Tot heden zijn echter reeds veertien dooden opgehaald. Geraamten gevonden. Op de Landsberger Allee te Berlijn zijn in de kel ders van een groote zeepfabriek, die ver bouwd werd, drie geraamten gevonden, die daar, naar men vermoedt, 25 a 30 jaar begraven zijn geweest. Uit het onderzoek is gebleken, dat er in dien tijd in bet gebouw een beruchte kroeg bestond en men acht het niet uitgesloten, dat misdadigers en kele personen in den kelder hebben gelokt en aldaar omgebracht en begraven. Drievoudige moord ge straft. Voor het Schwurgericht te Schwerin had zich dezer dagen zekere An ton Narloch te verantwoorden'wegens drievoudigen moord. Beklaagde had een vrouw met wie hij samenleefde, haar driejarige dochter He- lene en zijn eigen dochter Elfriede in een vijver verdronken. Met goedvinden en met medewerking der vrouw had liij eerst Elfriede in een met steenen bezwaarden zak gedaan en dezen in het water geworpen. Daarop verdronk hij de vrouw zelf op haar eigen wensch. De moordenaar ging weer gewoon aan het werk, zonder eenig teeken van ontroe ring te geven en den volgenden morgen voerde hij de driejarige Helena naar den vijver en bracht ook haar door verdrin king om het leven. Daarop ging de dader op de vlucht en zwierf overal rond; tot hij eindelijk in Spandau gearresteerd werd. Hij werd tweemaal ter dood veroordeeld wegens dubbelen moord en tot vier jaar gevangenisstraf wegens het dooden zijner „vrouw" op haar eigen verzoek. Ontaarde vader. Voor het hof van gezworenen te Verden had zich de ar beider Dietrich Kohlhoff uit Bruchhausen te verantwoorden wegens moord op zijn drie wéken Oud kind. De vader bad bet arme wicht, tijdens de afwezigheid der moeder, zoutzuur ingege ven. Beklaagde bekende, dat bet zijn bedoe ling geweest was, het kind door het zuur ziek te maken, zoodat het langzaam zou sterven. Het gift werkte echer zoo vernietigend, dat de kleine onder hevige pijnen stierf. De ontaarde vader werd ter dood ver oordeeld. Levend verbrand. VLAARDINGEN. Toen gisteren de 28- jarige echtgenoote v&n den heer Grave- stein, onderwijzer, op zolder naar eenige kleeren zocht, viel het petroleumlampje om, waardoor de kleeren van de vrouw in brand geraakten. Geheel overdekt met brandwonden werd de vrouw opgenomen en naar liet ziekenhuis vervoerd, waar zij hedenmorgen is overleden. Relletjes te Assen en Ede. De krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft heden uïtspTaak gedaan in de strafzaak tegen de militairen betrokken bij de mili taire relletjes te Ede en te Assen. Hij veroordeelde V. F. en K. tot 10 maanden, O. en de V. tot 8 maanden en R. tot 1 jaar en 2 maanden gev. straf, allen met ontslag uit den dienst. De ver dachte S. werd veroordeeld tot 6 m. en W. tot 4 m. met aftrek van prev. hechtenis. DORDRECHT'. In de fabriek van de N.V- Tornado is heden bij een gasontplof fing eien houten kast uit elkaar geslagen. Tal van ruiten werden vernield. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 Dec. 2.45 uur. Berlijn 59.5159.54. Brussel franc 6.951/26.961/2- Brussel belga 34.771/234.821/2. Parijs 10.0410.06. Londen 12.13—12.131/4. New-York 2.502.501/1. Vergadering van Dinsdag 21 December Aanwezig waren 37 leden. Afwezig de lieeren de Jonge en Onderdijk en Wallien met kennisgeving en verder dhrn P. J. Laernoes en v. Waesberge. Voor kennisgeving werd aangenomejn het antwoord van Ged. Staten op de dooi den heer Adriaanse in de vergadering vaar 30 Nov. gestelde vraag met betrekking tot het verdrag met België. God. Staten deelen mede, dat zij hun voorstel tot wijziging van liet algemeen reglement voor de polders of waterschap pen in Zeeland intrekken. Het voorstel van Ged. Staten tot aan vulling van het veertarief over de Een dracht van Tholen op den Auvergne- polder wordt naar de afdeelingen ge zonden. Moties. Die heer Welleman dient hierna met toestemming van den voorzitter de vol gende motie in: „De Staten der provincie Zeeland over wegende, dat in den toegangsweg van Noord-Brabant naar Zeeland zich een .ge deelte bevindt, in den Caterspol- d er, dat veel te smal is voor het toe nemend verkeer, dat op dat gedeelte in den laatsten tijd herhaaldelijk ongelukken zijn voorgekomen, zoodat voorziening geen uitstel kan lijden; besluiten den Minister van Waterstaat te verzoeken in afwach ting van de algeheele verbetering van den verbindingsweg tusschen Noord-Bra bant en Zeeland aanstonds aan den weg in den Caterspolder de dringend noodige verbeteringen te doen aanbrengen." De motie was geteekend door de heeren Welleman, Kodde, Brandsma, Boonman, Kakebeeke, Overhoff en v. d. Wart. Dhr Welleman gelooft, dat er ter toelichting van deze motie weinig valt te zeggen. Ze spreekt voor zichzelf. Het is ongehoord, dat in 1926 zulk een belang rijke weg in zulk een toestand verkeert. De voorzitter geeft toe, dat de toe stand op dit weggedeelte slecht is. Spr. kan mededeelen, dat de Minister van Wa terstaat in 'n p'ersoonlijk gesprek hem heeft verzekerd, dat dit weggedeelte 's Ministers volle aandacht heeft. De motie wordt z. h.st. aangenomen. Dhr B o o g e r t dient daarna de vol gende motie in: De Staten van Zeeland, gehoord de mededeelingen over den niet volledigen dienst van den Prov. Stoombootdienst op de Oosterschelde, veroorzaakt o.a. door de vaak voorkomende lage waterstanden van de Nieuwe Haven te Zierikzee, overwegende, dat die haven op eeii' diepte van minstens 3 Meter beneden N.A.P. dient gehouden te worden, om dierï dienst goed en op aangegeven tijd voor alle reizigers en vervoer van vee en goe deren, naar behooren te kunnen uitvoeren, overwegende, daarvoor -steun te ver- verleenen met een jaarlijksche subsidie aan de gemeente Zierikzee, als onder houdsplichtige, voor het op diepte hou den van die vaargeul, noodigen Ged. Staten uit, daarvoor dé noodige maatregelen te treffen, om zoo spoedig mogelijk een voorstel ter beoor deeling te mogen ontvangen. De voorzitter stelt voor deze motie naar de afdeelingen te zenden, wat wordt goedgevonden. Dhr v. Dusseldorp merkt op, dat nu twee moties buiten de orde zijn in gediend. Spr, geeft in overweging even- tueele moties in te dienen op de openings vergadering. Dat bevordert den goeden gang van zaken. Hierna wordt in de afdeelingen over gegaan. De Electriciteitsvoorziening. Het eerst waren aan de orde de mede deelingen van Ged. Staten inzake de elec triciteitsvoorziening van de Provincie, welke eigenlijk alleen bestaan uit een schrijven van den Raad van het Bestuur der P.Z.E.M. In alle afdeelingen werd verwondering uitgesproken, dat niemand der S.D.A.P. in den Raad van Advies is benoemd, ter wijl toch de Statenleden dier Partij steeds hebben getoond, mede te willen werken iom tot de electrificatie te komen. Van de zijde van Ged. Staten werd medege deeld, dat bij de samenstelling van den Raad van Advies niet is gelet op poli tieke richting en niet opzettelijk een be paalde politieke partij is geweerd. In alle afdeelingen vonden de leden de mededeelingen van Ged. Staten inzake den stand van zaken in de Midden- en Noordgroep zeer vaag, men kan niet er uit zien, pf de electrificatie volgens de aangenomen gedragslijn mogelijk zal zijn. Slechts 16 van de 28 gemeenten op de Bevelanden zijn „in prin cipe" bereid. Gevraagd werd of er groote bezwaren bestaan tegen de garan tie van f 25 per aansluitbaar perceel eb hoe het met de onderhandelingen staat met de M.A.B.E.G. en M.A.B.E.G.-gemeen ten. Men meent, dat indien noodig, niet te star moet worden vastgehouden aan het Statenbesluit en wijst er op, dat Goes reeds afzonderlijk wil werken ook voor de .Omgeving en aldaar het Gasthuis reeds 'een eigen installatie bouwde en liet R.-K. Ziekenhuis dit ook wil doen. Men mag den toestand niet slepende houden. Een lid meende, dat als Ged. Staten geen kans van slagen hebben, men Goes ge legenheid moet geven de zaak zelf aan te pakken. Door Ged. Staten werd ge antwoord, dat de onderhandelingen dienen te worden voortgezet, er wordt thans 'onderhandeld met de gemeenten, de P. Z.E.M. en do M.A.B.E.G. Overwogen wordt de overname der gasbedrijven der M.A. B.E.G., maar de toestand dier bedrijven moet dan eerst terdege onderzocht wor den. Inzake de electrificatie van Walcheren uitten eenige leden liun vreugde, dat over eenstemming met Middelburg is bereikt. Middelburg' gaat nu onderhandelen met de- plattelandsgemeenten. De Raad van Advies der P.Z.E.M. zal bijna alles te beoordeelen krijgen omtrent de electrificatie vóór een eindbeslissing wordt genomen, en bij heeft ook bet .recht eigen voorstellen te doen en zal ook bemiddelend optreden. Naar aanleiding van een vraag wordt geantwoord, dat de zaak met Axel nu schijnbaar is opgelost, doch er is met die gemeente geen over eenkomst. Verder dat te goeder trouw een 'door den directeur opgemaakte wij ziging aan de gemeenten in Z. Vlaanderen is voorgelegd, met de bedoeling de voor waarden voor de gemeenten gemakke lijker te maken. De gemeenten zijn het er evenwel niet mee eens en de zaax is nu in onderzoek. Ten slotte herinneren Ged. Staten er aan dat bij nota van wjjziging der Staats- begrooting voor 1927 een post is uitge trokken van rentelooze voorschotten ten behoeve van de electriciteitsvoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen tot een bedrag van f 1.200.000, over de voorwaarden waar onder deze voorschotten worden verleend is nog geen eenstemmigheid verkregen. Dhr. Well© man betreurt, dat bij de samenstelling van den Raad. van Ad vies niet één S.D.A.P.'er is benoemd. Ook is het S.pr. opgevallen, dat ver schillende leden van Ged. Staten zich in de afdeelingen zoo weinig over de P. Z. E. M.-kwesties kunnen mtlaten en dat zij in hun antwoord ojp diverse vragen zoo verschillen, zoo b.v. over de ge vraagde garanties aan de gemeenten. Er moet toch één lijn worden getrokken. Spr. zou uitgemaakt willen zion, wat onder „aansluitbaar perceel" moet worden verstaan. Ook ten aanzien van de garantie voor straat verlicht1 ng is verschil van mee- ning. Opschieten is zeker noodig, al wil Spr. Ged. Staten niet hard vallen. Zoo zijn in Goes een paar bijzonder goede klanten aan de P. Z. E- M. ontsnapt. Eein paar schepjes kolen op 'tvuur is dus wel noodig. Spr. heeft met genoegen gezien, dat in Z.-Vlaanderen steeds meer afnemers kou men. Maar hierbij rijzen toch ook weer vragen. Spr. denkt aan 't geval-Axel. Spr. doet verder nog enkele vragen aangaande Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoo is nu weer om1 steun aan de regeering .gevraagd voor de electrificatie van Zeeuwsch-Vlaandé. ren. Dit begrijpt Spr. niet na de vrij gimstigei vroegere mededeelingen van Ged. JTtaten. En de regeering zal ook wel haar eischen stellen. Spr. behandelt ook de Mabeg-mbeilijfc. heden en meent, dat de richtlijnen, door Ged. Staten getrokken, veranderd m'oeten worden. Concurrentie1 tusschen gas en electriciteit moet uitgesloten zijn. Er moet komen eten belangengemeen schap tusschen die beide. Langs de richtlijnen van Ged. Staten kan Zuid-Re* veland volgens Spr. niet geëlectrificeerd worden. Dhr Overhoff zegt, dat de S.D.A.P. er zich aan heeft geërgerd, dat zij bij de samenstelling van den Raad van Ad vies is overgeslagen. De soc.-dem1. Staten leden hebben zich toch altijd bijzonder ge- interesseerd voor 'de electrificatie. Spr. vindt het een fout van Ged. Staten. Wat de electrif catie van Zuid-Reveland betreft, constateert Spr. dat het jammer is, dat indertijd de centrale te Vlissingen niet is overgenomen. Daardoor zitten we nu in de impasse. Walcheren wordt nu van de Middengroep afgescheiden. Het bc-ste stuk is er afgenomen, en nu zit ten we met de Bevelanden. Spr. ziet deze zaak zeer donker in. Wc hebben hier do Mabeg-kwestie en de kwestie met de Goesche,gasfabriek. Zeker, er wordt nog wel gepraat, maar een groot deel van de gemeenten weigert in zee te gaan met de P.Z.EM. Zien Ged. Staten zelf nog wel lijn in de electrificatie van Zuid-Bevelaud? Spr. ziet bij Ged. Staten geen vaste lijn. Een pertinente verklaring van Ged. Staten is zeker noodig. Wordt het geen tijd t-e denken (Spr. heeft b.v. 'toog op Goes) aan verandering van principe. Wanneer Ged. Staten de verklaring kunnen geven, dat het mét de electrificatie van Zuid- Beveland in orde. komt) dan zal Spr. nu nog niet met voorstellen komen. Maar zoo niet, dan moeit or maar verandering ko men in 't principe en moet b.v. Goes vrijgelaten worden. Dhr. V i en i ng s waarschuwt tegen een .lichtvaardige verandering van principe. Goes staat nog altijd op heit standpunt dat zij wil geëlectrificeerd worden door de provincie'. Alleen beeft Goes de voorzichtigheid betracht, 0111 elders ook eens gegevens te vragen, teneinde sterk te staan bij de- onderhandelingen met de P.Z.E.M. Dhr Dieleman, lid van Ged. Sta ten, beantwoordt de sprekers. Spr. er kent, dat hij het persoonlijk een fout acht, dat de S.D.A.P. niet in den Raad van Advies der P.Z.E.M. is vertegenwoor digd. Wat Zuid-Beveland betreft, indien men te doen had met industrieelen en niet met de gemeentelijke Overheden, dan waren we zeker geen stap verder geweest, gezien de enorme moeilijkheden die zich hier voordoen. We hebben te onderhandelen met de P. N. E. M., die een Raad van Be stuur heeft en waarachter de Minister van Waterstaat staat. De Mabeg-kwestie is technisch en economisch buitengewoon moeilijk. De besprekingen in den Raad van Bestuur der P. Z. E. M. kosten ook tijd. Dan moeten Ged. Staten weer in de plannen gekend worden. Dan gaat het weer naar de Gemeentebesturen. De vrees, dat de P. Z. E. M. er niet in zal slagen, Zuid-Beveland te electrificee- ren, acht spr. ongegrond. .Dit is ook de meening van het geheele college van Ged. Staten. We zijn een belangrijke schre de vooruitgegaan. Er zijn richtlijnen ge trokken. We weten, welken kant het uit moet. Maar de Prov. Staten moeten niet te vroeg in de keuken willen kijken. Laten we rustig voortwerken. Het daagt reeds in liet Oosten. Met Noord-Brabant is de zaak nog wel niet in orde, maar over en kele maanden zal dit wel voor elkaar zijn. Er moet gestreefd worden naar een goe de verhouding tusschen gas en electrici teit. Maar dan moet er toch eerst onder handeld worden. We zijn reeds een aar dige schrede op den weg naar verhelde ring vooruit gekomen. Dat leden van Ged. Staten zich wel eens verschillend uitlaten, is begrijpelijk. Dat hangt ook af van de persoonlijke visie. De een is meer pessimistisch dan de ander. Spr. acht het van groote waarde dat d e Raadvan Adviesis opgericht. Daar in zijn toch groote groepen der bevolking vertegenwoordigd. Zoo noodig, dan kun nen door dien Raad andere voorstellen worden ontworpen. Wat Axel betreft, daar is geen kwes tie meer. Het is geëlectrificeerd. Spr meent dat .de menschen daarover tevTedem zijn en dat de gemeente blij mag zijn, dat de P. Z E. M. electrificeert. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen aangaat, daarover kan de P. Z. E. M. te vreden zijn. De verliezen zijn er niet zoo groot als aanvankelijk werd gedacht. Spr. gelooft ook niet, dat Goes lust zou hebben de Bevelanden te electrificeeren. Dat zou veel te veel kapitaal kosten. Laat ons met vertrouwen voortgaan. Dat is het meest in 't belang van de zaak. Dhr Welleman repliceert en merkt op, dat de Bevelanden niet zullen worden geëlectrificeerd langs de richtlijnen, door Ged. Staten getrokken. Er moet komen een belangengemeenschap tusschen gas en electriciteit. Spr. zal later aan zijn voor spelling nog wel eens moeten herinneren. Zoo niet, dan zal hij ongelijk bekennen. De beraadslagingen worden hierover gesloten. Bezoldiging Ambtenaren. Bij het voorstel om den agent van den stoombootdienst M. Isbeim te Zie rikzee die thans f 100 persoonlijke toelage heeft, f 300 toe te kennen, werd naar aanleiding van opmerkingen in de af deelingen van de zijde van Ged. Staten verzekerd, dat die toelage ook medetelt voor den .pensioensgrondslag. Gevraagde gelijkstelling met den agent te Hansweert werd onbillijk geacht, ,deze heeft ook verantwoordelijkheid voor de tram. Samenvoeging van de diensten op de W.pster- en de Oosterschede onder één leiding werd ook besproken en anders de directeur van den Oosterscheldedienst te Zierikzee te doen wonen. Een lid vtya Gêd. Staten voelde aanvankelijk ook voor combinatie maar gezien de toeneming van, werkzaamheden voor den Directeur te Vlissingen stapte hij daarvan af. Dhr Boogeit stelt voor de perso- neele toelage van den agent Isheim niet op f 300, maar op f 500 te brengen, zulks vanwege diens vele werkzaamheden. Dhr Vienings wil niet den persoon Is heim, maar aan den agent van den stoom bootdienst een toelage van f300 geven. Dhr De Pauw is tegen ,de persoonlijke toelagen maar wil die omzetten in een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3