So 67 Vrydag If December 1916 41e Jaargang liaissalaM. Buitenland. Eet VAN MELLE'S Ontbijtkoek. Gemeenteraad van Goes. Naar de krantenberichten verhalen, Kwam in Goes laatst een vliegmachien De bestuurder z'n vrouw had gezegd, dat hy gauw Een Van Melle's ontbijtkoek moest halen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. 1 Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.—» Losse nummersf0.09 Prijs der Advertentiën: regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met ingang van 1 Januari a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de vjór dien datum nog verschijnende num mers gratis. Kerk en Socialisme. In het Wetenschappelijk Bijvoegsel van ,Het Volk" is tusschem de heeren Ds Ban ning, een socialistisch predikant, en Kees Meijer een discussie gevoerd, die in meer dan één opzicht de? aandacht verdient. Men kan daaruit toch 1 eieren in de eer ste plaats welk eigenaardig kerkbegrip sommige predikanten er op na houden, en dan ook hoa' de S.D'.A.P. staat tegen over de kerk. Op de hem gedane vraag, waarolm Ds Banning, hoewel socialist, in de kerk bleef en waarom hij alle socialisten daarheen terug zou willen voeren, werd door de zen predikant geantwoord, dat het socia lisme wel de massa organiseert, maar dat men ook de organisatie der massa-z i e 1 moet ter hand nemen. En daarvoor, zoo betoogt hij dan ver der, moeit men terug naar de kerk. „Er wordt van de kerk wel veel kwaad ge sproken, maar dat raakt het w e z e n van de kerk niet". ,.Wat is dat „wezen van de1 kark" dan? Het wezen van de kerk is dit, dat zij is „vereeringsinstituut", instituut „ter ver eering van het Levenswonder" en „de ziel der massa wordt het liechtst georgani seerd in gemeenschappelijke vereer'ng van het Levens-WiOnder" Het is waarschijnlijk, dat er onder de lezers velen zijn, die deze definitie niet veTStaan. Laten ze zich daarover niet al te zeer schamen. De opponent van Ds Banning verklaarde ook van deze „woordenkramerij" niets te begrijpen. En Ds Banning om nadere uitleg ge vraagd, gaf wel een lang verhaal van woorden, maar op de zaak zelf ging hij niet in. Blijkbaar zat hij er mee verlegen. En dat is ook waarlijk geen wonder, 't Is getn gemakkelijke taak de kerk te verde digen als men in haar niets anders ziet dan een inst'tuut tor vereering van het I „Levenswonder". - En het is dan ook geien wonder, en geen nadeel tevens, dat waar men er der- gelijke1 opvattingen op na houdt, de massa van de kerk vervreemdt en van zulk een instelling niets moet hebben. Dat Koets Meijer met den predikant die zulke stellingen poneert, maar geen kans ziet ze to verded:gen, een loopje neemt, is verklaarbaar. Maar daarbij blijft het bij hem niet. Hij neemt niet alleen „de woordenkra merij die hier gepleegd wordt op den hak" zooals hij zich uitdrukt, maar hij zegt ook nog eens heel precies hoe het socialisme staat tegenover de kerk. „Meent ge, zegt hij, dat een geslacht, dat op elk gebied breekt met het verleden en met alle opgelegd gezag, zich terug zou laten leiden in oude banen, naar oude vormen, oude gedachten en in de toekomst weer onder een preekstoel zal gaan zitten om te luisteren naar de verkon diging zij het niet van dan God van Ds Kersten, maar van den God van Ds Ban ning, «en van da „allerlei nuanceeringen" van ^het godsbegrip ij willen, zoo voegt hij er aan toe, zélfs met den schijn van het verleden niets te maken hebben. Men gevoelt de innerlijke afkeer van de kerk en van dei godsdienst, die hieruit spreekt. Het Social sme staat vijandig tegen over de Kerk en het meest vijandig te genover de Kerk die vasthoudt aan het Woord van God. Listermiddag vergaderde de gemeente raad van Goes, onder voorzitterschap van den Burgemeester, die de vergade ring opent en het gebed voorleest. Afwezig dhrn. Labrijn en Goedbloed. Eén vaca ture. Alvorens met de behandeling der agen da aan te vangen, huldigt de voorzitter de nagedachtenis van het overleden lid, den heer de Looff, dien we zooi juist naar zijn laatste rustplaats hebben ge- bracht. Op aangename en prettige wijze heeft hij acht jaren lang getracht naar zrjn beste weten de belangen der gemeente te behartigen. Zijn nagedachtenis zal in vriendelijke herinnering voortleven. De leden hooiden deze toespraak staan de aan. Nu volgden diverse benoemingen in commissies en besturen. Nadat al de op e agenda voorkomende voorstellen wa ren aangenomen, volgde de behande- 1 LÜir 6emeentebegrooting voor 11127. 8 6 Algemeene beschouwingen. De voorz. zegt, dat B. en W. over nemen het voorstel van de fin. comm., om de f 10.000 niet te bestemmen voor de bestrating in 1927, maar de verbete ring van de bestrating in drie jaar af te doen en daarvoor een leening af te sluiten. Dhr v. Bommel v. Vloten zegt, dat de fin. comm. heeft opgemerkt, dat, de batige saldi van vroegere diensten enorm zijn toegenomen in de laatste jaren. De vraag is te stellen, of vérdere belas tingverlaging niet mogelijk was. Maar hij een nader onderzoek is gebleken, dat be doelde toename is te danken aan toe vallige baten. Het is de fin. comm. verder gebleken, dat de begrootingsposten vrij wel overeenkomen met die van d.e reke ningen van vorige jaren. Ontvang en uit gaaf zullen elkaar dius wel ongeveer dekkeln. Wendde men dus een deel van de batige saldi van vorige jaren aan voor belasting verlaging, dan zou men 't volgend jaar weer voor belastingverliooging staan. Dit acht de fin. comm. ongewenscht, en daar om komt zij niet met voorstellen. Dhr Simons vraagt, of niet eenige invloed van de hoogere ambtenaren op B. en W. en den Raad merkbaar is. Spr. wil geen verwijt richten tot de betrokken ambtenaren. Zij deden hun plicht. Maar van B. en W. moet meer zelfstandig heid en kloeke leiding uitgaan. Zoo kreeg spr. in de vorige vergadering van B. en W. niet eens antwoord op zijn opmer kingen aangaande het abattoir. B. en W. verdedigden hun voorstellen niet be hoorlijk. Wat de gemeente-salarissen betreft, ge looft spr. niet, dat ze te hoog zijn. Maar de verwachtingen voor de toekomst mogen niet al te gunstig gesteld worden. Wanneer er gekozen zou moeten worden tusschen salarisverlaging en belastingverliooging, dan gaat de eerste bij spr. vóór. Spr. vraagt verder voor de plaatselijke com missie voor t.b.c.-bestrijding een kleine subsidie in samenwerking met het Rijk. Het spijt spr., dat Ged. St»ten voorstel len de subsidie voor het handelsonderwijs van 15 op 4 pCt. te brengen. Kan van B. en W. in dezen .geen schrijven tot Ged. Staten uitgaan? Spr. behandelt ook het bewaarschool- onderwijs. Voor de openbare bewaarschool betaalt de gemeente f52.38 per leerling en per jaar en voor de bijzondere f 20. Deze verhouding acht spr. onbillijk. Dhr Crucq gelooft, dat aan Ti. en W. geen gebrek aan zuinigheid kan worden verweten. Dat blijkt wel uit het rapport der fin. com. Goes staat er in alle op zichten gunstig voor. Kan daarom niet tot belastingverlaging worden overgegaan? Vorig jaar is voor de gegoeden de be lasting verlaagd. De opcenten op de ver- m<|pens- en personeele belasting zijn toen verminderd. Nu is de beurt aan de minder- gegoeden, b.v. door verhooging van het bedrrg voor noodzakelijk levensonder houd. Spr. zal in een volgende vergade ring met voorstellen dienaangaande ko men. Wat het onderwijs betreft, de toe stand daarvan is hier ter plaatse onhoud baar, dank zij de bezuiniging. Spr. be rekent, dat een leerkracht meer aan de openbare scholen, aan de gemeente (met inbegrip van de Bijz. scholen), f12000 per jaar zal kosten. Een voorstel zal spr. echter niet doen. Het is beter, dat dit van belanghebbenden uitgaat. De openbare bewaarschool is ook niet, „wat je noemt". Kan van 'de oude Nor maalschool geen doelmatige Bewaarschool gemaakt worden? Spr. heeft er geen be zwaar tegen, dat dan de ouders, die dat kunnen, schoolgeld betalen. Dan gaat het stempel „armenbewaar school" er af. Wat de electriciteit betreft, is spr. vóór provinciale voorziening, maar tegen rede lijken prijs en binnen niet al te langen tijd. Kan de P.Z.E.M. Goes niet van electriciteit voorzien, dan moet Goes zelf het doen. Wij moeten eindelijk eens weten hoe de zaken staan. Weth. v. d. Bout zegt, tot den heer Simons, dat B. en W. onmogelijk van alle onderdeelen van hun voorstellen op de hoogte kunnen zijn. Wat betreft de toelage aan de bewaarscholen, die is vastgesteld door den Raad na lange discussies. School geldheffing zal niet veel opbrengen. In zake de electrificatie verzekert spr., dat er door B. en W. met spoed is gehandeld. Maar zij wachten met smart op het ant woord van Ged. Staten. Dhr Stieger yerzekert, dat B. en W. niets anders wenschen, dan een spoedige oplossing van deze kwestie. Maar aanTle electrificatie van Goes zit heel veel vast. Als Goes electriciteit krijgt, zou de P. Z.E.M. gaarne zien, dat dit werd uitge strekt over geheel Zuid-Beveland. En voor en aleer de Mabeg-kwestie is opge lost, kan van electrificatie van Zuid- Be veland geen sprake zijn. Maar het laat zich aanzien, dat er zich spoedig lichtpunten de regeling van zullen vertoonen, dat electrificatie van Goes niet zoo heel lang meer op zich zal laten wachten. Dhr Simons prijst de activiteit van B. en W. maar zoji gaarne zien, dat hij in liet vervolg antwoord kreeg van B. en W. als hij hun voorstellen bestrijdt. De mededeelingen van den heer v. d. Bout, nemen de onbillijkheid op het ge bied van bewaarschool-onderwijs nog niet weg. Dhr van M e 11 e merkt op, dat hel Bestuur van de Chr. Bewaarschool door de te geringe bijdrage van de gemeente niei in jitaa.t is behoorlijke salarissen te betalen. Ook spr. dringt op verhooging van de subsidie aan. Dhr Crucq zegt, dat de salarissen aan de openbare bewaarschool ook laag zijn. Spr. vraagt advies over zijn idee, om de oude Normaalschool om tc zetten in een bewaarschool. De voorz. gelooft niet, dat de Be waarschool zoo slecht is. Dhr Eek hardt sluit zich aan bij den heer van Melle. Spr. hoopt, dat er eindelijk eens recht gedaan wordt in deze zaak. In antwoord op een vraag van den heer Simons, deelt de voorz. nog mede, dat een verzoek is ingekomen van de autobus ondernemers om met staanplaatsen nog even te wachten. De algemeene beschouwingen zijn hier mede geëindigd. Bedrijfsbegrootingen. Dhr v. Poelgeest betoogt, dat een bedrijfsbe- gnooting van hijzonder weinig beteeke- nis is. Het opmaken daarvan reeds in Juli is tijdvermorsen. Maar Ged. Staten willen het. Dhr Crucq vraagt, o'f 9e gasfabriek niet wat vlug was met het verhoogen der cokes-prijzen. De heer Stieger meent, dat we .nogal lang gewacht hebben, ge rekend met andere plaatsen. De cokes- prijzen zijn nu alweer verlaagd. Dhrn van den Bout en van Vloten willen het gas bedrijf vooral beschouwen als een com mercieel bedrijf. De laatste zou niet te veel willen letten op het belang der ge meentenaren, maar meer op die van het bedrijf. Bij de begrooting voor den Keurings dienst van Waren merkt dhr Crucq op, dat. deze begrooting royaal is op gezet. Verschillende hoeren beamen dit. Dhr van Poelgeest acht dat in de gegeven omstandigheden ten aanzien van een nieuw, groeiend bedrijf niet verkeerd. Telkens komen er nieuwe Kon. Besluiten, die veel uitgaven vragen. De voorz. zegt, dat B. en W. ook deze meening zijn toegedaan. Dhr van Poelgeest vraagt de mee ning van 5- en VV. om de reiniging als een apart bedrijf in te richten. De voorz. zegt, dat B. en W. na in gewonnen advies, dit bedrijf te klein vin den, om er een afzonderlijk bedrijf van te maken. Dhr van P o e 1 g <5 e s t bestrijdt dit. Men weet nu niet, wat het kost. De voorz. meent, dat dit uit de administratie wel op te maken is. Dhr van Poel geest is het hiermee 'niet eens.' Welk kapitaal zit er bijv. in? De voorz. verwijst naar de betreffende posten in de be- grootingr- (Dhr Goedbloed komt ter ver gadering). Dhr Buis steunt het idee-van Poelgeest. Men krijgt nu nooit een zuivere basis van dit bedrijf. Spr. is vóór een be- drijfscommissie. De voorz. verwijst naar den Direc teur van Gemeentewerken. Dhr van Poelgeest: deze zal 't wel weten, maar de raad niet. Sommige Gemeente-diens ten loopen nu in elkaar 'over, omdat ze niet voldoende gescheiden worden gehou den, b.v. plantsoenen en reiniging. Dhr v. Vloten ziet wel bezwaren in het idee-van Poelgeest. Een afzonderlijk bedrijf zou aan de gemeente geld kosten. Hierna volgt artikelsgewijze behande ling. Presentiegeld. Dhr Putter pleit voor verhooging dezer gelden en wil deze op f5 per lid en per zitting brengen. De voorz. zegt: dat is vroeger ook zoo geweest. Maar uit bezuinigingsover wegingen is het presentiegeld voor de avondzittingen afgeschaft en voor de mid dagzittingen op f3 gebracht. Dhr Simons acht het zeer billijk, dat de Raadsleden een presentiegeld krij gen. Er zit aan het Raadslidmaatschap heel wat vast. Dhr v. Vloten bestrijdt het voors'tel- Potter. Wanneer iemand lid van den Raad wordt, weet hij, dat hij in het algemeen belang moet werken. Dhr Goedbloed merkt op: de gelden werden indertijd af geschaft om een schoon gebaar te maken. Men begon dan met de bezuiniging bij 'zichzelf. Het motief, waaruit men het deed, voerde echter niet tot het beoogde feit. De bezuiniging voor de ambtenaren kwam niet tot stand. Spr. wil zich dan ook wel neerleggen bij de meening van hen, 'die het presentiegeld van belang achten. Dhr v. Vloten merkt op, dat de fin an- ciëele positie der gemeente nog altijd de zelfde is. Het motief is dus nog van kracht Het voorstel-Potter (f5 presentiegeld voor alle Raadsvergaderingen) wordt aange nomen met 8 tegen 3 stc-mmen. (Tegen dhrn v. d. Bout, van Vloten en van Poel geest.) Dhr Crucq geeft in overweging, de secretarie wat beter in te richten. Zoo als 'tnu is, is het een schandaal. De voorzitter acht dgze uitdrukking sterk overdreven. Hij protesteert daartegen. De secretarie ziet er behoorlijk uit. Burgerwacht. Dhr Crucq steltvoor deze subsidie (f 100) te schrappen. Dhr Eek hardt stelt voor de subsidie van f 100 op f 200 te brengen. Bpr. acht dit zeer noodig. Dhr Goedbloed zou voor dit laatste eerst een aanvrage van de vereeniging willen afwachten. Dhr S i - m o n s steunt het voorstel-Eckhardt. De voorz. kan mededeelen, dat de fin. toe stand der Burgerwacht niet zoo gunstig is. Dhr van Poelgeest meent, (lat men voor de gemeenschap belangeloos arbeid moet verricht' n. Raadsleden zoo wel als leden van de Burgerwacht. Dhr Crucq acht de burgerwacht in Goes niet noodig. Het is meer een vermakelijk heid. Het voorstel-Crucq wordt verwor pen met 7 tegen 4 stemmen. (Voor dhrri Buis, Crucq, v. Vloten en v. Poelgeest. Dhr Eckhardt trekt zijn voorstel in. Commissie p 1 a a t s e 1 ij k school toezicht. Dhr Buis stelt voor dezen post van f 25 terug te brengen tol f 1, als protest tegen het weinige werk, dat deze commissie doet. Tweemaal wer.d in het vorig jaar een vergadering uitgeschreven, waarvan er slechts één doorging. En daar waren maar 4 leden tegenwoordig. Dhr v. d. Bout acht deze publieke bestraf fing voldoende. Het voorstel-Buis wordt verworpen met 3 stemmen vóór: dhrn v. Vloten, v. Poelgeest en Buis. Vervolg o nderw ij s. Dhr Goedbloed vraagt, of de subsidie voor vervolgonder wijs niet nuttiger kan worden besteed aan handels- en andere cursussen voor de praktijk'. De voorz. zegt, dat Ged. St. eischen, dat' er vervolgonderwijs wordt gegeven, als er voldoende leerlingen zijn. Dhr Goedbloed zou dan de leerlingen at tent willen maken op de handels- en andere cursussen. Werkverschaffing. Dhr Goed bloed drukt zijn erkentelijkheid uit over den steun, door het B. A. hiervoor steeds verleent en hoopt, dat we dien ook in de toekomst weer zullen mogen ontvangen. De begrooting wordt ten slotte vast gesteld in ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst op f647.580.23 en den kapitaaldienst op f3977.42, welke laatste dan gewijzigd zal moeten wórden in ver hand met het abattoir. De post onvoor zien 'is groot f 40.187.78V2 (vorig 'jaar f 33.621.281/2). De rondvraag leverde niels op, waarna sluiting volgde. De vergadering duurde van half drie tot half zes. ddlgo 1 gewenscht met het mislukken van een aan slag op hem op 14 Maart van dat jaar. Aanslagen noemde Mussolini de be roepsongevallen der konin- g e n. Zij zijn voor hen, zoo zeide hij, wat het vallen van den steiger is voor deni metselaar. Als socialisten wenden wij onze sympathie wèl naar den metselaar, maar niet naar den koning, die een voor ons geheel overbodig burger is. Vermoedelijk denkt Mussolini nu wel een beetje anders over die beroepsonge vallen. Winter in Noord-Amerika. Westelijk Canada wordt bezocht door een van de langdurigste koude-golven, wel ke in de laatste jaren zijn voorgekomen. Op sommige plaatsen was de temperatuur zelfs 35 graden onder nul. De komst van den winter heeft zich tot zelfs in Florida gemanifesteerd door het snel dalen van de thermometer, terwijl het in sommige streken van Florida zelfs gesneeuwd heeft. Uit Chicago wordt gemeld: Sedert de storm uit Alaska en het Noordwesten der Unie is komen opzetten, zijn er 16 men- schen van koude gestorven. De burgeroorlog in China. Een telegram uit Sjanghai, te Londen ontvangen, bevestigt officieel de inneming van Hang-tsjou door de Kantonneezen. Het leger, dat ongeveer 15.000 man sterk was, rukt nu op tegen generaal Feng. Het geldt echter als onwaarschijnlijk, dat Feng stand zal houden. Uit Itsjang wordt gemeld, dat de toe stand ernstig is. Men heeft den zendelin gen aangeraden zich op het oogenblik niet naar den Boven-Jangtse te begeven. Korte berichten. In het noorden van Schotland heieft het zachte weer van de laatste weken gisteren plotseling plaats gemaakt voor een geweldige koude, die gepaard ging mat hevige sneeuwstormen. Op de beogen ligt de sneeuw twee voet, in de dalen 2 c.M. hoog. Het vriest op vele plaatsen 20 graden. Ta Lyon is heit in de arbeidsbeurs tot een botsing gekomen tusschen syn dicalisten, anarchisten en communisten. De anarchisten trokken naar den zetel van de communistische vereeniging en sloegen er den boel kort en klein. Bo vendien hebben zij er den secretaris met revolverschoten ernstig gewond. Een telegram uit Lissabon te Londen ontvangen, meldt, dat in het Zuiden der republiek een nieuwe militaire op stand is uitgebroken. De regeering heeft troepen erheen gezonden. Verdere bijzon- dierheden ontbreken nog. De kroonjuweelen in bet Kremlin. De sovjetautoriteiiten hadden dezer da gen dei talrijkei vertegenwoordigers van de buitenlandschei pers die te Moskou ver blijven, uitgenoodigd, de Russische kroon juweelen, die in het Kremlin zijn ten toongesteld, te komen bezichtigen. De journalisten, die aan deze uitnoodi- ging gevolg hadden gegeven, waren om ringd door speciale 'bewakers, die intus- scben ook niet het onbeperkt vertrouwen der autoriteiten bleken te genieten, want ze waren gekleed in een soort van nauwe allovers zonder zakken, zoodat ze niets konden wegmoffelen. Het schouwspel, dat de journalisten te bewonderen kregen, was werkelijk schitterend. Daar was onder andere de bruidskroon van Gatharina II, de beroem de Orloff-diamant, gevat in een scepter, de Tsarerikroon, fonkelend van diamanten, eein smaragd van 153 kar rat, een Indische saffier van 263 karaat, ontelbarei juweelen en kostbare steenen; voorts een hoeveel heid snuisterijen en speelgoed van groote waarde. De totale waarde van de ju weelen wordt door deskundigen op meer dan 600 millioen gulden geischat. Mussolini's oude plunje. De heer Vl(iegen) maakt in „Het Volk" melding van een buitenlandsch overzicht in dat blad van 17 Juli 1912. Daarin werd gesproken over een Ita- liaanseh partijcongres, waar een motie be- handeld werd, ingediend door den revo lutionairen vleugel der partij en verdedigd doorMussolini. In die motie werd vonnis gestreken over drie partijgenooten. Kamerleden, die den koning hadden geluk- Mr II. C. Dr ess elhuys. Op 55-jarigen leeftijd is gisteren over leden de heer Mr H. C. Dress elhuys, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van den Vrijheidsbond. De heer Dresselhuys heeft in het pu blieke leven een belangrijke plaats inge nomen. In 1916 gekozen tot lid van de Tweede Kamer in het district Tiel, als opvolger van Mr Tydeman, nam hij onder de Ka merleden al spoedig een eerste plaats in. Aanvankelijk had hij zitting voor den Boi\d van Vrije Liberalen, maar na de con centratie van 1918 trad hij op als voorzit ter van den Vrijheidsbond. De heer Dresselhuys was een zeer be kwaam man, een van de beste parlemen taire redenaars. Maar een leider was hij niet. Daarvoor was hij teveel gevoels- mensch. Daarop doelt ook het „Vader land" als het schrijft: „Het heeft ons dan ook niet verwon derd, dat toen Nederland in 1918 eenigen terugslag voelde van de groote verande ring, die bij onze oostelijke naburen plaats greep, Dresselhuys met zijn gevoelig hart, daarvan iets meer onder den indruk kwam dan voor den staatsman wenschelijk is, en tot eene expansie kwam, die de on voorzichtigheid naderde, en die den te genstander, la politique ne pardonne pas, hem wel wat al te duur liet betalen." Voor den Vrijheidsbond is het heen gaan van den heer Dresselhuys een bui tengewoon groot verlies. Hij was een mam die men niet gemakkelijk vervangt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1