GROC wvarnf Mo 60 Donderdag 16 December 1620 TH MA 41e Jaargang Scheurkalender M DE RZIJDE ars Frères, meoeneenEsch GEVRAAGD FÉuiLLETOW. MARV ST JQHH. Buitenland. BiDnenland. ekm-Riip: Uit Ie Provincie. KNAPCzn. ceren Maskarawijn jsch Fl. I.— Middelburg aangeboden: prima nette woonhuizen, dj Inschrijving: iremmer met Ketel ten op contract, in ken prijs. Ie Knecht midsknecht UIT3AV£ verscheen bij k te Kampen AT DER ZIEL ÏEN DOnu EN TANDING DOOK 18 bladz 25. Geb. f 1.70 lekende Schrijver dit boek een be over de zoo aDgrijke vraag, in laat de ziel ver- if het stervensuur 3n jongsten dag. imand late dit loek ongelezen van onzen ge*mpor- ifrikaansche Kolonie, geschikte Tafelwijn. gb. bij de Importeurs 'óbaat middel degen ilzendengeholpih Drogisten O f'teO k POTTETTs aretten tfisso trttun el, Hilversum. el Fa F. P. D'HUIJ, iddelburg. roordeeligen prijs i n voor- en achtertuin, Rand in de Gemeente >g der huizen is Por- arin open trap, Kamer- n, W.C. met Closet, boven 2 ruime Slaap- >n, Zolder en Vliering, n van Electrisch licht rden uiterst 1 Maart i bij J ACS. DE JONGE ir, Biezelioge, Tel. 10. aan den Visodeweg. door den pachter, te leveren vóór 1 Jan. 'UWER, Burchtstraat Souburg. tap gevraagd eden staat zijnde Gerridon). te zenden onder letter iel BAÜEDOUX, Zaadteelt Alkmaar, BIL Jzn., Kinderstraat, Zierikzee. agent gevraagd oord-Beveland. JAN BLOK, rabbendrjke, Oostdrjk- hikbaar. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 School en ouders. „De Standaard" van Maandag gaf en kele cijfers waaruit blijkt dat het aantal leerlingen dat dn bijzondere scholen be zoekt, nog voortdurend toeneemt. Werden op 1 Januari 1924 de- open bare scholen bezocht door 527.585 leer lingen en de- bijzondere scholen door 561-618 leerlingen, op 1 Januari 1926 waren deze cijfers resp. 483.992 en 592.840. „In twee jaar tijds is dus de openbare school 43.000 leerlingen teruggeloopen en de bijzondere 31-000 leerlingen gestegen. Had de bijzondere school in 1924 51,5 pCt. van het aantal leerlingen, in 1926 was het percentage tot 55 gestegen. En de beweging staat nog niet stil; in 1926 werden tot 15 November 147 nieuwe lagere scholen geopend, waarvan 29 voor opc-nbaar onderwijs en 118 voo-r bijzonder onderwijs. In een snel tempo beweegt ons onder wijs zich in de richting der leuze: bijzon der onderwijs regel, openbaar onderwijs aanvulling." Dit zijn verblijdende mededeel'ngen bij de beooideeling waarvan echter niet uit het oog mag worden verloren, dat op de bijzondc-re scholen hier bedoeld, niet over al Christelijk onderwijs wordt gegeven. Op meerdere plaatsen heeft men, niet tevreden met de openbare school en niet gediend van het Christelijk onderwijs, eigc-m; z.g. neutrale scholen opgericht. Dat is in zooverre verblijdend, dat op deze wijze het ideaal: de school aan de ouders, meer wordt benaderd, maar voor den bloei van het Christelijk onderwijs zegt dit allc-s niets. Trouwens, we moeten ons steeds wach ten voor de fout alleen met de cijfers te rekenen. Het aantal scholen is wel van het eekenis en we hebben dan ook het mogelijke te doen om- tot uitbreiding mee te werken, maar de inhoud en het ka rakter van hot onderwijs is tenslotte be slissend. Het is noodig hierop te wijzen, o-mdat het gevaar bestaat, dat naarmate het aan tal scholen grooter wordt en het ge tal der leerlingen stijgt, de belangstel ling der ouders voor het onderwijs zou verminderen. Niet minder dan in de dagen van druk is noodig een hechte band tusschen school en oudeTS. Zonderlinge manieren. Het hoeft weinig gescheeld gisteren of aan het ministerieele leven van Mr van der Vegte was ontijdig een einde gekomen. Door den heer Kuiper was een amen dement ingediend omi een memoriepost in de "Waterstaatsb-eigrooting in te voe gen, waarin voor vroegere geëmployeer den hij de H.IJ.S.M., die wegens betrek kelijk kloine vergrijpen oneervol werden ontslagen, pensioen gevraagd werd. Dit amendement was, zooals begrijpelijk is, door den Minister onaannemelijk verklaard. De Kamer had dus tei kiezen tusschen oneervol ontslagen ambtenaren en een bekwaam bewindsman, de getoond heeft te zijn de rechte man op de rechte plaats. Toch scheelde1 het weinig of de motie was aangenomen. Van. de 77 aanwezige leden er waren dus weer 23 spijbelaars verklaarden zich 41 tegen het amendement en 36 waarvan slechts weinigen de moeite hadden genomen de tegen-argumenten van den Minister te beluisteren voor. 110.) Uit het Engelsch. a.s. send met Boerenwerk bij J. A. DE IJGNY. W.). I „En ik was er Jack zeer dankbaar voor", viel haar stiefmoeder in. „Verbeeldt u, om met Brotherton aan te komen bij een eer ste bezoek zoo'n vreeselijke plaats en een schande voor de geheele buurt, zooals ik Mr Ghampneys meermalen gezegd heb." De naam alleen werkt al op mijn zenu wen. Miss St. John is zeer praktisch, maar haar smaak komt meer met den uwe over een. Mabel en ik houden van meer vrouwelij ke meer aanhankelijke karakters, niet waar Mab??? „Ik ook; ik houd van aanhankelijke menschen," viel Jack levendig in; „ik houd van oen meisje, dat glimlachen en blozen kan en dat vergeoegd kijkt als een jongen met haar praat. Is 'tniet, Mab?" „O, ga weg; gij stoot en bederft mijne bloemen," antwoordde zijn nichtje. „Waarom gaat ge niet terug naar uw regiment, inplaats van uw tijd te verluie ren m ons klein salon, luie Jack?" „Ik zal gaan, als ge mij ge weet wel hebt gegeven!" antwoordde hij op VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.i Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: regels f1.20, elke regel meer 30 ct< Bij abonnement belangrijke korting. Waren ©on paar voorstanders niet op het laatste oogenblik gedraa'd, dan zou het amendement zijn aangenomen en was een ministerieele crisis ontstaan. Met do aanwezige soc'alisten, en vrij zinnig-democraten en 6 Katholieken, stemde ook Ds Lingbeek voor het amen dement. Het zijn wel zonderlinge manieren die sommige volksvertegenwoordigers er op na houden. En het is waarlijk geien wonder dat soms van parlementaire verwording wordt gesproken. Wat cfe oorlog in Marokko kostte. Naar de rapporteur der Fransche be grotingscommissie heeft meegedeeld, bë- dragen de uitgaven, die Frankrijk zich voor den oorlog tegen Abd el Krim heeft getroost, n totaal 1167 millioen francs. Het parlement moet van dit bedrag nog 370 millioen toestaan. De Fransche verlie zen aan dooden en gewonden beloopen 6000 man. De Paus over de mode. Draadloos wordt gemeld, dat de Paus zich in krachtige bewoordingen heeft uit gelaten over hetgeen hij de toenemende onkieschheid der vrouwenmode noemde, een leelijke, rampspoedige neiging, welke katholieke echtgenooten, vaders en broe ders tot eiken prijs moeten trachten tegen te gaan. Korte berichten. De „Daily Express" meldt uit Bar celona: In verband met de ontdekking van een complot tegen het leven van den koning, zijn te Madrid dertig anar chisten gearresteerd, terwijl in geheel Spanje nog tal van arrestaties plaats hebben. Maandag is in tien cigarettenfabrie- ken te Dresden een wilde staking uilgebroken. De fabrikanten in het district Dresden hebben daarop besloten morgen het geheele personeel in alle fabrieken uit te sluiten. Een hooggeplaatst ambtenaar van het Poolsche ministerie van oorlog is in verband met een spionnage-zaak gearresteerd. Te Danville, in' den staat Illinois, worden proeven genomen met een borstbeschermer tegen ge weerkogels. In zekeren zin voldeed het scherm wel, want de man die het droeg bleef ongedeerd, doch een der ko gels schampte af en verwondde drie om standers. Het volkscommissariaat van handel in Rusland had onlangs .een aantal ambte naren der handelsvertegenwO'Ordigingen te Berlijn en te Londen naar Moskou ont boden om aldaar rekening en verantwoor ding af te leggen. Dit hebben bedoelde ambtenaren geweigerd, weshalve zij on langs uit sowjet-dienst ontsla gen z ij n. Thans heeft het centraal uit voerend comité deze personen bovendien van het sowjet-burgerschap vervallen ver klaard. Naar uit Londen wordt gemeld heeft de Engelsche mijnwerkersleider Gook be kend gemaakt, dat hij zijn drie kinderen, die van 4 tot 16 jaar oud zijn, naar Moskou zal zenden, teneinde ze daar grondig in de leer van het communisme te laten opvoeden. Volgens een telegram uit Riga zijn honderden officieren van het roode leger ontslagen; zij zullen door buitenlandsche officieren, hoofdzakelijk Duitscliers, wor den vervangen. Een socialistisch burge meester. In „Het Volk" vraagt het bestuur der afd. Zwolle van de S.D.A.P. den soc.-dem. burgemeester van Goor rekenschap om trent hetgeen hij heeft gepubliceerd inzake „beperkingen, welke elk burgemeester ver standig doet zichzelf op te leggen. Opgemerkt wordt o.a., dat de positie van den heer Van der Sluis als volksvertegen woordiger steeds, maar zeker tegenover het gezag, een volkomen vrije en onafhan kelijke moet zijn. Naar aanleiding hiervan merkt burge meester Van der Sluis op, dat de afdee- ling, naar hij vermoedt, over het hoofd heeft gezien, dat de zelfbeperking waarvan hij sprak, alléén betrekking had op de ge meente, waar hij het burgemeestersambt bekleedt. „Buiten mijn woonpaats aldus de heer v. d. Sluis hoop ik de oude vrijheid- te behouden. Ik zal vrijelijk over perso nen en toestanden kunnen spreken zooals ik dat steeds gedaan heb. Mijn positie te genover het „gezag" blijft „volkomen vrij en onafhankelijk." Ik zal daarbij alleen die zelfbeperking toonen en die reserves in acht nemen, die ik steeds in acht genomen heb en die ieder, die prijs stelt op een goeden naam en op politiek fatsoen, zich gaarne vrijwillig op legt." De gouverneur van Suriname. De heer D. Simons, lid van de Koloniale Staten van Suriname, is met ds Onnekes naar Nederland gekomen om een proces te beginnen tegen baron van Heemstra, gouverneur van Suriname, wegens laster tegen hem en zijn familie. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdagavond 21 dezer, om 8/4 ure. Het Ne derlandsch- Belgische verdrag. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Staalman: Kan de minister iets mededeelen om trent de al of niet juistheid van pers berichten, dat België na het sluiten van het kortelings door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedgekeurde tractaat met Nederland zich maritiem gaat toerus ten en dat de plannen hiertoe voor den houw van breede monitors met zeer zware kanonnen reeds in 1924- gemaakt zouden zijn? heeft de miniser van buitenlandsche za ken geantwoord: Het persbericht, volgens hetwelk België het voornemen zou hebben, zich maritiem te gaan toerusten, met gebruikmaking van in 1924 opgemaakte plannen voor den- bouw van breede monitors met zeer zware kanonnen, is reeds van officieele Belgische zijde op de meest stellige wijze tegenge sproken. De militaire verloven met de fee stdagen Den militairen aan wie ter gelegenheid van de Kerstdagen en van den Nieuw jaarsdag verlof wordt verleend, kan, naar een te verwachten legerorder meldt, wor- zachten toon, zoodat zijn tante het niet hooren kon. Waarschijnlijk hoorde Mabel het wel, want zij ging voor het overige van den middag ijverig voort met haar werk. HOOFDSTUK XXXII. Diana. De eerste besliste lofrede werd uitge- g sproken door kolonel Fullerton. „Ik houd van dat meisje; zij is een echt openhartig, vrijmoedig Engelsch meisje," zeide hij, toen hij de huiskamer weer binnenkwam waar zijn vrouw bezig was aan een inge wikkeld handwerk. Mrs Fullerton keek glimlachend op. „Ik zag, dat gij met haar ingenomen waart, Reginald," zeide zij bedaard; „ik kon het zien aan de wijze, waarop gij met haar spraakt." „Er zijn niet zooveel verstandige vrou wen als vroeger," antwoordde haar man knipoogend. Hij was een forsch gebouwd, nog goed uitziend man, die zijn grijze ha ren met waardigheid droeg. Uit zijn jeugd had' hij nog een zekere gulheid overgehou den. Zijn vrouw paste goed bij hem. Zij was ook een groote, knappe vrouw. Haar witte krullen en nog jeugdige gelaatskleur vorm den een aangenaam geheel; en onder haar vriendelijk uiterlijk klopte ook een warm hart. De menschen noemden hen een schoon paar en al hun zoons en dochters waren knappe mannen en vrouwen ge weest. Maar de dochters waren getrouwd en de zoons hadden zich over de geheele wereld verspreid; slechts de oude vogels bleven in het ouderlijk nest te Combe Lea. „Ik houd van haar manier van praten; tegenwoordig zijn de meisjes zoo onbedui dend, zij kunnen nooit eens ernstig over iets spreken. Weet ge, Margaret, zij deed mij een weinig aan Adela denken." Nu was Adela de eenige dochter, die zij verloren hadden. Zij was in den bloei ha- rer jaren op jeugdigen leeftijd aan een vreemde, geheimzinnige kwaal gestorven, en ieder wist, dat zij de lieveling haars va ders geweest was; in den eersten tijd was deze dan ook ontroostbaar geweest. Toen kolonel Fullerton dezen naam met eenige moeite had uitgesproken, keek zijn vrouw hem vriendelijk en opmerkzaam aan en verzonk toen in diep gepeins. De gelij kenis had haar niet getroffen, want Adela was zeer schoon geweest, en Miss St. John bezat slechts de frischheid der jeugd; maar nu scheen het haar dat een zekere zacht heid en vriendelijkheid in de.stem haar aan hun meisje deed denken, en van dien dag af vond Mary warme verdedigers en vrienden in de bewoners van Combe Lea. Op de Hall werden zij en Lettice ook zeer vriendelijk ontvangen. Het was al laat op den middag, toen zij •en bezoek brachten. den vergund, te vertrekken' na 12 uur op den dag, die aan den eersten verlof dag vooraf gaat en terug te keeren per eerste reisgelegenheid op den dag, vol gende op den laatsten verlofdag. Aan het verlofspersoneel, dat, tenge volge van den grooten afstand van de woonplaats van hun gezin, hunne ouders, of naaste familieleden, nimmer of nage noeg nimmer gebruik maakt van bewe gingsvrijheid op Zon- en Feestdagen, kan voor zoover het niet gestraft is en de dienstbelangen, naar het oordeel van den korpscommandant, zulks toelaten, verlof worden verleend van 25 December 1926 (vertrek op 24 Dec. op zoodanig uur, dat de haardstede uiterlijk 11 uur nam. kan worden bereikt) tot en met 2 Januari 1927 (terugkeer per eerste reisgelegen heid op 3 Januari). Het aantal werkdagen in dit verlof begrepen, moet voor zoo veel mogelijk in mindering worden ge bracht van liet aantal werkdagen, waar op aanspraak bestaat. Prinses Juliana. Uit de meest betrouwbare bron wordt aan de Rotterd. medegedeeld, dat het be richt in „De Nederlander" betreffende de aanneming van Prinses Juliana zeer voor barig is en dat er nog geen beslissing in dit opzicht is genomen. De prijs der pasp'oorten. Naar verluidt, wordt er aan het De partement van Buitenlandsche Zaken druk gearbeid om maatregelen te tref fen omtrent de voorgenomen verlaging der kosten voor passen. Het zal echter nog wel voorjaar 1927 worden, voordat deze kwestie haar beslag gekregen zal hebben. De prijs voor paspoorten zal f 1.50 bedragen, en de geldigheidsduur tot 2 jaar worden verlengd. D m il i tairred 1 et j e s. Tegen de aanstokers van de opstootjes van militairen te Edei werden voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch, door den auditeur-militair de volgende straffen ge. eischt: H. K. v. F. 12 maanden, D. en S- 10 maanden, O. S- 7 maanden en iWi. K. 9 maanden gevangenisstraf. Namens de verdedigers verzocht Mr de Jong de invrijheidstelling van .ver dachten, welk verzoek werd afgewezen. Uitspraak 21 dezer. De actie tegen het Neder, la ndschBelgisch 'verdrag. Bij het Zeeuwsch-Gomité zijn tot nu toe uit de volgende gemeenten de lijsten met handleekeningen ingekomen, het eerste cijfer geeft het aantal handteekeningen, het tweede het aantal kiezers en kiezeres sen. aan: Meliskerke 323—341, N. en St. Joos- land 158—538, Schoondijke 708—953; Ritthem 239—313, 't Zand (deel van Kou- dekerke) 379600; Nieuwvlïet 233—282, Haamstede 218—635, Diuivendijke 77— 287; Oostburg 967—1355, O- en W. Sou-, burg 10482085, Veeire 253493, Hoek Als door een ingeving had Mary dit voor het laatst bewaard, daar zij door de boodschap van Lady Vendale begreep, dat zij vriendelijkheid zou kunnen verwachten; en zij werd niet teleurgesteld. Toen de buitendeur geopend was wer den zij terstond in het midden van den fa miliekring toegelaten. Allen hadden zich in de vestibule vereenigd. Mary werd er bijna door verblind, toen zij uit de duis ternis eensklaps in dien gezelligen kring kwam. Een oogenblik stond zij stil en ver gat bijna haar naam te noemen. Later schreef zij aan Janet: Stel u mijn verbazing voor. Naar de grootte van het huis te oordeelen, dacht ik, dat wij een lange gang door zouden moeten gaan, maar toen de deur openging zagen wij Lady Vendale, die in haar leuningstoel gezeten thee schonk en Sir George, die met den rug naar het vuur gekeerd de honden streelde. De Hall is zoo'n prachtig oud buiten. De trap is door een groot scherm afgeschoten, maar boven loopt er een groote galerij langs; en het is grap pig daar de menschen heen en weer te zien loopen de kamenier van Lady Ven dale met een brandende kaars; de knecht van Sir George met eenige kledingstuk ken over den arm het leek precies op een tooneelvoorstelling. Sir George is een knap man met rood gelaat en witten kne vel; zijn vrouw is zeer schoon geweest, 332-1349, Wissekerke 1263—1792, Re- ness© 2-513-59, Amemuiden 116—980. Poortvliet 640-831, Ellemeet 139—272; Elkerzee 188—323, Noordwelle 195—213, Serooskerke (Schouwen) 36—144, Scher- penisse 651756, Baarland 43397, Krui- ningen 4351910, 's Gravenpolder 194 554, Groede 809—1325, Sint Annaland 1055J 308, totaal dus nu 10941 en 20345. De Kamer van Koophandel en Fa- brie-ken voor de Zeeuwsche E landen be sloot met alg. st. dei destijds tot de Twee de Kamer gerichte motie houdende ver zoek aan het verdrag NederlandBelgië hare goedkeuring te onthouden ter kennis te brengen van de Eerste Kamer onder mededeelmg dat de Kamer van Koophan del hare in die motie tegen het verdrag uitgesproken bezwaren onverzwakt hand haaft en derhalve aan de Eerste Kamci verzoekt hare goedkeuring aan het ver drag niet te verleenen. N.V. Bad- en strandhotel te Di o m b u r g. In de heden gehouden ver gadering van aandeelhouders van de N.V. Bad- en Strandhotel te Domburg, werden de balans en dei winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 5 pet. Middelburg. Dinsdagmiddag heeft de heer A. G. van Meerendonk, inspecteur van politie alhier, voor rijks- en gemeente pol iüemannen een lezing gehouden over „de Bioscoopwet". Het ligt in de bedoeling in den loop van dein winter meer zulke lezingen te houden, waarop verschillende justitie en politie-autoriteiten onderwer pen zullen behandelen, die de politieman nen in dei gelegenheid stellen hun vak kennis te vermeerderen. Middelburg. A.s. Maandag te twéé uur vergadert de Gemeenteraad. Op de agenda komen voor: Notulen. Ingekomen stuk ken. Benoeming lid Bestuur Godshuizen. 2 leden Burg. Armbestuur. 3 leden Com missie van toezicht op het Lager Onder wijs en klokkenist Abdijtoren. Vaststelling verordening, houdende voorwaarden van waterlevering en tariefsverordening wa terleiding, enz. Prae-advies op subsidie verzoek voor uitbreiding en inrichting Ko loniehuis. Vèrhooging subsidie 1926 Bur gerlijk Armbestuur. 3-jaarijksche verreke ning met bijzondere schoolbesturen. Ver-' breeding Poelendale-singel. Bijdrage in kosten verbouwingen enz. Gasthuis en. Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Beschik king op verzoeken tot verleening eener Kerstgave en van een kolen-toeslag aan werkloozen, enz. Ie suppletoir kohier straatbelasting 1926. 2e suppletoir kohier hondenbelasting 1926. Bezwaarschrift te gen aanslag 1926 straatbelasting. Goes,. Gisteravond werd in de zaal va* de Chr. Bewaarschool een openbare ver gadering gehouden, uitgaande van de» Chr. Besturenbond, zulks naar aanleiding van de propaganda door B. en W. gemaakt Voor een particuliere maatschappij tot verzekering tegen de geldelijke gevol gen van werkloosheid én ziekte en va» een> schrijven door B. en W. tot de Raads leden gericht, waarin naar de meening van genoemden Bond, tal van onjuisthede* gezegd wordfen over de Chr. Vakbeweging 'Als spreker trad op de heer K. Kruit hof, voorzitter van het Chr. Nat. Vak verbond, te Utrecht, Na ingeleid te zijn door den' voorzitter den heer A. de Lange, trok dhr Kruithof al aanstonds de conclusie, dat B. en "VT, van Goes nu eigen daden l]gj|ben gedis- maar is nu sukkelend en haar gelaat heeft een ziekelijke uitdrukking; zij lijkt veel jonger dan haar man. Miss Vendale ziet er zeer lief uit en. heeft aangename manieren. Ik denk, dat wij haar wel aardig zullen vinden; zij is nu hun eenig kind, en, zij schijnen haar afgodisch te beminnen. Zg begroetten mij allen op de vriendelijkste wijze en behandelden mij meer als een oude bekende dan als een vreemde." Er viel niet aan te twijfelen, dat Mary ingenomen was met haar ontvangst; som mige der andere buren hadden haar min der aangetrokken. Miss Brettingham en de Rolf Egertóns b.v., maar hier werd zij met uitgestrekte handen en vriendeliike glimlachjes ontvangen. De warmste plaats werd voor haar uitgezocht, dicht bij Lady Vendale. Deze ontdeed haar eigenhandig van haar mantel en plaatste een groen scherm tusschen haar en het vuur. Diana Vendale bracht haar een klein tafeltje voor haar kopje en overlaadde de verlegen Lettice met koekjes. Wolf, de geliefkoosd» hond van Sir George, legde zijn kop op haar schoot en sloeg al hare bewegingen, gade. Alles was zoo aardig en schüder- achtig, zoo huislijk, dat het geen wonder was, dat Mary er door betooverd werd. (Wordt Ywryofgd-) ,1 I 1 1 L K ki.-i LJ

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1