ItaeMasI, Dit de Provincie. ZoeklicMjes. Kerknieuws maakt, bleken ze stukgeslagen kerkklok ken en orgelpijpen te bevatten, door de bolschewisten uit de Russische heilig dommen geroofd. Het bleek den douane autoriteiten uit het materiaal, dat tal van de prachtigste klokken en orgels door schennende bolschewistische hand moeten zijn verbrijzeld. Het metaal werd in Lon den .naar een Fransche haven overge laden. Korte berichten. In. politieke kringen verluidt dat Pasitsj memories nagelaten heeft, welker publicatie groot opzien baren zal. Henry Ford heeft thans in zijn autofabrieken te Manchester de werkweek van vijf dagen ingevoerd, waarbij maat regelen zijn genomen, waardoor ijverige werkers in vijf dagen evenveel kunnen verdienen, als voordien in vijf en een halve dag. Gisteren is het nieuwe Deensche 'ministerie Madsen Mygdal gevormd. De algemeene opvatting is, dat dit mi nisterie tamelijk zwak is en dat de sa menwerking met de conservatieven moei lijk zal zijn. Te Antwerpen is gisteren algemeen in de diamantindustrie het werk her vat. Er deden zich nergens incidenten voor. Minister Kan naar de Zalm- kweek er ij. Zooals reeds is bericht, was de Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, mr Kan, Vrijdagavond naar Lim burg vertrokken met het doel Zaterdag morgen zich op de hoogte te stellen van de zalmkweekerij. Zaterdagmorgen vroeg vertrok de Mi nister, vergezeld van den chef der afd. ■Visscherij van zijn Departement, den heer A. B. Brouwer, per auto van Maastricht uit naar de vischkweekerij der Ned. Heide Mij. te Gulpen. Van de kweekerij werd gereden naar de Berwinne, een zijbeek van de Maas in België, even boven de Nederlandsche grens gelegen. Daar werd den Minister getoond, op welke wijze paaizalmen ge vangen worden. Van Moulant werd teruggereden naar het station te Maastricht, van waar de minister naar Roermond vertrok. Nieuwe Exprestreinen Amsterda mP a r ij s. Met de zomerdienstregeling 1927 zullen door de Nederlandsche en Fransche spoorwegen twee nieuwe exprestreinen AmsterdamParijs worden ingelegd, die den afstand in zeven uur zullen afleg gen. Deze treinen zullen dan ook alleen aan de voornaamste hoofdstations stop pen. De douanen- en passencontrole heeft in den trein plaats. D.e treinen zullen bestaan uit zooge naamde Pulman-wagons, zooals die op de Amerikaansche spoorwegen in gebruik zijn en die met een groote snelheid kun nen rijden zonder merkbaar te schokken. De wagons zijn bijzonder luxueus inge richt en van alle gemakken voorzien. Rijwielbelastingplaatjes. In verband met de drukke werkzaam heden op de postkantoren gedurende de laatste dagen van het jaar, zal met den verkoop van rijwielbelastingmerken voor het jaar 1927 op die kantoren eerst wor den aangevangen op 1 Januari 1927. Teneinde aan het publiek gedurende feenige dagen de gelegenheid te geven zich van een belastingmerk te voorzien, heeft de minister van financiën de ambte naren der invoerrechten en accijnzen op gedragen de controle op do naleving van de rijwielbelastingwet gedurende de eerste zes dagen van de maand Januari niet Suit te oefenen. Met ingang van 7 Januari 1927 zal die controle echter worden her vat. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voordoen, dat op een postkan toor en in het bijzonder op een hulp postkantoor tijdelijk geen belastingmer- ken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koop-en van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, waarop toen dit moet gebruiken. Het Drentsche Ve enkind. Hare Majesteit de Koningin heeft aan de Propaganda-Commissie van het Landelijk Comité, fusie van Onderwijzerscorpora ties en Vereenigingen voor Gezondheids- kolonies van alle gezindten, een schrij ven doen toekomen, waarbij H.M. mede deelt met belangstelling kennis te hebben genomen van den heilzamen arbeid der Vereeniging, terwijl H.M. tevens een be langrijke gift beschikbaar heeft gesteld. Bovendien is een gift ingekomen van IZ.D.H. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. van de Wetering. De nieuwe Britsche gezant. De Koningin heeft gistenniddag ten koninklijken paleiz-e ontvangen den nieuw- benoemden Britschen gezant bij haar hof graai Granville, ter overhandiging van zijn geloofsbrief. De gezant en de leden van het gezant schap werden met het gebruikelijke eer betoon naar het Koninklijk paleis geleid. Roode Kruis-overeenkomst. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis nam in zijn op 10 Dec. gehouden bestuursvergadering de reeds eerder ver melde overeenkomst aan betreffende sa menwerking tusschen het Nederlandsche in het Belgische Roode Kruis. Beide Roode Kruis vereenigingen ver binden zich hierdoor om, zoodra een ramp beide landen gelijktijdig treft, elkaar on middellijk in kennis te stellen met de maatregelen, welke door haar ter bestrij ding daarvan genomen worden. Door deze overeenkomst zal vooral in de grensstreken meer eenvormigheid in de hulpverleening verkregen worden. Ga niet onvoorbereid naar België. Aangezien, blijkens inlichtingen, onder scheidene werkgelegenheden (grondwer ken), welke in België thans in uitvoering zijn, gedurende den winter worden inge krompen is het, naar de meening van den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling, van belang voor hen, die voor nemens zijn naar België te gaan om aldaar werk te zoeken, eerst inlichtingen in te winnen bij het orgaan der openbare ar beidsbemiddeling in hun woonplaats. Onder zee naar Indië. Gisteren kwam, naar Aneta seint, de K XIII te Soerabaja aan en is daar fees telijk ontvangen. De vlootvoogd hield een toespraak en reikte een aantal deco raties uit. Het Haagsche Aneta-kantoor teekent hierbij aan, dat de minister van Marine commandant, etat-major en bemanning van de JK XIII telegrafisch zijn geluk- wenschen bij de behouden aankomst in Ned.-Indië heeft aangeboden. Bij liet departement van Marine is tele grafisch bericht ingekomen, dat Hr Ms onderzeeboot K XII, ouder bevel van den luitenant ter zee le ld. J. L. K. Hoeke gisteren te Sabang is aangekomen. Het dansen te 's-Gravenhage In verband met de bachanalen, vorige jaren te 's Gravenhage met Kerstmis en Nieuwjaar voorgekomen, stelde de heer Duymaer van Twist bij de algemeene be schouwingen over de begrooting een motie voor, waarin B. en W. worden uitgenoo- digd de dansvergunningen in te trekken. Na heftige bestrijding werd deze motie aangenomen met 21 tegen 20 stemmen. In verband hiermede wordt uit Den Haag gemeld, dat de burgemeester, Mr Patijn, van plan is, thans een voorstel tot wijziging van de strafverordening bij de desbetreffende commissie te doen, waarna de raad dan beter in de gelegen heid zal worden gesteld nog eens uit spraak te doen. Deze uitspraak zou dan niet twijfel achtig zijn, daar twee sociaal-democraten, alsmede Mr Marchant en Lou de Visser, die thans bij de stemming ontbraken tot de tegenstanders van een dansverbod ge rekend kunnen worden, waardoor de ver houding bij een tweede uitspraak 2421 tegen het dansverbod wórdt. Daarmede zou dan de uitspraak van heden worden te niet gedaan. Hr Ms Vati, moederschip der onder zeebooten, is na op 's Rijkswerf te Helle- voetsluis gedokt en herzieningen onder gaan te hebben, gistermiddag naar haar station Vlissingen teruggekeerd. Kapitein-luitenant ter zee J. P. Re- mijnse, commandant van het vliegkamp de Mok op Texel, is werkzaam gesteld bij het vliegkamp de Kooy nabij Den Helder. Middelburg. Vermindering van werkloosheid. Aan de N. V. the Vit- rite Works zijn wegens vermeerdering der werkzaamheden, weder 80 werklieden aan genomen en het laat zich aanzien, dat dit aantal zich nog zal uitbreiden. 3- De gisteren gehouden collecte voor de R.K. Armen heeft f 245,96 opgebracht. Zaterdag hield de Ring „Walche ren" van het Ned. Jongelings Verbond zijn Jaariijkschen ledendag in het gebouw der 0. J. V. te Middelburg. Nadat de voorzitter van den Ring da vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, verkreeg de heer de Jager, hoofd der Clhr. School te Vlissingen, het woord om te spreken over Johannes den Dooper. Spi'. liet zien, hoe deze boetgezant staat tegenover het volle van zijn dagen, hoe hij staat tegenover den Christus, die komt, en hoe hij zich toont een figuur die bewondering afdwingt, niet zoekend eigen eer, maar zich verblijdend, als zijn leerlingen hem verlaten, om Jezus te volgen. Zijn twijfel, als hij opgesloten zit in de gevangenis, is heel begrijpelijk en niet in contrast met zijn optreden. Na deze met aandacht gevolgde lezing ver- eenigden zich de leden aan een gezellige koffietafel. Te half zeven ving de heer v. d. Meuten, hoofd der Marnix-school te Oost- en West-Souburg aan met zijn lezing „Over de werelden, die ons omringen", een zeer interessante uiteenzetting in den vorm van een les over cosmographie. Na de leizing vertoonde spr. een serie lan taarnplaatjes, op zijn onderwerp betrek king hebbende. Te 9 uur werd deze wel geslaagde ledendag gesloten na èen woord van dank aan beide sprekers. Goes. Uit het verslag van het Toon kunstconcert in ons nr. van gisteren is bij vergissing weggelaten: „De heer O. Kloosterman vervulde de rol van decla mator met duidelijke stem en goede stembuiging." Op 52-jarigen leeftijd is alhier over leden dhr M. P. de Looff, sedert 17 Juni 1918 vanwege den Vrijheidsbond lid van den Gemeenteraad en sedert 18 Jan. 1907 Waterbouwkundig Ambtenaar van „De Breede Watering bewesten Ierseke". Verder was de overledene lid van het Burg. Armbestuur, bestuurslid der vereen. „De Ambachtsschool" en voorzitter van den Bond van Waterbouwkundige Ambte naren in Zeeland. Opvolger van wijlen den heer de Looff in den Gemeenteraad zal zijn dhr J. C. v. d. Peijl. Dhr Labrijn zal dan met Febru- 'ari bij zijn vertrek worden opgevolgd door den heer L. A. M. Sampon. 's-H. Hendriks kin deren. Bij de gehou den alg. vergadering van de vereen. Land en Tuinbouwbdang werden de aftr. be stuursleden P. Kousemaker, P. de Putter en M. Vermeule resp. tot voorzpenning meester en comm. herkozen. De kas sloot met een tegoed van f 10.13. Aan premiën voc-r ingebrachte musschen werd een be drag van f 16 09 uitbetaald. Driewegen. De raad verg id wie Maan dagmiddag Afwe.zg dhr M. Nijsse. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd her benoemd dhr J. G. Nieiuwenhuize en tot lid der Gommissiei van Toezicht op het L. O. dhr P. v. Loo. In de begrootingen voor 1926 en 1927 werd .een wijziging aangebracht. Het getal opcenten op de vermogensbelasting werd met ingang van 1 Mei 1927 op 40 gebracht. In de pen sioensgrondslagen werd een wijziging aam gebracht. Aan heit Burg. Armbestuur zal worden gevraagd om vanaf 1 'Jan. 1927 de bijdrage voor de wijkverpleging ad f25 te willen betalen. H&edekeinskerke. fn de raadsvergadering van Woensdagnamiddag waren allen aan wezig. De voorz. deelt mede, dat de gemeientebegrooting voor 1927 door Ged Staten is goedgekeurd. Afwijzend wordt beschikt op een reclame schoolgeld van B. Boudens Az., zijnde de aanslag ge schied overeenkomstig die in rle R.I.B. Herbenoemd wordt het aftr. lid der com missie van Toezicht op het Lager Onder wijs J .de Redj met 4 st., tegen 3 op den mede voorgedragene J. G. M. Ma- zure. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek dier commissie tot verhooging der belooning van de assistente aan de openb. school, zulks zonder hoofdelijke stemming. Herbenoemd wordt het aftre dend lid van het Burg. Armbestuur H. de Relgt met 4 st. tegen 3 op den mede voorgedragene M. v. d. Durpel. Op gronden van billijkheid wordt op zijn verzoek aan B- Poortvliet ingaande 1 Januari 1927 eenige ontheffing van erf pacht verleend en die teruggebracht van f 18.50 op f 10 per jaar, zulks zonder •hoofdelijke stemming. 'Vastgesteld wordt ■oen suppletoir kohier Hondenbelasting met 12 dieren, ieder over een half jaar. Thans komt wederom in behandeling de kwestie van het aanstellen'van een wijkverpleegster, waaromtrent de voorz. mededeelt, dat Gedeputeerden heb ben bericht de goedkeuring van het con tract aan te houden, tot een beslissing is genomen omtrent de ingediende be zwaren van uit Kwadendamme. Hierop is gevolgd een conferentie van B- en W. van Baarland en Hoedekenskerke met •een commissie uit Ged. Staten. Na ampele bespreking is door die Commissie het voorstel gedaan dat uit de gemeentekas zou worden betaald voor een te Kwaden damme aan te stellen religieuse, 3/7 van de jaarwedde die zuiver betaald wordt, na aftrek van de subsidies der instel lingen. Dit komt. neier op een bedrag van f380, waarmede de begrooting dus zou moeten worden verhoogd. In een vergadering van B. en W. van Hoedekens kerke heeft het geheele collego zich daar mee vereenigd, waarom de voorz. nu dit voorstel doet. Dit wordt bestreden door dhr Walraven, die het bedrag te wei nig vindt en betaling wil naar het zie lental en niet naar de huidige samenstel ling van den raad. Na ampele discussie, die af en toe vrij heftig is, wordt het voorstel van B. en W, aangenomen met 4 tegen 3 stem men. Tegen de heeren Ghamuleau, Steen bakker en Walraven. Bij de daarop volgende rondvraag brengt de heer Boone nogmaals het toe laten in dei haven van te groote schepen te berde. Wordt geconstateerd dat er dit najaar volgens de tegenwoordige veror. dening is gehandeld, maar B. en W. opge dragen eiens te onderzoeken of wijziging mogelijk is. Niemand meer iets in het midden te brengen hebbende, sluit de voorzitter de vergadering na den leden het beste te hebben toegewenscht met het oog op het scheidende jaar. Borssele. Op de weegbrug aan de haven alhier zijn dit jaar gewogen ruim 11 millioen K.G. Suikerbieten tegen ruim 13 millioen K.G. in het vorige jaar. Rilland-Bath. Gistermorgen vergaderde de Raad. Afwezig de heer Bruijnzeel met kennisgeving. Een voorstel van B. en W. om de rioleering in het verlengde van den Adriaan Butijnweg door te trekken, wordt na eenige bespreking met alg. st. aangenomen. De bedoeling is, dat daar heen ook de drainage der gemeente-gron den kan afwateren. De heer Butijn geeft aan, hoe naar zijn meening de draineering het best geschiedt. Met B. en W. is hij van oordeel, dat de gemeente wel voor draineering van het eigen terrein moet zorgen, maar niet voor de gronden van particulieren, aan wie wel gelegenheid tot aansluiting moet worden gegeven. Weth. Blok zou de uitvoering eenigszins anders willen dan de heer Butijn. De heer van Boven brengt in verband met het voorstel de waterafvoer bij de gedempte vest ter sprake. De voorzitter deelt mede, in op- dracht ©ener vorige vergadering, overleg te hebben gepleegd met den heer Butijn. Deze, die als eigenaar de gewen&chte oplossing kan brengen, zegt toe de zaak nog eens te willen overwegen. Op voorstel van B. en W, wordt aan Joh. Kalle op diens aanvrage om vergoeding krachtens art. 15 der Lager onderwijswet, nadat B. en W. met adressant overleg hebben gepleegd, eene bijdrage van f 10 in do kosten van schoeisel toegekend. B. en W. stellen voor de bijdrage per vrouwe lijke leerling ten behoeve van de cur sussen voor de rijpende jeugd te ver hoogen, daar het eerder door den raad toegekende bedrag niet toereikend bleek. De lieer Butijn zou het beter voor de kinderen achten, wanneer deze cursussen niet werden gegeven. Z.h.s. wordt hef voorstel aangenomen, terwijl de heei Butijn wil worden geacht tegen te hebben gesterad. Aan B. en W. wordt machtiging verleend, de waterleiding in den Adriaan Butijnweg geleidelijk uit te breiden, in overleg met den Directeur der Waterlei ding-maatschappij. Aan W. Walraven Mz., wordt een perceel grond verkocht op hei gemeente-bouwterrein. Als afgev. naar de vergaderingen der Comm. v. Toezicht op de Gasfabriek wordt herbenoemd weth. A. Blok Jz., als plaatsvervanger weth. J. Deurloo. In de vacature C. Arnoijs wordt gekozen tot lid der Commissie van Toe zicht .op liet Lager Onderwijs de heer R. Rijk. Als afgevaardigden naar de vergade ringen der Waterleiding-maatschappij wor den herbenoemd de boeren P. A. van Boven en J. Deurloo, als plaatsvervanger de heer ,T. van de Sande. Als leden van de Schattingsoomniissie voor de Inkom stenbelasting worden herbenoemd dh-rn P. A. Schwartz, A. Blok Jz., W. Griep en F. H. Boot. Met algemeene stemmen wordt besloten tot aankoop van een nieuwe vuil niswagen. In verband hiermede wijst dhr van Boven nog op een gemeente, waar men wegens reorganisatie der reinigings dienst verschillende gebruikte wagens ver koopt. De heer van de Sande ontraadt aankoop van een gebruikt exemplaar. Daarna sluiting. Meliskerke. Het petitionnement, dat de afdeeling Zeeland van het Nat. Comité van Actie tegen het aanhangige verdrag tusschen Nederland en België voornemens is te zenden aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal, vragend geen goedkeu ring aan dat verdrag te verleenen, als zijnde niet in het landsbelang te achten, is door 323 van de 341 kiesgerechtigden, die deze gemeente telt, onderteekend. Biggekerke. Maandagavond kwam de A. R. kiesvereeniging alhier bijeen. In deze vergadering werd o.a. besloten, om de Groen van Prinstererstichting te steunen met een bedrag van f 5; werd een voorloo- pige lijst opgesteld van candidaten voor de a.s. Statenverkiezing en nam de heer A. Janse op zich, op een van de volgende vergaderingen een onderwerp te behande len. Deze vergadering, welke door den voorzitter den heer Chr. Polderman met gebed geopend was, werd door den heer A. Janse met dankgebed beëindigd. St, Laurens. Onder leiding van den heer P. Gilde werd Maandagmiddag in de melksalon Bloemendaal alhier een verga dering van melkleveranciers buiten de coöperatie gehouden. Na in het algemeen gewezen te hebben op de wenschelijkheid van organiseeren, toonde de heer Gilde aan, dat ook de melkleveranciers hun be langen het best kunnen behartigen door middel van een krachtige eigen organisa tie. Algemeen waren de aanwezigen het met den spreker eens. Na een hierop ge volgde bespreking werd besloten tot het oprichten van een vereeniging, waarin 25 personen als lid toetraden. Als leden van het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren P. Gilde, Joh. Marinissen, C. Louwerse, B. Koole en J. M. Houterman. Nadat nog besloten was om ter uitbreiding van het ledental op verschillende plaatsen een vergadering te houden (zie de in dit nummer voorkomen de advertentie) en de aanwezigen waren opgewekt tot het voeren van verdere pro paganda, sloot de voorzitter de vergade ring. Oosikapelle. Maandagavond kwam de afd. Patrimonium in jaarvergadering hij een. De voorz., dhr P. Cornelisse, gaf een overzicht van de voornaamste gebeurte nissen op economisch-sociaal gebied. De secr. P. Wattel Jacz. bracht verslag uit van den toestand der afdeeling. De penn. B. "Wattel sloot zijn boekjaar met een klein batig saldo. De aftredende penn. werd als zoodanig herkozen. Door dhr Jasp de Kam Az. werd ingeleid het onderwerp: „De plaats der vrouw in het sociale leven". Inleider spreekt allereerst over de plaats die de vrouw in de H. Schrift onder Israël inneemt in tegenstelling met de natuurvol ken. Volgens de H. Schrift is de eereposi tie der vrouw te zijn een hulpe tegenover den man, en moeder in het gezin. Dit dient als grondslag genomen te worden voor de vaststeling der taak die de vrouw heeft in te nemen in het sociale leven. Aan de hand der H. Schrift hebben wij positie te nemen tegenover de moderne vrouwenbeweging, tegen de gelijkstelling van man en vrouw, en tegen het innemen van de taak van den man -door de vrouw. Dit laatste heeft ontadeling van de vrouw tengevolge. Daarom heeft de gehuwde vrouw haar taak in het gezin, bij de opvoe ding harer kinderen en de ongehuwde vrouw heeft een zoodanig beroep te kie zen, waardoor haar vrouwenadel niet ver loren gaat. Op deze degelijke inleiding volgde een leerzame bespreking. De vergadering werd met dankzegging door den inleider geëindigd. Terneuzen. Gisteravond werd alhier in het concert en bioscoopgebouw vanwege de Ford Motor Gompany of Holland een lezing gegeven over de voortreffelijke werkwijze van de Fordson-tractor. De le zing werd verduidelijkt door een aantal beelden op het doek te brengen van de werkwijze van dezen tractor met verschil lende landbouwwerktuigen op een proef veld in ons land. Na verder een film In den Gemeenteraad van Vlissingen, verklaarde de socialistische woordvoer'. der, dat er wel andere dingen zijn dan do Potcmkinfilm, die schade doen aan de ziel van de' jeugdige schepelingen. Ik geloof dit gaarne. Denk maar aan de bioscoop in het algem:en, waarvan dezelfde spreker ver. klaarde, dat zij met de meest schande lijke films de jeugd vergiftigt- Denk ook aan de socialistische lectuur waarmee men de jeugdige harten tracht te revolutioneeren en ze in opstand tracht te brengen tegen alle gezag, ook het gezag van God. Ja, er zijn zeker wel andere dingen die schade doen aan de zielen van onze Jantjes. Gelukkig dat er ook iets gedaan wordt om deze gevaren af te wenden. Er is ook in Vlissingen een Christelijk Tehuis voor militairen, waar de jeugdigo schepelingen een veilige toevlucht vinden en waar het noodige tegeng'f wordt ge. boden. Laat ieder die kan deze nuttige in. f stelling steunen. OPMERKER. te geven van wat de tractor tegenwoordig in Amerika verricht, werd tot slot een'- kijkje gegeven in de Ford-fabrieken. Hel aantal bezoekers van deze voor landbon. wors zeer interessante vertooning, w® gering. i Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rozenburg, H. C. Verhagen j te Wateringen. Geref. Kerken. Beroepen te Ambt-Vollenhove, (A. J. J. Bouwman te Urk; te Hoorn, "W. H. v. d. Vegt te Drachtster Compagnie; te Franeker, S. J. Popma te Engwierum. Aangenomen naar Hilligersberg, D. J. Couvee te Brussel. Bedankt voor Nieuwendam, C. von Meijenfeldt te Vrouwepolder; voor Melis kerke, E. J. van Voorst te Kootwijk. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Den Haag, A. -M. Berk- i lioff te Amsterdam; voor Delft, S. v. d. Molen te Zierikzee. Goes. Tot ouderling bij de Geref. Kerk alhier is gekozen de heer A. de Lange. D s P. I. Jongbloed.f In den ouderdom van 61 jaar is overleden Ds P I. Jongbloed, predikant hij de Geref. kerk (B) te Deventer. De overledene werd can- ■didaat in April 1895. Enkele maanden la- ter verbond hij zich aan zijn eerste ge meente Ooster-Nijkerk, vanwaar hij in 1901 naar Deventer vertrok. D s R. Mulder.f Te Haarlem is op 82-jarigen leeftijd overleden, Ds R. Mul- I der, emeritus-pred. van de Geref. kerk al- I daar. Ds Mulder diende sinds 1872 ach- tereenvolgens de gemeenten Sauwerd, Bu- rum en Haarlem (A), wglke gemeente hij j meer dan 33 jaar diende. Ds J. Mortier, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente te Kerkwerve en Seroos- kerke, nam Zondag in de namiddaggods- dienstoefening te Kerkwerve afscheid van j zijn gemeente met een predikatie over 1 Gor.'4: 2. Na beëindiging van de predika- tie hield Ds M. toespraken tot de verschil- lende kerkelijke colleges en personen, waarna hij op zeer waardeerende wijze werd toegesproken door Ds J. de Leur van Zonnemaire, Ds G. J. Waardenburg van Zierikzee, Ds J. G. Neeleman van Eikerzee i en den burgemeester, op wiens verzoek door de gemeente gezongen werd het laat- j ste vers van Gezang 78. Ds M. Schuurman heeft Zondag na 4-4-jarige ambtsbediening wegens ver leend emeritaat afscheid genomen van de Geref. kerk te 's-Gravenhage met een pre- 1 dikatie over Hebr. 13: 20 en 21. Na de predikatie werd de vertrekkende leeraar toegesproken door Dr K. Dijk namens ker- keraad en gemeente en door Ds T. J. Ha gen van Delft namens de classis. Prof. L. Lindeboom. Naar de Rotterd. vernam is de toestand van Prof. L. Lindeboom, van wiens ziekte wij de vo rige week melding maakten, belangrijk verbeterd. Pastoor P. Jongman s. Tot pastoor te Hansweert is door den Bisschop van Haarlem benoemd -de Zeereerw. heer P. Jongmans, kapelaan te Rotterdam. KerkenSchool. Door de Classis Assen van Geref. Kerken werd naar aan leiding van een referaat van Ds D. Drenth van Zuidlaren, principieel gehandeld over de vraag of er tusschen Kerk en School verband behoort te zijn en hoe practisch zulk een verband zou moeten worden ge- regeld. Den Kerken werd in overweging gegeven tegen de e.v. vergadering der Classis gezamenlijk met de Schoolbesturen deze zaak te bespreken. Vrije Universiteit. Ondertee kend door tal van vooraanstaanden is de volgende circulaire verzonden: „Met onze Vrije Universiteit, dit staat I vast, moeten wij vooruit. De voorzitter der laatste jaarrergade- - ring, de heer Colijn, sprak: „De Universi- j teit is blijvend. Wij laten haar niet los. We steunen haar met de hand, die arbeidt en geeft; meer nog, we steunen haar met de j ziel, die bidt. Maar vooral, we weten haar onder de hoede onzes Gods. En daarom mogen wij niet nalaten voort te varen. Daartoe dringt al dadelijk d« tijd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2