'Ziakhiwjyri Sanapirm o 62 Zaterdag It December 1626 41e Jaargang "eerste blad. het adres a. wilking M4 HENDRIKS! Co's Buitenland. Binnenland. viert hoogtij. Uit de Provincie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE VREUGDE VAN DEN ARBEID. GOES HULST BANKIERS' EN EFFECTENKANTOOR COUPONS EFFECTEN VREEMD GELD WISSELS DEPOSITO REKENING COURANT ASSURANTIËN SPAARBANK 4 pCt. Rentevergoeding BRAND- EN INBRAAKVRIJE KL UISINRICHTINGI ontstaan door kouvatten bestrijdt men snel en goed door ^5ct.40en 75ct In Buisjes van 12-25 en 50 tabletten Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goee Tef.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Het klinkt eenigszins als een dissonant wanneer we in onze dagen spreken van de vreugde van den arbeid. Wij zien toch telkens weer, dat niet alleen tegen den overmatigen ar beidsduur en tegen misstanden op het ter rein van den arbeid de strijd wordt aange bonden, maar dat ook in breede kringen ernstig verzet rijst tegen een arbeidsdag, die als zeer behoorlijk kan worden aange merkt en tegen den arbeid zelf. Eenige jaren geleden zagen wij een op tocht van socialistische jeugdorganisaties waarbij de kinderen schilden droegen met opschriften als: wij strijden voor den zes- urigen werkdag. Zoo wordt dus reeds de jeugd vergif- t i g d en aan kinderen de gedachte bijge bracht, dat de arbeid beschouwd moet worden niet als een zegen waarvoor men heeft te danken, maar als een kwaad dat men moet trachten af te wenden. En deze uitingen staan niet op zichzelf. Het 1 e v e n der arbeiders, zoo betoogde indertijd de heer Stenhuis, ligt buiten de werkplaats. De 48-urenweek is het maxi mum dat voor den arbeider toelaatbaar is. Er blijft dan drie en een half uur over om te 1 e v e n. Ook hier dus de voorstelling dat de ar beid moet worden gezien als een kwaad, dat waar het nu eenmaal onafwendbaar is, tot het uiterste minimum moet worden be perkt. De arbeid een vloek. Zoo leeren het de socialisten en met hen vele anderen. Met deze gedachte wordt de jeugd opge voed en daarmede tegelijkertijd verpest. Wie, die zoo den arbeid ziet zal nog met opgewektheid en levenslust zijn dagtaak aanpakken? Immers niemand. Men gevoelt zich als een dwangarbeider die een straftaak heeft te verrichten. En zoo wekt het geen verwondering, dat breede scharen van werklieden met wrok in 't hart en met een vloek op de lippen zich aan den arbeid begeven. Zoo behoeft het niet te verwonderen, dat steeds kleiner wordt het getal van hen, die met een dankbaar hart en in opgewekte stemming, met een zingende ziel hun ar beid verrichten. Dat het lied van den arbeid verstomd. Dat van de vreugde van den arbeid, echte, eerlijke arbeidsvreugde, zoo weinig gezien wordt. Temeer rust daarom op de Christus belijders de taak om den arbeid te plaat sen in het rechte licht en vast te houden aan de gedachte,, dat de arbeid niet is een vloek, maar een zegen waarvoor wij God hebben te danken. Ongetwijfeld, de arbeid is door den zon deval van karakter veranderd. De vloek over den gevallen mensch uitgesproken, was niet alleen van geestelijke, maar ook van stoffelijke beteekenis. Het aardrijk dat één groote lusthof was, en waarvan ons in Gods JVoord in so bere maar toch ook in schoone taal, een beeld van vollen en heerlijken vrede is geteekend, werd een tooneel van onvrede en s t rij d. Alles scheen ziph te keeren tegen den mensch. De aarde bracht doornen en distelen voort en de dieren begonnen zijn bestaan te bedreigen. De arbeid werd een moeilijke taak. Hoe heeft vaak de mexisch te worstelen met de aarde om een schamel stukske brood machtig te worden. Hoe slecht wordt menigmaal de meest moeizame ar beid beloond. H ie geen vreemdeling is op het terrein van den arbeid, komt onder den indruk van het woord des Apostels, dat het gan- sche schepsel zucht. En toch, ondanks dit alles moet worden vastgehouden, dat de arbeid ook nu nog is 6eim waardeeren zegen. Tot welk een poel van ongerechtigheid zou de mensch wegzinken, indien hem heid?WaS geschonken de gave van den ar- De arbeid, die den mensch verheft, die em idealen schenkt, die zijn lichamelijke geestelijke krachten vraagt, en die hem tan opheffen van het schepsel tot den •Maker van al het geschapene. e arbeid is een niet te waardeeren ze gen voor den man die door God met wijs- Ai e^.^eteuschap werd gesierd. imTiL d.e de natuur verborgen krach- rjlvi 0 ont-wikkeling mag brengen, als het gegeven is de aarde en den hemel te voor Manufacture;! Dame*- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen i* doorvorschen en de gangen van den Schep per na te speuren, hoe wordt hij dan als vanzelf genoopt om zijn God groot te ma ken en Zijnen lof te vermelden. En dit geldt niet alleen van hen, die mogen arbeiden in den tempel der weten schap. Ook op het veld en in den tuin, in werk plaats en kantoor, kan gesmaakt worden en wordt gesmaakt de vreugde van den ar beid en kan het lied van den arbeid wor den gezongen. Wij moeten ondanks alle moeite en be zwaren den arbeid zien als een zegen van God. Omdat God het is die aan ieder mensch een zekere taak op den schouder heeft ge legd en omdat in den weg der gehoorzaam heid zegen wordt ontvangen en vreugde bereid. Nooit mogen we voet geven aan de ge dachte dat de arbeid beschouwd moet wor den als een zaak waarvan we ons moeten afmaken. Maar terwijl we vasthouden aan deze gedachte, sluiten we toch ook niet onze oogen en ooren voor de droeve werkelijk heid, dqt er van de ware arbeidsvreugde zoo weinig gezien wordt. Wanneer we rondgaan over het terrein van den arbeid, dan zien we veel dat ons ontroert; dan treffen schrille wanklanken ons oor. En inplaats van daarvoor de ooren te sluiten, zullen we als Christenen hebben mee te werken om ook hier de disharmo nie te verdrijven en de arbeidsvreugde te vermeerderen. BEESTEN MARKT 8 -GOES Directeur J. LAPORT Nieuwe bepalingen voor auto's en fietsen. Do minister van verkeer in Engeland heeft een wetsvoorstel ingediend, inzake de veiligheid op den weg. Automobie len moeiten volgens dit ontwerp vier vóór. lampen hebben. Tot nu toe was slechts één vóórlamp verplichtend, tengevolge waarvan het kon voorkomen, dat een auto voor een motorfiets werd gehouden en ongelukken werden veroorzaakt. De lichtbundel der autolampen mag niet meer dan 300 voet vooruitstralen en op dien afstand niet meier dan 40 voet breed zijn. Verder wordt voorgeschreven dat fietsen en motorrijwielen achterlichten moetein voeren. Elke auto moet, zelfs bij snelle vaart, binnen 50 a 60 M- kunnen stoppen. De bepalingen, dat fietsen achter, lichten moeten hebben, ontmoet veel te genstand. bij het publiek. Korte berichten. Die Litauschei regeer'ng heeft beslo ten den voormaligen prem:er en minis, ter van financiën, Petrulis op grond van corruptie in staat van beschuldi ging te stellen. Melding wordt gemaakt van talrijke n a c h t e 1 ij «k e aanvallen tegen de nieuwe Spaanschei posities m Marokko. Sinds eenige dagen ïs in de verschik lende Schotsche districten de stemming gaande over hernieuwing, instelling of afschaffing der p 1 a at s e 1 ij k ei drank- verboden. Tot dusver zijn er wei. nig veranderingen. Hier en daar is een „droog" district door de „natten" ver overd, waartegenover staat, dat elders de drankbestrijders eenige vorderingen heb ben gemaakt. Financieel beheer van hetrijk. In haar verslag zegt de commissie Uit de Tweede Kamer voor de Staatsuitga ven naar aanleiding van het verslag der Algemeene Rekenkamer over 1925, dat zij hieruit den indruk heeft gekregen, dat dit college over genoemd jaar niet zoo vele en zoo ernstige aanmerkingen op het financieele beheer van het Rijk heeft moeten maken als in vorige jaren wel eens het geval is geweest. De commissie spreekt hierover haar voldoening uit. De Plattelandersbon d. Te Utrecht is gisteren een algemeene vergadering gehouden van den Plattelan- dersbond, waar afgevaardigden aanwezig waren uit alle provincies, Limburg, Noord- Brabant en Utrecht uitgezonderd. De commissies voor de Plattelander en voor de reglementsherziening brachten verslag uit, welke verslagen werden goed gekeurd, waarna de commissies werden ontbonden. Tot secretaris-penningmeester werd met algemeene stemmen benoemd de heer P. A. Timmers te Hekelingen. Besloten werd om bij de a.s. Staten verkiezing in elke provincie en in iederen kieskring een candidatenlijst in te dienen. Het programma voor de verkiezingen werd besproken en aangevuld. M o b i 1 i s a t i e-s 1 a c h to f f ei r s. Ingediend is een wetsontwerp tot het verkenen van steun in den vorm van een jaarlijksche uitkeering in ééns, aan zoo genaamde mobilisalietslachtoffers. Blijkens de Memofie van Toelichting strekt de indiening van dit ontwerp tot inlossing van de toezegging welke de minister van Oorlog ten opzichte1 van de z.g. mobilisatieslachtoffers laatstelijk in de Eerste Kamer heeft gedaan. Do voorgestelde wettelijke regeling gaat niet verder dan de tot dusver gegolden hebbende, hij K. B. vastgestelde hepalin. gen teT zake, behoudens dan dat gewezen tijdelijk gepensionneeiden, alsmede de door tijdelijk gepensionneerden en gewe zen tijdelijk gepensionneerden nagelaten betrekkingen ook voor ondersteuning, op grond van de voorgestelde bepalingen, in aanmerking zullen kunnen komen. Voor deze personen toch is een ondersteuning evenzeer te billijken als voor hen, op wie de tot dusver gegolden hebbende bepalingen van toepassing waren. Dei kosten, welke uit de voorgestelde regeling voor den Staat zullen voortvloei en zullen naar alle waarschijnlijkheid per jaar niet meer bedragen dan f 100.000 voor zooveel het Departement van Oorlog betreft en f 15.000 voor zooveel het de partement van Marine aangaat. Het begin van het einde. De reieids vroeger in Vlissingen gevreesde verplaatsing van het Emgelsche eindpunt der Zeeland-lijn naar Harwich is, zoo schrijft het Hbld., thans plotseling be. slist. Ditmaal is het plan zoo keurig stil gehouden, dat er geen haan naar gekraaid beeft en er dus geen oppo sitie kon worden gewekt. Het gevaar, dat er altijd voor het voort bestaan der Zeeland-lijn heeft gedreigd, sedert de fusie der Nederlandsehe Spoor, wegen en het intreden der firma Muller en Go. in de leiding der lijn, doemt opnieuw op. Want ten eerste verliest nu de Zeieland-lijh haar Voornaamsten voor sprong op de Harwich route, fl.l. dat zij de eenige Nederlandsehe Kanaal-route was, d.w.z. een veel korteren tijd in volle zee en dus veel rustiger voer. En ten tweede staat het bij ons vast, gezien de geringe sympathie (om het zacht te zeg. gen) welke de spoorwegdirectie sedert de fusie heeft getoond voor de Zeelandi. route en het gemis van belang, dat Mül- ler en Go. bij Vlissingem als uitgangsL punt hebben, dat ook dei verlegging van van het Nederlandsehe eindpunt (naar Rotterdam) slechts een quaestie van tijd is. Voor Vlissingen ware het weinig min;, der dan een ramp en voor de Zeeland, die dan stellig wordt opgelost in de En- gelscbe lijn het begin van het eind. Tegen den kwaden wil van machtheb. hers is op den duur eten nationale oni dernemer niet bestand. Uit Folkestone wordt gemeld, dat het bericht van het overbrengen van de Zee- landlijn naar Harwich a'daar ontsteltenis heeft gewekt. De maatschappij '^Zeeland heeft door goedkoop© excursies, die de laatste jaren waren ingesteld, een groot aantal Nederlanders naar Folkestone ge bracht, in 1925 zelfs 15.000. Dei ver tegenwoordiger van de lijn te Folkestone zegt, dat als Engeland niet den ban had uitgesproken over den Nederlandschen in. voer van vee in Engeland en de maat schappij het vervoer van dit vee had gehouden, de lijn naar Folkestone niet zou zijn opgeheven. In 1925 zijn 59.000 ton varkensvloesch van Vlissingen naar de Londensche markt vervoerd. Verplaatst met ingang van 1 Decem ber a.s. de telefoniste 2e klasse bij den localen dienst L. Bouff van het tele graafkantoor te Breda naar het post- en telegraafkantoor te Middelburg. Middelburg. Op Vrijdag 10 December vierde de heer P. F1, van Dorst zijn 25-jarig jubileum als kantoorbediende bij de gemeente-bedrijven. Van verschillende zijden mocht hij blijken van belangstelling ontvangen. Goes. Naar wij vernemen heeft de Chr. Besturenbond tegen a.s. Woensdagavond een belangrijke vergadering belegd. De. heer Kruithof, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond zal in openbare vergade ring, toegankelijk voor alle geestverwan ten, grondslag en doel der Chr. Vakbe weging uiteenzetten. Dit is in deze dagen vooral zeer noodig gebleken, daar het college van B. en W. van deze stad in een schrijven aan den Gemeenteraad tal van onjuistheden aan de vakorganisaties ten laste legde. Deze dienen weersproken te worden. Daarom komt D.V. de voorzitter van het C.N.V. persoonlijk naar Goes, om in 't openhaar de Chr. vakbeweging te verdedigen. Vooral de leden van de Chr. vakorganisaties, van Patrimonium en den Chr. Nat. Werkmanshond, maar ver der alle belangstellende speciaal onge organiseerde geestverwanten 'hebben vrij toegang. Voor bijzonderheden zij verwe zen naar de advertentie in dit nr. Vlissingen. De raad behandelde Vrijdag verder de begrootingen der gemeentelijke instellingen en die der gemeente zelve, al thans wat de laatste betreft de algemeene beschouwingen, de artikelsgewijze behan deling werd uitgesteld tot Vrijdag a.s. Bij de aanneming van de begrooting voor het gasthuis werd tevens aangenomen het voorstel tot wijziging van de jaarwedden der verpleegsters en werd bepaald, dat ge diplomeerde verpleegsters zullen verdie nen f 700f 1000 en de eerste verpleegster f 800f 1100, beide met 6 jaarlijksche verhoogingen van f 50. Ook de begrootin gen voor het burgerweeshuis, het burger lijk armbestuur en de gezondheidscom missie werden goedgekeurd. Bij de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting diende mej. Casille (V. D.) na er tegen geprotesteerd te hebben dat in plaats van twee hoofdambtenaren, die ontslagen moesten worden, er slechts een is ontslagen, twee moties in, één om den wensch uit te drukken, dat alle voor het publiek toegankelijke bureaux van het stadhuis zooveel mogelijk beneden zullen worden geplaatst, terwijl de tweede in houdt dat de raad verklaart, dat het Ne- derlandsch-Belgisch verdrag niet alleen voor Vlissingen, maar voor geheel Zeeland onaannemelijk is. De heer Wesseling (V. B.) wees o.a. op de moeilijke omstandigheden op financieel gebied, o.a. door het minder goed gaan van „de Zeeland", de liqudatie van de „NEDPAM", enz. De heer Lindeijer (S.D.A.P.) hield een zeer uitvoerig betoog, waarin hij o.a. wees op het niet handelen van Burg. en Weth. in overeenstemming met het reorganisatie rapport inzake het gemeentepersoneel. Ook komt hij er tegen op, dat men door het voorstel om drie wijkagenten f 100 meer te geven, het vroeger afgeschafte klassestel sel langs een achterdeur weer binnenhaalt. Spr. dringt aan op afschaffing van de subsidie voor de burgerwacht. Verder drong hij aan op onbewoonbaar verklaren van krotwoningen in de oude binnenstad en hield hij een pleidooi bij bouw van nieuwe woningen ook meer toezicht te hou den op het uiterlijk der woningen, door het instellen van een plaatselijke schoonheids commissie of het vragen van advies aan de provinciale commissie. Ook vraagt spr. nu toch eens met vaste plannen te komen voor het door de gemeente aangekochte voormalige Beursgebouw. Is er geen be stemming voor, dan kan men het beter verkoopen. Spr. meent, dat de openbare scholen te duur zijn in exploitatie; de bij zondere scholen zien er met hetzelfde geld veel netter uit en dan houdt men daar nog geld over voor tractaties en schoolreisjes. Spr. waarschuwt tegen een particuliere MIJNHARDT Bij Apoth.en Drogisten"!*] verzekeringsmaatschappij tegen werkloos heid en komt er tegen op, dat een ambte naar ter secretarie agent is dier maat schappij. De heer Van Hal (S.D.A.P.) besprak voornamelijk het onderwijs en meent dat de vrijzinnig-democratische wethouder van onderwijs, die sprekers fractie verle den jaar met vertrouwen begroette, in de mocratie tekort schiet. Dit bleek toen hij de grens voor kindervoeding en -kleeding verlaagde. Ook komt hij er tegen op, dat er nog klassen zijn met 50 en meer leer lingen en er is nog te veel verschil tus- schen de openbare scholen onderling. Dan bespreekt de heer Van Hal het voorberei dend onderwijs. Het moet onderzocht wor den hoeveel het particulier initiatief ten dezen opzichte tekort schiet en zoo noodig moet van gemeentewege openbaar voorbe reidend onderwijs worden gegeven. .De heer Van Oorschot (S. P.) onder steunt dit laatste en meent dat er nog iets hapert aan het schoolartsenwezen; de con trole moet langer duren, want als men de kinderen naar den huisarts verwijst, wordt dit door onwetendheid der ouders met de gevaren dikwijls nagelaten. Spr. doet ver schillende klachten hooren over de wijze, waarop de kindervoeding plaats heeft. Hij wijst op minder goede hygiëne daarbij. De heer Hoogkamer (G. H.) komt vooral op tegen te groote klassen op de openbare scholen en dient een motie in, waarin er op wordt aangedrongen, dat Burg. en Weth. zullen zorgen, dat dit voor 1 September 1927 tot het verleden behoort zonder extra kosten voor de gemeente. De heer M. Laernoes (V. B.), wethouder en waarnemend burgemeester, zegt dat de niet ontslagen hoofdcommies volgend jaar met het oog op de verkiezingsdrukte nog niet kan worden gemist. Nadat enkele ja ren geleden de gezondheidscommissie en kele woningen had bezocht, zijn verschil lende op aanwijzing van Burg. en Weth. verbeterd. Nogmaals zal worden nagegaan of er reden is woningen onbewoonbaar te verklaren. Het is de bedoeling om bouw plannen, waarvan gemeentewerken meent, dat zij niet móói zijn, in de commissie voor gemeentewerken te bespreken. De Beurs is gebracht onder bouwbedrijf. Met de ge meenten Koudekerke en Zoutelande zal overleg worden gepleegd over toezicht bij het baden buiten het eigenlijke badbedrijf. De heer Harts (V. D.), wethouder van onderwijs, zegt dat het bijzonder onderwijs zeker met hetzelfde geld meer doet dan het openbare en zet nader de posten voor onderhoud der openbare scholen uiteen. Spr. wijst er op, dat als hij het indexcijfer juist gevolgd had, de grens voor kinder voeding had moeten zijn f 11.50 plus f 1.50 per kind; nu is het f 15 plus f 2. Als men stipt aan het maximum aantal leerlingen per klassevast moet houden, moet men iedere 3 maanden wel kinderen verplaat sen. Waar Vlissingen zich naar een zijde sterk uitbreidt, zal spr. met een voorstel komen om een nieuwe openbare school te stichten, wat zoowat f 15.000 tot f 16.000 zal kosten en waardoor tevens een lokaal zal worden verkregen voor lessen in han denarbeid. Een nader onderhoek naar de noodzakelijkheid van openbaar voorberei dend onderwijs zegt spr. toe. De motie van den heer Hoogkamer nemen Burg. en Weth. gaarne over. Inzake het schoolart senwezen slaat de heer Van Oorschot de ouders te laag aan. De klachten over kin dervoeding zal spr. grondig onderzoeken. De heer P. G. Laernoes (A. R.), wet houder van financiën, dringt op zuinig heid aan en deelt mede, dat officieel geen ambtenaar is aangesteld als correspondent van een verzekeringsmaatschappij en hij ook niet weet, dat een der ambtenaren, voor die maatschappij vertegenwoordi ger is. In tweede instantie voerde behalye al de genoemde leden, o.a. het woord de heer Berger (S.D.A.P.), die nog iets uitvoeriger bepleitte, dat Burg. en Weth. zich ten on rechte niet hebhen gehouden aan het be sluit ingevolge het rapport van de com missie ad hoe over de bezuiniging op ge meentepersoneel. De heer Andriessen (R. K.), die ook lid der commissie ad hoc is geweest, komt er ook tegen op, dat Burg. en Weth. het he-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1