r Zoeklichtjes. Onderwijs. zicli niet aan de bepaling hielden, dat het Nederlandsche woorden moesten zijn. De vreemde woorden werden echter geschrapt en telden voor het aantal niet mede, ter wijl ook bijv. woorden met twee n's er in werden weggeslagen, omdat in levertraan slechts één n voorkomt. Ook het aantal der gevonden woorden gaf groote verschil len aan. Zoo waren er die dachten met 40 woorden al heel wat te hebben gepres teerd, maar een buiten mededinging opge maakte lijst gaf 262 goede woorden en wellicht zijn er nog meer. Hoe het ook zij, boeken voor de 25 beste antwoorden kon den worden toegekend aan: Johanna W. de Vries, pastorie te Wilhelminadorp, 19 jaar, 203 goede woorden; Douwe v. Swig- chem, Dwarskade G 110, 11/4 jaar, 196 w.; Jacob Steendam, 11 jaar, Piet Steen- dam, 15 jaar, beiden Pijpstraat N 220, resp. 181 en 180 w.; Dirk A. Huijsse, 11 jaar en Johanna Huijsse, 15 jaar, beiden St. Pieterstraat F 37, 180 w.; August Wa genaar, Langeweg K 100, Breskens, 10 jaar, 179 w.; Catharina Risseeuw, Veer- sche Singel S 23, 20 jaar, 175 w.; Marie Tazelaar, Noordweg R 13h, 12 jaar, 175 w.: Pockeltje DijkstraAbma, Boones- wegje 94, Grijpskerke, 25 jaar, 174 w.; Apolonia F. Versluijs, L. Gortstraat I 326, 14 jaar, 171 w.;»Anna S. Hondsmerk, Ka poenstraat 14, 15 jaar, 169 w.; Helène Maasvan Velsen, Rouaansche Kade G 42, 33 jaar, 168 w.; Mina Millenaar, Seis- dam Q 21, 14- jaar, 169 w.; Wilhelmina Joosse, Tramsingel E 28, Koudekerke, 165 w.; Gover Krijger, KI. Vlaanderen M 192, 10 jaar, 162 w.; Adriaan J. v. d. Welle, Noordweg R lb, 12 jaar, 161 w.; Willem van Meerendonk Jr., 15 jaar, Noordsingel R 59, 158 w.; Willem v. d. Ende, Piccardstraat 48, Goes, 14 jaar, 156 w,; Anton Mulder, Vlissingsche straat K 44, 13 jaar, 155 w.; Jan Stoppels, 'tZand D 74, 13 jaar, 155 w.; Cornelis Polder man, Vrouwenpolder, 19 jaar, 154 w.; Leendert Boone, Biesbosch 717, Werken dam, 11 jaar, 153 w.; Jacob Stoppels, 't Zand D 74, 17 jaar, 152 w.; Elizabeth de Keizer, KI. Vlaanderen M 149, 148 w.; De prijswinners, bij wier naam geen woon plaats is genoemd, wonen te Middelburg. Nog zij gemeld, dat Anton Mulder, die reeds eenige keeren zijn inzending deed in een mooi gesneden lijstje, die alle op het kantoor der firma zijn opgehangen, thans een gesneden „roode pilaar" toezond, ter wijl ook nu dichterlijke ontboezemingen niet ontbraken. Goes. Naar wij vernemen is aan de firma P. 4- d e L i g n y, alhier, opge dragen de levering van alle gordijnen met benoodigdheden en van ijzeren lees- en waschtafels voor het nieuwe Ziekenhuis, Oostwal, alhier. De A.-R. Kiesvereeniging vergadert Woensdagavond a.s. in de Chr. Bewaar school, teneinde candidaten te stellen voor de Prov. Staten en de actie voor de Statenverkiezingen te bespreken. Gaarne wekken wij de leden op tot een druk bezoek van deze belangrijke vergadering.. Bevolking gedurende de 2e helft der maand Nov. 1926. Ingekomen: J. van Elsacker en gezin, schrijver postkantoor, van St.-Philipsland, Piceardtstr. 3; Wed. Wolfers, geb. Osse- waarde, zonder beroep, van Rotterdam, Kleine Kade 31; A.. Th. van der Weele, chauffeur, van Colijnsplaat, Opril Beesten markt 2; J. Adriaanse, smid, van Bigge- kerke, Oostsingel 18; J. M. Wouters, M. H. Hendriks en Th. H. J. Bartels. allen liefde zusters, van Maastricht, Lombardstraat 2. Vertrokken: Wed. Goetheer, geb. Schip per, en gezin, arbeidster, naar Kapelle, B 36; M. B. E. Kort, geb. Drijfhout, zonder beroep, naar Dubbeldam, Burgm. Jaslaan 45; M. J. J. Haakman van den Bergh, liefdezuster, naar Maastricht, Oogenkliniek; S. C. A. Blanker, onder wijzeres, naar Colijnsplaat, Dorpsstraat. KI oe tin ge. Toen Zaterdag de zoon van E- m-edere-ed in de auto van de Firma Gebr. g. wilde deze juist voor zijn huis lafstappe-n, mot het gevolg, dat S. van de treeplank afgleed en onder een der achterwielen terecht kwam. Met een erg gekneusd been werd hij opgenomen. Lat ter bleek, dat het zoo erg niet was. Het zal wellicht wel met een paar we ken rust afloopien. Kloetinge. Loop der Bevolking over de knaand November. Ingekomen: A. J. J. van Erlsvelde dienstbode, van Kruiningen naar hier, A S; S. Kole en gezin, spoorwegarbeider, van Kruiningen, B 162; Joh. Verschuure en gezin, hakkersknecht, van Goes Wil lem Zelleweg A 4f; C. Stroosnijder, z.b. echtgenoote van C. Breeweg, van Schore, 'A 226; T. van de Kreeke, dienstbode, van Goes naar Oude Singel B 5; M. Min- naard, dienstbode van Goes ,naar A 5. Vertrokken: S. Gunst, dienstbode van A 5 naar Goes, Voorstad 25; M. F. Toorenaar, z.b. gehuwd met C. Zwee- drjk, van B 143, naar Kattendijke (Wilhel minadorp); J. Nieuwenhuijse, horloge-ma ker ,van B 121, naar Sliedrecht A 781; J. J. Mijnsbergen, soldaat bij de politie- 'troepen van B_ 54 naar Loosdrecht; C. E. Jdassee, z!b. van A 102, naar «Leiden, Doezastraat 43; Joh. Do-rrepaal, spoor wegarbeider, van B 162 naar Goes, de Ruyterlaan 66; T. van Boven, dienstbode, van A 255 naar 'sHeer Arendskerke; A. J. van 't Veer, bakkersknecht, van A 268 naar Nieuw- en St. Joosland. Wolfaartsdijk. Toon de chauffeur van Dt Martens uit M ddolburg Zondagmorgen jnet een auto van Wolfaartsdijksche veer kwam en de bocht VeerwegMolenweg zou omrijden, liepen plotseling twee kin deren van omstreeks 7 en 8 jaar van den arbeider D. Reinhout dwars over den weg. Do chauffeur remde uit alle macht, wat tengevolge had dat de wielen slipten en do wagen in een vrij diepe sloot terecht kwam. Met behulp van een bok van don timmerman P. Koeman werd de wagen op den weg gebracht en bleek dat de auto slechts gering was beschadigd. Het is hier aan het krachtig remmen van den chauffeur te danken dat beide kinderen gespaard bleven. Kapelle. Vrijdagmiddag vergaderde die Raad. Afwezig dhr Ganseman. De voor zitter deelt mee in verband met de uit drukking, gebruikt in de vorige vergade ring, dat de heeren Drinkwaard en van der Hoek respectievelijk Hoofd der Openh. School en van de Ned. Herv. school, spr. persoonlijk hebben meegedeeld, dat hun nerzijds de kwestie van het vervolgonder wijs niet aanhangig is gemaakt hij Ged. Staten. De voorz. deelt daarna mee, dat de Min. van Onderwijs, K. en W. bericht op liet schrijven van den Raad, genegen te zijn, om pen tegemoetkoming van f 300 te verstrekken inzake het herstellen van de torenspits. De voorz. zegt, dat het zoo niet blijven kan. Anders zal het uurwerk veel van het hemelwater hebben te lijden. Spr. z-egt: alles ging op advies van de monu mentencommissie, liet lood moest nooit van d,e spits gedaan zijn. Dit was uit stekend lood en het bedrag hiervan ge maakt is in de restauratie verwerkt. Dhr van Wingen is er voor, dat alles wordt vergoed. He Sis geschied buiten den raad. Spr. vindt het niet meer dan billijk. De voorz. leest het ministeriëele schrijven voor, ook het vorige. Dhr v. d. Have stelt voor naar aanleiding van het voorlaatste schrijven do subsidie te aan vaarden van f 300, maar ook voor ver dere tegensragen aansprakelijkheid te stellen. Dhr Z-egers meent, dat dit niet zal gaan. Besloten werd met algemeene stemmen om zoo spoedig mogelijk tot ver betering over te gaan en de toegezegde subsidie te aanvaarden. De aandacht van B. en W. is gevestigd door dhr van der Have op de verbetering aan den ingang van den nieuwen weg aan het nieuwe Bouwplan, aldus de vootz. Spr. kan meededen, dat eerst later met her stelling zal kunnen aangevangen worden. Machtiging werd aan B. en W. ver leend tot aangaan van een geldleen,ing groot f 1102.81 voor uitbetaling aan de Chr. School Kapelle-Biezelinge, indien dit noodig mocht blijken. Komende gan het punt: onderwijs aan de rijpere jeugd, spreekt dhr Zegers zijn bevreemding uit dat dit punt z.oo op de agenda staat. Spr. meent, d,ut het enkel gaat om het salaris. De voorz. zegt: Besloten was na de zienswijze van Ged. Staten dit punt als nog te behandelen. S,pr. leest voor het korte schrijven van Ged. Staten, waaruit blijkt, dat Ged. Staten zich niet zullen bemoeien, met, dezie aangelegenheid. De voorz. leest alsnu het schrijven voor van de heeren v. d. Hoek, Drinkwaard en de Keijzer opgesteld in yriendschappelijken toon, dat door B. en W. nog moet behan deld worden. Dit kwam op 30 Nov. in en kon nog niet in behandeling genomen worden. Dhr v. d. Linde, onderwijzer te Biez-elinge ziet zich genoodzaakt te be danken voor 't geven van vervolgonderwijs, wegens ongesteldheid. Dhr Zegers zegt in de vorige vergadering is het salaris vast gesteld. Spr. vindt het zeer moeilijk. Hel gaat nu niet om de knikkers, maar om •het recht van het spel. Spr. hoopt dat de raad niet zal terugkeeren op het een maal genomen besluit en stelt voor de finitieve aanstelling van de onderwijzers zonder meer. Dhr Fraanje zag ook gaarne het vorige raadsbesluit gehandhaafd, ge zien de zienswijze vgn Ged. Staten. Dhr v. d. Have zegt, dat dit geen motief is. Spr. stelt voor, definitieve aanstelling op f 1.50 en intrekking van het laatst genomen raadsbesluit. De voorz. stelt vooi allereerst te stemmen over'intrekking van bet vorig raadsbesluit. Vóór intrekking stemden v. d. Have, weth. Zuidweg en weth. Vereeke. Tegen stemden, dus vóór handhaving van het genomen raadsbesluit (niet f 1.50 maar f 1.25)Fraanje, Zegers en van Wingen. Aldus staking van stem men? Beslissing volgt in een volgende vergadering. 1 Tot uitbetaling van hel nog resteerende bedrag groot f 137.35 aan het Coöp. Electr. bedrijf voor straatverlichting worden B. en W. gemachtigd. Minzaam overleg met de Coöp. werd voorgehouden. Bij de rondvraag vraagt dhr v. d. Have om ook des morgens bij deze korte en donkere dagen straatverlichting. De voor- feitter zegt, dat de lijst voor straatverlich ting door Samson steeds gebruikt wordt. En wil met toestemming van den Raad gaarne medewerking verleenen. Biezelinge. Vrijdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging. Een twaalftal leden was tegenwoordig. Nadat verschillende huishoudelijke werkzaamheden waren ver richt en besloten was op een volgende vergadering zoo mogelijk een onderwerp van actueelen aard te behandelen, werd verslag uitgebracht van de vergaderingen van Prov. Comité en de Centrale Goes. Ook werd kennis genomen van verschil lende ingekomen stukken. Biezelinge ver zoekt ook in 't vervolg, evenals Goes, meer van onderen op de voorloopige candi- datenlijst samen te stellen. In deze volg orde wordt alsnu de candidatenlijst samen gesteld: C. P. Vogelaar, J. A. Dominicus, Ds A. Schede, Mr J. W. Goedhloed, P. A. Schwartz, L. W. B. A. Mulder, A. de Lange, Jac. Wabeke Az., J. J. de Jager en P. de Putter. Het verdrag NederlandBelgië lokte ook nog eenige bespreking uit. Een zestal namen werd opgegeven als nieuwe leden. Kats. Met ingang van 6 December a.s. zijn de openstellingsuren van liet telegraaf- telefoonstation alhier gewijzigd als volgt: 8.30 u. v.m. tot 11 u. v.m.; 1 u. n.m'. tot 4 u. n.m. en 5.30 u. n.m. tot 7.30 u. n.m. Westkapelle. Daartoe uitgenoodigd door de landbouwafd. „Westkapelle" te West kapelle, trad Vrijdagavond voor een druk bezet lokaal in de openb. school als spre ker op de heer Stevens, directeur van de winterlandbouwschool te Goes, met het on derwerp: de nieuwe stikstofhoudende kunstmeststoffen. Spreker merkte op, dat nu de groote landbouwbedrijven langzamerhand veran deren in meer kleinere bedrijven, het nood zakelijk is, dat de vruchtbaarheid van het land zoo hoog mogelijk opgevoerd wordt, dat het, om een behoorlijk gewas te oog sten, in de eerste plaats noodig is, dat in den bodem voldoende voedsel aanwezig is. Önze cultuurgewassen hebben noodig stik- stofpliosphorzuren, kali- en kalkstofhou- dende meststoffen. Hij bracht in herinne ring, hoe langzamerhand de stalmest groo- tendeels vervangen werd door de kunst meststoffen. Als eerste kunstmeststof werd gebruikt guano, daarna chilisalpeter, ver volgens zwavelzure ammoniak. Helder en uitvoerig behandelde hij het ontstaan en gebruik van de nieuwere stikstofhoudende kunstmeststoffen: norgesalpeter en kalk stikstof. De stikstofhoudende kunstmeststoffen zijn de duurste, en drukken dus financieel het zwaarst op den verbruiker dezer stof fen. Chili is het eenige land, dat chilisal peter uitvoert, en al moge de hoeveelheid ook heel groot zijn, te eeniger tijd zal de hoeveelheid verbruikt zijn. Bovendien wees hij er op, dat de gasfabrieken zwavelzure ammoniak fabriceeren als nevenprodukt, waarvan echter de voorraad beperkt is en afhankelijk van vraag. Het was dan ook van zeer groot belang, toen pl. m. 1900 het gelukt was stikstof uit de lucht vast te leggen en te verhinden, zoodat zij als meststof kon gebruikt wor den, wat uiteraard goedkooper werd en de vrees niet behoefde te bestaan, dat de stikstof Linnen afzienbaren tijd opgebruikt zal zijn, wat duidelijk wordt als men weet, dat de dampkring 4 trillioen kilo's bevat. In Noorwegen heeft men gebruik ge maakt van de groote kracht in het val lend water (watervallen) om kracht om te zetten in eleotrische energie. Reusach tige fabrieken ontstonden nu en leverden het norge-salpeter. In Duitschland werd een procédé ge vormd, om stikstof vast te leggen met cal cium, wat genoemd werd kalkstikstof. In den oorlog was Duitschland afgesloten van den toevoer van chilisalpeter, welke het noodig had voor landbouw en het ma ken van buskruit. Dit had tot gevolg het stichten van groote fabrieken, die in staat waren het land te voorzien van kalkstik stof. In prettigen betoogtrant lichtte spre ker nader toe, hoe de fabricage van norge salpeter en kalkstikstof geschiedt. Na deze onderhoudende en leerrijke voordracht werden lantaarnplaatjes op het doek ge projecteerd, die duidelijk maakten, hoe in betrekkelijk korten tijd groote fabrieken in Noorwegen en Duitschland werden ge bouwd en nog in opbouw zijn, waarin de bereiding van de nieuwere kunstmest stoffen plaats heeft. Ook liet spreker nog eenige proefvelden in Zeeland zien, die duidelijk het groote verschil in groeikracht van de cultuurge wassen aangaven, na bemesting met nor gesalpeter en chilisalpeter. De eerstge noemde bemesting gaf betere resultaten. De voorzitter der afd., de heer L. Ver sluijs, bracht den spreker hartelijk dank voor diens onderhoudende en leerrijke voordracht. Zierikzee. Vrijdagavond vergaderde de A.-R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje". De voorzitter opende op gebrui kelijke wijze, waarna de notulen werden voorgelezen. Verslag werd uitgebracht door den af gevaardigde over de verleden week te Mid delburg gehouden vergadering van het Prov. Comité, wat aanleiding gaf tot le vendige besprekingen. Verder was aan de orde candidaatstel- ling voor de Prov. Staten. Besloten werd, de bij de Gentr. Kiesvereen. in te dienen lijst als volgt samen te stellen: 1. A. Tim merman; 2. W. den Boer; 3. L. Quant; 4. W. v. d. Berge; 5. J. C. Vis; 6. J. de Brui ne; 7. H. S. v. Waveren;* 8. J. Spits; 9. S. Hage; 10. A. S. v. Hoeve. Een voorstel van een der leden om aan de A.-R. Kamerclub groote teleurstelling te betuigen door de houding der groote meerderheid dier Kamerclub in verband met de aanneming van het Ned.-Belgisch verdrag werd met bijna algemeene stem men verworpen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Sexbierum, J. Nau- ta te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Uitwijk, J. de Wit, hulp prediker te Heemstede. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Maarssen, A. H. Hilbers te Enschedé en Joh. v. d. Vegt te Doesburg. Vrij-Evang. Gemeente. Beroepen te Apeldoorn, W. D. Eindhout te Dordrecht. van diploma voor kerk- en concertspel der Ned. Org'. Vereen. Arnemuiden. Herkozen tot president kerkvoogd hij de Ned. Herv. gemeente al hier dhr C. van Waarde en herkozen tot notabelen de 'heeren A. Meulmeester en K. van de Gruiter. Wissekerke. Gekozen lot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk dhr Jan de Kam Dz. Prof. Lindeboom. Naar ge meld wordt is de bijna 82-jarige professor L. Lindeboom, die van 1883 ot 1918 werk zaam was als hoogleeraar aan de Theolo gische School, doch ook daarna nog een leidende rol bleef vervulen in de Gerefor meerde kringen en kortelings nog actief deelnam aan de Asser Synode, opnieuw ernstig ongesteld. EenBijbelhuis. De „British and Foreign Bible Society" hoeft een ter rein aangekocht in het hart van Jeruza lem, om er een Bijbelhuis te stichten. Overdracht rectoraat. De overdracht van het Rectoraat der Theol. School te Kampen door prof. dr T. Hoek stra aan prof. dr S. Greydanus, zal Woens dag 8 Dec. in de groote aula der school plaats hebben. Bezwaarden te Rotterdam. Het resultaat van de verkenningen naar de mogelijkheid van een eigen kerkfor- rnatie door de bezwaarden te Rotterdam zal wellicht in Januari openbaar worden. Aanvankelijk heeft men kunnen rekenen ,op een driehonderdtal belijdende leden, die zich tot toetreding bereid verklaard heb ben. Onder hen zijn er echter die voor de consequenties terug geschrokken zijn. Daarentegen zijn ér later ook weer nieuwe bijgekomen. Op een aantal van tusschen de 100 en 200 belijdende leden, met hun gezin nen, "denkt men evenwel vast te kunnen rekenen. Achtste predikantsplaats. Volgens het „Haarl. Predikbeurtenblad" zal door den - Alg. Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Haarlem aan het classicaal bestuur worden verzocht een nieuwe pre- dikantsplaats te stichten voor bijzondere doeleinden. Door den Alg. Kerkeraad werd een con cept-voorstel aangenomen betreffende het benoemen van den predikant van het Diac-onessenhuis tot Ssten predikant. D s M. ten Broek, Ned. Herv. predikant te Westeremhden, heeft zijn zil veren .ambtsjubileum onder veel belang stelling gevierd. Van zijn gemeenteleden ontving hij een gouden horloge. Des avonds werd hij ook op bijzonder harte lijke wijze gehuldigd, waarbij o.m. de burgem. .van Stedum het woord voerde. Middelburg. Tot organist der Nieuwe kerk der Ned. Herv. Gemeente is in plaats van den heer A. van Os, wien eervol ont slag verleend werd, benoemd de heer Th. C. Ferwerda, organist der Galilieënkerk en muziekleeraar te Leeuwarden, in het bezit Niet de hoer D. P. Heijler, maar die heer D. P. Meijler te St. Laurens slaagde te 's-Gravenhage voor het exa men M.O. akte K I (Wiskunde). Do Onderwjj s-C ent rale. In de dezer dagen gehouden vergadering der Onderwijs-Centrale-federatie, van Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap, Unie van Chr. onderwijzers, Vereeniging van Hoofden van Scholen, Vereniging voor M.U.L.O., Nederlandsche Bond van Leera ren en Leeraressen hij het Nijverheids onderwijs, Bond van Fröbd-onderwijzeres- sen werd de stand der actie besproken in verband met de in de Tweede Kamer aangenomen moties-Bulten, -Ter Laan, en -Suring. Besloten werd den voorstellers van dez,e moties namens de Onderwijs- Centrale dank te betuigen. Van een met de R.-K. en S.D.A.P.- fractie gevoerd onderhoud werd door rle delegaties rapport uitgebracht. De v.d.- kamerfractie hoeft reeds een onderhoud toegezegd. Drie fracties, die nog niet ant woordden, zullen nogmaals om een onder houd aangezocht worden. Besloten werd bij de regeering en volks vertegenwoordiging te ageeren voor uit voering van de genoemde moties en de aandacht van het groote publiek bij ver nieuwing op deze zaken te vestigen. Wat betreft het punt assistenten, aantal leerlingen per onderwijzer en opleiding zullen de aangesloten organisaties afzon derlijk aan de oommissie-Rutgers advies uitbrengen. De nieuwe spelling. Nog kan gemeld worden, dat in de Commissie, welke de Minister van Onderwijs heeft benoemd tot onderzoek van het spelling vraagstuk de Inspecties van het Gym nasiaal en Middelbaar Onderwijs en de Hoofdinspecties van het Lager Onderwijs vertegenwoordigd zijn. Van deze Commis sie is Dr Vinkensteyn, de oudste inspec teur van Gymnasiaal Onderwijs, voorz Aan de Commissie is, naar het „Vad." verder meedeelt, gevraagd advies uit te brengen omtrent hetgeen in het spelling vraagstuk h.i. met betrekking tot het On derwijs dient te worden gedaan. Dit advies is in definitieven vorm nog niet -ontvangen Het voornemen van den Minister is aan de hand ervan opnieuw de meenïngen in te winnen van de verschillende groe pen, welke op dit gebied in de weten schappelijke wereld beslaan, en ook voe ling te houden met verschillende maat schappelijke groepen. Dat aan een eventueel besluit de vorm van een wettelijke regeling gegeven zal worden, ligt met het oog op het «ver langen naar een werkelijk bindende rege ling voor de hand. Het is niet waarschijn lijk, dat het eindresultaat zal gaan in de richting van het in 1916 uitgebrachte rap- port-Kluyver-Muller. Vlissingen. Lichtbeelden op de school. Nu reeds in verschillende ge- In „Ons Zeeland" lees ik, dat er in Goes momenteel bijna buitensporig ge danst wordt. Er wordt nagenoeg niets op touw gezet, zoo vertelt de correspondent, zonder dat er een „bal na" aan verbonden is. Het vooruitzicht te kunnen dansen doet zelfs naar weinig aanlokkelijke bijeenkomsten de bezoekers stroomen. Ik ben niet in de gelegenheid om te controleeren of wat hier gezegd wordt juist is. Maar als 'twaar is, dan pleit het dunkt me niet voor de Goesche bevolking, die een zoo overdreven behoefte heeft om te dansen. En de vraag zou gesteld kunnen wor den of het niet gewenscht is, dat pogingen worden gedaan, om deze „dans-manie" te beteugelen. OPMERKER. meenten op de Lagere scholen van een schoolbioscoop wordt gebruik gemaakt, heeft invoering van dit leermiddel op de openbare lagere scholen in deze gemeente reeds sinds 1923 de aandacht van R. fen W. In December van dat jaar werd Boot B. en W. een commissie, bestaande uit hoofden en onderwijzers der op-enlrare L. Scholen 'ingesteld, teneinde dit vraagstuk aan haar oordeel te onderwerpen en B. en W. van advies te dienen. Door deze commissie werden een drietal punten be sproken, n.l. of aanschaffing van één bios coop-toestel voor de scholen gezamenlijk dan wel van een projectie-lantaarn voor iedere school gewenscht is. Tevens werd de vraag -onder de oogen gezien, of met een bioscoophouder kon worden ge contracteerd over het eenige malen per jaar vertonnen vaan schoolfihns. Dit laat ste werd evenwel niet in het belang Wan het onderwijs geacht, daar het onderwijs- milieu harbij verloren gaat. Het aan schaffen van één bios-cooptoestel heeft tot bezwaar, dat daarbij geen beelden uit boeken of diverse voorwerpen op het doek kunnen worden geprojecteerd en gebruik moet worden gemaakt van een gebouw- dat los van de school staat. Over bleef dus het aanschaffen van projectie- lantaarns, die, hoewel zij geen trilbeeld geven, toch het meest bruikbaar worden geoordeeld, daar hiervan b-ij of onmiddel lijk na het onderwijs gebruik kan worden gemaakt zonder dat het schoolgebouw be hoeft te worden verlaten. Door de scholen in 6 groepen te comhineer-en, zouden 6 toestellen noodig zijn, begroot op f 175 per stuk is totaal f 1050. Tn ieder der 9 scholen zal een lokaal donker moeten w-orden gemaakt, t-egen f 30 per school, is totaal f 270, of een uitgaaf voor alles samen f1320. De oommissie van toezicht op het L.O. kwam na ernstige bespreking eenparig Tot de conclusie, dat het onder wijs in verschillende vakken ten zeerste door het gebruik maken van pró'ectie-lan- taarns zal zijn gebaat. B. en W. stellen daarom voor tot aanschaffing en uitvoe ring van een <en ander te besluiten. Een vreemde taal op de L. School. Het „Weekblad voor Gymn. en Middelbaar Onderwijs" deelt als uit slag van de enquete, gehouden onder leer aren .M. O. over de vraag: of het ge wenscht is, een vreemde taal toe te laten in de eerste zes jaren der lagere school, mede, dat zijn: Vraag 1: "Moet de Algem. Ver. van Leeraren M.O. haar meening uitspreken? Uitgebracht 539 stemmen; 514 ja; 13 neen; 12 blanco. Vraag 2: £ijt gij vóór of tegen het ont werp? vóór 282 st.; tegen 249; blanco 8. Bij deze tegen-stemmers zijn er 81 die geen enkele vreemde taal op de L.S. wil len zien toegelaten. Bovendien heeft het stembureau het zijn taak geacht na te gaan, hoe de totaal- stemverhouding was op de drie talen uit gebracht, omdat verschillenden gestemd hadden, voor het gev"al er tóch een vreemde taal werd ingevoerd. Er werden gevonden voor: Duilsch 7 stemmen; Engelsch 21, Fransch 340 en blanco 171. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur, Onderg-tteckende verzoekt beleefd op name van onderstaand: Met eenige verbaz ng las ik het bericht van de vergadering der A- R. Kiesver een. te Goes. Het is natuurlijk volkomen waar, dat het „van onder op'" ten allen tijde moet worden voorgestaan. De KV. te Goes meent, dat tegen dezen regel is gezond gd door de circulaire van de Centrale gezonden aan de pl. K,V. Op de vergadering van de Cientrale, waar dit „advies" aan de pl. K.V. werd aangeno men, waren toch zeker ook afgevaardigden van de Goesche- K.V. en op de vergade ring der pl. K.V. werd toch ook door hen verslag uitgebracht van de totstand koming van dit advies". Deze afgevaar digden schijnen van dit „onge-past" ad vies niets te- hebben gemerkt. Of hebben zij er zich onder „protest" bij neerge legd? Nu de pl. v-c-freenigingen reeds hier en daar hebben vergaderd en de lijst inge zonden, komt Goes mot dit vo-orstel: op nieuw vergaderen: zelf een voorloopg® lijst inzenden. Naar ik vernam heeft de vergadering der Centrale (d.z. afgevaar digden der pl. vereen.) z:ch uitgesloofd om 16 (zegge zestien) mannen te noe men, die in aanmerking kwamen. Nu is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2