Buitenland. Binnenland. üit ile, Provincie. Kerknieuws niets to zeggen is. Walmeer ze zoo blijven als nu, zou er van de gebeele gasfabriek- begrooting niets terecht komen. Maar men hoopt, dat de prijzen spoedig omlaag zul len gaan. Tot eind Januari is de gasfa briek gedekt. Het is de bedoeling van B. en W. het debiet van de gasfabriek zoo hoog mogelijk te houden en op te vceTen. B. en W. stellen de volgende gasprijzen voor: 12 cent voor de eerste 250 kub. M en 8 cent voor de rest. Zoodra de kolenprijzen beduidend dalen, zullen B. en W- met voorstellen tot verla ging komen. Dit is het eigen belting van de gasfabriek, want hoe meer gas een gasfabriek kan produoeeren, des te voor- deeliger werkt zij. Omtrent het vastrechttarief voor electri- citeit, zegt Spr., dat er zal komen een tarief voor winkelverlichting na sluitings tijd. Spr. meent, dat men het debat over het vastrechttarief zal kunnen uitstellen, tot die zaak in den Raad komt. Weth. Onderdijk doet nu enkele mede delingen. De resultaten van de aanslui tingen aan de rioleering zijn heel gun stig. Met 1 Jan. 1927 zullen 250 nieu we aansluitingen op de oude rioleering zijn tot stand gekomen. Wat de nieuwe rioleering der buitenwijken betreft, het cvergroota deel der perceelen aan de nieuwe rioleering gelegen, zal aansluiten. Wat de bestrating van Lange- en Korte Delft betreft, zet Spr. uiteen, dat hij persoonlijk groot voorstander is van as falteering. De meerderheid van B. en W. is daar echter niet voor. Asfaltbestra- ting en trottoiraanleg van Lange en Korte Delft (inclusief verlegging van de buis leidingen) zal rond f50.000 kosten. Het geheele college van B. en W. was van oordeel, dat van de bewoners een tegemoetkoming in do kosten mocht wor den gevraagd, omdat het onbillijk zou zijn voor deze straat veel meer uit te geven dan voor andere straten, tot een bedrag van plm. f12 par bewoner en per jaar. Daarvoor waren ze ook ontslagen van de zorg voor hun stoepen. Het grootste deel der bewoners wilde wel de trottoirs af staan, maar de oveirgrooto meerderheid wc-nschte in de kosten n'et bij te dragen. Ongeveer 40 eigenaars van perceelen wilden geen afstand doen van hun trot toir. Om practischo redenen kunnen B. en W. dus met geen voorspellen tot asphaltee. ring komen, want zonder trottoiraanleg gaat het niet Wel is verbeter'ng van de bestrating noodig. Misschien zou het aanbeveling verdienen een proefbestrating over een korten afstand aan te leggen. Asphaltbo- Btrating alleen kost (zonder trottoiraanleg, etc.) f19 500 (met do bestaande be strating als onderlaag, die men dus kwijt is); met koperslag keien kost het f27.000; klinkerbcstrat ng kost f15000 Spr. onderschrijft hetgeen dhr Vertregt gezegd heeft over den bouw van arbei derswoningen. Voor het oogenbhk is het al heel moeilijk, om nog meer woningen onbewoonbaar te verklaren, daar er voor dergelijke gezinnen geen andere wonin gen beschikbaar zijn. Wat de werkloozenzorg betreft, inder daad is dit voor Middelburg en tal van andere gemeenten een nijpend vraagstuk. Andere gemeenten trekken er zich niets van aan en doen daarvoor geen uitgaven. Rpr. bepleit een regeling als volgt: bijdrage van werkgever, van werknemer en van rijk en gemeente. Deze regeling was billijker en drukte meer gelijkelijk. Wat de onderwijskwestie betreft, zegt SpT. dat de opheffing van school B een zeer kleine bezuiniging zou hebben be- teekend. Spr. meent, dat de liefde voor 't openbaar onderwijs bij de linker frac ties sterker spreekt dan bij de rechtsche fracties. Dhr Paul bespreekt ook dit laatste on derwerp en wijst er op, dat de A-R. en O.H. Kamerloden gestemd hebben te gen invoering van het verplichte zeven de leerjaar. Dhr Vertregt: dat betreft toch niet al leen het openbaar onderwijs? Verder zegt dhr Paul, dat de S- D. A. B. haar voorstel inzake de verhoo ging van de opcenten op de vermogens belasting handhaaft. In verhand mat de belastingkwestie dringt dhr Paul er op aan, de annexa tie van omlggende gebieden in gedach ten te houden. SpT. meent, dat de tegen stand in de betrokken gebieden wat min der geworden is. De voorz. zegt: We hou den dal wel in gedachten. Dhr Mes zegt, dat het grootste bezwaar rali de Lange Delft bewoners is, dat ze moeten bijdragen in de kosten. Nog nim mer is aan de bewoners van eenige straat Om een bijdrage gevraagd. De Lange Delft bewoners betalen ook straatbelasting! Voor asphalteering mag toch wel een lee- ning gesloten worden? Is nu ïente en ■aflossing van een leening van f50000 voor de gemeente te bezwaarlijk, waar voor dan de hoofdstraat geasphalteerd is? Hebben de bewoners van de Stationsstr. ook aan het trottoir betaald? Mevr. Weyl en dhr Oornelisse pleiten voor asphalteering. Weth. De- Veer wijst er de soc. dem. fractie op, dat waneer men de opcen ten op de vermogensbelasting van 50 op 100 brengt, dit een verschil zal ma ken van slechts f 17.000, dat dan oneven redig zwaar zal drukken op kleine ver mogens. Spr. noemt verder een asphalt-bestra- ting voor de Lange Delft een luxe. Trot toirs kan men ook aanleggen bij een doel matige herbestrating. De voorz. is ook fel tegenstander van esphalteering. Het is luxe. We kunnen goedkooper een even goede bestrating bobben. En dan kunnen we ieder jaar wat doen. We moeten denken aan de ge- aaeente-financiën en den rentelast der ge meente niet onnoodig verzwaren. We staan straks ook voor groote uitgaven aan het Gasthuis en voor het abattoir. Na eenige replieken volgt nu de be handeling van de bedrijfsbe- grootingen. Deze worden na enkele minder beduidende opmerkingen ongewij zigd vastgesteld. (Slot volgt.) De Vesuvius in werking. Sinds eenige dagen is, zooals bekend, de Vesuvius weer in werking. Overdag is er van Napels uit niet veel te zien, 's nachts echter vertoont zich eengrootsch schouwspel. Donkerroode rook stijgt als een in gloed staande pijnboom recht om hoog, boven den geweldigen krater. Nu en dan worden gelijk met den rook, lava, steenen en zwavel uitgestooten. De telefonische verbinding, welke reeds bij het begirt van de uitbarsting het zwaar te verantwoorden had, is thans geheel verbroken, zoodat het observatorium ge heel van do buitenwereld is afgesneden. Men vermoedt, dat de werking van lan- geren duur zal zijn, daar zich in den berg een groote hoeveelheid stoffen, die uit gestooten worden, hebben opgehoopt. De bevolking van de omliggende plaatsen ge draagt zich tot beden rustig. De directeur van het observatorium op den Vesuvius, professor Malladia, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij meedeelt, dat de uitbarsting een heel ge wone is, welke herhaaldelijk wordt waar genomen. In de verschijnselen is niets verontrustends; ze vormen slechts een wondervol tafereel vooral voor de1 vele vreemdelingen die thans naar Napels ko men, om de uitbarsting in oogenschouw te nemen. De crisis in Roemenië. De koningin van Roemenië, die Dins dagavond te Parijs is aangekomen, zal vandaag naar Boekarest vertrekken. Ex- kroonprins Carol heeft te Parijs een onder houd gehad met den Roemoenschen ge neraal Angolescoe, waarbij hij volgens de bladen heeft beloofd niets te zullen on dernemen, wat als een staatsgreep zou kunnen worden beschouwd. Koning Ferdinand van Roemenië heeft een brief gericht tot den ministerpresident, welke in de kamer en den senaat werd voorgelezen. Daarin zegt de Koning o.'a. Ik ben diep bewogen door de belang stelling en de liefde, welke door allen in verband met mijn gezondheidstoestand aan den dag worden gelegd. Tegelijkertijd bemerk ik echter met groote droefheid, dat sommigen van de omstandigheden gebruik-maken, om twijfel te opperen aan de beginselen, welke de grondslagen vormen der constitutioneele monarchie. Gelukkig merk ik sinds eohigen tijd, dat mijn krachten terugkeeren ©n met Gods hulp zal ik, evenals ik dat tot dusver heb gedaan, mijn plichten jegens ons dierbaar land en ons geliefd volk kunnen vervullen. Do koning herinnert er aan, dat hij in 's lands belang persoonlijke banden heeft weten te verbreken en paal en perk heeft gesteld aan de gevolgen der af dwaling-en van een geliefd kind. Ik zal, zoo vervolgt hij, het werk, mij door God toevertrouwd, verdedigen eD alle krachten inspannen voor een ver zekerde toekomst, gebaseerd op den roem der dynastie en de consolidatie van den staat. Korte berichten. Een telegram uit Trebizon.de maakt melding van de plundering door roovers van een karavaan op weg naar Erzeroem. Het bericht is van belang, om dat tegenwoordig de handelsweg van Per- zië naar de Zwarte Zee juist loopt over Erzeroem, daar de weg door het Kauka- sus-gebied (over Russisch-Armenië) niet veilig meer werd geacht. De patroons in het Saksisch-Tliuring- sche industriebekken hebben de alge- meene uitsluiting uitgeroepen 'in de districten Glauchau, Merane en Neu- stadt a/d Oria. 26.000 arbeiders worden door de uitsluiting getroffen. Een telegram uit Londen meldt, dat, gelijk men verwachtte, ook in Wales de staking der mijnwerkers gere geld is, en het werk onverwijld hervat wordt. De stilstand hij de kolenmijnen zal denkelijk vandaag in het geheele land geëindigd zijn. Het uitvoerverbod van ko len blijft voorloopig nog gehandhaafd. In de diamant-industrie te Antwer pen dreigt een algemeene staking, daar de patroons weigeren een loonsver- liooging toe te staan. De Oostenrijksche regeering zal b e - lastingverlich tingen voor den handel in weelde-artikelen invoeren ter bevordering der zaken van dien tak van handel met het oqg op Kerstmis. Het artikel van prof. H. Visscher. De „Standaard" meldt naar aanleiding van het artikel van prof. Visscher: „Anti revolutionair, dus tegen!": De Anti-revolutionaire Kamerclub be richt ons, dat zij met bevreemding heeft kennis genomen van het artikel, door prof. H. Visscher geschreven in „De Groene Amsterdammer" van 27 Nov. 1926; dat wel in eenige vergaderingen der club, welke gewijd waren aan de bespre king van het Nederlandsch-Belgische trac- taat, door verschillende leden bezwaren naar voren zijn gebracht, doch door prof. Visscher daarbij geen beroep is gedaan op de anti-revolutionaire beginselen. Het verdrag- met België. Belga seinde uit Brussel: Van officieele zijde worden de persberichten, dat België na het sluiten van het verdrag zich mari tiem gaat toerusten, naar aanleiding waarvan het lid van de Tweede Kamer, de heer Staalman, vragen gesteld heeft, op de meest categorische wijze gelogenstraft. Treinen op "Zondag. De Minister van Waterstaat deelt in zijn M. v. A. mee, dat het geheele aantal goed- koope treinen voor 1926 is gestegen tot 154, waarvan op Zondag 57, waarin ook begrepen zijn de goedkoope Zondagstrei- nen van verschillende Duitsche stations naar Den Haag en van Oldenburg naar Groningen, welke dit jaar voor het eerst hebben gereden, zoodat dit jaar voor het Ned. publiek niet meer goedkoope Zon- dagstreinen hebben geloopen dan in 1925. Oud-Kamerlid Gerretson. De heer B. J. Gerretson, oud-lid van de Tweede Kamer, te Rotterdam, die gisteren zijn 70sten verjaardag vierde, is door de Koningin benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Afschaffing colleges van zetters. Ingediend is een wetsontwerp tot af schaffing van de colleges van zetters voor 's Rijks directe belastingen. Deze colleges van zetters eischen jaar lijks van de schatkist een uitgaaf van on geveer f 64.000. Sedert de administratie der belastingen over meer en betere gegevens beschikt dan vroeger, hebben decolleges van zetters voor een zóó belangrijk deel hun waarde verlo ren, dat ze zonder bezwaar kunnen wor den gemist. Het ambt van Commissaris der Koningin Aan de Memorie van Antwoord op 'het verslag der Eerste Kamer in zake de sup- pletoire begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw over 1926 wordt ont leend, dat de minister met de leden, die in het voorstel om aan de commissarissen der Koningin een toelage wegens represa- tiekosten, groot f 2000, een democratisch beginsel constateeren, van oordeel is, dat aldus een, zij het bescheiden stap wordt gezet op den weg, die er toe kan leiden voor de vervulling van soortgelijke ambten den kring van gegadigden te verruimen. In deze richting wordt voorts nog een stap gezet door het onder artikel 1 van de begrooting van het Bouwfonds voor de Departementen van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dienstjaar 1926. De strekking daarvan is om voorloopig jaar lijks een bedrag van f 20.000 beschikbaar te stellen voor meubileering van de ambts woningen van de Commissarissen der Ko ningin. Verder voortschrijden langs deze lijn verbiedt voorshands het belang van 's Lands schatkist. Middelburg. De minister van financiën maakt in de Staatscourant van 30 Nov. bekend, dat zijn opgelegd aan: J. J. Fanoy alhier aanslagen tot navor dering van Rijksinkomstenbelasting en Verd'edigingsbelasting II over het be lastingjaar 1923-'24, respectievelijk ten bedrago van f92 en f21: R. A. Bastiaanse, alhier, aanslagen als voren ten bodrage van respectievelijk f 161 en f42; K. J. van Loo alhier, aanSlagen als voren ten bedrage van respectievelijk f 63 en f 13,50; P. J. Wijtenburg, voorheen te Middel burg, fhans te Zoeterwoude, aanslagen tot 'navordering van Rijksinkomstenbelasting en Verdedigingsbelasting II over het be lastingjaar 1924-'25, respectievelijk ten be drage van f 603, én f 172.75; als voren over het belastingjaar 1925-'262 respec tievelijk ten bedrage van f 230 en f 62. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot veldwachter in de ge meente Brouwershaven, J. Witte, maré chaussee te voet te Hansweert. Goes. Toondag-geneugten. Dins dagavond ging C. de ,V. uit Goes in 3e Kerkstraat zekeren v. d. B. uit Hans- weert te lijf met een mes. De V. bracht v. d. B. leerling der Ambachtsschool, een vijftal steken toe, waarvan enkele deer lijk aankwamen. Aan hoofd, armen en rug verwond vluchtte de getroffene de apotheek van den heer La Porte in, waar Dr van den Berg geneeskundige hulp ver leende. De messentrekker is aangehou den en na verhoord te zijn op vrije voeten gesteld. Ook in andere gedeelten Ln de stad hadden relletjes plaats. Vier personen werden opgebracht wegens open bare dronkenschap. (G. Crt.) 's Heer Arendskerke. In de gisteren ge houden Raadsvergadering werd besloten aan mej. N. C. de Graaff met ingang van 1 Januari 1927 eervol ontslag te ver kenen als onderwijzeres aan de openbare lagere school te 's Heet Hendrikskinderen, zulks wegens opheffing dier school. Mede wordt om dezelfde reden besloten, deze school te onttrekken aan den publieken dienst en in eigendom over te dragen aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te 'sHeer Hendrikskinderen in kwaliteit van bestuur der Herv. Chr. School aldaar. Op voorstel van B. en W. wordt alsnu met alg. st. besloten het huis, bewoond geweest door het hoofd der openbare lagere school te 's Heer Hendrikskinderen, doch door dezen als zoodanig thans niet meer gebruikt, te verkoopen voor de som van f 3600 aan bovengenoemd bestuur, en worden B. en W. met de uitvoering van dit besluit belast. Gisteren had alhier een ongeluk plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen teweeg brengen. Door het op hol slaan van een span paarden van den vrachtrijder B. werd een 13-jarig meisje van J. S. omver geloopen. Doordat de hollende paarden over haar heen stapten, kwam zij er wonder hoven wonder af, met slechts een paar schrammen aan een der beenen. Kats. Toen .eenige wei-kliedert van den landbouwer van Arenthals gisteren boven in de schuur met hun werk klaar waren, kwamen zij naar beneden en kwam de 30-jarige gehuwde werkman Verhulst van do hooitas te vallen op de nog in werking zijnde dorsclimachine. Zijn linkerarm werd gegrepen en tot bij den schouder van het licliaam gescheurd. Dr Gölderman van Kortgene verleende den ongelukkige de eerste hulp. Met de auto van den heer v. A. werd V. daarop naar het R.K Ziekenhuis te Goes vervoerd. Hier werd de wonde nog gedicht en werd hem ook nog het bloed vau zijti broer overgebracht. Hij bleek echter ook een ernstige hoofd wonde opgeloopen te hebben en is gister avond nog overleden. Souburg. Dinsdag had in „Concordia" een vergadering plaats van het Bestuur „Hot Groene Kruis" met afgevaardigden der verschillende schoolbesturen en de oudercommissie van de openbare school ter bespreking van het onderwerp: „Schoolartsen". De leiding dezer vergade ring berustte bij Dr Plugge. Deze lichtte toe, dat het hoofdbestuur der Provinciale Zeeuwsche Vereen. He! Groene Kruis heeft gemeend, van onderaf te moeten beginnen, daarom zijn genoemde personen opgeroepen. Heeft de zaak ingang gevon den, dan zal men zich met een verzoek tot de Prov. Staten wenden. De School artsen hebben een bijzondere studie van het kind gemaakt, er is pog maar 1 dergelijke arts in Zeeland, n.l. in Vlissin- gen. De bedoeling is de kinderen op de school te onderzoeken. Vervolgens be- liandeide spreker verschillende hij kinderen voorkomende ziekten en de vraagwaarom geen gemeente-arts, jnaar speciaal districls-schoolartsen. Het doel van deze vergadering is propaganda te maken voor het instituut' (Schoolart sen." Na amicale bespreking verklaarden alle besturen hun medewerxing te willen verleenen. Toegelicht wordt, dat de schoolarts, zoo noodig een briefje aan de ouders mee.geeft, met het verzoek hun dokter te raadplegen. Medegedeeld wordt, dat Dr Hoorweg in dezen winter een lezing met lichtbeelden over 5it onder werp zal houden. JPe Agenda van den Gemeenteraad op Vrijdag 3 December bevat de volgende punten: 1. Begrooting 1927, 2. Verpach ting grond. 3. Benoeming lid nieuwjaars commissie, wegens het bedanken door het lid J. A. Arendse. Oostkapelle, Woensdagavond vergader de het Onderlinge Veefonds Oos'kapelle" onder voorzitterschap van dhr Joh. Poppe. Na opening der vergadering volgden jaar verslagen van secretaris en penningm. Tot bestuursleden werden gekozen L- de Voogd en J. Geldof. Besloten word om de contributie to verhoogen tot f 0 75 p. jaar. De prijzen van het geslachte vleesch wer den verlaagd met 29 c.t. p. k.g. en ge bracht op>: voor klasse A 80 cent, klasse B- 70 ct. en klasse O 60 ct. p. tc.g. Voor het doodenfonds is het 10 cent ■op de k.g. minder. Nadat nog besloten was 2 maal per jaar te vergaderen, werd de vergadering gesloten. Zlerikzee. In de jongste raadsvergade ring ter behandeling van de begrooting dienst 1927, is op> voorstel van B. en W. de bespreking van de begrooting der gas fabriek uitgesteld tot na de behandeling van het door den heer K. Blokhuis, di recteur der gemeentegasfabriek te Middel- harnis uitgebracht rapport betreffende het beheer der gemeentegasfabriek alhier. De heer Catshoek (sd.) kreeg na deze verklaring vergunning eenige vragen te stellen o.a. of B. en W. niet van oor deel waren, dat, nu eenmaal bekend is dat het rapport van den heer K. Blok huis over dei gasfabriek is verschenen, maar B. en W. weigeren dit te publicee- ren, deze handelwijze uiteraard aanlei ding moet geven tot het doen ontstaan van allerlei legenden onder de burgerij, betreffende de gasafbriek en haar leiding en of B. en W- thans nog van oordeel zijn dat de gasvoorziening bi den komen den winter geen gevaar loopt. In verband met (loze vragen merkte de voorzitter, mr A- J. F. Fokker, op, dat het er niet op aankomt, welke legenden ont staan en welke praatjes er worden gelan ceerd. Wat betreft de ongerustheid over stagnatie in de gasvoorziening, deelde deze mede, dat hij aan de hand van het door den heer Blokhuis uitgebrachte rap port kan verklaren, dat hiervoor momen teel niet meer ongerustheid behoeft te bestaan dan het vorige jaar om denzelfden tijd. Verder zeide de voorzitter het verkeerd te achten om thans reeds tot de publi catie van het rapport over te gaan, daar dit tot allerlei beoordeelingen en geschrijf van het publiek aanleiding zou geven, wat hij, zoowel met hot oog op de zaak zelf, als op die van de gezondheid van den directeur, verkeerd en onbillijk zou achten. Hij gaf evenwel de verzekering dat het rapport in tegenwoordigheid van den rapporteur den heer K. Blokhuis en den directeur van de gasfabriek, den heer H. Prakke, in een openbare raadsvergade ring zal worden behandeld. De heer öats- hoek verklaarde zich hiermede te kun nen vcreenigen. Terneuzen. De commissie voor werk verruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft inzake de inpoldering van de Braakman een bespreking gehad met vertegenwoor digers van den minister van waterstaat. De commissie heeft zich inzake die in poldering gewend tot den minister vaa financiën. Ned. Herv. Kerk. Twaalftal te Soest, G. J. van der Burgt te Nuenen, J. W. Dippel te West-Terschel ling, P. van f)uijn te Enschedé, P. L. Kiéhl te Hoorn (Evangelisatie), G. D. A. Oskamp te Winterswijk (Evangelisatie), E. Reeser te Hooglande, J. W. P. Ie Roy te Sloterdijk, J. 1. van Schaick te Oude Pekela, W. W. Siddré te O. en Nieuwe Wetering, A. J. Splinter te Lent, A. K. Straatsma te Zandvoort en W. A. Zeijdner te 's-Hecrenherg. Beroepen te Nieuw-Loosdrecht, W. van der Waal te Slij'k-Ewijk. Bedankt voor Opheusden, J. Kievit te Baarn. Voor Nieuw-Amslerdam, G. Bos te Haulerwijk. Geref. Kerken. Tweetal te Enschedé, J. van Herksen te Hillegom en D. Ringnalda Jr te Lei- inuiden. Beroepen te Paesens H. de Jong te Boer akker. Herst. Evang. Luth. Kerk. Tweetal te Helder, Dr J. E. B. Blase te Makasser (Ned.-Indië) met verlof te Bussum en P. Neideck te Amsterdam. R e ch t s en Links. Te Utrecht hebben Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gemeen Ie „afwijzend beschikt op een verzoek van ongeveer 200 vrij zinnige leden der Gemeente om een finan- ciëele regeling te treffen, dat een deel van de door hen belaalde Kerkelijke be lasting (en nog te betalen belasting) ten goede zou komen aan vrijzinnige prediking en godsdienstonderwijs. Dat is dus precies andersom, zegt de Rotterd., dan te Aalten, waar de vrij zinnige lidmaten een deel hunner kerke lijke belasting gerestitueerd krijgen. 's Heer Abtskerke. Herkozen tot notabel bij de Ned. Herv. Gem. de heer W. Min- naard Sr en _gekozen de heer J. Braam in plaats van den heer P. Remijnse, aftr. Tot ouderling werd herkozen de heer ,T. Proos en tot diaken de heer M. van Weele. KerkIijke v erki ez i ng en. Bij de gisteren gehouden stemming voor 136 gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Ge (in. to Amsterdam verkreeg lijst 1, die der G-ez- Vriendenkringen (confessio neel) 4641 stemmen; lijst 2, die van Evenredige Vertegenwoord'ging 533, en lijst 3 dia van „Het Ecangele" 2945- De candidaten van lijst 1 zijn dus gekozen; de uitslag is opnieuw een succes voor de confessioneiele richting. Geslaagd voor machinisten-examen (diploma B) de heeren,JL A. Landman te Middelburg en "C. A. Juk te Koudekerke. Vereenvoudigde spelling. Do „Limb. Koerier" zegt van betrouw bare zijde te vernemen: „Prof. Kollewijn en zijn volgelingen, die jaren lang geijverd hebben voor een vereenvoudigde spelling der Nedorland- sche taal, zullen hun actie spoedig be kroond zien. De minister van Onderwijs schijnt thans besloten te hebben, een voor stel te doen om de vereenvoudigde spel ling wettelijk in te voeren bij het onder wijs evenwel niet _gehee'l het systeem- Kollewijn, doch een, waarbij de uitgang „lijk" in plaats van het Kollewijnse „lik" (aldus: gevaarlijk, in plaats van „gevaar lik") behouden blijft. „Vervallen zullen echter de dubbele klinkers, zoodat wij schrijven zullen: „lo pen" inplaats van loopen, „wenen" in- plaats van weenen. „Ook de ch. van de sch (gebruikt als s) zal verdwijnen, zoodat wij in do toekomst schrijven zullen: „uit vissen gaan", ter wijl tevens de verbuigings-n's eveneens tot hef verloden zullen behooren en de kinderen dus schrijven zullen „van DE man". „Minister Waszink wil laten schrijven, zooals de woorden worden uitgesproken, zoodat de „ch" als g-klank ook als „g" geschreven wordt. „Onnoodige t's verdwijnen eveneens, zoodat hot woord „wordt" spoedig „oud- Nederlands" zal zijn." Nader wordt gemeld, dat bovenstaand bericht op zijn minst voorbarig is. De Minister is wel van meening dat er iets moet gebeuren, waarom hij dan ook be gonnen is, -met een commissie te be noemen. Aan de commissie is gevraagd advies uit te brengen omtrent hetgeen in het spellingvraagstuk h.i. met betrekking tot het onderwijs dient te worden gedaan. Dit advies 1s in definitieven vorm nog niet ontvangen, wel is een gedeeltelijk advies ingekomen, waaraan door de Limb. Koer. geciteerde voorbeelden mogelijkerwijze ontleend zijn. Evenwel is ook na het ver schijnen van het definitieve advies de zaak nog niet ten einde, en het staat volstrekt niet vast, dat de minister zich in aJle opzichten aan dat advies zal houde*.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2