Auto. EKKER Mo 53 Woensdag I December 1926 41e Jaargang tuks ano's Mhuyzen Co. ddelburg rjjen op termijn MARy ST JOHN. Bnitenland. Binnenland. BEAUX. E - GOES. Middelburg. CADEAU S tf bestelt bij krijgt cadeau oerenjongens. krijgt CADEAU >en Liter Roode of Witte Port. krijgt CADEAU Santa Maura en voorraad aat gesteld, esloten een PRIJZEN af het geheele ook volgens n en afbeel- nstrumenten st beroemde ctie in alle neden Iedere lijvend ver ons Hoofd- amsterdam- er Arendskerke- NIET ALZOO. PROFESSOR! FEUUXETOM. Provinciale Staten van Zeeland. IETS BIJZONDERS ïj prima kwaliteit rd, zwart-goud doen aan een werden. f150 f275 f300 f390 1390 f325 f450 tf met starter, i, als schok- -ijs is contant, uild. 207 dus voor f 3 15 sen heele Literpot dus voor f3.30 dus voor f2 75 een flesch urgeche Courant", ertentie geregeld zal arborgt kwaliteit, rere Natuurwijnen ijn. De flesschen zijn maakte vruchtenwijn, i. 45103, 46294. sche Beurt, idi Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: regels f 1.20, elke regel meer 39 cL Bij abonnement belangrijke korting. Van een onbekookten aanval hebben wij gisteren gesproken, in verband met het artikel van Prof. Hugo Visscher in de .Groene Amsterdammer" en naar het ons voorkomt, met recht. Prof. Visscher schijnt zekere bezwaren te hebben tegen de leiding van de partij' als wier vertegenwoordiger hij in de Tweede Kamer optreedt, en wij denken er" niet aan hem het recht, die bezwaren te uiten, te ontzeggen. Alleen doet het ietwat eigenaardig aan, dat hiervoor een liberaal orgaan ge bruikt wordt. Toen onlangs het Centralen Convent bijeenkwam, heeft Prof. Visscher daar wel het woord gevoerd en o.m. blijk ge geven, dat men hoogleeraar kan zijn, en toch bepaalde teksten hopeloos uit hun verband rukken, maar van eenig bezwaar tegen de partij-leiding heeft hij niets laten merken. Mag men Prof. Visscher gelooven, dan is de vraag, waarom hij zich in zijn oordeel over liet Verdrag bij den heer Schouten aansloot veelvuldig herhaald. Wij gelooven het gaarne. Maar waarom die vraag dan niet inde Kamer beantwoord? Waarom, als Mr Heemskerk dan zoo tekort schoot, vroeg de heer Hugo Visscher dan niet het woord -om de zaak in het rechte licht te plaatsen Wij krijgen thans, nu het naar des pro fessors eigen verklaring geen zin meer heeft, nogmaals het tractaat te wegen, daarover een breede beschouwing, maar toen het t ij d was om te spreken, vóór en b ij de openbare behandeling, toen zweeg de heer Visscher als het graf en volgde hij dezelfde tactiek die hij in de „Standaard" zoozeer' veroordeelde. Aangenemen een oogenblik, dat de „Standaard" tekort schoot omdat zij maan denlang zweeg en verzuimde ons volk voor te lichten. Maar dan geldt deze veroordeeling in veel sterkere mate den Volksvertegenwoordiger, die naar hij be weert, wist, dat er systematisch gezwegen werd, die wist dat dit zwijgen bedoelde een onverdedigbaar tractaat op de minst pijnlijke wijze te doen slikken, en die toch, terwijl de heer Schouten afwezig was, het niet de moeite waard achtte voor de dreigende gevaren te waarschuwen. Als het zwijgen van de „Standaard" die tenslotte nog hare meening omtrent het tractaat uiteenzette als „een methode van het oude conservatisme" moet worden veroordeeld, hoe meent Prof. V. dan, dat z ij n systematisch zwijgen en zijn achter af spreken gekwalificeerd moet worden? Was het en nu citeeren wij Prof. I W met roeping geweest, waar het een zoo gewichtig tractaat gold, een tractaat dat door zijn unilateraal en onopzegbaar karakter voor een onafzienbare toekomst ■servituten legt op ons volk een andere methode te volgen en de kiezers voor te lichten Maar de heer Hugo Visscher zweeg. Hij liet de voorstanders van het door hem zoozeer verfoeide en als in strijd met de A.-R. beginselen veroordeelde trac taat spreken, maar hijzweeg. Hij be paalde zich er toe bij de stemming zijn „tegen" te laten hooren. Het. komt ons voor, dat iemand die zóó optreedt, en die zóó zijne roeping als volksvertegenwoordiger opvat, het ze delijk recht mist, en dan nog wel in een liberaal orgaan, zijne partij en partijge- nöoten aan te vallen op de wijze zooals hij dat deed. Ter versterking van zijn betoog wijs! Uit het Engelsch. 103) o— Maar eensklaps straalden hare oogen van vreugde, en werd zij als het ware door een vuur verwarmd, dat haar inwendige voldoening schonk, en zij sprak bij zich- zelve maar niet luid, want het geheel was een inwendige onbegrijpelijke gewaar wording „Bertie is dicht bij mij, of an ders dent hij aan mij, evenals ik nu aan .ïem; en dit gemeenschappelijk gevoelen -scheen de verlatenheid te verdrijven en laar plotseling gelukkig te maken. Toen ivirs i ratt een uur latex binnen kwam, vond zij haar zoo vredig en stil als een kind in iet vuur zitten staren. Zelfs was zij ver- aasd, dat het al zoo laat was en zij nam laar kandelaar met een'half lachende ver ontschuldiging. Maar den volgenden mor- Sen, toen Lettice en zij in den winterzon- eschijn over de hard-bevroren sneeuw rnr1'<® °P.weg naar de pauwenlaan, ont- dpinv611 21,1 die Mary ontelbare dui- wres voetstaPPen rondom het huis aan- "P43 tuinman en ik hebben ze een heel 1 gespoord", zeide hij plechtig, terwijl Prof. V. er op, dat Mr Heemskerk had moeten letten op het volk, dat hij ver tegenwoordigt. Wij weten niet of Mr H dit gedaan heeft. In elk geval is het goed als hij zich daardoor niet heeft laten leiden. Maar misschien heeft hij er mee gerekend. In Zeeland en een deel van 'Zuid-Holland heeft ook een deel van ons A.-R. volk tegen hot Verdrag ernstige be zwaren. Maar geldt dit ook van de andere provinciën? Wanneer een referendum ge houden werd, zou weieens het tegendeel kunnen blijken. Dit alles is echter niet ons voornaam ste bezwaar tegen het optreden van Prof Visscher. Wanneer hij meent het tractaat, zij het achteraf en voor hem als volksvertegen woordiger telaat te moeten bestrijden dan is er niemand, die hem het recht daartoe- ontzegt. Maar wat wij zelfs in Prof. V. niet kunnen dragen, het is dit, dat hij de voor stelling kweekt, dat de A.-R. Kamer-fractie •zich hier liet leiden door coalilievrees. Dat is een verdachtmaking, die vooral in dezen tijd nu de volksgeest reeds zoozeer vergiftigd is, niet toelaatbaar moet worden geacht. Evenmin, als wanneer het verder heet, dat 'de A.-R. voorstanders van het tractaal zelve overtuigd waren van de eigenlijke onaannemelijkheid. M.a.w. zij hebben gehandeld tegen betei weten in. Zij hebben opzettelijk en mei voorbedachten rade, het landsbelang ge schaad. Een zoo infame beschuldiging hebben wij zelfs van de meest verwoede tegen standers van het Verdrag nog niet ver nomen. Over en weer, heeft men tot nu toe aan eikaars goede trouw, althans nog niet getwijfeld. Dat een man als Prof. V. zichzelf in zijn onbekookten aanval zoozeer vergat, dat hij dit wel deed, betreuren wij in hooge mate. En wij meenen dan ook te mogen ver trouwen, dat hij hoezeer dan ook tegen stander van het Verdrag, zal willen er kennen, dat hij verkeerd deed door in de Kamer te zwijgen en achteraf in een liberaal blad te sprekendat hij af keurenswaardig handelde door Ie bewe ren, dat de \A.-R. voorstanders zich niet door den inhoud van het Verdrag maar door bijkomstige politieke oogmerken lie ten leiden en dat hij niet Anti-revolution- nair, niet Christelijk handelde, toen hij den droeven moed had de voorstanders te verwijlen, dat zij tegen beter weten in, zouden hebben gehandeld. Niet alzoo, professor! Najaarszitting. In de Dinsdagavond door den Com missaris der Koningin, den heer -jhr mr .T. Quarles van Ufford, in naam der Ko ningin geopende najaarszitting van de Pro vinciale Staten van Zeeland, was de heer Van Waesberghe afwezig. De verschillende Koninklijke hesluiten tot goedkeuring van Statenbesluiten wer den voor kennisgeving aangenomen, ter wijl een ingekomen adres van de besturen der A.N.W.B. en K.N.A.C. inzake beper king van de verontreiniging der wegen na voorlezing door den griffier in handen werd gesteld van Ged. Staten ter af doening. De mededeeling van Ged. S'aten in zake de opschorting van de plannen be treffende verbetering van de steigers te hij op de' geheimzinnige voetstappen wees. „Zij gaan recht door het park tot het hek en sedert gistermiddag is er niemand aan huis geweest! Eenige vol gen het spoor van het rijtuig en gaan dan om het huis heen. Zal ik er met de politie over spreken? Ik zou gemakkelijk een der paarden kunnen nemen en naar Canterton rijden;, het is niet ver, en de paarden zijn niet moe." „Zie eens, Tante Mary", viel Lettice-in, „welk eene menigte voetstappen in één hoekje!" en Mary volgde haar. Het was het raam van de eetkamer, waar zij den vorigen avond gezeten hadden, en daar krioelden de stappen door elkander. Pratt schudde zijn hoofd en zuchtte zwaar. „Ik vind, dat het verdacht is, en het zou goed zijn, als ik maar naar Canterton reed; zoo denken Atkinson en Mrs Pratt en ik er over." „0, neen, Pratt, dank u, laat dat maar rusten; het was slechts een vermoei de zwerveling; ik hen in het geheel niet bang," antwoordde zijne meesteresse op beslisten toon; en zij nam de hand van Lettice en liep door naar het pauwenlaan tje, Pratt nog steeds hoofdschuddend ach terlatende. „Zijt ge zeker, dat het in orde is?" vroeg Lettice twijfelachtig. „Ja, lieve, volkomen zeker!" antwoord- Kortgene en Wolphaartsdijksche-veer, werd voor kennisgeving aangenomen. De mededeeling van hetzelfde college inzake de olectriciteitsvoorziening in de Provincie, werd naar de afdeelingen ver zonden. Hetzelfde geschiedde met de mededee ling inzake de stichting van een veerhuis bij de nieuwe aanlegplaats van de Pro vinciale stoombootdiensten te Breskens en van de volgende door den heer Van Zuijen ingediende motie: „Ondergeteekenden stellen de Staten der Provincie Zeeland voor Ged. Staten uit te noodigen den Minister van Waterstaat te verzoeken terug te komen op rijo wei gering om aan S. de Vuijst te Breskens een terrein in erfpacht te geven aan de haven aldaar tot het bouwen van een veerhuis." Aangenomen werd het voorstel tot aan houding van het adres van de diocesane Federatie „het Wit-Gete Kruis in het Bis dom Breda" om subsidie voor wijkver pleging. Do overige vroeger vermelde voorstel len werden naar de afdeelingen verwezen. Bij dat inzake bijdrage in het tekort van de N.V. Stoomtram „Walcheren" over 1925 zijnde f5185.67, tot een vierde van dit bedrag, mits het rijk de helft ver goedt, deolen Ged. Staten mede, dat de mogelijkheid bestaat, dat de regeering en kele uitgaafposten niet in aanmerking zou brengen bij de vaststelling van het te kort, zoodat dit ten slotte zou worden bepaald op een lager bedrag dan f 5185.67, waarom Ged. Staten voorstellen tot een maximum van f 1296.42 te gaan. Ook bij het voorstel inzake aanleg van een rijwielpad langs den provincialen weg wederzijds Sluis wordt een drukfout- herstei voorgesteld en ook nog een wij ziging in het voorstel tot wijziging van de begrooting 1926. 1 Hierna had de splitsing der vergadering in afdeelingen plaats. In de eerste afdeeling hebben zitting de leden: Welleman, Geschiere, de Baare, de Jonge, Hartoog, Hendrikse, Bolier, Boonman, Erasmus, Dumoleijn, Adriaan- se en Kakebeeke en de leden van Ged. Staten van Rompu en v. d. Putte. In de tweede afdeeling de leden: Boo- gerd, v. d. Wart, de Pauw, van Dixhoorn, Vogelaar, Sonke, Wallien, Dominicus, mevr. Bergsma, Koster, Overhoff, Kodde en de leden van Ged. Staten Fruijtier en v. d. Weijde. I In de derde afdeeling do leden: Mes, Onderdijk, Brandsma, v. Nieuwenhuijzen, Joziasse, Vienings, van Waesberghe, van Oeveren, van Zuijen, Moelker, Laernoes en Timmerman en de leden van Ged. Staten Dieleman en van Dusseldorp. Het Nederl.-Belgisch Tractaat. Hierna verkreeg met toestemming der vergadering de heer Adriaanse het woord en sprak als volgt: Ik heb reden om Ged. Staten erken telijk te zijn voor de attentie aan mijn vraag van 17 Nov. j.l., nopens het Ver drag met België, verleend. Gebleken is opnieuw, dat ook Ged. Staten zich niet kunnen vereenigen met een geheimhouden van hunne adviezen betreffende het Ned.- Belg. Verdrag. Dat nu door hunne mede werking bereikt is de kennisneming dier adviezen door de Statenleden, is zeer ze ker te waardeeren. Waar evenwel, zooals in de toelichting bij zijn vraag uiteengezet, het hier betreft een zaak van ongemeen publiek eu speciaal ook een Zeeuwsch belang, ben ik van oordeel, dat het be reikte resultaat niet geheel kan voldoen. Intusschen gevoel ik wel, dat, nu de re geering in haar verzet tegen de publicatie de Mary; en haar tred was veerkrachtig en hare wangen gloeiden toen zij ant woordde. Later liet zij Lettice de tamme faisan- ten voeren, ging alleen terug, stond bij het venster der eetkamer en keek lang naar de voetstappen. „Ik wist het," sprak zij bij zichzelve; „ik voelde het op de eene of an dere wijze. O, Bertie! dat lijkt juist naar u!" En van dat oogenblik geloofde zij met een geloof, dat geen verdere bewijzen noo- dig heeft, dat haar minnaar dien avond als een trouw schildwacht buiten de muren van Grome gewaakt had. HOOFDSTUK XXX. De voornaamste winkel te Brotherton. Wanneer Mary als andere meisjes ge weest was, zou zij haar nieuwe leven be gonnen zijn met vage verwachtingen, die teleurgesteld zouden worden. Een gevoel, alsof er eiken dag iets bijzonders moest gebeuren zou haar rusteloos gemaakt heb ben. Maar Mary was wijzer in haar geslacht. De eerste avond in haar eigen huis was inderdaad gezegend geweest; maar zij was verstandig en wist, dat zulke vertroostin gen slechts zeldzaam zouden zijn. De men der adviezen volhardt, Ged. Staten van oordeel zijn, dat zij moeten blijven bij de eenmaal door hen uit het verzoek tot vertrouwelijkheid getrokken conclusie. Dit neemt echter de bevoegdheid van Ged. Staten niet weg om indien zij daartoe wor den aangezocht, aan de Staten hun oor deel over de vooral voor onze provincie zoo gewichtige gevolgen van het verdrag, indien dit wordt aangenomen, kenbaar te maken, zonder het hoofd „vertrouwe lijk", opdat dit oordeel ons volk en spe ciaal de inwoners onzer provincie kunnen te weten komen. Naar mijne bescheiden meening is dit hun, zij het buiten schuld van Ged. Sta ten, reeds veel te lang onthouden. Als een van hun vertegenwoordigers in onze Prov. Staten gevoel ik den plicht bij Ged. Staten met kracht aan te dringen bedoelde mededeeling zoo spoedig moge lijk aan de Statenleden rond te zenden. Ik stel er ten slotte prijs op hier uit drukkelijk te verklaren wel te begrijpen, dat wij met de ontvangst dezer mede deeling moeten volstaan en deze niet tot onderwerp eener discussie in onze Staten- zitting kan strekken. Aangenaam zou het mij zijn het antwoord van Ged. Staten op mijn verzoek indien mogelijk in deze zit ting en anders zoo spoedig mogelijk te mogen vernemen. De voorzitter zeide namens Ged. Sta ten te kunnen mededeelen, dat dit college bereid is spoedig zijn zienswijze over het tractaat kenbaar te maken. De heer Wallien betoogde de wensche- lijkheid thans in een zitting met gesloten deuren over te gaan. De voorzitter ging hiertoe over. Deze geheime zitting duurde ruim een uur. Na heropening der openbare vergade ring stelde de voorzitter voor de volgende vergadering te houden op Dinsdag 21 December des morgens 'te 10 uur. Hiertoe werd besloten en deze verga dering daarop door den voorzitter ge sloten. Nieuwe opstand in Albanië. Uit Parijs wordt gemeld, dat een opstan dige beweging is uitgebroken in Noord- Albanië, waar gisteren den geheelen dag gevochten is tusschen opstandelingen en geregelde troepen. Op 10 K.M. ten Zuiden van Skoeta- ri, te Poeka, is een nieuwe opstand uit gebroken. De regeering lieeft 12.000 man gere gelde troepen en vrijwilligers geconcen treerd, waarmede zij de opstandelingen hoopt te overwinnen. De Roemeenscbe crisis. Volgens berichten uit Boekarest wordt de toestand in Roemenië stteeds meer critiek. Be regeering heeft een groot aan tal officieren, die aanhangers van kroon prins Carol zijn, uit Boekarest verwijderd. De hoeren eischen steeds luider den terug keer van kroonprins Carol. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft aan de bladen verboden om berichten over den toestand van den koning of omitrent het vraagstuk van de troonopvolging te pu- bliceeren. schen kunnen nu niet meer als vroeger tusschen hunne tenten gaan en het uit den hemel gezondene manna verzamelen, om er hunne kruiken mee te vullen; zulke ver troostingen komen slechts enkele malen in een menschenleven voor; zelfs al wordt het iemand gegeven onwetend engelen te her bergen, zoo bemerkt men dit niet, voordat ze vertrokken zijn. Zij verwachtte dus niets en vroeg niets, maar rustte slechts in het bezit van haar zoet geheim; zij verbrak het heilig zegel van geheimhouding niet, bewaarde het in haar hart, gelijk zorg zame en spaarzame menschen een kost baar gewaad opvouwen, dat te goed is voor dagelijksch gebruik. Die eerste dagen had zij ook zooveel te doen; zij moest de teugels van het bewind in handen nemen en zoowel letterlijk als figuurlijk haar huis op orde brengen. Terwijl Lettice dus voor het eerst van haar leven het genot smaakte der vrijheid, en zooveel zij maar wilde rondwandelde, bezag Mary het zilver en de linnenkast, veranderde kamers, verschikte meubels, haalde oude, zeldzame dingen voor den dag en huurde bedienden. Van het eerste oogenblik af had Mary besloten, dat er geen overdreven en onnut vertoon zou zijn; het huis moest goed onderhouden worden, en der gastvrijheid mocht geen hinderpa- Parijs—Brussel—Nederland. Door de directie van de Nationale Mij. van Belgische Spoorwegen blijkt het plan: te zijn opgevat, met ingang van 1 Ja nuari alle internationale treinen tusschen ParijsBrusselNederland alleen nog te Berchem-Antwerpen te doen stoppen, wa ard ooi het verlies aan tijd' veroorzaakt door het binnenrijden en weer verlaten van Antwerpen-Ctentraal, dat een kopsta- tion is, zou worden vermeden. Tegen dit plan wordt echter door het bestuur van de Antwerpsche Kamer van Koop handel geprotesteerd op grond van het feit dat het station van Berchem-Ant werpen alle comfort mist, slecht verlicht is en ook geen allerbeste tramverbinding met het centrum der staid heeft. Mocht de directie der Spoorwegen toch bij haar besluit blijven, dan zou het aanbeveling verdienen het station te Berchem zoo danig te vergrooten, en te verbeteren, dat het kunne beiantwoorden aan de eischen welke heden ten dage door het inter nationaal reizigersvervoer worden gesteld. Korte berichten. Op het terras van het kasteel van Cassel (N.W. Frankrijk) zal een r u i t e r - standbeeld van Focft. opgericht wor den. De maarschalk zal afgebeeld worden, gezeten op zijn oorlogspaardvan de hoog te waarop 't kasteel gelegen is, zal hij op de Yser neerzien, met den Kemimelberg binnen zijn gezichtseinder. Naar gemeld wordt, zijn een Italiaan- sche lichte kruiser en vijf torpedobooten in de haven van Brindis aangekomen. Men vermoedt, dat dit samenhangt met de ge beur te' nissen in Albanië. Volgens een bericht uit New-York, heeft de Canadeesche millionair Milles 2 millioen dollars uitgeloofd voor de vrouw uit de provincie Ontario, die tot 31 Oct. 1935 de meeste kinderen krijgt. -Het Hof van gezworenen te Stolp1 ïn Pommeren heeft een Berlijnsch detective wegens het pleigen van 16-voudige meineed tot 2l/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man had in opdracht van een organisatie van herbergiers en kolfiebuishouders nasporingen gedaan naar clandestienen verkoop van sterken drank en steieds weer onder eede onge motiveerde klachten ingediend. De Koninklijke familie in de' Residentie terug. Per Staats spoortrein van 10 uur 49 zijn gisteren H.M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met H. K. H. Prinses Juliana van het Loo in de Residentie teruggekeerd. Op het perron werden zij verwelkomd door den burgemeester mr J. A. N. Patijn en den waarn. gouverneur der resi dentie ,generaal-majoor W. E. van Dam van Isselt, commandant der le divisie. Er was veel belangstelling, zoowel op het perron, ter weerszijden van den Ko ninklijken Wachtsalon ,als in de Rijnstraat Na zich enkele oogenblikken in de Ko ninklijke Wachtzaal met genoemde auto riteiten te hebben onderhouden, begaven de vorstelijke personen zich in een half geopende auto naar het Paleis, na vooraf een kort bezoek te hebben gebracht aan de Koningin-Moeder, ten paleize in het Voorhout. De Ziektewet. Minister Slotemaker de Bruine heeft in de gisteren gehouden vergadering van de len in den weg gelegd worden; Pratt moest een jongen onder zich hebben, en er moest eene keukenmeid zijn, om zijne vrouw bij te staan; twee kamermeisjes zouden het huis goed in orde kunnen houden en Rho- da bleef voor Janet en de kinderen. Er zou voortdurend iemand op Bee moeten letten, en veel zou er te naaien zijn; maar zij wees lachend het voorstel van Mrs Pratt van de hand, om Rhoda als haar eigen kamenier te beschouwen. „Goede vrouw," zeide zij op vroolijken toon, „gij kent mij niet, of ge zoudt zoo iets niet voorstellen. Ik ben zeer onafhankelijk en volstrekt geen groote dame. Wat zou ik met eene kamenier doen? Ik denk, dat wij met de tuinlui en den koetsier al eene flinke huishouding zullen hebben voor ééne vrouw alleen. Ik verlang niet; dat iemand van u te hard werken zal, maar tevens wensch ik mij zelf den last niet aan te doen van een te groot getal bedienden." „Onze jonge vrouw heeft een hoofd op hare schouders!" luidde de meening van. Mrs Pratt, toen zij na deze beraadslaging naar beneden ging. „Ondanks al haar vriendelijkheid en zachtheid, is zij toch zo» flink als het maar kan. Ik geloof, Pratt, dat als zij zich eenmaal iets heeft voorge nomen, niets ter wereld er haar van af zou kunnen brengen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1